Καθιστική δουλειά

manolis79

Νεοφερμένος

Ο manolis79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δουλεύω συνεχώς τα τελευταία 11 χρόνια. Είμαι από τους ανθρώπους που πάντα είχαν τον τρόπο τους να βρουν δουλειά πριν αφήσουν την προηγούμενη.
Επί 7 περίπου χρόνια η δουλειά μου ήταν σαν τεχνικός η/υ και δικτύων και γενικών καθηκόντων σε 3 εταιρείες χονδρικής και λιανικής πάνω στο κομμάτι που είχα σπουδάσει. Τρέξιμο , δουλειά όλη μέρα , πάντα έβρισκα τρόπους να απασχολούμαι και να βγάζω παραπάνω δουλειά από το κανονικό. Φύσει δραστήριος άνθρωπος ο οποίος ποτέ δεν του άρεσε να κάθεται η να κάνει μια καθιστική δουλειά. Νεύρα και κακές στιγμές υπήρχαν αρκετές φορές και σίγουρα αρκετή σωματική κούραση. Αλλά το μυαλό μου απασχολιόταν συνέχεια με το να βρω τρόπους να επιλύσω ένα πρόβλημα και σίγουρα δεν κουραζόμουν πνευματικά με χίλια άλλα προβλήματα της καθημερινότητας. Είχα αυτό που λέμε ισορροπήσει ανάμεσα στην κανονική και στην επαγγελματική μου ζωή.
Ώσπου μια γνωριμία που είχα μια μέρα πριν 4 1/2 χρόνια μου βρήκε μια δουλειά σε μια εταιρεία η οποία είναι απόλυτα καθιστική.
Στην αρχή ηταν καλά γιατί άρχισα να μαθαίνω νέα πράγματα. Οι αρμοδιότητες λίγες , τα λεφτά καλά + ιδιωτική ασφάλιση.
Μετά από δύομιση μήνες αρχίσαν τα προβλήματα.
Το πολύ καθισιο άρχισε να με κάνει πιο ευάλωτο και σωματικά και ψυχολογικά. Έπαθα κατάθλιψη την οποία άργησα να ανακαλύψω ,μου βγηκε μια άσχημη μορφη της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής με συνεχείς σκέψεις κακές , δεν είχα όρεξη να κάνω τίποτα , στην δουλειά με επαιρνε ο υπνος από τα φάρμακα όταν πλέον τα ξεκίνησα και γενικά πέρα από ελάχιστες φορές έτσι είμαι μέχρι σήμερα
Δουλειά δεν έχει αρκετή , διέξοδοι δεν υπάρχουν μιας και δεν ειναι τεχνική δουλειά και δεν μπορώ να βρω κάτι να απασχοληθώ , σκέψεις όλη μέρα για την οικογένεια και τα παιδιά , πολύ πνευματική κούραση , και όλη μέρα πέρα από ελάχιστες φορές είμαι μεταξύ ιντερνετ , facebook , Mail , παιχνίδια κλπ.
Καμιά φορά τυχαίνει καμιά επισκευή υπολογιστή φιλου γνωστού τον οποίο και παίρνω να φτιάξω στην δουλειά . Εκεί πραγματικά ξεχνιέμαι , προσπαθώ να επιλύσω τα προβλήματα , ψάχνω στο Internet και πραγματικά νιώθω ευτυχισμένος εκείνες τις λίγες ώρες.
Μετά πέφτω πάλι...
Αρκετές μέρες το μήνα λόγω ταξιδιών των συναδέλφων ειμαι μόνος μου στο χώρο και δεν εχω να μιλήσω με κανένα.

Έχω πέσει παρα πολύ ψυχολογικά και λόγω της δουλειάς και λόγω των οικονομικών και λόγω του αγχους με τα παιδιά μου (κρυώματα κλπ κλπ) και έχω κατασταλάξει ότι αυτό που πρέπει να δοκιμάσω είναι να φύγω.

Έχουμε συζητήσει με την γυναίκα μου το ενδεχόμενο να φύγουμε για επαρχία , να βρω κατι πρωτα εκεί , να ζήσουμε τουλάχιστον πιο ανθρωπινα. Εδώ να σας πω την αλήθεια δεν εχω διεξόδους. Ειδικά το χειμώνα. Το καλοκαίρι μπορεί να παω για κανά ψάρεμα αλλα το χειμωνα αντε να βγουμε καμια δυο τρεις φορες με την γυναίκα μου να φαμε και να χαλαρώσουμε λίγο
Εδώ έρχεται ο παράγοντας μανα και αδερφή οι οποίες μόλις το έμαθαν ότι θέλω να φύγω η μια ανέβασε πίεση 18 και η άλλη κόντεψε μου είπε να πάθει εγκεφαλικό.
Παλιότερα θα εδινα βάση αλλά τώρα πλέον έχω κουραστει να δέχομαι τέτοιου είδους ψυχολογικό πόλεμο και ήδη εχω αρχίσει και σκέφτομαι όλη μου την ζωή στην επαρχία.
Ακόμα βέβαια στην δουλειά είμαι και ευτυχώς που βρήκα το φορουμ αυτό και είπα να γράψω τον πόνο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καλύτερη λύση είναι όντως να φύγεις από αυτή τη δουλειά και από την Αθήνα. Αν βλέπεις ότι όλο το κλίμα της δουλειάς σου φέρνει κατάθλιψη και σε ρίχνει γενικώς πρέπει σίγουρα να φύγεις, διότι αυτό αργά η γρήγορα θα επηρεάσει και το οικογενειακό σου περιβάλλον. Τους συγγενείς μην τους υπολογίζεις, συνήθως ποτέ δεν καταλαβαίνουν τι έχεις. Απλά προσπάθησε πρώτα να βρεις δουλειά στην επαρχία και μετά ξεκίνα τη μετακόμιση, διότι δεν είμαστε και σε καιρούς που οι δουλειές αφθονούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top