Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
εσυ παλι πως το γνωριζεις οτι ειναι μονταζ?
αλλα δεν σταθηκα σε αυτο, οσο για τις βουτιες, και το πως το πιανει το παιδι,
το οποιο φυσικα αυτο δεν ειναι μονταζ.... νομιζω συμφωνεις.....
Βγάζει μάτι ότι είναι μοντάζ απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι.

Όποιος θέλει μπορεί να βλέπει φαντάσματα που δεν υπάρχουν για να δικαιολογήσει την άποψη σου.

Αρκετοί άθεοι είστε πιο στενόμυαλοι από τους περισσότερους πιστούς. Ότι θάβει τη εκκλησία το υπερασπίζετστε ακόμα κι αν προπαγανδίζει όπως το παραπάνω video.

Κάποτε θα ανακαλύψετε την Αλήθεια της χριστιανοσύνης όπως αρκετοί άθεοι (γιατί υπάρχει ζωή μετά το θάνατο). Είναι κρίμα να βλέπεις του Τούρκους και τους υπόλοιπους μουσουλμάνους να υπερασπίζονται και να πιστεύουν τόσο πολύ στην ψεύτικη θρησκεία τους και εσείς να απαρνιόστατε το Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Βγάζει μάτι ότι είναι μοντάζ απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι.

Όποιος θέλει μπορεί να βλέπει φαντάσματα που δεν υπάρχουν για να δικαιολογήσει την άποψη σου.

Αρκετοί άθεοι είστε πιο στενόμυαλοι από τους περισσότερους πιστούς. Ότι θάβει τη εκκλησία το υπερασπίζετστε ακόμα κι αν προπαγανδίζει όπως το παραπάνω video.

Κάποτε θα ανακαλύψετε την Αλήθεια της χριστιανοσύνης όπως αρκετοί άθεοι (γιατί υπάρχει ζωή μετά το θάνατο). Είναι κρίμα να βλέπεις του Τούρκους και τους υπόλοιπους μουσουλμάνους να υπερασπίζονται και να πιστεύουν τόσο πολύ στην ψεύτικη θρησκεία τους και εσείς να απαρνιόστατε το Χριστό.

Δηλαδη θες να κανουμε αλλον ενα θεμα στο στεκι Ενθεοι vs Aθεοι??
Τρολλαρεις ασυστολα αγαπητε Φοκο...

Εκτος και εαν εισαι κανας προφητης η απεσταλμενος του θεου,δεν ξερεις αν υπαρχει ζωη μετα θανατον(που τιποτα δεν συνιγορει στο επιχειρημα σου).
Οσο για τους μουσουλμανους,οσο αληθινη ειναι η δικη σου θρησκεια,αλλω τοσο ειναι και η δικη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Βγάζει μάτι ότι είναι μοντάζ απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι.

Όποιος θέλει μπορεί να βλέπει φαντάσματα που δεν υπάρχουν για να δικαιολογήσει την άποψη σου.

Αρκετοί άθεοι είστε πιο στενόμυαλοι από τους περισσότερους πιστούς. Ότι θάβει τη εκκλησία το υπερασπίζετστε ακόμα κι αν προπαγανδίζει όπως το παραπάνω video.

Κάποτε θα ανακαλύψετε την Αλήθεια της χριστιανοσύνης όπως αρκετοί άθεοι (γιατί υπάρχει ζωή μετά το θάνατο). Είναι κρίμα να βλέπεις του Τούρκους και τους υπόλοιπους μουσουλμάνους να υπερασπίζονται και να πιστεύουν τόσο πολύ στην ψεύτικη θρησκεία τους και εσείς να απαρνιόστατε το Χριστό.


δεν θα κανω μια συζητηση στην οποια δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα,
αλλα για να βοηθησω την συζητηση, συμφωνω οτι εχουν παιξει με την ταχυτητα.
Το οτι ο παπας σβερκωνει το μωρο και το βουταει εστω και με πολυ αργες κινησεις,
εμενα μου κανει βαρβαρο, για σενα μπορει να το εξαγνιζει..... καμια αντιρρηση.


κατα τα αλλα..... τι να σου πω!
στο σουρεαλισμο δυσκολευομαι να εχω αποψη....

