Σάλος για έγγραφο του «My Market» στους εργαζόμενους

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τις προαλλες ειχα πάει σε ενα σουπερ μάρκετ στην Αθηνα (γιατι εδω στην επαρχια έχει πέσει πολύ φάπα) 1)μέχρι με ληγμένα κρουασαν μια αγκαλια τα πηρα και πηγα και τους τα πέταξα στο ταμείο! Και ηρθε η προϊσταμενη και μου έλεγε ειστε της ασφάλειας και θα μου κάνετε ανακριση γιατι ρωτουσα το ονομα της.

Στην Αθηνα λοιπον και μαλιστα σε μεγάλο .... πάω στα τυρια και ηταν μια εκει που ειχε 10 άτομα να εξυπηρετησει. Δεν έκατσα να πάρω τυρι αλλα πηγα στο ταμειο. Και λέω στην υπάλληλο "Στα τυρια γιατι έχει ένα άτομο για τοσο κοσμο;;"

2)"Ε να δεν ξέρω εγω... υπάλληλος ειμαι.... και τι να σας πω" τα γνωστα .... λέω να τα πειτε στους υπευθυνους ...

Ξανά η κασέτα -> " Ε να δεν ξέρω εγω ... υπάλληλος ειμαι και τι να σας πώ.." να πειτε αυτο που σας λέω της κάνω. Καμια απάντηση.

Ωραια φωνάξτε την προϊσταμενη να της τα πώ εγώ. Ναι μισο λεπτο μου λέει και πάει να φωνάξει την προϊσταμένη.

Καθολη την διάρκεια ειχα σταθερο και σοβαρο υφος.

Devil: Εσεις ειστε η προϊσταμενη που ειναι υπεύθυνη για την κατανομη των θέσεων εδώ;
Πρ/νη: Ναι εγω ειμαι τι θα θέλατε;
Devil: Θα ήθελα να σας πω οτι ειναι αδυνατον να εξυπηρετηθει τοσος κοσμος απο εναν και μονο υπάλληλο στα τυρια.
Πρ/νη: Δηλαδη δεν εξυπηρετηθηκατε;;;
Devil: Δεν σας ειπα αυτο. Σας ειπα οτι ένα άτομο δεν ειναι για τοσο φορτο εργασιας. Θα πρέπει να μεριμνησετε να βάλετε και άλλους εκει.
Θέλω να το προσέξετε αυτο.
Πρ/νη: Ναι βεβαιως εχετε δικιο θα το φροντισουμε.


3)Την επομενη φορά που πέρασα οντως ειχε 2 άτομα.


Φταινε και οι Υπάλληλοι ομως "ΕΕΕΕΕ εγω υπάλληλος ειμαι...δεν ξέρω" και υπάλληλος θα μεινεις αμα δεν έχεις άποψη και δεν ξέρεις τι γινεται. Ελεος.
1) Συνειδητοποιεις ότι για να κάνεις εσύ το κομμάτι σου με τα κρουασάν κάποιος υποχρεώθηκε να τα μαζέψει και να τα ξαναβάλει στην θέση τους, έτσι; Επίσης μια απορία, αυτό το έκανες απλά επειδή τα κρουασάν ήταν ληγμένα;

2)Ας υποθέσουμε πως ο υπάλληλος έχει άποψη και γνώση του τι γίνεται. Και μεταφέρει και όλα τα παράπονα που κάνουν οι πελάτες στους προϊστάμενους του. Αυτό σημαίνει πως έχει και την δύναμη να αλλάξει κάτι; Δουλειά του υπαλλήλου δεν είναι να μανατζαρει για αυτό και είναι άσκοπο αυτό που έκανες. Το μόνο που κατάφερες ήταν να κάνεις την μέρα του λίγο δυσκολότερη μιας και έπρεπε να διαχειριστεί έναν ακόμη αγενή πελάτη.

