Αυθαιρεσίες της ΕΛ.ΑΣ

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
[FONT=&quot]πάντα μου άρεσαν τα μυθιστορήματα!![/FONT]
[FONT=&quot] :cry_x:
[/FONT]

Θες να πεις ότι αυτά δεν συμβαίνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
καλα..αυτο με τον Μητροπάνο ειδικά παίρνει βραβείο!!!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
καλα..αυτο με τον Μητροπάνο ειδικά παίρνει βραβείο!!!:whatever:

Η έλλειψη επιχειρημάτων και δυνατότητας ουσιαστικού διαλόγου είναι τουλάχιστον βαρετή.

Από κει και πέρα.

Δεν ξέρω αν η εν λόγω καταγγελία είναι αληθής αλλά δυστυχώς τέτοια περιστατικά δεν είναι σπάνια. Το αντίθετο.

Οι λόγοι γνωστοί και οι έχοντες στοιχειώδη νοημοσύνη μπορούν να τους κατανοήσουν.

Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και αστυνομικοί που τιμούν τη στολή τους.

Εκτός από την δημόσιοποίηση τέτοιων περιστατικών απαιτείται οπωσδήποτε προσφυγή στα δικαστήρια.
Η δικαιοσύνη κάνει ακόμα τη δουλειά της όσο και αν δεν το πιστεύετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregoir

Νεοφερμένος

Ο Gregoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αναρωτιόμουν πότε θα ανέβει ΚΑΙ εδώ αυτό το κειμενάκι, το οποίο νομίζω ξεκίνησε από το καθ'όλα αξιόπιστο και καθόλου προπαγανδιστικό Indymedia.

Θες να πεις ότι αυτά δεν συμβαίνουν?

Δεν νομίζω κάποιος να είναι τόσο αφελής ώστε να νομίζει ότι δεν συμβαίνουν, αλλά υπάρχουν τρόποι μιλήσεις για μαλακίες της αστυνομίας χωρίς να καταφεύγεις σε κειμενάκια προπαγανδιστικού τύπου, αναφέροντας αληθινά γεγονότα.

Peace.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και αστυνομικοί που τιμούν τη στολή τους.

Δεν υπάρχουν, οι καλύτεροι απ' αυτούς είναι απλά ραγιάδες. Αν τιμούσαν τη στολή τους θα είχαν παραιτηθεί. Αν σε πάρει ο κατήφορος δεν έχει γυρισμό....

Εγώ μόνο ξέρω 10 περιπτώσεις ίδιες που έγιναν σε γνωστούς και συγγενείς. Αφήσανε παράλυτο δημοσιογράφο, στείλανε στην εντατική φωτορεπόρτερ, τσακίζουν κόσμο καθημερινά, βρίσκεται ένας επώνυμα και καταγγέλλει και παρουσιάζεται ένα απολειφάδι εδώ μέσα να χλευάσει. Το μόνο που τους σώζει μέχρι τώρα είναι ότι δεν γουστάρουμε την τυφλή τους βία. Αλλιώς θα ακούγαμε κάθε μέρα για δολοφονίες μπάτσων.

Αναρωτιόμουν πότε θα ανέβει ΚΑΙ εδώ αυτό το κειμενάκι, το οποίο νομίζω ξεκίνησε από το καθ'όλα αξιόπιστο και καθόλου προπαγανδιστικό Indymedia.

Αμέσως αναδημοσιεύτηκε και στου 'Σχολιαστές χωρίς σύνορα' με το ακόλουθο σχόλιο:

Τον Διονύση τυχαίνει να τον ξέρω από μικρό παιδί και είναι συνομήλικος γείτονας και φίλος μου.
Αυτή η ιστορία δεν θα μείνει έτσι να είναι σίγουρος…


Η συνέχεια...


