Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

tinaki

Νεοφερμένος

Η tinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εγώ θα τα μάθω αυτά που μου έχουν μάθει οι γονείς μου δηλ. εσείς που λέτε ότι θα τα αφήσετε να αποφασίσουν από μόνα τους μέχρι εκείνη την ώρα δηλ. τα παιδιά σας θα είναι χωρίς να έχουν βαπτιστεί ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
εγώ θα τα μάθω αυτά που μου έχουν μάθει οι γονείς μου δηλ. εσείς που λέτε ότι θα τα αφήσετε να αποφασίσουν από μόνα τους μέχρι εκείνη την ώρα δηλ. τα παιδιά σας θα είναι χωρίς να έχουν βαπτιστεί ?
Μερικοί θα τα αφήσουν αβάπτιστα και άλλοι θα τα βαπτίσουν για να μην υποστούν τον κοινωνικό ρατσισμό από τους... "χριστιανούς".

Εγώ ψηφίζω το πρώτο. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sex_Pistol

Νεοφερμένος

Η Sex_Pistol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χμμ...Εγώ είμαι άθεη οπότε και τα παιδιά μου θα είναι μέχρι κάποια ηλικία..Από εκεί και πέρα αν αργότερα αποφασίσουνε να έχουν κάποια θρησκεία και να βαπτιστούν κτλ κανένα πρόβλημα.Δική του είναι η ζωή ούτως ή άλλως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
κατρχάς συμφωνώ και γω με τους περισσότερους ότι δηλαδή είναι καλύτερο να φτάσει πρώτα το παιδί σε κάποια ηλικία και να επιλέξει μόνο αν θέλει να πιστευει σε κάποια θρησκεία ή και πουθενα!
όμως και πάλι δε ξέρω το να μείνει το παιδί αβάπτιστο δε ξέρω αν είναι κ καλύτερη επιλογή...:/:
και για να εξηγήσω:
μπορει Michelle πχ. εσένα το γεγονός οτι βίωσες κάποια μορφή ρατσισμού να σε βοήθησε να ωριμάσεις και να σε έκανε πιο δυνατό χαρακτήρα, αλλά δεν είναι όλοι ίδιο και για κάποιον μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά
και επιπλέον με αυτόν τον τρόπο πάλι εσύ δεν επιλέγεις για το παιδί σου?επιλέγεις έναν δρόμο για το παιδί σου χωρίς να ξέρεις αν θα θέλει να τον ακολουθήσει. έτσι δεν είναι?

δε ξέρω τι θα κάνω, τι θα διδάξω στα παιδιά μου, ίσως να τα βαφτίσω (γιατί και μόνο σαν έθιμο να το δείς είναι ωραίο πιστεύω):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μπορει Michelle πχ. εσένα το γεγονός οτι βίωσες κάποια μορφή ρατσισμού να σε βοήθησε να ωριμάσεις και να σε έκανε πιο δυνατό χαρακτήρα, αλλά δεν είναι όλοι ίδιο και για κάποιον μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά
Ίσως. Αλλά αυτό θα το περάσει ούτως ή άλλως αν δεν είναι ίδιο με τα υπόλοιπα, είτε ξεχωρίζει θετικά, είτε αρνητικά. Και δεν πρόκειται να το βάλω στο κρεβάτι του προκρούστη επειδή ορισμένοι είναι κομπλεξικοί.
και επιπλέον με αυτόν τον τρόπο πάλι εσύ δεν επιλέγεις για το παιδί σου?επιλέγεις έναν δρόμο για το παιδί σου χωρίς να ξέρεις αν θα θέλει να τον ακολουθήσει. έτσι δεν είναι?
Με την ίδια λογική, και αν δεν του κάνω περιτομή επιλέγω ένα δρόμο για αυτό.
Μην τρελαθούμε τώρα, επειδή τα έθιμα μιας θρησκείας έχουν γίνει στην Ελλάδα κοινός τόπος, δεν σημαίνει ότι δεν είναι έθιμα κάποιας θρησκείας που με την πραγματοποίηση τους "χαρακτηρίζονται" οι πιστοί της. Απλά επειδή είναι ασυνήθιστο φαίνεται σαν να του επιλέγω κάποιο δρόμο. Αν όμως όλοι σκεφτόμαστε έτσι, θα συνεχίσουν αιωνίως αυτές οι βαφτίσεις "για τα μάτια του κόσμου". Και προσωπικά το θεωρώ τραγικό, και σαν άθεη, και για τους χριστιανούς να βαφτίζονται παιδιά για να "μην λεει ο κόσμος".

ΥΓ: Και στην τελική δεν ξέρω και αν θα ζω και ελλάδα μέχρι τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η αθεία είναι κι αυτή μια απάντηση στη μοναξιά και στο φόβο μπροστά στο θάνατο. Πολλοί ανθρωποι οργισμένοι με το Θεό πόυ τους έκανε θνητούς, γίνονται άθεοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Η αθεία είναι κι αυτή μια απάντηση στη μοναξιά και στο φόβο μπροστά στο θάνατο. Πολλοί ανθρωποι οργισμένοι με το Θεό πόυ τους έκανε θνητούς, γίνονται άθεοι.
Δεν συμφωνώ καθόλου!!


