Σχέδιο

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γεια σας και παλι....Ηθελα να σας πω οτι και μενα η μεγαλη μου αγαπη ειναι το σχεδιο..Απο το νηπιαγωγειο κιολας ελεγα στις δασκαλες θελω να γινω ζωγραφος!:P Ακομα το θελω!Βασικα στην αρχη προσπαθησα με καποιο τροπο να μπω στο χωρο αλλα...Ειναι εδω στη Συρο ενα πανεπιστημιο αλλα ειναι πολυ δυσκολο να μπεις...Εχω απογοητευτει και στεναχωρεθει με αυτο το θεμα γενικα..Με ηρεμει πολυ το σχεδιο..μπορει να κανω αλλη δουλεια καποια στιγμη αλλα πιστευω πρεπει να βρω ενα τροπο να αξιοποιησω αυτο το "ταλεντο" μου..:) Σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γιατί δεν ξεκινάς από ένα εργαστήρι ζωγραφικής κι άμα δεις οτι τα καταφέρνεις τότε πας και στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσπάθησε να μάθεις κάποιο πρόγραμμα όπως corel ή illustrator. Έτσι θα μπορέσεις να γίνεις εικονογράφος αν είσαι όντως καλή! Το καλό χέρι είναι πολύ σπάνιο και χρήσιμο προσόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Δοκίμασε να γραφτείς όντως σε εργαστήριο ή σε φροντιστήριο σχεδίου και να μάθεις και σχέδιο σε υπολογιστή, κυρίως AutoCAD, όπως και να το κάνουμε, καλό να έχεις χέρι αλλά οι υπολογιστές είναι αξία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι να το κάνει το AutoCad? Αυτό είναι κυρίως για αρχιτέκτονες και διακοσμητές! Δεν νομίζω οτι την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο!
Illustrator ξεκίνα mili! Και πάρε και μια wacom!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Τι να το κάνει το AutoCad? Αυτό είναι κυρίως για αρχιτέκτονες και διακοσμητές! Δεν νομίζω οτι την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο!
Illustrator ξεκίνα mili! Και πάρε και μια wacom!

Όχι! Κάθε άλλο! Κατ'αρχήν παίρνεις δίπλωμα τελειώνοντας τα σεμινάρια και πάντα ένα χαρτί αξίζει! Κατά τα άλλα και για το βιομηχανικό σχέδιο πχ χρειάζεται... ΛΟΛ ξέρω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εχω "τελειωσει υπολογιστες γιατι σκεφτηκα εξυπνα μια φορα στη ζωη μου και αφησα μια επιλογη σχεδιου για κατι αλλο πιο προσοδοφορο μελλοντικα...Αλλα στον υπολογιστη με το σχεδιο μαλλον δε τα παω οσο θα πρεπε καλα, δε ξερω...Αυτα τα προγραμματα πως τα βρισκουνε?(βοηθηστε την ασχετη!Εχω αγχωθει με τα επαγγελματικα μου , με τα γκομενικα μου με ολα)λολ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Eγω θα σου ελεγα να πας σε ενα ΙΕΚ γραφιστικης....αμα δε θες σχεδιο κ θες ζωγραφικη θα πας σε σχολη καλων τεχνων,υπαρχουν κ ιδιωτικες ......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφερει αποκλειστικα το σχεδιο και το ονειρο για το μετα αφορα καθαρα τη ζωγραφικη, ξεκινα σε καποιο εργαστηρι ζωγραφικης.
Αν γενικα σου αρεσει οτιδηποτε εχει να κανει με σχεδιο, γραφιστικη, διακοσμητικη κτλ, πηγαινε στο αντιστοιχο ιεκ.
Η σχολη που αναφερεις στην Συρο, αν ειναι η "βιομηχανικου σχεδιασμου" μαλλον θα ειναι ζορικη και θα εχει κυριως γραμμικο και βιομηχανικο σχεδιο, τουτ'εστιν αν εισαι του ελευθερου σχεδιου και της ζωγραφικης, μαλλον θα σιχαθεις τη ζωη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ έχουν υποχρεωτικές παρουσίες, άρα δεν θα μπορεί να κάνει τίποτε άλλο τα 2 χρόνια που θα σπουδάζει.
mili επίσης, αν έχεις τα χρήματα μπορείς να πας στο distance learning πρόγραμμα του ΑΚΤΟ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αλλα στον υπολογιστη με το σχεδιο μαλλον δε τα παω οσο θα πρεπε καλα, δε ξερω...Αυτα τα προγραμματα πως τα βρισκουνε?
Μπορείς να κάνεις εύρεση στο google για trials αυτών των προγραμμάτων και αν σε καλύπτει κάποιο, το συζυτάμε αργότερα.
Τι να το κάνει το AutoCad? Αυτό είναι κυρίως για αρχιτέκτονες και διακοσμητές! Δεν νομίζω οτι την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο!
Illustrator ξεκίνα mili! Και πάρε και μια wacom!
Αν αυτό το wacom είναι αυτό που νομίζω και είναι δηλαδή ένα touchpad με στυλό για να γράφεις στον υπολογιστή, τότε και εγώ συστήνω κάτι τέτοιο, έτσι ώστε να ανατρέψεις αυτό που έχω boldάρει στο πρώτο παράθεμα.
Όταν λές καλή στο σχέδιο εννοείς στην αποτύπωση πραγματικών πραγμάτων (βλέπω και ζωγραφίζω), στην σχεδίαση με χάρακες και σια ή στο ευφάνταστο σχέδιο με τοπία του μυαλού σου, πίνακες και έτσι; Ανάλογα με αυτά μπορείς να κάνεις διαφορετικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Περίπου αυτό που λες είναι fandago, βασικά είναι μάρκα για γραφίδες η wacom (η γνωστότερη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
mili μου, πρωτού σου δώσω τα φώτα μου, θα ήθελα να μου πεις, τί ΕΙΔΟΥΣ σχεδιο σε ηρεμει και το γουστάρεις όπως είπες....

