Δεν μπορώ να νιώσω τίποτα στο σεξ, ειναι φυσιολογικό;

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Η καθοδήγηση είναι ένας τρόπος να δείξεις τον σωστό δρόμο σε κάποιον που αδυνατεί να τον βρει μόνος του. Αυτό δημιουργεί υποχρεωτικά σχέσεις εξουσίας όπως ο δάσκαλος με το μαθητή.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καθοδήγηση είναι ένας τρόπος να δείξεις τον σωστό δρόμο σε κάποιον που αδυνατεί να τον βρει μόνος του. Αυτό δημιουργεί υποχρεωτικά σχέσεις εξουσίας όπως ο δάσκαλος με το μαθητή.


Εμ... όχι; :scratchhead:

Γιατί τα βλέπεις τόσο απόλυτα τα πράγματα;


Δηλαδή αν κάποια σε καθοδηγήσει να της κάνεις κάτι που της αρέσει (αφού ξέρει καλύτερα το σώμα της και τι της αρέσει), αυτό θα πει ότι σε εξουσιάζει με κάποιον τρόπο;
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Εμ... όχι; :scratchhead:

Γιατί τα βλέπεις τόσο απόλυτα τα πράγματα;


Δηλαδή αν κάποια σε καθοδηγήσει να της κάνεις κάτι που της αρέσει (αφού ξέρει καλύτερα το σώμα της και τι της αρέσει), αυτό θα πει ότι σε εξουσιάζει με κάποιον τρόπο;

Δεν είμαι εγώ αυτός που μίλησε για καθοδήγηση και για την "μετάδοση" της εμπειρίας από τον ένα μέρος στο άλλο. Ίσα ίσα εγώ, θα είμαι ειλικρινής, τα θεωρώ σεξιστικές μπούρδες όλα αυτά. Εγώ θεωρώ ότι στον έρωτα συμμετέχουν και τα δύο μέρη όπως θέλουν και για αυτόν ακριβώς το λόγο το να κάνεις κάτι που ευχαριστεί τον άλλο δεν είναι καθοδήγηση, δεν αποτελεί δίδαγμα από κάποιον ερωτικό δάσκαλο/αφέντη, είναι το ίδιο το γεγονός του σεξ.

Εγώ έτσι το βλέπω το θέμα. Μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως δεν νομίζω ότι είναι προβληματική οπτική ή προσβλητική για κανένα από τα δύο φύλα.


Υ.Γ
Γιατί "όχι"; Σε τι από όσα είπα διαφωνείς;
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι εγώ αυτός που μίλησε για καθοδήγηση και για την "μετάδοση" της εμπειρίας από τον ένα μέρος στο άλλο. Ίσα ίσα εγώ, θα είμαι ειλικρινής, τα θεωρώ σεξιστικές μπούρδες όλα αυτά. Εγώ θεωρώ ότι στον έρωτα συμμετέχουν και τα δύο μέρη όπως θέλουν και για αυτόν ακριβώς το λόγο το να κάνεις κάτι που ευχαριστεί τον άλλο δεν είναι καθοδήγηση, δεν αποτελεί δίδαγμα από κάποιον ερωτικό δάσκαλο/αφέντη, είναι το ίδιο το γεγονός του σεξ.

Εγώ έτσι το βλέπω το θέμα. Μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως δεν νομίζω ότι είναι προβληματική οπτική ή προσβλητική για κανένα από τα δύο φύλα.


Υ.Γ
Γιατί "όχι";

Σε τι από όσα είπα διαφωνείς;


Καθοδήγηση (< κατά + οδός + άγω) δε σημαίνει δίδαγμα. Επομένως, αν κάποιος καθοδηγήσει κάποιον στο σεξ, δε συνεπάγεται ότι εξουσιάζει τον άλλον.


Εdit: Και δε λέω ότι η άποψή σου "είναι προβληματική οπτική ή προσβλητική για κανένα από τα δύο φύλα" (για να χρησιμοποιήσω ακριβώς τα λεγόμενά σου). Διαφωνούμε και ως εκ τούτου εκθέτουμε τους συλλογισμούς μας.

