Iδεαλισμός vs. Ρεαλισμός: Ζευγάρι με πίστη στους ανθρώπους σκοτώνεται σε ισλαμικό έδαφος

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν είναι απίθανο να ισχύει αυτό που λέτε. Μπορεί να παρασύρθηκαν από τα όσα άκουγαν και πράγματι το εγχείρημα μοιάζει βλακώδες και παιδιάστικο, όπως είπα κι εγώ.

Ωστόσο, (θέλω να) πιστεύω ότι ήταν βαθύτερο από αυτό. Ότι σταμάτησαν να βρίσκουν νόημα στον σύγχρονο τρόπο ζωής, που παρά τα όσα προσφέρει, έχει πολλά προβλήματα (ο ένας ανέφερε ότι δουλεύοντας πολλές ώρες έχανε τη ζωή και αυτό είναι πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί δυτικοί, συχνά χωρίς να έχουν επίγνωση της κατάστασης) και ήθελαν έτσι να πετύχουν την αλλαγή στον τρόπο σκέψης όλων, 'καλών' και 'κακών', ή τουλάχιστον να επηρεάσουν. Πώς θα το πετύχεις αυτό; Αν κάνεις πραγματικότητα τις ιδέες σου και δε μείνεις στα λόγια. Την πάτησαν, φάνηκαν αφελείς, αλλά, μέχρι κάποιο βαθμό, έκαναν κάποιους ανθρώπους να σκεφτούν, πιθανότατα όχι τους ισλαμιστές τρομοκράτες, αλλά ας πούμε ότι μπορεί και 1-2 από αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Έτσι ειναι @pasmak Στον κοσμο υπάρχουν καλοι και κακοι άνθρωποι. Λυπάμαι για κάποιους που νομιζουν οτι μονο καλοί και φιλοι υπάρχουν και εμεις που βλέπουμε και τους εχθρους ειμαστε πχ κομπλεξικοι ή κακοπροαιρετοι.

Αν έχεις λογο που θεωρεις κάποιον εχθρο ή επικινδυνο τοτε εισαι συνεπής. Εγω πχ θεωρω την Τουρκια εχθρικο κράτος και έχω και επιχειρηματα για αυτο. Ένα σημαντικο ειναι οι παράνομες διεκδικησεις. Δεν θεωρω οτι κάποιος ύπουλος άνθρωπος μπορει να πιαστει φιλος. Θα στο παιξει φιλος και μετά θα στην κάνει. Οποτε καλυτερα να παιρνεις σοβαρά μέτρα άμυνας. Αυτοι δεν πήραν και έχασαν τη ζωη τους. Οσο κυνικη και αν ακουγεται αυτη η λογική μπορει να σε σώσει κάποια στιγμή αν αποφασισεις να την ακολουθησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έρις δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ποιους να επηρέασαν και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Δεν είναι απίθανο να ισχύει αυτό που λέτε. Μπορεί να παρασύρθηκαν από τα όσα άκουγαν και πράγματι το εγχείρημα μοιάζει βλακώδες και παιδιάστικο, όπως είπα κι εγώ.

Ωστόσο, (θέλω να) πιστεύω ότι ήταν βαθύτερο από αυτό. Ότι σταμάτησαν να βρίσκουν νόημα στον σύγχρονο τρόπο ζωής, που παρά τα όσα προσφέρει, έχει πολλά προβλήματα (ο ένας ανέφερε ότι δουλεύοντας πολλές ώρες έχανε τη ζωή και αυτό είναι πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί δυτικοί, συχνά χωρίς να έχουν επίγνωση της κατάστασης) και ήθελαν έτσι να πετύχουν την αλλαγή στον τρόπο σκέψης όλων, 'καλών' και 'κακών', ή τουλάχιστον να επηρεάσουν. Πώς θα το πετύχεις αυτό; Αν κάνεις πραγματικότητα τις ιδέες σου και δε μείνεις στα λόγια. Την πάτησαν, φάνηκαν αφελείς, αλλά, μέχρι κάποιο βαθμό, έκαναν κάποιους ανθρώπους να σκεφτούν, πιθανότατα όχι τους ισλαμιστές τρομοκράτες, αλλά ας πούμε ότι μπορεί και 1-2 από αυτούς.

