Σχέσεις μετά το διαζύγιο

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μιλα μου εσυ για αγαπη και αλλα τετοια. δεν ειμαι κατα της αγαπης, και τη θεωρω το πρωτο στοιχειο της σχεσης. αλλα οταν ξεκινας κατι βλεπεις μετα απο 10 χρονια πως θα ειναι αυτη η σχεση?

γιαυτο οι περισσοτεροι χωριζουν στα 7 με 10 χρονια,γιατι δεν ειδαν απο πριν τι περιπου θα γινει στα επομενα. Υπαρχει ενας προυπολογισμος της ζωης.

Αν νομιζετε οτι ολα ειναι αυθαιρετα καντε τη ζωη σας, παντρευτειτε και 10 φορες. εγω δεν εχω σκοπο να χασω το χρονο μου.

Οι άνθρωποι χωρίζουν για διάφορους λόγους. Επειδή βιάστηκαν να παντρευτούν, επειδή παντρεύτηκαν συμφεροντολογικά, επειδή γνώρισαν κάτι καλύτερο, επειδή υπάρχει κακοποίηση, επειδή δεν αντέχουν άλλο. Όπως και με τις σχέσεις, δεν μπορείς να βάλεις ούτε τα διαζύγια σε καλούπια, δεν είναι MCQ να πρέπει να διαλέξουν μία από τις 5 επιλογές τα ζευγάρια πριν υπογράψουν τα χαρτιά.

Κάνεις ένα μεγάλο logic gap ανάμεσα στην αρχή της σχέσης και στην πορεία της. Μπορείς κάποιες φορές να προβλέψεις την έκβασή της (κυρίως αν δεν ταιριάζεις με τον άλλον και απλά σπαταλάς τον χρόνο σου για να μην είσαι μόνη), αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να βγεις 3 φορές με έναν άνθρωπο και να πεις "ΑΥΤΟΝ εγώ θα τον παντρευτώ και θα γεράσω μαζί του", γιατί είναι ένα ξεκάθαρα πολυπαραγοντικό ζήτημα, και ακόμα και αν καλύπτονται οι 5 παραπάνω προϋποθέσεις σου, υπάρχουν άπειροι ακόμα συναισθηματικοί παράγοντες. [Εδώ είναι ήδη δύσκολο να βρούμε άντρα/γυναίκα έχοντας κάποια κοινά αποδεκτά standards, ήθελα να 'ξερα αν εσύ που σχεδόν τους δίνεις ερωτηματολόγιο γνωριμίας στο πρώτο ραντεβού βρίσκεις]. Οπότε οκ, μπορείς να βρεις 10 ανθρώπους σε όλον τον πλανήτη και οι προϋποθέσεις σου να είναι κουλ μ' αυτούς, τι θα κάνεις; Δεν θα σπαταλήσεις χρόνο με κάποιους μέχρι να καταλήξεις σε έναν; Και που ξέρεις ότι αυτός ο 1 θα σε κάνει περισσότερο ευτυχισμένη από έναν άντρα που καλύπτει 2/5 προϋποθέσεις σου και απλά δεν μπαίνει σε κάποιο από τα λογικά κουτιά σου; Το πού θα πέσεις, όσο και να λέμε ότι ελκύουμε και ελκυόμαστε από συγκεκριμένο τύπο ανθρώπων, είναι ένα θέμα τύχης και δευτερευόντως επιλογών.