Εγω σαν αθεος θα σου πω οτι την θρησκευτικη πιστη του διπλα μου,
την σεβομαι (ας ειναι και χριστιανος, ας ειναι και μαγος αφρικανικης φυλης για μενα κανει το ιδιο) σαν προσωπικη του αναγκη και δεν μπαινω στη διαδικασια ουτε να σε πεισω για αυτο που πιστευεις, αλλα μην περιμενεις κιολας να πειστω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δηλαδη θες να κανουμε αλλον ενα θεμα στο στεκι Ενθεοι vs Aθεοι??
Τρολλαρεις ασυστολα αγαπητε Φοκο...

Εκτος και εαν εισαι κανας προφητης η απεσταλμενος του θεου,δεν ξερεις αν υπαρχει ζωη μετα θανατον(που τιποτα δεν συνιγορει στο επιχειρημα σου).
Οσο για τους μουσουλμανους,οσο αληθινη ειναι η δικη σου θρησκεια,αλλω τοσο ειναι και η δικη τους.
Όμοια εσύ δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατον. Δεν υποχρεώνει η πολιτεία κανέναν να βαφτίσει το παιδί του.

Το οτι ο παπας σβερκωνει το μωρο και το βουταει εστω και με πολυ αργες κινησεις,
εμενα μου κανει βαρβαρο, για σενα μπορει να το εξαγνιζει..... καμια αντιρρηση.....
Ο ιερέας σωστά ασκεί το μυστήριο. Το παιδί κατά το μυστήριο πρέπει να βουτίξει στη κολυμπήθρα 3 φορές (άσχετα αν ορισμένοι παπάδες δεν βουτάνε ολόκληρο το παιδί). Η τεχνική που χρησιμοποιεί ο ιερέας για να πιάσει το παιδί είναι σωστή για να μην υποστεί σωματικές βλάβες το παιδί (είναι κάτι το οποίο να κρίνω).

Τα επιχειρήματα σας όλα είναι αβάσιμα. Όποιος θέλει μπορεί να γίνει άθεος (όχι απλώς να αλλάξει σε άλλη επίσιμη θρησκεία) κατά την ενηλικίωση του. Τα παδιά δεν κλαίνε για ώρες μετά την βάφτιση (τα περισσότερα λατρεύουν το νερό). Για 2 - 3 λεπτά κλαίνε μέχρι να τα πάρει η μάνα τους. Τη Θεία λειτουργία μπορεί να την παρακολουθήσει ο οποιοσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ο ιερέας σωστά ασκεί το μυστήριο. Το παιδί κατά το μυστήριο πρέπει να βουτίξει στη κολυμπήθρα 3 φορές (άσχετα αν ορισμένοι παπάδες δεν βουτάνε ολόκληρο το παιδί). Η τεχνική που χρησιμοποιεί ο ιερέας για να πιάσει το παιδί είναι σωστή για να μην υποστεί σωματικές βλάβες το παιδί (είναι κάτι το οποίο να κρίνω).

Τα επιχειρήματα σας όλα είναι αβάσιμα. Όποιος θέλει μπορεί να γίνει άθεος (όχι απλώς να αλλάξει σε άλλη επίσιμη θρησκεία) κατά την ενηλικίωση του. Τα παδιά δεν κλαίνε για ώρες μετά την βάφτιση (τα περισσότερα λατρεύουν το νερό). Για 2 - 3 λεπτά κλαίνε μέχρι να τα πάρει η μάνα τους. Τη Θεία λειτουργία μπορεί να την παρακολουθήσει ο οποιοσδήποτε.

κα εμε το ολο μυστηριο επιφερει ψυχολογικα τραυματα, και εχω αναφερθει σε αυτο αναλυτικα λιγες σελιδες πριν, ωστοσο μπορεις να παραβλεψεις τα οσα εγραψα, δεν χρειαζεται να συμφωνησεις μαζι μου.