3)Το ότι πέτυχες δεύτερο υπάλληλο δεν σημαίνει πως έγινε επειδή το απαίτησες εσύ. Πιθανώς να ήταν ώρα αιχμής και για αυτό να υπήρχαν δύο άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Οσο και να μην σας αρεσει παιδακια, αυτες ειναι συνεπειες επιλογων που εχετε κανει οι ιδιοι. Μιλατε συνεχεια για Αγγλιες και Δανιες, αλλα μη τυχων και εφαρμοσετε καμια οικονομικη πολιτικη απο εκει. Αντ'αυτου ασχολειστε με μαλακειες τυπου gay parades και γονιος 1&2 μπας και δειξετε οτι ειστε προοδευτικοι. Καλα κανουν και βγαζουν αυτα τα εγγραφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά άλλο αυτό που λες κι άλλο αυτό που θίγεται ως θέμα.

Σίγουρα όταν συμφωνείς μια αμοιβη με εναν εργοδότη, ακόμα και 300 ευρώ, γνωρίζεις για τι πας και δεν αποτελεί μετά δικαιολογία το "δεν εργάζομαι καλά γιατί παίρνω μόνο 300". Αυτό δε συνεπάγεται όμως πράγματα που δεν γνωρίζεις πριν πας στον εργοδότη, ότι δηλαδή θα εισπράξεις συμπεριφορά "χαμογελάτε γιατί αύριο πρωι θα είστε στον ΟΑΕΔ"

Λες παω για 300, δεν είναι τίποτα, ψίχουλα είναι ναι, αλλά έστω να φέρονται καλά. Ε αμα δε φέρονται και καλά το κλείσαμε το μαγαζί φίλη μου.

Και με συγχωρείς, αλλά αυτο το γράμμα δεν ήταν ούτε παρακίνηση, ούτε υπενθύμιση. Θεωρώ πως ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσουμε την έννοια της υπενθύμισης και του μάρκετινγκ. Να δούμε τα γεγονότα, τι λένε τα βιβλία και οι βέλτιστες πρακτικές/εμπειρίες; Έχω μπόλικα δίπλα μου ως οικονομολόγος.

ΥΓ: Διόρθωσα την επωνυμία στην παράθεσή σου, δεν είναι αυτη η επιχειρηση που λες.


Συγγνωμη αλλα εγω δεν καταλαβαινω οτι το θεμα που θιγεται ειναι οτι αν οι εργαζομενοι δεν χαμογελουν θα χασουν την δουλεια τους. Καταλαβαινω πως το θεμα ειναι οτι οι εργαζομενοι δεν ειναι χαμογελαστοι στην εργασια τους, μια εργασια που εχει αμεση επαφη με κοσμο. Ξανα λεω οτι για τα δικα μου δεδομενα δεν αντιλαμβανομαι καποια προθεση προσβολης, ασεβειας ή απειλης οτι θα χασει ο κοσμος την δουλεια του στο γραμμα της.

Μπορω να δεχθω οτι η λιστα που δινει με τους λογους που θα πρεπει να χαμογελουν οι υπαλληλοι ειναι χαζη, στην προσπαθεια της να τους δειξει το θετικο του θεματος καταληγει να γινεται αστοχη. Ομως, θεωρω πως αυτο που ζηταει απο τους εργαζομενους ειναι το λογικο για το ποστο και τη φυση της δουλειας τους.

Επισης, βλεπω πως καποια μελη αναφερουν το εξωτερικο ως παραδειγμα και θα πρεπει να αναφερω πως στο εξωτερικο υπαρχουν καταστηματα που μαζι με την αποδειξη σου δινουν ενα χαρτακι για να μπεις στο website τους και να γραψεις feedback για την εξυπηρετηση που ελαβες. Αλλα καταστηματα στελνουν email και ζητουν απο τους πελατες να αξιολογησουν την εμπειρια τους στο καταστημα τους. Που ειναι το κακο σε αυτο που ζηταει το Μy Μarket; Που ειναι το κακο που προσπαθει να κανει μια βελτιωση στην εξυπηρετηση που παρεχει;