Kαι εγω ετσι πιστευω. Ειναι σαν τους ιδεαλιστές αρνητές του HIV μια επισης πολυ επικινδυνη κατηγορια ανθρώπων. Με τέτοιους ανθρώπους δεν μπορεις να κανεις καμια κουβεντα δεν έχεις να πάρεις τιποτα μονο να σε οδηγησουν προς το κακο.

Μια φορά κάποιος παραπονιοταν οτι ειχε πολλά προβληματα και ήταν έτοιμος να πηδηξει απο το μπαλκονι (ακου εκει...) και του ειπαν οτι ξέρουν ενα μέρος που κανεις δεν έχει προβληματα .... θέλησε να πάει ... και τον πηγαν σε ενα νεκροταφειο.

Και εγω τις προάλλες τσακωθηκα με εναν οδηγο λεωφορειου. Γιατι ήθελα κάτι και αυτος άρχισε τις ειρωνιες και βρηκε και άτομο τελικά ομως βρέθηκε λύση και το θέμα τακτοποιήθηκε. Μας ακουσαν λιγο βεβαια αλλα δεν πειράζει. Προβληματα και διενέξεις πάντα θα υπάρχουν. Ειδάλλως η ζωη θα ηταν και μονοτονη. Ετσι εκπαιδευεσαι κιολας :D

ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ολα τα αλλα λύνονται. ΟΛΑ. Αυτη ειναι η ισχυρη μου πεποίθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι πέθαναν με τρόπο που διαψεύδει τον ίδιο σκοπό του ταξιδιού τους: ότι όλοι οι άνθρωποι είναι κατά βάθος καλοί και μπορούν να το αποδείξουν. Ναι ένας νταλικιέρης τους κέρασε παγωτό και δύο κοριτσάκια τους έδωσαν λουλούδια. Ακόμα κι αν αυτό είναι δείγμα καλοσύνης, κανείς δεν αμφισβήτησε ότι υπάρχουν καλοί άνθρωποι εκεί που πήγαν. Σαφώς και δεν είναι όλοι τρομοκράτες σε εκείνες τις χώρες. Ίσως μάλιστα εκεί οι άνθρωποι να έχουν μια "αθωότητα" στην επαφή τους με τους ξένους. Όπως αποδείχθηκε όμως υπάρχουν και αυτοί οι "κακοί" άνθρωποι, οι οποίοι ασπαζόμενοι μια ιδεολογία μίσους θα κάνουν κακό σε αυτούς που θεωρούν εχθρούς τους ανεξάρτητα των προθέσεων της άλλης πλευράς.
Απ ότι έχω καταλάβει αυτά που κατέγραψαν για πράξεις καλοσύνης, μπορείς να τα δεις και σε διάφορα ντοκιμαντέρ. Δημοσιογράφοι να φιλοξενούνται από ευγενικούς σχιστομάτηδες κυρίους στα βάθη της Ανατολής ή να συμμετέχουν σε τελετές αφρικανικών φυλών. Δέχομαι ότι ήθελαν να αποδράσουν από τη ρουτίνα της καθημερινότητάς τους. Αλλά δε βλέπω πώς μπορεί το εγχείρημά τους να επηρεάσει τον κόσμο στην άποψή του πάνω στους ανθρώπους. Δεν αναδεικνύει τίποτα το πρωτοφανές, πέρα από το ότι υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, όπως συμβαίνει σε κάθε μέρος του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Υπήρξαν αιθεροβάμονες και το πλήρωσαν με τη ζωή τους.
Έτσι απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έρις δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ποιους να επηρέασαν και γιατί;
Υποθέσεις κάνω. Προσπαθώ να δω πιθανές περιπτώσεις για κάποιο θετικό αποτέλεσμα από όλο αυτό.

Ίσως, δηλαδή, να επηρέασαν ανθρώπους που έχουν το κεφάλι στραμμένο μόνο στη δουλειά και 'χάνουν' έτσι τη ζωή τους - πολλοί δε γνωρίζουν καν την κατάστασή τους και χρειάζονται κάτι που να σοκάρει για να ξυπνήσουν.

