Αλλάζοντας τα δεδομένα

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κατα καιρούς έρχονται διάφορα e-mail για μποικοτάζ την τάδε μέρα κτλ κτλ που κανένας δεν ξέρει απο που ξεκινάνε.
Σκέφτηκα το εξής να διοργανώσουμε ένα internet site και ο κάθε ένας απο εμάς να το κοινοποιήσει στους γνωστούς/φίλους με τελικό σκοπό είτε να ενημερωθούν είτε να συμμετέχουν ενεργά όσο το δυνατό περισσότερα άτομα.
Το site δεν θα έχει ούτε διαφημίσεις ούτε τίποτα (ανεξαρτησία) και εκεί θα μπαίνουν διάφορα polls τα οποία θα συντονίζουν τις ενέργειες όλων.
Την αξιοπιστία μπορεί να την ελέγχει ένας ανεξάρτητος φορέας (π.χ ΙΝΚΑ).
Δεν θα ήταν άψογο για ζητήματα που μας καίνε όλους να μπορούμε να κάνουμε κάτι οργανωμένα ?
Ξέρω ότι πολλά άτομα πολλές γνώμες αλλα μπορεί να γίνει ένα βήμα την κάθε φορά.
Δεν ξέρω για εσάς εγώ πάντως έχω βαρεθεί τα παιχνίδια που γίνονται απο συγκεκριμένες κλίκες και οι μόνοι που τα πληρώνουμε είμαστε εμείς, κάποια στιγμή καλό θα ήταν να ακουστούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά μου ακούγεται πολύ καλή η ιδέα σου!
Αλλά για πες, εννοείς και τα Urban legends;
Γιατί σελίδες διάψευσης υπάρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
count on me σε καθε επιπεδο...

edit...
δεν νομίζω να εννοει κατι τέτοιο, αλλά κάτι οργανωμένο το οποίο θα ξέρουμε οτι δεν ειναι urban legent και που θα μπορούμε να ενημερωνόμαστε αλλά και να θεσπίζουμε διάφορες ενέργειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν μιλάω για urban legends. Ας φέρω ένα παράδειγμα.

Πόσο μπορεί να τσούκσει την ΔΕΗ αν για 1 εβδομάδα κάθε βράδυ στις 9 κλείνουν όλοι τα φώτα τους για 5 λεπτά και μετά ανάβουν τα διπλάσια σε απάντηση για τις αυξήσεις που με το έτσι θέλω κάνουν ?
Και μην αναφέρω κάν τι μπουκοτάζ θα μπορούσε να γίνει για το άρθο 16 απο όλους μας! σε όλα τα επίπεδα.
Το να γίνει κάτι περιστασιακά δεν ενδιαφέρει κανέναν το να γίνετε όμως συνεχώμενα και ειδικά όταν πειράζει πορτοφόλια θα τσούκσει αρκετούς!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Γιάννη, μην παρεξηγείς το παραπάνω σχόλιαμ είμαι βέβαιος οτι προέκυψαν επειδή τα παιδιά δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς θα κάνει αυτό το site.
Και να σου πω την αλήθεια κι εγώ δεν έχω καταλάβει, αν θέλεις σκέψου κάποια πραγματοποιήσιμα παραδείγματα για να μας το εξηγήσεις, γιατί σε πρώτη φάση δεν με αφήνει αδιάφορο.

Μα ειπε ηδη ενα παραδειγμα με την ΔΕΗ.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει ΟΝΤΩΣ να υπαρξει αποτελεσμα ομως.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μα ειπε ηδη ενα παραδειγμα με την ΔΕΗ.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει ΟΝΤΩΣ να υπαρξει αποτελεσμα ομως.. :hmm:

thanks! με πρόλαβες Αυτό είναι στο χέρι μας αν θα υπάρξει αποτέλεσμα για αυτό είπα για internet site για να μπορεί ο κάθε ένας να διαβάζει κάποια πράγματα για την διαμαρτηρία και όχι να κυκλοφορεί ένα σκέτο e-mail!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι κακή ιδέα, απλά μπερδεύτηκα λίγο με τη ΔΕΗ επειδή λες "Πόσο μπορεί να τσούκσει την ΔΕΗ αν για 1 εβδομάδα κάθε βράδυ στις 9 κλείνουν όλοι τα φώτα τους για 5 λεπτά και μετά ανάβουν τα διπλάσια σε απάντηση για τις αυξήσεις που με το έτσι θέλω κάνουν ?"
ΔΕν ξέρω τι νόημα έχει να κλείσουμε τα φώτα και μετά να τα ανάψουμε στο διπλάσιο. Το ίδιο δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Βασικά μπορεί και καθόλου να μην τσούξει, κανέναν... αλλά οταν μεγαλώσει η παρέα μας και πχ. έχεις 100.000 ανθρώπους που διαμαρτύρονται για κάτι, έστω στην αρχή ηλεκτρονικά και όσο περνάει ο καιρός ο αριθμός αυτός όλο και μεγαλώνει και πέρα από την ηλεκτρονική, περάσουμε και σε έγγραφη διαμαρτυρία-αντίδραση τότε ναι πολλούς θα τους κάνει να ενδιαφερθούν και να "ιδρώσουν".

Να σας πω και τι με έκανε να γουστάρω πολύ αυτή την ιδέα... Ο κόσμος εξελίσσεται και η "ηλεκτρονική κοινότητα" του κόσμου αλλά και όλων των χωρών ξεχωριστά αυξάνονται και πληθαίνουν όλο και γρηγορότερα, επίσης σήμερα βλέπουμε οτι υπάρχει μια απάθεια στον κόσμο γενικότερα και συγκριτικά με παλιότερα πολύ λίγοι είναι αυτοί που θα βγουν στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν για κάτι... ένας από αυτούς ίσως να είμαι και εγώ για πολλούς και διάφορους λόγους, όπως ας πούμε γιατί δεν θέλω να καταλήξω με πρησμένα μάτια και προβλήματα στο αναπνευστικό από τα δακρυγόνα που έτσι κι αλλιώς θα πέσουν... ή γιατί δεν θέλω την ενέργειά μου αυτή, να κατέβω στο δρόμο, να την εκμεταλλευτούν κάποιοι και να μου κολλήσουν μια ταμπέλα ή να δείξουν οτι η τάδε οργάνωση ή κόμμα έχει δυναμική! Το internet έχει μεγάλη δυναμική ως προς την μαζική πληροφόρηση αλλά και την ταχύτητα που, ακόμα μπορεί να οργανωθεί με ακρίβεια μια ενέργεια διαμαρτυρίας που μπορεί να γίνει πολύ πιο ενοχλητική απο αυτό που περιγράφει ο Γιάννης λίγο πιο πάνω, όπως ας πούμε το να κλικάρουμε πάνω σε ενα site όλοι όσοι διαμαρτυρόμαστε για κάτι μια συγκεκριμένη στιγμή ή να βομβαρδίζουμε με ενα συγκεκριμένο e-mail τους servers πχ της ΔΕΗ ή του πΟΤΕ (που θα προτιμούσα). Θα τολμήσω να πω οτι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ονομαστεί e-ακτιβισμός ??? Σκεφτείτε το... ας πούμε, όλους όσους θέλουν να διαμαρτυρηθούν για το άρθρο 16 (υποθετικά νούμερα) 50.000 φοιτητές, 10.000 μελλοντικοί φοιτητές, +1 μέλος της οικογένειάς τους που τους συμπαραστέκεται 60.000 και άλλους 5.000 που τους έχει αγγίξει το θέμα και θέλουν να δείξουν την συμπαράστασή τους συμμετέχοντας στον e-ακτιβισμό, να κλικάρουν μέσα στο ΥΠΑΙΘ ή να στείλουν ένα συγκεκριμένο e-mail την ίδια στιγμή!!! μιλάμε για ~125.000 e-mails... μπούκωσαν οι servers... Φανταστείτε να γίνεται αυτό 1 ή ακόμα και 2 φορές τη βδομάδα... τι θα κάνουν? θα μας κόψουν το internet ??? ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
χει ωραία ιδέα!