Είσαι 30, είμαστε 20-24 οι περισσότεροι που σου γράφουμε, ναι η αλήθεια είναι ότι το δικό μας ηλικιακό group δύσκολα θα σκεφτεί γάμο, μεγάλη σχέση, αιώνια δέσμευση, αλλά και συ πας στο άλλο άκρο. Με βάση αυτά που γράφεις δεν ψάχνεις απλά να επενδύσεις συναισθηματικά σε μια σχέση, ψάχνεις κάποιον να ανοίξετε σπίτι! Και μακάρι να τον βρεις, αλλά δεν ξεκινάς με λίγο πιο εφικτούς στόχους πρώτα; Όπως ας πούμε να βρεις σε πρώτη φάση έναν άνθρωπο που μπορείς να πεις 5 κουβέντες, να κάνεις καλό σεξ και να μην βαριέσαι (αυτά ναι, ΕΙΝΑΙ προϋποθέσεις), πριν περάσεις σε πονοκεφάλους όπως συγκατοίκηση, οικογένεια, γονείς και παιδιά; Γιατί δεν μπορείς από το πρώτο μέρος της εξίσωσης να πας στο δεύτερο κατευθείαν, και δεν μπορείς να καταλάβεις τι μέλλει γενέσθαι για το δεύτερο αν δεν περάσεις πρώτα από το πρώτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
τελικα δεν μας ειπες την αποψη σου για τις σχεσεις χωρισμενων με παιδια. εχεις καποια σχετικη εμπειρια?

Έχω εγώ. Ρώτα κάτι πιο συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ερινυς, καλημερα, δεν διαφωνω μαζι σου οτι το σεξ και η επικοινωνια ειναι οι πρωτοι παραγοντες, ειδικα εγω σαν Σκορπιος εχω πρωταρχικο θεμα το σεξ. Αλλα τι να το κανεις αν εχεις καλο σεξ με εναν αντρα που δεν παει περα απο ενα καλο κρεβατι?

Δεν αποκλειω τους αλλους κανονες οπως τα λες.

Λοιπον, εχω τις προτασεις μου κατα καιρους, και αυριο το πρωι αν βγω εξω και πω θελω να παντρευτω ολο και καποιος θα θελει. Ομως θα θελει με τους δικους του ορους κ εγω με τους δικους μου, οποτε πρεπει να βρουμε μια χρυση τομη.

Οσο για το πως θα ξερω αν κανει και πως θα φερθει στο μελλον, εχω διπλα μου ανθρωπους που με συμβουλευουν πιο εμπειροι. Και να σου πω και κατι ακομα, ενα απο τα ατομα που με συμβουλευει ειναι ενας ανθρωπος εκ γεννηθης με πνευματικο χαρισμα να βλεπει το παρελθον και το μελλον των ανθρωπων, αμεσως μολις δει ενα ατομο, ειτε απο κοντα ειτε σε φωτογραφια.Δεν το κανει επαγγελματικα και τον ξερω 8 χρονια τωρα, εχουν ακουσει κ εχουν δει πολλα τα ματια μου.

Λοιπον αυτο το ατομο μολις δει τον υποψηφιο " γαμπρο" θα μου πει μεχρι και στα σχολικα του χρονια τι εκανε στη ζωη του. Γιαυτο τιποτα δεν ειναι αγνωστο για μενα, εχω και την τυχη και την καταρα να γνωριζω νωριτερα τι θα μου προκυψει με τον αντρα αυτο. Και το εχω τεσταρει πολλες φορες, οχι μονο σε θεματα γκομενικα αλλα και σε αλλες καταστασεις.

Οποτε γνωριζω απο την καλη και την αναποδη καποιον μολις τον γνωρισω. Δυστυχως, εχω τα μεσα:D:D:D:D

Οποτε δεν μπορει να με ξεγελασει ή να βρεθω σε εκπληξεις τοσο ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ερινυς, καλημερα, δεν διαφωνω μαζι σου οτι το σεξ και η επικοινωνια ειναι οι πρωτοι παραγοντες, ειδικα εγω σαν Σκορπιος εχω πρωταρχικο θεμα το σεξ. Αλλα τι να το κανεις αν εχεις καλο σεξ με εναν αντρα που δεν παει περα απο ενα καλο κρεβατι?

Δεν αποκλειω τους αλλους κανονες οπως τα λες.

