'Oταν το pc κάνει restart μόνο του

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εδώ και λίγες μέρες είχα εκτός όλων των άλλων κι ένα πρόβλημα με το pc. 'Εκανε restart στα καλά καθούμενα. Επειδή το πρόβλημα το είχε παρουσιάσει και παλιότερα άλλο pc υπέθεσα ότι αυτό συμβαίνει λόγω της υπερθέρμανσης λόγω της βρωμιάς που έχει μαζέψει μέσα. Κάναμε λοιπόν πολύ καλό καθαρισμό με έναν ειδικό. Οι διακοπές δεν γίνονται πια κάθε 5 - 10 λεπτά, αλλά έγινε ήδη μία διακοπή περίπου 2 ώρες μετά τον καθαρισμό παρά ότι η εσωτερική θερμοκρασία είναι φυσιολογική. Πριν τον καθαρισμό ήταν 72 βαθμούς, μετά πρέπει να ταν γύρω στους 50 (?) Υποθέτει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει εκτός της υπερθέρμανσης ; Κάρτα οθόνης, επεξεργαστής, μάδερμποαρντ, τί ακριβώς ; Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι ιός ; Σας έχει τύχει ποτέ ;

εδώ έχει διαλυθεί το σύμπαν κι έχουμε τόσες τραγωδίες αυτές τις μέρες, αυτό μας έλειπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,500 μηνύματα.
Εδώ και λίγες μέρες είχα εκτός όλων των άλλων κι ένα πρόβλημα με το pc. 'Εκανε restart στα καλά καθούμενα. Επειδή το πρόβλημα το είχε παρουσιάσει και παλιότερα άλλο pc υπέθεσα ότι αυτό συμβαίνει λόγω της υπερθέρμανσης λόγω της βρωμιάς που έχει μαζέψει μέσα. Κάναμε λοιπόν πολύ καλό καθαρισμό με έναν ειδικό. Οι διακοπές δεν γίνονται πια κάθε 5 - 10 λεπτά, αλλά έγινε ήδη μία διακοπή περίπου 2 ώρες μετά τον καθαρισμό παρά ότι η εσωτερική θερμοκρασία είναι φυσιολογική. Πριν τον καθαρισμό ήταν 72 βαθμούς, μετά πρέπει να ταν γύρω στους 50 (?) Υποθέτει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει εκτός της υπερθέρμανσης ; Κάρτα οθόνης, επεξεργαστής, μάδερμποαρντ, τί ακριβώς ; Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι ιός ; Σας έχει τύχει ποτέ ;

εδώ έχει διαλυθεί το σύμπαν κι έχουμε τόσες τραγωδίες αυτές τις μέρες, αυτό μας έλειπε.

Επειδή δουλεύω τώρα και δεν προλαβαίνω να απαντήσω όπως θα ήθελα, θα πω 2 ενδεχόμενα:

1. Εκτός της βρωμιάς κάτι δεν πατάει καλά, κάποια κάρτα ή μνήμη. Τσέκαρέ το πιέζοντας ελαφρά τα αντίστοιχα κομμάτια.

2. Ελλατωματική μνήμη, τρέξε το memtest86 (θα πάρει ώρα)

Καλή τύχη και συγγνώμη που δεν έχω χρόνο να σου αφιερώσω να γίνει η δουλειά σωστά, ίσως επιστρέψω αργότερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν έχω βρει άκρη ακόμα. Οι διακοπές δεν γίνονται βέβαια κάθε πέντε λεπτά όπως πριν το καθαρίσουμε, αλλά θα γίνουν και 3 και 4 φορές τη μέρα. Επειδή ο τεχνικός μου είναι τελείως απότομος και αγενής (αλήθεια γιατί σχεδόν πάντα όλοι οι τεχνικοί υπολογιστών σου μιλάνε λες και τους έχεις σκοτώσει τη μάνα ? )αρχίζω να τα παίρνω. Μπορεί να μου πει κανείς τί να κάνω ; Με το memtest δεν βγάζω άκρη. Να του ζητήσω να προσθέσει μνήμη ; Πώς ; Μπορεί αυτό να είναι πρόβλημα ιού ; Τα αντιvirus δεν δείχνουν κανένα πρόβλημα. Να του ζητήσω να αλλάξει κάρτα οθόνης, επεξεργαστή, τι ; Αυτός μου λέει να κάνω φορμάτ, ούτε που έχω κάνει ποτέ, είμαι άσχετος. Τί δουλειά έχει το φορμάτ αφού δεν έχει ιούς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,500 μηνύματα.
Δεν έχω βρει άκρη ακόμα. Οι διακοπές δεν γίνονται βέβαια κάθε πέντε λεπτά όπως πριν το καθαρίσουμε, αλλά θα γίνουν και 3 και 4 φορές τη μέρα.

