Aπρογραμμάτιστος...

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει, να κάνουμε διάφορες σκέψεις. Αρκετές φορές μάλιστα τις μεταφράζουμε με τα λόγια. Η πραγματοποίηση όμως αυτών, είναι ένα πιο σπάνιο φαινόμενο. Θα μπορούσα να πω, οτί η πραγματοποίηση είναι το τρίτο επίπεδο μιας πράξης, μετά τη σκέψη(που είναι ο πυρήνας) και τον προφορικό ή γραπτό λόγο(μετάφραση της σκέψης).
Εγώ σκέφτηκα να κάνω το εξής:

Θα λειτουργήσω με ένα δικό μου πρόγραμμα. Θα επεξεργαστώ μια σκέψη μου. Θα την αποκωδικοποιήσω με το γραπτό λόγο, μέσω του θέματος και θα περιμένω να δω, κατά πόσο μπορώ να στηρίξω τη σκέψη μου αυτή. Θα σας κρατάω ενήμερους συχνά πυκνά, για την εξέλιξη του προγράμματος. Αν τυχόν, κάτι αλλάξει τη ροή του, θα σας το αναφέρω. Έτσι το πρόγραμμα τερματίζεται και ίσως περάσω στην επόμενη σκέψη μου.
Μπορείτε να το δοκιμάσετε και εσείς αυτό το πρόγραμμα και αν σας αρέσει, κάντε το εγκατάσταση. Λοιπόν, αρχίζω με τη σκέψη μου:

Θέλω να κόψω το κάπνισμα.Έχω σκεφτεί 3, 4 σημαντικούς λόγους.Όμως ακόμα δεν τα έχω καταφέρει. Θα προσπαθήσω να κάνω το εξής, όμως: Θέλω για μια εβδομάδα να καπνίζω ημερισίως 6 τσιγάρα. Δύο το πρωί, δύο το μεσημέρι και δύο το βράδυ. Αναρωτιέμαι αν τα καταφέρω.
Έναρξη προγράμματος:
αυριανή μέρα 01/06/09
Τερματισμός προγράμματος:
μετά από μία εβδομάδα 08/06/09
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
...παιδιά, είδατε που σας λέω;η ημέρα έναρξης του προγράμματος είναι η ίδια που το ακυρώνει...τελικά δεν τα κατάφερα.
...γι' αυτό θα περάσω στην επόμενη σκέψη μου...θέλω να βελτιώσω τη φυσική κατάσταση του οργανισμού μου, επειδή είναι άρρητη συνδεδεμένη με τον ψυχικό κόσμο μου...γι' αυτό σκέφτομαι από αύριο να αρχίσω λίγο τρέξιμο στο γήπεδο.
Έναρξη προγράμματος: 02/06/09
Λήξη προγράμματος: 09/06/09(μες τη βδομάδα πρέπει να πάω 4 με 5 μέρες για τρέξιμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ χμ χμ....
αν θελεις ημερολόγιο απεξάρτησης απ το κάπνισμα... πρέπει να σου πω ότι έχουμε ήδη :) :) :)
κάποιοι απ το στέκι έχουμε κόψει το κάπνισμα....
το έχεις βρει το θέμα? για τσέκαρε το ;)
απαριθμεί βέβαια 41 σελίδες αυτή τη στιγμή αλλά πιστεύω αξίζουν όλες τον κόπο....
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=7298
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν τα καταφέρω.

...παιδιά, είδατε που σας λέω;η ημέρα έναρξης του προγράμματος είναι η ίδια που το ακυρώνει...τελικά δεν τα κατάφερα.

Και μόνο που ξεκίνησες με αμφιβολία, έχεις χάσει το μισό παιχνίδι. Αυτοί οι προγραμματισμοί είναι μικρές καθημερινές ασκήσεις θέλησης που χρειάζονται υπομονή και μέθοδο για να πετύχουν αλλά πάνω απ' όλα χρειάζεται πίστη ότι μπορείς να το πετύχεις ;)
Εν μέρει ευθύνεται και το accumbens μας. Τι είναι αυτό; Σε παραπέμπω εδώ.