Μήνυμα από τον Διονύση:
“Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την αλληλεγγύη που εκφράζεται στην συζήτηση στο ιντιμίντια και μου δίνει δύναμη και κουράγιο για την συνέχεια.
Χάρη στο ιντιμίντια και τους σχολιαστές χωρίς σύνορα, η καταγγελία-εξιστόρηση μου πήγε σε πάρα πολλά άλλα μπλογκς και ιστοσελίδες και μαθεύτηκε ευρύτερα.
Κάποιες ‘λεπτομερειες’ που δεν ανέφερα στην αρχική δημοσίευση σχετικά με το ξύλο στο μεταγωγών: όχι μόνο βαράγανε αλλά και βρίζανε όλη την ώρα που βαράγανε.Τι βρίζανε;Μας έλεγαν μαύρους, βρωμολαθρομετανάστες, πρεζάκηδες και άλλα τέτοια.
Κοίτα που το ελληνικό κράτος πληρώνει τομάρια για να δέρνουν και να βρίζουν έτσι…Ή κοίτα που κάποιοι πληρώνονται για να δέρνουν και να βρίζουν κόσμο που είναι στιβαγμένος σε 6 τετραγωνικά κελί.
Κελί που δεν είχε ένα παράθυρο και ήταν σκοτεινό και αποπνιχτικό.
Για τις εκλογές δεν θα ψηφίσω αριστερά αλλά δεν θα απέχω από αυτές.Συμφωνώ με έναν σύντροφο που έγραψε εδω να ψηφιστούν ανύπαρκτα δημοσκοπικά κόμματα όπως το ΕΕΚ και οι πειρατές. Αλλά κακώς το συζητάμε σαν να ήταν πρωτο θέμα.Πρώτο θέμα παραμένει τι κανουμε πριν από αυτές. Μετά είναι τι κάνουμε την μέρα των εκλογών (κι αν θα υπάρχει κάλεσμα να μαζευτούμε σύνταγμα από απόγευμα) και μετά βέβαια τι κάνουμε μετά.
Για μένα πιο σημαντικό είναι τι θα κάνουμε την πρωτομαγιά σε σχέση με το τι θα κάνουμε στις εκλογές. Τότε χρειάζεται να κατέβει ο κόσμος στον δρόμο μαζικά και αποφασισμένα.Μην την χαρίσουμε αυτή την μέρα στον προεκλογικό πυρετό που όλα τα αλέθει και όλα τα κοσκινίζει. Μετά από αυτό που έπαθα έχω μια δίψα να κατέβω στον δρόμο όπως ποτέ άλλοτε δεν την είχα. Και γιαυτό σκέφτομαι την πρωτομαγιά και όχι τις εκλογές.Και την ονειρεύομαι και αντιφασιστική και αντικαπιταλιστική και αντιμπατσική.
Παρακολουθώντας το κείμενο σε διάφορες ιστοσελίδες σοκαρίστηκα με την συζήτηση στο πρέζα τιβί.Εκεί εμφανίστηκαν φασίστες που είτε δεν είχαν καν διαβάσει το κείμενο και νόμιζαν ότι αναφέρεται σε ‘λαθρομετανάστη’ είτε όταν κατάλαβαν την γκάφα τους άρχισαν να λένε ότι άξιζα αυτό που έπαθα και ότι οδηγούσα μεθυσμένος και από αυτά που έγραψα φαίνεται ότι δεν είμαι ‘φυσιολογικός άνθρωπος’(!!)
Τι να πω…
Είμαι 15 χρόνια επαγγελματίας μισθωτος οδηγός φορτηγών και ποτέ μου δεν είχα ατύχημα. Ούτε ποτέ μου οδηγώ μεθυσμένος.Αυτό έτυχε μια φορά σε μια μέρα που είχα πολύ ένταση και άγχος μέσα μου. Αλλά για κάποιους έγινα ο μεθυστακας που άξιζε να παθει αυτό που έπαθε ε;
Αυτο αποκαλυπτει πολλά για το τι τομάρια είναι είναι φασίστες και πώς δικαιολογούν ακόμη και την πιο κραυγαλέα κρατική βαρβαρότητα. Αν αυτά τα άτομα θέλουν να πάρουν εξουσία πρέπει να περάσουν από πάνω μας. Αλλά το πιο πιθανό είναι να περάσουμε εμείς απο πάνω τους και να ξέρουν ότι αυτά τα χυδαία σχόλια τους που γράφουν ανώνυμα με έχουν εξοργίσει αφάνταστα.
Για τις 10 Μάη έχω δικαστήριο στον Πειραιά για το τρακαρισμα.
Δεν έφτασε η τιμωρία που μου έβαλε αυτό το κράτος για το τρακαρισμα θέλει να με τιμωρήσει κι άλλο…
Όποιος/α δικηγόρος μπορεί και θέλει ανιδιοτελώς να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος.Δεν έχω πρόβλημα το θέμα να φτάσει εως και τα διεθνή δικαστήρια.Και εκεί να τεθεί και τι κολαστήριο είναι αυτό της Πέτρου Ράλλη και πώς ακόμη και οι ντοπιοι κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν ‘λαθρομετανάστες’ και να βρεθούν σε αυτό το αίσχος της ανθρωπότητας. Αλλά και δεν έχω αυταπάτες για την θεσμική δικαιοσύνη. Τιμωρεί τους αδύναμους και αθωώνει τους δυνατούς εδώ και αιώνες κατά κανόνα…
Θα έρθω σε επαφή με το τοπικό στέκι της περιοχής( δυστυχώς δεν είχα ασχοληθεί…) για να τρέξει το ζήτημα και τοπικά και ελπίζω ότι το μέλλον θα φέρει πραγματική δικαιοσύνη.
Ο 60χρονος μόλις ήρθαν οι ΔΙΑΔΕΣ και άρχισαν το ξύλο χώθηκε στο τρακαρισμένο αμαξακι του και δεν έβγαλε άχνα.Ούτε υποστηριξε εμένα αλλά ούτε και σιγοντάρισε τα ΔΙΑΣ.Ήταν απλά τρομοκρατημένος και ήθελε να είναι μακριά από το πεδίο δράσης.Το όνομα του δεν το πήρα βέβαια με αυτόν τον πανικό αλλά πιστεύω ότι θα εμφανιστεί στα δικαστηρια ή τουλάχιστον θα μαθω τότε για το όνομα.Χρειάζεται να καταθέσει για το ξύλο που είδε μπροστά στα μάτια του. Το έζησα και το είδε. Ελπίζω να μην φοβηθεί και τότε.Μια απλή μαρτυρία που επιβεβαιώνει την βαρβαρότητα του συμβάντος θα δώσει που την είδε με τα ίδια τα μάτια του…”



Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αναρωτιόμουν πότε θα ανέβει ΚΑΙ εδώ αυτό το κειμενάκι, το οποίο νομίζω ξεκίνησε από το καθ'όλα αξιόπιστο και καθόλου προπαγανδιστικό Indymedia.



Δεν νομίζω κάποιος να είναι τόσο αφελής ώστε να νομίζει ότι δεν συμβαίνουν, αλλά υπάρχουν τρόποι μιλήσεις για μαλακίες της αστυνομίας χωρίς να καταφεύγεις σε κειμενάκια προπαγανδιστικού τύπου, αναφέροντας αληθινά γεγονότα.

Peace.

εσυ μονο βιντεακι θες να δεις ? εε δεστο! αφου φερονται ετσι σε ενα μεταναστη που ο ανθρωπακος εχεις σηκωμενα τα χερια του απο την αρχη και δεν προβαλει καμια αντισταση γιατι το παραπανω ειναι κειμενο προπαγανδιστικου τυπου ? η συμπεριφορα ειναι ολοιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregoir

Νεοφερμένος

Ο Gregoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εσυ μονο βιντεακι θες να δεις ? εε δεστο! αφου φερονται ετσι σε ενα μεταναστη που ο ανθρωπακος εχεις σηκωμενα τα χερια του απο την αρχη και δεν προβαλει καμια αντισταση γιατι το παραπανω ειναι κειμενο προπαγανδιστικου τυπου ? η συμπεριφορα ειναι ολοιδια!

