• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για αυτο που λες παντως για το AIDS, μπορω να σου πω οτι - αν οχι οτι ειναι θεωρια συνωμοσιας- δεν εχει επιβεβαιωθει μεχρι στιγμης. Το αντιθετο μαλιστα. Εχουν εμφανιστει ερευνες που λενε οτι δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει οπως το αναφερεις. Αν θες παντως, αναφερε καποιες πηγες που καταδεικνυουν την προελευση της μεταφορας του HIV απο χιμπατζηδες σε ανθρωπους. :)

Οι έρευνες πολλάκις λένε αυτό που θέλει εκείνος που πληρώνει τα κονδύλια. Υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα πίσω από αυτήν την ιστορία. "Η προπαγάνδα, έλεγε ο θείος Αδόλφος, έχει πάρει διαζύγιο από την αλήθεια και την ηθική". Το βιβλίο είναι το "Μυστικά Όπλα" (ή κάπως έτσι, δεν το έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου) του Γιώργου Στάμκου, εκδόσεις Αρχέτυπο. Επαναλαμβάνω ότι το έπαιξε και η επίσημη τηλεόραση και ότι το ξέρουν κι άλλοι συνάδελφοι και καθηγητές του βιολογικού και φυσικού με τους οποίους το έχω συζητήσει. Το βιβλίο του Στάμκου, όσον αφορά το κεφάλαιο βιοτρομοκρατία, έχει σωστές πηγές, τις έχω ελέγξει. Εγώ δεν είμαι προπαγανδιστής. Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει. Όταν βρω το βιβλίο, κάπου εδώ το έχω που να πάρει, θα σας δώσω κι άλλες λεπτομέρειες.

Το λες χαριτολογώντας, ξέρω, αλλά το στέκι μας έχει πάνω από 2000 μέλη και τα γραπτά σου διαβάζονται (με ένα google search)από πολλούς άλλους που ενδιαφέρονται.
Θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα. …και ίσως…επικίνδυνο?:/:

Δεν γλιτώνω το Γκουαντάναμο, δεν γλιτώνω. Ελπίζω να κάνετε ένα φόρουμ διαμαρτυρίας για τη σωτηρία του Μεγάλου Χάους, αν χρειαστεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επεσε συρμα....
ΜΗΝ ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΣΤΕ

Λοιπον, πλακα πλακα,
διαβαζα πριν λιγο καιρο για την FDA και την Αμερικανικη Ψυχιατρικη Εταιρεια.
Εχουν ξεφυγει λιγο.
Ολοι αυτοι που αναρωτιουνται αν ισχυουν αυτα που λεει ο Great Chaos, ας μαθουν οτι ο αντιστοιχος αμερικανικος ΕΟΦ (FDA) εχει προεδρο μεγαλοστελεχος φαρμακευτικης εταιρειας.
Δλδ πως θα σας φαινοταν αν ο ΕΟΦ ειχε προεδρο τον Γιαννακοπουλο? (τον ασπιρινη ντε, τον προεδρο του ΠΑΟ)

Κατι για διαπλεκομενα, διαφθορα κτλ κτλ μου'ρχεται στο μυαλο (ΧΩΡΙΣ να περναει μεσα απ'το μυαλο...καλα? να λειπουν τα υπονοουμενα :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfina

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Καλά θα κάνεις ν' ακούς τους επιστήμονες, γιατί η ιατρική δεν είναι για τον καθένα. Είναι περίπλοκη επιστήμη και όχι ακριβώς θετική, αφού 1+1 όχι μόνο δεν κάνουν πάντα 2, αλλά το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν ξέρει πόσο κάνουν. Θέλω να πω ότι οι γνώσεις της ιατρικής είναι ελλιπείς, όπως και όλων των επιστημών, και το φαινόμενο της ζωής τόσο χαοτικό που δεν είναι εύκολα κατανοητά όλα τα φαινόμενα, πόσο μάλλον για τους μη ειδικούς. Η σχετικά ασφαλής εξάσκηση της ιατρικής απαιτεί πολλά χρόνια τριβής κι εμπειρίας και ατέλειωτο διάβασμα. Ξέρω συγγενικό μου άτομο που, ενώ δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις, αγόρασε μια ιατρική εγκυκλοπαίδεια και ξαφνικά καταλήφθηκε από φοβίες, έμμονες ιδέες και άλλα τρομερά πράγματα. Σήμερα την παρακολουθεί ψυχίατρος, του οποίου η πρώτη συμβουλή ήταν "Πετάξτε την εγκυκλοπαίδεια". Προσοχή: Εγώ δεν είμαι γιατρός, ούτε το βλέπω συντεχνιακά, ούτε καν τους συμπαθώ τους άτιμους. Απλά σου αναφέρω την τίμια επιστημονική μου γνώμη για το θέμα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με βάση τη λογική σου και τις όποιες γνώσεις σου είναι να αξιολογήσεις τον καλό γιατρό από τον άσχετο (υπάρχουν πολλοί, δυστυχώς κυκλοφορούν και πολλά πλαστά πτυχία ιατρικής) και να εμπιστευτείς αυτόν που πρέπει. Προσοχή!!! (Σοβαρολογώ απόλυτα)

Μεγάλη αλήθεια.