Στο δευτερο κομματι τωρα, αλλο να εχεις την αποψη σου και αλλο να λες πραγματα που δεν ισχυουν. Στο ειπα και χθες και το προσπερασες, στο ξαναλεω λοιπον και ας το προσπερασεις για δευτερη φορα: Νομικα εφοσον καταγραφεις πχ σαν χριστιανος ΔΕΝ μπορεις να γινεις καποια στιγμη στη ζωη σου ανευ θρησκευματος, εχεις δικαιωμα ομως να αλλαξεις θρησκευμα εφοσον φερεις επισημο χαρτι απο το αλλο δογμα που ασπαστηκες.
Αν θες να αλλαξει η νομοθεσια εγω θα ειμαι ο πρωτος στη γραμμη, αλλα να μην παραπληροφορουμε ειτε σκοπιμως ειτε εν αγνοια μας γιατι διαβαζει κοσμος και αποκτα λανθασμενες εντυπωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
κα εμε το ολο μυστηριο επιφερει ψυχολογικα τραυματα, και εχω αναφερθει σε αυτο αναλυτικα λιγες σελιδες πριν, ωστοσο μπορεις να παραβλεψεις τα οσα εγραψα, δεν χρειαζεται να συμφωνησεις μαζι μου.

Στο δευτερο κομματι τωρα, αλλο να εχεις την αποψη σου και αλλο να λες πραγματα που δεν ισχυουν. Στο ειπα και χθες και το προσπερασες, στο ξαναλεω λοιπον και ας το προσπερασεις για δευτερη φορα: Νομικα εφοσον καταγραφεις πχ σαν χριστιανος ΔΕΝ μπορεις να γινεις καποια στιγμη στη ζωη σου ανευ θρησκευματος, εχεις δικαιωμα ομως να αλλαξεις θρησκευμα εφοσον φερεις επισημο χαρτι απο το αλλο δογμα που ασπαστηκες.
Αν θες να αλλαξει η νομοθεσια εγω θα ειμαι ο πρωτος στη γραμμη, αλλα να μην παραπληροφορουμε ειτε σκοπιμως ειτε εν αγνοια μας γιατι διαβαζει κοσμος και αποκτα λανθασμενες εντυπωσεις.

Νομικά δεν μπορείς να δηλώσεις άθρησκος αλλά στην πράξη πηγαίνεις σε ένα ληξιαρχείο κάνεις αίτηση και μετά όταν γίνει δεκτή πας την νομαρχία και στα χαρτιά είσαι άθεος (όχι άθρησκος). Κάνε αυτό που λέω και θα δεις ότι έχω δίκαιο.


Εάν επιφέρει ψυχολογικά προβλήματα το μυστήριο της βάφτισης τότε τι θα πούμε για το μπάνιο στη θάλασσα (που έχουν αρχίσει να κάνουν ήδη κάποια) και τα εμβόλια :/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Νομικά δεν μπορείς να δηλώσεις άθρησκος αλλά στην πράξη πηγαίνεις σε ένα ληξιαρχείο κάνεις αίτηση και μετά όταν γίνει δεκτή πας την νομαρχία και στα χαρτιά είσαι άθεος (όχι άθρησκος). Κάνε αυτό που λέω και θα δεις ότι έχω δίκαιο.
Εάν επιφέρει ψυχολογικά προβλήματα το μυστήριο της βάφτισης τότε τι θα πούμε για το μπάνιο στη θάλασσα (που έχουν αρχίσει να κάνουν ήδη κάποια) και τα εμβόλια :/:.


Εμμ βλεπεις που στο λεω? εγω θελω να μην αναφερεται πουθενα οτι εντασομαι σε καποια θρησκεια, εφοσον δεν ειμαι, γιατι να αναγραφεται οτι Χ.Ο. αφου ειναι ψεμματα κιολας???
Απαντησε μου γιατι πρεπει να αναγραφονται στα στοιχεια μου οτι σωνει και καλα ειμαι Χριστιανος αφου ειμαι αθεος απο τα 12 μου?
Δεν θα επρεπε η πολιτεια να μου δινει το δικαιωμα να το αφαιρω απο τα στοιχεια μου?
Στην ελλαδα μπορεις να αλλαξεις τα παντα εκτος απο αυτα που εχουν σχεση με το θρησκευμα....
Αυτο ονομαζεται ορθοδοξος ταλιμπανισμος!!!

