Η γνώμη σας για την ποιότητα της τηλεόρασης

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εάν συγκρίνουμε την ποιότητα της τηλεόρασης των τελευταίων χρόνων, θα πω ότι έχει πέσει παταγωδώς επικεντρώνοντας στη δεκαετία του 2010 και μετα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Πάτος απλά.Απο που να ξεκινήσω;Από φτηνές παραγωγές;Από ατάλαντους ηθοποιούς που για να μείνουν στην δημοσιότητα λένε τι κάνουν στο κρεβατι τους;Η την υποκρισία που βγάζουν;
 

Πεισιστρατος190

Νεοφερμένος

Ο Πεισιστρατος190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το Στρέλλα (διεθνής τίτλος: A Woman's Way) είναι ελληνική δραματική ταινία του 2009, σε παραγωγή και σκηνοθεσία Πάνου Κούτρα. Το σενάριο το έγραψε ο Κούτρας και ο Παναγιώτης Ευαγγελίδης. Η ιστορία αφηγείται τη σχέση ενός 45χρονου πρώην καταδίκου με μια 25χρονη τρανς γυναίκα. Ο Γιώργος αποφυλακίζεται ύστερα από 14 χρόνια για έναν φόνο που διέπραξε σε ένα μικρό χωριό στην ελληνική επαρχία. Περνάει το πρώτο του βράδυ σε ένα φτηνό ξενοδοχείο στην Αθήνα, όπου γνωρίζει τη Στρέλλα, μια νεαρή εκδιδόμενη τρανς. Θα περάσουν τη νύχτα μαζί και πολύ σύντομα θα ερωτευτούν. Το παρελθόν όμως στοιχειώνει τον Γιώργο. Με τη Στρέλλα στο πλευρό του, θα πρέπει να αναζητήσει μια νέα διέξοδο. Η ταινία γυρίστηκε στην Αθήνα και στην Πελοπόννησο. Στρέλλα είναι το όνομα της πρωταγωνίστριας στην ταινία. Κανονικά την έλεγαν Στέλλα, όμως καθώς ήταν «γεμάτη τρέλλα», οι φίλοι της συνδυάζοντας το χαρακτηριστικό αυτό με το όνομά της, την αποκαλούσαν Στρέλλα. Τον ρόλο υποδύθηκε η ερασιτέχνις ηθοποιός Μίνα Ορφανού, η οποία ήταν τρανς και στην πραγματικότητα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το Στρέλλα (διεθνής τίτλος: A Woman's Way) είναι ελληνική δραματική ταινία του 2009, σε παραγωγή και σκηνοθεσία Πάνου Κούτρα. Το σενάριο το έγραψε ο Κούτρας και ο Παναγιώτης Ευαγγελίδης. Η ιστορία αφηγείται τη σχέση ενός 45χρονου πρώην καταδίκου με μια 25χρονη τρανς γυναίκα. Ο Γιώργος αποφυλακίζεται ύστερα από 14 χρόνια για έναν φόνο που διέπραξε σε ένα μικρό χωριό στην ελληνική επαρχία. Περνάει το πρώτο του βράδυ σε ένα φτηνό ξενοδοχείο στην Αθήνα, όπου γνωρίζει τη Στρέλλα, μια νεαρή εκδιδόμενη τρανς. Θα περάσουν τη νύχτα μαζί και πολύ σύντομα θα ερωτευτούν. Το παρελθόν όμως στοιχειώνει τον Γιώργο. Με τη Στρέλλα στο πλευρό του, θα πρέπει να αναζητήσει μια νέα διέξοδο. Η ταινία γυρίστηκε στην Αθήνα και στην Πελοπόννησο. Στρέλλα είναι το όνομα της πρωταγωνίστριας στην ταινία. Κανονικά την έλεγαν Στέλλα, όμως καθώς ήταν «γεμάτη τρέλλα», οι φίλοι της συνδυάζοντας το χαρακτηριστικό αυτό με το όνομά της, την αποκαλούσαν Στρέλλα. Τον ρόλο υποδύθηκε η ερασιτέχνις ηθοποιός Μίνα Ορφανού, η οποία ήταν τρανς και στην πραγματικότητα


Ο ναι την θυμάμαι αυτή την ταινία.Χαλια εντελος.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Συγκριτικά με το... ανεξάρτητο και ποιοτικό internet ? :lol:
Στο Νετ βρίσκεις εσύ ότι θες, στην τηλεόραση δείχνουν ότι θέλουν αυτή είναι η διαφορά.
Εάν συγκρίνουμε την ποιότητα της τηλεόρασης των τελευταίων χρόνων, θα πω ότι έχει πέσει παταγωδώς επικεντρώνοντας στη δεκαετία του 2010 και μετα
Η τηλεόραση έχει πέσει για 2 λόγους:


  • Λογοκρισία

  • Γεροντοκρατία


Πάτος απλά.Απο που να ξεκινήσω;Από φτηνές παραγωγές;Από ατάλαντους ηθοποιούς που για να μείνουν στην δημοσιότητα λένε τι κάνουν στο κρεβατι τους;Η την υποκρισία που βγάζουν;

Υπάρχουν και καλλοί αλλά όταν κάνει κάποιος καριέρα γιατί ο πατέρας του ήταν ηθοποιός (ενώ από ταλέντο 0) τότε πέφτεις σε ποιότητα
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εκτός από την χαμηλή ποιότητα ηθοποιών που οφείλεται κυρίως στο βύσμα, μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι δεν έχουμε μια πρωτότυπη πλοκή. Βλέπω ότι κυριαρχεί το "βασίστηκε στο τάδε έργο" "τάδε σειρά"... Δηλαδή τι γίνεται; Έμπνευση, δεν υπάρχει; Τόσο είμαστε επαναπαυμένοι πια;;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Στο Νετ βρίσκεις εσύ ότι θες, στην τηλεόραση δείχνουν ότι θέλουν αυτή είναι η διαφορά.
Κοίτα, να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν είμαι υπέρ της τηλεόρασης και κατά του internet, άλλωστε από το δημοτικό μας μάθανε να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα....αν και όπως πάει τείνουν συνεχώς να καταντήσουν una faccia una razza, με την tv να εκσυγχρονίζεται και το διαδίκτυο να κατακλύζεται από "νταβατζήδες" και "τρωκτικά", έτσι που πλέον πιο ασφαλές είναι να στείλεις το παιδί σου σε τελετή μαύρης μαγείας παρά να του δώσεις μια οθόνη κι ένα ποντίκι στο χέρι.

Πάντως, για να απαντήσω απευθείας στο σχόλιο σου, αυτό που πιστεύεις είναι σχετικό θα έλεγα, βρίσκεις ναι αλλά ....τι? Αυτό που θέλουν να δεις ;)
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοίτα, να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν είμαι υπέρ της τηλεόρασης και κατά του internet, άλλωστε από το δημοτικό μας μάθανε να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα....αν και όπως πάει τείνουν συνεχώς να καταντήσουν una faccia una razza, με την tv να εκσυγχρονίζεται και το διαδίκτυο να κατακλύζεται από "νταβατζήδες" και "τρωκτικά", έτσι που πλέον πιο ασφαλές είναι να στείλεις το παιδί σου σε τελετή μαύρης μαγείας παρά να του δώσεις μια οθόνη κι ένα ποντίκι στο χέρι.

Πάντως, για να απαντήσω απευθείας στο σχόλιο σου, αυτό που πιστεύεις είναι σχετικό θα έλεγα, βρίσκεις ναι αλλά ....τι? Αυτό που θέλουν να δεις ;)


Κοίτα αν θες να δεις κατι της ΝΔ ας πουμε πας στο site της ή για κάποιο αλλο κομμα για πολιτικη
Το ίδιο για αθλητικά, το ίδιο για τα πάντα.

Αν θες ανοίγεις και εσύ ένα site ή μια σελίδα στο fb για να σε βλέπουν.
Στην τηλεόραση δεν είναι έτσι και το ξέρεις καλά
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Κοίτα αν θες να δεις κατι της ΝΔ ας πουμε πας στο site της ή για κάποιο αλλο κομμα για πολιτικη
Το ίδιο για αθλητικά, το ίδιο για τα πάντα.

Αν θες ανοίγεις και εσύ ένα site ή μια σελίδα στο fb για να σε βλέπουν.
Στην τηλεόραση δεν είναι έτσι και το ξέρεις καλά
Υπάρχει και η συνδρομητική τηλεόραση ξέρεις, όπου εκεί όπως και στο ταλαίπωρο internet το "θύμα" έχει την αίσθηση ότι είναι... ο κουμανταδόρος, δεν μπορώ να στο απλοποιήσω περισσότερο, σόρι :/:
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Υπάρχει και η συνδρομητική τηλεόραση ξέρεις, όπου εκεί όπως και στο ταλαίπωρο internet το "θύμα" έχει την αίσθηση ότι είναι... ο κουμανταδόρος, δεν μπορώ να στο απλοποιήσω περισσότερο, σόρι :/:


Γιατί στην συνδρομητική δε μπορεί να λένε ότι θέλουν; Το bbc ας πουμε ή το cnn δε μπορούν να κάνουν προπαγάνδα;
Ο καθένας μπορεί να κάνει είτε μεσω fb twitter (social media) είτε μέσω τηλεόρασης
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Γιατί στην συνδρομητική δε μπορεί να λένε ότι θέλουν; Το bbc ας πουμε ή το cnn δε μπορούν να κάνουν προπαγάνδα;
Ο καθένας μπορεί να κάνει είτε μεσω fb twitter (social media) είτε μέσω τηλεόρασης
Χαίρομαι που συμφωνήσαμε επιτέλους :happy:
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Μα από την αρχή αυτό έλεγα.
Η μόνη διαφορά είναι στο νετ αμα θες κάνεις και εσύ
Σαν τον... Θεόδωρο Αγκουστίν Γκέγκα ας πούμε? Θα ανοίξω την τηλεόραση στην F1 μάλλον :P
Παρεμπιπτόντως, ο Λεκλέρκ ισοφάρισε το ρεκόρ του Σουμάχερ...4 σερί pole σε μια σεζόν!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όπως και το ίντερνετ, έτσι και η τηλεόραση έχει γίνει πολύ πιο ξενέρωτη πλέον. Και δε θεωρώ πως χρειάζεται κάποια μεγάλη παραγωγή για να βγει μια καλή σειρά ή εκπομπή, αλλά δημιουργικότητα. Ακόμη και το τρας κομμάτι της τηλεόρασης έχει γίνει ξενέρωτο, αντιγραφή από αμερικανιές. Κι επειδή τώρα μ έπιασε εκείνη η κλασική μου νοσταλγία όπως με είχε πιάσει με το ίντερνετ σ ένα άλλο θρεντ, ας παραθέσω τις αγαπημένες μου σειρές και εκπομπές από όταν ξεκίνησα να βλέπω tv μέχρι σήμερα.

Εκπομπές :
1. Οικογενειακές Ιστορίες, οτκ έχει βγάλει η ελληνική τηλεόραση <3
2. Κάτι ψήνεται, πολύ ευχάριστη εκπομπή
3. Το κάστρο του Τακεσι (ναι δεν είναι ελληνικό αλλά και πάλι, δε γινόταν να μείνει εκτός λίστας)
4. Wipe out
5. Πλάκα κάνεις
6. Οι πρώτες 2 σεζόν shopping star
7. Love Bites
8. Πολύ την Κυριακή (δεν ξέρω γιατί αλλά το λααατρευα όταν έπαιζε. Πλέον δεν ξέρω αν θα μ αρέσει άμα το ξαναδώ)
9. Κάψε το σενάριο
10. Μπουκιά και συχώριο


Σειρές:
1. Εγκλήματα
2. Η γενιά των 592 ευρώ
3. Μαύρα μεσάνυχτα
4. Singles
5. Είσαι το ταίρι μου
6. Λένη
7. Ευτυχισμένοι μαζί
8. Η ώρα η καλή
9. Παουλίνα και Μαρία της γειτονιάς (σαν το τακεσι κι αυτές)
10. Η νταντά
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όπως και το ίντερνετ, έτσι και η τηλεόραση έχει γίνει πολύ πιο ξενέρωτη πλέον. Και δε θεωρώ πως χρειάζεται κάποια μεγάλη παραγωγή για να βγει μια καλή σειρά ή εκπομπή, αλλά δημιουργικότητα. Ακόμη και το τρας κομμάτι της τηλεόρασης έχει γίνει ξενέρωτο, αντιγραφή από αμερικανιές. Κι επειδή τώρα μ έπιασε εκείνη η κλασική μου νοσταλγία όπως με είχε πιάσει με το ίντερνετ σ ένα άλλο θρεντ, ας παραθέσω τις αγαπημένες μου σειρές και εκπομπές από όταν ξεκίνησα να βλέπω tv μέχρι σήμερα.

