Ελεύθερη αγορά εργασίας

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Αυτό αντίκειται σε όλες τις οικονομικές θεωρίες που έχουν γραφτεί ποτέ και για να το διαπιστώσεις διάβασε οποιοδήποτε βιβλίο οικονομικής θεωρίας θες. Δεν υπάρχουν πλαφόν σε ελεύθερη αγορά, υπάρχουν τιμές ισορροπίας που αλλάζουν ανάλογα τις περιστάσεις.


Τώρα σοβαρά είσαι μηχανολόγος και δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό το πράγμα?

Σαφέστατα και είναι αδιανόητο στην Ελλάδα αυτό.
Στην Ευρώπη όμως υπάρχει το πλαφόν. Υπάρχει ο κατώτατος μισθός για ΜΜ . Στην Ελλάδα όχι. Στην Ευρώπη υπάρχει πλαφόν σε κάθε είδους εργασία μηχανικού , στην Ελλάδα όχι.

Παράδειγμα . Ένα ΠΕΑ ενός χώρου (μαγαζί, σπίτι ότιδήποτε ) κοστίζει κάτι παραπάνω από 100 ευρώ (η φυσιολογική τιμή ) . Δικαιολόγησέ μου γιατί υπάρχουν μηχανικοί που το κοστολογούν 50 ευρώ ; Πώς καταλαβαίνει ο πελάτης την διαφορά ; ( είναι αληθινό παράδειγμα και γνωρίζω την απάντηση) . Αν όμως όλοι είχαν την ίδια τιμή ή μάλλον βρίσκονταν στο ίδιο πεδίο τιμών ;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αν θυμάμαι είσαι γιατρός, πάρε για παράδειγμα 3 χειρούργους, οι οποίοι κοστολογούν μια απλή εγχείρηση 1000 ευρώ ο ένας, 850 ο άλλος και ο 200 ο τρίτος. Βγάλε τα συμπεράσματά σου.

Καταρχάς, η απαίτηση της πληρωμής μιας εγχείρησης από έναν ασφαλισμένο ειναι ένα από τα πολλα τραγικα φαινόμενα του ελληνικού συστήματος υγείας . Η διαφθορά στο μεγαλείο της.

Σαφέστατα και είναι αδιανόητο στην Ελλάδα αυτό.
Στην Ευρώπη όμως υπάρχει το πλαφόν. Υπάρχει ο κατώτατος μισθός για ΜΜ . Στην Ελλάδα όχι. Στην Ευρώπη υπάρχει πλαφόν σε κάθε είδους εργασία μηχανικού , στην Ελλάδα όχι.

Παράδειγμα . Ένα ΠΕΑ ενός χώρου (μαγαζί, σπίτι ότιδήποτε ) κοστίζει κάτι παραπάνω από 100 ευρώ (η φυσιολογική τιμή ) . Δικαιολόγησέ μου γιατί υπάρχουν μηχανικοί που το κοστολογούν 50 ευρώ ; Πώς καταλαβαίνει ο πελάτης την διαφορά ; ( είναι αληθινό παράδειγμα και γνωρίζω την απάντηση) . Αν όμως όλοι είχαν την ίδια τιμή ή μάλλον βρίσκονταν στο ίδιο πεδίο τιμών ;

Γιατί δεν υπάρχουν νόμοι. Όλοι κοστολογούν ο,τι και όπως θέλουν , ενώ οι μισθοί και οι συνθήκες εργασίας ειναι εξευτελιστικές. Οποίος νεος ανέχεται αυτή την κατάσταση και ειναι «ευχαριστημένος» , απλα διαιωνίζει αυτή την κατάσταση.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Καταρχάς, η απαίτηση της πληρωμής μιας εγχείρησης από έναν ασφαλισμένο ειναι ένα από τα πολλα τραγικα φαινόμενα του ελληνικού συστήματος υγείας . Η διαφθορά στο μεγαλείο της.



Γιατί δεν υπάρχουν νόμοι. Όλοι κοστολογούν ο,τι και όπως θέλουν , ενώ οι μισθοί και οι συνθήκες εργασίας ειναι εξευτελιστικές. Οποίος νεος ανέχεται αυτή την κατάσταση και ειναι «ευχαριστημένος» , απλα διαιωνίζει αυτή την κατάσταση.


Άλλη συζήτηση το σύστημα υγείας. Χρησιμοποίησα το παράδειγμα των γιατρών μήπως γίνει πιο κατανοητός ο πόνος μου.