Η αξιολόγηση του καλού γιατρού από τον άσχετο είναι πολύ δύσκολο κομμάτι όμως. Μπορεί να στοιχίσει τη ζωή ενός ανθρώπου και μετά; Τι σημασία έχουν τα περί ιατρικής αμέλειας; Κάποια στιγμή θα γράψω μια μικρή προσωπική ιστοριούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μεγάλη αλήθεια.
Η αξιολόγηση του καλού γιατρού από τον άσχετο είναι πολύ δύσκολο κομμάτι όμως. Μπορεί να στοιχίσει τη ζωή ενός ανθρώπου και μετά; Τι σημασία έχουν τα περί ιατρικής αμέλειας; Κάποια στιγμή θα γράψω μια μικρή προσωπική ιστοριούλα.

Κατ' αρχήν θα ήθελα, πριν συνεχίσω τη διήγησή μου, να κάνω μια απαραίτητη διευκρίνηση. Όταν μίλησα για την ιστορία των αγροτικών γιατρών και των φασονατζήδων αντιπροσώπων φαρμακευτικών εταιρειών, χωρίς να το θέλω το γενίκευσα. Δεν δέχονταν όλοι οι νεαροί γιατροί αυτήν τη συναλλαγή. Παρολαυτά, το φαινόμενο, όπως διαπίστωσα ήταν αρκετά γενικευμένο.
Καλή μου λύκαινα, θα πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι ασθενείς, κι ένας τρόπος για να το κάνουμε αυτό είναι αυτά που έλεγε ο Porosis για μελέτη, διαδίκτυο κλπ. Μέχρι εκεί όμως. Κανείς δεν μπορεί να κάνει το γιατρό και η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Καλό είναι να έχουμε έναν γιατρό που έχει αποδείξει ότι είναι επιστήμονας κι όχι έμπορος και εκμεταλλευτής και να ξαναπηγαίνουμε σ' αυτόν.
Θέλω όμως να τονίσω κάτι
: Το ιατρικό λάθος είναι συστατικό και αναπόφευκτο μέρος του συστήματος. Οι διεθνείς μελέτες αναφέρουν ότι δεν μπορεί να εξαλειφθεί. Οι γιατροί δεν είναι θεοί, όσο κι αν είναι αναγκασμένοι να περιβάλλουν τον εαυτό τους με ένα μύθο, για να κάνουν τον ασθενή να πιστέψει και να έχει θετική προδιάθεση απέναντι στη θεραπεία. Ο μύθος του γιατρού είναι απαραίτητος για να δουλέψει το φαινόμενο placebo (όχι το συγκρότημα), από την άλλη μεριά οι γιατροί είναι αιχμάλωτοι του μύθου τους και δεν τους συγχωρείται κανένα λάθος. Αν δει κανείς την ιατρική επιστήμη από μέσα, θα καταλάβει πόσο εύκολο και πιθανό είναι το λάθος. God be with us λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κατ' αρχήν θα ήθελα, πριν συνεχίσω τη διήγησή μου, να κάνω μια απαραίτητη διευκρίνηση. Όταν μίλησα για την ιστορία των αγροτικών γιατρών και των φασονατζήδων αντιπροσώπων φαρμακευτικών εταιρειών, χωρίς να το θέλω το γενίκευσα. Δεν δέχονταν όλοι οι νεαροί γιατροί αυτήν τη συναλλαγή. Παρολαυτά, το φαινόμενο, όπως διαπίστωσα ήταν αρκετά γενικευμένο.
Καλή μου λύκαινα, θα πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι ασθενείς, κι ένας τρόπος για να το κάνουμε αυτό είναι αυτά που έλεγε ο Porosis για μελέτη, διαδίκτυο κλπ. Μέχρι εκεί όμως. Κανείς δεν μπορεί να κάνει το γιατρό και η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Καλό είναι να έχουμε έναν γιατρό που έχει αποδείξει ότι είναι επιστήμονας κι όχι έμπορος και εκμεταλλευτής και να ξαναπηγαίνουμε σ' αυτόν.
Θέλω όμως να τονίσω κάτι: Το ιατρικό λάθος είναι συστατικό και αναπόφευκτο μέρος του συστήματος. Οι διεθνείς μελέτες αναφέρουν ότι δεν μπορεί να εξαλειφθεί. Οι γιατροί δεν είναι θεοί, όσο κι αν είναι αναγκασμένοι να περιβάλλουν τον εαυτό τους με ένα μύθο, για να κάνουν τον ασθενή να πιστέψει και να έχει θετική προδιάθεση απέναντι στη θεραπεία. Ο μύθος του γιατρού είναι απαραίτητος για να δουλέψει το φαινόμενο placebo (όχι το συγκρότημα), από την άλλη μεριά οι γιατροί είναι αιχμάλωτοι του μύθου τους και δεν τους συγχωρείται κανένα λάθος. Αν δει κανείς την ιατρική επιστήμη από μέσα, θα καταλάβει πόσο εύκολο και πιθανό είναι το λάθος. God be with us λοιπόν!
Επιτέλους, διάβασα κάτι από σένα με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.
Μόνο που θα έπρεπε να έχεις ξεκινήσει την κουβέντα, από αυτό το ποστ, και μετά να αναφέρεις όλα τα προηγούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όλοι -ακόμα και η κοινή λογική- λένε πως πρέπει να διαλέγουμε με πολύ προσοχή το γιατρό μας.
Πώς όμως θα το κάνουμε αυτό χωρίς να έχουμε ιατρικές γνώσεις?
Δεν είναι και καρπούζι να πωλείται με το μαχαίρι... :knife: :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Χωρίς αυτό να είναι απόλυτο, ο γιατρός θα πρέπει να σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη. Θα καταλάβεις πολλά πράγματα από τον τρόπο που θα ακούσει αυτά που θα του πεις, από τον τρόπο που θα σου μιλήσει, και από την γενικότερη συμπεριφορά απέναντι σε σένα και το πρόβλημά σου.
Αφού δεν μπορείς να κρίνεις από το αποτέλεσμα, τα παραπάνω πολλές φορές θα σε οδηγήσουν σε θετικό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όλοι -ακόμα και η κοινή λογική- λένε πως πρέπει να διαλέγουμε με πολύ προσοχή το γιατρό μας.
Πώς όμως θα το κάνουμε αυτό χωρίς να έχουμε ιατρικές γνώσεις?
Δεν είναι και καρπούζι να πωλείται με το μαχαίρι... :knife: :angel:

Μπορείς όμως να προσπαθείς να είσαι ρεαλιστής και να κοιτάζεις αν σε βλέπει σαν άνθρωπο ή σαν πορτοφόλι.
Μπορείς να παίρνεις και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν προχωρήσεις σε κάτι σοβαρό.
Μπορείς να εμπιστευτείς κι ένα φίλο ή γνωστό που στον έχει συστήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μπορείς όμως να προσπαθείς να είσαι ρεαλιστής και να κοιτάζεις αν σε βλέπει σαν άνθρωπο ή σαν πορτοφόλι.
Μπορείς να παίρνεις και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν προχωρήσεις σε κάτι σοβαρό. Μπορείς να εμπιστευτείς κι ένα φίλο ή γνωστό που στον έχει συστήσει :P
Επιτέλους, διάβασα κάτι από σένα με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.
Μόνο που θα έπρεπε να έχεις ξεκινήσει την κουβέντα, από αυτό το ποστ, και μετά να αναφέρεις όλα τα προηγούμενα.

Απολογούμαι αγαπητέ Πειρατά. Πράγματι έπρεπε να διευκρινίσω νωρίτερα, όμως μάλλον με παρέσυρε ένας Χαοτικός άνεμος ενθουσιασμού. Δεν έχω τη συνήθεια να ισοπεδώνω τα πάντα κι αυτός είναι και ο λόγος που αντιδρώ κάπως όταν κατηγορούν συλλήβδην τους Έλληνες προσπαθώντας να μιλήσουν για τους τύπους που γενικά μας τη δίνουν. (Από άλλο θέμα μεν, επίκαιρο δε). Το Μέγα Χάος περιέχει ανεκδήλωτες όλες τις potentialities κι έτσι τίποτε δεν αποκλείεται, όχι μόνο να συμφωνήσεις εσύ μαζί μου αλλά ακόμη ακόμη να συμφωνήσω κι εγώ με την Κ.Ε. (no shit):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορείς όμως να προσπαθείς να είσαι ρεαλιστής και να κοιτάζεις αν σε βλέπει σαν άνθρωπο ή σαν πορτοφόλι.
Μπορείς να παίρνεις και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν προχωρήσεις σε κάτι σοβαρό.
Μπορείς να εμπιστευτείς κι ένα φίλο ή γνωστό που στον έχει συστήσει :P

Μπορεί να μη σε βλέπει σαν πορτοφόλι, να είναι απλά κακός/ανεπαρκής γιατρός.
Εάν πάρεις δεύτερη γνώμη και είναι διαφορετική από την πρώτη τότε έχεις δύο γνώμες και χρειάζεσαι και μια τρίτη! Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε? :(
Αν είναι και η τρίτη δε, διαφορετική...:P

