• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μαύρισμα / ηλιακή ακτινοβολία

Η γνώμη σας για το μαύρισμα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
  • Είναι ελκυστικό. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 6 14.0%
  • Είναι εκλυστικό. Βλαπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 17 39.5%
  • Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 2 4.7%
  • Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Βλάπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 13 30.2%
  • Δεν μου αρέσει. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 2 4.7%
  • Δεν μου αρέσει. Βλάπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ποσο σημαντικο ειναι για σας ;

Ειναι σχετικα αποδεκτο απο μια πλειοψηφια, οτι μας αρεσει το πιο σκουρο δερμα. Ξερει κανείς γιατι ; Οι θεωριες υπαρχουν, αλλα δεν εχει ανακαλυφθει. Λεγεται οτι ειναι γενετικό γιατι καποτε ηταν πιο σκουροι, οτι υποδηλωνει επαρκεια της βιταμινης D, οτι με το μαυρισμα παραγονται ενδορφινες που βελτιωνουν την διαθεση κ.α.

Σημερα, δεν φαινεται να υπαρχει καποιος κρυμμενος λογος για τον οποιο να επιδιωκουμε το μαυρισμα. Μαλιστα υπαρχει λογος να το προσεχουμε. Γερναει το δερμα, και προκαλει αθροιστικες βλαβες οι οποιες εχουν κανει το δερματικο καρκινο, τον 2ο πιο συχνο καρκινο στις νεαρες ηλικιες.

Και απο προσφατες μελετες, οι τεχνητες μεθοδοι μαυρισματος, εχουν ισως και μεγαλυτερες πιθανοτητες για τετοιες ασθενειες.


Υπαρχει και μια φετινη μελετη για τις προτιμισεις μας στο μαυρισμα :

"A poll of 1,004 people by The Skin Cancer Foundation and iVillage, found that 53 percent said they didnʼt think they looked better with a tan, and 63 percent said they are not more attracted to someone who is tan.
“These findings are encouraging. Once people stop linking their self-esteem to tanned skin, we will really begin making headway in the fight against skin cancer,” Dr. Perry Robbins, president of The Skin Cancer Foundation, said in a statement.

Results from an American Academy of Dermatology survey, however, found that 68 percent of 3,342 people polled still believed that having a tan makes people look healthier. But that same poll also found that more than half — 53 percent — do not believe that sun exposure is healthy." ( https://lifewise.canoe.ca/Beauty/2007/06/01/4226707.html )



Εδω μια ωραια φωτογραφια που δειχνει την αθροιστικη φθορα του ηλιου στο δερμα μας : (δεξια , φωτογραφηση με υπεριωδη φωτογραφικη μηχανη που αναδεικνυει τι εχουμε ακριβως κατω απο το εξωτερικο μερος του δερματος)



Σκεφτειτε οτι ειναι νεα η κοπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειναι σχετικα αποδεκτο απο μια πλειοψηφια, οτι μας αρεσει το πιο σκουρο δερμα.

Εεεε;; :blink: :wacko:
Εμένα πάντως δεν μου αρέσει καθόλου, προτιμώ το πολύ λευκό δέρμα στους άνδρες.
Επίσης δεν μου αρέσει ούτε πάνω μου (έχω σχετικά σκούρο απο φυσικού μου, όχι τόσο πάντως όσο φαίνεται στο άβαταρ!) και αποφεύγω το μαύρισμα ως ο διάολος το λιβάνι. Πολύ θα ήθελα να είχα λευκό δέρμα! Ευτυχώς έχω την εντύπωση οτι όσο μεγαλώνω λευκαίνει, ελπίζω να μην είναι ιδέα μου :redface:
Επίσης απ'οσο ξέρω, οι περισσότεροι άνδρες προτιμούν το λευκό δέρμα σε μια κοπέλα, διότι δείχει αθωότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kοιτα δεν εχω στατιστικες, αλλά πχ αυτη που ανεφερα παραπανω ας πουμε, τους εξεπληξε λιγο γιατι περιμεναν το αναποδο (ισως απο παλαιοτερες). Δε μπορει να μην εχεις διαπιστωσει μια ταση προς μαυρισμα που εχουν ολοι και ξεραινονται με τις ωρες στον ηλιο σαν τα χταποδια :P

Προσωπικά δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση, αλλά απότι εχω δει και γω, η πλειοψηφια το προσπαθει. Ισως φταινε και τα ΜΜΕ περα απο τους αλλους παραγοντες που σκαλιζουν οι επιστημονες.