Δεν υπάρχουν νόμοι και δεν υπάρχει έλεγχος. Οι τιμές που ανέφερα , 100 ΚΑΙ 50 είναι με ΦΠΑ. Έχουν μέσα και παράβολα και χίλια δυο άλλα πράγματα. Ο πελάτης όμως δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά. Το χαρτί θέλει και φυσικά με το λιγότερο κόστος. Αν όμως υπήρχαν περισσότεροι επιθεωρητές θα έτρεχε και ο πελάτης και ο τσαρλατάνος μηχανικός. Ένα ΠΕΑ θέλει 1 με 2 μέρες σοβαρής ενασχόλησης. Των 50 ευρώ είναι 1 ώρας δουλειά. Η κύρια διαφορά ; Το δεύτερο είναι copy paste
Σαφέστατα και δεν μπορεί να είμαι ευχαριστημένος , αλλά όχι και να ανέχομαι την κατάσταση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προτιμότερο να κάθομαι σπίτι και να υπερασπίζομαι την κοινωνική δικαιοσύνη, από το να υποτιμώ την δουλειά μου.


Δεν καταλαβαίνεις βρε παιδάκι μου!!! Δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις!΄Εχει κολλήσει η βελόνα σου! Σου απαντούν, σου αντιπαραθέτουν επιχειρήματα και εσύ λες τα ίδια και τα ίδια! Είναι τόσο πολύ δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό που πιστεύεις εσύ, δεν σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να το πιστεύουν όλοι; ΄Η ότι ακόμα ότι και η μερίδα που ασπάζεται τις απόψεις σου, δεν μπορεί πάντα να πράξει έτσι όπως εσύ προτείνεις επειδή απλά η ανάγκη τους χτυπάει την πόρτα; Δεν μπορούν όλοι να κάθονται στο σπίτι τους και να κάνουν αντίσταση μέχρι να βρουν αυτό που πιστεύουν ότι τους αξίζει και είναι δίκαιο γι αυτούς!΄Οταν υπάρχει οικονομικό backup κάνουν όλοι τους υπέρμαχους της κοινωνικής δικαιοσύνης, όταν δεν έχουν να φάνε δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που θα προτιμήσουν να κοιμούνται στα πεζοδρόμια και να τρώνε από το συσσίτιο του Δήμου. Θα καταπιούν την περηφάνεια τους και τις πεποιθήσεις τους και θα πάνε να δουλέψουν κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες και με οποιαδήποτε αμοιβή μέχρι να μπορέσουν (αν μπορέσουν) να φέρουν τη ζωή στα μέτρα τους. Για να μην νομίζεις ότι σου κουνάω το δάχτυλο, σου λέω ότι κι εγώ μετά από χρόνια έχω καταλήξει σε αποκρυσταλλωμένες απόψεις πάνω σε κάποια θέματα που πραγματικά δύσκολα θα μπορέσει κάποιος να με κάνει να τις αμφισβητήσω. Και κατέληξα σ΄αυτές επειδή "μπορώ" όπως κι εσύ "μπορείς" να κάθεσαι σπίτι σου! Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπλοκάρουμε το μυαλό μας και να μην μπορούμε να καταλάβουμε αυτά που μας λένε οι άλλοι ως αντεπιχειρήματα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις βρε παιδάκι μου!!! Δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις!΄Εχει κολλήσει η βελόνα σου! Σου απαντούν, σου αντιπαραθέτουν επιχειρήματα και εσύ λες τα ίδια και τα ίδια! Είναι τόσο πολύ δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό που πιστεύεις εσύ, δεν σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να το πιστεύουν όλοι; ΄Η ότι ακόμα ότι και η μερίδα που ασπάζεται τις απόψεις σου δεν μπορεί πάντα να πράξει έτσι όπως εσύ προτείνεις, επειδή απλά η ανάγκη τους χτυπάει την πόρτα; Δεν μπορούν όλοι να κάθονται στο σπίτι τους και να κάνουν αντίσταση μέχρι να βρουν αυτό που πιστεύουν ότι τους αξίζει και είναι δίκαιο γι αυτούς!΄Οταν υπάρχει οικονομικό backup κάνουν όλοι τους υπέρμαχους της κοινωνικής δικαιοσύνης, όταν δεν έχουν να φάνε δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που θα προτιμήσουν να κοιμούνται στα πεζοδρόμια και να τρώνε από το συσσίτιο του Δήμου. Θα καταπιούν την περηφάνεια τους και τις πεποιθήσεις τους και θα πάνε να δουλέψουν κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες και με οποιαδήποτε αμοιβή μέχρι να μπορέσουν (αν μπορέσουν) να φέρουν τη ζωή στα μέτρα τους. Για να μην νομίζεις ότι σου κουνάω το δάχτυλο, σου λέω ότι κι εγώ μετά από χρόνια έχω καταλήξει σε αποκρυσταλλωμένες απόψεις πάνω σε κάποια θέματα που πραγματικά δύσκολα θα μπορέσει κάποιος να με κάνει να τις αμφισβητήσω. Και κατέληξα σ΄αυτές επειδή "μπορώ" όπως κι εσύ "μπορείς" να κάθεσαι σπίτι σου! Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπλοκάρουμε το μυαλό μας και να μην μπορούμε να καταλάβουμε αυτά που μας λένε οι άλλοι ως αντεπειχηρηματα!