Είναι και λίγο Lotto, μη μου πείτε όχι... Γιατί και γιατρός φίλου να είναι, ποτέ δεν ξέρεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, δεν ξέρω για παραέξω, οι γιατροί είναι πάντα ο εύκολος στόχος επιθέσεων, μάλλον γιατί φοβόμαστε τόσο πολύ για το τομαράκι μας, που απαιτούμε να έχουν τα χαρίσματα του Ιησού και των 12 αποστόλων και νά' ρθουν να μας σώσουν. Το εμπόριο της ιατρικής δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Θα τονίσω ότι σε μεγάλο βαθμό είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι, αφού ανεχόμαστε το άθλιο ΕΣΥ (Τώρα επί Αβραμόπουλου μετονομάστηκε σε ΕΓΩ:)), με τους κάκιστους μισθούς, δεχόμαστε ένας επιμελητής του ΕΣΥ να παίρνει λιγότερα από έναν μπάτσο ή έναν δάσκαλο, ανεχόμαστε το άθλιο καθεστώς των εφημεριών γιατί εμάς έτσι μας βολεύει, χωρίς να σκεφτούμε ότι ένας παθολόγος που εργάζεται επί 32 ώρες συνεχώς και έχει εξετάσει καμιά εκατοστή ασθενών, ή ακόμη χειρότερα ένας χειρουργός, ε στον εκατοστό πρώτο είναι πιθανότατο να κάνει το λάθος, αφού μάλλον δεν βλέπει πια μπροστά του. Δεχόμαστε τα ελάχιστα κονδύλια που διαθέτει η πολιτεία για την υγεία μας, τα οποία σε μεγάλο βαθμό αρπάζονται (με τη συνενοχή των διευθυντών του ΕΣΥ) από τις εταιρείες φαρμάκων και διαγνωστικών), πληρώνουμε περισσότερα απ' όλους τους Ευρωπαίους για ιδιωτική περίθαλψη, άρα οι έμποροι-γιατροί έχουν πρόσφορο έδαφος ν' αναπτυχθούν, κι όταν τελικά βρούμε μοιραία μπροστά μας την ατέλειωτη λίστα αναμονής του ΕΣΥ, δεν βαριέσαι αδερφέ, θα λαδώσουμε τον κακοπληρωμένο και καταπιεσμένο γιατρό και θα φάμε τη σειρά αυτού που δεν έχει να πληρώσει.
Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι ενώ το θέμα μας είναι "Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας" εμείς το ρίξαμε στους γιατρούς και αφήσαμε την ιατρική και την φαρμακοβιομηχανία. Τώρα θα μου πείτε "ρε Χάος, αφού το θέμα είναι το κατεστημένο της ιατρικής, είναι άσχετο να μιλάμε για τους γιατρούς;" Δεν ευθύνονται οι γιατροί για την ιατρική που διδάσκονται, οι περισσότεροι Δόκτορα, πιστεύουν στ' αλήθεια ότι αυτή είναι η ιατρική και ότι κάνουν το καλύτερο για τους ασθενείς τους, όσο αν εσύ ή εγώ πιστεύουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι πιθανοί τρόποι να θεραπεύσεις κάποιον, με μεθόδους λιγότερο επεμβατικές. Καπετάνιο τι έχεις να πεις γι' αυτά, νομίζω ότι κι εσένα σε απασχολούν, ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως μέχρι σήμερα δεν έτυχε να γνωρίσω κανένα γιατρό που να παραδεχτεί το λάθος του, ή ακόμα καλύτερα να παραδεχτεί πως δεν μπορεί να σε βοηθήσει πριν σε κάνει πειραματόζωο και σε χρεώσει κι από πάνω.

Ένας γυναικολόγος που παραλίγο να μου στερήσει τη ζωή με μια "μισή" έκτρωση που μου έκανε, είπε κατόπιν στον τότε συζυγό μου, πως η ευθύνη ήταν δική μου, γιατί αυτός είχε δουλέψει με τις τσιγγάνες στην Πάτρα και δεν είχε αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, επειδή εκείνες όταν έκαναν έκτρωση ήξεραν τι ήθελαν ενώ εγώ ήθελα να το κρατήσω το μωρό και γι' αυτό δεν πέτυχε η επέμβαση... :mad: :blink: (τεσπα, τα έχω πει σε άλλο thread, ας μην επαναλαμβάνομαι)