Να κοιταξουμε βιβλια, αλλα εγω προτεινω να παμε σε κατι πιο πρακτικο. Να βαλουμε εναν εργαζομενο που ειναι προσχαρος με τους πελατες και προθυμος να τους εξυπηρετησει διπλα σε εναν εργαζομενο με μουτρα που να δειχνει οχι και τοσο χαρουμενος στην/με την δουλεια του. Σε πληροφορω πως πολυ συντομα ο πρωτος και περισσοτερες πωλησεις θα εχει κανει και πελατεια θα εχει χτισει και καλη σχεση θα εχει με τους πελατες του. Ο δευτερος απο την αλλη, θα ειναι σε δυσμενεστερη θεση και μιας που ξερουμε τον ανατγωνισμο που υπαρχει στην αγορα αλλα και την ζητηση σιγουρα δεν θα αντεξει για πολυ.

Σε ευχαριστω για την διορθωση και που το παρατηρησες. Το αλλαξα και εγω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
1) Συνειδητοποιεις ότι για να κάνεις εσύ το κομμάτι σου με τα κρουασάν κάποιος υποχρεώθηκε να τα μαζέψει και να τα ξαναβάλει στην θέση τους, έτσι; Επίσης μια απορία, αυτό το έκανες απλά επειδή τα κρουασάν ήταν ληγμένα;

2)Ας υποθέσουμε πως ο υπάλληλος έχει άποψη και γνώση του τι γίνεται. Και μεταφέρει και όλα τα παράπονα που κάνουν οι πελάτες στους προϊστάμενους του. Αυτό σημαίνει πως έχει και την δύναμη να αλλάξει κάτι; Δουλειά του υπαλλήλου δεν είναι να μανατζαρει για αυτό και είναι άσκοπο αυτό που έκανες. Το μόνο που κατάφερες ήταν να κάνεις την μέρα του λίγο δυσκολότερη μιας και έπρεπε να διαχειριστεί έναν ακόμη αγενή πελάτη.

3)Το ότι πέτυχες δεύτερο υπάλληλο δεν σημαίνει πως έγινε επειδή το απαίτησες εσύ. Πιθανώς να ήταν ώρα αιχμής και για αυτό να υπήρχαν δύο άτομα.


Kαλα εισαι και εσυ στο κοσμο σου :loltooth:

ποιο κομμάτι μου ρε ;;; θα πάει κοσμος στο νοσοκομειο. Και τυχεροι πρέπει να ειναι που δεν τους έκανα μήνυση. Προφανως και έχει τη δυναμη να αλλάξει πολλά αν το θέλει αλλα αμα ειναι αδιάφορος - αοσμος και του στυλ "εγω ειμαι απλα ενα υπαλληλάκι" ναι προφανως ως ετσι θα τον αντιμετωπιζουν.

Το μονο που καταφερα ηταν να δώσω να καταλαβει της προϊσταμενης οτι οι κουτοπονηριες στυλ διοικησης δεν περνάνε ΟΥΤΕ στην Ελλάδα.


εΣΥ κάτσε να δικαιολογεις τις ηλθιοτητες τους και να ψάχνεις μηπως βρεις κανα άνοιγμα να ακυρωσεις αυτα που γράφω :loltooth:


ληγμένο κρουασάν 15 μέρες..... μηνυση απευθειας και καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη αλλα μονο τοτε σε εκτιμάνε... οταν τους ..... αλλιώς πάνε να βγουνε και απο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Kαλα εισαι και εσυ στο κοσμο σου :loltooth:

ποιο κομμάτι μου ρε ;;; θα πάει κοσμος στο νοσοκομειο. Και τυχεροι πρέπει να ειναι που δεν τους έκανα μήνυση. Προφανως και έχει τη δυναμη να αλλάξει πολλά αν το θέλει αλλα αμα ειναι αδιάφορος - αοσμος και του στυλ "εγω ειμαι απλα ενα υπαλληλάκι" ναι προφανως ως ετσι θα τον αντιμετωπιζουν.

Το μονο που καταφερα ηταν να δώσω να καταλεβι της προϊσταμενης οτι οι κουτοπονηριες στυλ διοικησης δεν περνάνε ΟΥΤΕ στην Ελλάδα.