Υπάρχει κάποιο μοτίβο σε όλη αυτή τη διαδικασία; Δηλαδή, σβήνει όταν κάνεις κάτι; Όταν τρέχεις κάτι; Όταν το κουνάς; Σβήνει κάθε Χ συγκεκριμένες ώρες;

Επειδή ο τεχνικός μου είναι τελείως απότομος και αγενής (αλήθεια γιατί σχεδόν πάντα όλοι οι τεχνικοί υπολογιστών σου μιλάνε λες και τους έχεις σκοτώσει τη μάνα ? )

Γιατί αν είχανε μυαλό να φερθούν με ευγένεια στον πελάτη προκειμένου να συνεχίσουν να τα τσεπώνουν, δεν θα ήταν τεχνικοί αλλά μαρκετίστες. Προφανώς μερικοί τεχνικοί (ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις) επειδή ξέρουνε 5-10 πράγματα πάνω από το μέσο χρήστη Η/Υ, νομίζουν ότι έπιασαν τον παπα από τα ....ράσα και θεωρούν ότι όποιος δεν έχει τις "βασικές" αυτές γνώσεις, θεωρείται ηλίθιος!


Μπορεί να μου πει κανείς τί να κάνω ; Με το memtest δεν βγάζω άκρη. Να του ζητήσω να προσθέσει μνήμη ; Πώς ; Μπορεί αυτό να είναι πρόβλημα ιού ; Τα αντιvirus δεν δείχνουν κανένα πρόβλημα. Να του ζητήσω να αλλάξει κάρτα οθόνης, επεξεργαστή, τι ;

Ψυχραιμία φίλε μου! Θα μας πεις λεπτομέρειες, θα το παρατηρήσεις για μοτίβο και θα τη βρούμε την άκρη (κι αν δεν τη βρούμε, δε σημαίνει ότι αναγκαστικά θα χαλάσεις την υγειά σου, το πας πχ Πλαίσιο κι ας βγάλουν τα μάτια τους στο σέρβις σ' ένα 4ωρο να το χεις έτοιμο κι ας μη το πήρες από κει. Απλά πληρώνεις κάτι πχ 20ρικο)

Αυτός μου λέει να κάνω φορμάτ, ούτε που έχω κάνει ποτέ, είμαι άσχετος. Τί δουλειά έχει το φορμάτ αφού δεν έχει ιούς ;

Δεν έχει δουλειά. Φορμάτ είναι ύστατη λύση, σπάνια λύση. Το χρησιμοποιούμε όταν είναι τελείως ασταθές το σύστημα (πχ μετά από αλλαγή μητρικής με διαφορετικό chipset -- καμιά φορά και ίδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν έχει δουλειά. Φορμάτ είναι ύστατη λύση, σπάνια λύση. Το χρησιμοποιούμε όταν είναι τελείως ασταθές το σύστημα (πχ μετά από αλλαγή μητρικής με διαφορετικό chipset -- καμιά φορά και ίδιο)

Εμ αυτό λέω κι εγώ, η ύστατη λύση. Μου έκανε εντύπωση. 'Οχι, δεν έχω παρατηρήσει συγκεκριμένες ώρες διακοπής, ούτε όταν τρέχει συγκεκριμένα προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Από τα χρονικά μιας σακαράκας συνέχεια. Aρκετές φορές εδώ και πολύ καιρό, αρκετούς μήνες πρωτού παρουσιαστεί το πρόβλημα με το restart, κάθε φορά που πήγαινα να ανοίξω ένα συγκεκριμένο software, μου έγραφε "η μνήμη δεν επαρκεί για να εκτελέσετε αυτό το πρόγραμμα. Κλείστε κάποια από τα παράθυρα και συνεχίστε". Απ'αυτό Val να υποθέσω ότι το πρόβλημα είναι η μνήμη ; 'Εχω ακούσει ότι προσθέτει κανείς μνήμη. Σωστά ; Είναι εύκολο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κατι που μπορεί να φταίει επίσης είναι το τροφοδοτικό. (Εχω αλλάξει 20 τροφοδοτικά σε ένα νετκαφέ για αυτό το λόγο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κατι που μπορεί να φταίει επίσης είναι το τροφοδοτικό. (Εχω αλλάξει 20 τροφοδοτικά σε ένα νετκαφέ για αυτό το λόγο!)

μπα το κάνει και στο εργαστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για να δείς αν θέλει format πριν κάνεις κατέβασε και κάψε ενα live cd απο κάτι. To απλούστερο είναι να κατεβάσεις έτοιμο ενα ubuntu livecd* πχ. Αυτό τί κάνει: θα bootαρει λειτουργικό απο το cd αφήνοντας τελείως ανέπαφο το δίσκο σου. Κάθεσαι και το χαζεύεις καμποση ώρα, σερφάρεις άμα δεν χρειάζεται ιδιέταιρες ρυθμίσεις ή απλά το αφήνεις. Άν σου κάνει και με αυτό reboot σημαίνει οτι έχεις κάποιο hardwareικό πρόβλημα, κανένας ιός/Malware/λάθος driver που θα σου έκανε reboots που θα μπορούσες να τρέχεις δεν θα τρέχει τώρα. Ο σκληρός σου δέν επιρρεάζεται απο τη διαδικασία αν δεν επιλέξεις να εγκαταστήσεις το ubuntu.