Στο γκρεμό μας ρίχνουν όλους. Διότι ο εργοδότης εάν βρει έναν φθηνό, θα θεωρήσει ότι μπορεί να βρει άλλους 100.
Καταλαβαίνω την ανάγκη , αλλά να μην ισοπεδώνουμε και όλους τους κλάδους . Και όταν λέω ισοπεδώνουμε εννοώ, οικονομική υποτίμηση της δουλειάς.
Αν έχεις επιτακτική ανάγκη για εργασία , είναι προτιμότερο να πας να δουλέψεις σε κάτι διαφορετικό από αυτό που σπούδασες , σε κάτι που θα σε στηρίξει οικονομικά μέχρι να βρεις την κατάλληλη δουλειά.
Εσύ το πήγες στο άλλο άκρο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ το πήγες στο άλλο άκρο.


Sir Lancelot du Lac όταν κάποιος αρνείται κατηγορηματικά να ακούσει, νομίζω ότι ο συνομιλητής του οφείλει να του φέρει ένα ακραίο παράδειγμα προκειμένου να καταλάβει τι θέλει να του πει!
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Σε προηγούμενο ποστ σου εσύ αν θυμάμαι καλά έγραψες πως αρνείσαι να δουλέψεις για 600 το μήνα. Μπράβο σου. Αν ακολουθούσα την λογική του Λάνσελοτ όμως θα έπρεπε να σου πω "Χαχα τι μαλακάς είσαι McManus που δέχεσαι να δουλέψεις για 1000 το μήνα για να είσαι ανεξάρτητος. Εγώ για κάτω από 2000 προτιμώ να είμαι σπίτι μου".


Το για πόσα χρήματα δέχεται να δουλέψει κάποιος αφορά μόνο αυτόν και κανένας δεν μπορεί να το κρίνει γιατί κανένας άλλος δεν γνωρίζει τους ακριβείς λόγους που το κάνει.

Φίλε μου, δεν είναι έτσι.
Παρακαμπτεις την ίσαλο γραμμή ή αλλιώς τα όρια ασφαλείας με το παράδειγμά σου.
Με 1000 ευρώ είσαι οριακά στο να έχεις μία απλή ζωή. Ειναι σταθερές αυτες βάση κοστους. Δεν λέμε το χιλιάρικο τυχαία γυρω μας αν έχεις ακούσει τόσο κόσμο σαν όριο και κυριως δεν/μην κολλάμε στο χιλιάρικο. Με 2000 είσαι πολύ καλύτερα. Με 5000 είσαι φοβερά καλά και πάει λέγοντας. Αν κάποιος σου πει π.χ δεν πάει αν βρει κάτω από 2000 σημαίνει ότι έχει έξοδα η επιθυμίες (γιατί όταν ανεβαινεις νουμερα παίζουν κι οι επιθυμίες) που ειναι ανω του μεσου όρου ζωής να στο πω απλά...αλλά με 1000 θα ζούσε!!! Με 600 ευρώ δεν ζεις!!! Παρτο χαμπάρι!!! :music2:

Όσο τα νούμερα αυξάνουν, τα παραδείγματα αφυδατώνονται. Όπως και τα επιχειρήματα.

Συνεπώς κι υπολογιστικά βάση κόστους ζωής στην βασική γραμμή εξόδων, δεν μπορείς να έχεις ποιότητα ζωής με 600 ευρώ. Θα είσαι υποχείριο χωρίς μέλλον. Εκτός αν έχεις πληρωμένα νοίκια και πάγια. Αυτα γιατί δεν τα αναλύεις; χωρις αυτά "κερασμένα", πως θα την βγάλεις; ούτε για στραγάλια δεν φτάνουν τα "ρέστα" από τα 600 ευρώ. Γιατί "ρέστα" θα σου μείνουν!!! :jumpy:

Αν έχεις ανάγκη και μιλάω γενικά, ενδέχεται να το κάνεις (600ευρώ) αλλά οφείλεις να φύγεις γρήγορα για κάτι καλύτερο. Αυτό διότι δεν ζεις σαν άνθρωπος και δεύτερον γιατί γίνεσαι φθηνό βιζιτόνι της αγοράς, δημιουργώντας κακές παραμέτρους για τους υπόλοιπους υπαλλήλους.

