Σε Μπάρ μόνος ή με παρέα;

Σε Μπάρ μόνος ή με παρέα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Προτιμώ να πηγαίνω μόνος-η μου

    Ψήφοι: 3 18.8%
  • Προτιμώ να πηγαίνω με παρέα

    Ψήφοι: 10 62.5%
  • Και τα δύο, ανάλογα με τη διάθεσή μου

    Ψήφοι: 2 12.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6.3%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Είμαι της γνώμης πως και τα δύο φύλα είναι ανοιχτά στην απόρριψη, όχι ότι ο άντρας είναι ο "χυλοπιτάκιας". Η αρχική προσέγγιση μπορεί να έγινε από εκείνον, μα δεν σημαίνει πως θα συνεχιστεί στο κάτι περισσότερο. Μπορεί να μην τον καλύπτει η άλλη και ν' αποχωρήσει, ή να τον ικανοποιήσει σαν προσωπικότητα μόνο και να κρατήσουν επαφή ως φίλοι. Όλα παίζουν.


Ωραια αυτο λέω και εγω. Αν και εντάξει η φιλια ειναι λιγο δυσκολη μεν αλλα οχι και απιθανη δέ.

Ήμουν σαφής!

Αναφέρθηκα σε διάφορα φόρουμ που έχω διαβάσει μπουρδολογίες, απορώ γιατί παρεξήθηκες! ;)

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα ότι γράφεις ιστορίες! Που το διάβασες αυτό;;;

Επιπροσθέτως...τι σε νοιάζει αν δεν σου κάνει μετά η οποιαδήποτε;
με δικαιώνεις βάζοντας το ΟΧΙ με κεφαλαία, και λέγοντας ότι "τότε είναι χυλόπιτα φίλε"
ότι σε νοιάζει το άκυρο. Κατ'εμένα λάθος.

Διακρίνω ένα νεύρο!

:yes:

Ναι εχω νευριάσει πάρα πολυ .... εδω τωρα ειμαι έτοιμος να σπάσω το λάπτοπ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια αυτο λέω και εγω. Αν και εντάξει η φιλια ειναι λιγο δυσκολη μεν αλλα οχι και απιθανη δέ.

Χαίρομαι, τελικά, που συμφωνούμε. :thumbsup:

Έτσι είναι, η προσέγγιση μπορεί να έχει χαρακτήρα ερωτικό, αλλά δεν σημαίνει πως κι εκεί θα κλειδώσει. Γνωρίζοντας τον/ην άλλο/η αλλάζουμε και γνώμη. Δεν σημαίνει πως απαραίτητα θα συνεχίσει να μας ελκύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
.



Ναι εχω νευριάσει πάρα πολυ .... εδω τωρα ειμαι έτοιμος να σπάσω το λάπτοπ !!!!


Η μπάλα στην εξέδρα...επί της τοποθέτησής μου όσον αφορά τις χυλόπιτες έχεις κάτι να πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Η μπάλα στην εξέδρα...επί της τοποθέτησής μου όσον αφορά τις χυλόπιτες έχεις κάτι να πεις;


Εχω να πώ οτι σε κανεναν δεν αρέσει να τρώει χυλοπιτες αλλα δεν θα χρεωθούμε και μια χυλοπιτα που δεν ειναι χυλοπιτα.

Γενικά κολλάς σε κάτι λεπτομέρειες που δεν έχουνε σημασια οπως και την άλλη φορά με αυτην που μας έλεγες σου ζητησε φβ και άρχισες τις θεωριες συνωμοσιας :loltooth: με τέτοιες θεωριες δεν γ... γκουχου γκουχου (σορρυ βηχαλάκι) ..... χάρηκε ποτέ κανεις!


Πάρε το φβ μου και κοιτα οτι θέλεις ... με εναν ορο ομως .... αν στο δωσω (μια και ενδιαφέρεσαι) θα βγουμε να πιουμε ένα καφεδάκι. Δέχεσαι ;;; ^.^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Δυστυχώς έχεις ανδρικό νικνέιμ, άρα τι να σε κάνω ; (χιούμορ)

Το φέισμπούκ σου τι να το κάνω; Το ότι ενδιαφέρθηκα να το μάθω από που το συμπέρανες;
Μήπως μιλούσες με άλλον και μπερδεύτηκες; :cool:

η κοπέλα που ανέφερες μου είχε ζητήσει φέισμπουκ -κάτι που δεν έχω- και ξενέρωσα όπως θυμάσαι
λέγοντας της ότι με έχει ζωντανό και θέλει φέισμπουκ;;; :whatever:
Τότε άλλαξε στυλ και ξίνισε. :whatever:

Δηλαδή τι να έκανα; Να έφτιαχνα φέισμπουκ για να μιλάμε; :whatever:
Αφού ήδη μιλούσαμε. τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά;
Εδώ έχω κόψει την τηλεόραση, φέισμπουκ θα φτιάξω; :jumpy:

Είπαμε.... κάνω τον μαλάκα με τις γκόμενες μέχρι ένα όριο. Δεν είμαι όμως! :cool:

Από τέτοιες ιστορίες έχω απειρες. Ωστόσο θα κανονίσουμε οπότε είναι ευχαρίστως αλλά ας έρθουν
κι άλλοι φίλοι και φίλες. Αφού τα λέμε που τα λέμε, γιατί δεν βλεπόμαστε κιόλας ;

Αν θέλετε κανονίζουμε. Εγώ είμαι μέσα από τώρα, μέρα βρίσκουμε και πάμε όπου γουστάρετε.

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Δυστυχώς έχεις ανδρικό νικνέιμ, άρα τι να σε κάνω ; (χιούμορ)

Το φέισμπούκ σου τι να το κάνω; Το ότι ενδιαφέρθηκα να το μάθω από που το συμπέρανες;
Μήπως μιλούσες με άλλον και μπερδεύτηκες; :cool:

η κοπέλα που ανέφερες μου είχε ζητήσει φέισμπουκ -κάτι που δεν έχω- και ξενέρωσα όπως θυμάσαι
λέγοντας της ότι με έχει ζωντανό και θέλει φέισμπουκ;;; :whatever:
Τότε άλλαξε στυλ και ξίνισε. :whatever:

Δηλαδή τι να έκανα; Να έφτιαχνα φέισμπουκ για να μιλάμε; :whatever:
Αφού ήδη μιλούσαμε. τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά;
Εδώ έχω κόψει την τηλεόραση, φέισμπουκ θα φτιάξω; :jumpy:

Είπαμε.... κάνω τον μαλάκα με τις γκόμενες μέχρι ένα όριο. Δεν είμαι όμως! :cool:

Από τέτοιες ιστορίες έχω απειρες. Ωστόσο θα κανονίσουμε οπότε είναι ευχαρίστως αλλά ας έρθουν
κι άλλοι φίλοι και φίλες. Αφού τα λέμε που τα λέμε, γιατί δεν βλεπόμαστε κιόλας ;

Αν θέλετε κανονίζουμε. Εγώ είμαι μέσα από τώρα, μέρα βρίσκουμε και πάμε όπου γουστάρετε.

:cool:


Για την κοπέλα πηγαινε η συνομιλια που σου έγραψα. Οτι έπρεπε να της τα πεις έτσι χωρις πολλά πολλά και αναλυσεις. Καμιά φορά οι πολλες αναλυσεις δεν βοηθάνε φιλε. Θέλουμε απλά προτυπα :

- Τι κάνεις αποψε;;;
- Θα ήθελα να βρεθούμε...
- Στο τάδε μέρος την τάδε ώρα θα περάσω να σε πάρω οκ;

Ουτε κάθεσαι να τσακωθεις με την αλλη επειδη εχει φβ και εσυ δεν έχεις ουτε τιποτα. Στη προκειμενη περιπτωση επειδη η κοπελα δεν σε ήξερε ηθελε να σε δει στο φβ σου. Μην τα ξαναλέμε! Τα ιδια και τα ιδια. Δεν σου ζητησε να της τα σκάσεις .... ένα φβ ζητησε. Θα μπορουσες να φτιάξεις ενα δεν ειναι κάτι. Της αντιπροτεινες viber μέχρι να φτιαξεις το φβ;;;

Απλά πράγματα. Αν ειναι να το λιβανιζουμε ..... 1 μηνα να βγεις ένα ραντεβου απλο με την άλλη. Χεστηκαμε και η βάρκα γέρνει. Επισης ειναι και στο δικο σου χέρι να προσπεράσεις μια φαινομενική δυσκολια που σου παρουσιάζει. Αυτη υποθέτουμε ειναι κοριτσάκι σε κάποιο σημειο και δεν ξέρει να φέρνεται. Εσυ τι κάνεις ... απλα την ακολουθεις και οδηγησαι σε αδιέξοδο. Ενω εσυ πρέπει να ηγηθεις για να βγειτε απο το αδιέξοδο.