Μην τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά! :eek:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμ... όχι; :scratchhead:

Γιατί τα βλέπεις τόσο απόλυτα τα πράγματα;


Δηλαδή αν κάποια σε καθοδηγήσει να της κάνεις κάτι που της αρέσει (αφού ξέρει καλύτερα το σώμα της και τι της αρέσει), αυτό θα πει ότι σε εξουσιάζει με κάποιον τρόπο;


Η δική μου γνώμη έγκειται στο εξαρτάται. Εάν πάνω στην πράξη, η άλλη πει "παίξε και με την κλειτορίδα μου", όχι, δεν το θεωρώ κάτι εξουσιαστικό. Ο ένας απ' τους δύο, όμως, που είναι in charge και κάνει τον άλλο να του παραδίνεται, θα λέγαμε πως "εξουσιάζει", ότι έχει το πάνω χέρι εκείνη τη στιγμή, δηλαδή. Το ίδιο συμβαίνει εάν η γυναίκα πάρει τα ηνία και δίνει τον παλμό. Αλλά είναι κάτι που το βάζω εντελώς μέσα σε εισαγωγικά, και δεν το θεωρώ καν άξιο συζήτησης περί προσβλητικού. Αλίμονο εάν βάζαμε κόντρα και σ' αυτά τα πράγματα. Όποιος σκέφτεται έτσι, θα βγάλει προβλήματα και στη σχέση του - δεν είναι μόνο συγκεκριμένα στο σεξ. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο απ' το να παίρνει κι η γυναίκα πρωτοβουλία. Ειδάλλως, να μην ακούμε και σχόλια περί γυναίκας - αστερία στο κρεβάτι.

//Δεν απαντάω συγκεκριμένα σε κάποιον.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Καθοδήγηση (< κατά + οδός + άγω) δε σημαίνει δίδαγμα. Επομένως, αν κάποιος καθοδηγήσει κάποιον στο σεξ, δε συνεπάγεται ότι εξουσιάζει τον άλλον.

Η ετυμολογία μιας λέξης δεν λέει τίποτα. Η λέξη καθοδηγητής καταρχάς από που είναι γνωστή στις μέρες μας; Από την ΚΝΕ! Όταν τα νέα μέλη που δεν γνωρίζουν από την πολιτική τους σκέψη χρειάζονται την καθοδήγηση των παλιών και έτσι κάθε μέλος αποκτά από έναν πολιτικό δάσκαλο που τον ονομάζουν "καθοδηγητή".

Σκέψου επίσης σε ποιες περιπτώσεις χρειάστηκες καθοδήγηση: πρώτη μέρα στο σχολείο, πανεπιστήμιο, οδήγηση, στο να μάθεις να φέρεσαι ευγενικά ως παιδί. Όλα αυτά δεν θα μπορούσαμε να τα κάνουμε μόνοι μας, χρειαζόμασταν την βοήθεια κάποιου που ξέρει. Και δεν είναι κακό αυτό, ίσα ίσα ξέρεις πόσο πολύ αγαπώ το δασκαλίκι. Αλλά θεωρώ ότι στις ερωτικές μας στιγμές δεν υπάρχει καμία υποχρέωση για καθοδήγηση.

Και όσο για την ετυμολογία, κάνοντας μια παρόμοια ερμηνεία της λέξης "συκοφάντης" θα καταλάβεις τι εννοώ. Η γλώσσα αλλάζει, δεν μπορούμε να μένουμε σταθεροί στην πεπατημένη ερμηνεία με βάση τις ρίζες, αλλά να βλέπουμε τη λέξη με τα νοήματα που της δίνουμε εμείς οι ίδιοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ετυμολογία μιας λέξης δεν λέει τίποτα. Η λέξη καθοδηγητής καταρχάς από που είναι γνωστή στις μέρες μας; Από την ΚΝΕ! Όταν τα νέα μέλη που δεν γνωρίζουν από την πολιτική τους σκέψη χρειάζονται την καθοδήγηση των παλιών και έτσι κάθε μέλος αποκτά από έναν πολιτικό δάσκαλο που τον ονομάζουν "καθοδηγητή".

Σκέψου επίσης σε ποιες περιπτώσεις χρειάστηκες καθοδήγηση: πρώτη μέρα στο σχολείο, πανεπιστήμιο, οδήγηση, στο να μάθεις να φέρεσαι ευγενικά ως παιδί. Όλα αυτά δεν θα μπορούσαμε να τα κάνουμε μόνοι μας, χρειαζόμασταν την βοήθεια κάποιου που ξέρει.