Όσο για τους μισθούς των γιατρών, ...τι να σου πω...Έχω να παλέψω για το δικό μου μισθό που μεγαλώνω ένα παιδί με 900 ευρώ το μήνα και χωρίς τη συμπαράσταση του πατέρα. Και τρέμω μη χρειαστεί να τα δώσω σε κανέναν από αυτούς τους γιατρούς για να μου υποσχεθεί πως θα με κάνει καλά.... Όταν είναι η σειρά σου στο κρεβάτι του πόνου, πιστεύεις πως θα ασχοληθείς με το σάπιο σύστημα και το πως δεν θα συμβάλλεις κι εσύ στη σαπίλα του, ή θα κοιτάξεις να γίνεις καλά? Εσύ ή πολύ χειρότερα το παιδί σου, ή κάποιος δικός σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eτάξει, δεν θα υποχρεωθώ εγώ να υπερασπιστώ όλους τους γιατρούς τους κόσμου, όμως νομίζω οτι είμαστε 1000% υπερβολικοί σε όλα.
Γιατί ασχολούμαστε μόνο με τον "κακό" γιατρό που θα κάνει λάθος, ή θα πάρει φακελάκι ή δεν θα κάνει σωστά τη δουλειά του, και όχι με όλες τις άλλες εργασιακές ομάδες; Μήπως ο γιατρός διαφέρει σε κάτι ή μήπως κινείτε σε άλλη σφαίρα από όλους τους άλλους; Δεν σας έτυχε ποτέ να ¨λαδώσετε¨κανέναν άλλον δημόσιο λειτουργό, ή μήπως δεν είναι οι πολεοδομίες οι ναοί της διαφθοράς;
Και γιατί ποτέ δεν αναφέρθηκε μια περίπωση από κάποιον όπου να συγχέρει το γιαρό του για τη σωστή αντιμετώπιση σε κάτι;
Μα ακόμα και τα εμβόλια που κάναμε μωρά στο γιατρό δεν τα χρωστάμε;
Γιατί θεωρούμε μια σωστή αντιμετώπιση ως δεδομένη, και κατηγορούμε τους πάντες αν κάτι δεν πάει καλά;
Ολοι έχουμε την απαίτηση από το γιατρό να μας κάνει καλά, πόσοι από εμάς όμως έχουμε το κουράγιο να ακούσουν μια αλήθεια;
"Φίλε μου δεν μπορείς να γίνεις καλά, η ασθένειά σου εξελίσεται δυσάρεστα"
Αυτό δεν είναι παραδοχή λάθους του γιατρού, είναι παραδοχή οτι η επιστήμη της ιατρικής δεν έχει φτάσει σε σημείο να κάνει θαύματα, εδώ ο άνθρωπος επιστήμονας, έχει όρια και τα όρια του φτάνουν μέχρι εκεί.
Αν εσύ (π.χ.) πίνεις, καπνίζεις, τρως ό,τι θέλεις, και ό,τι να'ναι, έρχεσαι στα 50 σου μισό βήμα πριν το έμφραγμα, και δεν είσαι διαθετειμένος να αλλάξεις συμπεριφορά, εγώ τι μπορώ να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Eτάξει, δεν θα υποχρεωθώ εγώ να υπερασπιστώ όλους τους γιατρούς τους κόσμου, όμως νομίζω οτι είμαστε 1000% υπερβολικοί σε όλα.
Κανένας λόγος να υπερασπιστείς όλους τους γιατρούς... Το "όλους" είναι "τσουβάλιασμα" και δε νομίζω πως χρειάζεται να μιλάμε για όοολους...
Γιατί ασχολούμαστε μόνο με τον "κακό" γιατρό που θα κάνει λάθος, ή θα πάρει φακελάκι ή δεν θα κάνει σωστά τη δουλειά του, και όχι με όλες τις άλλες εργασιακές ομάδες; Μήπως ο γιατρός διαφέρει σε κάτι ή μήπως κινείτε σε άλλη σφαίρα από όλους τους άλλους; Δεν σας έτυχε ποτέ να ¨λαδώσετε¨κανέναν άλλον δημόσιο λειτουργό, ή μήπως δεν είναι οι πολεοδομίες οι ναοί της διαφθοράς;
Η απάντηση είναι πολύ απλή: Γιατί το τόπικ είναι σχετικό με την ιατρική ;)
Και γιατί ποτέ δεν αναφέρθηκε μια περίπωση από κάποιον όπου να συγχέρει το γιαρό του για τη σωστή αντιμετώπιση σε κάτι;
Εμένα ο γιατρός μου με έσωσε από βέβαιο θάνατο. Δεν το έχω πει, μια και δύο...οκτακόσιες φορές το έχω πει :) Συνηθίζουμε να μιλάμε για τα άσχημα γιατί αυτά είναι που μας τρομάζουν και μας απασχολούν και νιώθουμε την ανάγκη να τα αλλάξουμε.
Αλοίμονο, δεν έχουμε (έχω) κανένα αποθυμένο με τους γιατρούς, κάθε άλλο! αλλά να μην κουβεντιάσουμε για τα άσχημα του συστήματος? :worry:
Μα ακόμα και τα εμβόλια που κάναμε μωρά στο γιατρό δεν τα χρωστάμε;
Don't get me started με τα εμβόλια...
Γιατί θεωρούμε μια σωστή αντιμετώπιση ως δεδομένη, και κατηγορούμε τους πάντες αν κάτι δεν πάει καλά;
Δεν τη θεωρούμε δεδομένη αλλά την ποθούμε! Ε κακό είναι να πηγαίνεις στο γιατρό με τον πόθο να σε κάνει καλά? :confused: Άλλο πάλι κι αυτό! :confused:
Ολοι έχουμε την απαίτηση από το γιατρό να μας κάνει καλά, πόσοι από εμάς όμως έχουμε το κουράγιο να ακούσουν μια αλήθεια;
"Φίλε μου δεν μπορείς να γίνεις καλά, η ασθένειά σου εξελίσεται δυσάρεστα"
Είναι καλύτερα δηλαδή να σε βάλει στο νοσοκομείο και να δοκιμάσει επάνω σου ότι περνάει απ΄το μορφωμένο κεφάλι του, να σε χρεώσει αντίστοιχα και μετά να πεθάνεις? Δε σας καταλαβαίνω...
Μακάρι να είχαμε γιατρούς που να έλεγαν "Φίλε μου εγώ δεν ξέρω να σε κάνω καλά, η ασθένειά σου εξελίσεται δυσάρεστα και δεν θέλω να σε ταλαιπωρώ τσάμπα..."
Στο κάτω-κάτω καλύτερα να περάσεις τις τελαυταίες σου ώρες στο σπίτι κοντά στους δικούς σου και όχι σε κάποιο απρόσωπο δωμάτιο κάποιου αφιλόξενου νοσοκομείου...
Αν εσύ (π.χ.) πίνεις, καπνίζεις, τρως ό,τι θέλεις, και ό,τι να'ναι, έρχεσαι στα 50 σου μισό βήμα πριν το έμφραγμα, και δεν είσαι διαθετειμένος να αλλάξεις συμπεριφορά, εγώ τι μπορώ να κάνω;
Επιτέλους συμφωνούμε! :)