Απο μια ηλικια και μετά αυτα τα προσπερνάω έτσι. Πιο μικρος κολλουσα και εγω. Δεν ειναι να κολλάς πρέπει να βρισκεις λύσεις. Αν δεν βρεις εσυ φιλε ... θα την φάει άλλος. Θα την βρει άλλος την λυση μην ανησυχεις. Για μενα κακως το κολλησες τοτε με το φβ. Αν ηταν και ωραια τωρα μπορει και να την ειχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Σε μπαρ με την εννοια του κωλομπαρου απ'οτι εχω καταλαβει καποιος θα επρεπε να ειχε εγκεφαλικο προβλημα για να ηθελε να...χαλαρωσει :rolleyes: . Αυτο ειναι ξεκαθαρο απο την στιγμη που δεν πηγε με παρεα,αλλα επειδη του αρεσει η μουσικη ας πουμε. Ποια η διαφορα να πιεις κατι στο σπιτι σου ενω εχεις βαλει μουσικη να παιζει απο το pc και να κοπανιεσαι μονος; Ειναι εξ'ορισμου προβληματικο να πει καποιος οτι πηγε μονος χαλαρα για την μουσικη,γιατι οπως ειπα αυτο καλυπτεται,αρα πας για την παρεα ειτε πας για τον κοσμο(τον αγνωστο) . Σε αυτη την περιπτωση ομως ειναι παραδοξο να δυσανασχετει καποιος εαν υπαρξουν ανθρωποι που θα πιασουν την κουβεντα...εδω θελει προσοχη :

Συζητηση μπορει να πιασει καποιος ακομα και στην σταση του λεωφορειου...ποσο μαλλον σε ενα μπαρ που ειναι πιο οτι να'ναι οι συμπεριφορες. Επομενως οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, στατιστικα αυξανεται πολυ περισσοτερο η πιθανοτητα να γινει μια προσεγγιση σε ενα μπαρ . Επισης για την πλειοψηφια των περιπτωσεων οι οποιες προσεγγισεις ειναι ερωτικες . Ελαχιστες μπορει να ειναι φιλικες .

Γνωριμιες "ποιοτικες" ειτε αυτες ειναι φιλικες ειτε ερωτικες μπορουν να γινουν σε πολλα μερη και διαφορετικες καταστασεις...αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι ο κοσμος ψαχνεται σε κωλομπαρα;
Ειναι σαν ενα ειδος μοδας ; Εδω ειναι που δεν μου κολλαει το οτι βγαινω μονος η με εναν φιλο/φιλη για να περασουμε καλα. Εμμεσα αποζητας τις προσεγγισεις,διαφορετικα θα απεφευγες το μερος ή θα εβρισκες κατι πιο ταιριαστο στα γουστα σου. Εξαιρω τις παρεες που πραγματι βγαινουν να διασκεδασουν & φυσικα τους εργαζομενους(καλλιτεχνες,προσωπικο κτλπ.),και αναρωτιεμαι τι τρεχει με τους υπολοιπους που ξημεροβραδιαζονται η με καθε ευκαιρια ειναι εκει μεσα. Απλο...Οι ανδρες προσπαθουν να πηδηξουν . Ο καθε ανθρωπος ομως εχει ευθυνη για ζωη του και τι επιπεδο της δινει .Ο ανδρας λοιπον που φτανει στο σημειο να κανει μια ψευδη προσεγγιση, σαν ενας δηθεν φυσιολογικος ανθρωπος που ενδιαφερεται να γνωρισει εναν αλλο ανθρωπο,ειναι απλα θυμα της μικροτητας του και...της αγαμιας του . Πολυ φοβαμαι οτι το νεο ειδος αποχαυνωσης μετα την τηλεοραση ,αποτελουν τα νυχτερινα κεντρα/κωλομπαρα. Απο ποτε το να κωλοχτυπιεσαι(γιατι δεν χορευει η πλειοψηφια) και το να πινεις τακτικα σε ενα περιβαλλον υπερβολικης φασαριας αποτελει διασκεδαση; Εμενα περισσοτερο αλλοτριωση μου φαινεται. Υπαρχει η φυσικη μεθυ ,αλλα υπαρχει και αυτη της υπνοτισης. Το κεφαλι σου γεμιζει απο τοση φασαρια που αποτελει εναν αλλο τροπο να ξεχνιεσαι και να μην σκεφτεσαι. Εκτος αυτου μονο και μονο οτι οι ανθρωποι ερχονται τοσο κοντα εκ φυσικης αποψης αλλα βλεπετε τι λεμε για τα κινητρα τους,αποτελει ενδειξη αυτης της αλλοτριωσης.Διαφορες με την τηλεοραση;Καμια...αλλη μια ψευδαισθηση οτι ο κοσμος κοινωνικοποιειται ή διασκεδαζει.

Οταν η πλειοψηφια της νεολαιας εχει αναγκη να διασκεδαζει τοσο συχνα ειναι καπως ανησυχητικο...τι εχει συσσωρευμενο τοσο πολυ,μεσα της,που θελει να το δια - σκεδασει αραγε; Ωστε να παρακαμπτει την ψυχαγωγια ; Η απαντηση; Προβληματα...αυτοι οι γλοιωδεις πεφτουλες τυποι λοιπον και οι γκομενες που την εχουν δει καπως ειναι ανθρωποι που ποτε δεν ελαβαν προσοχη.Παντα ενιωθαν οτι καποιος πρεπει να τους δωσει αξια,να τους προσεξει . Αυτο ειναι το προβλημα λοιπον...Οι ανδρες προσπαθουν να συνθετουν ενα ειδος ανθρωπου που εξυπηρετει προτυπα με το ->πινω,καπνιζω,οδηγαω,ειμαι μεσα σε ολα και οι γυναικες αποκτουν την πεποιθηση οτι εαν δειξουν ενδιαφερον οταν θελουν,εαν δεν βαφτουν,εαν δεν σπαταλησουν 50 ωρες στον καθρεπτη,και εαν δεν ειναι αγενεις κανεις δεν θα τις κοιταξει.Α και φυσικα εαν δεν κανουν πρωτες την πουστια τοτε θα κανουν οι αλλοι την πουστια πρωτοι...κλασσικα. Εγω προσωπικα σας λεω οτι μεγαλη μεριδα απο αυτους τους ανθρωπους δεν θελουν να ζουν οπως ζουν . Πολλοι ανδρες δεν γουσταρουν καν τετοια μερη και πανε απλα για να βρουν γκομενα,αλλοι απλα δεν μπορουν να αντιμετωπισουν τα προβληματα τους.Αλλοι ειναι ειναι απλα αδυναμοι,ενω αρκετες κοπελες εαν ελεγαν την αληθεια στον εαυτο τους οτι αυτο δεν αποτελει διασκεδαση αλλα συμπληρωμα του εγωισμου τους για το ποσο αναγνωριση εχουν θα αλλαζαν συνηθειες...αλλα ειναι η μοδα σωστα; Διαφορετικα δεν θα "γαμησεις" ή "Δεν θα γυρισει κανεις να σε κοιταξει" ...λεει...η κοινωνια(των ποιων ; ).

