Φωτιά στο Μάτι - 23 Ιουλίου 2018

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ο θάνατος του σεβασμού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ελεγα δεν θα μιλησει η πουπουλινα.

Στους 80 οι νεκροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε οι εναπομείναντες πυρκαγιές να μείνουν ακίνδυνες. Ήδη έχουν εκκενωθεί κάποιοι οικισμοί προληπτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καταλαβαίνω την αγανάκτηση. Η ψυχή μου είναι μαύρη. Δεν το χωράει ο νους. Αυτοί οι άνθρωποι είχαν όνειρα για τη ζωή τους. Οι μανάδες εκαναν τα παιδιά και τα μεγάλωσαν για να καουν σε μια στιγμή; Τι σημασία έχουν όλα τα υπόλοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα σπίτια των επωνύμων που κάηκαν
Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 24 Ιουλίου 2018, 20:48
Τα σπίτια των επωνύμων που κάηκαν

Ολοκληρωτική ήταν η καταστροφή σε χιλιάδες σπίτια στην Κινέτα, τον Νέο Βουτζά και τη Ραφήνα από τις φονικές πυρκαγιές της Δευτέρας. Μεταξύ των οικημάτων που παραδόθηκαν στις φλόγες βρίσκονται και αρκετά σπίτια επωνύμων.


Ολοκληρωτική ήταν η καταστροφή στο σπίτι της Ζωζώς Σαπουντζάκη στην Κινέτα.

Η οικεία της ηθοποιού παραδόθηκε στις φλόγες όπως και οι υπόλοιπες γειτονικές κατοικίες.

Η ηθοποιός το μεσημέρι της Τρίτης επισκέφτηκε την Κίνετα για να δει σε τι κατάσταση βρίσκεται το σπίτι της αλλά δεν θέλησε να μιλήσει στους δημοσιογράφους.

Ανάμεσα στους πληγέντες της φονικής λαίλαπας είναι και ο σκηνοθέτης Δημήτρης Αρβανίτης, το σπίτι του οποίου στο Μάτι κάηκε ολοσχερώς.

Την αποκάλυψη έκανε ο γιος του, Γιώργος Αρβανίτης ή ARVA, μέσα από τον προσωπικό του λογαριασμό στο Instagram, δημοσιεύοντας το ανατριχιαστικό μήνυμα που του έστειλε στο κινητό ο πατέρας του.

«Τι έκθεση να γράψω και εγώ? Τι σημαίνει για έμενα το σπίτι μου? Ποσό τυχερός νιώθω που τα κατάφερε η αδελφή μου και η ανιψιά μου τελευταία στιγμή και σώθηκαν και δεν βρέθηκαν στην παράλια μαζί με τους άλλους. Δεν ξέρω τι θα έκανα. Ποσό χάλια νιώθω για όλους τους νεκρούς γείτονες και ανθρώπους και τις εικόνες που είδα. Στα μέρη που παίζαμε τώρα είναι σοροί .Όλοι οι φίλοι μου μένουν εκεί τώρα που θα μένουν; Βοηθήστε εάν είστε εκεί. Ανεβάζω και δεύτερη φωτογραφία για όποιον είναι σε ανάγκη. Όποιος είναι στην περιοχή να βοηθήσει όπως μπορεί παρακαλώ ! Είμαι συντετριμμένος παιδιά», έγραψε χαρακτηριστικά στη λεζάντα που την συνόδευε.

Ανάμεσα στους πληγέντες της Κίνετας είναι και η Μελίνα Μακρή. Το σπίτι της όπως ανέφερε η ίδια σε ανάρτησή της στο διαδίκτυο κάηκε ολοσχερώς.