Αφότου πέταξες τα κρουασάν στα μούτρα του υπαλλήλου, ο υπάλληλος τα πήρε και τα πέταξε έτσι; Δηλαδή η πράξη σου έφερε αποτέλεσμα;

Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο που είχαν ληγμένα προϊόντα αλλά καλώς ή κακώς είναι και ευθύνη του καταναλωτή να μην τα αγοράσει. Εσύ γιατί ως αυτοκλητος σωτήρας έκανες σκηνή στο ταμείο αδυνατώ να καταλάβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αφότου πέταξες τα κρουασάν στα μούτρα του υπαλλήλου, ο υπάλληλος τα πήρε και τα πέταξε έτσι; Δηλαδή η πράξη σου έφερε αποτέλεσμα;

Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο που είχαν ληγμένα προϊόντα αλλά καλώς ή κακώς είναι και ευθύνη του καταναλωτή να μην τα αγοράσει. Εσύ γιατί ως αυτοκλητος σωτήρας έκανες σκηνή στο ταμείο αδυνατώ να καταλάβω...


Καταλαβαίνεις ότι αν δε του τα πέταγε ο Devil στην μούρη και έμπαινε μέσα το υγειονομικό και έβλεπε κάτι ράφια με ληγμένα όχι μόνο θα τους τα πέταγε στη μούρη αλλά θα είχαν πρόστιμο μπορεί και κλείσιμο του μαγαζιού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι αν δε του τα πέταγε ο Devil στην μούρη και έμπαινε μέσα το υγειονομικό και έβλεπε κάτι ράφια με ληγμένα όχι μόνο θα τους τα πέταγε στη μούρη αλλά θα είχαν πρόστιμο μπορεί και κλείσιμο του μαγαζιού
Εσύ καταλαβαίνεις τι λες; Χιλιες φορές να έτρωγε πρόστιμο το μαγαζί και να μην ξαναεφερνε ληγμένα προϊόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι αν δε του τα πέταγε ο Devil στην μούρη και έμπαινε μέσα το υγειονομικό και έβλεπε κάτι ράφια με ληγμένα όχι μόνο θα τους τα πέταγε στη μούρη αλλά θα είχαν πρόστιμο μπορεί και κλείσιμο του μαγαζιού


Καλα βεβαια αυτα γινονται στην επαρχια δεν το έχω δει στην Αθηνα αυτο. Στην Επαρχια ειναι ακομα χειροτερα σε μερικες κωμοπολεις τα πράγματα. Φέρνουνε β ποιοτητας πράγματα πηρα κάτι μπανανες τις προαλλες οι μισες ηταν μαυρες μέσα. Τις πέταξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εσύ καταλαβαίνεις τι λες; Χιλιες φορές να έτρωγε πρόστιμο το μαγαζί και να μην ξαναεφερνε ληγμένα προϊόντα.

Εδώ σου λέω για κλείσιμο ταυτόχρονα.
Το κλείσιμο πάει με πολλούς παράγοντες που σε πολλές είναι και οριστικό

Καλα βεβαια αυτα γινονται στην επαρχια δεν το έχω δει στην Αθηνα αυτο. Στην Επαρχια ειναι ακομα χειροτερα σε μερικες κωμοπολεις τα πράγματα. Φέρνουνε β ποιοτητας πράγματα πηρα κάτι μπανανες τις προαλλες οι μισες ηταν μαυρες μέσα. Τις πέταξα.


Πόσο δίκαιο έχεις, λίγοι να έχουν τοπικά καταστήματα καλά προϊόντα στην επαρχία
Αν ειναι αλυσίδα δε τους συμφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Αφότου πέταξες τα κρουασάν στα μούτρα του υπαλλήλου, ο υπάλληλος τα πήρε και τα πέταξε έτσι; Δηλαδή η πράξη σου έφερε αποτέλεσμα;

Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο που είχαν ληγμένα προϊόντα αλλά καλώς ή κακώς είναι και ευθύνη του καταναλωτή να μην τα αγοράσει. Εσύ γιατί ως αυτοκλητος σωτήρας έκανες σκηνή στο ταμείο αδυνατώ να καταλάβω...


