Μαθηματικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ζωγράφου)

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως γενικότερα δεν είναι και τόσο καλή σχολή. Κανείς δεν αχολείται, μίζερα πράγματα, πως σε άλλα τμήματα εκτός Αθήνας γίνεται καλύτερη δουλεία και τα λοιπά...

Τώρα βέβαια αυτά είναι μόνο φήμες :).
Ναι, καλά έχεις ακούσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathath

Νεοφερμένος

Η mathath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κρίμα να μιλάτε έτσι για ενα τέτοιο τμήμα....ώς απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος και επομένως εντός των πραγμάτων και όχι απο φήμες εχω να πω οτι οι γνώσεις που αποκομιζεις και η μαθηματική ωρίμανση που σου προσφέρει είναι ασυζήτητα ανώτερες των άλλων Πανεπιστημίων που στόχο έχουν να καθοδηγούν τα παιδιά και να μοιράζουν,μετα τη παροδο 4 χρόνων, κάποια πτυχια.Το οτι υπάρχουν καθηγητές που δε πολυνοιαζονται στο Μαθηματικο Αθήνας δεν ειναι κατι το μή φυσιολογικό γιατι το παραξενο ειναι εκει που ακουτε πως ολα ειναι ροδινα και ολοι ειναι υποδειγμα.Εκει κατι μυριζει σιγουρα.Τωρα ο καθενας αναλογα με το τι ζητα,παιρνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Κρίμα να μιλάτε έτσι για ενα τέτοιο τμήμα....ώς απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος και επομένως εντός των πραγμάτων και όχι απο φήμες εχω να πω οτι οι γνώσεις που αποκομιζεις και η μαθηματική ωρίμανση που σου προσφέρει είναι ασυζήτητα ανώτερες των άλλων Πανεπιστημίων που στόχο έχουν να καθοδηγούν τα παιδιά και να μοιράζουν,μετα τη παροδο 4 χρόνων, κάποια πτυχια.Το οτι υπάρχουν καθηγητές που δε πολυνοιαζονται στο Μαθηματικο Αθήνας δεν ειναι κατι το μή φυσιολογικό γιατι το παραξενο ειναι εκει που ακουτε πως ολα ειναι ροδινα και ολοι ειναι υποδειγμα.Εκει κατι μυριζει σιγουρα.Τωρα ο καθενας αναλογα με το τι ζητα,παιρνει....
Μπορείς να μου πεις το Μ.Ο. χρόνου αποφοίτησης και βαθμού πτυχίου αποφοίτησης του τμήματός σας; Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι είναι 7 χρόνια και 5.8 αντίστοιχα, ίσως να κάνω και λάθος. Συγκριτικά, στη δική μου σχολή (Πληροφορική Ιωαννίνων), όπου έχουμε λιγότερα μαθήματα και το επίπεδο δυσκολίας είναι σχεδόν ίδιο με τα Μαθηματικά τμήματα, λόγω των αρκετών κοινών μαθημάτων, είναι 6.5-7 χρόνια και 5.6 αντίστοιχα.

Σχετικά με τους καθηγητές, παντού υπάρχουν υπεύθυνοι καθηγητές που αφιερώνονται στη διδασκαλία και στην έρευνα, όπως επίσης και παντού υπάρχουν καρεκλοκένταυροι που αφήνουν τα μαθήματα στους βοηθούς τους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να βγάζουν τη μια δημοσίευση μετά την άλλη για να προβληθούν, λες και αυτό είναι το νόημα της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathath

Νεοφερμένος

Η mathath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις το Μ.Ο. χρόνου αποφοίτησης και βαθμού πτυχίου αποφοίτησης του τμήματός σας; Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι είναι 7 χρόνια και 5.8 αντίστοιχα, ίσως να κάνω και λάθος. Συγκριτικά, στη δική μου σχολή (Πληροφορική Ιωαννίνων), όπου έχουμε λιγότερα μαθήματα και το επίπεδο δυσκολίας είναι σχεδόν ίδιο με τα Μαθηματικά τμήματα, λόγω των αρκετών κοινών μαθημάτων, είναι 6.5-7 χρόνια και 5.6 αντίστοιχα.