Λοιπον, εχω τις προτασεις μου κατα καιρους, και αυριο το πρωι αν βγω εξω και πω θελω να παντρευτω ολο και καποιος θα θελει. Ομως θα θελει με τους δικους του ορους κ εγω με τους δικους μου, οποτε πρεπει να βρουμε μια χρυση τομη.

Οσο για το πως θα ξερω αν κανει και πως θα φερθει στο μελλον, εχω διπλα μου ανθρωπους που με συμβουλευουν πιο εμπειροι. Και να σου πω και κατι ακομα, ενα απο τα ατομα που με συμβουλευει ειναι ενας ανθρωπος εκ γεννηθης με πνευματικο χαρισμα να βλεπει το παρελθον και το μελλον των ανθρωπων, αμεσως μολις δει ενα ατομο, ειτε απο κοντα ειτε σε φωτογραφια.Δεν το κανει επαγγελματικα και τον ξερω 8 χρονια τωρα, εχουν ακουσει κ εχουν δει πολλα τα ματια μου.

Λοιπον αυτο το ατομο μολις δει τον υποψηφιο " γαμπρο" θα μου πει μεχρι και στα σχολικα του χρονια τι εκανε στη ζωη του. Γιαυτο τιποτα δεν ειναι αγνωστο για μενα, εχω και την τυχη και την καταρα να γνωριζω νωριτερα τι θα μου προκυψει με τον αντρα αυτο. Και το εχω τεσταρει πολλες φορες, οχι μονο σε θεματα γκομενικα αλλα και σε αλλες καταστασεις.

Οποτε γνωριζω απο την καλη και την αναποδη καποιον μολις τον γνωρισω. Δυστυχως, εχω τα μεσα:D:D:D:D

Οποτε δεν μπορει να με ξεγελασει ή να βρεθω σε εκπληξεις τοσο ευκολα.

Από τα 30 και μετά ο γάμος δεν πρόκειται να γίνει με τους δικούς σου όρους αλλά με τους όρους γαμπρού καθώς είναι απλά θέμα διαπραγμάτευσης, εσύ δεν έχεις πολλά περιθώρια ακόμη όσον αφορά την τεκνοποίηση ενώ αυτός έχει, συνεπώς εσύ θες το γάμο περισσότερο από αυτόν και άρα θα γίνει με τους όρους του. Αυτό είναι τόσο προφανές που αν τελικά βρεις κάποιον και κάνεις το γάμο με τους δικούς σου όρους σημαίνει πως έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα ο άλλος που θα σου βγει παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Tania δεν ειναι θεμα ηλικιας, ειναι θεμα τι μπορει να δωσει ο καθενας στη σχεση αυτη. Τωρα δεν θελω παλι να μιλαω για το εγω μου, αλλα εχω τις προτασεις μου γιατι αυτοι που με προσεγγιζουν αντιλαμβανονται τι μπορουν να παρουν απο μενα. Εγω απλα βλεπω οτι δεν μπορω να παρω παρομοια. Εγω καλυπτω τις απαιτησεις τους, σε πολλα επιπεδα, που δεν θελω τωρα να αναλυσω γιατι θα φανω ψωνιο.

Αν ημουν καμια αφραγκη στον ηλιο μοιρα, εννοειται και 18 να ημουν με τους ορους του αλλου θα επαιζα. απο τη στιγμη ομως που ειμαι οικονομικα ανεξαρτητη, δεν εχω αναγκη να ανεχτω.

Και να το τονισω, μιλαω για θεματα λογικα, οπως να εχουμε την ησυχια μας, να εχουμε επικοινωνια κλπ. Τα απλα και αυτονοητα ζηταω, που πλεον αυτα εχουν γινει παραλογα.