«Το σπίτι μας κάηκε ολοσχερώς! Δεν έμεινε τίποτα στο Μάτι… Δεν συμβαίνουν αυτά τα πράγματα, πέθαναν άνθρωποι, είναι απίστευτο. Ζούμε μια τραγωδία» είπε η αδερφή της Άννας Βίσση. «Εγώ βρισκόμουν με την Άννα στη Θεσσαλονίκη για τη συναυλία της και έμαθα τι συμβαίνει από το τηλέφωνο. Στο σπίτι μου ήταν ο σύζυγός μου, τα παιδιά μου και η μητέρα μου. Τα παιδιά άρπαξαν την μητέρα μου με το αυτοκίνητο και έφυγαν. Η Άννα είναι στο πλευρό μας… Πριν από λίγο πήρε στο σπίτι της και τη μητέρα μας… Αυτή ήταν η βασική μας κατοικία… Εντάξει έχουμε να μείνουμε κάπου, αλλά τώρα είμαστε στην περιοχή, στο Μάτι και στο σπίτι και μαζεύουμε τα συντρίμμια…» συμπλήρωσε.


«Καταστραφήκαμε εντελώς! Το σπίτι μου είναι πολύ κοντά στην ταβέρνα που απανθρακώθηκαν 26 συμπολίτες μας... Ανάμεσα στους νεκρούς είναι και δυο πολύ κολλητοί φίλοι του άνδρα μου... Εμείς ούτε που καταλάβαμε τι συνέβη! Όλα έγιναν μέσα σε λίγα λεπτά. Η φωτιά μας περικύκλωσε μέσα στο σπίτι μας και προσπαθήσαμε να σώσουμε ότι σωζόταν! Εγώ ειλικρινά ούτε που έχω καταλάβει πως τελικά σώθηκα! Το σπίτι μας καταστράφηκε ολοσχερώς. Έμεινε μόνο ένα δωμάτιο από όλο το σπίτι και τώρα μαζεύω σε κούτες ότι έχει σωθεί για να σηκωθώ να φύγω» είπε σε συνέντευξή της την Τρίτη η Χριστίνα Λαμπίρη και πρόσθεσε: «Το σπίτι του αδερφού του άνδρα μου Θανάση, είναι ακριβώς δίπλα από το δικό μας καταστράφηκε ολοσχερώς. Πραγματικά είμαι σε απίστευτη σύγχυση και ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που έχει συμβεί. Το καλό είναι ότι τουλάχιστον σώσαμε τη ζωή μας».