Δεν με κατάλαβες μάλλον, sry, λάθος μου. Είμαι εντελώς εναντίον της βίας από οποιονδήποτε ΠΡΟΣ οποιονδήποτε (εκτός από περιπτώσεις αυτοάμυνας ή BDSM ;) ). Για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, το κείμενο αυτό, κατά την άποψη ΜΟΥ, είναι ξεκάθαρα γραμμένο (και όχι ιδιαίτερα έντεχνα, truth be told) για να εκβιάσει συγκεκριμένες αντιδράσεις/συναισθήματα από τους αναγνώστες.

Αν υποθέσουμε ότι αυτή η ιστορία είναι αληθινή, αυτός ο άνθρωπος παραβιάζοντας το STOP, θα μπορούσε πολύ άνετα να έχει σκοτώσει κάποιον, τον αδελφό μου, τους γονείς σου, οποιωνδήποτε μπορεί εκείνη τη στιγμή μπορεί να ήταν μπροστά του. Αντί λοιπόν να ευχαριστεί την καλή του τύχη που κάτι τέτοιο δεν συνέβη, γράφει καταγγελία για τα βασανιστήρια που υπέστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι αυτή η ιστορία είναι αληθινή, αυτός ο άνθρωπος παραβιάζοντας το STOP, θα μπορούσε πολύ άνετα να έχει σκοτώσει κάποιον, τον αδελφό μου, τους γονείς σου, οποιωνδήποτε μπορεί εκείνη τη στιγμή μπορεί να ήταν μπροστά του. Αντί λοιπόν να ευχαριστεί την καλή του τύχη που κάτι τέτοιο δεν συνέβη, γράφει καταγγελία για τα βασανιστήρια που υπέστη...

Και ο Νόμος σε αυτές τις περιπτώσεις ορίζει ως ποινή απειλές, εξυβρίσεις, παράνομη κράτηση,ξυλοδαρμό και κατάχρηση εξουσίας?

Τι έγινε ρε παιδιά, πότε άλλαξε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Δεν αντεξα ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Και η ιστορια αυτη ποτε δεν τελειωνει

ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και η ιστορια αυτη ποτε δεν τελειωνει

ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

:P: Οι με και οι δε ασκούν επάγγελμα, τα καημένα τα γουρούνια τι τα θέλουμε στο ενδιάμεσό τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
:P: Οι με και οι δε ασκούν επάγγελμα, τα καημένα τα γουρούνια τι τα θέλουμε στο ενδιάμεσό τους;

Κάτω τα χέρια απ΄ τα γουρουνάκια! :angel: Άσε και έφαγα ένα κομμάτι πίτσα με ζαμπόν κέρασμα από έναν Γιώργο σήμερα και έχω τύψεις. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Αποζημίωση 300.000 για τη ζαρντινιέρα



Μια απ' τις χειρότερες υποθέσεις αστυνομικής βίας ολοκληρώθηκε μετά από 6 ολόκληρα χρόνια. Είχε γίνει γνωστή ως "υπόθεση της ζαρντινιέρας" όταν η Ελληνική Αστυνομία ισχυρίστηκε πως ο άτυχος φοιτητής Αυγουστίνος Δημητρίου έπεσε και χτύπησε μόνος τους στραβοπατώντας σε μία ζαρντινιέρα.

Τριακόσιες χιλιάδες ευρώ θα λάβει ως αποζημίωση ο Αυγουστίνος. Δυστυχώς ακολουθεί ακόμα φαρμακευτική αγωγή με ψυχοτρόπα και παρακολουθείται από ειδικούς γιατρούς. Μακάρι να το ξεπεράσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Βασανισμό από αστυνομικούς καταγγέλλει Αφγανός – Ανοιχτή επιστολή στον Δένδια



Τον βασανισμό ενός Αφγανού από αστυνομικούς και την πτώση του από μπαλκόνι καταγγέλλουν με ανοιχτή επιστολή τους στον υπουργό Δημόσιας Τάξης, Νίκο Δένδια, ο Σύλλογος Ενωμένων Αφγανών Ελλάδας και η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή.
Όπως καταγγέλλει το ίδιο το θύμα της επίθεσης, ο Αφγανός Ahsan Hossin Zade, την Τετάρτη, στις 25 Ιουλίου, δύο αστυνομικοί μπήκαν στο σπίτι του, στην οδό Λιοσίων, περίπου στις 22.00.