Βεβαιως και θυμαμαι τι έγραψα.
Την έχω πατήσει έτσι και δεν έμεινα ουτε καν στάσιμος αλλά πήγα και προς τα πίσω.
Αρκετός κόσμος θα σου πει πήγαινε κάπου για να μην τον κουραζεις με κουβέντες τύπου π.χ ότι δεν βρίσκεις δουλειά κτλ αλλά όταν τον πιεις γιατί θα έχεις κάτσει εκεί, τότε θα σου πουν γιατί δεν βρήκες κάτι καλύτερο.
Ρε φίλε, είναι γνωστά αυτά εδώ και χρόνια.


:cool:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μου, δεν είναι έτσι.
Παρακαμπτεις την ίσαλο γραμμή ή αλλιώς τα όρια ασφαλείας με το παράδειγμά σου.
Με 1000 ευρώ είσαι οριακά στο να έχεις μία απλή ζωή. Ειναι σταθερές αυτες βάση κοστους. Δεν λέμε το χιλιάρικο τυχαία γυρω μας αν έχεις ακούσει τόσο κόσμο σαν όριο και κυριως δεν/μην κολλάμε στο χιλιάρικο. Με 2000 είσαι πολύ καλύτερα. Με 5000 είσαι φοβερά καλά και πάει λέγοντας. Αν κάποιος σου πει π.χ δεν πάει αν βρει κάτω από 2000 σημαίνει ότι έχει έξοδα η επιθυμίες (γιατί όταν ανεβαινεις νουμερα παίζουν κι οι επιθυμίες) που ειναι ανω του μεσου όρου ζωής να στο πω απλά...αλλά με 1000 θα ζούσε!!! Με 600 ευρώ δεν ζεις!!! Παρτο χαμπάρι!!! :music2:

Όσο τα νούμερα αυξάνουν, τα παραδείγματα αφυδατώνονται. Όπως και τα επιχειρήματα.

Συνεπώς κι υπολογιστικά βάση κόστους ζωής στην βασική γραμμή εξόδων, δεν μπορείς να έχεις ποιότητα ζωής με 600 ευρώ. Θα είσαι υποχείριο χωρίς μέλλον. Εκτός αν έχεις πληρωμένα νοίκια και πάγια. Αυτα γιατί δεν τα αναλύεις; χωρις αυτά "κερασμένα", πως θα την βγάλεις; ούτε για στραγάλια δεν φτάνουν τα "ρέστα" από τα 600 ευρώ. Γιατί "ρέστα" θα σου μείνουν!!! :jumpy:

Αν έχεις ανάγκη και μιλάω γενικά, ενδέχεται να το κάνεις (600ευρώ) αλλά οφείλεις να φύγεις γρήγορα για κάτι καλύτερο. Αυτό διότι δεν ζεις σαν άνθρωπος και δεύτερον γιατί γίνεσαι φθηνό βιζιτόνι της αγοράς, δημιουργώντας κακές παραμέτρους για τους υπόλοιπους υπαλλήλους.

Βεβαιως και θυμαμαι τι έγραψα.
Την έχω πατήσει έτσι και δεν έμεινα ουτε καν στάσιμος αλλά πήγα και προς τα πίσω.
Αρκετός κόσμος θα σου πει πήγαινε κάπου για να μην τον κουραζεις με κουβέντες τύπου π.χ ότι δεν βρίσκεις δουλειά κτλ αλλά όταν τον πιεις γιατί θα έχεις κάτσει εκεί, τότε θα σου πουν γιατί δεν βρήκες κάτι καλύτερο.
Ρε φίλε, είναι γνωστά αυτά εδώ και χρόνια.


:cool:

Mcmanous το εξήγησα και παραπάνω, η λογική του "μη ρίχνεις την ταρίφα της δουλειάς γιατι κάνεις κακό στον κλάδο" είναι ανεφάρμοστη ιδιαίτερα όταν μιλάμε για ένα τεράστιο αριθμό εργαζομένων. Τέτοιες λογικές στέκουν στην καλύτερη όταν μιλάμε για ολιγοπωλια όπως το τηλεφωνικό καρτέλ της χώρας μας όπου 3 4 εταιρίες συνεννουνται και κρατάνε την ταρίφα ψηλά.

Εγώ βλέπω προγραμματιστες που δουλεύουν για 500ρικο ενώ η μέση ταρίφα ενός σχετικά νέου είναι το 1000ρικο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου όμως αυτό γιατί δεν επιρεασει καθόλου τον μέσο προγραμματιστη του 1000ρικου. Αυτός που θα δεχτεί το 500αρι είναι γιατι δεν έχει ικανότητες να ζητήσει 1000ρικο και ρίχνοντας έτσι την τιμή του προσπαθεί να μπει στον κλάδο για να αποκτήσει εμπειρία. Μόλις αποκτήσει skills θα ζητήσει και αυτός χιλιάρικο. Είναι απόλυτα θεμιτή τακτική και δεν επιρεασει καθόλου την μέση ταρίφα.

