Αλλαγή βαφτιστικού ονόματος και επωνύμου

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να νιώθεις εσυ καλα.Η αποψη των αλλων ερχεται σε δευτερη μοιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σώπα βρε.... λέγε ότι είναι υποκοριστικό απ το όνομα σου :P
Σταματία > Σταματούλα > Τούλα > Τουλίπα,>>> Ρόδο > Ροζα :P



Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά πάντως....
Σκέψου επίσης ότι αν ήσουν καλλιτέχνιδα θα μπορούσες να είσαι πασίγνωστη με ένα παντελώς άσχετο ονοματεπώνυμο πιο πιασάρικο απ το κανονικό σου όνομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ενώ ας πουμε αν σε είχαν βαφτισει (πχ) Ελισσάβετ και έλεγες ότι σε λέγαν "Μπέτυ" δεν θα είχες πρόβλημα δλδ?



μΑ .... και πάλι ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν θα είχε το βαφτιστικό με αυτό που σε φωνάζουν! απλά είναι σύνηθες να λέμε την Ελισσάβετ "μπετυ" οπότε δεν πειράζει!??!?

:worry:

[να καταλάβω προσπαθώ]


πάντως εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου "κάπως" ούτε ένιωσα κοροιδεμένη από τη φίλη μου (τη Λίντα) όταν σε άσχετη στιγμη μου είπε το βαφτιστικό της...
[με είχε στείλει να κοιτάξω αν βγήκε ένα μάθημα και παίχτηκε ο εξής διάλογος από κινητό

--ρε λίντα δεν είσαι στην κατάσταση!
--μα.. αποκλείεται, δες καλύτερα!
--ε σου λέω δεν εισαι! μόνο μια ********** ΕΛΕΝΗ έχει εδώ!
--ααααα! ναι...αυτή είμαι! αυτό είναι το βαφτιστικό μου!]

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δε διάβασα τις προηγούμενες απαντήσεις, οπότε μπορεί να δόθηκε ήδη η λύση στο θέμα σου. Παρόλα αυτά θα σε συμβούλευα να "συμπληρώσεις" και το όνομα που θέλεις να σε προσφωνούν, καθώς αν το αλλάξεις με αυτό που ήδη έχεις, τότε θα πρέπει να κοινοποιήσεις όλα τα επίσημα έγγραφα οπουδήποτε είσαι δηλωμένη με τη συμβολή συμβολαιογράφου (aka πρέπει να χεις πορτοφόλι), για την αλλαγή/προσθήκη χρειάζεται να κάνεις αίτηση στο οικείο Μονομελές Πρωτοδικείο με το οποίο θα αιτείσαι τη διόρθωση της ληξιαρχικής πράξης γεννήσεως σου όπου και θα οριστεί δικάσιμος για τη συζήτηση της εν λόγω αιτήσεως. Πριν τη δικάσιμο θα πρέπει να κοινοποιήσεις την αίτηση και στον οικείο εισαγγελέα Πρωτοδικών. Μετά συζητείται η αίτηση και μετά βγαίνει η απόφαση (δεκτή). Μετά ο δικηγόρος σου κάνει αίτηση για μη-άσκηση περαιτέρω ενδίκων μεσών και έτσι τελεσιδικεί η εν λόγω απόφαση η οποία καταχωρείται και στη ληξιαρχική σου πράξη και δημοσιεύεται στο πρωτοδικείο. Μετά με όλα αυτά τα έγγραφα πρέπει να ενημερωθεί και το οικείο Α.Τ. σου (αστυν. τμήμα) για να γίνει και αλλαγή στο δελτίο της αστυν. ταυτότητάς σου. Αυτά και καλή επιτυχία.