Σχετικά με τους καθηγητές, παντού υπάρχουν υπεύθυνοι καθηγητές που αφιερώνονται στη διδασκαλία και στην έρευνα, όπως επίσης και παντού υπάρχουν καρεκλοκένταυροι που αφήνουν τα μαθήματα στους βοηθούς τους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να βγάζουν τη μια δημοσίευση μετά την άλλη για να προβληθούν, λες και αυτό είναι το νόημα της ζωής.
Με το 2 μερος συμφωνω.Οσο για το πρωτο μερος,οντως ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι 7 χρονια.Οσο για το μεσο γενικο βαθμο πτυχιου δεν ξερω που κυμενεται.Χωρις να θελω να γινομαι εριστικη,ουτε εχω λογο να το κανω αυτο αλλα επετρεψε μου να αμφισφητω τα λεγομενα σου περι ισου επιπεδου του τμηματος Μαθηματικων του Πανεπιστημιου Αθηνων με οποιοδηποτε αλλο τμημα Μαθηματικων στην Ελλαδα.Και εφοσον λες πως ειστε σε ιδια θεση με αλλα Μαθηματικα τμηματα της χωρας,επομενως αποψη δικη μοθ ειναι πως αυτο δεν περιλαμβανει τη δικη μου σχολη.Τωρα οσο για τη σχεση που μπορει να εχει ο χρονος ληψης πτυχιου και ο γενικος με τους καθηγητες του τμηματος και την καταταξη του τμηματος σε καποια βαθμιδα,δε μπορω να αποφανθω,γιατι απλα εγω πηρα αυτα που πηρα απο κει περα,απεκτησα μια Α αποψη απο αυτα που πηρα,ξερω πολυ κοσμο που μαζι μ εμενα τελιωσαμε σε πολυ λιγοτερο χρονο τη σχολη και με πολυ υψηλοτερο γενικο,με μεθοδικο διαβασμα,και επομενως,ολα αυτα ειναι για να δημιουργουνται συζητησεις.Ο καθενας εχει μια εικονα στο νου του για τη δικη του σχολη και κανεις δεν μπορει να του στερησει το δικαιωμα να βγαζει τα δικα του συμπερασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τωρα οσο για τη σχεση που μπορει να εχει ο χρονος ληψης πτυχιου και ο γενικος με τους καθηγητες του τμηματος και την καταταξη του τμηματος σε καποια βαθμιδα,δε μπορω να αποφανθω,γιατι απλα εγω πηρα αυτα που πηρα απο κει περα,απεκτησα μια Α αποψη απο αυτα που πηρα,ξερω πολυ κοσμο που μαζι μ εμενα τελιωσαμε σε πολυ λιγοτερο χρονο τη σχολη και με πολυ υψηλοτερο γενικο,με μεθοδικο διαβασμα,και επομενως,ολα αυτα ειναι για να δημιουργουνται συζητησεις
Με λίγα λόγια σημασία ΔΕΝ ΕΧΕΙ τόσο το επίπεδο της σχολής οσο η ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ που καταβάλλει ο κάθε φοιτητής, αν τον ενδιαφέρει όχι μόνο να βγάλει την σχολή του στη κανονική διάρκεια φοίτησης αλλά να αποκτήσει γνώσεις για να μπορέσει να σταθεί σαν καλός επιστήμονας στο μέλλον.
Στο μαθηματικό Ιωαννίνων που σπουδάζουν κάποιοι φίλοι, ο μέσος όρος απόκτησης πτυχίου είναι 7.5 χρόνια και μέσος όρος βαθμού πτυχίου είναι 5.4-5.5. Θεωρείται το δυσκολότερο τμήμα μαθηματικών στην Ελλάδα. Και όμως, έχω ακούσει για αρκετά άτομα που το τελιώσανε σε 4 χρόνια με βαθμό πτυχίου πάνω από 9.2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι με ποιον το συζητούσα, αλλά έχω την εντύπωση πως όταν στο εξωτερικό θέλουν να αναφερθούν σε μία δύσκολη σχολή στην Ελλάδα αναφέρονται στο Μαθηματικό Αθηνών.