Ενώ για το αντίθετο θα μπορούσα να συμφωνήσω, ότι πολύ δύσπιστοι λένε ότι πιστεύουν σε ένα θεό μόνο κ μόνο με τον φόβο μήπως τελικά υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ καθόλου!!

Γιατι; Εχεις γνωρίσει κάποιον άθεο που να σου έχει εξηγήσει γιατί είναι άθεος; Και τι σου είπε;

Από τους άθεους που γνωρισα εγώ πάντως συντριπτικό ποσοστο είχαν για θεό τους... το χρήμα :) Αυτό δεν ειναι αθεία ακριβώς, ειναι επιλογή διαφορετικής θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Η αθεία είναι κι αυτή μια απάντηση στη μοναξιά και στο φόβο μπροστά στο θάνατο. Πολλοί ανθρωποι οργισμένοι με το Θεό πόυ τους έκανε θνητούς, γίνονται άθεοι.

Γιατι; Εχεις γνωρίσει κάποιον άθεο που να σου έχει εξηγήσει γιατί είναι άθεος; Και τι σου είπε;

Από τους άθεους που γνωρισα εγώ πάντως συντριπτικό ποσοστο είχαν για θεό τους... το χρήμα :) Αυτό δεν ειναι αθεία ακριβώς, ειναι επιλογή διαφορετικής θρησκείας.

Ενώ δεν έχεις γνωρίσει δηλαδή ανθρώπους της εκκλησίας να μην αγαπάνε τα χρήματα?

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Τι δουλειά έχουν τα χρήματα με τον θεό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ενώ δεν έχεις γνωρίσει δηλαδή ανθρώπους της εκκλησίας να μην αγαπάνε τα χρήματα?
Δεν μιλάμε για την εκκλησία εδω, μιλάμε για το Θεό. Άλλο το ένα άλλο το άλλο

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Τι δουλειά έχουν τα χρήματα με τον θεό?
Προσπάθησες να καταλαβεις αλήθεια το σκεπτικό μου και δεν τα κατάφερες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Για κάποιο περίεργο λόγο μπλέκω συνέχεια με γυναίκες που είναι του χριστιανισμού οπότε προβλέπω να σφαζόμαστε για αυτό το θέμα... :whistle:
Θα δούμε! Αν είναι καθαρά δική μου επιλογή δεν θα έχουν να κάνουν με Θεούς και άλλες ιστορίες.
Τώρα εγώ είμαι άθεος, βέβαια δεν μπορώ να το αποδείξω ό,τι δεν υπάρχει Θεός (ή Θεοί) αλλά επειδή τα γεγονότα συντρέχουν στην επιβεβαίωση αυτής της επιλογής δεν κάνω τον κόπο να ασχοληθώ περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
....Τώρα εγώ είμαι άθεος, βέβαια δεν μπορώ να το αποδείξω ό,τι δεν υπάρχει Θεός (ή Θεοί) αλλά επειδή τα γεγονότα συντρέχουν στην επιβεβαίωση αυτής της επιλογής δεν κάνω τον κόπο να ασχοληθώ περισσότερο.

Οι περισσότεροι άθεοι δεν μπαίνουν στον κοπο να εξηγήσουν τίποτα. Γι'αυτό ειναι άθεοι αλλωστε, αν μπορούσαν να εξηγήσουν οτιδήποτε θα πίστευαν και σε κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άθεοι δεν μπαίνουν στον κοπο να εξηγήσουν τίποτα. Γι'αυτό ειναι άθεοι αλλωστε, αν μπορούσαν να εξηγήσουν οτιδήποτε θα πίστευαν και σε κάτι

ή έχουν κουραστεί από τις προκαταλήψεις και την επιθετικότητα των θρήσκων και θεωρούν μάταιο να κάνουν συνέχεια καυγάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ή έχουν κουραστεί από τις προκαταλήψεις και την επιθετικότητα των θρήσκων και θεωρούν μάταιο να κάνουν συνέχεια καυγάδες


Αν όποιος δεν έχει επιχειρήματα πετάει ένα "απαξιώ να σου απαντήσω" παριστάνοντας έτσι ότι έχει, συζήτηση δεν γίνεται. Θρήσκος είναι όποιος πιστεύει σε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άθεοι δεν μπαίνουν στον κοπο να εξηγήσουν τίποτα. Γι'αυτό ειναι άθεοι αλλωστε, αν μπορούσαν να εξηγήσουν οτιδήποτε θα πίστευαν και σε κάτι

Ενώ οι Θρήσκοι έχουν να πουν πολλά ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αν όποιος δεν έχει επιχειρήματα πετάει ένα "απαξιώ να σου απαντήσω" παριστάνοντας έτσι ότι έχει, συζήτηση δεν γίνεται. Θρήσκος είναι όποιος πιστεύει σε κάτι;