Τώρα όσο για το πρόγραμμά σου: Βάλε πιο εύκολους στόχους σύμφωνους με τις δυνάμεις σου.
π.χ. είναι καλύτερα να ξεκινήσεις λέγοντας:"Δε θα καπνίσω για την επόμενη μια ώρα".
Όταν η ώρα περάσει, μπορείς να ανανεώσεις το πρόγραμμα για άλλη μια ώρα κ.ο.κ.

Ειδικά με το τσιγάρο βέβαια, πολλοί θα σου πουν ότι κόβεται μια κι έξω. Αν το κόψεις έτσι, θα δεις ότι ο πραγματικός εθισμός στη νικοτίνη διαρκεί περίπου 3 μέρες. Μετά είναι μόνο θέμα θέλησης και συνήθειας.
Πάρε ένα ολόκληρο πακέτο και έχε το στο συρτάρι. Εφάρμοσε το κόλπο με τις ώρες και μην ανοίγεις το πακέτο.
Το συγκινησιακό κίνητρό σου την επόμενη μέρα (αν καταφέρεις να μην ανοίξεις το πακέτο) θα είναι ισχυρότερο ;)

Και τώρα που σου τα λέω όλ' αυτά, κι εγώ πρέπει κάτι να κάνω με τα 3-4 κιλά που θέλω να χάσω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
χμ χμ χμ....
αν θελεις ημερολόγιο απεξάρτησης απ το κάπνισμα... πρέπει να σου πω ότι έχουμε ήδη :) :) :)
κάποιοι απ το στέκι έχουμε κόψει το κάπνισμα....
το έχεις βρει το θέμα? για τσέκαρε το ;)
απαριθμεί βέβαια 41 σελίδες αυτή τη στιγμή αλλά πιστεύω αξίζουν όλες τον κόπο....
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=7298

αρχικά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις.Πρέπει να σου πω, οτί με είχες παραπέμψει στο ημερολόγιο σου και δε σου κρύβω, οτί ήταν αρκετά ενδιαφέρον.Με το θέμα αυτό που έβαλα θέλω να δω, αν οι σκέψεις μου, έχουν σχέση με το χρόνο...Αλλιώς θα σας έγραφα, ωραία πέρασε η πρώτη μέρα...πέρασε και η δεύτερη, νιώθω...πάει και η τρίτη...και πράσινα άλογα.
Σε ευχαριστώ, ακόμα μια για το ενδιαφέρον σου και οτί με τη λογική σου κάνεις τον άλλον να νιώθει άνετα και να μην νιώθει μόνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και πάμε πάλι...αύριο λέω να ξυπνήσω κατά τις 7 π.μ....
να φάω πρωινό και να την πατήσω με ελαφρά για την παραλία...
να αράξω, να ξυπνήσω με λίγο καφείνη και λίγο νικοτίνη...
και να κάνω και καμμιά βουτιά μήπως ξυπνήσω ακόμα πιο γρήγορα....


Έναρξη προγράμματος: 18/06/09
Τερματισμός προγράμματος: 18/06/09
:whistle::whistle::whistle:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό μάλιστα! Είναι καλό πρόγραμμα! Το ακολουθώ χωρίς δισταγμό ό,τι ώρα θες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δε θέλω να κόψω το κάπνισμα..., δε θέλω να βελτιωθώ σαν άνθρωπος..., δε θέλω να πετύχω κάτι στη ζωή μου..., δεν αγαπώ κανέναν..., δε βοηθάω κανέναν..., δε θέλω να βρω δουλειά..., δε θέλω φιλίες..., δε θέλω χάρες..., δε θέλω υποδείξεις..., δε θέλω αναμνήσεις..., δε θέλω τίποτα..., αυτός είναι ο Απρογραμμάτιστος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και πάμε πάλι...αύριο λέω να ξυπνήσω κατά τις 7 π.μ....
να φάω πρωινό και να την πατήσω με ελαφρά για την παραλία...
να αράξω, να ξυπνήσω με λίγο καφείνη και λίγο νικοτίνη...
και να κάνω και καμμιά βουτιά μήπως ξυπνήσω ακόμα πιο γρήγορα....


