Υπάρχει σχέση των IQ tests με τη μαθηματική σκέψη;

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Έλα τώραααα! Προσπάθησε να μπεις στη θέση της Μάνιας και πες μου αν θα ένιωθες θετικά συναισθήματα διαβάζοντας το μήνυμα που έγραψες παραπάνω ;)

Μα δεν ήταν σκοπός μου να νιώσει θετικά συναισθήματα,για τα μαθηματικά συζητάμε!Αλλά φυσικά ούτε ήταν σκοπός μου να νιώσει άσχημα!Μια έκφραση είναι το "έλεος" και δεν την έγραψα με καθόλου επιθετική προδιάθεση!Για ποιον λόγο άλλωστε να γίνω επιθετικός??

Anyway,παραξήγηση,τα έχουμε ξαναπεί,αυτά έχει ο γραπτός λόγος!:/:

Στο θέμα μας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απλά στο είπα γιατί σκέφτηκα πως θα ένιωθα εγώ στη θέση της...πολύ άσχημα. :/: Συγγνώμη αν σε πείραξε η παρατήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έλα τώραααα! Προσπάθησε να μπεις στη θέση της Μάνιας και πες μου αν θα ένιωθες θετικά συναισθήματα διαβάζοντας το μήνυμα που έγραψες παραπάνω ;)


Εγώ δεν παρεξηγούμε μην αγχώνεσε, ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει όποια κριτική θέλει ξέρω ότι κανένας δεν το κάνει κακοπροέρετα όπως και εγώ εδώ δεν μηλαω κακοπροέρετα για κανέναν.

Ας τα αφήσουμε τώρα λοιπόν αυτές τις πράξης δεν τις θυμάμε καθόλου για αυτό το ειπα βάση συμβόλου τι καταλαβένω, εσύ δεν τα θυμασε που εισαι 20 εγώ πάω 25 και τα βλέπω σαν μια μαρτυνή εικόνα:P τότε απλά ρωτούσα τι σημαίνει και έκανα σκινή στο μυαλό μου πώς μορει να πηγαίνει.:) λυπάμε για την όση αναστάτωση έφερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
@Μισέλ : Ναι ρε,δεν τρέχει τίποτα,δεν με πείραξε!:)

@Μάνια: Ποια αναστάτωση βρε κούκλα μου?Κουβέντα κάνουμε(και μάλιστα οφτόπικ αλλά anyway:P)!:)

Στο θέμα μας τώρα...
Μάνια αυτό που προσπαθεί να σου πει η Μισέλ και έχει δίκιο είναι ότι στα Μαθηματικά υπάρχουν Ορισμοί και Θεωρήματα.
Τα Θεωρήματα είναι προτάσεις που μπορούν να αποδειχθούν ότι ισχύουν.
Οι ορισμοί δεν αποδεικνύονται.Τους διαβάζεις από κάπου και είτε τους ξέρεις είτε όχι.Δεν είναι αποτέλεσμα σκέψης δηλαδή.
Άρα ακόμα και να μπορεί κάποιος να αποδείξει μόνος του κάποια θεωρηματάκια (αδύνατο και πάλι γιατί πιθανότατα,κάποιον ορισμό θα χρησιμοποιήσει),αλλά ας το δεχτούμε για χάρη της κουβέντας,τους ορισμούς πρέπει να τους ξέρει,να τους έχει μάθει.

Απο εκεί και πέρα θεωρώ ότι είναι και θέμα επιπέδου.Δηλαδή,εντάξει,τον ορισμό της τετραγωνικής ρίζας για παράδειγμα ή της πρόσθεσης τον ξέρει όλος ο κόσμος.Είναι δηλαδή τόσο αυτονόητα που τα παίρνουμε δεδομένα και όχι σαν κάτι που πρέπει να το μάθουμε.Ξαναλέω λοιπόν πως όλα είναι θέμα επιπέδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μάνια, αυτό που προσπαθούμε να σου αποδείξουμε δεν είναι οτι λες ψέματα όπως ίσως φαίνεται, είναι οτι απο τη στιγμή που λες αλήθεια, σίγουρα θα μάθαινες κάποια πράγματα απο την παράδοση, ακόμα και χωρίς να το συνειδητοποιείς. :)
Κι εγώ μέχρι πρώτη λυκείου ποτέ δεν είχα διαβάσει θεωρία στο σπίτι στα μαθηματικά και ήμουν του 20. Δεν είναι παράξενο. Μετά άρχισα να διαβάζω των επόμενων ετών ή πράγματα εκτός σχολικής ύλης που δεν υπήρχε περίπτωση να τα πάρω απο το σχολείο, αλλιώς έτσι θα συνέχιζα λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια, αυτό που προσπαθούμε να σου αποδείξουμε δεν είναι οτι λες ψέματα όπως ίσως φαίνεται, είναι οτι απο τη στιγμή που λες αλήθεια, σίγουρα θα μάθαινες κάποια πράγματα απο την παράδοση, ακόμα και χωρίς να το συνειδητοποιείς. :)