Αλλα οπως ειπα εχω χαρισματικο ατομο που μου λεει απο πριν μολις γνωρισω καποιον τι σοι ειναι και που θα παει. Δυστυχως αλλα και ευτυχως για να μην χανω το χρονο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Άννα μου θύμισες λοιπόν πριν κάποια χρόνια, ήμουν λίγο πιο μικρή από σένα, σε ένα φόρουμ σαν αυτό έλεγα κι εγώ τις απόψεις μου για τον ιδανικό άντρα που περίμενα να γνωρίσω και δεν έριχνα καθόλου νερό στο κρασί μου στις απαιτήσεις μου. Κι έλεγα, πρέπει να έχει αυτό, εκείνο, το άλλο, να κάνει αυτό, να μην κάνει το άλλο κλπ και ήμουν τόσο ανεβασμένη στο καλάμι μου που δεν έβλεπα καν τη γη. Και ήταν μια κοπέλα φρεσκοπαντρεμένη και μεγαλύτερή μου και μου λέει "καλά, εσύ ωραία τα λες, αλλά όταν γνωρίσεις αυτόν που θα ερωτευτείς, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΤΑΚΙ ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΞΥΡΙΣΕΙΣ!". Τότε μού είχε κάνει εντύπωση και έλεγα, σιγά που θα αλλάξω εγώ τις απαιτήσεις μου για έναν άντρα, να αλλάξει αυτός για μένα! Ήρθε όμως η ώρα που γνώρισα κάποιον που άξιζε μέχρι τελευταίας πένας που λένε και ήρθα κι εγώ και άλλαξα, και συμβιβάστηκα, και άλλαξα αντιλήψεις, και διόρθωσα συμπεριφορές και άλλα και άλλα. Γιατί αυτό που δε μας λένε οι μεγάλοι όταν είμαστε μικροί είναι οτι ο γάμος είναι πρωτίστως ένας συμβιβασμός. Αξίζει όμως γιατί σού δίνει τόσα καλά. Μπορεί τώρα εσύ να λες "μα τι λέτε τώρα; εγώ, ποτέ!" αλλά εδώ είσαι κι εδώ είμαι. Αν δεν αποφασίσεις να συμβιβαστείς σε κάποια πράγματα, χωριό δεν θα κάνεις με κανέναν και στο υπογράφω. Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Himela καλημερα, εχεις πολυ δικιο. στη ζωη μου ο,τι ειπα ποτε μη λες ποτε, το εχω κανει. Ομως επειδη ειμαι αρκετα προσγειωμενο ατομο, πιστεψε εχω τρομερο αυτοελεγχο, εχει τυχει ακομα και ερωτικα να μου αρεσει καποιος, αλλα επειδη ηταν απαγορευμενος δεν εκανα τιποτα. Και ας υπεφερα δυο χρονια με τη σκεψη μου σε εκεινον.

Και η αφορμη που εγραψα εδω ειναι γιατι γνωρισα ενα παλικαρι χωρισμενο με παιδια, καταπληκτικο, και σεξυ, αλλα επειδη ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων, ειπα οχι ακομα και αν με πονεσε.

Και ειναι και σεξυ και με χιουμορ και ξερει να βγαζει λεφτα. Και ειπα ΟΧΙ, σαν τον Μεταξα κ εγω:D:D:D:D

Γιατι μονο που μου περιεγραφε οτι η γυναικα του η πρωην του πρηζει τα α... για διατροφες κλπ, και οτι καποτε ειχε προσπαθησει να τα ξαναβρουν αλλα εκεινη δεν ηθελε και τωρα αυτος παγωσε και ψαχνει μια συντροφο να μην ειναι μονος. ειπα ΟΧΙ !!!

Οσο οσο καλος και να ειναι, θα ειμαι παντα η δευτερη, παντα θα τον δανειζομαι, και παιδι να κανω μαζι του θα εχει δανεικο μπαμπα.

Τα εχω ζησει και προτιμω σε μοναστηρι, ή λεσβια χαχαχα, τι να πω?