Η φωτιά που ξέσπασε στην Ανατολική Αττική «απείλησε» και το σπίτι της οικογένειας του Σάκη Ρουβά. Το σπίτι του Σάκη Ρουβά και της Κάτιας Ζυγούλη βρίσκεται στο Νέο Βουτζά και σύμφωνα με πληροφορίες η φωτιά έφτασε έξω από την μάντρα του σπιτιού τους, αλλά ευτυχώς δεν προχώρησε.
https://www.zougla.gr/lifestyle/arti...s-zozos-sapountzaki-pou-tiliktike-stis-floges
zougla.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
εδώ θα βρείτε συγκεντρωτικά, αρκετά σημεία συγκέντρωσης κ παροχής βοήθειας: https://spasmenoparathyro.me/simeia-voitheias/ υπόψη ότι κάποια νοσοκομεία δεν μπορουν να δεχτούν πλέον αιμοδότες, κάποια ξενοδοχεία έχουν γεμίσει και αρκετές ομάδες αλληλεγγύης βρίσκονται ήδη στις πληγείσες περιοχές, αλλά χρειάζονται ακόμη είδη πρώτης ανάγκης και εθελοντές καθώς θα συνεχίσουν να αναχωρούν ομάδες για τα σημεία και τις επόμενες μέρες. επιπλέον, όσοι βρίσκονται σε απομακρυσμένες περιοχές, μπορούν να στέλνουν είδη πρώτης ανάγκης δωρεάν μέσω ΕΛΤΑ.
αυτό που προέχει είναι να βοηθήσουμε αυτούς τους ανθρώπους με όποιον τρόπο μπορεί ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Λοιπον,επειδη και η μικροπολιτικη εχει και τα ορια της,ευθυνες σε ενα τετοιο συμβαν εχουν ολοι,μεχρι ενος σημειου.Τι εννοω.
Καταρχην δεν μιλαμε για κατι συνηθισμενο..αλλα για μια απιστευτα ακραια κατασταση και εμπρησμους βεβαια.
Οσοι ηταν σε περιοχες εκει...θα ειδαν ποσο διαολεμενα φυσαγε ο αερας,και βεβαια καθολου τυχαιο οτι παντα μπαινουν πυρκαγιες οταν φυσαει τοσο διαολεμενα.
Δυστυχως τι να σου κανει η πυροσβεστικη οταν σε δευτερολεπτα η φωτια παιρναει με ταχυτητα φωτος απο το ενα σημειο στο αλλο;
Ηταν δεδομενο οτι τα αποτεελσματα θα ηταν αυτα,ΑΛΛΑ...τα ματια δεν μπορουμε να τα κλεινουμε σε τακτικες και παραλειψεις χρονων τωρα.
Στους δημους....στις κυβερνησεις που δεν ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ καποια πραγματα,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥς ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.Οταν ειναι υποχρεωμενοι να ξεχορταριαζουν τα ρημαδια τα ξεροχορτα απο τα σπιτια τους ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.Ειναι υποχρεωτικο αν δεν εχετε καταλαβει να ξεχορταριαζουν ακομα και εξω απο πολυκατοικιες....εξω απο τα σπιτια του ο καθενας.Ολες οι μαρτυριες λενε οτι εκεινη η περιοχη ηταν ζουγκλα απο χορτα.
Προσαναμα ωραιοτατο.
Δυστυχως η ελλαδα δεν αλλαζει αν δεν αλλαξει η νοοτροπια μας.
ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.
Να μην συζητησω για ποσους αυθαιρετους οικισμους μεσα στα δαση στα βουνα....παρανομα αποκτημενα.Γενικοτερα μιλωντας.
Ολοι εχουν ευθυνη.Κατα τα αλλα αηδιαστικη η μικροπολιτικη εκμεταλευση ΘΑΝΑΤΩΝ ΨΥΧΩΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρέπει να υπάρξουν προστασίες γύρω από οικισμούς. Εκτός από κεντρικό συντονιστικό σύστημα ώστε να κόβονται δρόμοι και να γίνονται εκκενώσεις πιο έγκαιρα, πρέπει επίσης να μην υπάρχει δασική περιοχή κοντά σε οικισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Να πω και κατι αλλο.Δυστυχως στη ελλαδα η πυροσβεστικη ειναι πυροσβεστικη ΠΟΛΕΩΝ και δεν εχουμε πυροσβεστικη δασων.Αυτο δεν το λεω εγω,η ιδια η πυρσβεστικη χρονια τωρα το φωναζει και το λεει.Ειναι τελειως διαφορετικη η αντιμετωπιση πυρκαγιων στην πολη και δασικων πυρκαγιων.Μπορει να ακουμετην λεξη Δασοπυροσβεστες..αλλα αυτος ειναι ενας αυθαιρετος ορος,κυριως για εθελοντες δασοπυροσβεστες.Δεν υπαρχει ειδικη υοηρεσια δασοπυροσβεσης...η πυροσβεστικη πολεων κανει την δουλεια και για τα δαση και αυτο ειναι λάθος.
Απιστευτα πραγματα πρεπει να γινουν,και απο την καθε κυβερνηση αλλα και απο τους δημους αλλα ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.
Να καταλαβουμε ομως οτι οι καταστροφες που δεν θα τις ονομασω φυσικες...διοτι εδω μπηκε ανθρωπινο χερακι,,οταν συνδρανουν και απιστευτες κλιματολογικες συνθηκες ειναι πολυ δυσκολο να ελεγχθουν.
Στην αμερικη ποσα σπιτια καιγονται και ποσοι ανρποι πεθαινουν;
Αυτο που πρεπει να κανουμε και να πιεσουμε για αυτο...ειναι να ειμαστε υπευθυνοι και να κανουμε οτι μπορουμε για να εχουμε λιγοτερα θυματα,και οχι αηδιαστικα να εκμεταλευομαστε τον καθε θανατο για μικροπολιτικες αηδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
«1.900 σπίτια έχουν καταστραφεί ολοσχερώς στο Μάτι και 1.100 στο Νέο Βουτζά, μεταξύ αυτών και το δικό μου» ανέφερε ο δήμαρχος Μαραθώνα Ηλίας Ψινάκης στο zougla.gr.

«Ακόμα βρίσκουμε πτώματα, να σεβαστούμε τους νεκρούς» πρόσθεσε.