Όσοι νομίζουν ότι την επιρεασει κάνουν απλά τρομερό οικονομικό λάθος. Η μέση ταρίφα κατέβαινει όταν αλλάξουν οι συνθήκες της αγοράς και ο μέσος υπάλληλος δεν μπορεί πια να διεκδικήσει τα λεφτά του. Η ταρίφα εξαρτάται πάντα από τον μέσο επαγγελματία, όχι τον νέο και άπειρο που είναι φτηνός μέχρι να γίνει μέσος.

Τώρα αν κάποιοι επιλέγουν δουλειές που δεν έχουν καθόλου εξέλιξη είναι λογικό να φοβούνται τους νέους αλλά αυτό είναι καθαρά δικό τους θέμα.

Ο μηχανολόγος και ο προγραμματιστης και χίλιες άλλες δύο δουλειές που χρειάζονται ικανότητες που αναπτύσσονται σε βάθος χρόνου δεν υποφέρουν από τέτοια φαινόμενα.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Σας τα λέω όσο μπορώ πιο βατά για να μην πλατιάζουμε κι όχι για να κάνω τον ξύπνιο.

Ο εργοδότης παρέχει εργασία στον υπάλληλο με αντίτιμο μισθό.
Ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να είναι συνεπής και σωστός στα καθήκοντά του.
Εργάζεται για να ζει σαν άνθρωπος κι όχι σαν μουλάρι. Εργάζεται συγκεκριμένες ώρες κι οχι όλη μέρα σαν κτήνος.
Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να καταβάλλει τα δεδουλευμενα στον υπάλληλο.
Αν δεν μπορεί, ας κανει την δουλειά μόνος του να μην πληρώνει κιόλας.

Αν ο εργοδότης αρχιζει τις παπάτζες τύπου: θέλω να εργάζεσαι σαν να ήταν δικη σου ή επιχείρηση, ή απάντηση είναι ότι την επιχείρηση δεν την έχουμε μαζί!!! :thumbup:

Και είναι αλήθεια!!
Επιχειρήματα τύπου σου δίνω δουλειά δεν υφίστανται.
Πρόκειται για συναλλαγή.
Αυτά ισχύουν πάντα και πάντοτε.
Δεν είναι θέμα πολιτικής χροιάς ούτε επαναστατιλίκι.
Είναι η απόλυτη αλήθεια και την ξέρουμε όλοι είτε ανήκουμε σε πολιτικό χώρο είτε όχι.
Εγώ δεν ανηκω. Εσείς αν ανηκετε, πιστεύετε κάτι άλλο; Αποκλείεται!!!

:cool:

Mcmanous το εξήγησα και παραπάνω, η λογική του "μη ρίχνεις την ταρίφα της δουλειάς γιατι κάνεις κακό στον κλάδο" είναι ανεφάρμοστη ιδιαίτερα όταν μιλάμε για ένα τεράστιο αριθμό εργαζομένων. Τέτοιες λογικές στέκουν στην καλύτερη όταν μιλάμε για ολιγοπωλια όπως το τηλεφωνικό καρτέλ της χώρας μας όπου 3 4 εταιρίες συνεννουνται και κρατάνε την ταρίφα ψηλά.

Εγώ βλέπω προγραμματιστες που δουλεύουν για 500ρικο ενώ η μέση ταρίφα ενός σχετικά νέου είναι το 1000ρικο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου όμως αυτό γιατί δεν επιρεασει καθόλου τον μέσο προγραμματιστη του 1000ρικου. Αυτός που θα δεχτεί το 500αρι είναι γιατι δεν έχει ικανότητες να ζητήσει 1000ρικο και ρίχνοντας έτσι την τιμή του προσπαθεί να μπει στον κλάδο για να αποκτήσει εμπειρία. Μόλις αποκτήσει skills θα ζητήσει και αυτός χιλιάρικο. Είναι απόλυτα θεμιτή τακτική και δεν επιρεασει καθόλου την μέση ταρίφα.

Όσοι νομίζουν ότι την επιρεασει κάνουν απλά τρομερό οικονομικό λάθος. Η μέση ταρίφα κατέβαινει όταν αλλάξουν οι συνθήκες της αγοράς και ο μέσος υπάλληλος δεν μπορεί πια να διεκδικήσει τα λεφτά του. Η ταρίφα εξαρτάται πάντα από τον μέσο επαγγελματία, όχι τον νέο και άπειρο που είναι φτηνός μέχρι να γίνει μέσος.

Τώρα αν κάποιοι επιλέγουν δουλειές που δεν έχουν καθόλου εξέλιξη είναι λογικό να φοβούνται τους νέους αλλά αυτό είναι καθαρά δικό τους θέμα.

Ο μηχανολόγος και ο προγραμματιστης και χίλιες άλλες δύο δουλειές που χρειάζονται ικανότητες που αναπτύσσονται σε βάθος χρόνου δεν υποφέρουν από τέτοια φαινόμενα.