Και όσο για την ετυμολογία, κάνοντας μια παρόμοια ερμηνεία της λέξης "συκοφάντης" και θα καταλάβεις τι εννοώ. Η γλώσσα αλλάζει, δεν μπορούμε να μένουμε σταθεροί στην πεπατημένη ερμηνεία με βάση τις ρίζες, αλλά να βλέπουμε τη λέξη με τα νοήματα που της δίνουμε εμείς οι ίδιοι.

Φυσικά και οι λέξεις αλλάζουν νόημα, αφού η γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός που εξελίσσεται συνεχώς, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα της συζήτησής μας.

Καταρχάς αυτό με την ΚΝΕ, δεν το καταλαβαίνω. Προσωπικά την λέξη "καθοδηγητής" δεν την έμαθα από την ΚΝΕ ούτε από κάποιο άλλο πολιτικό κόμμα. Είναι απόκτημα γνώσεων τόσων χρόνων στο σχολείο. :spasiklas:

Ακόμη, στα παραδείγματα που αναφέρεις, ναι, μέσω της καθοδήγησης έμαθα κάποια πράγματα (όπως όλοι μας). Το δίδαγμα όμως ήταν το αποτέλεσμα της καθοδήγησης και όχι αυτή καθαυτή.


Παραθέτω τον ορισμό του Μπαμπινιώτη για τη λέξη "καθοδήγηση":

καθοδήγηση (η) [αρχ.] {-ης κ. -ήσεως | -ήσεις, -ήσεων} 1. η κατεύ-θυνση (κάποιου) βάσει υποδείξεων και οδηγιών, ώστε να ενεργήσει με συγκεκριμένο τρόπο: τα παιδιά χρειάζονται σωστή ~ από τους γονείς τους || κανείς δεν μπορεί να εργαστεί μεθοδικά χωρίς ~ 2. (ειδικότ. σε κομματικές οργανώσεις, κυρ. τής Αριστεράς) (α) ο προσδιορισμός τής επίσημης γραμμής από υπεύθυνο (καθοδηγητικό) όργανο κόμματος: α-ναλαμβάνω την - || υπεύθυνος καθοδήγησης (β) (συνεκδ.) το καθοδη-γητικό όργανο τού κόμματος, καθώς και το σύνολο των μελών που το απαρτίζουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Φυσικά και οι λέξεις αλλάζουν νόημα, αφού η γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός που εξελίσσεται συνεχώς, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα της συζήτησής μας.

Καταρχάς αυτό με την ΚΝΕ, δεν το καταλαβαίνω. Προσωπικά την λέξη "καθοδηγητής" δεν την έμαθα από την ΚΝΕ ούτε από κάποιο άλλο πολιτικό κόμμα. Είναι απόκτημα γνώσεων τόσων χρόνων στο σχολείο. :spasiklas:

Ακόμη, στα παραδείγματα που αναφέρεις, ναι, μέσω της καθοδήγησης έμαθα κάποια πράγματα (όπως όλοι μας). Το δίδαγμα όμως ήταν το αποτέλεσμα της καθοδήγησης και όχι αυτή καθαυτή.


Παραθέτω τον ορισμό του Μπαμπινιώτη για τη λέξη "καθοδήγηση":

καθοδήγηση (η) [αρχ.] {-ης κ. -ήσεως | -ήσεις, -ήσεων} 1. η κατεύ-θυνση (κάποιου) βάσει υποδείξεων και οδηγιών, ώστε να ενεργήσει με συγκεκριμένο τρόπο: τα παιδιά χρειάζονται σωστή ~ από τους γονείς τους || κανείς δεν μπορεί να εργαστεί μεθοδικά χωρίς ~ 2. (ειδικότ. σε κομματικές οργανώσεις, κυρ. τής Αριστεράς) (α) ο προσδιορισμός τής επίσημης γραμμής από υπεύθυνο (καθοδηγητικό) όργανο κόμματος: α-ναλαμβάνω την - || υπεύθυνος καθοδήγησης (β) (συνεκδ.) το καθοδη-γητικό όργανο τού κόμματος, καθώς και το σύνολο των μελών που το απαρτίζουν.