Τώρα δεν ξέρω αν λέει κάτι, ο borat θα μας διαφωτίσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι με ποιον το συζητούσα, αλλά έχω την εντύπωση πως όταν στο εξωτερικό θέλουν να αναφερθούν σε μία δύσκολη σχολή στην Ελλάδα αναφέρονται στο Μαθηματικό Αθηνών.
Πιο δύσκολη απ' τους ΗΜΜΥ δε παίζει να ΄ναι πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κρίμα να μιλάτε έτσι για ενα τέτοιο τμήμα....ώς απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος και επομένως εντός των πραγμάτων και όχι απο φήμες εχω να πω οτι οι γνώσεις που αποκομιζεις και η μαθηματική ωρίμανση που σου προσφέρει είναι ασυζήτητα ανώτερες των άλλων Πανεπιστημίων που στόχο έχουν να καθοδηγούν τα παιδιά και να μοιράζουν,μετα τη παροδο 4 χρόνων, κάποια πτυχια.Το οτι υπάρχουν καθηγητές που δε πολυνοιαζονται στο Μαθηματικο Αθήνας δεν ειναι κατι το μή φυσιολογικό γιατι το παραξενο ειναι εκει που ακουτε πως ολα ειναι ροδινα και ολοι ειναι υποδειγμα.Εκει κατι μυριζει σιγουρα.Τωρα ο καθενας αναλογα με το τι ζητα,παιρνει....

Έχω ακούσει πως γενικότερα δεν είναι και τόσο καλή σχολή. Κανείς δεν αχολείται, μίζερα πράγματα, πως σε άλλα τμήματα εκτός Αθήνας γίνεται καλύτερη δουλεία και τα λοιπά...

Τώρα βέβαια αυτά είναι μόνο φήμες :).
Δε ξέρω πότε πέρασες από τους χώρους του Μαθηματικού Ε.Κ.Π.Α. mathath αλλά σου εγγυόμαι από εμπειρία εκ των έσω πως τα πράγματα είναι πολύ κοντά σε αυτά που είπε ο afey και έχω υπογραμμίσει.:)
πς: το θέμα με το μαθηματικό είναι πως μέσα σε αυτούς τους καθηγητές που δε δίνουν δεκάρα υπάρχουν και ελάχιστοι που νοιάζονται, και όχι το ανάποδο όπως περιγράφεις.

Δεν θυμάμαι με ποιον το συζητούσα, αλλά έχω την εντύπωση πως όταν στο εξωτερικό θέλουν να αναφερθούν σε μία δύσκολη σχολή στην Ελλάδα αναφέρονται στο Μαθηματικό Αθηνών.


Τώρα δεν ξέρω αν λέει κάτι, ο borat θα μας διαφωτίσει. :P
Ισχύει αυτό. Όχι πως μιλάνε για τη καλύτερη, αλλά για τη δυσκολότερη. Αν θέλουν να μιλήσουν για το καλύτερο μαθηματικό της Ελλάδας, ας δοκιμάσουν της Σάμου και των Ιωαννίνων.
Πιο δύσκολη απ' τους ΗΜΜΥ δε παίζει να ´ναι πάντως.