Μα δεν είπα πουθενά ότι είναι καλύτερα να καθόμαστε σπίτι από το να πάμε κάπου.
Είπα ότι ακόμα και να χρειαστεί να παμε κάπου φθηνά, πρέπει να φύγουμε γρήγορα.
Εγώ δεν πάω και καθόλου πια στα φθηνά γιατί κι όταν πηγαινα παλιοτερα, πιάστηκα μαλακας!

Τα παραδείγματα μηχανικού κτλ είναι άτοπα διότι είναι εξειδικευμένα. Ας μην εξειδικεύσω κι εγώ το επάγγελμα μου.
Εδώ μιλάμε για την ζωή όλων των συμπολιτών μας μαζί με την δική μας.

Οπότε...

θα ήθελα την γνώμη σου (δεν την είδα) αν μπορεί κάποιος να έχει ποιότητα ζωής (τροφή, εξόδους, ενοίκια, εκδρομές, ρουχισμό, δεή, οτέ, ευδάπ, έξοδα μετακίνησης, σχέση, κάτι στην άκρη κτλ κι ολα αυτά στον πόντο πληρωμένα και παρακαλώ όλα στο μίνιμουμ)

με 600 ευρώ!!! :alljumpy:

Δεν ανεφερα μυθικά ταξίδια και μεγαλεία οπως ειδες.
Μα πως γίνεται με 600 ευρώ;;;

Μήπως είναι πληρωμένα κάποια από αλλού;;;

Γιατί τότε δεν μιλάμε για 600 ευρώ μισθό αλλά για 600 ευρώ βοήθημα!!!

:cool:

Υ.Γ Ή προστασία ταριφας είναι λόγος λίιιιιιγο μετά την ποιότητα ζωής.
Προέχει η ποιότητα ζωής.
Και δεν αναφέρομαι στα συναισθήματα και κτλ. Μιλάω για πάγια και υποχρεώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας τα λέω όσο μπορώ πιο βατά για να μην πλατιάζουμε κι όχι για να κάνω τον ξύπνιο.

Ο εργοδότης παρέχει εργασία στον υπάλληλο με αντίτιμο μισθό.
Ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να είναι συνεπής και σωστός στα καθήκοντά του.
Εργάζεται για να ζει σαν άνθρωπος κι όχι σαν μουλάρι. Εργάζεται συγκεκριμένες ώρες κι οχι όλη μέρα σαν κτήνος.
Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να καταβάλλει τα δεδουλευμενα στον υπάλληλο.
Αν δεν μπορεί, ας κανει την δουλειά μόνος του να μην πληρώνει κιόλας.

Αν ο εργοδότης αρχιζει τις παπάτζες τύπου: θέλω να εργάζεσαι σαν να ήταν δικη σου ή επιχείρηση, ή απάντηση είναι ότι την επιχείρηση δεν την έχουμε μαζί!!! :thumbup:

Και είναι αλήθεια!!
Επιχειρήματα τύπου σου δίνω δουλειά δεν υφίστανται.
Πρόκειται για συναλλαγή.
Αυτά ισχύουν πάντα και πάντοτε.
Δεν είναι θέμα πολιτικής χροιάς ούτε επαναστατιλίκι.
Είναι η απόλυτη αλήθεια και την ξέρουμε όλοι είτε ανήκουμε σε πολιτικό χώρο είτε όχι.
Εγώ δεν ανηκω. Εσείς αν ανηκετε, πιστεύετε κάτι άλλο; Αποκλείεται!!!

:cool:



Μα δεν είπα πουθενά ότι είναι καλύτερα να καθόμαστε σπίτι από το να πάμε κάπου.
Είπα ότι ακόμα και να χρειαστεί να παμε κάπου φθηνά, πρέπει να φύγουμε γρήγορα.
Εγώ δεν πάω και καθόλου πια στα φθηνά γιατί κι όταν πηγαινα παλιοτερα, πιάστηκα μαλακας!

Τα παραδείγματα μηχανικού κτλ είναι άτοπα διότι είναι εξειδικευμένα. Ας μην εξειδικεύσω κι εγώ το επάγγελμα μου.
Εδώ μιλάμε για την ζωή όλων των συμπολιτών μας μαζί με την δική μας.

Οπότε...

θα ήθελα την γνώμη σου (δεν την είδα) αν μπορεί κάποιος να έχει ποιότητα ζωής (τροφή, εξόδους, ενοίκια, εκδρομές, ρουχισμό, δεή, οτέ, ευδάπ, έξοδα μετακίνησης σχέση, κάτι στην άκρη κτλ κι ολα αυτά στον πόντο πληρωμένα και παρακαλώ όλα στο μίνιμουμ)

με 600 ευρώ!!! :alljumpy:

Δεν ανεφερα μυθικά ταξίδια και μεγαλεία οπως ειδες.
Μα πως γίνεται με 600 ευρώ;;;

Μήπως είναι πληρωμένα κάποια από αλλού;;;

Γιατί τότε δεν μιλάμε για 600 ευρώ μισθό αλλά για 600 ευρώ βοήθημα!!!