Αυτος ειναι και ο λογος που θα επρεπε ο οποιοσδηποτε να αντιπαθει τα show τυπου power of love και δεν δεχομαι καμια δικαιολογια του τυπου "ειμαι κουρασμενος απο την δουλεια/σχολη" .Δεν υπαρχει αυτο απλα. Με την τηλεθεαση εστω και την ελαχιστη ,εμμεσα ενθαρρυνουμε τετοιες συμπεριφορες και δινουμε αυτο που ζητουν,προσοχη και επιβεβαιωση οτι αποδεχομαστε την κοροιδια. Για καποιον λογο η ξεκουραση σαν εννοια εχει ταυτιστει με την τεμπελια,την απραγια και την εγκεφαλικη κενοτητα.Δεν κατανοω το γιατι...μια δημιουργικη ενασχοληση δεν ειναι ξεκουραση; Εκτος αυτου εαν η δουλεια/σχολη θεωρειται κουραση μαλλον πρεπει να αλλαξει κανεις δουλεια/σχολη. Ολα τα προηγουμενα ειναι καλα καποιος μπορει να κανει οτι θελει και δεν πρεπει να τον κρινουμε,αυτος που πρεπει να κρινει ο ιδιος ο εαυτος του καθενος. Το να ακολουθας μια μοδα χωρις να σου επιτρεπεται να διαφωνησεις ειναι στερηση πνευματικης ελευθεριας. Ακομα πιο ασχημο απο μια κακη εξωτερικη εμφανιση,εναν κακο συνδυασμο ρουχων/παπουτσιων ή μιας κολωνιας,ειναι το ψευδος,η αγενεια,ο εγωισμος και φυσικα η ελλειψη πρωτοτυπιας ιδεων και αποψεων . Το πολυ φαινεσθαι παρα το ειναι μας εκαψε...Η μετριοτητα πλεον θεωρειται αισχρη και η παραδοχη της αδυναμιας ντροπιασμα. Γι'αυτο ο ανδρας θελει να κυκλοφορει το "πρωτο γκομενακι" και η κοπελα να δειχνει ποιοι της την επεσαν στις φιλες της,ωστε να νιωθει ξεχωριστος/η...και η κοπελα(αντιστοιχα ο ανδρας) φυσικα χαιρεται και οταν την κοιταξουν αλλοι θα πει "Τι θα ηθελες να ειχες ασχημη κοπελα να μην κοιταει κανεις;" Διοτι η διασκεδαση πλεον ειναι κοινη και μαλιστα νυχτερινη.Δεν εχουμε να κανουμε με ανθρωπους αλλα με υλικα μεταλλεια αναγνωρισης,τα οποια πρεπει να εκθειαζονται . Δεν μας αρκει να ειμαστε χαρουμενοι εμεις...οχι,πρεπει να ειναι δυστηχεις και οι αλλοι για το τι εχουμε και ποσο τυχεροι ειμαστε ενω αυτοι ατυχοι. Καποιος μπορει να εχει διαφορα προβληματα βεβαια. Ας πουμε προσωπικα ή οικογενειακα και να μην μπορεσε να τα διαχειριστει σωστα ωστε να φτασει στο σημειο που ειναι. Δεν πρεπει οποτε να τον κρινουμε και να τον μισουμε ισως ειναι απλα ενα θυμα.Αλλα παντα εχει την επιλογη να μην αναπαραγει τον ασχημο τροπο με τον οποιο νιωθει οτι του φερθηκαν αλλοι στο παρελθον,διοτι το να γινει θυτης δεν ειναι λαθος αλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά Νίκο, ευχαριστώ που υπάρχεις.

Από την άλλη καλό είναι αυτο, ξεχωρίζεις εύκολα την ήρα από το σιτάρι. Όπως με πολλή ευκρίνεια φάνηκε και σε αυτό το θρεντ.

Ελπίζω τουλάχιστον αυτοί οι άνθρωποι να ζητήσουν βοήθεια από κάποιον ειδικό αντί να περάσουν όλη τη ζωή τους έτσι. Κρίμα είναι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολυ φοβαμαι οτι το νεο ειδος αποχαυνωσης μετα την τηλεοραση ,απτρα/κωλομπαρα. Απο ποτε το να κωλοχτυπιεσαι(γιατι δεν χορευει η πλειοψηφια) και το να πινεις τακτικα σε ενα περιβαλλον υπερβολικης φασαριας αποτελει διασκεδαση; Εμενα περισσοτερο αλλοτριωση μου φαινεται. Υπαρχει η φυσικη μεθυ ,αλλα υπαρχει και αυτη της υπνοτισης. Το κεφαλι σου γεμιζει απο τοση φασαρια που αποτελει εναν αλλο τροπο να ξεχνιεσαι και να μην σκεφτεσαι. Εκτος αυτου μονο και μονο οτι οι ανθρωποι ερχονται τοσο κοντα εκ φυσικης αποψης αλλα βλεπετε τι λεμε για τα κινητρα τους,αποτελει ενδειξη αυτης της αλλοτριωσης.Διαφορες με την τηλεοραση;Καμια...αλλη μια ψευδαισθηση οτι ο κοσμος κοινωνικοποιειται ή διασκεδαζει.

Και το να λύνεις μαθηματικά, να διαβάζεις για την σχολή, ή να γράφεις σεντόνια στο e-steki είναι και αυτό ένα είδους αποχαύνωσης. Το να χορεύεις στο μπαρ προφανώς σου φαίνεται αλλοτρίωση γιατί είναι κάτι ξένο για σένα, όπως αλλοτρίωση είναι για την κοπέλα που χορεύει να κάνεις moderate σε ένα φόρουμ καθώς είναι κάτι ξένο για αυτή. Συνεπώς είστε και οι δύο αλλοτριωμένοι, όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Η πραματική μη ψευδαισθητική διασκέδαση ή κοινωνικοποίηση ποια είναι?

Οταν η πλειοψηφια της νεολαιας εχει αναγκη να διασκεδαζει τοσο συχνα ειναι καπως ανησυχητικο...τι εχει συσσωρευμενο τοσο πολυ,μεσα της,που θελει να το δια - σκεδασει αραγε; Ωστε να παρακαμπτει την ψυχαγωγια ; Η απαντηση; Προβληματα...αυτοι οι γλοιωδεις πεφτουλες τυποι λοιπον και οι γκομενες που την εχουν δει καπως ειναι ανθρωποι που ποτε δεν ελαβαν προσοχη.Παντα ενιωθαν οτι καποιος πρεπει να τους δωσει αξια,να τους προσεξει . Αυτο ειναι το προβλημα λοιπον...Οι ανδρες προσπαθουν να συνθετουν ενα ειδος ανθρωπου που εξυπηρετει προτυπα με το ->πινω,καπνιζω,οδηγαω,ειμαι μεσα σε ολα και οι γυναικες αποκτουν την πεποιθηση οτι εαν δειξουν ενδιαφερον οταν θελουν,εαν δεν βαφτουν,εαν δεν σπαταλησουν 50 ωρες στον καθρεπτη,και εαν δεν ειναι αγενεις κανεις δεν θα τις κοιταξει.Α και φυσικα εαν δεν κανουν πρωτες την πουστια τοτε θα κανουν οι αλλοι την πουστια πρωτοι...κλασσικα. Εγω προσωπικα σας λεω οτι μεγαλη μεριδα απο αυτους τους ανθρωπους δεν θελουν να ζουν οπως ζουν . Πολλοι ανδρες δεν γουσταρουν καν τετοια μερη και πανε απλα για να βρουν γκομενα,αλλοι απλα δεν μπορουν να αντιμετωπισουν τα προβληματα τους.Αλλοι ειναι ειναι απλα αδυναμοι,ενω αρκετες κοπελες εαν ελεγαν την αληθεια στον εαυτο τους οτι αυτο δεν αποτελει διασκεδαση αλλα συμπληρωμα του εγωισμου τους για το ποσο αναγνωριση εχουν θα αλλαζαν συνηθειες...αλλα ειναι η μοδα σωστα; Διαφορετικα δεν θα "γαμησεις" ή "Δεν θα γυρισει κανεις να σε κοιταξει" ...λεει...η κοινωνια(των ποιων ; ).

Η πλειοψηφία της κοινωνίας σε όλες τις χρονικές περιόδους της ιστορίας ήθελε και θα θέλει να διασκεδάζει όσο το δυνατόν περισσότερο. Δεν χρειάζεται να έχεις προβλήματα, πρέπει απλά να είσαι φυσιολογικός άνθρωπος. Η διασκέδαση εκκρίνει ντοπαμίνη οπότε όλοι θέλουν να διασκεδάζουν όσο περισσότερο μπορούν. Το ότι οι νέεοι σήμερα διασκεδάζουν περισσότερο από πριν 50 χρόνια είναι απλά και μόνο επειδή μπορούν.

Όσο για την προσοχή και την επιβεβαίωση όλοι την αποζήτουν και μην κοροιδεύεις τον εαυτό σου. Το αν θα την λάβεις κυκλοφορόντας το ωραίο γκομενάκι, βγάζοντας μερικά χιλιάρικα, πείθοντας την γειτόνεισα για σεξ, ή γράφοντας στο e-steki περιμένοντας να σε διαβάσουν και να σου κάνουν λαικ είναι απλά διαφορετικοί τρόποι στους οποίους καταφεύεγει ο καθείς ανάλογα τις ευκαιρίες, τις ικανότητες και τους περιορισμούς του.