Υπαρχει η στιγμη που πρεπει να πεις το μεγαλο ΟΧΙ οπως ελεγε και ο Καβαφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άννα αν δεν σε πειράζει να μείνεις μόνη, προς τα εκεί πάμε. Άνδρα ελεύθερο νέο ορφανό και πλούσιο ταυτόχρονα δε θα βρεις, για να στο πω κάπως λιανά. Και οι γάτες καλές είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Άννα αν δεν σε πειράζει να μείνεις μόνη, προς τα εκεί πάμε. Άνδρα ελεύθερο νέο ορφανό και πλούσιο ταυτόχρονα δε θα βρεις, για να στο πω κάπως λιανά. Και οι γάτες καλές είναι.

Βασικά, διόρθωση: Ίσως βρεις κάποια στιγμή, αλλά αν το κάνεις αυτοσκοπό, θα χάσεις τόσες ευκαιρίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Βασικά, διόρθωση: Ίσως βρεις κάποια στιγμή, αλλά αν το κάνεις αυτοσκοπό, θα χάσεις τόσες ευκαιρίες...
Και μια σημείωση. Και να τον βρει, δεν μπορεί κανείς να της εγγυηθει ότι θα είναι ο mr perfect.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και να τον βρει, δεν μπορεί κανείς να της εγγυηθει ότι θα είναι ο mr perfect.

Εδώ κάνεις λάθος.Μπορεί να το εγγυηθεί ο γνωστός της που έχει πνευματικό χάρισμα και μπορεί να βλέπει το μέλλον των ανθρώπων.Αυτό σε συνδυασμό με το ζώδιο δίνει μηδενικό περιθώριο για λάθη.

Mην παρεξηγηθείς Anna87.Σαν σκορπιός και εγώ,μου βγαίνει φυσικά ο σαρκασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Dimitris Εισαι φοβερός:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::P:P:P:P:P

Καλα κανεις και σαρκαζεσαι, και εγω σαρκαζομαι πολυ αν διαβασες και τα προηγουμενα ποστο μου.

Δεν θα υπαρχουν περιθωρια λαθους, οχι μονο επειδη εχω φιλο χαρισματικο, αλλα με την πρωτη κινηση το πιο πιθανο να τον τουφεκισω!!! :D

Τωρα για τον φιλο μου που βλεπει πραγματα, οντως τα βλεπει. Και εγω σαν Σκορπιος που ειμαι πολλες φορες δεν τον εχω ακουσει που με εχει προειδοποιησει στις προβλεψεις του, παρολο που εχω δει παρα πολλα τοσα χρονια απο το ατομο αυτο.

Και εγω ανθρωπος ειμαι και λυγιζω αν μαρεσει καποιος. Αλλα επειδη αλλο να καυλαντιζομαστε, αλλο να παιρνουμε σοβαρες αποφασεις ζωης. Εκει τα κοιταω πιο σοβαρα τα πραγματα.

Προς το παρον εχω δυο σκυλια, τωρα δεν ξερω αν θα γινω προεδρος καμιας φιλοζωικης αμα μεινω μονη μου. :P

Δεν ζηταω τρελα πραγματα, απλα να εχω επικοινωνια , να μην εχει επιρροες απο την οικογενεια του και να ειναι κουβαλητης και οχι τσιγκουνης. Γτ ξερω και κατι πλουσιους που ειναι παρα πολυ τσιγκουνηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Αμα παίρνεις διαζύγιο μετα απο μια δυσκολη σχέση, δεν κρατας κανια επαφη μετά, εκτος κι αν πρόκειται για συζητήσεις που αφορούν το παιδι. Διαφορετικά κομμένα ολα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,333 μηνύματα.
Εγώ πιστευω αν ποτε χώριζα δε θα ξανά παντρευόμουν ουτε αλλά παιδια θα έκανα. Τη θέση του κανεις ποτε δε θα μπορουσε να παρει καθώς ήταν (είναι εννοώ) ο πιο μεγάλος μου έρωτας κ αγάπη
Σίγουρα θα είχα κάποια συντροφιά, ως εκεί πιστευω..
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Αμα παίρνεις διαζύγιο μετα απο μια δυσκολη σχέση, δεν κρατας κανια επαφη μετά, εκτος κι αν πρόκειται για συζητήσεις που αφορούν το παιδι. Διαφορετικά κομμένα ολα.
Είναι απαραίτητο να υπάρχουν επαφές μόνο κ μόνο λόγω του παιδιού.
Είχα μια φίλη με χωρισμένους γονείς που όπως λες είχαν μια δύσκολη σχέση κ δεν είχαν καμία καμία επαφή κι έτσι αυτή έλεγε στη μαμά της ότι είναι στο μπαμπά της κ το αντίστροφο και έκανε διάφορα πράγματα μια φορά κόντεψε να κινδυνεύσει.
Ας αφήσουν στην άκρη τους εγωισμους... Για το παιδί.