Α ωραια αρα δεν καταλαβαινεις οπως το εξηγω. Ναι δεν ρωτάς ομως τι εννοω να σου απαντήσω αμεσως να ερμηνευσουμε καχυποπτα.

Λοιπον αυτοκλητος σωτηρας δεν ειμαι αλλα οπου βλέπω ανοησιες που ειναι τέρμα θρασυτατες θα τις ξεσκεπάζω.

Το να έχεις ληγμένα προϊοντα σε ράφια ειναι μια τέτοια.
Το να δουλευει ένα ατομο για 20 πελάτες ειναι επισης μια τέτοια.
Το να λές σε εναν υπάλληλο οτι το ταμπελάκι το ηλεκτρονικο που δινει την σειρά για τα τυρια ειναι στην γωνια με τα αλλαντικά και αρα δεν φαινεται και δεν το βλέπει καλα ο πελάτης και νομιζει πως η σειρά για τα τυρια ξεκινάει ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστα απο τα τυρια (τι λογικο έ;) )και ο υπάλληλος να σου λεει "ΑΑΑΑ δεν ξέρω εγω ενας απλος υπάλληλος ειμαι" τι δεν ξέρεις βρε βλάκα να του πει κανεις προβατο χωρις άποψη!!!! Δεν βλέπεις αυτο που σου λέω;;;; δηλαδη τι τους κάνουνε μεσα στις επιχειρησεις ρε φιλε τους μαστιγουνε; μετα λένε για το στρατο. Χειροτερα ειναι απο οτι καταλαβαινω μεσα σε ενα σουπερ μάρκετ παρα στο στρατο.

Λοιπον και για να επανέλθω. Πηρα τα κρουασάν τα άφησα στο ταμειο και ειπα στην υπάλληλο να φωνάξει την προϊσταμένη. Την προηγουμενη φορά επειδη εχει ξαναγινει φώναξα την υπάλληλο και της το ειπα να τα μαζέψει. Την τριτη θα τα μαζέψει η αστυνομια. Και δεν κάνω πλάκα ;)


Να μάθουν να μη κοιμουνται ορθιες μερικοι ή μερικές. Και προφανως θα εκτιμούσα εναν υπάλληλο ο οποιος θα μου μεταβιβαζε παράπονα ! Και θα τον ρωτουσα να μου πει και τη θέση του για αυτο το προβλημα.


Οι υπάλληλοι ειναι σε ενα ποστο και για να λύνουν προβληματα με βάση βεβαια την δεοντολογια της επιχειρησης. Οποτε ακουω αυτο το "εγω δεν ξέρω ενας απλος υπαλληλος ειμαι" και με το υφος του υπαλληλάκου του κακομοιρη που τον αδικησε η ζωη μου γυριζει το μυαλο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Οσο και να μην σας αρεσει παιδακια, αυτες ειναι συνεπειες επιλογων που εχετε κανει οι ιδιοι. Μιλατε συνεχεια για Αγγλιες και Δανιες, αλλα μη τυχων και εφαρμοσετε καμια οικονομικη πολιτικη απο εκει. Αντ'αυτου ασχολειστε με μαλακειες τυπου gay parades και γονιος 1&2 μπας και δειξετε οτι ειστε προοδευτικοι. Καλα κανουν και βγαζουν αυτα τα εγγραφα


Μιας και είσαι ΗΒ θα έχεις συνειδητοποιήσει τη διαφορά συμπεριφοράς των εργοδοτών εκεί με τους περισσότερους εδώ(αναφέρομαι στον χώρο των μηχανικών).
Επίσης αν δεν έχεις καταλάβει το νόημα των ποστ που κάνουμε , σου προτείνω να τα ξαναδιαβάσεις και να αφήσεις την αφ' υψηλού κριτική .