Για το αν γινεται πιο ανοιχτο με την ηλικια, δε το ξερω, δε το εχω ακουσει. Και δε ξερω αν ισχυει για σκουρα δερματα μονο, ή και για πιο ανοιχτα.

Παντως αν εκ γενετης εχεις πιο σκουρο δερμα, προφυλασεσαι καλυτερα απο τον ηλιο, οποτε χρησιμο ειναι και αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kοιτα δεν εχω στατιστικες, αλλά πχ αυτη που ανεφερα παραπανω ας πουμε, τους εξεπληξε λιγο γιατι περιμεναν το αναποδο (ισως απο παλαιοτερες). Δε μπορει να μην εχεις διαπιστωσει μια ταση προς μαυρισμα που εχουν ολοι και ξεραινονται με τις ωρες στον ηλιο σαν τα χταποδια :P

Προσωπικά δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση, αλλά απότι εχω δει και γω, η πλειοψηφια το προσπαθει. Ισως φταινε και τα ΜΜΕ περα απο τους αλλους παραγοντες που σκαλιζουν οι επιστημονες.

Για το αν γινεται πιο ανοιχτο με την ηλικια, δε το ξερω, δε το εχω ακουσει. Και δε ξερω αν ισχυει για σκουρα δερματα μονο, ή και για πιο ανοιχτα.

Παντως αν εκ γενετης εχεις πιο σκουρο δερμα, προφυλασεσαι καλυτερα απο τον ηλιο, οποτε χρησιμο ειναι και αυτο :)
H στατιστική που πόσταρες με επιβεβαιώνει, μόνο το 37% είπαν οτι ελκύονται απο το σκούρο δέρμα.
Τώρα το τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εγώ είπα οτι η διαπιστώση μου ειναι οτι οι περισσότεροι προτιμούν στους ερωτικούς τους συντρόφους το λευκό δέρμα. Όντως για τους εαυτούς τους προτιμούν το σκούρο, πράγμα που είναι παράδοξα αντιφατικό :confused:

Όντως πάντως, πολύ δύσκολα καίγομαι, για να καώ απο τον ήλιο θα πρέπει να είμαι στον ήλιο επι ώρες, χωρίς αντιλιακό, και μεταξύ 12-3 το μεσημέρι περίπου. :P

Πάντως στο σώμα (το γυναικείο) κι εμένα μου αρέσει το σκούρο δέρμα, κρύβει τις ατέλειες. Στο πρόσωπο το θεωρώ άθλιο όμως, και στα δύο φύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H στατιστικη που ποσταρα, ειναι μια σχετικα μικρη με περιπου 1000 ατομα αν θυμαμαι καλα. Και δε το περιμεναν κιολας. Αρα, ακομα κι αν ειναι αντιπροσωπευτικο το δειγμα, ειναι κατι που τωρα αρχιζει να αλλαζει. :)

Το τι προτιμαει το αλλο φυλλο για εμας, πιστευεις οτι δεν επηρεαζει το τι προτιμουμε εμεις για εμας ; Αν ολοι (ή η μεγαλη πλειοψηφια) ανδρων, προτιμουσε γυναικες με κατασπρο δερμα, πιστευεις οτι θα εκαναν τοσο πολλη ηλιοθεραπεια και τεχνητο μαυρισμα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το τι προτιμαει το αλλο φυλλο για εμας, πιστευεις οτι δεν επηρεαζει το τι προτιμουμε εμεις για εμας ; Αν ολοι (ή η μεγαλη πλειοψηφια) ανδρων, προτιμουσε γυναικες με κατασπρο δερμα, πιστευεις οτι θα εκαναν τοσο πολλη ηλιοθεραπεια και τεχνητο μαυρισμα ;

Μα αυτό ακριβώς είναι το αντιφατικό!
Οτι απο την προσωπική μου εμπειρία, οι περισσότεροι προτιμούν λευκό δέρμα για το σύντροφο τους, αλλά σκούρο για τον εαυτό τους :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ισως εχουμε διαφορετικες εμπειριες. Εγω βλεπω η πλειοψηφια να θελει το μαυρισμενο. Και εγιναν ολοκληρες μελετες για να εξηγησουν το γιατι. Που σημαινει οτι αυτο συμβαινει και οχι το αντιθετο.