Υ.γ δεν έχω καταλάβει αν το θρεντ εννοεί τις σχέσεις του ζευγαριού μετά το διαζύγιο ή γενικά τις σχέσεις που μπορεί να κάνει ένας γονέας με παιδί από προηγούμενο γάμο.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ωραία θέματα έχετε στο αρχείο συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες!

Ανήκω σε αυτούς που έχουν στο βιογραφικό τους αρκετά διαζύγια. Όχι, δεν παντρευόμουν για πλάκα, αλλά δεν θεώρησα ποτέ και το θεσμό του γάμου τόσο σπουδαίο που να μπορεί να σταθεί πάνω από τα θέλω, τις ανάγκες και την ευτυχία μου. Την δική μου, ή της συντρόφου μου. Το ίδιο είναι άλλωστε. Ένας δυστυχισμένος είναι αρκετός και για τους δυο σε ένα ζευγάρι.

Επίσης δεν με φόβισε ποτέ η λέξη διαζύγιο. Λύση του γάμου λέγεται και αποδέχομαι και τις δύο έννοιες, και την κυριολεκτική, αλλά και τη μεταφορική. Λύση=διάλυση και λύση στα προβλήματα που προέκυψαν.

Η μεγάλη διαφορά είναι στην περίπτωση που υπάρχει παιδί. Σε αυτή δεν θα μπορούσα ποτέ να είμαι τόσο "άνετος" που λέμε, οπότε και απέκτησα ένα μόνο παιδάκι, αποτέλεσμα έρωτος και υπευθυνότητας. Τρίτος παράγοντας στην εξίσωση της ευτυχίας. Και ο πιο καθοριστικός φυσικά.

Με τις συντρόφους μου που δεν έκανα παιδί, μας ενώνει μόνο η σιωπηρή αγάπη.
Πως να μισήσεις άλλωστε κάποιον που αγάπησες; το θεωρώ αδιανόητο.

Δεν έχουμε επαφές και δεν θα ήταν καλό και να τις διατηρούσαμε.

Με την σύντροφο που αποκτήσαμε όμως το παιδάκι μας, είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Δεν είναι μόνο οι άριστες σχέσεις που πρέπει να έχουμε ως γονείς. Είναι που και προσωπικά θέλω να ξέρω πως είναι ευτυχισμένη γιατί αυτό θα αντανακλάται και στο παιδί. Και αντανακλάται, γιατί το παιδάκι μας είναι πολύ ευτυχισμένο και το ίδιο. Αποτέλεσμα υπευθυνότητας και πάλι.
Και την επιθυμία μου αυτή, να είναι όσο το δυνατό πιο ευτυχισμένη με την έννοια να μη της λείπει κάτι από αυτά που θα μπορούσα και που δεν θα με πρόσβαλλαν να της παρέχω την εκφράζω απόλυτα έμπρακτα, δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες.

