Ράψιμο σε δέρμα (και όχι μόνο)

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ναι, το ξερω οτι το θεμα ειναι ακυρο...

Λοιπον, εχω δυο δερματινα μπουφαν, και αρκετα ραφτα που θελω να τα ραψω πανω τους. Μετα απο πολυ καιρο επιτελους βρηκα καπου που μπορουν να μου τα ραψουν (τελευτεα φορα που πηγα σε εναν απλο ραφτη το αποτελεσμα ηταν κατι χοιροτερο απο χαλια), αλλα μου μπεικε ο προβληματισμος. Ειναι τοσο επαγκελματικη και επιπονη εργασια; Θελω να πω, γιατι να μην μπορει μια απλη ραπτομηχανη, η και απλα με το χερι να ραφτει κατι πανω στο δερμα; Και εστω οτι ειναι λογο υλικου, γιατι να μην μπορει να γινει με μια πιο μεγαλη και σκληρη βελονα; Υπαρχουν σε εμποριο μηχανες καταληλες για δερμα, σε φτηνες τιμες; (και γενικα που πουλανε μηχανες; )
Γιατι εδω που τα λεμε, ειναι πολλα τα πραγματα που δεν θελω να ραψω, και δεν ειναι μονο αυτα τα δυο μπουφαν, αν για ολα τρεχω σε ραφτες, ζητω που καΐκαμε... Δεν μπορει, καπιος τροπος θα υπαρχει να το κανω μονος μου...
Και οταν δεν μιλαμε για δερμα αλλα για τζιν η αλλο απλο υφασμα, τι παιζει; Θελει ραπτομηχανη, γινετε με χερι; Αν εχω ραπτομηχανη για δερμα δεν θα κανει για αλλα υφασματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θέλει ΕΙΔΙΚΗ ραπτομηχανή, και βέβαια καλό τεχνίτη.
Κοίτα σε γουναρά, αλλιώς βεβαιώσου ότι αυτός στον οποίον πήγες ξέρει από δέρμα.

Μέτρα σου πήραν, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν θελω να μου φτιαξουν μπουφαν απο το μηδεν. Εχω μπουφαν και θελω απλα να μου ραψουν καπια paches πανω (πως ειναι εδω ας πουμε). Αυτος ειναι γνωστος του μπαμπα μου και υποτιθετε ξερει... τι να πω... Δεν το κεβω να βρησκω και κανεναν πιο σχετικο οποτε... το δοκιμαζω και βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η μαμά σου ή κάποια γιαγιά ή θεία δεν ξέρει από αυτά; Εμένα στην οικογένεια ξέραν οι περισσότεροι, αλλά έχω μείνει χωρίς παππούδες και η μαμά δε νομίζω ότι ράβει τίποτα πλέον! :worry: Αν θέλεις να ράψεις πολλά πάντως νομίζω δε συμφέρει να πας σε ράφτη... Πάρε βελόνα και κλωστή και ξεκίνα! (Έχω μία εντύπωση ότι η ραπτομηχανή χαλάει το δερμάτινο... Νομίζω όμως ότι για το τζιν κάνει-ρώτησε όμως καλύτερα, μη σου λέω βλακείες :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως και πάλι θέλει ειδικά εργαλεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κρόνε άν θές μπορώ να σου πώ μια γυναίκα που κάνει μόνο δέρμα στην Παλιά πολη, πηγαίναμε εκεί τα δεμάτινα του μαγαζιού που δούλευα, είχε μόνο δέρμα και ήταν οικονομική, εμείς είχαμε βεβαια λίγα δερμάτινα αλλα σαν δουλειά έκανε πολλύ καλή απο όσο την χρειαστήκαμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@kalypso μανα λιγο δυσκολο... πιο ευκολα και γρηγορα θα ξεμπερδεψω με ραφτες.... Η γιαγια ειναι αρκετα εως πολυ ασχετη (οχι γενικα με το ραψιμο, με τα οπως θελω εγω), θεια-νυν του μπαμπα- κοπελα- πεθερα δεν ξερουν και φοβουνται να ασχολιθουν με δερμα.

@kalypso και Γιδι Κλοστη κανονικη κανει;Υπαρχει καπια ιδικη (και αν ναι που μπορω να βρω; ) Αν γινετε να γινει στο χερι, γουσταρω να κατσω να το κανω μονος μου! (δεν ειμαι και ο ασχετος επι ραψιματος, στην Σουηδια ειχαμε κανονικα μαθημα ραπτικης οποτε σκαμπαζω... αυτο μπορω ανετα να το κανω σε τζιν, το προβλημα ειναι τα εργαλεια που λεει το γιδακι)

@mania Δεν στελνεις ενα πμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με λιγο ψαξιμο στο νετ επεσα πανω σε ενα ξενο φορουμ, οπου ενα παιδι ειχε το ιδιο προβλημα με εμενα. Αυτο που του ειπανε ητανε να παρει βελονες για δερμα (πιο μεγαλες και πιο μητερες ωστε να τρυπανε ευκολα το δερμα) και να το ραψει... Δλδ σαν να εραβε το οτιδηποτε σε οπιοδηποτε απλο υφασμα, απο οτι καταλαβα. (μιλαμε για χερι παντα). Τι λετε οσοι ξερετε; Να το δοκιμασω η να μην το ρισκαρω; Με το φτωχο μυαλο μου, δεν νομιζω να μπορει να παθει και κατι... Το ενα μπουφαν μου που του εχω βαλει ραφτα πανω, απλος ραφτης μου τα εκανε με κανονικη ραπτομηχανη και βελονα.... Και το ραψιμο μια χαρα ειναι, απλα ο κακομοιρης ητανε πολυ γερος και μου τα βαλε στραβα (μεχρι και αναποδα μου εβαλε ενα).