Και δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να το παρατηρησουμε γυρω μας :

Ο κοσμος δε παει παραλια για ενα γρηγορο μπανιο ή παιχνιδι και μετα φευγει. Καθεται με τις ωρες. Ακομα και ηλικιωμενοι.
Δεν εχουν στηθει επιχειρησεις και μηχανηματα για να ασπριζουν τεχνητα το δερμα, αλλα για να το μαυριζουν.
Τα Media+Entertainment δεν επιλεγουν κυριως πολυ λευκου δερματος μοντελα, αλλά το αντιθετο. (εκτος απο μοδα και μακιγιαζ οταν διαλεγει και λευκου για προωθηση συγκεκριμενων προιοντων που δε ταιριαζουν σε μελαμψες).
Δεν εχουν μειωθει τα περιστατικα δερματικων καρκινων, αλλα αυξανονται.
Οταν πλησιαζει το καλοκαιρι δεν ακουμε συχνα "να προσεξω να μη μαυρισω" , αλλα "θελω να κανω καλο μαυρισμα".

κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είδα καμία μελέτη να λέει οτι οι περισσότεροι προτιμούν μελαμψούς ερωτικούς συντρόφους. Ούτε τα υπόλοιπα σου λεγόμενα υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.
Σου είπα οτι δεν διαφωνώ οτι οι περισσότεροι προτιμούν το μαυρισμένο δέρμα για τον εαυτό τους. Επιλέγουν όμως λευκού δέρματος συντρόφους.

Τα Media+Entertainment δεν επιλεγουν κυριως πολυ λευκου δερματος μοντελα, αλλά το αντιθετο. (εκτος απο μοδα και μακιγιαζ οταν διαλεγει και λευκου για προωθηση συγκεκριμενων προιοντων που δε ταιριαζουν σε μελαμψες).

Άνοιξε ένα οποιοδήποτε γυναικείο περιοδικό και πες μου τι ποσοστό άσπρων γυναικών. βλέπεις και τι ποσοστό μελαμψών. Εγώ πάντως βλέπω κυρίως άσπρες. :confused:

ΥΓ: Μιλάω κυρίως για στρέιτ άντρες. Γκεί άντρες και στρέιτ γυναίκες έχω γνωρίσει αρκετούς που προτιμούν μελαμψούς ερωτικούς συντρόφους. Οι στρείτ άντρες όμως παρατηρώ να προτιμούν λευκού δέρματος γυναίκες και κάπου είχα διαβάσει και την εξήγηση οτι γίνεται υποσυνείδητα, επειδή πιστευούν οτι δείχνει αθωότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μου αρέσει όταν σκουραίνει το δέρμα μου στις διακοπές. Κι όταν βλέπω και τους άλλους μαυρισμένους. Μου αρέσει αυτή η ανάμνηση, όταν γυρνάω πίσω στην καθημερινότητα.

Αλλά δε θα το κυνηγούσα ποτέ. Ποτέ δεν καίγομαι, ποτέ δε μένω στον ήλιο ντάλα μεσημέρι, ποτέ δεν εκτίθεμαι πολλή ώρα συνεχόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Από τις επιλογές σου καμία δεν με καλύπτει βασικά. Κι αυτό γιατί μ' αρέσει το λίγο μαύρισμα το καλοκαίρι, το οποίο προκύπτει από την μικρή έκθεση στον ήλιο και δείχνει απλά πως πέρασες καλά για μένα :D Και φυσικά δεν το θεωρώ και ιδιαίτερα επικίνδυνο υπ' αυτές τις συνθήκες- δηλ να μη κάθεσαι διακόσιες ώρες μέχρι να ..καρβουνιάσεις, αλλά απλά να προκύπτει από το ότι έκανες αρκετά μπάνια (χωρίς ειδική ηλιοθεραπεία δηλαδή) και έτυχε και να περπατήσεις έξω μέρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είδα καμία μελέτη να λέει οτι οι περισσότεροι προτιμούν μελαμψούς ερωτικούς συντρόφους. Ούτε τα υπόλοιπα σου λεγόμενα υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.
Γιατι, ειδες μελετη για το αντιθετο ; Τα λεγομενα μου σαφως και υποστηριζουν κατι τετοιο αλλα σε κλιμακα που συμπεριλαμβανει και τους ερωτικους συντροφους. Δλδ ο καθενας που θεωρει τον εαυτο του ερωτικο συντροφο καποιου αλλου ατομου, ή εν δυναμει ερωτικο συντροφο, γιατι ασχολειται τοσο με το μαυρισμα ; Θα ασχολουνταν με το ασπρισμα, αν το λευκο δερμα ηταν τοσο δημοφιλες.