Ναταλί, πολύ το τριγυρίζεις το πράγμα. Δεν είπα ποτέ ότι ο καθοδηγητής έχει σκοπό να διδάξει την ίδια την καθοδήγηση. Αν κατάλαβες αυτό, ξέχνα το, δεν λέω αυτό. Και σου ξαναλέω, η ετυμολογία δεν λέει κάτι. Αν κάποιος σου πει ότι είσαι μια "αμοιβάδα" καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοεί και αυτό δεν είναι ότι είσαι μονοκύτταρος οργανισμός :P

Όσο για την ΚΝΕ, απλά η λέξη "καθοδηγητής" δεν ακούγεται συχνά στις μέρες μας. Πέρα από τους καθοδηγητές της ΚΝΕ δεν την έχω ξανακούσει ποτέ στην καθημερινότητα. :P
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι εγώ αυτός που μίλησε για καθοδήγηση και για την "μετάδοση" της εμπειρίας από τον ένα μέρος στο άλλο. Ίσα ίσα εγώ, θα είμαι ειλικρινής, τα θεωρώ σεξιστικές μπούρδες όλα αυτά. Εγώ θεωρώ ότι στον έρωτα συμμετέχουν και τα δύο μέρη όπως θέλουν και για αυτόν ακριβώς το λόγο το να κάνεις κάτι που ευχαριστεί τον άλλο δεν είναι καθοδήγηση, δεν αποτελεί δίδαγμα από κάποιον ερωτικό δάσκαλο/αφέντη, είναι το ίδιο το γεγονός του σεξ.

Εγώ έτσι το βλέπω το θέμα. Μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως δεν νομίζω ότι είναι προβληματική οπτική ή προσβλητική για κανένα από τα δύο φύλα.


Υ.Γ
Γιατί "όχι"; Σε τι από όσα είπα διαφωνείς;

Ναταλί, πολύ το τριγυρίζεις το πράγμα. Δεν είπα ποτέ ότι ο καθοδηγητής έχει σκοπό να διδάξει την ίδια την καθοδήγηση. Αν κατάλαβες αυτό, ξέχνα το, δεν λέω αυτό. Και σου ξαναλέω, η ετυμολογία δεν λέει κάτι. Αν κάποιος σου πει ότι είσαι μια "αμοιβάδα" καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοεί και αυτό δεν είναι ότι είσαι μονοκύτταρος οργανισμός :P

Όσο για την ΚΝΕ, απλά η λέξη "καθοδηγητής" δεν ακούγεται συχνά στις μέρες μας. Πέρα από τους καθοδηγητές της ΚΝΕ δεν την έχω ξανακούσει ποτέ στην καθημερινότητα. :P

Εγώ το περιτριγυρίζω το πράγμα Βλα; Εσύ αναφέρθηκες στην εξουσία και την ΚΝΕ. Στο bold από πάνω που παραθέτω, ισχυρίζεσαι ότι καθοδήγηση = δίδαγμα και σου έχω απαντήσει ως προς αυτό, οπότε δεν επαναλαμβάνομαι.

Και η ετυμολογία έχει σημασία (αλλά δε θα το αναλύσω περαιτέρω). Επιπλέον, να σημειώσω πως κάποιες λέξεις μπορούν να αποκτούν διαφορετική/ές έννοια/ες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αναιρείται αυτόματα η αρχική τους. Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να συμβαίνει αυτό (π.χ. συκοφάντης), αλλά σε κάποιες άλλες όχι.