Δε θα ήθελα να κάνουμε αυτό με τα φώτα όμως :P
Είχα πάει μια εκδρομή στην 3η λυκείου σε ένα μουσείο. Στη ξενάγηση μας πληροφόρησαν ότι εάν ανοίξουμε και κλείσουμε όλη η ευρώπη τα φώτα μας ταυτόχρονα ένα νησάκι στον ειρηνικό βυθίζεται.
(μου θυμίσε λίγο το "...god kills a kitten", αλλά ας μην το ρισκάρουμε :P)

Και εγώ είμαι μέσα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω ειπα οτι ειμαι μεσα? Οχι. Το εννοουσα ομως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μου θυμίζει την σιωπηλή διαμαρτυρία (απεργία) των Ιαπώνων…
Εξαιρετική ιδέα Γιαννη...γιατι υπάρχουν και άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας, πιο αποτελεσματικοί από το μολότοφ στους δρόμους ή φωνές στα ΤV παράθυρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν είναι κακή ιδέα, απλά μπερδεύτηκα λίγο με τη ΔΕΗ επειδή λες "Πόσο μπορεί να τσούκσει την ΔΕΗ αν για 1 εβδομάδα κάθε βράδυ στις 9 κλείνουν όλοι τα φώτα τους για 5 λεπτά και μετά ανάβουν τα διπλάσια σε απάντηση για τις αυξήσεις που με το έτσι θέλω κάνουν ?"
ΔΕν ξέρω τι νόημα έχει να κλείσουμε τα φώτα και μετά να τα ανάψουμε στο διπλάσιο. Το ίδιο δεν είναι;


Όταν θα τρέχουν πανικόβλητοι για να μην γίνει black-out τότε θα τους τσούκσει πίστεψε με, άλλωστε είναι μια απόδειξη ότι αυτό που γίνεται δεν είναι τυχαίο και προειδοποίηση ότι μπορεί να γίνουν και χειρότερα τα πράγματα.

Πάντως και η ιδεα του Founes είναι φοβερή και πολύ γρήγορη στην υλοποίηση.
Φανταστείτε ένα λογαριασμός e-mail της otenet να δέχεται 70.000 - 100.000 e-mail ανα ημέρα με την ερώτηση πότε θα κατεβάσετε το πάγιο ? Για 2 εβδομάδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οσο περισσόερο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο μου αρέσει...
Δούλεψε το λίγο Γιάννη (εννοώ να γίνει πιο συγκεκριμένο) και είμαι κι εγώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εννοείται πως είμαι μέσα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μου θυμίζει την σιωπηλή διαμαρτυρία (απεργία) των Ιαπώνων…
Εξαιρετική ιδέα Γιαννη...γιατι υπάρχουν και άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας, πιο αποτελεσματικοί από το μολότοφ στους δρόμους ή φωνές στα ΤV παράθυρα .

ακριβώς απο αυτή την παγίδα θέλουμε να ξεφύγουμε, όσοι έχουμε ενα λόγο να διαμαρτυρώμαστε για κάτι...
Η παρουσία μου, όπως και άλλων συνανθρώπων μου, στον δρόμο δεν θέλω να καπηλεύεται απο κανένα κομμα, παράταξη, αναρχικό ή φασίστα, δημ(ι)οσιογράφο και κανάλι, στο βωμό της τηλεθέασης!!!
Τόσες χιλιάδες κόσμος στους δρόμους και τι μας έμεινε... οι μολότοφ και τα παράθυρα της TV!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάντως και η ιδεα του Founes είναι φοβερή και πολύ γρήγορη στην υλοποίηση.
Φανταστείτε ένα λογαριασμός e-mail της otenet να δέχεται 70.000 - 100.000 e-mail ανα ημέρα με την ερώτηση πότε θα κατεβάσετε το πάγιο ? Για 2 εβδομάδες!
Και εύκολα υλοποιήσιμη. Ακόμα κι από άτομα που θέλουν να διατηρήσουν μία Χ,Ψ "ανωνυμία". Απλά, θα πέφτει ο σέρβερ για δύο εβδομάδες, μέχρι να κατεβάσουν τα πάγια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω καραμεσα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και εγώ μέσα ΄πίτε μου τι θέλετε να κάνω και θα το κάνω:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απορώ πως δεν το είχα δει. Εξαιρετική ιδέα κι είμαι μέσα. Αλήθεια Γιάννη, το προχώρησες καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top