Αυτος ειναι και ο λογος που θα επρεπε ο οποιοσδηποτε να αντιπαθει τα show τυπου power of love και δεν δεχομαι καμια δικαιολογια του τυπου "ειμαι κουρασμενος απο την δουλεια/σχολη" .Δεν υπαρχει αυτο απλα. Με την τηλεθεαση εστω και την ελαχιστη ,εμμεσα ενθαρρυνουμε τετοιες συμπεριφορες και δινουμε αυτο που ζητουν,προσοχη και επιβεβαιωση οτι αποδεχομαστε την κοροιδια. Για καποιον λογο η ξεκουραση σαν εννοια εχει ταυτιστει με την τεμπελια,την απραγια και την εγκεφαλικη κενοτητα.Δεν κατανοω το γιατι...μια δημιουργικη ενασχοληση δεν ειναι ξεκουραση; Εκτος αυτου εαν η δουλεια/σχολη θεωρειται κουραση μαλλον πρεπει να αλλαξει κανεις δουλεια/σχολη. Ολα τα προηγουμενα ειναι καλα καποιος μπορει να κανει οτι θελει και δεν πρεπει να τον κρινουμε,αυτος που πρεπει να κρινει ο ιδιος ο εαυτος του καθενος. Το να ακολουθας μια μοδα χωρις να σου επιτρεπεται να διαφωνησεις ειναι στερηση πνευματικης ελευθεριας. Ακομα πιο ασχημο απο μια κακη εξωτερικη εμφανιση,εναν κακο συνδυασμο ρουχων/παπουτσιων ή μιας κολωνιας,ειναι το ψευδος,η αγενεια,ο εγωισμος και φυσικα η ελλειψη πρωτοτυπιας ιδεων και αποψεων . Το πολυ φαινεσθαι παρα το ειναι μας εκαψε...Η μετριοτητα πλεον θεωρειται αισχρη και η παραδοχη της αδυναμιας ντροπιασμα. Γι'αυτο ο ανδρας θελει να κυκλοφορει το "πρωτο γκομενακι" και η κοπελα να δειχνει ποιοι της την επεσαν στις φιλες της,ωστε να νιωθει ξεχωριστος/η...και η κοπελα(αντιστοιχα ο ανδρας) φυσικα χαιρεται και οταν την κοιταξουν αλλοι θα πει "Τι θα ηθελες να ειχες ασχημη κοπελα να μην κοιταει κανεις;" Διοτι η διασκεδαση πλεον ειναι κοινη και μαλιστα νυχτερινη.Δεν εχουμε να κανουμε με ανθρωπους αλλα με υλικα μεταλλεια αναγνωρισης,τα οποια πρεπει να εκθειαζονται . Δεν μας αρκει να ειμαστε χαρουμενοι εμεις...οχι,πρεπει να ειναι δυστηχεις και οι αλλοι για το τι εχουμε και ποσο τυχεροι ειμαστε ενω αυτοι ατυχοι. Καποιος μπορει να εχει διαφορα προβληματα βεβαια. Ας πουμε προσωπικα ή οικογενειακα και να μην μπορεσε να τα διαχειριστει σωστα ωστε να φτασει στο σημειο που ειναι. Δεν πρεπει οποτε να τον κρινουμε και να τον μισουμε ισως ειναι απλα ενα θυμα.Αλλα παντα εχει την επιλογη να μην αναπαραγει τον ασχημο τροπο με τον οποιο νιωθει οτι του φερθηκαν αλλοι στο παρελθον,διοτι το να γινει θυτης δεν ειναι λαθος αλλων.

Όλοι θέλουν να νιώθουν ξεχωριστοί σε αυτόν τον πλανήτη. Εσύ για παράδειγμα προσπαθείς να νιώσεις ξεχωριστός μαζοποιόντας μια μερίδα πληθισμού με διάφορες ταμπέλες όπως "άτομα που έχουν προβλήματα και προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή κτλ" ώστε μετά να διαφοροποιηθείς από αυτήν την μάζα και να αισθανθείς ανώτερος, κάτοχος του σωστού δρόμου, και συνεπώς ξεχωριστός. Κάποιοι άλλοι αρκούνται στο να την πέφτουν σε γκόμενες, όπως κάποιες άλλες αρκούνται στο να τους την πέφτουν και να δίνουν χειλόπιτες. Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι σωστό ή λάθος, ανώτερο ή κατώτερο. Είναι όλα απλά διαφορετικοί τρόποι να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα.

Το να διαβάζεις σπίτι σου, να γράφεις ποιήματα ή να γράφεις διατριβές δεν είναι κάτι ανώτερο από το να κωλοχτυπιέσαι σε ένα μπαρ και να πληρώνεις για χορούς. Είνια απλά κάτι διαφορετικό. Απλά ο καθένας θέλει να έχει τις ψευθαισθήσεις του για να αισθάνεται καλά με την ματαιότητα της ύπαρξης του. Οπότε ο κωλομπαράς θα πει τον διατριβιάρη αγάπητο φλώρο και ο δεύτερος θα τον χαρακτηρίσει αμώρφοτο αλλοτριωμένο βλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι σωστό ή λάθος, ανώτερο ή κατώτερο. Είναι όλα απλά διαφορετικοί τρόποι να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα.

Το μόνο αποτέλεσμα που μπορούν να έχουν κοινό αυτά τα δύο είναι ο θάνατος, με την έννοια της αναπόφευκτης κατάληξης. :P Αλλά αν κρίνουμε τα πάντα υπό αυτό το πρίσμα της ματαιότητας, είτε τίποτα δεν έχει νόημα, οπότε και οι αξιολογικές κρίσεις τύπου ανώτερο/κατώτερο είναι άτοπες είτε όλα έχουν! =)

Άλλο ψυχαγωγία, άλλο διασκέδαση, αυτό προσπαθεί να πει ο Samael. Ούτε εγώ συμφωνώ σε όλο το post του, κυρίως επειδή το μπαρ ξαφνικά έγινε ... κωλόμπαρο, αλλά και εσύ το πήγες στο άλλο άκρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πώς χαλαρώνει και διασκεδάζει ο καθένας είναι δικό του προσωπικό θέμα,αυτό πρώτον δεν συνεπάγεται πως έχει κάποιο πρόβλημα επειδή δεν ταιρίαζει ο τρόπος διασκέδασης του με τον δικό σουή τον δικό μου και δεύτερον δεν υπάρχει ή (έστω)δε μπορείς να βρεις χαρακτηριστικά ''αλλοτρίωσης΄΄. Γιατί? Γιατί το άτομο διασκεδάζει.Εάν η διασκέδαση είναι πραγματική ή είναι καθοδηγούμενη από τις επιταγές της κοινωνίας,του mainstream ή οτιδηποτε άλλο,εσύ ως εξωτερικός παρατηρητής αυτό δε μπορείς να το ξέρεις και το να προσπαθήσεις να το εξετάσεις όπως κάνεις στις επόμενες παραγράφους,πόσο μάλλον από την ευαίσθητη ψυχολογική του πλευρά σε κάνει να φαίνεσαι ολίγον τι douchebag που κοιτάει αφ'υψηλού και κουνάει το δάχτυλο σε όλους και σε όλα,πως ολοι ειναι ruined και δεν ειναι ''σωστοι'' κατα το δικό σου πρότυπο

''Ελπίζω τουλάχιστον αυτοί οι άνθρωποι να ζητήσουν βοήθεια από κάποιον ειδικό αντί να περάσουν όλη τη ζωή τους έτσι. Κρίμα είναι.'' @Himela

Funny thing.Καποιος θα μπορουσε να πει ακριβως το ιδιο για εμάς που ψυχαγωγουμαστε εδώ στο φορουμ μετα τη δουλεια ή τη σχολη ακουγοντας μουσικη,συζητώντας και γραφωντας κειμενακια
Ελπιζω να εκανα κατανοητο το point μου. Και για να προλάβω τυχον βολικές διαδρομές σκέψης να γράψω πως δεν ειναι στα γουστα μου μπουζουκια,κλαμπ,μπαρ-ελληναδικα κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το πώς χαλαρώνει και διασκεδάζει ο καθένας είναι δικό του προσωπικό θέμα,αυτό πρώτον δεν συνεπάγεται πως έχει κάποιο πρόβλημα επειδή δεν ταιρίαζει ο τρόπος διασκέδασης του με τον δικό σουή τον δικό μου και δεύτερον δεν υπάρχει ή (έστω)δε μπορείς να βρεις χαρακτηριστικά ''αλλοτρίωσης΄΄. Γιατί? Γιατί το άτομο διασκεδάζει.