Εκπομπές :
1. Οικογενειακές Ιστορίες, οτκ έχει βγάλει η ελληνική τηλεόραση <3
2. Κάτι ψήνεται, πολύ ευχάριστη εκπομπή
3. Το κάστρο του Τακεσι (ναι δεν είναι ελληνικό αλλά και πάλι, δε γινόταν να μείνει εκτός λίστας)
4. Wipe out
5. Πλάκα κάνεις
6. Οι πρώτες 2 σεζόν shopping star
7. Love Bites
8. Πολύ την Κυριακή (δεν ξέρω γιατί αλλά το λααατρευα όταν έπαιζε. Πλέον δεν ξέρω αν θα μ αρέσει άμα το ξαναδώ)
9. Κάψε το σενάριο
10. Μπουκιά και συχώριο


Σειρές:
1. Εγκλήματα
2. Η γενιά των 592 ευρώ
3. Μαύρα μεσάνυχτα
4. Singles
5. Είσαι το ταίρι μου
6. Λένη
7. Ευτυχισμένοι μαζί
8. Η ώρα η καλή
9. Παουλίνα και Μαρία της γειτονιάς (σαν το τακεσι κι αυτές)
10. Η νταντά
Είναι κάμποσα τα οποία έβλεπα από εκπομπές και σειρές από αυτές που είπες τις έχω λιώσει. Αλλά πρέπει να πω κάτι να βγει από μέσα μου:
Η ώρα η καλή παίζει να είναι από τις πιο σάπιες σειρές που έχω δει στη ζωή αυτή. :look:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Είναι κάμποσα τα οποία έβλεπα από εκπομπές και σειρές από αυτές που είπες τις έχω λιώσει. Αλλά πρέπει να πω κάτι να βγει από μέσα μου:
Η ώρα η καλή παίζει να είναι από τις πιο σάπιες σειρές που έχω δει στη ζωή αυτή. :look:

Αχαχαχ γούστα ειν αυτα... Την ίδια άποψη έχω εγώ για το καφέ της χαράς :sick:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,295 μηνύματα.
Η ελληνική τηλεόραση τελείωσε. Έχει πει το ποίημα εδώ και δεκαετίες.

Μακάρι να γυρναγαν εποχές Ψάλτη, Γαρδέλη
Ακόμα πιο παλιά με Διαμαντόπουλο, ΚΩΣΤΑ ΤΣΑΚΩΝΑ!! Άννα Μαντζουράνη, Βουτσάς στα νιάτα του μαζί με Γιάννη Βογιατζή, Παπαγιαννόπουλος, Βέγγος. Τον τιτανομεγιστο Νίκο Ρίζο, Κώστας Χατζηχρήστος, Γεωργία Βασιλειάδου, Γαρμπή, Νοταρά και δεν συμμαζευεται.
Πείτε μου εσείς πότε βγαίνουν ξανά τέτοιοι ηθοποιοι;

Αν και 35-50 χρόνια πριν από την εποχή μου χάρηκα και δεν το άλλαζα με τίποτα που μεγαλωσα με αυτούς.
Ε ρε το Ροδα Τσάντα και Κοπάνα και το Καμικάζι Αγάπη μου τα έχω μάθει απέξω πια.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε ρε το Ροδα Τσάντα και Κοπάνα και το Καμικάζι Αγάπη μου τα έχω μάθει απέξω πια.

Η πιο σαχλή εποχή στην ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου. Ακόμη και σήμερα γυρίζονται πολύ καλύτερες ταινίες, όπως το "Έτερος Εγώ", οι "Νύφες", η "Μικρά Αγγλία", το "Εφάπαξ", "Αυτή η Νύχτα Μένει", "Hardcore" και σίγουρα πολλές άλλες που δεν έχω δει ακόμη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πωπω έχω ξεχάσει κι άλλες καλές σειρές, όπως το δέκα λεπτά κήρυγμα, ντολτσε βιτα, το σημάδι του έρωτα, τα κρυφά μονοπάτια και... Το ulti cringe - guilty pleasure... Της αγάπης μαχαιριά ❤️
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ε ρε το Ροδα Τσάντα και Κοπάνα.

Εκεί που ο Μπίλιας είδε λίγο μπουτάκι από την Ασίκη και ο Τσάκωνας σε μια σκηνή παίρνει το καζανάκι παραμάσχαλα με τα βρακιά κατεβασμένα.

ΕΠΟΣ!

Δεν υπήρχε καλύτερη εποχή να μεγαλώσει κανείς, με τόση ΠΑΣΟΚική ΚΑΛΤΙΛΑ και ΚΑΦΡΙΛΑ.

Αυτό και τα αγνά παιδικά "αρκουδάκια της αγάπης", "Κάπτεν Χάρλοκ", "Battleship Yamato", Macross/Robotech στα τοπικά κανάλια, ήταν ότι ωραιότερο έχω να θυμάμαι από τα παλιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top