Να τι διάβαζα σήμερα το πρωί καθώς ερχόμουν στη δουλειά::/:

Ενας στους τρεις Ελληνες καταναλώνει καθημερινά φάρμακα

Επειδή αρχίζω να νιώθω ότι μονοπωλώ το θέμα και επειδή δεν έχω γινάτι απέναντι στους γιατρούς και στην ιατρική επιστήμη, σταμάω εδώ.

Υπάρχουν άριστοι επιστήμονες που πραγματικά προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο, όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Υπάρχουν όμως και κακοί επαγγελματίες και επειδή μιλάμε για ΙΑΤΡΙΚΗ (για την υγεία μας δηλαδή) μας πειράζει κομματάκι περισσότερο. (Όπως μας πειράζει πολύ και ο κακός ΔΑΣΚΑΛΟΣ).

Αυτό που γράφει το άρθρο είναι το σημαντικό. Πως θα εκπαιδευτούμε όλοι να καταναλώνουμε λιγότερα φάρμακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Υπάρχουν άριστοι επιστήμονες που πραγματικά προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο, όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Υπάρχουν όμως και κακοί επαγγελματίες και επειδή μιλάμε για ΙΑΤΡΙΚΗ (για την υγεία μας δηλαδή) μας πειράζει κομματάκι περισσότερο. (Όπως μας πειράζει πολύ και ο κακός ΔΑΣΚΑΛΟΣ).

Αυτό που γράφει το άρθρο είναι το σημαντικό. Πως θα εκπαιδευτούμε όλοι να πίνουμε λιγότερα φάρμακα...
Κατ΄αρχάς έχω ξαναπεί οτι αν θέλουμε να προσάψουμε ευθύνες σε κάποιους, αυτό που όλοι αναφέρουμε τελευταίο, και το έχω μαρκάρει, θα έπρεπε να το αναφέρουμε πρώτο, έτσι για να κάνουμε μια μικρή προσπάθεια να ξεχωρίσουμε κάποιους που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Είναι τουλάχιστον άδικο να χαρακτηρίζουμε μια ολόκληρη επιστήμη χρησιμοποιώντας σαν κριτήριο αποκλειστικά και μόνο προσωπικά μας παραδείγματα. Και επιμένω στο θέμα των εμβολίων, γιατί όλοι θεωρούμε τα πάντα δεδομένα, σαν κάποιος δηλαδή να μας χρωστάει υποχρέωση και να ζούμε υγιείς.
Ε, δεν είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για το άρθρο που παρέθεσα, σαν γιατρός, δεν έχεις να σχολιάσεις τίποτα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Χρειάζεται να σχολιάσω;
Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι αναφέρει η έρευνα.
Κάθε μέρα συνοστίζωνται εκατοντάδες ηλικιωμένοι έξω από το γραφείο μόνο για να γράψουν φάρμακα!!!
Βλέπουμε δεκάδες φορές παραπάνω ανθρώπους για συνταγογράφηση παρά για επίσκεψη.
Το υπουργείο μας έχει θέσει συγκεκριμένο όριο στη συνταγογράφηση, δεν μπορείς πλέον να γράφεις απεριόριστα και ανεξέλεγκτα, πλέον υπάρχουν σαφή όρια.
Αντε όμως να το εξηγήσεις στον παπού και τη γιαγιά που 20 χρόνια τώρα έπαιρναν αυτά τα φάρμακα χωρίς να έχουν επανεξεταστεί ποτέ.
Ο κόσμος είναι εξαρτημένος από τα χάπια του, νομίζει οτι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά.
Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζυμε κάθε μέρα σχεδόν, και δεν είναι λίγοι αυτοί που είχαν το θάρρος να παραπονεθούν και στη διοίκηση του νοσοκομείου γιατί δεν τους γράφουμε φάρμακα.
Αλλά δεν θα πάω εγώ φυλακή (όπως πήγαν κάποιοι συνάδελφοι γιατροί και φαρμακοποιοί) επειδή ο παπούς δεν καταλαβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ξέρω συγγενικό μου άτομο που, ενώ δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις, αγόρασε μια ιατρική εγκυκλοπαίδεια και ξαφνικά καταλήφθηκε από φοβίες, έμμονες ιδέες και άλλα τρομερά πράγματα. Σήμερα την παρακολουθεί ψυχίατρος, του οποίου η πρώτη συμβουλή ήταν "Πετάξτε την εγκυκλοπαίδεια".