Βασικα λεω το ενα μπουφαν που εχει χοντρο δερμα, και ειναι ακριβο καλου κακου να το παω σε επαγκελματια για να ειμαι σιγορος, αλλα θελω τουλαχιστων τα αλλα 2 να κατσω να τα κανω μονος μου, ιδικα το ενα που το ειχα παει σε ραφτη και μου το εκανε χαλια θελω να το επαναφερω μονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αχ βρε Κρόνε, μακάρι να ήμουν Ρόδο να το αναλάμβανα η ίδια, ξέρεις πόσα ρούχα μου τα κόβω κ τα επανασυνδέω σε διάφορους συνδυασμούς? :P

Τεσπά, το ράψιμο στο δέρμα, ναι χρειάζεται ειδικό. Ωστόσο, αν το δερμάτινό σου δεν έχει επένδυση or something like that από μέσα, κ ΑΝ πιάνει το χέρι σου μπορείς κ μόνος σου όπως είπες με ειδική βελόνα, δεν είναι τπτ απλά πρόσεξε τη ραφή να είναι ίσια κ να μη φαίνεται έστω από έξω άσχημα (που κ να φαίνεται, in my opinion, το handmade αξίζει πολλά περισσότερα από τα ετοιματζίδικα :)).

Οι καλύτερες ραπτομηχανές είναι οι singer αλλά δεν νομίζω να αξίζει να αγοράσεις μία για μεμονωμένες περιπτώσεις.


Καλή επιτυχία!

Κ όταν το φτιάξεις βάλε μας καμιά φωτό :D οκζ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
niyia, ανθρωπε μου!

Λοιπον. Επενδυση εχει απο μεσα (δεν ξερω αν ενοεις αυτο... ειναι το δερμα απο εξω και απο μεσα εχει μια στρωση υφασμα), αλλα στο αλλο που εχω το εραψε μαζι με την επενδηση, νταξει, οχι το οτι καλητερο, αλλα στα @@ μου, αν δεν υπαρχει κινδινος να χαλασει το μπουφαν.... Το χερι μου, μεχρι πριν τεσερα χρονια επιανε μια χαρα... Τωρα δεν εχω ραψει εδω και 4χρονια, αλλα πιστευω το εχω, και αλλωστε θα το κανω με ορεξη, προσοχη και αγαπη. Τωρα η ραφη και να φαινεται, μην κολας... δεν ξερω αν εχεις εικονα του πως ειναι το στυλ μου... Μην σου πω οτι θα το κανω επιτιδες να φαινετε ασχημα...:P Παντος πρωτιμω να το κανω μονος μου, οχι για το οικονομικο (και για αυτο βεβαια), αλλα και γιατι γουσταρω τρελα, θα το αιστανομαι πολυ πιο δικο μου και θα το κανω και ακριβος οπως θελω! Και θα εχω και κατι να γεμισω μερικες μερες που θα μου αρεσει.

Εσυ σαν η πιο σχετικη που ξερω με τετια θεματα, μου προτινεις να το δοκιμασω η θα καταστρεψω τα μπουφανακια μου (τα δυο ειναι απο δερμα κατσικιου και το τριτο (αυτο που εχει την πιο πολυ δουλεια, απο δερμα αγελαδας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εγώ σου λέω με τα 1000 να το δοκιμάσεις (κ να μας το δείξεις μετά :P)!
Όσο για το αν καταστρέψεις τα μπουφάν σου, κοίτα...αν το μπουφάν είναι καινούργιο, ε κράτα το λίγο να παλιώσει κ κάνε τις δοκιμές σου του χρόνου (που λέει ο λόγος). Αλλά ακόμα κ λάθος να κάνεις πες, το μόνο που μπορεί να πάθει το δέρμα είναι μερικές περιττές τρυπούλες από βελόνα οι οποίες κιόλας είναι σχετικά μικρές. Οπότε? Αν το έχεις πάρει απόφαση κάντο, σιγά μια στάμπα είναι την οποία θα την ράψεις πάνω...piece of cake, δεν θα πάθει τπτ, σου λέω μακάρι να ήμουν εκεί θα σε βοηθούσα. :P



Υ.γ. : Α, κ ξεκίνα από το πιο μαλακό δέρμα (το κατσίκι δεν είναι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οκ, λεω να το δοκιμασω! Το πολυ-πολυ να δωσω το βοδι (που και πιο ακριβο και πιο καινουργιο ειναι) σε επαγκελματια και τα αλλα μονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top