Σου είπα οτι δεν διαφωνώ οτι οι περισσότεροι προτιμούν το μαυρισμένο δέρμα για τον εαυτό τους. Επιλέγουν όμως λευκού δέρματος συντρόφους.
Αυτο το λες απο προσωπικη τελειως εμπειρια ομως. Εγω σου παραθετω λογους που οι περισσοτεροι (που μπορει να ειναι και απλα ενα 60%) επιλεγουν το πιο μελαμψο και για τον εαυτο τους και για συντροφο.

Άνοιξε ένα οποιοδήποτε γυναικείο περιοδικό και πες μου τι ποσοστό άσπρων γυναικών. βλέπεις και τι ποσοστό μελαμψών. Εγώ πάντως βλέπω κυρίως άσπρες. :confused:
Γιαυτο ειπα κατι μεσα σε παρενθεση. Δε το προσεξες μαλλον. Ωστοσο δε νομιζω οτι επειδη υπαρχει εξισου ποσοστο λευκου δερματος στο μοντελινγκ, οτι αυτο αναγεται σε ολο τον πληθυσμο. Εκει υπαρχει για λογους που σχετιζονται με το ιδιο το μοντελινγκ.

Yποτιθεται οτι οι γυναικες προτιμουν περισσοτερο μελαμψους ανδρες, και οι ανδρες ανοιχτοχρωμες γυναικες. Τουλαχιστον ετσι ελεγαν παλια. Ομως πλεον εδω και καποια χρονια βλεπουμε μια τρομερη κινηση κυριως απο γυναικες , να μαυριζουν. Λες να το κανουν γιατι τους τη βαρεσε ξαφνικα οτι τους αρεσει το μαυρισμενο δερμα ; Ή μηπως νιωθουν πιο ομορφες γιατι αρεσουν πιο πολυ στους αλλους ;

Ενα αλλο που δε σχολιασαμε, ειναι οτι τα ποσοστα παιζουν, αναλογα με την φυλη. Δλδ πιο σκουρες φυλες, ακουγεται οτι δνουν αλλη αξια στο λευκο/ξανθο κλπ. πχ Ινδια,Αραβικες χωρες, νοτια ασια. Στην Ινδια πωλουνται και προιοντα που το ασπριζουν (or so they say). Kαι παλαιοτερα δλδ, υπηρχαν λαοι που εδιναν περισσοτερη αξια στο λευκο δερμα.

Δε ξερω τελικα ποιος ειχε δικιο, αλλα σημερα η ταση ειναι το ...ας το πω...οχι πολυ απρο δερμα.

Mερικα λινκς :