Άρα, πρακτικά δεν αποδεχόμαστε τη διαφορά ψυχαγωγίας και διασκέδασης αρκεί να είναι όλοι ικανοποιημένοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ ψυχαγωγίας και διασκέδασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για μένα δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ ψυχαγωγίας και διασκέδασης


Αν δεν υπάρχει διαφορά, τότε αξιολογούνται επί της ίδιας βάσης και όλα αυτά που μόλις υπερασπίστηκες, υστερούν. Το point μου είναι ότι εξυπηρετούν τελείως διαφορετικές ανάγκες, οπότε δεν πρέπει να συγχέονται.

Αλλά αρκετά με το off topic - ειδικά αφού δε συμφωνούμε στα βασικά. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο αποτέλεσμα που μπορούν να έχουν κοινό αυτά τα δύο είναι ο θάνατος, με την έννοια της αναπόφευκτης κατάληξης. :P Αλλά αν κρίνουμε τα πάντα υπό αυτό το πρίσμα της ματαιότητας, είτε τίποτα δεν έχει νόημα, οπότε και οι αξιολογικές κρίσεις τύπου ανώτερο/κατώτερο είναι άτοπες είτε όλα έχουν! =)

Άλλο ψυχαγωγία, άλλο διασκέδαση, αυτό προσπαθεί να πει ο Samael. Ούτε εγώ συμφωνώ σε όλο το post του, κυρίως επειδή το μπαρ ξαφνικά έγινε ... κωλόμπαρο, αλλά και εσύ το πήγες στο άλλο άκρο.


Τίποτα δεν έχει νόημα στη ζωή παρά μόνο το νόημα που δίνεις εσύ ο ίδιος στα πράγματα που επιλέγεις να δώσεις. Για αυτό είναι άτοπες όλες οι παραπάνω κριτικές.

Δώσε ότι νόημα θες στις λέξεις δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που είπα είναι πως να κάνεις ή να μην κάνεις κάτι από τα δύο δεν είναι λάθος ή σωστό, ανώτερο ή κατώτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
1)Και το να λύνεις μαθηματικά, να διαβάζεις για την σχολή, ή να γράφεις σεντόνια στο e-steki είναι και αυτό ένα είδους αποχαύνωσης. Το να χορεύεις στο μπαρ προφανώς σου φαίνεται αλλοτρίωση γιατί είναι κάτι ξένο για σένα, όπως αλλοτρίωση είναι για την κοπέλα που χορεύει να κάνεις moderate σε ένα φόρουμ καθώς είναι κάτι ξένο για αυτή. Συνεπώς είστε και οι δύο αλλοτριωμένοι, όπως και όλοι οι υπόλοιποι. 2)Η πραματική μη ψευδαισθητική διασκέδαση ή κοινωνικοποίηση ποια είναι?



3)Η πλειοψηφία της κοινωνίας σε όλες τις χρονικές περιόδους της ιστορίας ήθελε και θα θέλει να διασκεδάζει όσο το δυνατόν περισσότερο. Δεν χρειάζεται να έχεις προβλήματα, πρέπει απλά να είσαι φυσιολογικός άνθρωπος. 4)Η διασκέδαση εκκρίνει ντοπαμίνη οπότε όλοι θέλουν να διασκεδάζουν όσο περισσότερο μπορούν. 5)Το ότι οι νέεοι σήμερα διασκεδάζουν περισσότερο από πριν 50 χρόνια είναι απλά και μόνο επειδή μπορούν.

6)Όσο για την προσοχή και την επιβεβαίωση όλοι την αποζήτουν και μην κοροιδεύεις τον εαυτό σου. Το αν θα την λάβεις κυκλοφορόντας το ωραίο γκομενάκι, βγάζοντας μερικά χιλιάρικα, πείθοντας την γειτόνεισα για σεξ, ή γράφοντας στο e-steki περιμένοντας να σε διαβάσουν και να σου κάνουν λαικ είναι απλά διαφορετικοί τρόποι στους οποίους καταφεύεγει ο καθείς ανάλογα τις ευκαιρίες, τις ικανότητες και τους περιορισμούς του.



Όλοι θέλουν να νιώθουν ξεχωριστοί σε αυτόν τον πλανήτη. 7)Εσύ για παράδειγμα προσπαθείς να νιώσεις ξεχωριστός μαζοποιόντας μια μερίδα πληθισμού με διάφορες ταμπέλες όπως "άτομα που έχουν προβλήματα και προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή κτλ" ώστε μετά να διαφοροποιηθείς από αυτήν την μάζα και να αισθανθείς ανώτερος, κάτοχος του σωστού δρόμου, και συνεπώς ξεχωριστός. Κάποιοι άλλοι αρκούνται στο να την πέφτουν σε γκόμενες, όπως κάποιες άλλες αρκούνται στο να τους την πέφτουν και να δίνουν χειλόπιτες. Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι σωστό ή λάθος, ανώτερο ή κατώτερο. Είναι όλα απλά διαφορετικοί τρόποι να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα.