«Οι αστυνομικοί ήταν κανονικά με την στολή τους. Μπήκαν στο σπίτι κρατώντας στα χέρια τους τα γκλόμπ τους και άρχισαν να ζητάνε χρήματα από τους συμπατριώτες μου που βρίσκονταν εκεί και από εμένα λέγοντας ‘φέρτε όσα χρήματα έχετε’», καταγγέλλει ο Αφγανός και συνεχίζει:

«Στην συνέχεια οι συμπατριώτες μου κατάφεραν να ξεφύγουν από το μπαλκόνι με την βοήθεια της σκάλας κίνδυνου και να κατέβουν από το τρίτο όροφο. Παρέμεινα και δεν προσπάθησα να φύγω από το μπαλκόνι και έλεγα στους αστυνομικούς «δεν έχω κάνει κάτι, τι σας φταίμε»; Στην συνέχεια ήρθαν στο σπίτι άλλοι δύο αστυνομικοί. Ο ένας παρέμεινε και ο άλλος βγήκε έξω από τη πόρτα και έφυγε».

«Όταν είπα ότι δεν έχω χρήματα οι αστυνομικοί άρχισαν να με χτυπάνε με τα γκλόμπ και μου έλεγαν «δεν πηδάς εσύ από το μπαλκόνι; θα σε βοηθήσω και εγώ» κλοτσώντας με μέχρι το μπαλκόνι. Τη στιγμή που με έσπρωξαν στο μπαλκόνι κρατήθηκα από ένα σίδερο ενώ οι αστυνομικοί συνέχισαν να με χτυπάνε μέχρι που έπεσα από το μπαλκόνι», αναφέρει.

Ο Ahsan Hossin Zade μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στον Ευαγγελισμό, όπου και νοσηλεύεται, όπως δήλωσε στο tvxs.gr o Ρεζά Γκολαμί, πρόεδρος τουΣυλλόγου Ενωμένων Αφγανών Ελλάδας.

«Η παραπάνω μαρτυρία μας δόθηκε σε επίσκεψη που κάναμε στο νοσοκομείο σήμερα», αναφέρουν οι δύο οργανώσεις και τονίζουν πως «δεν είναι η πρώτη φορά που καταγγέλλεται στη συγκεκριμένη περιοχή η απάνθρωπη και ρατσιστική συμπεριφορά της Αστυνομίας μαζί με κλοπές σε βάρος προσφύγων και μεταναστών».

Ο Σύλλογος Ενωμένων Αφγανών Ελλάδας και η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή ρωτούν στην επιστολή τον υπουργό Δημόσιας Τάξης, Νίκο Δένδια, αν «έχει ολοκληρωθεί άραγε η ανακριτική διαδικασία που αφορούσε απειλές σε βάρος της ζωής μεταναστών που είχαν καταγγείλει ανάλογο περιστατικό;» και αν τελικά «πρέπει να θρηνήσουμε νεκρούς μετανάστες για να μπει τέλος στις ρατσιστικές επιχειρήσεις σκούπα της Αστυνομίας στο κέντρο της Αθήνας;». Εν τω μετακύ, η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή καταγγέλλει μία ακόμα επίθεση κατά μετανάστη στο Περιστέρι. Ο Γκανζαφάρ Αλί, από το Πακιστάν, δέχτηκε επίθεση στο Περιστέρι στην οδό Τεύθιδος, σήμερα στις 9.00 το πρωί, ενώ ξεκίναγε να πάει στη δουλειά του.

Σύμφωνα με την καταγγελία δύο άτομα βγήκαν από ένα αυτοκίνητο και τον σταμάτησαν λέγοντάς του ότι είναι αστυνομικοί. Ο Γκανζαφάρ Αλί τους ζήτησε να του δείξουν τις αστυνομικές ταυτότητές τους και «αμέσως τον έριξαν κάτω χτυπώντας τον στο πρόσωπο και τραυματίζοντας τον στα χέρια».

