Μακαρονάδα χωρίς τύψεις

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
3FW.jpg
Ιδανική για δίαιτα χαμηλή σε άμυλο, αυτή η εναλλακτική μακαρονάδα θα σας ενθουσιάσει!

Θα χρειαστείτε:
1 μεγάλο κολοκυθάκι
1-2 σκελίδες σκόρδο
1-2 κ.σ. ελαιόλαδο
Σάλτσα για μακαρόνια της αρεσκείας σας
Τριμμένο τυρί

Εκτέλεση:
Πλένουμε καλά το κολοκύθι και με έναν αποφλοιωτή ή έναν τρίφτη λαχανικών κόβουμε λεπτές λωρίδες σαν ταλιατέλες ή σπαγγέτι.
1FW.jpg
Ξεφλουδίζουμε το σκόρδο, αφαιρούμε το φύτρο του -για να μην μυρίζουμε αργότερα- και το λιώνουμε με μια πρέσα σκόρδου.
Ρίχνουμε το λάδι στο τηγάνι και σωτάρουμε πολύ ελαφρά το σκόρδο. Προσθέτουμε τα κολοκυθομακάρονα και ψήνουμε μέχρι να μαλακώσουν.
2FW.jpg
Η μακαρονάδα μας είναι έτοιμη. Τη συνοδεύουμε με ό,τι σάλτσα θέλουμε και τριμμένο τυράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Φαίνεται τέλειο Δήμητρα!
Καλέ τι εργαλείο μιαμάτο είναι αυτό;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω αυτό στο λινκ, αλλά ένα πολύ απλό που πήρα από τη λαϊκή. Είναι μαντολίνο που κόβει πολύ λεπτές λωρίδες. (Φαίνεται στο βάθος της δεύτερης εικόνας).

Η μακαρονάδα άρεσε ακόμη και στην κόρη μου που δεν είναι φίλος των λαχανικών. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αααα να μην ξεχάσω: Καλό είναι να μην τρίψετε και τα σπόρια του κολοκυθιού. Γύρω-γύρω μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τα κολοκυθάκια τα σιχαίνομαι, αλλά έτσι όπως το βλέπω, φαίνεται ωραίο.
Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή σίγουρα.:redface:

[πριν δω τη συνταγή νόμιζα ότι ήταν σπιτικά ζυμαρικά με λαχανικά μέσα στη ζύμη δλδ, και όταν το είδα αργότερα έμεινα λίγο.:confused:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι πεντανόστιμα! Μιαμ! Αν κλείσεις τα μάτια δεν καταλαβαίνεις πως πρόκειται για κολοκυθάκι.
Εγώ τα έφαγα με σάλτσα του Μεγάλου Χάους και μοτσαρέλα και ήθελα κι άλλο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μέχρι και εγώ που δε τρώω κολοκυθάκια τα λιγουρεύτηκα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.

Την έφτιαξα και βγήκε απίστευτα γευστική! Εγώ έβαλα και κρεμμύδι μαζί με σκόρδο στα κολοκυθάκια και πρόσθεσα και αποξηραμένο δυόσμο (που τον έχω αποξηράνει εγώ, οπότε έχει έντονη γεύση) και η σάλτσα ήταν ντομάτα βρασμένη ελαφρά με πολύ λίγα μανιτάρια πλευρώτους σχεδόν ωμά, ενώ το τυρί είναι ανθότυρο. Πραγματικά τέλεια γεύση και την έφτιαξα σε λιγότερο από δέκα λεπτά! :D

YΓ: Τα κολοκυθάκια τα έτριψα στον τρίφτη στην χοντρή πλευρά που τρίβουμε τις ντομάτες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top