:cool:


Το είπε ο Λάνσελοτ με τον οποίο συμφωνούσες οπότε και θεώρησα πως αυτή είναι και η δική σου άποψη. Η σύγχρονη αγορά εργασίας απαιτεί εξειδίκευση αν θες να έχεις ένα επίπεδο διαβίωσης και μια τάδε εργασιακή ασφάλεια. Κάποιος που δουλεύει 30 χρόνια ντελίβερι ή τυλιχτής απλά δεν θέλησε να μάθει να κάνει κάτι άλλο. Δεν του φταίει κανένας.


Όχι με τα 600 του βασικού δεν κάνεις τα πράγματα που λες, αλλά τα έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Ο βασικός μισθός υπάρχει για να σου εξασφαλίσει τα προς το ζειν. Τα οποία είναι ένα σπίτι να κοιμηθείς, ένα φαΐ να φας, ρούχα να ντυθείς και βενζίνη για το παπάκι να πας στην δουλειά. Αν κάποιος θέλει ποτά, εξόδους, εκδρομές, γκόμενες κτλ πρέπει να σταματήσει να είναι της ελάσσονος προσπάθειας και μάθει να κάνει κάτι που να του αποφέρει παραπάνω χρήματα. Διότι το να τυλίγεις σάντουιτς μπορεί να είναι βαρετή και σκληρή ώρες ώρες δουλειά αλλά είναι δουλειά που τη μαθαίνεις σε δυο μέρες, ούτε ξενύχτια απλήρωτου διαβάσματος ρίχνεις, ούτε κεφάλαια, οπότε δεν είναι και λογικό να απαιτείς το ευ ζειν από τέτοιες δουλειές.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Το είπε ο Λάνσελοτ με τον οποίο συμφωνούσες οπότε και θεώρησα πως αυτή είναι και η δική σου άποψη. Η σύγχρονη αγορά εργασίας απαιτεί εξειδίκευση αν θες να έχεις ένα επίπεδο διαβίωσης και μια τάδε εργασιακή ασφάλεια. Κάποιος που δουλεύει 30 χρόνια ντελίβερι ή τυλιχτής απλά δεν θέλησε να μάθει να κάνει κάτι άλλο. Δεν του φταίει κανένας.


Όχι με τα 600 του βασικού δεν κάνεις τα πράγματα που λες, αλλά τα έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Ο βασικός μισθός υπάρχει για να σου εξασφαλίσει τα προς το ζειν. Τα οποία είναι ένα σπίτι να κοιμηθείς, ένα φαΐ να φας, ρούχα να ντυθείς και βενζίνη για το παπάκι να πας στην δουλειά. Αν κάποιος θέλει ποτά, εξόδους, εκδρομές, γκόμενες κτλ πρέπει να σταματήσει να είναι της ελάσσονος προσπάθειας και μάθει να κάνει κάτι που να του αποφέρει παραπάνω χρήματα. Διότι το να τυλίγεις σάντουιτς μπορεί να είναι βαρετή και σκληρή ώρες ώρες δουλειά αλλά είναι δουλειά που τη μαθαίνεις σε δυο μέρες, ούτε ξενύχτια απλήρωτου διαβάσματος ρίχνεις, ούτε κεφάλαια, οπότε δεν είναι και λογικό να απαιτείς το ευ ζειν από τέτοιες δουλειές.

Ο Λανσελοτ δεν έγραψε πουθενά καθήστε να πεθάνετε για να μην πάτε στα φθηνά.

Αυτά που έγραψε είναι συγκεκριμένα και σωστά. Προσωπικά συμφωνώ.
Μίλησε για την δηθενιστικη ανεξαρτησία και για το χάλασμα πιάτσας σε απλά Ελληνικά.
Δεν πήγε να ζήσει σε πυθάρι ούτε οργάνωσε κίνημα για να ανέβουν οι μισθοί.
:cool:
Σε ευχαριστώ πάντως που επιβεβαίωσες το αυτονόητο το οποιο είναι ότι με 600 ευρώ ξερά δεν μπορεις...

Και ξανα-απορώ γιατί όσοι βοηθούνται δεν λένε ότι βοηθούνται. Κακό ειναι;
αυτό το πράγμα με την ατέλειωτη παρλαπίπα ότι ζουν κομπλέ με 600 ευρώ στην εποχή μας, δεν μπορώ να την καταλάβω. Τόση ανάγκη επιβεβαίωσης πια; Αναφέρομαι γενικά.