γραμμικό? ελεύθερο? χρώμα? κάρβουνο? ζωγραφική? υπολογιστές? χέρι? βιομηχανικό?
Τι ακριβως???

:) έχεις έρθει στο κατάλληλο σημείο για να ρωτήσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
χεχε!χαιρομαι ηρθα στο σωστο μερος!Λοιπον μαρεσει το ελευθερο σχεδιο ,με καρβουνο και καπως λιγοτερο τα παω καλα με χρωμα ,βασικα δεν εχω προσπαθησει πολυ σαυτο!μαλλλον θελει εξασκηση δε μπορει στο ενα να χεις ταλεντο και στο αλλο οχι..ετσι δεν ειναι?{απορια}.Καιεδω ναι μαλλον βιομηχανικο σχεδιο ειναι και δε τα παω καλα με γραμμικο και τετοια καθολου, ειναι πολυ διαφορετικο απο ελευθερο.Ειχα ρωτησει για εργαστηρι ζωγραφικης στη τηνο αλλα δ ε λεει για πολλους λογους ,δε ξερω αν ξερετε(4 /πεντε χρονια. μακρια απο την Χωρα, βλακεια νησι!!και επισης εχει και μαρμαροτεχνικη μπλιαχ!)τεσπα παντως οι επιλογες σε νησι ειναι λιγες. Εχουμε ενα ιεκ άλλα ολο υπολογιστες αναλαμβανει για ειδικοτητα!)θα διαβασω τωρα προσεκτικα γιατι τωρα ηρθα και με την ησυχια μου αυτα που γραψατε..!!):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και κατι αλλο σημαντικο!Θελω να σας στειλω σχεδια, μου αλλα εχω ενα προβλημα.. το ιδιο που δεν μπορω να περασω φωτο στον υπολογιστη μου..δεν εχω αυτο το προγραμμα πως το λενε για να τα περνας..τοσο καιρο ασχολουμαι με υπολογιστες δε το χω κοιταξει αυτο(μαλλον πρεπει να ρωτησω σε μαγαζι ε?)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οκ... τώρα που διευκρίνησες τι ακριβώς θες....
ξέχνα τα σχέδια σε υπολογιστή κλπ...
ξέχνα το βιομηχανικό σχέδιο, ξέχνα τους διακοσμητές και τους γραφίστες ...
ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΟΛΑ!

Τα μόνα που μπορείς να κάνεις ώστε να αξιοποιήσεις το ταλέντο σου επαγγελματικά είναι
ΖΩΓΡΑΦΟΣ & ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΟΣ!

Επειδή όμως απ όσο αντιλαμβάνομαι, είσαι και συ παιδί κατώτερου θεού και δεν σε παίρνει να ψωμολυσάξεις....
Βρες κανα ζωγράφο που θα θέλει να σε πάρει παραπαίδι του, ή κάποια σχολή που να προετοιμάζει για Καλών Τεχνών....