Την ίδια ώρα, κάτοικοι της περιοχής κάνουν έκκληση να αυξηθούν οι περιπολίες καθώς ελλοχεύει ο φόβος να παρατηρηθούν φαινόμενα πλιάτσικο στις κατοικίες που έχουν πληγεί από τη φονική πυρκαγιά.

ΗΛΙΑΣ ΨΙΝΑΚΗΣ
https://www.athensvoice.gr/greece/462909_psinakis-1900-spitia-kaikan-sto-mati-kai-1100-sto-neo-voytza-kai-diko-moy

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ποιος φταίει για την πυρκαγιά;



Έχοντας ζήσει μια μεγάλη πυρκαγιά και έναν σεισμό, επίσης διαβάζοντας για το τσουνάμι και βλέποντας ταινίες για διάφορες φυσικές καταστροφές θεωρώ πως ο μεγάλος φταίχτης για την πυρκαγιά δεν είναι ο δήμος ούτε η κυβέρνηση αλλά ο ίδιος ο κόσμος.

Όταν πέρσι στο νοσοκομείο στην Ζάκυνθο κάνανε άσκηση για πυρκαγιά εγώ προσωπικά την σνόμπαρα και δεν πήγα (και αύριο να γινόταν η άσκηση τα ίδια θα έκανα) .... Όταν το ίδιο μου το σπίτι έπιανε φωτιά και ερχόταν η πυροσβεστική με μεγάφωνα να με ειδοποιήσει εγώ θα έμενα σπίτι να σώσω τα προσωπικά μου αντικείμενα και μετά θα έβγαινα έξω. Στους σεισμούς που έχω ζήσει ποτέ δε βγήκα έξω ή πήγα κάτω από κρεβάτι στις περισσότερες φορές συνέχισα τον ύπνο μου.

Είχαμε μια φωτιά πιθανό από εμπρησμό και η οποία άρχισε από πολλά μέτωπα και εξελίχθηκε σε δευτερόλεπτα. Αυτό που είχε να κάνει ο κόσμος είναι να αφήσει αμέσως τα σπίτια του και να πάνε στην θάλασσα και οι διασώστες να βοηθήσουν τους γέρους τα μικρά παιδιά και τα κατοικίδια, παρόλα αυτά κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο κόσμος βλέποντας το κακό που έχει γίνει τα ρίχνει στην κυβέρνηση και στον δήμο.

Την επόμενη φορά αν ζήσουμε μια φυσική καταστροφή ας σκεφτούμε τι πρέπει εμείς να κάνουμε πριν κατηγορήσουμε την κυβέρνηση οποιαδήποτε είναι αυτή. Ποιος από μας έχει στο σπίτι του πυροσβεστήρα; Ποιος κάνει σωστή συντήρηση στην κουζίνα του; Ποιος μαθαίνει στα παιδιά του τι πρέπει να κάνουν σε περιπτωση φυσικής καταστροφής; Ποιος φροντίζει τον κήπο του τα χωράφια του κτλ;

Oι διασώστες και ο μηχανισμός έδρασαν άμεσα, αλλιώς θα μιλούσαμε για πολύ παραπάνω αριθμό θυμάτων δυστυχώς πέθαναν πολλοί και κάποιος πρέπει αναγκαστικά να φταίει.

