Θεσσαλονίκη Vs Αθήνα: Η καθημερινότητα

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ποιοι εμείς??? Ποια πόλη εκπροσωπείς Θάλεια μου?

Θεσσαλονικιά είμαι. :P
Πάντως αυτά που λες για ψεύτικες βλεφαρίδες, κτλ τα έχω δει στο ΑΠΘ. Βέβαια εκεί δεν είναι μόνο Θεσσαλονικιές αλλά και κοπέλες από άλλες πόλεις της Ελλάδας. Οπότε μήπως γενικότερα οι Ελληνίδες δεν είναι και τόσο σικάτες; Εντάξει μία φορά Λονδρέζες ή Παριζιάνες δεν είμαστε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο. Γενικά όπως είπες παρτάλια υπάρχουν παντού.
Απλά στη Θεσσαλονίκη μου κανε εντύπωση γιατί ήταν μαζεμένες.
Όμως το ξαναλέω, ήταν μια χαρά κοπέλες και γενικα οι εντυπώσεις που χω από τη Θεσσαλονίκη, είναι οι καλύτερες.
Αφού πετάω τη σκούφια μου να ξαναπάω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γιατι αυτες ειναι πιο σηκατες ; Και εκει θα υπαρχουν κατι τετοια φρουτα παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Έλα ντε.. Παντού υπάρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζελ

Νεοφερμένος

Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη
Λοιπον πρωτα απο ολα χαλαροι ρυθμοι, βραδινη ζωη (μπαρακια, φοιτιταδικα, κρασαδικα, λαδδαδικα, σφαγεια), τα παντα) η θάλασσα ειναι απιστευτη δεν μπορω να πηγαινω σε αλλη πολη και να μην βλέπω Παραλια τρελαίνομαι! Επεισης οι ανθρωποι ειναι πιο ανοιχτοι. Δεν βαριέσαι ποτε παρόλα αυτα εγω βαριεμαι και δεν εχω την δυνατοτητα να περιγραψω το τι γίνεται εδω γιατι αν δεν το ζήσεις δεν μπορεις να καταλάβεις. Και μην ξεχνάτε η Θεσσαλονικη ειναι ενα μεγάλο χωριο. Ομως για να δεις πραγματικα την Θεσσαλονικη πρεπει να ξες και σε πια σημεια θα πας.

ΥΓ1 Το καλαμακι ειναι για να ρουφας ΟΧΙ φαγητο.
ΥΓ2 Ναι υπαρχουν παραπάνω απο ενα είδος μπουγάτσας.
ΥΓ3 Ειναι με και σε, το εχει πει και ο Μπαμπινιοτης.
ΥΓ4 Το τοστ ειναι ψημένο.
ΥΓ5 Και πανω απο ολα ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ! αντε μην...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη
Και μην ξεχνάτε η Θεσσαλονικη ειναι ενα μεγάλο χωριο.

Να η διαφορα, η Αθηνα ειναι μια μεγαλη πολη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
η θεσσαλονικη βγαζει τα καλυτερα παιδια ...οπως λεει και το ασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να η διαφορα, η Αθηνα ειναι μια μεγαλη πολη ;)
Κοίτα το ότι είναι μεγάλη πόλη δεν λέει κάτι. Δηλαδή από γνωστούς μου που έχω εκεί με έχουν πει πως για να πας από μία περιοχή σε μια άλλη λίγο πιο απομακρισμένη μπορεί να κάνεις πολύ περισσότερο από μία ώρα. Οπότε πιο το νόημα να τρως τόσο χρόνο σε μετακινήσεις, Παρόλα αυτά επειδή έχει μεγάλες περιοχές μάλλον ότι χρειάζονται οι κάτοικοι το έχουν στην περιοχή τους ή σε μια κοντινή έστω και δεν χρειάζονται τέτοια "ταξίδια" για να πάνε κάπου..