Τέλος πάντων, ξεφύγαμε πολύ από το θέμα, θα το αφήσω εδώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Η δική μου γνώμη έγκειται στο εξαρτάται. Εάν πάνω στην πράξη, η άλλη πει "παίξε και με την κλειτορίδα μου", όχι, δεν το θεωρώ κάτι εξουσιαστικό. Ο ένας απ' τους δύο, όμως, που είναι in charge και κάνει τον άλλο να του παραδίνεται, θα λέγαμε πως "εξουσιάζει", ότι έχει το πάνω χέρι εκείνη τη στιγμή, δηλαδή. Το ίδιο συμβαίνει εάν η γυναίκα πάρει τα ηνία και δίνει τον παλμό. Αλλά είναι κάτι που το βάζω εντελώς μέσα σε εισαγωγικά, και δεν το θεωρώ καν άξιο συζήτησης περί προσβλητικού. Αλίμονο εάν βάζαμε κόντρα και σ' αυτά τα πράγματα. Όποιος σκέφτεται έτσι, θα βγάλει προβλήματα και στη σχέση του - δεν είναι μόνο συγκεκριμένα στο σεξ. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο απ' το να παίρνει κι η γυναίκα πρωτοβουλία. Ειδάλλως, να μην ακούμε και σχόλια περί γυναίκας - αστερία στο κρεβάτι.

//Δεν απαντάω συγκεκριμένα σε κάποιον.

Αν ειναι δυνατον να σου πει η γυναικα .... "παρε με" λέμε τωρα και να αρχιζεις να της λες ... ααα κοιτα να δεις αυτα ειναι σχέσεις εξουσιας εγω δεν τα ανέχομαι... μα καλα για σεξιστη με πέρασες; να δωσεις και μια γροθια στο κρεβατι και να σηκωθεις να φυγεις :lol: ή να της λες που θες να πάμε και να σου λεει εσυ πες ... οχι εσυ ... οχι εσυ. ΠΑΡΕ ΜΙΑ .... Πρωτοβουλια αδερφε ΑΝΤΡΑΣ εισαι και ανέλαβε.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κόντρα πήγαινε μεταξύ των δύο, όχι σε εσάς, καλέ. Πράγματι, δεν πήγαινε πουθενά το σχόλιό μου (εννοώ σε κάποιον από εσάς). Η Felid μού έδωσε άριστη πάσα για να πω την δική μου εικόνα πάνω στη συζήτηση.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Οκ μάλλον δεν ήμουν σαφής τότε. Εγώ δεν εννοούσα ότι η καθοδήγηση είναι το αποτέλεσμα του διδάγματος. Απλά πράγματα, όταν καθοδηγείς κάποιον αποκτάς κι έναν ρόλο δασκάλου για αυτόν. Και αυτό είναι μια σχέση εξουσίας. Το παράδειγμα της ΚΝΕ είναι απλά για να δείξω πως χρησιμοποιείται η λέξη στην καθημερινότητα, που φαίνεται και σε γνωστό τραγούδι του Νικόλα. Δεν σου κάνει εντύπωση που χρησιμοποιεί τη λέξη "καθοδηγητάδες" και ξέρει ότι όλοι θα καταλάβουν τους γνωστούς δασκάλους του ΚΚΕ; Κι αυτό γιατί δεν ακούς συχνά τη λέξη καθοδηγητής και έτσι έχει "ταυτιστεί" κάπως με αυτή τη σημασία. Άλλωστε και στο ΚΚΕ για ηθικούς λόγους την επέλεξαν, γιατί αν επέλεγαν το "δάσκαλος" θα ήταν κάπως περίεργο, ενώ τώρα που χρησιμοποιούν τη λέξη καθοδηγητής το ντύσανε λίγο πιο όμορφα, ενώ το νόημα είναι ακριβώς το ίδιο.

Επίσης, για την ετυμολογία λέμε το ίδιο πράγμα. Λες ότι κάποιες φορές μπορεί να έχει σημασία, κάποιες άλλες όχι. Το ίδιο λέω κι εγώ (γι' αυτό και το παράδειγμα του συκοφάντη) και τελικά συμπεραίνουμε και οι δύο ότι δεν μπορεί η ετυμολογία είναι καθοριστικός παράγοντας για να λάβουμε αποφάσεις. Όμως το τι νοήματα δίνουμε σε μια λέξη είναι καθοριστικός παράγοντας, γιατί όταν μιλάμε χρησιμοποιούμε τις λέξεις για να μεταφέρουμε σκέψεις-νοήματα-ιδέες και όχι τις ρίζες τους.

Όντως ξεφύγαμε απ' το θέμα, αλλά υπήρχε λόγος που έγινε και αφορά κάθε νοήμονα άνθρωπο και κάθε κοπελίτσα (γιατί είναι διαφορετικά αυτά τα δύο)
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Το να πεις/ δείξεις στ@ν σύντροφό σου τι σου αρέσει και τι σε ευχαριστεί δεν είναι θέμα εξουσίας. Για να τα βρουν δύο άνθρωποι στο ερωτικό κομμάτι πρέπει να μάθει ο ένας τον άλλον, είναι δηλαδή απαραίτητο βήμα.