Ποιος φταίει λοιπόν; Ο Τσίπρας, ο Μητσοτάκης, η Χρυσή Αυγή ή εμείς οι ίδιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Λίγο-πολύ όλοι φταίνε.
Ναι και οι απλοί πολίτες ηθικοί αυτουργοί είτε με τις επλογές, είτε με τις ανοχές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ο μηχανισμός έδρασε άμεσα; Εγώ ακούω από το πρωί τον έναν να πετάει το μπαλάκι στον άλλο για το ποιος έχει την ευθύνη που δεν έγινε εκκένωση του οικισμού. Οι άνθρωποι έτρεχαν μόνοι τους, χωρίς βοήθεια , άναρχα, και κάποιοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην παραλία. Δεν υπονοώ ότι είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε φυσικές καταστροφές, αλλά δεν μπορεί να λέμε ότι οι κάτοικοι έχουν την κύρια ευθύνη εδώ πέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ολοι εχουν ευθυνη,αυτο λεμε...οχι μονο ενας.
Η μανα μου 70 χρονων γυναικα αυτες τιςμερες ξεχορταριαζε ενα κτηματακι που εχει στην Λαμια...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΛΕΜΕ.
Οι δημοι υποχρεουνται να κοβουν τα χορτα απο τα πλαινα των δρομων και κοινοχρηστους χωρους,οι πολιτες ομως ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να κοβουν τα χορτα απο τις αυλες τους ακομα και αν ειναι πολυκατοικια λεμε.
Ας ειμαστε πρωτα εμεις σωστοι και επειτα ας ριχνουμε και τις ευθυνες αλλου.
Απο εκει και περα ομως,και οι δημοι φταινε..ναι να βαρανε προστιμα σε αυτους που δεν ξεχορταριαζουν....και να λειτουργει τ κρατος οπως πρεπει να λειτουργει.Και καποια στιγμη η οποιαδηποτε κυβερνηση να μαθει να γκρεμιζει τους αυθαιρετα και τους αυθαιρετους συνοικισμους που πανε και μου χτιζουν μεσα στα βουνα στα πευκα.Γενκοτερα παντα μιλωντς.Ειτε πλουσιων ειτε και φτωχων.Για μενα καμια δικαιολογια δεν αποτελει οτι ο αλλος ειναι φτωχαδακι και εχει ενα αυθαιρετο..αλλα ουτε και πλουσιος βεβαια/Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΧΤΕΙ.
Και οταν παει στο διαολο εχει γινει και συνοικισμος....ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΣ ΞΑΝΑΛΕΩ....που μεχρι και η κωλοδεη δινει ρευμα,παρα πολυ κακως....ας κανουν τουλαχιστον αντιπυρικες ζωνες και ενα σχεδιο εκκενωσης ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΣΚΗΣΕΙΣ...και να συμμετεχουν και οι πολιτες ομως...και οχι να τα κοροιδευουν και να λενε ελα μωρε σιγα.
Η νοοτροπια των πολιτικων δεν ειναι μονο των πολιτικων.Ειναι ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ/
Και βεβαια,σορυ και ολας αλλα ενα πυροσβεστικο εξω απο καθε σπιτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Ο μηχανισμός έδρασε άμεσα; Εγώ ακούω από το πρωί τον έναν να πετάει το μπαλάκι στον άλλο για το ποιος έχει την ευθύνη που δεν έγινε εκκένωση του οικισμού. Οι άνθρωποι έτρεχαν μόνοι τους, χωρίς βοήθεια , άναρχα, και κάποιοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην παραλία. Δεν υπονοώ ότι είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε φυσικές καταστροφές, αλλά δεν μπορεί να λέμε ότι οι κάτοικοι έχουν την κύρια ευθύνη εδώ πέρα...


Το Λιμενο διέσωσε 700 άτομα τι άλλο να έκανε; και εν παση περιπτωση στην ελλάδα ειμαστε που καθενας πετάει το μπαλάκι στον άλλον και κανεις δεν θέλει να σπάσει αυγά.

Ολα αυτα γινονται ακριβως επειδη κανεις δεν θέλει να σπάσει αυγά. Το μονο που τους νοιάζει ειναι να λέει ο ενας ναι στον άλλον και να πηγαινει η ώρα 2 να την κοπανάνε απο τις υπηρεσιες. Ειχα κάνει καταγγελια εγγραφη σε μια υπηρεσια έκαναν να μου απαντησουν 6 μήνες. Ο νομος λέει 60 μέρες. Ο κώδικας διοικητικής διαδικασιας δινει 60 μέρες το μέγιστο για να δοθει απαντηση σε αυτον που κατήγγειλε. Δεν ήθελα να το κυνηγησω περαιτερω γιατι άν κάτσεις να ασχοληθεις δεν θα κανεις άλλη δουλειά και στο τέλος δεν θα βγάλεις και άκρη εσυ θα γινεις ο κακος. Ετσι ειναι το συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ειδατε τις δηλωσεις του Carl Biltd(παλιου πρωθυπουργου σουηδιας);
<<Horrible death toll in very dangerous wild fires in Greece. EU countries coming to help. Again.>>
!Again! Εδω μετραμε νεκρους και αυτος μας ειρωνευεται,ενω πριν λιγες μερες με τις φωτιες στην σουηδια ελεγε ευχαριστουμε για την βοηθεια
https://twitter.com/carlbildt/statu...poyrgoy-voithame-tin-ellada-xana.6635869.html
https://twitter.com/carlbildt/status/1021645892309409792
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι δημοσιογράφοι λένε αρλούμπες αν δεν πέθαινε κανείς θα λέγανε συγχαρητήρια τώρα που πέθανε κόσμος κατηγορούν καποιον