Εχεις δει πιτσιρικια που πανε για μπανιο στη θαλασσα να κλαινε?

εγω παντα τα βλεπω να ειναι μεσα στο γελιο και στη χαρα.... κατι δεν πιανεις και δυσκολευομαστε να συνεννοηθουμε....

Τελος συγκρινεις θεματα υγειας με την βαπτιση?
:eek:


συμπληρωνω για το περι θρησκειας,

παρολο που το 2001 βγηκε η νομολογια του Συμβ. Επικρατεια
ς (ΣτΕ 2281/2001)
και στην ουσια το ζουμι ειναι οτι το θρησκευμα εφοσον το θελει ο πολιτης
πρεπει να απαλειφεται ΤΕΛΕΙΩΣ οπως ακριβως με τις ταυτοτητες.
Παρολα αυτα τα ληξιαρχεια εχουν δικους τους νομους.... :eek:
https://www.jurisconsultus.gr/pubs/uploads/1006.pdf
- παραγραφος 8

Στην ελλαδα ειναι μανουλες στο να κανουν νομους και να τους εφαρμοζει

οποιος θελει - οποτε θελει.
Ολα αυτα τα προβληματα δυστυχως ξεκινανε γιατι στην ελλαδα a priori
χριζεσαι χριστιανος επειδη ετσι ειθιστε, ετσι το θελει ο περιγυρος,
φωναζει το σοι, φωναζει η μανα και το κακο συναπαντημα....
Μονο οι μουλαδες λειπουν και ο φερετζες!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εμμ βλεπεις που στο λεω? εγω θελω να μην αναφερεται πουθενα οτι εντασομαι σε καποια θρησκεια, εφοσον δεν ειμαι, γιατι να αναγραφεται οτι Χ.Ο. αφου ειναι ψεμματα κιολας???
Απαντησε μου γιατι πρεπει να αναγραφονται στα στοιχεια μου οτι σωνει και καλα ειμαι Χριστιανος αφου ειμαι αθεος απο τα 12 μου?
Ρώτα τους πολιτικούς που θες να ξέρω εγώ. Δεν είναι κάτι που ευθύνεται η εκκλησία αυτό αλλά η πολιτεία.
Εγώ είπα ότι κάποιος μπορεί να γίνει άθεος όταν ενηλικιωθεί κάτι το οποίο ισχύει (άθεος μπορείς να γίνει όχι άθρησκος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Nαι αλλα αμα δεν το βαφτισεις θα παραμεινει βρωμικο και αμαρτολο και ο καλος παναγαθος θεος της πλασης που μας αγαπαει ολους και τα εχει φτιαξει ολα τελεια δεν θα εχει αλλη επιλογη απο το να στειλει ενα μωρακι που εκανε το λαθος να γενηθει σε μη χριστιανικη χωρα στην κολαση που η σαρκα του θα καιγεται στην αιωνιοτητα, δεμονες θα το σοδομιζουν με φαλους απο ξυραφια και καρφια και η ψυχη του θα νοιωθει αιωνιο πονο.

Γιατι ο θεουλης ειναι καλος. Και μας εδωσε την ελευθερη βουληση ωστε οταν ακομα δεν ξερουμε οτι τα χερια μας ειναι δικα μας να μπορουμε να ζητησουμε συγχωρεση για το λαθος που εκανε ενας προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ παππους μας.

Χριστιαννισμος-η θρησκεια της αγαπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Χριστιαννισμος-η θρησκεια της αγαπης.


ας μην σχολιασω ουτε αυτη την αγαπη ουτε τους χριστιανους.
Σεβομαι τους χριστιανους που εχουν την πιστη τους και τους διινει γαληνη
σαν μεσο βελτιωση του εαυτου τους, και της ψυχολογικης τους αναταση.
Αλλα με τους χριστιανους που ειναι τελειως α λα καρτ....και η χριστιανοσυνη τους εξαντλειται στην εκκλησια
που παντρευτηκαν και βαφτισαν το παιδι τους, μου φαινονται πολυ τραγικοι. :/:

Η θρησκεια θα πρεπει να ειναι μεσο εσωτερικης αναζητησης και οχι κοινωνικης καταξιωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ειναι επιλογή.
Πως επιλέγεις να βγεις εσυ για clubbing και ο γειτονας σε ρεμπεταδικο?Αυτό είναι.
Απλά αλλάζει ο λόγος.
Δεν μπορώ να κατακρίνω κάτι όταν δεν μπορώ να το συγκρίνω με την αλήθεια,το ιδανικό.Διοτι πολύ απλά δεν το ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Για μενα παντως,η βαφτιση συμβολιζε μεχρι τα 18 μου,το politically correct.Δεν ειχα ανοιχτα τα ματια μου και δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια να σκεφτω τι σημαινει,ή γιατι τελικα και εγω δεν ειμαι υπερ.
Αργοτερα,αρχισα να προσεγγιζω λιγο πιο σφαιρικα ορισμενα θεματα,διαβασα,και ειδα τι ακριβως σημαινει 'βαφτιζομαι',το οποιο ειναι τελειως εξω απ τη δικη μου λογικη τωρα πια.
Πιστευω παντως,οτι εαν καποιος θελει να βαφτιζεται,η κριτικη απλα πρεπει να περιοριζεται στην αποψη μας και οχι στο να κατακρινουμε κατι και να ειμαστε καθετα αντιθετοι( μιλαω για προσωπικες επιλογες παντα)
Πολλες φορες,εχω πιασει τον εαυτο μου,να βριζω τα θεια πχ,που ενταξει τωρα που το σκεφτομαι,δεν ειναι και ιδιαιτερα υπερ μου,ουτε μαγκια να το λεω μπροστα σ εναν ανθρωπο που πιστευει σε κατι τετοιο.:hmm:
(προκαταβολικα συγνωμη,απο εναν ανθρωπο που οποτε μιλαμε πεταω κανα δυο παναγιες ετσι να υπαρχουν:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πόσο είναι τελικά η ταρίφα στις βαφτίσεις και βασικά τι ακριβώς πληρώνουμε με αυτά τα λεφτά;
Στην πρώτη βάφτιση που έκανα ο παπάς μου ζήτησε 80 ευρώ.
Στη δεύτερη βάφτιση που έκανα (σε άλλη εκκλησία) ο παπάς μου ζήτησε 150 ευρώ. Το λέω και ζαλίζομαι.

Εντάξει πήρα και απόδειξη. Καθαρή μπίζνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πόσο είναι τελικά η ταρίφα στις βαφτίσεις και βασικά τι ακριβώς πληρώνουμε με αυτά τα λεφτά;
Στην πρώτη βάφτιση που έκανα ο παπάς μου ζήτησε 80 ευρώ.
Στη δεύτερη βάφτιση που έκανα (σε άλλη εκκλησία) ο παπάς μου ζήτησε 150 ευρώ. Το λέω και ζαλίζομαι.

Εντάξει πήρα και απόδειξη. Καθαρή μπίζνα.
Μη σε φαίνεται παράξενο το έχω ακούσει από πολλούς. Έχω ακούσει περίπτωση σε γάμο και βαφτίσια μαζί o παππάς ζήτησε εκατό ευρώ για το κάθε μυστήριο (έπιασε ξεχωριστά την κουμπάρα και τη νονά) :P