*ναι είναι linux αλλά είναι απλούστερο απο το να φτιάξει σε windows το ίδιο πράγμα (το bartPE που το κάνει δεν μπορεί να το βρεί νόμιμα σε έτοιμο image, πρέπει να το φτιάξει ο ίδιος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το ότι βελτιώθηκε η κατάσταση με τον καθαρισμό σημαίνει το ότι η θερμοκρασία είχε κάποια σχέση με τις επανεκκινήσεις.
Οι μακροχρόνια μεγάλες θερμοκρασίες ούτως ή άλλως έχουν μειώσει το χρόνο ζωής των εξαρτημάτων σου (τα τρανζίστορ επηρεάζονται πολύ) οπότε αυτή είναι η ελάχιστη ζημιά που έχεις.
Ίσως και τώρα να αναπτύσσει μετά από ώρα θερμοκρασία, πράγμα που μπορεί να οφείλεται σε 2 λόγους:
-Κάποια ψύκτρα δεν πατάει καλά είτε σε μητρική, είτε σε επεξεργαστή είτε σε γραφικά ή το ανεμιστηράκι της τα έχει φτύσει
-Δεν έχεις αρκετά ανεμιστηράκια στο κουτί σου που ούτως ή άλλως είναι σε σημείο που δεν αερίζεται καλά.

Σου χτυπάει κάποιο καμπανάκι κάποια από αυτές τις 2 πιθανότητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το ότι βελτιώθηκε η κατάσταση με τον καθαρισμό σημαίνει το ότι η θερμοκρασία είχε κάποια σχέση με τις επανεκκινήσεις.
Οι μακροχρόνια μεγάλες θερμοκρασίες ούτως ή άλλως έχουν μειώσει το χρόνο ζωής των εξαρτημάτων σου (τα τρανζίστορ επηρεάζονται πολύ) οπότε αυτή είναι η ελάχιστη ζημιά που έχεις.
Ίσως και τώρα να αναπτύσσει μετά από ώρα θερμοκρασία, πράγμα που μπορεί να οφείλεται σε 2 λόγους:
-Κάποια ψύκτρα δεν πατάει καλά είτε σε μητρική, είτε σε επεξεργαστή είτε σε γραφικά ή το ανεμιστηράκι της τα έχει φτύσει
-Δεν έχεις αρκετά ανεμιστηράκια στο κουτί σου που ούτως ή άλλως είναι σε σημείο που δεν αερίζεται καλά.

Σου χτυπάει κάποιο καμπανάκι κάποια από αυτές τις 2 πιθανότητες;

Δεν μπορώ να το ξέρω. Περιμένω τον "θεό" να μου πει αύριο μεθαύριο ή όποτε άλλοτε θεωρήσει εφικτή μια συνάντηση με την ασημαντότητά μου. Πάντως για ιό δεν το βλέπω. Σωστές οι παρατηρήσεις σου για τη θερμοκρασία, δεν θα βελτιώνοταν καν αν ήταν ιός. Το θέμα είναι καθαρά τεχνικό. Κάτι δεν πάει καλά μέσα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το πρόβλημα συνεχίζεται. Κάναμε τεστ για τη μνήμη και αποκλείσαμε να υπάρχει πρόβλημα στη μνήμη ή στο τροφοδοτικό. Για ιό επίσης φαίνεται σχεδόν απίθανο. Δυο εκδοχές απομένουν, η μία να έχουν πρόβλημα τα Windows, η δεύτερη κάποιο hardware με επικρατέστερη υπόθεση το motherboard και η κάρτα οθόνης.
Σήμερα κάποια στιγμή που κόλησε πάλι, μου έβγαλε την ένδειξη "Το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης SiSGRV δεν λειτουργεί κανονικά". Τί είναι αυτό ; Μπορείτε να συσχετίσετε αυτό με πρόβλημα της κάρτας οθόνης ή του motherboard ;
Δεύτερη ερώτηση. Είναι δυνατόν να έχουν πρόβλημα τα Windows και να γίνεται restart ; Να κολλάνε το καταλαβαίνω, αλλά να γίνεται ολόκληρο restart ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εμενα παλι αυτο το παθαινε το κινητο... τωρα ομως μονο του ξαφνικα εφτιαξε...
το κομπιουτερ απο την αλλη οταν μπαινει σε αναμονη και μετα παω να το ανοιξω και ζηταει κωδικο προσβασης δεν τον παιρνει! δεν τον γραφει! δεν μπορω να γραψω στο κενο! παταω παταω παταω τιποτα!!
μια φιλη μου παλι ειχε αλλο προβλημα! δεν χωραγε ο κωδικος προσβασης στο κενο και δεν εμπαινε!
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top