Έντεχνο vs Rap

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Το έντεχνο, όπως και το ραπ, είναι από τα μουσικά είδη που πίσω από τις λέξεις τους κρύβονται φοβερά νοήματα. Πολλοί διαφωνούν για τον όρο "έντεχνο", όπως κι εγώ. Κάθε είδος μουσικής είναι τέχνη, είτε μας αρέσει είτε όχι. Αυτά τα δύο είδη δεν σου προσφέρουν στο πιάτο τα νοήματά τους, σε ωθούν να ανησυχήσεις και να ψαχτείς λίγο. Το low-bap, που είναι ουσιαστικά το πρώτο είδος hip-hop στην Ελλάδα, για μένα είναι ποίηση. Το ότι κάποιοι έχουν ξεφτιλίσει και τα δύο αυτά είδη, είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα. Να ψάχνετε καλλιτέχνες που τα αντιπροσωπεύουν με σεβασμό και να μην αποκτάτε άποψη από κάποιους μουσικο-κάπηλους. Το αρχικό ποστ, μιλούσε για τον Σωκράτη Μάλαμα. Είναι ένας άνθρωπος, ο οποίος έχει μουσικές γνώσεις και πολλή αγάπη για τη μουσική. Για μένα, είναι ένας καλλιτέχνης που με αγγίζει στην ψυχή, οπότε θα διαφωνήσω πλήρως με όσα ειπώθηκαν για εκείνον. Υπάρχει συμβολισμός, αναλόγως με τα βιώματα και τις σκέψεις που έχει κάποιος, μπορεί να αντιληφθεί το νόημα των στίχων. Ο καθένας βέβαια επιλέγει τα ακούσματά του σύμφωνα με το είδος που τον εκφράζει, και είναι απόλυτα σεβαστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
To low bap leouv ειναι ο ορισμος της ποιησης εκ του προχειρου εχει στιχακια μισολογα αλλα και ποιητικη προζα και γενικοτερα το lowbap εχει καλυψει ενα ευρυ φασμα στην κοινωνικη ζωη με πληθος θεματων.κ εγω το γουσταρω πλην οτι του αναγνωριζω προχειροτητα κ μισολογα και πολλες φορες συγκεχυμενες ασυναρτησιες αλλα και εχει γραψει διαμαντακια στιχουργικα.Απο μουσικη τα μισα δανεισμενα απο αλλου αν οχι ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
To low bap leouv ειναι ο ορισμος της ποιησης εκ του προχειρου εχει στιχακια μισολογα αλλα και ποιητικη προζα και γενικοτερα το lowbap εχει καλυψει ενα ευρυ φασμα στην κοινωνικη ζωη με πληθος θεματων.κ εγω το γουσταρω πλην οτι του αναγνωριζω προχειροτητα κ μισολογα και πολλες φορες συγκεχυμενες ασυναρτησιες αλλα και εχει γραψει διαμαντακια στιχουργικα.Απο μουσικη τα μισα δανεισμενα απο αλλου αν οχι ολα.
Το έχω διαβάσει αυτό για τη μουσική. Ωστόσο, είμαι άνθρωπος που δίνει βάση περισσότερο στο στίχο ενός τραγουδιού κι έπειτα στη σύνθεση της μουσικής, εκτός κι αν βέβαια είναι instrumental. Είναι ένα είδος που με αγγίζει και με εκφράζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σκέφτομαι πως πριν 2-3 χρόνια άκουγα έντεχνο (μη ξεράσω με το όνομα) και απέρριπτα το ραπ ως βλακεία και θέλω να με μουτζώσω. Θεωρώ ότι το έντεχνο πραγματικά δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Η μουσική είναι βαρετή, οι στίχοι άκυροι και οι περισσότεροι χωρίς νόημα (κάτι το οποίο κάνει πολλούς να τους θεωρούν ποίηση) και οι φωνές των ερμηνευτών είναι αυτό που λέμε σιγά το πράγμα. Η ραπ είναι εξαιρετική μουσική, καθόλου δήθεν και λέει πολλά πράγματα. Δεν θα ισχυριστώ ότι οι τραγουδιστές της ραπ είναι φωνάρες αλλά τα τραγούδια είναι εξαιρετικά. Το ίδιο ισχύει και για την low bap που είναι επίσης καταπληκτικό είδος μουσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arnaoutisoikono

Νεοφερμένος

Ο arnaoutisoikono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αν θελει να πει τοσα ο μαλαμας, γιατι δεν τα λεει και πρεπει να τα πουμε εμεις; τι παιδεια εχει και εγινε τοσο μεγαλος ποιητης; τι παιδεια εχει και γραφει μικρες οπερες; πώς και οι ξενοι αν οχι οι αμερικανοι, εστω οι γαλλοι που ειναι εξισου ποιοτικοι και αντιπαθητικοι δεν τον ανακαλυψαν; γιατι ο ελυτης και ο σεφερης πηραν νομπελ και ο μαλαμας οχι; παιζει μεσο; τελικα τι σημαινε ο στιχος ξυπνα μαλακα η ζωη εχει πλακα; αν η ζωη εχει πλακα γιατι στα τραγουδια του κλαιει η μανα του στο μνημα;
απο την αλλη
ελλας των απολλωνειων περηφανη χωρα χιλια χρονια σταυρωμενοι τωρα
πώς γιναμε ετσι νικητες και νικημενοι λενεντια λαβωμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Προτιμώ το rap απο το έντεχνο, προφανώς. :P
Αυτό δε σημαίνει πως απορρίπτω το έντεχνο, ακούω και τα δύο είδη. Βασικά ακούω κάθε είδος μουσικής.

Με το έντεχνο και το ροκ μεγάλωσα, ενώ με τη ραπ και το χιπ χοπ δέθηκα. Δε μπορώ να προτιμήσω κάποιο, τα έχω όλα σε ίδια θέση μέσα μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Η ραπ είναι εξαιρετική μουσική, καθόλου δήθεν και λέει πολλά πράγματα. Δεν θα ισχυριστώ ότι οι τραγουδιστές της ραπ είναι φωνάρες αλλά τα τραγούδια είναι εξαιρετικά. Το ίδιο ισχύει και για την low bap που είναι επίσης καταπληκτικό είδος μουσικής.

Στη ραπ η μουσική λουπαρισμένα δείγματα μουσικής που πολλές φορές είναι κλεμμένα και βασίζεται στο στίχο.

Κατά τη γνώμη μου έντεχνο καθώς τη ραπ δεν τη θεωρώ καν μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Μεγάλο λάθος, πιστεύω, να λέγεται ότι το έντεχνο έχει πολιτικό στίχο.

Ναι μεν συχνά έχει κοινωνική θεματολογία, όμως συνήθως είναι δίχως πολιτικό προσανατολισμό. Μου δίνει την αίσθηση ότι περισσότερο βγάζει απωθημένο ή ντέρτια.
Για αυτό και αρέσει σε αρκετούς ημι-απολιτίκ ανθρώπους που ναι μεν αντιλαμβάνονται καταστάσεις στην κοινωνία αλλά σπάνια παίρνουν θέση. Σε κανέναν δε φορέθηκε ποτέ πολιτική ταμπέλα επειδή άκουγε καλλιτέχνες του έντεχνου.

Αν θέλετε μπορείτε να αντιπαραβάλλετε στίχους ενός έντεχνου τραγουδιού με την στιχουργική δουλεία των Social Waste π.χ., ώστε να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Μόνο ραπ ρε. Δεν υπάρχει καν για μένα το έντεχνο είδος μουσικής. Δεν την θεωρώ καν μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top