Ο μηχανισμός έδρασε άμεσα δεδομένου υπήρχαν από την προηγούμενη μέρα προειδοποιητικά μηνύματα για πυρκαγιά και τα πυροσβεστικά οχήματα έφτασαν άμεσα στο σημείο ενώ είχαμε και εναέρια μέσα.
Τα νοσοκομεία υποδέχθηκαν άμεσα τους τραυματίες ενώ υπήρχε και μηχανισμός με ιδιωτικές πρωτοβουλίες αλλά με οργάνωση δημοσίου για συγκέντρωση φαγητού.

Ο κόσμος μόλις άκουγε τα πυροσβεστικά έπρεπε να σηκωθεί και να φύγει αυτό δεν έγινε από όλους ομως και έτσι είχαμε θύματα.

Η Λαμπίρη η τέως παρουσιάστρια αναφέρει πως κινδύνευσε γιατ΄προσπαθούσε να σώσει τα πράγματα της έτσι κάνανε όλοι. (Είναι τόσο χαζή που λέει καθαρά ότι έκανε του κεφαλιού της)

Ο μηχανισμός έδρασε σωστά δεδομένου ότι ηταν κοντά στην Αθήνα ο κόσμος όμως δεν έχει την Παιδεία να δράσει σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Οι δημοσιογράφοι λένε αρλούμπες αν δεν πέθαινε κανείς θα λέγανε συγχαρητήρια τώρα που πέθανε κόσμος κατηγορούν καποιον

Ο μηχανισμός έδρασε άμεσα δεδομένου οπότε υπήρχαν από την προηγούμενη μέρα προειδοποιητικά μηνύματα για πυρκαγιά και τα πυροσβεστικά οχήματα έφτασαν άμεσα στο σημείο. Τα νοσοκομεία υποδέχθηκαν άμεσα τους τραυματίες ενώ υπήρχε και μηχανισμός με ιδιωτικές πρωτοβουλίες αλλά με οργάνωση δημοσίου για συγκέντρωση φαγητού.

Ο κόσμος μόλις άκουγε τα πυροσβεστικά επρεπε να σηκωθεί και να φύγει αυτό δεν έγινε.