Δύο λέξεις που δεν θα υπάρξουν ποτέ στην Ελλάδα είναι κίνητρο και αξιοπρέπεια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Αφότου πέταξες τα κρουασάν στα μούτρα του υπαλλήλου, ο υπάλληλος τα πήρε και τα πέταξε έτσι; Δηλαδή η πράξη σου έφερε αποτέλεσμα;

Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο που είχαν ληγμένα προϊόντα αλλά καλώς ή κακώς είναι και ευθύνη του καταναλωτή να μην τα αγοράσει. Εσύ γιατί ως αυτοκλητος σωτήρας έκανες σκηνή στο ταμείο αδυνατώ να καταλάβω...


Ναι δεν ήξερα ότι όταν πάω supermarket θα φάω μισή ώρα να ψάχνω κάθε προϊόν αν είναι ληγμένο γιατί ο υπάλληλος βαριέται που ζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδιά, δεν είναι σοβαρά πράγματα να υπάρχουν ληγμένα στα ράφια. Το μόνο που επιτρέπεται είναι να υπάρχουν προϊόντα που πλησιάζει η ημερομηνία λήξης τους, αλλά ακόμη και για αυτά πρέπει να υπάρχει ειδική σήμανση που να λέει "προϊόν σύντομης λήξης" και να δηλώνεται ξεκάθαρα.

Ο ΕΦΕΤ έχει κάνει μία γραμμή, όπου μπορούν να καταγγείλουν τέτοια φαινόμενα οι καταναλωτές. Μάλιστα, το 2018 αυτές οι καταγγελίες ήταν πάνω από 1000.
Όποτε βλέπουμε κάτι ληγμένο πρέπει να το επισημαίνουμε, και ναι, πρέπει να κάνουμε ένα κόπο να βλέπουμε την ημερομηνία λήξης. =) Εγώ το έκανα πάντα, μου έχει γίνει δεύτερη φύση και δεν είναι χάσιμο χρόνου! =)

Φώτη, δυστυχώς κάποιες φορές δεν είναι λάθος υπαλλήλου, αλλά πολιτική των εταιρειών. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα εγω δεν καταλαβαινω οτι το θεμα που θιγεται ειναι οτι αν οι εργαζομενοι δεν χαμογελουν θα χασουν την δουλεια τους. Καταλαβαινω πως το θεμα ειναι οτι οι εργαζομενοι δεν ειναι χαμογελαστοι στην εργασια τους, μια εργασια που εχει αμεση επαφη με κοσμο. Ξανα λεω οτι για τα δικα μου δεδομενα δεν αντιλαμβανομαι καποια προθεση προσβολης, ασεβειας ή απειλης οτι θα χασει ο κοσμος την δουλεια του στο γραμμα της.

Μπορω να δεχθω οτι η λιστα που δινει με τους λογους που θα πρεπει να χαμογελουν οι υπαλληλοι ειναι χαζη, στην προσπαθεια της να τους δειξει το θετικο του θεματος καταληγει να γινεται αστοχη. Ομως, θεωρω πως αυτο που ζηταει απο τους εργαζομενους ειναι το λογικο για το ποστο και τη φυση της δουλειας τους.

Επισης, βλεπω πως καποια μελη αναφερουν το εξωτερικο ως παραδειγμα και θα πρεπει να αναφερω πως στο εξωτερικο υπαρχουν καταστηματα που μαζι με την αποδειξη σου δινουν ενα χαρτακι για να μπεις στο website τους και να γραψεις feedback για την εξυπηρετηση που ελαβες. Αλλα καταστηματα στελνουν email και ζητουν απο τους πελατες να αξιολογησουν την εμπειρια τους στο καταστημα τους. Που ειναι το κακο σε αυτο που ζηταει το Μy Μarket; Που ειναι το κακο που προσπαθει να κανει μια βελτιωση στην εξυπηρετηση που παρεχει;

Να κοιταξουμε βιβλια, αλλα εγω προτεινω να παμε σε κατι πιο πρακτικο. Να βαλουμε εναν εργαζομενο που ειναι προσχαρος με τους πελατες και προθυμος να τους εξυπηρετησει διπλα σε εναν εργαζομενο με μουτρα που να δειχνει οχι και τοσο χαρουμενος στην/με την δουλεια του. Σε πληροφορω πως πολυ συντομα ο πρωτος και περισσοτερες πωλησεις θα εχει κανει και πελατεια θα εχει χτισει και καλη σχεση θα εχει με τους πελατες του. Ο δευτερος απο την αλλη, θα ειναι σε δυσμενεστερη θεση και μιας που ξερουμε τον ανατγωνισμο που υπαρχει στην αγορα αλλα και την ζητηση σιγουρα δεν θα αντεξει για πολυ.