On τώρα πιστεύω ότι κάθε πόλη έχεις τις ιδιαιτερότητες της και την ομορφιά της έτσι και η Θεσσαλονίκη. Είναι ωραία πόλη έχει επιλογές διασκέδασης κτλ, καλό κόσμο και συμμαζεμένη. Όχι πολύ μικρή αλλά όχι και χάος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είμαι Αθηναία, αλλά έχω ζήσει 4 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, οπότε έχω σφαιρική άποψη.Θα προσπαθήσω λοιπόν να είμαι αντικειμενική. Θεωρώ ότι η Θεσσαλονίκη έχει πιο καλή φοιτητική ζωή από την Αθήνα. Επίσης, έχει περισσότερες επιλογές σε διασκέδαση και ντύσιμο, ιδιαίτερα το τελευταίο. Κάθε Αύγουστο ανεβαίνω για ένα τριήμερο, γιατί έχω πολλές καλές φίλες στη Θεσσαλονίκη, όπου και επωφελούμαι των εκπτώσεων και ψωνίζω ό,τι χρειάζομαι (δεδομένου ότι έχει και μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτερες τιμές σε σχέση με την Αθήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοίτα το ότι είναι μεγάλη πόλη δεν λέει κάτι. Δηλαδή από γνωστούς μου που έχω εκεί με έχουν πει πως για να πας από μία περιοχή σε μια άλλη λίγο πιο απομακρισμένη μπορεί να κάνεις πολύ περισσότερο από μία ώρα. Οπότε πιο το νόημα να τρως τόσο χρόνο σε μετακινήσεις, Παρόλα αυτά επειδή έχει μεγάλες περιοχές μάλλον ότι χρειάζονται οι κάτοικοι το έχουν στην περιοχή τους ή σε μια κοντινή έστω και δεν χρειάζονται τέτοια "ταξίδια" για να πάνε κάπου..

On τώρα πιστεύω ότι κάθε πόλη έχεις τις ιδιαιτερότητες της και την ομορφιά της έτσι και η Θεσσαλονίκη. Είναι ωραία πόλη έχει επιλογές διασκέδασης κτλ, καλό κόσμο και συμμαζεμένη. Όχι πολύ μικρή αλλά όχι και χάος. ;)

Η Αθηνα δεν ειναι πολυ απλωμενη και εχει το Ποταμι και την Κηφισίας που ενωνουν πρακτικα τη μια ακρη με την αλλη, ετσι ωστε μπορει να φυγεις απο την Κηφισια και σε μιση ωρα να εισαι στην αλλη ακρη της πολης. Τα προαστια της Αθηνας πρακτικα ειναι σαν μικρες πολεις ενωμενες κι εννοειται πως σχεδον ολα εχουν αγορα ή δικια τους ή εστω πολυ κοντινη. Πρακτικα σχεδον ολες τις δουλειες σου μπορεις να τις κανεις στην περιοχη σου χωρις αναγκαστικα να κατεβαινεις στο κεντρο. Αν λεμε απλωμενη την Αθηνα, που να δειτε το Βερολινο. Αν δεν χρησιμοποιεις ΜΜΜ, αποστασεις 10-15χλμ ειναι καθημερινοτητα και θεωρουνται και σχετικα μικρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η Αθηνα δεν ειναι πολυ απλωμενη και εχει το Ποταμι και την Κηφισίας που ενωνουν πρακτικα τη μια ακρη με την αλλη, ετσι ωστε μπορει να φυγεις απο την Κηφισια και σε μιση ωρα να εισαι στην αλλη ακρη της πολης. Τα προαστια της Αθηνας πρακτικα ειναι σαν μικρες πολεις ενωμενες κι εννοειται πως σχεδον ολα εχουν αγορα ή δικια τους ή εστω πολυ κοντινη. Πρακτικα σχεδον ολες τις δουλειες σου μπορεις να τις κανεις στην περιοχη σου χωρις αναγκαστικα να κατεβαινεις στο κεντρο. Αν λεμε απλωμενη την Αθηνα, που να δειτε το Βερολινο. Αν δεν χρησιμοποιεις ΜΜΜ, αποστασεις 10-15χλμ ειναι καθημερινοτητα και θεωρουνται και σχετικα μικρες :P
Καλά τώρα συγκρίνεις το Βερολίνο με την Αθήνα; :P Για τα κυβικά της Ελλάδας μιλάμε τώρα. Η Αθήνα είναι η μεγαλύτερη πόλη στην Ελλάδα και σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις θεωρείται χάος. Ότι και να λες οι αποστάσεις είναι μεγαλύτερες συγκριτικά με τη Θεσσαλονίκη αυτό ήθελα να πω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καλά τώρα συγκρίνεις το Βερολίνο με την Αθήνα; :P Για τα κυβικά της Ελλάδας μιλάμε τώρα. Η Αθήνα είναι η μεγαλύτερη πόλη στην Ελλάδα και σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις θεωρείται χάος. Ότι και να λες οι αποστάσεις είναι μεγαλύτερες συγκριτικά με τη Θεσσαλονίκη αυτό ήθελα να πω. :)