Βάζεις ένα στοίχημα; Λες να έχουμε 36 μαθήματα για πτυχίο και να μας κοστίζει συνολικά 8 χρόνια (ναι αυτός είναι ο μέσος όρος μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Βάζεις ένα στοίχημα; Λες να έχουμε 36 μαθήματα για πτυχίο και να μας κοστίζει συνολικά 8 χρόνια (ναι αυτός είναι ο μέσος όρος μας).
Δεν το είπα μόνο με το σκεπτικό του μέσου όρου του χρόνου απόκτησης πτυχίου και του μέσου όρου βαθμού πτυχίου, αλλά και με το σκεπτικό των πολλών μαθημάτων από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους. Στα τμήματα μαθηματικών, ασχολείσαι μόνο με 2 επιστήμες, Μαθηματικά και Πληροφορική, ενώ στους ΗΜΜΥ με Μαθηματικά (και μάλιστα πολύ κοντά στο επίπεδο των μαθηματικων τμημάτων), Φυσική, Πληροφορική (λογισμικό, σχεδίαση ψηφιακών συστημάτων και σύγχρονες εφαρμογές σε κάποιες ροές), Ηλεκτρολογία και ανθρωπιστικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν το είπα μόνο με το σκεπτικό του μέσου όρου του χρόνου απόκτησης πτυχίου και του μέσου όρου βαθμού πτυχίου, αλλά και με το σκεπτικό των πολλών μαθημάτων από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους. Στα τμήματα μαθηματικών, ασχολείσαι μόνο με 2 επιστήμες, Μαθηματικά και Πληροφορική, ενώ στους ΗΜΜΥ με Μαθηματικά (και μάλιστα πολύ κοντά στο επίπεδο των μαθηματικων τμημάτων), Φυσική, Πληροφορική (λογισμικό, σχεδίαση ψηφιακών συστημάτων και σύγχρονες εφαρμογές σε κάποιες ροές), Ηλεκτρολογία και ανθρωπιστικές επιστήμες.
Στο ΗΜΜΥ τα μαθηματικά είναι δύσκολα, αλλά δεν έχουν σχέση με αυτά που διδάσκονται στο μαθηματικό Αθήνας. Επίσης στο Ε.Κ.Π.Α. είναι καθαρά επιλογή του φοιτητή αν θα παρακολουθήσει μαθήματα πληροφορικής.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathath

Νεοφερμένος

Η mathath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δε ξέρω πότε πέρασες από τους χώρους του Μαθηματικού Ε.Κ.Π.Α. mathath αλλά σου εγγυόμαι από εμπειρία εκ των έσω πως τα πράγματα είναι πολύ κοντά σε αυτά που είπε ο afey και έχω υπογραμμίσει.:)
πς: το θέμα με το μαθηματικό είναι πως μέσα σε αυτούς τους καθηγητές που δε δίνουν δεκάρα υπάρχουν και ελάχιστοι που νοιάζονται, και όχι το ανάποδο όπως περιγράφεις.


Ισχύει αυτό. Όχι πως μιλάνε για τη καλύτερη, αλλά για τη δυσκολότερη. Αν θέλουν να μιλήσουν για το καλύτερο μαθηματικό της Ελλάδας, ας δοκιμάσουν της Σάμου και των Ιωαννίνων.


Βάζεις ένα στοίχημα; Λες να έχουμε 36 μαθήματα για πτυχίο και να μας κοστίζει συνολικά 8 χρόνια (ναι αυτός είναι ο μέσος όρος μας).
ΤΙ ΑΚΟΥΩ???ΣΑΜΟΥ?ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ Η ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΙΛΑΣ ΕΔΩ?εγω εχω μολις αποφοιτησει πριν λιγους μηνες και κανεις απο εσας δεν εχει καλυτερη εικονα απο μενα.Απο κει και περα αμα θελετε να ακουτε τους φιλους σας που δεν μπορεσαν να περασουν Αθηνα και για αυτο βρεθηκαν τυχαια Σαμο ή Ιωαννινα ειναι δικο σας θεμα.Ειμαι κι εγω υπερ της φιλιας και της συμπαραστασης στους φιλους αλλα μη λεμε κι οτι θελουμε,μη τρελαθουμε...Ενας απ αυτους της Σαμου να ερθει να δοκιμασει τα μαθηματα μας και τα λεμε τοτε.Ας σοβαρευτουμε λιγακι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είμαι 6 χρόνια στο Μαθηματικό Αθήνας και έχω δει από κοντά (από μέσα και απ' έξω) το Μαθηματικό Σάμου, η γνώμη μου όσο και να το κάνεις μετράει.:redface:
Η ποιότητα σπουδών του Μαθηματικού Σάμου είναι ανώτερη από αυτή των Αθηνών, άσχετα αν η βάση εισαγωγής είναι πολύ διαφορετική. Δεν ευλογάω τα γένια μου, την αλήθεια λέω.