Η στάση μου αυτή δεν εκτιμήθηκε πάντα από τις συντρόφους που είχα κατά καιρούς όπως καταλαβαίνετε. Αρχικά τους φαινόταν πολύ ωραίο και υπεύθυνο όλο αυτό, αλλά στην συνέχεια άρχιζε να ενοχλεί κυρίως όσες είχαν κάποια εμπειρία διαζυγίου γιατί ενδεχομένως το είχαν βιώσει διαφορετικά. Τους φαινόταν περίεργο πως ποτέ δεν είχαμε ανταλλάξει εξώδικα, "μπινελίκια", καταγγελίες και ποτέ δεν υπήρξε καμία διαφωνία ούτε για την διατροφή, ούτε για την επιμέλεια, ούτε για την επικοινωνία. Ούτε καν.

Καλώς η κακώς, μπορεί να έχω απορρίψει καθέτως και οριζοντίως την συγκεκριμένη τέως σύζυγο ως γυναίκα, αλλά δεν διαπραγματεύομαι καθόλου την θέση που έχει στη ζωή μου ως μητέρα του παιδιού μου και σπουδαιότερη συνεργάτιδα για την ανατροφή του. Θέση αιώνια και ακλόνητη από την στιγμή που είναι αυτό που θα έλεγα σωστή μητέρα. Και φυσικά, ότι συνεπάγεται αυτού.

Δικαίωμα τους να μη το δεχτούν φυσικά. Δικαίωμα τους ακόμη και να το δεχτούν και στην πορεία να το μετανιώσουν. Δικαίωμα μου όμως να μη το διαπραγματεύομαι.

Οπότε, στις "σχέσεις μετά το διαζύγιο" στην περίπτωσή μου είχα ζητούμενο την απόλυτη κατανόηση της στάσης μου γιατί από την στιγμή που ένα παιδί αναγνωρίζει ως οικογένεια την μητέρα και τον πατέρα του, υπάρχει ξεκάθαρα οικογενειακή σχέση και μεταξύ των δυο ακόμη και αν έχουν πάρει σαράντα ακόμη διαζύγια.

Μπορεί να ακούγεται δύσκολο, αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που το κατανοούν αυτό, ανευ όρων.
Ακόμα και χωρίς την παραμικρή εξήγηση από μέρους μου.

Και κατά πως μου λέει ένας από αυτούς, "ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζεις την πρώην σου, είναι δείγμα για το ποιος πραγματικά είσαι ή ποιος μπορεί να γίνεις".

Αυτά τα ολίγα!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και κατά πως μου λέει ένας από αυτούς, "ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζεις την πρώην σου, είναι δείγμα για το ποιος πραγματικά είσαι ή ποιος μπορεί να γίνεις".
Με λίγα λόγια για εμένα "μεγάλη ψυχη"?

Πράγμα που πιστεύω ελάχιστοι μπορούν να το κάνουν γιατί είναι φύση αδύνατο να συμβαίνει και το κυριότερο να πατροναρεις μια πολυ συγκεκριμένη αντίδραση σε ανθρώπους που έρχεσαι αντιμέτωπος μαζί τους για διαφορετικούς λόγους...π.χ αν όλες σε εξαπάτησαν ή αν όλες δέχτηκαν να τις εξαπατήσεις εσύ (τελείως τυχαίο αυτό μην παρεξηγηθώ) τότε ναι υπάρχει περίπτωση να ταυτίζονται οι αντιδράσεις σου..

Αν όμως υπάρχει χωρισμός για διαφορετικούς λόγους;
Πως φτάνεις στο σημείο αυτό;

Εκτός και αν μιλάς για το πέρασμα ενός χρονικού διαστήματος που έχεις βιώσει τα έντονα συναισθήματα του θυμού, της απογοητευσης ,της θλίψης της απόρριψης και γενικά όλο αυτό που βιώνει ένας φυσιολογικός άνθρωπος μετά από ένα χωρισμό...

Αν μιλάς για την "γευση" που έχει μείνει από όλο αυτό το συναισθηματικο πέρασμα τότε ίσως μπορώ να το καταλάβω και να το συναισθανθω .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top