Έναρξη προγράμματος: 18/06/09
Τερματισμός προγράμματος: 18/06/09
:whistle::whistle::whistle:


τελικά δεν είχα πάει για μπάνιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Απρο ωραια τα προγραμματα(για τους αλλους κι οχι για μενα ομως) ποτε δεμαρεσε το πρεπει. αυτο φερνει την καταθλιψη στον κοσμο. τι ποαει να πει πρεπει??
οχι, τιποτα δεν πρεπει. το πρεπει ειναι ψεμα εαυτου.
στις σκεψεις δε χρειαζεται να χεις προγραμμα.
Η σκεψη ειναι δικη σου, δεν αφορα κανεναν, δεν ενοχλει και εμποδιζει κανεναν.
Πας να οργανωσεις την σκεψη σου κι αυτο την κουρασει ακομα πιο πολυ.

Μερικες φορες ειναι καλυτερο ναφηνουμε τη ζωη να μας τα φερει οπως θελει, δηλαδη οπως τα θελεις, κι αυτο εχει να κανει αγαπητε μετο ασυνειδητο μας. αν εκει μεσα κατοικει η ιδεα της βολτας στην παραλια, ενα πρωινο θα ξυπνησεις και θα περπατησεις στην παραλια χωρις να τοχεις προγραμματισει απο την προηγουμενη.

Μην κουραζεις το μυαλο σου απο τη σκεψη και μην προσπαθεις να μπεις σε καλουπι οταν δεν εισαι εσυ! Ευχαριστησου τον εαυτο σου, να χαιρεσαι γιαυτον εστω κι ετσι αν ειναι, απρογραμματιστος!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Απρο ωραια τα προγραμματα μονο που στις σκεψεις δε χρειαζεται να χεις προγραμμα.
Η σκεψη ειναι δικη σου, δεν αφορα κανεναν, δεν ενοχλει και εμποδιζει κανεναν.
Πας να οργανωσεις την σκεψη σου κι αυτο την κουρασει ακομα πιο πολυ.

Μερικες φορες ειναι καλυτερο ναφηνουμε τη ζωη να μας τα φερει οπως θελει, δηλαδη οπως τα θελεις, κι αυτο εχει να κανει αγαπητε μετο ασυνειδητο μας. αν εκει μεσα κατοικει η ιδεα της βολτας στην παραλια, ενα πρωινο θα ξυπνησεις και θα περπατησεις στην παραλια χωρις να τοχεις προγραμματισει απο την προηγουμενη

Μην κουραζεις το μυαλο σου απο τη σκεψη και μην προσπαθεις να μπεις σε καλουπι οταν δεν εισαι εσυ!

το πρόβλημα είναι οτί οι σκέψεις μου, είναι σαν σκιές.... μ' ακολουθούν πάντα, όμως σπάνια τις ακούω.... τις αναιρώ και ακαριαία τις βάζω σε λειτουργία.... λες και υπάρχουν για κάποιο λόγο και κάποια ανυποψίαστη στιγμή εκτελούνται αυτόματα, όχι από εμένα.... από τον εαυτό μου.... σε μπέρδεψα νομίζω έ...; και εγώ μπερδεύτηκα λίγο.... αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, γιατί να υπάρχουν, εφόσον είναι σπάνιες οι φορές που έχουν δύναμη.... το Απρογραμμάτιστος είναι κάτι που νομίζω με δικαιολογεί.... πάντως νομίζω, οτί σε εμένα, οι σκέψεις θα μπουν αυτόματα στη σωστή σειρά και σε δικαιολόγηση ύπαρξης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
το διαβασα 3 φορες, νομιζω καταλαβα αν θες διορθωσε με. ξερω ποσο δυσκολο ειναι να εκφρασεις κατι που νιωθεις μεσα αποτα λογια.