Όσο για τη δημιουργό του ποστ , μήπως να μην κάνατε τόσα προκαταρκτικά πριν μπείτε στο ψητό; Φαντάζομαι ότι ο κόλπος σου θα είναι πιο.. "ευρύχωρος" ... για το πέος του συντρόφου σου. Ίσως βοηθήσει να δοκιμάσετε κάποιες άλλες στάσεις που να βοηθήσουν στην περίπτωσή σας. Φιλικά πάντα. :)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Πάντως, αφού λες ότι δοκίμασες και μόνη σου, που σημαίνει ότι ήσουν χαλαρή, και πάλι λες ότι δεν ένιωσες τίποτα (και δεν αναφέρομαι οργασμικά), θα σου πρότεινα να πας στον γυναικολόγο σου και να το συζητήσετε
Δεν είναι κατάλληλος για αυτό ο γυναικολόγος ,αλλα σεξολόγος ,έχω την εντύπωση.Εκτός αν κάποιος είναι γυναικολόγος-σεξολόγος.Σκέτος γυναικολόγος το αποκλείω.Εκτός αν το κοιτάξει μόνο ανατομικά.Και μετά παραπέμψει αλλού.:)
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι κατάλληλος για αυτό ο γυναικολόγος ,αλλα σεξολόγος ,έχω την εντύπωση.Εκτός αν κάποιος είναι γυναικολόγος-σεξολόγος.Σκέτος γυναικολόγος το αποκλείω.Εκτός αν το κοιτάξει μόνο ανατομικά.Και μετά παραπέμψει αλλού.:)

Ναι, για ν' αποκλείσει το οργανικό πρόβλημα της πρότεινα να επισκεφθεί τον γυναικολόγο της - συν ότι μπορεί να την κατατοπίσει και να την συμβουλεύσει μέχρι ενός σημείου. Θαρρώ θα βοηθήσει και την ίδια ν' αποκλειστεί το οτιδήποτε παθολογικό, που μπορεί να φωλιάζει στο πίσω μέρος του κεφαλιού της και να την μπλοκάρει. Χώρια που είναι κι η πρώτη κίνηση για να επισκεφθεί εν συνεχεία κάποιον σεξολόγο. Καίτοι νομίζω πως δεν της χρειάζεται - τοουλάχιστον, όχι από τώρα. Τώρα ξεκίνησε τη σεξουαλική της ζωή, οπότε ας δώσει λίγο χρόνο στο να πάψει να επηρεάζεται ψυχολογικά και να μάθει και το σώμα της ν' ανταποκρίνεται. Αν το θεματάκι επιμείνει, τότε το κοιτάει και περαιτέρω.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Κατ'εμέ υπάρχουν δύο περιπτώσεις,το πρόβλημα να είναι είτε ψυχολογικό είτε οργανικό.
Η γυναίκα σε γενικές γραμμές(εννοείται υπάρχουν και εξαιρέσεις) είναι εγκεφαλικό ον,δεν ερεθίζεται αποκλειστικά με την σωματική επαφή και τριβή.Μήπως λοιπόν εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Μήπως σε "ανάβει" και μετά σε "σβήνει" απότομα;Αν αυτό δεν ισχύει τελικά,όπως διαβάζω παραπάνω είναι και αυτός άπειρος,όποτε από τη μια είναι λογικό να είναι λιγάκι ατσούμπαλος και να κάνει απότομες κινήσεις.Μήπως πρέπει να του δώσεις κάποιες οδηγίες,να τον καθοδηγήσεις λιγάκι;πχ αν βλέπεις οτι σε πονάει να του πεις να είναι πιο χαλαρός ή αν βλέπεις οτι δε νιώθεις τίποτα να του ζητήσεις να κάνει και άλλα πράγματα ταυτόχρονα με τη διείσδυση.
Αν ούτε αυτό ισχύει και το θέμα είναι οργανικό,τότε καλό είναι να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο,το έχω ξανακούσει παλιότερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top