κοίτα, έχω ωραιότατα επιχειρήματα, τα οποία δεν έχω καμία διάθεση να χρησιμοποιήσω γιατί δεν θέλω να σε πείσω όπως δεν θέλω να με πείσεις.
έχω κάθε δικαίωμα να μην πιστεύω, (άλλωστε δεν ενοχλώ κανέναν) χωρίς να πρέπει να ανέχομαι ειρωνικά σχόλια του τύπου ότι δεν πιστεύω σε τίποτα, ότι έχω θεοποιήσει το χρήμα και ότι δεν έχω επιχειρήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λεπόν, είμαι στο σαλόνι καπνίζοντας, με άδειο ποτήρι καφέ στο πλευρό και τσαλακωμένη αθλητική εφημερίδα στη ποδιά, και το καμάρι μου, η ψυχούλα μου, η ζωούλα μου η γλυκειά, το παιδάκι μου ο... πως τον λένε γμτ, όλο ξεχνάω...

Α ναι! Ιωάννης_1 (για να ξεχωρίζει από τον Ιωάννη_2, Ιωάννη_3 κλπ...)



"...Άκου παιδί μου Ιωάννη_1. Έχεις μεγαλώσει πια και ήρθε η ώρα να μάθεις κάποια πράγματα για τα λουλουδάκια και τις μελισσούλες.

Αυτά που λες, τα έφτιαξε ο Θεός.
...Τι είναι ο Θεός?




*Ο Θεός είναι Ένας
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο το 150μΧ θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 300μΧ, θα σε σκότωναν



*Ο Θεός είναι Αδιαίρετος
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο το 300μΧ, θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 400μΧ, θα σε σκότωναν



*Ο Θεός είναι Aνοικτίρμων
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο στα 400μΧ, θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 1000μΧ, θα σε σκότωναν



*O Θεός είναι Ελεήμων
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο στα 1000μΧ, θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 1500μΧ, θα σε σκότωναν


...Από αυτά, παιδί μου λατρεμένο Ιωάννη_? (???... ποιός κερατάς να ναι τώρα αυτός? αααα ο 1) Ιωάννη_1, όπως έλεγα, καταλαβαίνουμε πως

...ο Θεός μπορεί να είναι πολλά πράγματα...

μα δεν ρωτάμε ποτέ τους ανθρώπους για να μάθουμε περισσότερα."



Κάπου εκεί, θα του δώσω μια του λατρεμένου μου υιού Ιωάννη_1 (ή Γεωργίου_1? ποιός κερατάς είναι είπαμε?) να πάει να παίξει, γιατί όταν διαβάζω αθλητικά δεν θέλω να με ενοχλούν :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
........χωρίς να πρέπει να ανέχομαι ειρωνικά σχόλια του τύπου ότι δεν πιστεύω σε τίποτα, ότι έχω θεοποιήσει το χρήμα και ότι δεν έχω επιχειρήματα

Καλή προσπάθεια να αποφύγεις την γνώμη μου ονομάζοντας την ειρωνία. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όσα έγραψες παραπάνω πραγματικά πιστεύω ότι είναι οι άθεοι χωρίς να αστειεύομαι καθόλου.

Επαναλαμβάνω. Γιατί αλλιώς δεν θα ήταν άθεοι, θα πίστευαν σε κάτι. Το χρήμα δεν είναι κάτι, είναι το μεσο για κάτι. Αν δεν πιστεύεις σε κάτι, απλα μένεις με το χρήμα, δηλαδη τίποτα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vega

Νεοφερμένος

Ο vega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
διαβαστε ρε παιδια λιγο ιστορικο υλισμο και η απανταση βρισκεται εκει...!απλα πραγματα και πως ξεκινησε ολοι αυτη η ιστορια και γιατι συνεχειζετε και πως θα πρεπει να την τελειωσουμε.ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ων με αποτελεσμα οτι του δινει η κοινωνια,το περιβαλον,η οικογενεια,το σχολειο,τα βιβλια,τα μμε, κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο να τα πιστευει να τα στιριζει πολλες φορες και στο τελος να εγκλ:verymad:βιζεται...:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ενώ θα έπρεπε να μήν πιστεύει σε τίποτα ....

(τουλάχιστον όχι σε κάποιο απ'όλα αυτά που ανέφερες, οτι του δινει η κοινωνια,το περιβαλον,η οικογενεια,το σχολειο,τα βιβλια,τα μμε, κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο να τα πιστευει )

!!!!!!!!!!!!!

Είπα άραγε στα ποστ μου κάτι διαφορετικό απο αυτά πόυ έγραψες; Μια ακόμη απορία. Ο "ιστορικός υλισμος" δεν είναι γραμμένος σε βιβλίκα φυσικα, αφο΄θ όπως λές τα βιβλία είναι για "εγκλωβισμο". Εγω πόυ είμαι ελεύθερο πνεύμα που μπορώ να τον διαβάσω; Σε σήματα καπνού μήπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top