Στην χειρότερη, αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι απ τα δύο....
ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ!
Αφού έχεις ταλέντο, αν ζωγραφίζεις συνεχώς, θα καλυτερεύεις και συνεχως....
Ξεκίνα ίσως τις προσπάθειες σου με το να "αντιγραφεις" ....
Διάσημους πίνακες, τοπία, φωτογραφίες κλπ....
Ψάξε βρες τις δικές σου γραμμές και το δικό σου ύφος....
Μην σε απογοητεύσει το πρωτο αποτέλεσμα (πρώτο αποτέλεσμα = δουλειά ενός χρόνου)
Χρειάζεται κόπο και χρόνο ...
εν συνεχεία, θα βρεις τον δρόμο σου σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ΈΧει πολιτιστικό κέντρο στην περιοχή σου? Αν ναι, ρώτα αν υπάρχει τμήμα ζωγραφικής. Μου δίνεις την εντύπωση πως δεν ξέρεις κι εσύ η ίδια τι θες, αφού αναφέρεις ένα πανεπίστήμιο χωρις να έχεις ψάξει τι ακριβώς είναι. Ξεκίνα με απλά πράγματα που δεν θέλλουν (πολλα) χρήματα. Εσύ μπορεί να λες πως έχεις ταλέντο αλλά να μην είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, οπότε καλό θα ήταν να το τσεκάρεις, να αποφασίσεις τι ακριβως θες να κάνεις και να ενημερωθείς σχετικα με το θέμα, πριν πας και δώσεις ένα κάρο λεφτά. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αγχώνεσαι τόσο? Αφού σου αρέσει ζωγράφισε! Θες οπωσδήποτε να σε πληρώνει κάποιος για να το κανεις? Η τέχνη δεν θέλει άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα, γιατι τώρα πρόσεξα πως σου αρέσει το ελεύθερο σχέδιο. Να μην αντιγράφεις έργα, να στήνεις αντικείμενα και να φτιάχνεις δικά σου. Τι έχεις φτιάξει ως τώρα? Έχει τύχει να σχεδιάσεις κάποια προτομή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Μίλι όπως σου είπαν και τα παιδιά προηγουμένως, έχεις επιλογές. Στο χέρι σου είναι να τις κυνηγήσεις. Σίγουρα το γεγονός ότι είσαι σε νησί δε βοηθάει και πολύ, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις με το πολιτιστικό σου στέκι για μαθήματα ζωγραφικής κι αν δεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις, να δοκιμάσεις σε κάποιο φροντιστήριο σχεδίου ώστε να έχεις ευκαιρίες για την Καλών Τεχνών (αν αυτό επιθυμείς).
Δε σου προτείνω τα προγράμματα του ΑΚΤΟ, απλά και μόνο γιατί ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ τα πτυχία του, διότι ακόμα είναι (και από ό,τι φαίνεται) θα παραμείνει ένα εργαστήρι ελευθέρων σπουδών (και πολύ ακριβό μάλιστα).

Όσον αφορά το πρόβλημα που αναφέρεις με το σκανάρισμα σχεδίων και φωτογραφιών σου, μπορείς να δοκιμάσεις να ρωτήσεις σε συγκεκριμένα άτομα (ε, δε μπορεί...όλο και κάποιον θα έχεις στο περιβάλλον σου που ασχολείται με pcs για να σε βοηθήσει άμεσα). Εγώ έχω την επιφάνεια σχεδιασμού με γραφίδα (αυτό που σου πρότειναν για να τη συνδέσεις με τον υπολογιστή σου) και ομολογώ ότι μου έχει φανεί πολύ χρήσιμη.

Αν και νομίζω ότι το ελεύθερο σχέδιο -και δη με κάρβουνο- πρέπει να ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ μόνο στο χέρι..και όχι ψηφιακά (εκτός αν είσαι σχεδιαστής για τη Ντίσνευ..εγώ δεν είμαι:()

Καλή σου Τύχη

(και να χαιρόμαστε τις Κυκλάδες μας :clapup::clapup::clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια σας και παλι....Ηθελα να σας πω οτι και μενα η μεγαλη μου αγαπη ειναι το σχεδιο..Απο το νηπιαγωγειο κιολας ελεγα στις δασκαλες θελω να γινω ζωγραφος!:P Ακομα το θελω!Βασικα στην αρχη προσπαθησα με καποιο τροπο να μπω στο χωρο αλλα...Ειναι εδω στη Συρο ενα πανεπιστημιο αλλα ειναι πολυ δυσκολο να μπεις...Εχω απογοητευτει και στεναχωρεθει με αυτο το θεμα γενικα..Με ηρεμει πολυ το σχεδιο..μπορει να κανω αλλη δουλεια καποια στιγμη αλλα πιστευω πρεπει να βρω ενα τροπο να αξιοποιησω αυτο το "ταλεντο" μου..:) Σωστα?
mili βαλε ενα σχεδιο σου εδω και τα ξαναλεμε...στη διαθεση σου
στελλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 20 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top