Ποιά ακριβώς μαθήματα να δοκιμάσει;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathath

Νεοφερμένος

Η mathath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εισαι Μαθηματικο Σαμου?Ας αρχισουμε με Απειροστικο 1 να μη μπουμε στα πολυ βαθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είμαι 6 χρόνια στο Μαθηματικό Αθήνας και έχω δει από κοντά (από μέσα και απ' έξω) το Μαθηματικό Σάμου, η γνώμη μου όσο και να το κάνεις μετράει.:redface:
Η ποιότητα σπουδών του Μαθηματικού Σάμου είναι ανώτερη από αυτή των Αθηνών, άσχετα αν η βάση εισαγωγής είναι πολύ διαφορετική. Δεν ευλογάω τα γένια μου, την αλήθεια λέω.

Ποιά ακριβώς μαθήματα να δοκιμάσει;:worry:

Εισαι Μαθηματικο Σαμου?Ας αρχισουμε με Απειροστικο 1 να μη μπουμε στα πολυ βαθεια....

Σου έχω ήδη απαντήσει στο ερώτημα σου.

Που θέλεις να καταλήξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathath

Νεοφερμένος

Η mathath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Sorry τωρα ειδα το 'Αθηνας'....και θεωρεις τη σχολη μας ιδιου βαθμου δυσκολιας με της Σαμου?Τι να σου πω....αποψη σου ειναι αυτο....εγω παντως δεν εχω την ιδια εντυπωση γιατι και ατομα που σπουδαζουν εκει,πααδεχονται πως ειναι μακραν καλυτερη και δυσκολοτερη η δικη μας σχολη....και οχι μονο αυτο και σε Μεταπτυχιακα μετρα το οτι εισαι Αθηνας και μετα σε εργασια παλι αμα πας καπου καλα,ρωτουν απο που εισαι τελιωμενος.Και η Αθηνα μου δωσε αρκετες ευκαιριες εμενα που αν ηταν Σαμος ή Πατρα ή Ιωαννινα μου ειπαν πως δεν θα ειχα την ιδια μετγαχειρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Sorry τωρα ειδα το 'Αθηνας'....και θεωρεις τη σχολη μας ιδιου βαθμου δυσκολιας με της Σαμου?Τι να σου πω....αποψη σου ειναι αυτο....εγω παντως δεν εχω την ιδια εντυπωση γιατι και ατομα που σπουδαζουν εκει,πααδεχονται πως ειναι μακραν καλυτερη και δυσκολοτερη η δικη μας σχολη....και οχι μονο αυτο και σε Μεταπτυχιακα μετρα το οτι εισαι Αθηνας και μετα σε εργασια παλι αμα πας καπου καλα,ρωτουν απο που εισαι τελιωμενος.Και η Αθηνα μου δωσε αρκετες ευκαιριες εμενα που αν ηταν Σαμος ή Πατρα ή Ιωαννινα μου ειπαν πως δεν θα ειχα την ιδια μετγαχειρηση

Η ποιότητα σπουδών του Μαθηματικού Σάμου είναι ανώτερη από αυτή των Αθηνών, άσχετα αν η βάση εισαγωγής είναι πολύ διαφορετική. Δεν ευλογάω τα γένια μου, την αλήθεια λέω.

Kατ΄ αρχήν, το ότι είναι δυσκολότερη σχολή το μαθηματικό Ε.Κ.Π.Α. δε σχετίζεται καθόλου με το αν εν τέλει είναι καλύτερη σχολή. :)
Εν συνεχεία, μερικά posts παραπάνω έγραψα καθαρά πως θεωρώ πως το μαθηματικών Αθήνας είναι από τις δυσκολότερες (αν όχι η δυσκολότερη) σχολές στην Ελλάδα.;)
Το ότι συμπεριφέρονται διαφορετικά και δίνουν περισσότερες ευκαιρίες στον απόφοιτο της Αθήνας, όχι μόνο για το μαθηματικό, είναι ένα από τα μελανά σημεία του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Δυστυχώς, αυτό διαιωνίζεται από τότε που το μοναδικό πολυτεχνείο ήταν στην Αθήνα.

Και έγραψα καθαρά πως αναφέρομαι στο επίπεδο σπουδών, σε αυτό το μαθηματικό Σάμου είναι έτη φωτός από αυτό των Αθηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Kατ΄ αρχήν, το ότι είναι δυσκολότερη σχολή το μαθηματικό Ε.Κ.Π.Α. δε σχετίζεται καθόλου με το αν εν τέλει είναι καλύτερη σχολή. :)
Γιατί πολλές φορές η δυσκολία μπορεί να έγκειται σε :whatever: καθηγητές που ζητάνε τα άντερά τους σε κάποια μαθήματα.