Προσωπικά είμαι κατά της βάφτισης των μικρών παιδιών καθώς τους επιβάλουν με αυτόν τον τρόπο μια θρησκεία που δεν είναι δική τους επιλογή και από την όλη φάση μόνο η εκκλησία έχει κέρδος. Εγώ εύχομαι να μη με είχαν βαφτίσει πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν τίθεται θέμα ευχαρίστησης. Τα ζητάνε αυτά τα χρήματα και τα δίνεις θες δε θες. Αφού σου δίνουν και απόδειξη λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κανονικὰ κανεὶς δὲν πληρώνει κάτι γιὰ τὴ βάπτιση ἢ τὸ γάμο. Βεβαίως αὐτὸ συνεπάγεται ὅτι τὸ μυστήριο γίνεται ὅπως παλιὰ, δηλαδὴ μαζὶ μὲ τὴν ὡρισμένη Θεία Λειτουργία. Ὅταν θέλεις γιὰ ἕνα μυστήριο δικό σου νὰ κάνῃς ξεχωριστὴ ἀκολουθία στὸν ναὸ ὅπως ἔχει ἐπικρατήσει, πρέπει νὰ ἔχῃς ὑπ' ὄψιν σου ὅτι ὁ ναὸς κάνει κάποια ἔξοδα γιὰ νὰ καλύψῃ τὸ μυστήριο (καὶ μόνο τὸ ῥεῦμα φθάνει τὸ ὁποῖο κοστίζει ἀκριβὰ γιὰ τὸν ναό). Τὸ γεγονὸς ὅτι δίνεις κάποια χρήματα γιὰ τὸν ναὸ εἶναι γιὰ αὐτὸν τὸν λόγο καὶ γι' αὐτὸ ἰδίως οἱ μεγάλες ἐκκλησίες ἔχουν βάλει μία τέτοια ταρίφα καὶ γιὰ νὰ μὴ δημιουργοῦνται παρανοήσεις, μοιράζονται ἀπὸ αὐτὰ τὰ χρήματα οἱ ἱερεῖς καὶ οἱ ψάλτες. Στὴν Πάτρα ποὺ ξέρω, στὶς περισσότερες ἐνορίες δὲν ὑπάρχει κάποιο καθωρισμένο ποσὸ καὶ ὁ καθένας δίνει ὅσο θέλει γιὰ τὸν ναό. Ὅσοι φυσικὰ θέλουν νὰ τελέσουν ἕνα μυστήριο παραδείγματος χάριν στὸν Ἅγιο Ἀνδρέα ποὺ εἶναι ὁ πολιοῦχος καὶ πολὺ μεγάλη ἐκκλησία, ὀφείλουν νὰ καλύψουν μὲ κάποιον τρόπο τὰ (ὄχι λίγα) ἔξοδα στὰ ὁποῖα θὰ μπῇ ὁ ναὸς γιὰ αὐτὸ τὸ μυστήριο.

Σχετικὰ τώρα μὲ τοὺς ἱερεῖς καὶ τοὺς ψάλτες, πρέπει νὰ γίνουν κατανοητὰ κάποια πράγματα· πρῶτον, οἱ ἱερεῖς ἀπαγορεύεται νὰ ζητήσουν χρήματα γιὰ νὰ τελέσουν μυστήριο γιατὶ αὐτὸ λέγεται «σιμωνεία» καὶ ἕνας ἱερέας καθαιρεῖται ἂν κάνῃ κάτι τέτοιο. Ὁ καθένας δίνει, ἂν τὸ ἐπιθυμεῖ, ἕνα πόσο γιὰ τὸν ἱερέα. Τώρα, σχετικὰ μὲ τὸν ψάλτη, ἔχετε ὑπ' ὄψιν ὅτι ὁ ψάλτης δὲν πληρώνεται ὅπως ὁ ἱερέας σὰν δημόσιος ὑπάλληλος καὶ γι' αὐτὸ θεωρῶ σωστὸ νὰ δίνεται ἕνα ποσὸν σὲ αὐτόν γιατὶ τὶς περισσότερες φορὲς τὰ μυστήρια στὰ ὁποῖα ψάλλει δὲν καλύπτονται χρηματικὰ ἀπὸ τὸν ναό. Ἐπειδὴ ψάλλω κι ἐγώ, μοῦ ἔχει τύχει πολλὲς φορὲς, ἰδίως σὲ μεγάλες γιορτές, νὰ χάσω τὴ μισὴ ἡμέρα ἐπειδὴ μετὰ τὴ Λειτουργία εἶχε καὶ βάπτιση ἢ νὰ εἶμαι ὁλόκληρο τὸ ἀπόγευμα τοῦ Σαββάτου νὰ ψέλνω σὲ γάμους καὶ βαφτίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν τίθεται θέμα ευχαρίστησης. Τα ζητάνε αυτά τα χρήματα και τα δίνεις θες δε θες. Αφού σου δίνουν και απόδειξη λέμε.
Τι δηλαδή αν πεις όχι δεν μπορώ να τα δώσω τι θα σε κάνουν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
πρέπει νὰ ἔχῃς ὑπ' ὄψιν σου ὅτι ὁ ναὸς κάνει κάποια ἔξοδα γιὰ νὰ καλύψῃ τὸ μυστήριο (καὶ μόνο τὸ ῥεῦμα φθάνει τὸ ὁποῖο κοστίζει ἀκριβὰ γιὰ τὸν ναό).
Οι εκκλησίες δεν επιχορηγούνται για αυτά τα έξοδα; Δεν ξέρω πραγματικά , ρωτάω. Δεν κρατάνε βιβλίο εσόδων και εξόδων; Ποια είναι τα έσοδα της εκκλησίας πέρα από δωρεές κτλ;
Και επίσης σε αυτά τα μυστήρια εκτός από το ρεύμα (άντε και το μπουρμπουάρ στους ψάλτες) ποιο άλλο έξοδο έχουν;