Παρέμβαση:
Κι εγώ ξέρω προσωπικά άτομο που το έπαθε αυτό! Πιο προσωπικά δε γίνεται...
Βεβαίως δε χρειάστηκε η βοήθεια κάποιου ειδικού, πόσο μάλλον ψυχίατρου.

Απλά πήρα την απόφαση ότι ο καθένας στην επιστήμη του, ή στην τέχνη του κοκ. Όταν δεν έχεις το απαραίτητο υπόβαθρο να κατανοήσεις κάποιες ενδείξεις, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου είναι να τις αξιολογείς στηριζόμενος σε προσωπική ημιμάθεια. Και μαντέψτε, από τότε που σταμάτησα να διαβάζω σχετικά άρθρα και μετά δεν έχω ξανααρρωστήσει ποτέ!

(Αν και παρεμπιπτόντως έχω ακούσει πολλές φορές για γιατρούς, οι οποίοι ειδικά στη διάρκεια των σπουδών τους, όλο και από καμία λευχαιμία και κανέναν AIDS πίστεψαν ότι υποφέρουν :D).

Great Chaos u rock!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χρειάζεται να σχολιάσω;
Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι αναφέρει η έρευνα.
Κάθε μέρα συνοστίζωνται εκατοντάδες ηλικιωμένοι έξω από το γραφείο μόνο για να γράψουν φάρμακα!!!
Βλέπουμε δεκάδες φορές παραπάνω ανθρώπους για συνταγογράφηση παρά για επίσκεψη.
Το υπουργείο μας έχει θέσει συγκεκριμένο όριο στη συνταγογράφηση, δεν μπορείς πλέον να γράφεις απεριόριστα και ανεξέλεγκτα, πλέον υπάρχουν σαφή όρια.
Αντε όμως να το εξηγήσεις στον παπού και τη γιαγιά που 20 χρόνια τώρα έπαιρναν αυτά τα φάρμακα χωρίς να έχουν επανεξεταστεί ποτέ.
Ο κόσμος είναι εξαρτημένος από τα χάπια του, νομίζει οτι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά.
Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζυμε κάθε μέρα σχεδόν, και δεν είναι λίγοι αυτοί που είχαν το θάρρος να παραπονεθούν και στη διοίκηση του νοσοκομείου γιατί δεν τους γράφουμε φάρμακα.
Αλλά δεν θα πάω εγώ φυλακή (όπως πήγαν κάποιοι συνάδελφοι γιατροί και φαρμακοποιοί) επειδή ο παπούς δεν καταλαβαίνει.

Αυτό που αναφέρει ο καπετάνιος (και γιατρός, my captain?) είναι ένα από τα σημεία για τα οποία οι επικριτές των φαρμακευτικών εταιρειών τις έχουν συχνά κατηγορήσει. Υποτίθεται ότι σε μεγάλο βαθμό οι φαρμακευτικές εταιρείες ευθύνονται για την καλλιέργεια αυτής της νοοτροπίας. Από τις προσωπικές εμπειρίες που παρέθεσα νωρίτερα στο θέμα αυτό, μάλλον κι εγώ κλίνω προς αυτήν την άποψη

(Αν και παρεμπιπτόντως έχω ακούσει πολλές φορές για γιατρούς, οι οποίοι ειδικά στη διάρκεια των σπουδών τους, όλο και από καμία λευχαιμία και κανέναν AIDS πίστεψαν ότι υποφέρουν :D).

Great Chaos u rock!