αναρωτιεσαι γιατι σκεφτεσαι συνεχως εω στην ουσια εκτελειται μια σκεψη σου(γινεται πραξη δηλαδη) σπανια κι εκει που δε το περιμενεις.

ισως γιατι σου αρεσει να υπεραναλυσεις, ετσι εισαι εσυ, ισως γιατι θελεις κατι πριν το κανεις να το περνας παντα απο κοσκινο προτου το αποφασισεις, ισως σε φοβιζει να παιρνεις αποφασεις στη στιγμη γιαυτο και κουραζεσαι στο τελος και λειτουργεις αυτοματα εκει που δεν το περιμενεις.παρολο το κοσκινισμα ομως ομως εξακολουθεις να το κανεις με τον φοβο παντα μην κανεις κατι λαθος, μην και δεν κανεις κατι που -επρεπε- να κανεις που δε το χεις σκεφτει.

επεσα καθολου μεσα?

ζυγος εισαι??
χεχχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δε θέλω να κόψω το κάπνισμα..., δε θέλω να βελτιωθώ σαν άνθρωπος..., δε θέλω να πετύχω κάτι στη ζωή μου..., δεν αγαπώ κανέναν..., δε βοηθάω κανέναν..., δε θέλω να βρω δουλειά..., δε θέλω φιλίες..., δε θέλω χάρες..., δε θέλω υποδείξεις..., δε θέλω αναμνήσεις..., δε θέλω τίποτα..., αυτός είναι ο Απρογραμμάτιστος....

Καζαντζάκης σε ίμο έκδοση :P

τα προγράμματα είναι καλά για να νιώθεις ελεύθερος που δεν τα τηρείς
σοβαρά τώρα , όλοι έχουμε πρόγραμμα στην ζωή μας , δεν γίνεται χωρίς αυτό . Και να τεμπελιάζεις προγραμματισμένο είναι . Πάντως όλοι καταβάθος έχουμε ένα πλάνο στο μυαλό μας .


εξαιρέσεις , όσοι δεν έχουνε αρκετά μεγάλο εγκέφαλο για να χωρέσει ένα πλάνο
Ο γράφων είναι περήφανος αντιπρόσωπος τους :redface:


ΕΝΤΙΤ π.σ. άπρο σε λάθος τόπικ είσαι για τέτοιες δηλώσεις:mad:
υπάρχει ο τομέας για τα σεξουαλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
κοντά είσαι..., αλλά δεν είμαι ζυγός..., παρθένος είμαι....:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Καζαντζάκης σε ίμο έκδοση :P

τα προγράμματα είναι καλά για να νιώθεις ελεύθερος που δεν τα τηρείς
σοβαρά τώρα , όλοι έχουμε πρόγραμμα στην ζωή μας , δεν γίνεται χωρίς αυτό . Και να τεμπελιάζεις προγραμματισμένο είναι . Πάντως όλοι καταβάθος έχουμε ένα πλάνο στο μυαλό μας .


εξαιρέσεις , όσοι δεν έχουνε αρκετά μεγάλο εγκέφαλο για να χωρέσει ένα πλάνο
Ο γράφων είναι περήφανος αντιπρόσωπος τους :redface:

έτσι εξαίρετε sid.... να σε ρωτήσω κάτι...; μήπως κόβεις το κάπνισμα αυτό το διάστημα...;

ρε συ, έκανες επεξεργασία στο προηγούμενο μήνυμα...; μην ανοίγεσαι ρε sid

θα μας πάρουν πρέφα....:redface::redface::redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top