Όπως αναφέρεται «αρκετά κοντά υπήρχε περιπολικό της αστυνομίας». Ακούγοντας τις κραυγές για βοήθεια του Γκανζαφάρ Αλί οι αστυνομικοί πλησίασαν στο σημείο. Αρχικά «γελούσαν και στη συνέχεια τον συνέλαβαν ρίχνοντάς τον στο έδαφος και του πέρασαν χειροπέδες αφήνοντας του τραύμα στα χέρια. Μετά τον πήγαν στο ΑΤ Περιστερίου όπου του είπαν ‘Φύγε και μην πεις τίποτα για ότι έγινε’».

Σύμφωνα με την καταγγελία ο Γκανζαφάρ Αλί τις επόμενες μέρες θα καταθέσει μήνυση. «Οι αστυνομικές ρατσιστικές επιθέσεις δεν είναι μεμονωμένες, είναι το νέο δόγμα του Υπουργού Δημόσιας Τάξης Ν.Δένδια. Καλούμε τους μαζικούς φορείς και τα συνδικάτα να καταδικάσουν τις αστυνομικές ρατσιστικές επιθέσεις που στόχο έχουν την μετατροπή των μεταναστών σε αποδιοπομπαίους τράγους για την χρεοκοπία των μνημονίων. Μπροστά στη νέα επίθεση που ετοιμάζουν η Τρόικα και η συγκυβέρνηση ενωμένοι, ντόπιοι και μετανάστες, θα δώσουμε την απάντηση», καταλήγει η ανακοίνωση της Κίνησης Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourningStar

Νεοφερμένος

Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αχ αυτη η δημοκρατια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ο αλαζόνας καυλόμπατσε είσαι εσύ,
πριν βγάλεις τα Άπαντά σου,
για τα οποία δεν ασχολήθηκε κανείς
και σε έκαναν επιτέλους
ένα σοφό γνώστη της αλαζονείας.
Και συνεχίζεις να χάνεις από αλαζονεία
τους χρόνους της συγγνώμης.
Το κουσούρι των διαγνώσεων
δεν σε εγκαταλείπει, αλλά κάντο
και μια φορά στον εαυτό σου.

Μαγκιά θα ήτανε να το πάρεις χαμπάρι
όταν σε προειδοποιούσαν. Τώρα κόψε
μια κλήση στον εαυτό σου
για υπέρβαση ταχύτητας...:)

ένα ωραίο ποιηματάκι που αλίευσα
από ένα αγαπημένο μου pet.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.


Στις 21 Ιουλίου, τα μεσάνυχτα, ο Πέτρος Καπετανόπουλος άκουσε φωνές στην γειτονιά του, στον Κολωνό (Αθήνα). Μόλις είχε βάλει για ύπνο το μικρό παιδί του και είπε στην σύζυγό του ότι θα κατέβει να δει τι συμβαίνει. Κατεβαίνοντας είδε πέντε αστυνομικούς της ομάδας ΔΙΑΣ να έχουν συλλάβει έναν μετανάστη, ενώ ένας εξ αυτών είχε το πόδι του πάνω στην κοιλιά του συλληφθέντα. «Γιατί το κάνετε αυτό; Τον συλλάβατε, δεν χρειάζεται βία», τους είπε ο Πέτρος Καπετανόπουλος. Τότε εκείνοι του εξήγησαν ότι δεν τον πατάνε και έκαναν βίαιη επίδειξη πατώντας με δύναμη ξανά τον μετανάστη. «Αυτό σημαίνει τον πατάμε», του είπαν. Ο ίδιος τους επανέλαβε ότι πρόκειται περί βασανισμού ήδη συλληφθέντος. Το αποτέλεσμα ήταν να συλληφθεί και ο ίδιος!