Use of Sunscreen, Sunburning Rates, and Tanning Bed Use Among More Than 10 000 US Children and Adolescents
Dark vs Fair skin
BBC - Young 'tanorexics' risking cancer
Sun-exposure and skin-cancer
Skin Cancer Facts
What is skin cancer
Teens flocking to tanning booths despite links to skin cancer
Dangers of Teen Tanning
Indoor Tanning Trend Of The 80's Makes A Comeback
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ουχ, κουράστηκα βρε Λόριεν.
Τελείωνω την αντιπαράθεση λέγοντας: Ελπίζω να έχεις δίκιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ποια αντιπαραθεση ; :confused:
Τα γραφω σαν πληροφοριες για το τοπικ/φορουμ.
Απο κει και περα, ο καθενας, ειτε το εχει ψαξει ειτε οχι, μπορει να εχει την αντιληψη του για το ποιες ειναι οι προτιμησεις της Δυσης , της Ανατολης κλπ. Μπορει εγω να κανω λαθος, δεν εχει σημασια.
Σημασια εχει : ηλιος ---> τζιζ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποια αντιπαραθεση ; :confused:
Τα γραφω σαν πληροφοριες για το τοπικ/φορουμ.
Απο κει και περα, ο καθενας, ειτε το εχει ψαξει ειτε οχι, μπορει να εχει την αντιληψη του για το ποιες ειναι οι προτιμησεις της Δυσης , της Ανατολης κλπ. Μπορει εγω να κανω λαθος, δεν εχει σημασια.
Σημασια εχει : ηλιος ---> τζιζ :P
Ωχου μωρέ, τι τα ψειρίζεις τόσο :P
Οκ, λάθος λέξη η αντιπαράθεση. Δεν μου έρχεται η σωστή τώρα. Διαφωνία ίσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εννοω οτι αυτα που εγραψα δεν ηταν για να διαφωνησω και να κουραστεις, αλλα για να παραθεσω στοιχεια για το τοπικ. Oσο κουραστηκες , κουραστηκα, απλα θεωρω καλο που ειπωθηκαν καποια πραματα, αυτη ειναι και η χρησημοτητα του φορουμ :) Αλλωστε κανενας δε μπορει να σου αλλαξει γνωμη. Θα τα κανεις ξανθα ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα το μαύρισμα μου αρέσει πολύ και το επιδιώκω. Αλλά όχι υπερβολές. Δηλαδή βάζω αντηλιακό με υψηλό δείκτη και συγκεκριμένα για πρόσωπο όχι μόνο στην παραλία, αλλά και παντού τους θερινούς μήνες.

Δυστυχώς είμαι πολύ άσπρη, τα πόδια μου είναι πολύ άσπρα και το καλοκαίρι ντρέπομαι να βάζω φούστες χωρίς καλσόν πριν μαυρίσω.:|

Επιλέγω και body-lotions που φέρνουν σταδιακό μαύρισμα και μου αρέσουν, έχουν φυσικό αποτέλεσμα (αντίθετα από τα self-tan). Ξέρετε αν είναι επικίνδυνες?

Όσο για το τι προτιμώ στον άντρα, προτιμώ τους σκούρους (γι'αυτό και έχω τόσα love stories με άραβες unfortunately). Αλλά και στις γυναίκες το σκούρο δέρμα μου φαίνεται ΠΟΛΥ πιο θελκτικό από το άσπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Και εμενα μου αρεσει το μαυρισμα πολυ αλλα επειδη ειμαι ασπρη οσο και να κατσω στον ηλιο, οσο και να προσπαθω παλι ασπρη μενω :(ή κοκκινιζω(που ειναι χειροτερο :cry_x:)!!! Για αυτο το λογο αποφευγω να καθομαι στον ηλιο και βαζω αντιηλιακο με υψηλο δεικτη προστασιας τοσο σωμα οσο και στο προσωπο!

Για τους αλλους μου αρεσουν και οι πιο μαυρισμενοι και οι πιο ασπροι!Δεν εχω προβλημα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα παλι δεν μου αρεσει, ουτε πανω μου ουτε στις κοπελες! Και ειμαι κατασπρος, και η κοπελα μου ακομα πιο ασπρη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω ειμαι φαν του μαυρισματος,αλλα αυτου που φαινεται φυσικο, οχι κατι περιπτωσεις που ειναι πορτοκαλοκαφε και κατακαμενοι!
Και βασικα ψηφισα το δευτερο, αν και δεν με καλυπτει πληρως, γιατι θεωρω μεν τον ηλιο επικινδυνο αλλα πιστευω οτι αν παιρνεις τις σωστες προφυλαξεις ειναι αρκετα ασφαλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μου αρεσει το μαυρισμα και στον εαυτο μου, και στις γυναικες. Αν μαλιστα της παει το μαυρισμα μιας κοπελας, τρελλαινομαι πραγματικα, ομως δεν μου αρεσουν καθολου τα ασπρα σημαδια απο το μαγιο στο στηθος. Λιγο αχνο, δεν πειραζει. Παντως το σημαδι απο το κατω μαγιό μου αρεσει, περιεργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top