Έπειτα, άνθρωποι που θέλουν να δουν αλλαγή στον κόσμο. Ίσως τους οδήγησαν να σκεφτούν καλύτερους, πιο αποτελεσματικούς και πιο ώριμους τρόπους για να έρθουμε όσο γίνεται ένα βήμα πιο κοντά στην αλλαγή. Δε λέω ότι θα πετύχει κάποιος να αλλάζει εντελώς νοοτροπία στους ισλαμιστές πχ -τα πιστεύω τους είναι καλά παγιωμένα από πολύ μικρή ηλικία, αλλά μικρά βήματα μπορούν συνεχώς να γίνονται.

Ίσως, επίσης, υπάρχουν και άτομα μέσα στην ισλαμική τρομοκρατία που σκέφτονται, κρίνουν και θα ήθελαν να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά δεν είναι σίγουροι και φοβούνται. Αυτοί μπορεί να είδαν κάτι σ' αυτό που έγινε, κυρίως να είδαν ότι κάποιοι από αυτούς τους διαφορετικούς και 'άπιστους' πιστεύουν ότι κάτι καλό κρύβουν μέσα τους, και κάποια στιγμή να προσπαθήσουν για την αλλαγή που θέλουν να δουν αλλά φοβούνται να προσπαθήσουν. Πολλές φορές το δύσκολο είναι να γίνει η αρχή και φαντάζομαι ότι για να αλλάξουν κάποια στιγμή τα πράγματα και να σταματήσει ή αρχικά να περιοριστεί το όλο κακό, χρειάζεται να αναλάβουν δράση άτομα που βρίσκονται ήδη μέσα σ' αυτές τις ομάδες. Ε αυτοί μπορεί κάτι να πήραν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εγω ειμαι υπέρ του γνωμικου των ΗΠΑ ΚΑΙ για την Β.Κορέα. Οταν ολοι οι Ευρωπαιοι και λοιποι τους έλεγαν πως θα οδηγησουν την ανθρωποτητα σε περιπέτειες και σε πυρηνικο πολεμο.

Ο Τίλερσον των ΗΠΑ ειχε πολυ ευστοχα επισημάνει : "Κάποιοι καταλαβαινουν μονο απο απειλές και άμεση δράση" ετσι απελευθερωθηκαν και 3 Αμερικανοι που ηταν αιχμάλωτοι και καταληξαμε σε συνομιλιες την 12Ιουνιου μεταξυ Τραμπ και Κιμ και τωρα ολα φαινονται ηρεμα εχουν σταματησει οι πυραυλικες δοκιμες απο την Β.Κορεα και τα γυμνασια των ΗΠΑ με την Ν.Κορέα στην περιοχή.



Αλλα δυστυχως εκεινο που μου την σπάει σε κάποιες κουβεντες ειναι πως ορισμένοι άνθρωποι ειναι μονοπλευροι. έχουν μαθει να κινουνται με ενα και μονο μοτιβο στη ζωη τους ειτε φυσικα αυτο ειναι της βιας και των απειλών (βια εννοουμε και την λεκτική) ειτε ειναι της συνεχους παθητικοτητας.

Κάποιες καταστασεις δεν επιδέχονται παθητικοτητα και πρέπει να δράσεις άμεσα ενω κάποιες άλλες επιδέχονται μια πιο ηπια αντιμετωπιση. Οι συγκεκριμενοι το μονο που διδαξαν με το θανατο τους ηταν οτι χρησιμοποιησαν τη λάθος προσεγγιση στους λάθους ανθρωπους.

Δεν μπορει ο άλλος να σε φτυνει , να σε κρινει , να σε βριζει και εσυ να του λες δεν τρέχει τιποτα και ευχαριστώ. Θα υποστει κυρωσεις και θα προκυψει μια περιοδος αντιπαλοτητας μέχρι η μια πλευρα να αποφασισει να εξομαλυνει και η άλλη που έχει επιβάλλει τις κυρώσεις να το δεχτε και να ληξει εκειι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top