8)Το να διαβάζεις σπίτι σου, να γράφεις ποιήματα ή να γράφεις διατριβές δεν είναι κάτι ανώτερο από το να κωλοχτυπιέσαι σε ένα μπαρ και να πληρώνεις για χορούς. Είνια απλά κάτι διαφορετικό. Απλά ο καθένας θέλει να έχει τις ψευθαισθήσεις του για να αισθάνεται καλά με την ματαιότητα της ύπαρξης του. Οπότε ο κωλομπαράς θα πει τον διατριβιάρη αγάπητο φλώρο και ο δεύτερος θα τον χαρακτηρίσει αμώρφοτο αλλοτριωμένο βλάκα.
Στο 1ο σε ποιον αναφερεσαι,δεν ξερω κανενα τετοιο παραδειγμα εδω :confused:.
Εκτος αυτου πως ξερεις οτι ειναι κατι ξενο σε εμενα; Με παρακολουθεις και ξερεις εαν πηγαινω σε μπαρ η κωλομπαρα και μου ειναι ξενα;Καλο θα ειναι να μην κανεις υποθεσεις για πραγματα που δεν μπορεις να γνωριζεις .
Στο 2ο δεν ξερω θα μπορουσες να μας διαφωτισεις εσυ,εαν θες φυσικα :P .
3ο Μπα τι μας λες μωρε; Οι Αγγλοι δεν διασκεδαζουν ας πουμε οταν ερχονται εδω τα καλοκαιρια; Βλεπεις την χωρα τους να μην λειτουργει η μηπως νομιζεις οτι ο σκοπος της ζωης τους ειναι αποκλειστικα να κωλοχτυπιουνται πρωι βραδυ σε μπαρακια;Ο ανθρωπος που λεει οτι θελει να διασκεδαζει ολη την ημερα πολυ απλα εχει παρεξηγησει ορισμενα πραγματα για την ζωη.Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο.Αλλα εδω θα υποθεσω οτι υπεθεσες τι ειναι φυσιολογικο και σωστο βασει του τι φανταζεσαι οτι θα ηθελαν οι περισσοτεροι. 4ο Γενικο επιχειρημα που δεν στηριζει οσα λες . Πολλα πραγματα εκρινουν ντοπαμινη,δεν σημαινει πως οτι εκρινει ασταματητα ντοπαμινη σου κανει καλο και επομενως ειναι καλο...οχι οταν το παρακανεις. 5ο Μια απο τα ιδια,παλι γενικοτητες.Εαν ηταν να καναμε οτι μπορουσαμε επειδη απλα μπορουμε,ζητω που καηκαμε.6ο Δεν θα διαφωνησω ολοι την αποζητουν με τον εναν η τον αλλο τροπο . Αυτο που διαφερει ειναι ο τροπος και το γιατι αποζητουν προσοχη; Ειναι ικανοποιηση εγωισμου; Συγκαλυψη ανασφαλειων ή απλα αναγνωριση; Δεν μπορεις να πεις σε καποιον αθλητη ή καλλιτεχνη ας πουμε οτι αποζητα προσοχη . Κανει καποια δουλεια η οποια βρισκει απηχηση και επομενως ειναι φυσικο να ερθει και η αναγνωριση και η προσοχη,και ειναι ενδειξεις οτι κανει καλη δουλεια. Ωστοσο κανεις απο αυτους δεν ξεκινησε με αναγνωριση...ειχαν ηδη πιστη σε αυτο που εκαναν εξ'αρχης και για αυτο ηρθε και η αναγνωριση των γυρω τους...αργα ή γρηγορα.7ο Δεν εχω αναγκη να κανω καμια διαφοροποιηση.Η ζωη λειτουργει με φανταστικους τροπους και φυσικα γινεται οποιος διαχωρισμος ειναι αναγκη να γινει χωρις να χρειαστει να λερωσεις τα χερια σου η το στομα σου. Λεγεται θεωρια της εξελιξης. Εκτος αυτου πουθενα δεν ειπα οτι κατεχω την απολυτη αληθεια.Αυτο ειναι παραλογο να το ισχυριστει καποιος,ολοι κανουμε λαθη,ο σκοπος ειναι καθε φορα να κανουμε "καλυτερα" λαθη απο πριν . Κανεις δεν κουναει το χερι με την εννοια που πιστευεις . Προφανως μιλαω εκ πειρας και εχω δει την ζωη αρκετων απο αυτων των ανθρωπων και πιστεψε με η πλειοψηφια αγνοει κατι σημαντικο. Ενα πραγμα να αλλαζε ολη τους η ζωη θα ηταν διαφορετικη . Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι σε καλυτερη θεση,γιατι ποτε δεν ανεφερα τον εαυτο μου,εσυ με εβαλες στο σκηνικο . Εκανες το λαθος ομως να θεωρησεις οτι η αυτογνωσια και η επιγνωση των καταστασεων σημαινει αμεσα για αυτον που την πραγματοποιει οτι ειναι σε ενα ανωτερο επιπεδο(οτι και εαν σημαινει το ανωτερο η το κατωτερο,παλι δικη σου ορολογια). Αυτο φυσικα ειναι μεγαλο λαθος,το να αντιλαμβανεσαι καταστασεις μπορει να γινει και εκ των εσω,χωρις να σημαινει οτι ειναι λαθος να μας γινει φανερο απο καποιον στα εξωτερα. Αλλα εκει που κανεις λαθος πιο πολυ απ'ολα ειναι οτι θεωρεις οτι το να εισαι ξεχωριστος ειναι κατι που πηγαζει μεσω των αλλων . Εαν αυτη ειναι η περιπτωση για εσενα,κανενα προβλημα. Αλλα μην υποθετεις παλι απο την φαντασια σου οτι ετσι ειναι για ολους. 8ο Ειπα εγω πουθενα οτι το να γραφεις διατριβες ειναι καλυτερο; Η μηπως ειμαι κανενας καθηγητης και δεν το γνωριζω :hmm:; Αλλα μιας που το ανεφερες θα σου πω...ναι,δυστυχως απο την τεχνοκρατικη αποψη της κοινωνιας : καποιος που απολαμβανει να παραγει ερευνητικο εργο και βρει μια νεα θεραπεια για τον καρκινο ας πουμε, ειναι σημαντικα πιο χρησιμος απ'οτι καποιος που δεν εχει κανει τιποτα σε ολη του την ζωη.Επισης ειναι πολυ πιο ξεχωριστος γιατι ενω εμεις χορευουμε στο μπαρ,και κανεις δεν πρεπει να μας κρινει διοτι κανουμε αυτο που γουσταρουμε και αυτο δεν ειναι κακο,εκεινος επηρεαζει εκατομμυρια ανθρωπους και αλλαζει την ζωη τους.Αντιθετα εμεις κανουμε κατι για τον εαυτο μας,διασκεδαζουμε,και ενω δεν ειναι κακο,δεν θα παρουμε και νομπελ γι'αυτο.Δεν μπορεις να γυρισεις και να πεις σε εναν ανθρωπο με ενα τετοιο επιτευγμα "νιωθεις ανωτερος;"...γιατι η απαντηση που θα αρμοζε θα ηταν "νιωθεις κομπλεξικος ;". Αλλα παλι παρερμηνευσες οπως ηθελες,διοτι αρκετοι αξιολογοι πανε στα μπαρ και διασκεδαζουν οποτε οχι δεν ειπα οτι οποιος κωλοχτυπιεται απαραιτητα ειναι κατωτερος απο καποιον αλλο που κανει κατι πιο ποιοτικο με τον χρονο του ή επιλεγει την ψυχαγωγια. Αλλα μην τρελαθουμε και μην εχεις αυταπατες οτι ο καθε ανθρωπος εκει μεσα ειναι αναποσπαστο κομματι της κοινωνιας,νομιζω συμφωνεις αφου καθε στιγμη νιωθεις την αναγκη να μας επισημανεις οτι κανεις δεν ειναι ξεχωριστος...περιεργο βεβαια γιατι νιωθω οτι υπαρχουν ανθρωποι πολυ πιο ξεχωριστοι και απο εμενα και απο εσενα,ισως δεν θες να το δεχτεις,ποιος ξερει; Ο χρονος ειναι στην διαθεση του καθενος να τον αξιοποιησει οπως θελει,τα δικα μου και τα δικα σου σχολια ειναι περιττα...Ειδικα οταν λειτουγεις με μηδενισμο δεν νομιζω οτι εχει νοημα η προσπαθεια να βρεθει καποιο...νοημα :laugh: .

Το πώς χαλαρώνει και διασκεδάζει ο καθένας είναι δικό του προσωπικό θέμα,αυτό πρώτον δεν συνεπάγεται πως έχει κάποιο πρόβλημα επειδή δεν ταιρίαζει ο τρόπος διασκέδασης του με τον δικό σουή τον δικό μου και δεύτερον δεν υπάρχει ή (έστω)δε μπορείς να βρεις χαρακτηριστικά ''αλλοτρίωσης΄΄. Γιατί? Γιατί το άτομο διασκεδάζει.Εάν η διασκέδαση είναι πραγματική ή είναι καθοδηγούμενη από τις επιταγές της κοινωνίας,του mainstream ή οτιδηποτε άλλο,εσύ ως εξωτερικός παρατηρητής αυτό δε μπορείς να το ξέρεις και το να προσπαθήσεις να το εξετάσεις όπως κάνεις στις επόμενες παραγράφους,πόσο μάλλον από την ευαίσθητη ψυχολογική του πλευρά σε κάνει να φαίνεσαι ολίγον τι douchebag που κοιτάει αφ'υψηλού και κουνάει το δάχτυλο σε όλους και σε όλα,πως ολοι ειναι ruined και δεν ειναι ''σωστοι'' κατα το δικό σου πρότυπο

Physiognomist συμφωνω,και εγω προσωπικα εχω διασκεδασει με αυτον τον τροπο ορισμενες φορες.Εφοσον υπαρχει και η παρεα δεν τιθεται θεμα.Καποιοι την βρισκουν παρα πολυ και οπως ειπα αυτο δεν ειναι καθολου κακο. Ο καθενας πρεπει να περναει τον χρονο του οπως θεωρει οτι πρεπει, για να νιωθει ευχαριστα. Ωστοσο αντικειμενικα μπορουμε να πουμε οτι ενω ειναι ποιοτικη αξιοποιηση χρονου για τον εαυτο μας,σιγουρα δεν ειναι σε σχεση με καποιον που μεσω οποιασδηποτε αλλης δραστηριοτητας μπορει να επηρεασει περισσοτερο κοσμο με καποιον τροπο. Ισως πραγματι φανηκαν αρκετα πραγματα douchebag αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου και προφανως δεν καταδικαζω τον οποιονδηποτε . Προσπαθησα να σκιαγραφησω ωστοσο μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων που λειτουργουν με ενα συγκεκριμενο μοτιβο οπως εχω παρατηρησει εκ πειρας και τους βρισκεις σε τετοιες καταστασεις . Οσα flaws εχουν εκεινοι μπορουν να μου βρουν επισης,αυτο ειναι σιγουρο. Το οτι καποιος επιλεγει να διασκεδαζει με αυτον τον τροπο συχνα οπως λες δεν λεει κατι απο μονο του. Για να κρινουμε κατα ποσο ειναι αλλοτριωμενος πρεπει να γνωρισουμε και αλλες πτυχες του χαρακτηρα και της ζωης του. Παντως οχι δεν καταδικαζω καποιον συγκεκριμενα .Προσπαθω απλα να κανω καποιες παρατηρησεις και βεβαια χωρις να ειμαι απολυτος η να στηριζω οτι τα λογια μου ειναι ο "σωστος δρομος" .Δεν ειμαι κηρυκας ουτε ο αθωος και οι αλλοι οι αμαρτωλοι που χρειαζονται καθοδηγηση:P.Πολλα απο αυτα που λεω αρκετες φορες ισως περιεχουν και εμενα τον ιδιο εξαλλου,αλιμονο εαν πιστευαμε ας πουμε οτι ακομα και ο παπας στην εκκλησια ειναι αναμαρτυτος(εχουμε δει που οδηγησαν τετοιες αποψεις στον μεσαιωνα). Η απολυτοτητα συνδεεται με την ολοτητα,και η ολοτητα απαιτει την γνωση του ολου. Σε μια ζωη ειναι αδυνατον καποιος να αποκτησει την γνωση του ολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Για την κοπέλα πηγαινε η συνομιλια που σου έγραψα. Οτι έπρεπε να της τα πεις έτσι χωρις πολλά πολλά και αναλυσεις. Καμιά φορά οι πολλες αναλυσεις δεν βοηθάνε φιλε. Θέλουμε απλά προτυπα :