Στη συνέχεια, ο μετανάστης κατηγορείται (και κατόπιν ομολογεί) ότι έκλεψε την τσάντα μίας κοπέλας διότι ήταν πεινασμένος, ενώ στο Πέτρο Καπετανόπουλο αποδίδονται οι εξής κατηγορίες:

Α. «αντίσταση κατά της αρχής»,
Β. «ψευδή ανωμοτί κατάθεση»,
Γ. «απόπειρα απόσπασης κρατουμένου» ενώ κάτι τέτοιο δεν προκύπτει ούτε καν από την κατάθεση του αστυνομικού (μοναδικού μάρτυρα κατηγορίας),​
Δ. και τέλος, η εισαγγελέας στην οποία προσάγεται, όχι μόνο σχηματίζει κοινή δικογραφία σε βάρος του Πέτρου Καπετανόπουλου και του μετανάστη, αλλά του φορτώνει και «απλή συνεργία σε ληστεία», κάτι που αποτελεί κακούργημα!
Μετά από όλα αυτά, εκτός των άλλων, ο Πέτρος Καπετανόπουλος κινδυνεύει να μείνει μέχρι και τέσσερα χρόνια χωρίς εισόδημα καθώς είναι δημόσιος υπάλληλος, και αυτοδικαίως τίθεται σε αργία όταν έχει παραπεμφθεί για πράξη κακουργηματικού χαρακτήρα.

Συγχρόνως, απειλείται από τις συγκεκριμένες κατηγορίες με πολλά χρόνια φυλάκιση αν δεν αθωωθεί στο δικαστήριο.

Στη συνέντευξη Τύπου (video) που δόθηκε, αφού ο δικηγόρος του κ. Καπετανόπουλου παρουσίασε την παραπάνω νομική κατάσταση του πελάτη του, εκπρόσωποι από κόμματα, φορείς, συνδικάτα και οργανώσεις δήλωσαν αλληλεγγύη και υποστήριξη κάνοντας λόγο για «ένα κράτος που θέλει να μην ενδιαφέρεται κανείς για τον πλησίον του»”

(Διαβάστε περισσότερα για το θέμα, στα άρθρα, του tvxs.gr: “Πως μια πράξη συμπαράστασης εξελίσσεται σε κακούργημα”, από πηγή του vathikokkino.com: “Είσαι άνθρωπος; Είναι κακούργημα!στο koutipandoras.gr: “Ελεύθερος ο Πέτρος Καπετανόπουλος, αλλά κατηγορούμενος πλέον και για συνέργεια σε ληστεία” στο left.gr: “Υπερασπίστηκε μετανάστη απέναντι σε αστυνομική αυθαιρεσία και γι’αυτό δικάζεται”)

Μία τοποθέτηση του Πέτρου Καπετανόπουλου

Η πηγή και το Κείμενο Διαμαρτυρίας

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Τρεις αστυνομικοί συνελήφθησαν για συμμετοχή στο κύκλωμα διακίνησης ναρκωτικών.

Πρόκειται για τον προϊστάμενο του τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών της Ασφάλειας Βόλου, έναν αστυνομικό του τμήματος Αλλοδαπών Θεσσαλονίκης και έναν αστυνομικό που υπηρετεί στο Αγρίνιο.

Οι προαναφερόμενοι συνελήφθησαν για συμμετοχή στη σπείρα διακίνησης ναρκωτικών, την οποία εξάρθρωσε η Ασφάλεια Θεσσαλονίκης.

Μέχρι στιγμής συνελήφθησαν 28 μέλη του κυκλώματος, έπειτα από την αξιοποίηση τηλεφωνικών συνομιλιών μεταξύ των μελών του κυκλώματος διακίνησης ναρκωτικών.

Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία της μεγάλης έρευνας που βρίσκεται σε εξέλιξη, οι τρεις αστυνομικοί που συνελήφθησαν είχαν δοσοληψίες με τα μέλη της σπείρας ναρκωτικών, η οποία δραστηριοποιείτο στη Θεσσαλονίκη, στη Θεσσαλία και στην Αιτωλοακαρνανία.

Μάλιστα, οι εν λόγω επίορκοι αστυνομικοί κάλυπταν τους εμπόρους ναρκωτικών, ενώ προσέφεραν ακόμη και ευνοϊκές καταθέσεις για μέλη της σπείρας που συλλαμβάνονταν.

pheme.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top