Αυτό μπορεί να γίνει; μπορώ ασινέσθητα να ακούω χωρίς να το καταλαβένω; αν μπορεί να γίνει έτσι και υπάρχει αυτή η εκδοχή που παρέληψε η κλέφτρα τότε έχετε δίκιο άλλα ψέμα δεν λέω έχω το ελλάτωμα να λέω την αλήθεια πάντα και στην ζωή μου και εδώ, ακόμα και άν πληγώνει αλλα θα την πώ με όποιο αντάλαγμα με όποια κιαν ειναι η πληρωμή, έτσι νοιώθω καλά αν πώ ψέματα νοιώθω τύψεις και δεν ηρεμώ, αυτό ειναι το χαρακτιριστικό μου η αλήθεια που παρεξηγει τον χαρακτήρα μου. Ψέματα δεν λέω και ούτε σκοπό να πώ ουτε εδώ ούτε πουθενά για να "εντυπωσιάσω" τους άλους το ειχα πει και παλιότερα ότι λέω άυτό που ειμαι και όχι αυτό που θα ήθελα να ειμαι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε κούκλα μου, δεν σου είπε κανείς οτι λες ψέματα. Ίσως παρεξήγησες αυτό:
Μάνια, αυτό που προσπαθούμε να σου αποδείξουμε δεν είναι οτι λες ψέματα όπως ίσως φαίνεται,
Δεν εννοούσα οτι ίσως φαίνεται οτι λες ψέματα, εννοούσα οτι ίσως φαίνεται οτι προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι λες ψέματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βρε κούκλα μου, δεν σου είπε κανείς οτι λες ψέματα. Ίσως παρεξήγησες αυτό:

Δεν εννοούσα οτι ίσως φαίνεται οτι λες ψέματα, εννοούσα οτι ίσως φαίνεται οτι προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι λες ψέματα. ;)

Επιδή ειπες οτι μπορει να φένετε ξεκαθάρισα την θέση μου για όσους μπορεί να το πιστέυουν αυτό για μένα, δεν απεφθήνθηκα σε σένα το ειπα γενικά:) :) μην αγχωνόμαστε για αυτά, κλείνουμε καλά;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επιδή ειπες οτι μπορει να φένετε

Δεν εννοούσα οτι ίσως φαίνεται οτι λες ψέματα, εννοούσα οτι ίσως φαίνεται οτι προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι λες ψέματα. ;)

κλείνουμε καλά;:)
Πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ή για να το πάω πολύυυυυ πιο πίσω, πως θα μπορέσει ένα παιδάκι του δημοτικού να υπολογίσει ένα κλάσμα αν δεν ξέρει τι συμβολίζει η οριζόντια γραμμή που χωρίζει τους δύο αριθμούς; Αν δεν ξέρει καν δηλαδή οτι συμβολίζει διαίρεση;
Χμ, όταν ήμουν στην Α' Δημοτικού νόμιζα ότι η τελεία του πολ/μού ήταν κάτι σαν... μπαλαντέρ, δηλαδή έμπαινε ή το "+" ή το "-", κτλ. :redface:
Ευτυχώς όταν έγινε η παράδοση το κατάλαβα.:)


Όσο... "καλός" και να 'μουνα στα μαθηματικά δεν θα καταλάβαινα πολλά χωρίς τις παραδόσεις στο σχολείο. :happy:
Είναι σημαντικές. ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚωνσταντίνοςZ

Νεοφερμένος

Ο ΚωνσταντίνοςZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σωστα και εγω οταν ειδα τα μαθηματικα κατευθυνσης της β λυκειου ειπα <<Πωπω τι ειναι αυτα ?!#@>>.Αλλα αφου μου τα παρεδωσαν και ελυσα και ασκησεις καταλαβα πως στα μαθηματικα αν δεν στο παραδωσει καποιος το μαθημα ειναι πολυ δυσκολο να το κατανοησεις.Για αυτο τον λογο παμε και σχολειο για να μας τα μαθουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστα και εγω οταν ειδα τα μαθηματικα κατευθυνσης της β λυκειου ειπα <<Πωπω τι ειναι αυτα ?!#@>>.Αλλα αφου μου τα παρεδωσαν και ελυσα και ασκησεις καταλαβα πως στα μαθηματικα αν δεν στο παραδωσει καποιος το μαθημα ειναι πολυ δυσκολο να το κατανοησεις.Για αυτο τον λογο παμε και σχολειο για να μας τα μαθουν.:)
Αναλόγως το βιβλίο και τον καθηγητή.
Υπάρχουν βιβλία που είναι πολύ καλύτερα από τους περισσότερους καθηγητές, και καθηγητές που είναι πολύ καλύτεροι από το οποιοδήποτε βιβλίο...
Αν έχεις πετύχει το δεύτερο, είσαι τυχερός και κοίτα να το αξιοποιήσεις όσο μπορείς καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top