Κατά τα άλλα, κάθε όνομα έχει τον "λόγο" του, τον "σκοπό" του και τη σημασία του, αν εσύ δε βρίσκεις τίποτα από όλα αυτά στο δικό σου, άλλαξέ το!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δε διάβασα τις προηγούμενες απαντήσεις, οπότε μπορεί να δόθηκε ήδη η λύση στο θέμα σου. Παρόλα αυτά θα σε συμβούλευα να "συμπληρώσεις" και το όνομα που θέλεις να σε προσφωνούν, καθώς αν το αλλάξεις με αυτό που ήδη έχεις, τότε θα πρέπει να κοινοποιήσεις όλα τα επίσημα έγγραφα οπουδήποτε είσαι δηλωμένη με τη συμβολή συμβολαιογράφου (aka πρέπει να χεις πορτοφόλι), για την αλλαγή/προσθήκη χρειάζεται να κάνεις αίτηση στο οικείο Μονομελές Πρωτοδικείο με το οποίο θα αιτείσαι τη διόρθωση της ληξιαρχικής πράξης γεννήσεως σου όπου και θα οριστεί δικάσιμος για τη συζήτηση της εν λόγω αιτήσεως. Πριν τη δικάσιμο θα πρέπει να κοινοποιήσεις την αίτηση και στον οικείο εισαγγελέα Πρωτοδικών. Μετά συζητείται η αίτηση και μετά βγαίνει η απόφαση (δεκτή). Μετά ο δικηγόρος σου κάνει αίτηση για μη-άσκηση περαιτέρω ενδίκων μεσών και έτσι τελεσιδικεί η εν λόγω απόφαση η οποία καταχωρείται και στη ληξιαρχική σου πράξη και δημοσιεύεται στο πρωτοδικείο. Μετά με όλα αυτά τα έγγραφα πρέπει να ενημερωθεί και το οικείο Α.Τ. σου (αστυν. τμήμα) για να γίνει και αλλαγή στο δελτίο της αστυν. ταυτότητάς σου. Αυτά και καλή επιτυχία.

Κατά τα άλλα, κάθε όνομα έχει τον "λόγο" του, τον "σκοπό" του και τη σημασία του, αν εσύ δε βρίσκεις τίποτα από όλα αυτά στο δικό σου, άλλαξέ το!:)

Xαχα! Όλα όσα γράφεις είναι επιχειρήματα για να μη το αλλάξω :P Τουλάχιστον τυπικά με έπεισες να μην το κάνω :P

Θα το αλλάξω μάλλον "άτυπα". Σε αυτό έχω καταλήξει και από τις προηγούμενες σελίδες με τη συζήτηση με τα άλλα μέλη :D Πάντως ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση επί του θέματος όπως και να έχει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα μετά από αρκετό καιρό μιας που θα ξεκινήσω το συντομότερο τη διαδικασία αλλαγής επωνύμου. :)

Τρεις απορίες έχω:
1. Κατά πόσο είναι εύκολο να αλλάξει (δλδ να εγκριθεί η αλλαγή); Άλλοι λένε ότι είναι δύσκολο και άλλοι εμπειρικά (από γνωστούς) λένε ότι είναι εύκολο. :hmm:
2. Απ' ότι διάβασα, για να το αλλάξω πρέπει να παραθέσω και μια αιτιολογία... κανένα επιχείρημα έχετε να μου προτείνετε; (τι είδους επιχειρήματα ζητάνε; )
Το επώνυμό μου (που απαγορεύεται να σας αποκαλύψω) είναι επάγγελμα (:mad:) και συνεπώς έχω σκεφτεί να παραθέσω ως επιχείρημα ότι με περιορίζει στο να ανοίξω πχ κάποια επιχείρηση στο όνομα μου (οι ατομικές επιχειρήσεις είναι υποχρεωτικό να ονομάζονται με το επώνυμο των ομόρρυθμων εταίρων) καθώς το επώνυμο & το αντικείμενο της - και καλά - επιχείρησης θα είναι ασύμφωνα και η επωνυμία μάλλον παραπλανητική.
3. Αν κάνω αίτηση και απορριφθεί από το νομάρχη, χάνω επ' αορίστων (για όλη μου τη ζωή) το δικαίωμα να ξανά κάνω αίτηση;
Να σημειώσω επίσης ότι είμαι δημότης σε δήμο της επαρχίας (σκοπεύω να κάνω και μεταδημότευση :D ), αλλά σκέφτομαι μήπως παίζει πχ να κάνω αίτηση εκεί και αν δε γίνει δεκτή, να κάνω μεταδημότευση και μετά πάλι αίτηση ώστε να πάει σε άλλον νομάρχη. :hmm:

i dnt know...