Τι δηλαδή αν πεις όχι δεν μπορώ να τα δώσω τι θα σε κάνουν;:P
Κατεβάζουν μούτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ας κατεβάζουν μούτρα, που θα σκάσεις κιόλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Σχετικὰ τώρα μὲ τοὺς ἱερεῖς καὶ τοὺς ψάλτες, πρέπει νὰ γίνουν κατανοητὰ κάποια πράγματα· πρῶτον, οἱ ἱερεῖς ἀπαγορεύεται νὰ ζητήσουν χρήματα γιὰ νὰ τελέσουν μυστήριο γιατὶ αὐτὸ λέγεται «σιμωνεία» καὶ ἕνας ἱερέας καθαιρεῖται ἂν κάνῃ κάτι τέτοιο. Ὁ καθένας δίνει, ἂν τὸ ἐπιθυμεῖ, ἕνα πόσο γιὰ τὸν ἱερέα. Τώρα, σχετικὰ μὲ τὸν ψάλτη, ἔχετε ὑπ' ὄψιν ὅτι ὁ ψάλτης δὲν πληρώνεται ὅπως ὁ ἱερέας σὰν δημόσιος ὑπάλληλος καὶ γι' αὐτὸ θεωρῶ σωστὸ νὰ δίνεται ἕνα ποσὸν σὲ αὐτόν γιατὶ τὶς περισσότερες φορὲς τὰ μυστήρια στὰ ὁποῖα ψάλλει δὲν καλύπτονται χρηματικὰ ἀπὸ τὸν ναό. Ἐπειδὴ ψάλλω κι ἐγώ, μοῦ ἔχει τύχει πολλὲς φορὲς, ἰδίως σὲ μεγάλες γιορτές, νὰ χάσω τὴ μισὴ ἡμέρα ἐπειδὴ μετὰ τὴ Λειτουργία εἶχε καὶ βάπτιση ἢ νὰ εἶμαι ὁλόκληρο τὸ ἀπόγευμα τοῦ Σαββάτου νὰ ψέλνω σὲ γάμους καὶ βαφτίσεις.

Από ό,τι φαίνεται όμως ζητούν τα όποια ποσά καθορισμένα ή όχι και μάλλον το αίτημα αποδίδεται στο ναό έστω και αν δε γνωρίζουμε τους τελικούς αποδέκτες των ποσών αυτών, αν δηλ. τα παίρνουν και οι ιερείς.

Κάτι άλλο όμως, μια και αναφέρθηκες στη δική σου εμπειρία ως ψάλτης.
Η απασχόληση είναι εθελοντική σωστά? Εννοώ πως οικεία βουλήσει δεσμεύεται κάποιος να προσφέρει την συμμετοχή του στο μυστήριο ως ψάλτης ή στα μυστήρια εάν μιλάμε για ολόκληρο Σαββατο απόγευμα-βράδυ. Άρα η όποια προσφορά εκ μέρους της οικογένειας που κάνει το μυστήριο θα πρέπει να αφορά στην θέληση της να ευχαριστήσει αυτούς που συνέβαλαν στην τέλεση του, όχι να αντιμετωπίζεται ως οικονομική υποχρέωση των κουμπάρων πχ...

Θυμάμαι ακόμα από διηγήσεις για τους γάμους που γίνονταν το πρωί της Κυριακής και τα τραπέζια που ήταν κυριακάτικα μεσημεριανά και όχι ό,τι ισχύει τώρα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top