Αν ήταν έτσι η δική μου σχολή έπρεπε να λέγεται "Σχολή Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου" τότε... :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΑΣΟΣ6123

Νεοφερμένος

Ο ΤΑΣΟΣ6123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πολλα απ' τα μαθηματα που εχω περασει περνιουνται με διαβασμα απο τις σημειωσεις...τωρα συγκεκριμενα να σου πω ποια μαθηματα ειναι αυτα δε πολυθυμαμαι....πιθανοτητες διαβασα μονο σηνειωσεις,πιθανοτητες κ αναλογισμο,επιχειρησιακη ερευνα και τετοια....αυτα ομως ειναι σχετικα,γιατι αναλογα με τον καθηγητη που το διδασκει το καθε μαθημα και με τον φοιτητη,ο καθενας μπορει να καταλαβαινει πιο ευκολα καποιο μαθημα κ ετσι να περνει καλυτερες σημειωσεις..δε λεει κατι το οτι εγω στα συγκεκριμενα δε χρειαστηκα βιβλιο....εσυ εισα φοιτητης στη σχολη μου αν καταλαβα καλα?Γιατι δε μιλας τοτε στο φορουμ του Μαθηματικου και ψαχνεις απο δω απαντηση σ αυτο που ψαχνεις?


ρε συ κι εγω πεζει να περασω μαθηματικο αθηνας!!μπορεις να μου πεις λιγα λογια για το τμημα???

παρακαλω οσοι γνωριζετε καποια πραγματα σχετικα με το μαθηματικο αθηνας και γενικα με το μαθηματικο τμημα ας μου απαντηασει.ευχαριστω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mathmaniac

Νεοφερμένος

Ο Mathmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα! Είμαι καινούργιος εδώ και έχω εντυπωσιαστεί από αυτό το Forum κυριολεκτικά.

Για να έρθουμε στο θέμα όμως... Είμαι φοιτητής του τμήματος μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α και πιστεύω πως είναι το καλύτερο τμήμα μαθηματικών από άποψη εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Ναι οκ μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι καθηγητές που δεν τους καίγεται καρφί αν θα μάθεις ή όχι αλλά οι περισσότεροι δεν είναι έτσι.

Όσο για τον μεγάλο μέσο όρο αποφοίτησης από τη σχολη μαθηματικών πιστεύω πως οφείλεται κατά ένα μέρος στο ότι η βάση εισαγωγής των υποψηφίων στη σχολή είναι σχετικά μικρή και έτσι έρχονται παιδιά που ουδέ μια σχέση έχουν με τα μαθηματικά απλά δεν έχουν άλλη επιλογή...Γνώμη μου είναι πως αν δεν έχεις μεράκι για τα μαθηματικά λίγα πράγματα θα καταφέρεις απ' αυτή την σχολή...

Επίσης όσο για την αναγνωρισιμότητα της σχολής στο εξωτερικό, ένας οικογενειακός φίλος που διδάσκει σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια στην Αμερική μου είπε πως το Ε.Κ.Π.Α είναι ένα από τα πλέον αναγνωρισμένα "πρότυπα" πανεπιστήμια για τους ξένους...

Με συγχωρείται για το μεγάλο post...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

idea

Νεοφερμένος

Ο idea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλη μέρα σε όλους σας. Επεσα τυχαία πάνω στο φορουμ και είδα αυτή τη συζήτηση.
Όντας απόφοιτος του Μαθηματικού του ΕΚΠΑ ένα έχω να σας πώ.
Η ύλη η οποία διδάσκεται στο 4ο έτος στην Αθήνα, στα υπόλοιπα Πανεπιστήμια διδάσκεται σε Μεταπτυχιακό επίπεδο και προαιρετικά, ενώ στο ΕΚΠΑ είναι Υποχρεωτικά μαθήματα!!! Ελπίζω να σας κάλυψα για το βαθμό δυσκολίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top