Τη Θεσσαλονίκη τη μαθαίνεις σ' ένα μήνα, ενώ η Αθήνα πράγματι είναι χαώδης. Μόνο την Άνω Ηλιούπολη, όπου μένω, μπορώ να πω ότι την ξέρω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τη Θεσσαλονίκη τη μαθαίνεις σ' ένα μήνα, ενώ η Αθήνα πράγματι είναι χαώδης. Μόνο την Άνω Ηλιούπολη, όπου μένω, μπορώ να πω ότι την ξέρω καλά.
Απλά λόγω μεγαλύτερης έκτασης της Αθήνας δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι ξες όλα τα μέρη. Η Θεσσαλονίκη απλά είναι πιο μικρή και είναι λίγο δύσκολο να χαθείς. Παρόλα αυτά και οι δύο πόλεις έχουν την ομορφιά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Επισκεφτηκα προσφατα την πρωτευουσα για δευτερη φορα ( ξερω πολλες αλλα δεν με βολευει ο προορισμος) και συνεχιζω να πιστευω οτι χανομαι εκει μεσα :worry: . Η Θεσσαλονικη απο την αλλη, μιας και την εχω περπατησει σχεδον ολη με τα ποδια ( :P ) και την ζω απο την πρωτη μερα που ηρθα στην ζωη ( ναι ναι ναι Θεσσαλονικη ομορφη ειχες την τιμη να με υποδεχθεις) μου φαινεται πιο ''ανθρωπινη''... Μου αρεσει πολυ να περπαταω στην παραλιακη, να πηγαινω βολτες στα λαδαδικα... Να τρεχω στην πλατεια Σκρα της Καλαμαριας.... Αντιθετα, στην Αθηνα δεν βρηκα κατι το ''ελκυστικο'' ... Το κεντρο με τρομαξε... Τα αξιοθεατα της αξια σεβασμου και θαυμασμου ομως μεχρι κι αυτα μου φανηκαν μεγαλα και κουραστικα.... Τελος, οταν ανεβηκα στην ακροπολη και ειδα την πολη απο ψηλα με απωθησε ακομα περισσοτερο....
Μισω την πολυκοσμια της Αθηνας και το στιλ των παιδιων της ηλικιας μου εκει ( οχι οτι στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει αυτο.... Απλα δεν μου εχει τυχει να παω καπου για καφε και να σχολιαζουν τον καθενα στο μαγαζι... Σε αντιθεση με την Αθηνα που πηγα για ενα καφε στα Λιοσια και ηθελα να φυγω το επομενο δευτερολεπτο)
Βεβαια, ολα αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Εγώ πάντως που κάνω κάθε μέρα 35 km πήγαινε-έλα (δηλαδή 70 km ημερησίως) για να πάω στη δουλειά κοντεύω να τρελαθώ από πέρυσι το φθινόπωρο με τα έργα που γίνονται στην παλιά περιφερειακή!Για να μη σχολιάσω την πονεμένη ιστορία του Μετρό και την κατάντια του κέντρου της πόλης που δε διανοείσαι πλέον να προσεγγίσεις με το αυτοκίνητο...
Κι όλα αυτά οδηγώντας (και φθείροντας κατά συνέπεια) αυτοκίνητο ΔΙΚΟ ΜΟΥ που αν ήμουν σε οποιαδήποτε Αθηναϊκή εταιρία αντίστοιχου μεγέθους θα μου είχαν δώσει αυτοκίνητο με leasing!

Οπότε στην παρούσα φάση ψηφίζω Αθήνα, εννοείται εφόσον μιλάμε μόνο για τις δύο αυτές πόλεις!
Γιατί η απάντηση μου μάλλον θα ήταν "Σέρρες" που ήμουν φοιτητής και ξέρω ή κάποια παρόμοια και εξίσου "βολική" επαρχιακή πόλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top