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
λοιπόν, έκανα ένα μικρό google search [που φαντάζομαι θα έχεις κάνει κι εσύ!] και βρήκα αυτά: 1, 2, 3, 4 κ.α

Ενδιαφέρον μου φάνηκε και αυτότο άρθρο, το οποίο επιβεβαιώνει ότι χρειάζεται δημοσίευση σε εφημεριδα 15 μέρες πριν την αίτηση και από το οποίο quotαρω:
ΛΟΓΟΙ
Σύμφωνα με τη νομοθεσία, η αλλαγή επωνύμου μπορεί να γίνει μόνο για σοβαρούς λόγους, όπως ψυχικά προβλήματα που προκαλούνται από ένα επώνυμο κακόηχο ή δυσχερές στην προφορά. Ακόμα, σε περίπτωση που το επώνυμο προκαλεί κακή φήμη από πράξεις άλλου προσώπου που το φέρει, τότε η αλλαγή επιτρέπεται. Η κ. Παπαζήση θυμάται περιπτώσεις όπου ενήλικας είχε ζητήσει την αλλαγή του επωνύμου του, καθώς ο γονιός του παρανομούσε, σύμφωνα με δικαστικές αποφάσεις, με αποτέλεσμα να αμαυρώνεται ο ενδιαφερόμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Τη νομοθεσία (δικαιολογητικά) τα γνωρίζω. Ωστόσο το άρθρο που παρέθεσες δε το είχα διαβάσει και μου γνωστοποιήθηκαν επιπλέον πληροφορίες, thanks! :)

Όποια άλλη πληροφορία, ευπρόσδεκτη!


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πέτρο κι εγώ αυτό γνωρίζω , ότι είναι σχετικά εύκολο από εμπειρίες 2 γνωστών μου που άλλαξαν τα επίθετά τους , μόνο που πλέον δεν έχω επαφή μαζί τους για να τους ρωτούσα παραπάνω πράγματα ώστε να σε διαφωτίσω καλύτερα.
Το ένα άτομο πάντως πήρε το πατρικό επίθετο της μητέρας της , αυτό ζήτησε δλδ γιατί ήταν δασκάλα και το επίθετό της ήταν ... ελαφρώς σεξουαλέ και είχε καζούρα από τους μαθητές της .
Το άλλο άτομο άλλαξε ένα-δυο σύμφωνα ώστε να γίνει πιο εύηχο , και δεν ήταν ούτε ελεύθερος επαγγελματίας , ούτε καλλιτέχνης , υπάλληλος γραφείου ήταν , παρόλο που εγώ όταν το άκουσα μια χαρά επίθετο μου φάνηκε αλλά αφού σ΄εκείνον δεν άρεσε ...
Οπότε αν προβάλεις επαγγελματικούς λόγους νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα , να έχεις βέβαια έτοιμη και την πρόταση για το νέο επίθετο , ... τώρα που το σκέφτομαι δεν δίνεις όλη τη διαδικασία σε ένα δικηγόρο να ξεμπερδέψεις στα σίγουρα :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Πάντως για το όνομα μπορείς να πας να σε ξαναβαφτίσουν (αλά reborn christians) και να έχεις κανονικά 2ο όνομα να το λες χωρίς να αισθάνεσαι ότι λές ψέμματα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indrid Cold

Νεοφερμένος

Ο Indrid Cold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα αυτό το θέμα (και το site) κάνοντας αναζήτηση για αλλαγή ονόματος. Έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα και κατέληξα ότι το να το κάνω "επισήμως" θα ήταν πολύ μπλεγμένο, οπότε καλύτερα να το αποφύγω.
Βλέπω ότι πολλοί προτείνουν απλώς να χρησιμοποιείται άλλο όνομα, και το "κανονικό" (Γιώργος) να αναφέρεται μόνο σε επίσημες δηλώσεις κλπ. Πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα...