Σε ευχαριστω για την διορθωση και που το παρατηρησες. Το αλλαξα και εγω. :D


Είσαι πολύ ευγενική και σε ευχαριστώ κι εγω για το χρόνο που αφιερώνεις να μου απαντάς.:)

Επίτρεψέ μου να ξεκινήσουμε από το τέλος του μηνύματός σου. Από το πρακτικό. Συμφωνώ ότι είναι μια πολύ καλύτερη ένδειξη για το ποιός εργαζόμενος θα κάνει καλύτερες σχέσεις και πωλήσεις, όπως επίσης θα συμφωνήσω με το συμπέρασμα του πρακτικού σου παραδείγματος ότι όντως ο πρώτος (ο πρόσχαρος) θα έχει αυτά τα πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τον δεύτερο (ας τον πούμε Γκρινιάρη).

Η ένσταση όλων όσων έθιξαν το θέμα, δεν έγκειται στην ακαδημαική επιβεβαίωση της θετικής συνεισφοράς του χαμόγελου στην αποδοτικότητα των πωλήσεων. Αυτό είναι αυτονόητο και αναντίρρητο όπως πολύ ευγλωττα ανέλυσες στο παράδειγμά σου.

Η ένσταση αντίθετα έγκειται στο γεγονός της διατύπωσης του email της διευθύντριας.

Σύμφωνα με το παράδειγμα στο οποίο συμφωνήσαμε, ενας άνθρωπος που είναι στις πωλήσεις, θα πρέπει να χαμογελάει ασχέτως αν παίρνει 3000 ευρώ ή 4000 ευρώ. Πρέπει να χαμογελάει για να είναι αποδοτικός και ευγενικός. Οπότε ποιός ο λόγος να του θυμίσεις ότι παίρνει 300% παραπάνω από το 0, αν δεν τον απειλείς εμμέσως με αυτό το μηδέν; "Και πάλι καλά να λες που παίρνεις 300 γιατί θα μπορούσες να παίρνεις 0". Αυτό είναι το λιγότερο "και χάρη σου κάνουμε" και το περισσότερο απειλή ότι "κοίτα που θα καταλήξεις με αυτή τη συμπεριφορά".

Και οχι μόνο αυτό αλλά το αναφέρει και διπλά ότι πληρώνονται.

Ο δε τόνος γραφής δείχνει εμφανώς νεύρα και τάση ελιτισμού. Ειδικά εκείνο το πληρωνόσαστε στη μια και πληρώνεστε στην άλλη, ή το έγραψαν δυο διαφορετικά άτομα ή ένα άτομο που στην αρχή το έγραψε εν θερμώ το μέηλ και μετα αποφάσισε να συγκρατηθεί και να κατεβάσει σφυγμούς.

Σαν να σου λέω εγω τώρα επι παραδείγματι:

"Και σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι να διαβάσεις ελληνικά, θα σου αναφέρω κάποιους λόγους για να το κάνεις:

Επειδή μπορείς να διαβάζεις
Επειδή σου απάντησα γράφοντάς σου 300 λέξεις που είναι 300% παραπάνω από το 0 που σου γράφω συνήθως
κλπ
κλπ"

Είναι ξεκάθαρη ειρωνεία -το λιγότερο ξαναλέω- αν όχι απειλή απόλυσης.

Μη μένουμε στο φιλοσοφικό αν η αγορά ειναι υγιής με 300 ευρώ μισθό. Δεν είναι επ ουδενί. Ούτε στο ακαδημαικό αν το χαμόγελο πρέπει να υπάρχει.