Ναι φοκο μου,διοτι ο ελληναρας λεει....εγω θα σωσω την σπιταρωνα μου,ο ελληναρας εβγαζε φωτο με το κινητο την φωτια..και μετα απο δυο λεπτα ηταν διπλα του η φωτια....ο ελληναρας λεει ελα μωρε....εμενα δεν θα μου τυχει κατι,ο ελληναρας δεν ξεχορταριαζει,ο ελληναρας χτιζει αυθαιρετα μεσα στο δασος και μετα ζηταει ευθυνες απο το κρατος γιατι καηκε,ο ελληναρας χτιζει αυθαιρετα μεσα σε ρεματα και οταν πνιγεται λεει παλι φταιει το κρατος.Ναι..φταιει και το κρατος διοτι δεν τους βαζει μεσα και δεν τους τα γκρεμιζει,αλλα αυτο δεν αναιρει και την ευθυνη των ιδιων των πολιτων.Και για να μην παρεξηγηθω....ουτε κατα διαννοια οτι εφταιγαν αυτοι που πηγαν για μπανιο και καηκαν οι ανρωποι....το ζητημα ομως το εξεταζουμε γενικοτερα και κυριως για ανθρωπους που μενουν εκει,που δεν εκαναν αυτα που επρεπε ενω τους επιβαλει η νομοθεσια να τηρουν καποια μετρα ασφαλειας και καν δεν θα επρεπε να μας τα επιβαλλουν,στους δημους που δεν επιτηρουν αν ο καθενας τηρει τα μετρα ασφαλειας καισ το κρατος που δεν επιτηρει τους δηνμους αν κανουν σωστα την δουλεια τους και παει λεγοντας και στο κρατος που πρεπει να ιδρυσει ειδικο σωμα ΔΑΣΟΠΥΡΟΣΒΕΣΗΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΠΟΛΕΩΝ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ ΦΩΤΙΕΣ ΣΤΑ ΔΑΣΗ./
Θα δωσω ενα παραδειγμα.Η φωτια σε βουνα με δαση δεν σβηνει με μανικες ουτε με αεροπλανα που καν δεν μπορουν να πεταξουν το βραδυ.Σβηνει καταχρην με ΠΡΟΛΗΨΗ,τουτεστιν αντιπυρικες ζωνες ΣΩΣΤΕΣ ,και με σωστη αντιμετωπιση .Τουτεστιν.Σε μια φωτια σε βουνο σε δασος...βλεπεις που παει ο ανεμος και βαζεις εσυ ο ιδιος φωτια στα ορια,ετσι ωστε η φωτια να ερθει και να μην εχει τι να καψει,αφου ηδη θα ειναι καμενα... και να σβησει./Αυτα δεν τα λεω εγω,αν ψαξετε και στην αμερικη και γενικοτερα σε κρατη που ξερουν απο δασοπυροσβεση θα δειτε οτι αυτο ισχυει.
Με μανικες και αεροπλανα δεν σβηνει μια δασοπυρκαγια.
Τοσα χρονια μια χωρα με δαση και τετοιες πυρκαγιες ακομα εχουμε την πυροσβεστικη πολεων να σβηνει πυρκαγιες δασικες.
Βεβαια δυστυχως σε αυτην την πυρκαγια,μπηκε σε δασος μεν αλλα πολυ κοντα σε αστικο ιστο.Ομως το ξεχορταριασμα και καποιες αντυπιρικες ζωνες μπορουσαν να εχουν γινει και δεν εγιναν.Κλασικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


ο γνωστός youtuber jimko κάνει Live και συγκεντρώνει χρήματα που θα δωθούν στους πληγέντες. Ο τυπάς έχει προσωπικό τον προσωπικό του paypal και δινει χρήματα εκεί. Προσωπικά θεωρώ λάθος την κίνηση του μικρού να βάλει τον προσωπικό του λογαριασμό στο Paypal αν και είμαι σίγουρος πως θα κρατήσει τον λόγο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Τι μάθαμε σήμερα από τον Αμβρόσιο:
Ότι ο καλός Θεούλης, στην πραγματικότητα είναι ψυχοπαθής δολοφόνος:
Αποφάσισε να σκοτώσει καμιά κατοστή ανθρώπους και να κάψει ζωντανά και σπίτια επειδή ο Τσίπρας είναι άθεος και δεν έχει παντρευτεί την Περιστέρα.

Επίσης ο καλος Θεούλης είναι ρατσιστής:
Έριξε φωτιά να μας κάψει επειδή υπάρχουν ομοφυλόφιλοι που τολμούν και το δηλώνουν και θέλουν ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους.

Μάθαμε ακόμα ότι ο καλός Θεούλης είναι εκδικητικός και ματαιόδοξος:
Θέλει να υπάρχουν εικόνες του παντού αλλιώς θα ρίξει φωτιά να μας κάψει.

Επίσης μάθαμε ότι ο καλός Θεούλης είναι αλλοπρόσαλλος:
Θέλει να ορκιζόμαστε στο όνομα του παρόλο που ο ίδιος το έχει απαγορεύσει.

Μάθαμε ακόμα ότι ο καλός Θεούλης φέρεται ως δικτατορίσκος:
Αν κάνουμε ό,τι μας λέει δε θα μας κάψει.

Τέλος μάθαμε ότι ο καλός Θεούλης μάλλον δεν ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ αφού το ΟΧΙ το μετέτρεψε σε ΝΑΙ.

Ε, νομίζω την καλύτερη απάντηση την έδωσε ένας νεαρός ιερέας από την Καλαμάτα:
ΣΚΑΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top