1)Ακόμα κι αν σε οτιδήποτε "επίσημο" αναφέρω το όνομα που υπάρχει στην ταυτότητά μου και χρησιμοποιώ αυτό που θέλω μόνο για να συστήνομαι, υπάρχει περίπτωση να υπάρξει νομικό πρόβλημα;

2)Το να χρησιμοποιείται άλλο όνομα απ' το επίσημο δεν είναι πρωτάκουστο στο σόι μου, η μητέρα μου και η θεία μου είναι έτσι. Αλλά τις φώναζαν με άλλα ονόματα από μικρά παιδιά.
Η βασική διαφορά στην περίπτωσή μου με άλλες που αναφέρθηκαν εδώ είναι πως μέχρι τώρα όλοι με ξέρουν ως Γιώργο. Εδώ είναι κοινωνικό το ζήτημα: Δεν νομίζετε ότι θα σας φαινόταν περίεργο αν κάποιος που ξέρετε καιρό σας ζητούσε ξαφνικά να τον φωνάζετε με άλλο όνομα;
Λάβετε υπ' όψη πως δεν πρόκειται μόνο για φίλους και συγγενείς, αλλά πχ και ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζομαι.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν θες να πάρεις κάποιο αρχαίο ελληνικό όνομα μπορείς να δεις εδώ.
Γίνονται όπως γράφεται ονοματοδοσίες σε κάθε ηλιοστάσιο και ισημερία.
Δε σημαίνει οτι νομικά θα έχεις άλλο όνομα.. αλλά άν σε ρωτούν μπορείς να λες ότι βαφτίστηκες:P

Το έκανα πριν κάτι χρόνια και έμαθα μέσω του Πολυτεχνείου για το Ιδεοθέατρο.
Βαφτίστηκα Ηρώ και πλέον όλοι σχεδόν εκτός από κάτι ξεχασμένους συμμαθητές με φωνάζουν έτσι.
Δεν πρόκειται για κάποια αίρεση, ούτε θυσιάζουν παρθένες:P

Α σημαντικό: Δεν μπορείς να πάρεις το όνομα κάποιου Ολύμπιου Θεού.. ιεροσυλία καταλαβαίνεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Το επώνυμό μου (που απαγορεύεται να σας αποκαλύψω) είναι επάγγελμα (:mad:) και συνεπώς έχω σκεφτεί να παραθέσω ως επιχείρημα ότι με περιορίζει στο να ανοίξω πχ κάποια επιχείρηση στο όνομα μου (οι ατομικές επιχειρήσεις είναι υποχρεωτικό να ονομάζονται με το επώνυμο των ομόρρυθμων εταίρων) καθώς το επώνυμο & το αντικείμενο της - και καλά - επιχείρησης θα είναι ασύμφωνα και η επωνυμία μάλλον παραπλανητική.

:confused: αυτό είναι ολάκερη μηχανοραφία - ούτε σε κατασκοπικά μυθιστορήματα δεν έχω δει τόση φαντασία :P

Μια φίλη πάντως άλλαξε κανονικά το επώνυμό της χωρίς να υπάρχει κάποιος σοβααρός λόγος. Πολύ απλά και χωρίς να συναντήσει εμπόδια.



π.σ. ρε παιδιά , δικαίωμα σας στην τελική αλλά γιατί τέτοιες αγωνίες ; τα ονόματα τα έχουνε ίδια τόσα άτομα - όλα τα άλλα μας κάνουνε ξεχωριστούς :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domi

