Ερασιτεχνικές πωλήσεις μέσω ίντερνετ

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν θες να είσαι νόμιμος ναι. Αμοίβεσαι για μια υπηρεσία και πρέπει να μπει ΦΠΑ και να φορολογηθεί το υπόλοιπο.

Αλλά γιατί να θες να είσαι νόμιμος....:/:
Μεταξύ μας, δεν θέλω. Απλά ρώτησα.
Για να μην πληρώνετε εφορία σε online πωλήσεις ψαχτείτε λίγο με το bitcoin.
Να πληρωθείς σε bitcoin δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΜαριτάκης

Νεοφερμένος

Ο ΝΜαριτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλή ιδέα το bitcoin. Αλλά αν κάνεις πληρωμές με bitcoin είναι σίγουρο ότι καθαρίζεις με την εφορία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλή ιδέα το bitcoin. Αλλά αν κάνεις πληρωμές με bitcoin είναι σίγουρο ότι καθαρίζεις με την εφορία?

Δεν ελέγχεται εύκολα το ψηφιακό νόμισμα γιατί είναι κρυπτογραφημένο οπότε είναι πολύ δύσκολο να δούν τι ποσό έχεις στο wallet του account σου.Η τιμή επίσης είναι ανοδική οπότε ο λογαριασμός σου συνεχώς θα αυξάνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
λήγει η προπληρωμένη κάρτα μου που είχα για να κάνω αγορές από το ebay και δε μπορώ να πάω τράπεζα αν περάσει η ημερομηνία λήξης χάνω τε λεφτά που είχα μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να πληρωθείς σε bitcoin δηλαδή;

Ναι. Μετά βγάζεις μία τέτοια

και τραβάς τα bitcoin σου κανονικά από το ATM σαν ευρώ. Μπορείς επίσης να την δώσεις και online για να αγοράσεις πράγματα σε καταστήματα που δεν δέχονται bitcoin. Α ναι επίσης κάνεις ανάληψη όσα χρήματα θες (Τσίπρα πάρε τα @@ μου κι εσύ τα capital control σου).

Καλή ιδέα το bitcoin. Αλλά αν κάνεις πληρωμές με bitcoin είναι σίγουρο ότι καθαρίζεις με την εφορία?

Εξαρτάται τι πληρωμές θα κάνεις. Αν έχεις π.χ. μια μικροεπιχείρηση online και βγάζεις μερικά χρήματα μπορείς να τα τραβάς από το ATM με την παραπάνω κάρτα και να καλύπτεις τις πάγιες ανάγκες σου. Τώρα οκ άμα πας και αγοράσεις αυτοκίνητο ή σπίτι θα μπλεχτείς με το πόθεν έσχες. Για μικρά ποσά μια χαρά αποφεύγεις την εφορία. Για μεγαλύτερα ψάξου αλλιώς, υπάρχουν τρόποι.

Δεν ελέγχεται εύκολα το ψηφιακό νόμισμα γιατί είναι κρυπτογραφημένο οπότε είναι πολύ δύσκολο να δούν τι ποσό έχεις στο wallet του account σου.Η τιμή επίσης είναι ανοδική οπότε ο λογαριασμός σου συνεχώς θα αυξάνεται

Ο οποιοσδήποτε μπορεί να δει ακριβώς πόσα χρήματα έχεις στο wallet σου, καθώς όλες οι διευθύνσεις είναι public και μένα απλό κλικ μπορείς να δεις τι περιέχει η κάθε μία. Αυτό που δεν μπορείς να ξέρεις είναι ποιανού είναι η κάθε διεύθυνση και αν δεν έχεις το wallet σου online σε κάποια εταιρία αλλά το έχεις ας πούμε σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο κανείς ποτέ δεν θα ξέρει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν μπορείς να του πεις του άλλου να ανοίξει λογαριασμος bitcoins για να σε πληρώσει. Επίσης θα χάνεις από τη μετατροπή και από bitcoin se ευρώ και το αντίστροφο.

Καλύτερα να στα δώσει μετρητά σε ευρώ. Η εφορία από την στιγμή που δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος κ.λπ. δεν σε πιάνει. Μόνο αν γίνει εις βάρος σου καταγγελία θα μπλέξεις ανεξάρτητα από το τρόπο πληρωμής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mairy26