Ο τρόπος της είναι το θέμα. Δείχνει αγενή και αμόρφωτο άνθρωπο, κι αυτόν και όποιους είναι ομόσπονδοί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ρε παιδια το να λές σε εναν υπάλληλο οτι πρέπει να χαμογελάει επειδη παιρνει 300 ευρώ και τον ταλαιπωρεις ειναι τελειως άκυρο. Κανεις δεν θα κάτσει να σκεφτει οτι πρέπει να χαμογελάει κιολας. Το κακο με την Ελλαδα ειναι οτι μένουμε πάντα στην επιφανεια και το θέατρο. Παντου Θέατρο... στα σουπερ μάρκετ - στο στρατο (οταν ερχεται ο διοικητης ολοι ειναι κλαρινο) ηθελα να ξερα ποτε θα αλλάξουμε λιγο σαν χώρα νοοτροπια. Μην κοιτας που ο υπάλληλος δεν χαμογελάει αν δεν βρισκει άλλη δουλειά και πρέπει με 300 ευρω να τα βγάζει πέρα πως να χαμογελάσει. Τον λές και γκρινιάρη μετά αλλα η αιτια θα εισαι εσύ.

Γκρινιάρης ειναι μονο αν πραγματικα ειναι οκ και παρολαυτα γκρινιάζει. Δηάδη πληρώνεται καλα και δεν κάνει ταυτοχρονα 100 δουλειες σαν φορτωμενο γαϊδουρι. Δεν αντεχουν να τα ακουνε αυτα οι προϊσταμενοι τους χαλάεν την σουπα και δη στην Ελλαδα που οι περισσοτεροι ειναι άσχετοι απο διοικηση προσωπικού. Γιατι ως γνωστο δεν προχωράνε οι σωστοι και χρησιμοι αλλα τα βυσματα οι ρουφιανοι και οι γλειφτες.


Ας κοιτάξουμε λιγο το δάσος και ας αφησουμε το δέντρο. Δεν ειναι σωστα αυτα που γράφουν κάποιες και δεν με ενδιαφέρει η ευγενεια να την βράσω την ευγενεια οταν ο άλλος με κοροϊδευει επι του πρακτέου. Ναι υπάρχει και τέτοιος κοσμος σου κάνει τον ευγενικο και απο πισω σε δουλευει. Υπερβολικη ευγενεια -> υποπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Μια ειρηνική παρέμβαση, εύγε στην ΕΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μιας και είσαι ΗΒ θα έχεις συνειδητοποιήσει τη διαφορά συμπεριφοράς των εργοδοτών εκεί με τους περισσότερους εδώ(αναφέρομαι στον χώρο των μηχανικών).
Επίσης αν δεν έχεις καταλάβει το νόημα των ποστ που κάνουμε , σου προτείνω να τα ξαναδιαβάσεις και να αφήσεις την αφ' υψηλού κριτική .

Δύο λέξεις που δεν θα υπάρξουν ποτέ στην Ελλάδα είναι κίνητρο και αξιοπρέπεια .
Ελεος με την χαζομαρα της συμπεριφορας. Ωραια, γιατι γινεται αυτο, γιατι δε αναδυκνυωνται αναλογες συμπεριφορες στην Ελλαδα οπως εξω? Επειδη εχουν λιγοτερη ηλιο? Εχουν μεγαλυτερο % DNA εξωγηινων? Ειναι καλυτεροι ανθρωποι? Εχω κανει πια απειρες φορες αυτη τη κουβεντα

Και ειναι ειρωνικο να γκρινιαζεις για την ελειψη κινητρων και αξιοπρεπειας, ειδικα το πρωτο. Οι ανθρωποι που εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι τα ιδια που χαλανε τα προτυπα ισοτητας και social justice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχίσανε και τα memes στο διαδίκτυο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ειρηνική παρέμβαση, εύγε στην ΕΠΘ.


Ναι εύγε...Επέκτειναν για λίγο ακόμα το ωράριο των εργαζομένων που έκατσαν να μαζέψουν τα χαρτάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top