Καταρχήν σ' ευχαριστώ!
Έχω γνωρίσει κι εγώ γιατρούς αρρωστομανείς, είναι ένα από τα πιο κωμικοτραγικά πράγματα που μπορείς να δεις. Πάντως, ίσως και ο καπετάνιος να ξέρει περισσότερα, έχει καταγραφεί μια "σύμπτωση", πολλοί γιατροί να πάσχουν (ή ακόμη και να πεθαίνουν) από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται. Και άντε για τα λοιμώδη νοσήματα είναι κατανοητό, για άλλες ασθένειες όμως;

@ Isiliel: Έπεσες σε χασάπη δυστυχώς, ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Οι γυναικολόγοι (και ειδικά οι ιδιώτες) έχουν κακή φήμη στο χώρο. Αλήθεια Isi, ήταν ιδιώτης ή νοσοκομειακός; Θεωρώ ότι οι γιατροί παίρνουν λίγα λεφτά σε σχέση με τα πάρα πολλά χρόνια σπουδών που χρειάζεται (το λιγότερο 12) για να γίνει κανείς γιατρός, την ευθύνη που έχουν στις πλάτες τους, το ατέλειωτο διάβασμα και την αφοσίωση που κάνει έναν γιατρό καλό όπως τον θέλουμε, τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν κατά την άσκηση του επαγγέλματος και τις πολλές απαιτήσεις που εμείς οι υπόλοιποι δικαιολογημένα έχουμε. Το καλό πρέπει να πληρώνεται, η ιατρική είναι ανθρωπιστικό επάγγελμα, αλλά όχι μόνο από τη μια μεριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρει ο καπετάνιος (και γιατρός, my captain?) είναι ένα από τα σημεία για τα οποία οι επικριτές των φαρμακευτικών εταιρειών τις έχουν συχνά κατηγορήσει. Υποτίθεται ότι σε μεγάλο βαθμό οι φαρμακευτικές εταιρείες ευθύνονται για την καλλιέργεια αυτής της νοοτροπίας. Από τις προσωπικές εμπειρίες που παρέθεσα νωρίτερα στο θέμα αυτό, μάλλον κι εγώ κλίνω προς αυτήν την άποψη



Καταρχήν σ' ευχαριστώ!
Έχω γνωρίσει κι εγώ γιατρούς αρρωστομανείς, είναι ένα από τα πιο κωμικοτραγικά πράγματα που μπορείς να δεις. Πάντως, ίσως και ο καπετάνιος να ξέρει περισσότερα, έχει καταγραφεί μια "σύμπτωση", πολλοί γιατροί να πάσχουν (ή ακόμη και να πεθαίνουν) από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται. Και άντε για τα λοιμώδη νοσήματα είναι κατανοητό, για άλλες ασθένειες όμως;

@ Isiliel: Έπεσες σε χασάπη δυστυχώς, ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Οι γυναικολόγοι (και ειδικά οι ιδιώτες) έχουν κακή φήμη στο χώρο. Αλήθεια Isi, ήταν ιδιώτης ή νοσοκομειακός; Θεωρώ ότι οι γιατροί παίρνουν λίγα λεφτά σε σχέση με τα πάρα πολλά χρόνια σπουδών που χρειάζεται (το λιγότερο 12) για να γίνει κανείς γιατρός, την ευθύνη που έχουν στις πλάτες τους, το ατέλειωτο διάβασμα και την αφοσίωση που κάνει έναν γιατρό καλό όπως τον θέλουμε, τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν κατά την άσκηση του επαγγέλματος και τις πολλές απαιτήσεις που εμείς οι υπόλοιποι δικαιολογημένα έχουμε. Το καλό πρέπει να πληρώνεται, η ιατρική είναι ανθρωπιστικό επάγγελμα, αλλά όχι μόνο από τη μια μεριά.
Δεν ξέρω πως σου κόλλησε να με λες καπετάνιο, αλλά μου αρέσει πολύ. Θα ήθελα πάρα πολύ να δουλεύω σε ένα παλιό φορτηγό, σε μια άλλη εποχή αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι δεν μου αρέσει και αυτό που κάνω.
Δυσκολεύομαι να συνδέσω την υπέρμετρη ανάγκη του παπού για τα φάρμακα, με την επιθετική πολιτική πωλήσεων των φαρμακευτικών εταιριών. Πως μια τέτοια εταιρία θα πείσει αυτούς τους ανθρώπους οτι δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς φάρμακα; Θα έλεγα ως πιθανότερο παράγοντα την ανάγκη που έχουμε όλοι μας να εναποθέτουμε την τύχη μας σε κάτι μαγικό ή θεϊκό.
Περιπτώσεις γιατρών που ασθαινούν από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται δεν γνωρίζω σε σημεό που αυτό να αποτελεί στατιστική ένδειξη.
Δεν είναι πάντα απόλυτο οτι ο ιδιώτης γιατρός, δεν θα είναι τόσο καλός όσο ο νοσοκομειακός, αν και προσωπικά θα προτιμούσα έναν νοσοκομειακό γιατρό λόγω εμπειρίας περιστατικών αλλά και λόγω των μέσων συνεργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top