Νεοφερμένος

Η Mairy26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είμαι φοιτήτρια και όταν έχω ελεύθερο χρόνο ασχολούμαι φτιάχνοντας κοσμήματα χειροποίητα. Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να σκέφτομαι να ξεκινήσω να πουλάω στο ίντερνετ τα κοσμήματα που φτιάχνω. Επειδή όμως δεν ξέρω τι γίνεται σχετικά με τους φόρους κτλ δεν ξεκινάω γιατί δεν θέλω να γίνει καμία στραβή με τη φορολογία και να βρεθώ να πληρώνω μεγάλα ποσά. Θα ηθελα τη βοήθεια σας. Ξέρει κανείς τι γίνετε με τις πωλήσεις μέσω ίντερνετ και τη φορολογία? Τι ισχύει και αν υπάρχει κάποιος νόμος σχετικά με αυτό ? Αν πρέπει να κάνεις κάτι πριν ξεκινήσεις να πουλάς μέσω ίντερνετ? Αν ξέρεις κάποιος ας μου απαντήσει γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη και θέλω να ξερω τι γίνετε πριν ξεκινήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είμαι φοιτήτρια και όταν έχω ελεύθερο χρόνο ασχολούμαι φτιάχνοντας κοσμήματα χειροποίητα. Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να σκέφτομαι να ξεκινήσω να πουλάω στο ίντερνετ τα κοσμήματα που φτιάχνω. Επειδή όμως δεν ξέρω τι γίνεται σχετικά με τους φόρους κτλ δεν ξεκινάω γιατί δεν θέλω να γίνει καμία στραβή με τη φορολογία και να βρεθώ να πληρώνω μεγάλα ποσά. Θα ηθελα τη βοήθεια σας. Ξέρει κανείς τι γίνετε με τις πωλήσεις μέσω ίντερνετ και τη φορολογία? Τι ισχύει και αν υπάρχει κάποιος νόμος σχετικά με αυτό ? Αν πρέπει να κάνεις κάτι πριν ξεκινήσεις να πουλάς μέσω ίντερνετ? Αν ξέρεις κάποιος ας μου απαντήσει γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη και θέλω να ξερω τι γίνετε πριν ξεκινήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Σίγουρα το να ρωτήσεις άγνωστους επι αγνώστων σε ένα φόρουμ δεν είναι κάτι σωστό αν θες να το κάνεις αυτό επιχειρηματική δραστηριότητα καλό είναι να ρωτήσεις έναν λογιστή και έναν δικηγόρο εξειδικευμένο σε φορολογικά και σε διαδικτυακές υπηρεσίες για να έχεις έγκυρη απάντηση.Ειδικά άμα πουλάς μέσω κάποιας πλατφόρμας οπως ebay ή amazon ή etsy σίγουρα θα ζητάνε φορολογικά στοιχεία σου για να τα δηλώσουν στην εφορία.
 

Mairy26

Νεοφερμένος

Η Mairy26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σίγουρα το να ρωτήσεις άγνωστους επι αγνώστων σε ένα φόρουμ δεν είναι κάτι σωστό αν θες να το κάνεις αυτό επιχειρηματική δραστηριότητα καλό είναι να ρωτήσεις έναν λογιστή και έναν δικηγόρο εξειδικευμένο σε φορολογικά και σε διαδικτυακές υπηρεσίες για να έχεις έγκυρη απάντηση.Ειδικά άμα πουλάς μέσω κάποιας πλατφόρμας οπως ebay ή amazon ή etsy σίγουρα θα ζητάνε φορολογικά στοιχεία σου για να τα δηλώσουν στην εφορία.

Σίγουρα αν πω να κάνω κάτι πρώτα θα συμβουλεύω λογιστή που να ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα απλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ. Είχα ρωτήσει πριν λίγες μερες λογιστή αλλά δεν βγάλαμε και πολύ άκρη γιατί δεν ήξερε πολλά για το συγκεκριμένο τρόπο μέσω ίντερνετ αλλά με τα λίγα που μου είπε απογοητευτικά. Και είπα να πάρω κάποια γνώμη ακομα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σίγουρα αν πω να κάνω κάτι πρώτα θα συμβουλεύω λογιστή που να ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα απλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ. Είχα ρωτήσει πριν λίγες μερες λογιστή αλλά δεν βγάλαμε και πολύ άκρη γιατί δεν ήξερε πολλά για το συγκεκριμένο τρόπο μέσω ίντερνετ αλλά με τα λίγα που μου είπε απογοητευτικά. Και είπα να πάρω κάποια γνώμη ακομα.

Είναι δεδομένο ότι θα πρέπει να πουλάς μέσω κάποιας νομικής προσωπικότητας δηλαδή μια προσωπική επιχείρηση ή μια εταιρεία.Αν είσαι Αθήνα υπάρχει ένα εξειδικευμένο δικηγορικό γραφείο στην οδό Βουκουρεστίου στο κέντρο που ασχολείται με ότι έχει να κάνει με επιχειρήσεις και συναλλαγές (δεν μπορώ να σου πώ το όνομα εδώ αν θέλεις μόνο μέσω ΠΜ).Τον ένα απο τους συνέταιρους της δικηγορικής εταιρείας τον έχω γνωστό μου.
 

Mairy26

Νεοφερμένος

Η Mairy26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είναι δεδομένο ότι θα πρέπει να πουλάς μέσω κάποιας νομικής προσωπικότητας δηλαδή μια προσωπική επιχείρηση ή μια εταιρεία.Αν είσαι Αθήνα υπάρχει ένα εξειδικευμένο δικηγορικό γραφείο στην οδό Βουκουρεστίου στο κέντρο που ασχολείται με ότι έχει να κάνει με επιχειρήσεις και συναλλαγές (δεν μπορώ να σου πώ το όνομα εδώ αν θέλεις μόνο μέσω ΠΜ).Τον ένα απο τους συνέταιρους της δικηγορικής εταιρείας τον έχω γνωστό μου.
Σε ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω. Όχι δεν ειμαι Αθήνα είμαι κοντα στη Θεσσαλονίκη. Αν ήμουν θα μου ήταν πιο εύκολο να βρω κάποιον λογιστή που να ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα όμως σε μια μικρή πόλη είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι κατάλαβα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Aπό τη στιγμή που το προιόν το δημιουργείς εσύ και δεν ειναι μεταχειρισμένο, για να σαι νόμιμη πρέπει να κάνεις εναρξη επαγγέλματος και να αποδίδεις ΦΠΑ.

Μη σε απασχολεί αυτό θα είσαι παράνομη αλλά δεν θα σε αγγίξει κανείς όπως δεν αγγίζουν κανένας που κάνει ιδιαίτερα μαύρα.

Ο καλύτερος τρόπος για να πληρώσεις το προιόντα σου είναι το marketplace στο facebook.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top