- Τι κάνεις αποψε;;;
- Θα ήθελα να βρεθούμε...
- Στο τάδε μέρος την τάδε ώρα θα περάσω να σε πάρω οκ;

Ουτε κάθεσαι να τσακωθεις με την αλλη επειδη εχει φβ και εσυ δεν έχεις ουτε τιποτα. Στη προκειμενη περιπτωση επειδη η κοπελα δεν σε ήξερε ηθελε να σε δει στο φβ σου. Μην τα ξαναλέμε! Τα ιδια και τα ιδια. Δεν σου ζητησε να της τα σκάσεις .... ένα φβ ζητησε. Θα μπορουσες να φτιάξεις ενα δεν ειναι κάτι. Της αντιπροτεινες viber μέχρι να φτιαξεις το φβ;;;

Απλά πράγματα. Αν ειναι να το λιβανιζουμε ..... 1 μηνα να βγεις ένα ραντεβου απλο με την άλλη. Χεστηκαμε και η βάρκα γέρνει. Επισης ειναι και στο δικο σου χέρι να προσπεράσεις μια φαινομενική δυσκολια που σου παρουσιάζει. Αυτη υποθέτουμε ειναι κοριτσάκι σε κάποιο σημειο και δεν ξέρει να φέρνεται. Εσυ τι κάνεις ... απλα την ακολουθεις και οδηγησαι σε αδιέξοδο. Ενω εσυ πρέπει να ηγηθεις για να βγειτε απο το αδιέξοδο.



Απο μια ηλικια και μετά αυτα τα προσπερνάω έτσι. Πιο μικρος κολλουσα και εγω. Δεν ειναι να κολλάς πρέπει να βρισκεις λύσεις. Αν δεν βρεις εσυ φιλε ... θα την φάει άλλος. Θα την βρει άλλος την λυση μην ανησυχεις. Για μενα κακως το κολλησες τοτε με το φβ. Αν ηταν και ωραια τωρα μπορει και να την ειχες.


Kαλησπέρα σε όλους κι όλες. :cool:

Σου έχω εξηγήσει ότι το να κάτσω να ανοίξω φέισμπουκ επειδή μου το ζήτησε μια γκόμενα
δεν παιζει ούτε μία στο δις. Και δεν είναι εγωισμός αυτό αλλά κοινή αλήθεια.
Μιλάς με τον άλλον ζωντανά και τον παρακινείς να μιλάτε από την οθόνη; τουλάχιστον ας το έκανε έξυπνα-όμορφα
κι όχι με έμμεση εντολή. :whatever: Δεν είναι τρόπος αυτός, τον διώχνεις τον άλλον!
Και ξίνισε παρ'όλη την ευγένεια μου; :whatever: είμαστε σοβαροί; σημείωσε ότι δεν τσακωθήκαμε όπως λες
αλλά γέλασα και σου είπα πως απάντησα. Αυτή ξίνισε. Διαφωνώ επίσης στο ότι είναι κοριτσάκι και μπλα μπλα.
Ενήλικη η κοπέλα οπότε δεν ήμουν υποχρεωμένος να έκανα υποχώρηση.
Υποχώρηση θα κάνω σε κάποια που είμαι ήδη μαζί της. Όχι σε μια άγνωστη που αγενώς ξινίζει
επειδή δεν έχω φέισμπουκ. Αν συμφωνώ κάπου είναι ότι ίσως αν το χειριζόμουν αλλιώς να έτρωγα το κοψίδι.
Αλλά ξέρεις κάτι; Έχω βαρεθεί τα κοψίδια. Θηλυκότητα θέλω και δυστυχώς δεν βλέπω φως.
Γιατί η αντίδρασή της, ήταν τουλάχιστον εμετική και πρωτόγονη.

Και φυσικά καθόλου θηλυκή...

:yes:

Τις αναλύσεις που τις βλέπεις δεν ξέρω. Εγώ απλά την πέφτω όπου νιώθω ότι γουστάρω.
Ούτε οδηγούς χρησιμοποιώ, ούτε αναλύσεις κάνω.
Δεν θα βαπτίσουμε την περιγραφή ως ανάλυση.

--------------------------------------------------------------------------------------

Διάβασα και τι έγραψαν τα υπόλοιπα μέλη και δεν έχω λόγο να αντικρούσω τις απόψεις τους.
Γνώμες, απόψεις, πορίσματα όλα δεκτά.
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι όλοι μας έχουμε διάφορα ενδιαφέροντα, γόυστα ή συνήθειες.
Απλώς εδώ ομιλούμε για μπαρ κι απ'ότι διάβασα έχει πέσει πολύ οφ τόπικ. :cool:
Το οποίο κι αυτό χρειάζεται γιατί εμπεριέχει οπτικές γωνίες που φέρουν διάλογο.

Ας βγω κι εγώ λοιπόν λίγο οφ τόπικ.

Τελικά ο μόνος τρόπος να περνάμε καλά, είναι να κάνουμε αυτά που μας εκφράζουν και μας κάνουν
να νιώθουμε ωραία. Όχι αυτά που οι άλλοι νομίζουν ως ωραία.
Ο οδηγός είναι το χαμόγελο (μας) που κάποιες φορές είναι σιωπηλό κι άλλες φανερό.

Αρκεί να υπάρχει!

:yes:

Επίσης όσον αφορά τα μπαρ...

Στα μπαρ παλιότερα πηγαίναμε για να βρούμε γκόμενα μιας που κι αυτές γι αυτό πήγαιναν.
Ας μην γελιόμαστε. Η τουλάχιστον για "πειράγματα". :yes:
Το αν πήγαιναν ορισμένοι για ποτό ή μουσική αυτό ήταν και είναι ακόμα και τώρα η εξαιρεσάρα.

Αργότερα η διασκέδαση επεκτάθηκε κι απέκτησε περισσότερα "πλοκάμια" οπότε τα μπαρ τον ήπιαν.
Τώρα πλέον στα μπαρ δεν βρίσκεις γκόμενα ή ειναι πολύ δύσκολο γιατί δεν υπάρχει το τότε χαρωπό κλίμα.
Γιατι λέμε για γκόμενες όμως; διότι έχει επικρατήσει όπως εξήγησα.

Να τονίσω επίσης ότι τα μπαρ (καμία σχέση με κωλόμπαρα) προσφέρουν διασκέδαση
η οποία από την φύση της προάγει το γκομενο-κυνήγι, ασχέτως αν πλέον είναι σχεδόν αδύνατον.
Όλα μέσα στα μπαρ είναι καμωμένα για προτροπή στο σεξ.
Ουσιαστικά για να γίνει κατανάλωση στα ποτά γίνεται ο ντόρος.
Τα φώτα, οι σερβιτόρες, η μουσική, τα βλέμματα μέχρι και τα ποτά.
Τουλάχιστον όσα έμειναν να την παλεύουν ως χώροι ψυχαγωγίας γιατί πολλά μοιάζουν με καφετέριες πια
που το απόγευμα παίζουν με τοστ και σαλάτες και το βράδυ βαράνε κλαπατσίμπαλα.
Θέλω τελικά να πω ότι μπαίνοντας στο μπαρ σου βγαίνει αυτή η διάθεση. Ότι θα βρεις γκόμενα.