Νεοφερμένος

Η domi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σας βρηκα τυχαια διοτι με απασχολει το ζητημα. Θα ηθελα να παρω το επωνυμο του συζηγου μου και να αλλαξω το μικρο μου ονομα σε αλλη μορφη διοτι
1. Ζω εξωτερικο και κανεις δεν μπορει να προφερει ουτε το ενα ουτε το αλλο απο τα πραγματικα
2. Το κανονικο μου επωνυμο το σιχαινομαι για προσωπικους λογους (ο πατερας μου πεθανε οταν ημουν μικρη και η οικογενεια του μονο προβληματα μου εχει δημιουργησει και δεν θελω να εχω σχεση με αυτους πλεον)
Ποσο δυσκολο ειναι να το αλλαξω σε περιουσιακα στοιχεια οπως ακινητα, στο επαγγελματικο επιμελητηριο του οποιου ειμαι μελος κτλ. Πρεπει να βαφτιστω με αλλο θρησκευμα για να αλλαξω το μικρο ονομα ειναι δυνατον? Μπορω απλως να προσθεσω δυο νεα ονοματα στα κανονικα και να χρησιμοποιω επισημως αυτα? Ειναι πολυ διαφωτιστικα τα οσα γραφετε ως τωρα και ευχαριστω αν ξερετε κατι παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Για να φτάνεις στο σημείο να αλλάξεις το όνομα σου, λογικά πρέπει να είναι πολύ άσχημο αυτό που έχεις, η να μη θές να δείς τον πατέρα σου. Απο εκεί και πέρα είναι δικαίωμα σου να αλλάξεις και ονοματεπώνυμο και θρησκεία. Φυσικά για όλα υπάρχουν κάποιες διαδικασίες. Δεν μπορείς να πας στην αστυνομία και να τους πείς... Δώστε μου μια νέα ταυτότητα με ένα όνομα που θέλω εγώ. Αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το δικό μου ονοματεπώνυμο, πιστεύω ακράδαντα ότι πρέπει στο όνοματεπώνυμο που δίνεται απο όταν γεννιέται κάποιος, όταν ενηλικιώνεται να υπάρχει το δικαίωμα της αλλαγής για μια φορά, εφόσον το επιθυμεί το άτομο που είτε δεν του αρέσει, είτε έχει προσωπικούς λόγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
η να μη θές να δείς τον πατέρα σου.

Um, το επώνυμο των παιδιών δεν είναι πάντα αυτό του πατέρα. Έχει σταματήσει από το 1983 να είναι υποχρεωτικό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Η αλλαγή επωνύμου ή ονόματος μπορεί να γίνει με διάφορες διαδικασίες από το λυξιαρχίο, Νομαρχία κλπ ή με δικαστήριο.. αλλά πρέπει να βρεις λόγους για τους οποίους θέλεις να το αλλάξεις όπως δεν ακούγετε καλά, ή έχεις νομικά προβλήματα κλπ.. εάν δεν θέλεις δικαστήρια ,πας νομαρχία, θα σου δώσουν μία αίτηση και θα τρέχεις να την συμπληρώσεις, και μετά θα βγει στις εφημερίδες και όποιος έχει παράπονο , πρέπει να πάει να υπογράψει μέσα σε 15 ημέρες

οι άντρες πρέπει να καταθέσουν και το έγγραφο της απόλυσής τους από το Στρατό.

Τέλος πάντων, πάρτε έναν δικηγόρο, κάντε ένα δικαστήριο και τελείωσε -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξενδορς

Νεοφερμένος

Ο Αλεξενδορς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας είναι η τελευταία μου χρονιά στο λυκείου και έχω πάρει σοβαρά την επιλογή αλλαγής του επιθέτου μου.Εχω πιστεύω ένα από τα ποιο άσχημα επίθετα που μπορούσε να έχει ένας άνθρωπος εφόσον είναι και σεξουαλικό και κοροϊδευτικο .Αρχικά ξέρω όλα τα δικαιολογητικά τα οποία χρειάζομαι για να αλλάξω ένα επίθετο ,ακόμα για τα διάφορα πτυχία μου που έχω αγγλικών,λυκείου θα μπορώ να τα αλλάξω ,η εισαγωγή μου στην τριτοβαθτρι εκπαίδευση δηλαδή το πανεπιστήμιο γίνεται με την άλλη του επιθέτου η χωρίς διότι το καλοκαιρι μόλις τελειώσω πανελλήνιες θα πάω να το αλλάξω κατευθείαν περνει 2 μήνες .Τέλος διότι θα είμαι ακόμα ανήλικος χρειάζομαι τους γονείς μου για να πάμε στα ΚΕΠ η μπορώ να κάνω την διαδικασία μόνος μου .Διότι είναι ένα που λεπτό ζήτημα θα ήθελα μόνο σοβαρές απαντήσεις και όχι του τύπου γιατί να αλλάξεις το επίθετο σου διότι άμα κάθε μέρα τρως δημόσιο μπουλινγκ για μια ονομασία και σου δημιουργεί ψυχολογικά εδώ και 6 χρόνια τότε εύχομαι σε κανέναν μην νιώσει τέτοιο μίσος από τους άλλους διότι άμα δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς να ξέρεις ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top