Αλλά πολύ δύσκολα θα βρεις (πια). :yes:

Το μόνο μέρος από χώρους διασκέδασης που είναι πολύ πιθανό να βρεις γκόμενα είναι τα μπουζούκια :cool:
κι αυτό γιατί η γυναίκα έχει γίνει λαρτζ είδωλο και ξανοίγεται εύκολα πλέον μόνο σε λαρτζ καταστάσεις.
Σε άλλους χώρους διασκέδασης είναι πολύ πιο "κλειστή".

Μην μου πείτε πάλι ότι δεν είναι έτσι με καμιά εξαίρεση που θα βρείτε.
Δεκτές οι εξαιρέσεις αλλά δεν μας απασχολούν.


Τώρα αν θέλετε να μιλήσουμε γενικώς για γκόμενες που σίγουρα υπάρχουν
γύρω μας, μάλλον πρέπει να υπάρχει θέμα που να μην περιορίζει την λέξη με "χώρους".

Εδώ είναι μπαροσυζήτηση...:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πολυ φοβαμαι οτι το νεο ειδος αποχαυνωσης μετα την τηλεοραση ,αποτελουν τα νυχτερινα κεντρα/κωλομπαρα. Απο ποτε το να κωλοχτυπιεσαι(γιατι δεν χορευει η πλειοψηφια) και το να πινεις τακτικα σε ενα περιβαλλον υπερβολικης φασαριας αποτελει διασκεδαση; Εμενα περισσοτερο αλλοτριωση μου φαινεται. Υπαρχει η φυσικη μεθυ ,αλλα υπαρχει και αυτη της υπνοτισης. Το κεφαλι σου γεμιζει απο τοση φασαρια που αποτελει εναν αλλο τροπο να ξεχνιεσαι και να μην σκεφτεσαι. Εκτος αυτου μονο και μονο οτι οι ανθρωποι ερχονται τοσο κοντα εκ φυσικης αποψης αλλα βλεπετε τι λεμε για τα κινητρα τους,αποτελει ενδειξη αυτης της αλλοτριωσης.Διαφορες με την τηλεοραση;Καμια...αλλη μια ψευδαισθηση οτι ο κοσμος κοινωνικοποιειται ή διασκεδαζει.
Ελπίζω τουλάχιστον αυτοί οι άνθρωποι να ζητήσουν βοήθεια από κάποιον ειδικό αντί να περάσουν όλη τη ζωή τους έτσι. Κρίμα είναι.:/:
Δηλαδή αν ένας άνθρωπος ενίοτε τη βρίσκει με το να παρτάρει (είτε αυτό σημαίνει πάει σε ένα κλαμπ είτε σε ένα πάρτι) για να χορέψει και να ξεδώσει συνεπάγεται με το ότι έχει πρόβλημα επειδή εσάς δεν σας εκφράζει αυτό το είδος διασκέδασης; Ακόμα και αν κάποιος είναι πάρτι άνιμαλ σε πιο μεγάλη ηλικία εσάς τι σας ενοχλεί; Γιατί είναι λάθος; Εγώ βλέπω και τη μαμά μου που λέει ότι "στην εποχή της" πήγαιναν αντίστοιχα σε ντίσκο και μιλάει με πολλή νοσταλγία για αυτό. Έχει πλάκα που ορισμένοι άνθρωποι πλέον νομίζουν ότι το φαινόμενο 20χρονα να χορεύουν δεν υπήρχε ποτέ στην ιστορία της ανθρωπότητας. Ούτε η 85χρονη γιαγιά μου δεν τα λέει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Διάβασα και τι έγραψαν τα υπόλοιπα μέλη και δεν έχω λόγο να αντικρούσω τις απόψεις τους.
Γνώμες, απόψεις, πορίσματα όλα δεκτά.
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι όλοι μας έχουμε διάφορα ενδιαφέροντα, γόυστα ή συνήθειες.
Απλώς εδώ ομιλούμε για μπαρ κι απ'ότι διάβασα έχει πέσει πολύ οφ τόπικ. :cool:
Το οποίο κι αυτό χρειάζεται γιατί εμπεριέχει οπτικές γωνίες που φέρουν διάλογο.

Ας βγω κι εγώ λοιπόν λίγο οφ τόπικ.

Τελικά ο μόνος τρόπος να περνάμε καλά, είναι να κάνουμε αυτά που μας εκφράζουν και μας κάνουν
να νιώθουμε ωραία. Όχι αυτά που οι άλλοι νομίζουν ως ωραία.
Ο οδηγός είναι το χαμόγελο (μας) που κάποιες φορές είναι σιωπηλό κι άλλες φανερό.

Αρκεί να υπάρχει!

:yes:

Επίσης όσον αφορά τα μπαρ...

Στα μπαρ παλιότερα πηγαίναμε για να βρούμε γκόμενα μιας που κι αυτές γι αυτό πήγαιναν.
Ας μην γελιόμαστε. Η τουλάχιστον για "πειράγματα". :yes:
Το αν πήγαιναν ορισμένοι για ποτό ή μουσική αυτό ήταν και είναι ακόμα και τώρα η εξαιρεσάρα.

Αργότερα η διασκέδαση επεκτάθηκε κι απέκτησε περισσότερα "πλοκάμια" οπότε τα μπαρ τον ήπιαν.
Τώρα πλέον στα μπαρ δεν βρίσκεις γκόμενα ή ειναι πολύ δύσκολο γιατί δεν υπάρχει το τότε χαρωπό κλίμα.
Γιατι λέμε για γκόμενες όμως; διότι έχει επικρατήσει όπως εξήγησα.

Να τονίσω επίσης ότι τα μπαρ (καμία σχέση με κωλόμπαρα) προσφέρουν διασκέδαση
η οποία από την φύση της προάγει το γκομενο-κυνήγι, ασχέτως αν πλέον είναι σχεδόν αδύνατον.
Όλα μέσα στα μπαρ είναι καμωμένα για προτροπή στο σεξ.
Ουσιαστικά για να γίνει κατανάλωση στα ποτά γίνεται ο ντόρος.
Τα φώτα, οι σερβιτόρες, η μουσική, τα βλέμματα μέχρι και τα ποτά.
Τουλάχιστον όσα έμειναν να την παλεύουν ως χώροι ψυχαγωγίας γιατί πολλά μοιάζουν με καφετέριες πια
που το απόγευμα παίζουν με τοστ και σαλάτες και το βράδυ βαράνε κλαπατσίμπαλα.
Θέλω τελικά να πω ότι μπαίνοντας στο μπαρ σου βγαίνει αυτή η διάθεση. Ότι θα βρεις γκόμενα.

Αλλά πολύ δύσκολα θα βρεις (πια). :yes:


Ειπαμε αμα θα φτιάξεις φβ θα αλλάξεις γνώμη :pleasantry:

Πέρα απο τη πλάκα τωρα εξαρταται και που πηγαινεις , αμα πηγαινεις σε μέρη που συχνάζουν ολες οι ξενέρωτες και κάτι τυπάκια που βγηκανε 5 άντρες παρέα έξω λες και πάνε να ριξουνε ξύλο που να βρεις. Το καταλληλο περιβάλλον το δημιουργουν και οι κατάλληλοι άνθρωποι.

Για μπαροτσαρκα .... για αυτο το σκοπο βγαινεις εσυ και άντε άλλος ένας. Και τα 3 άτομα πολλά ειναι. Και το άτομο που θα έρθει μαζι σου μην ειναι τιποτα κλαψιάρης , ατυχος της ζωής και "παππους" να αντέχει να κάνει βολτα , να αντεχει το ξενυχτι ... να ειναι χαλαρος, open minded κτλπ γενικά να μην ειναι κανας μότσος.

Η καλυτερη ωρα ειναι 2-4. Μετα τα μεσανυχτα προφανως οποτε σας θέλω κομμάντο , οχι μαλακιες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μετριοτητα πλεον θεωρειται αισχρη και η παραδοχη της αδυναμιας ντροπιασμα.


Αν ο κάγκουρας που λιώνει στο γυμναστήριο και προσπαθεί να είναι κοινωνικός είναι μέτριος...

Εσύ γιατί δεν είσαι;

Επειδή διαβάζεις ποίηση μόνος σπίτι σου μπας και εντυπωσιάσεις καμιά εαακήτισσα;

Όταν είσαι σε μια βραδινή έξοδο μπορείς να κατευθύνεις μια παρέα και να περάσεις καλά ή είσαι ξυλάγγουρο;

Ό,τι δεν φτάνει η αλεπού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top