Βέβαια άφησες παραθυράκι ότι ο βασικός μισθός φτάνει μόνο για τα βασικά κτλ.
Δηλαδή φίλε μου, δεν δικαιούνται όλοι γκομενα ή βόλτες και διασκέδαση επειδή δεν τους φτάνουν με 600 ευρώ. Ούτε στο μίνιμουμ δηλαδή;

δηλαδή εγώ κι όσοι γουσταρουν γκόμενες είμαστε πολυτελειας;
οι αλλοι δηλαδή να μην έχουν;

Αυτό είπες! :thumbup:


Δηλαδή είπες ότι με 600 ευρώ θα είσαι σαν την καλαμιά στον κάμπο ίσα να αναπνέεις.

Και ότι αν θες παραπάνω κτλ μπλα μπλα μπλα.

Οκ, δεκτά όλα και άρα με επιβεβαιώνεις που δεν πάω σε φθηνό-δουλειές.


Ευχαριστώ. :cool:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Mcmanous το εξήγησα και παραπάνω, η λογική του "μη ρίχνεις την ταρίφα της δουλειάς γιατι κάνεις κακό στον κλάδο" είναι ανεφάρμοστη ιδιαίτερα όταν μιλάμε για ένα τεράστιο αριθμό εργαζομένων. Τέτοιες λογικές στέκουν στην καλύτερη όταν μιλάμε για ολιγοπωλια όπως το τηλεφωνικό καρτέλ της χώρας μας όπου 3 4 εταιρίες συνεννουνται και κρατάνε την ταρίφα ψηλά.

Εγώ βλέπω προγραμματιστες που δουλεύουν για 500ρικο ενώ η μέση ταρίφα ενός σχετικά νέου είναι το 1000ρικο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου όμως αυτό γιατί δεν επιρεασει καθόλου τον μέσο προγραμματιστη του 1000ρικου. Αυτός που θα δεχτεί το 500αρι είναι γιατι δεν έχει ικανότητες να ζητήσει 1000ρικο και ρίχνοντας έτσι την τιμή του προσπαθεί να μπει στον κλάδο για να αποκτήσει εμπειρία. Μόλις αποκτήσει skills θα ζητήσει και αυτός χιλιάρικο. Είναι απόλυτα θεμιτή τακτική και δεν επιρεασει καθόλου την μέση ταρίφα.

Όσοι νομίζουν ότι την επιρεασει κάνουν απλά τρομερό οικονομικό λάθος. Η μέση ταρίφα κατέβαινει όταν αλλάξουν οι συνθήκες της αγοράς και ο μέσος υπάλληλος δεν μπορεί πια να διεκδικήσει τα λεφτά του. Η ταρίφα εξαρτάται πάντα από τον μέσο επαγγελματία, όχι τον νέο και άπειρο που είναι φτηνός μέχρι να γίνει μέσος.

Τώρα αν κάποιοι επιλέγουν δουλειές που δεν έχουν καθόλου εξέλιξη είναι λογικό να φοβούνται τους νέους αλλά αυτό είναι καθαρά δικό τους θέμα.

Ο μηχανολόγος και ο προγραμματιστης και χίλιες άλλες δύο δουλειές που χρειάζονται ικανότητες που αναπτύσσονται σε βάθος χρόνου δεν υποφέρουν από τέτοια φαινόμενα.

Η μέση ταρίφα κατεβαίνει όταν ο εργοδότης βρίσκει άτομα να δουλεύουν με τόσα και δημιουργείται η εντύπωση ότι μπορεί να βρει και άλλους.
Ο νέος και άπειρος δεν είναι φθηνός , είναι κανονικός μην πω και ακριβός διότι οφείλεις να του μάθεις. Και ένας νέος μηχανικός οφείλει να αμοίβεται στο χιλιάρικο και σταδιακά να ανεβαίνει. Όχι στα 600 ευρώ και μετά να δει αύξηση. Αυτό είναι ελληνικό φαινόμενο.
Θέλεις να συγκρίνουμε μισθό νέο μηχανικού σε χώρες στην κεντρική Ευρώπη, Σκανδιναβία με την Ελλάδα ; (πάντα να λαμβάνουμε υπόψιν και το κόστος ζωής), δεν θα συγκρίνουμε νούμερα.

Και θέτω το ερώτημα , μηχανικός με 10ετή προϋπηρεσία φεύγει από την Ελλάδα για την Γερμανία και το αντίθετο ταξίδι το κάνει άλλος ένας μηχανικός. Θα έχουν την ίδια αντιμετώπιση από τις εταιρίες τους ;
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Άρα να επικροτήσω αυτήν την κατάσταση ; Αυτό μου λες τώρα ; Να κάτσω με σταυρωμένα χέρια και να λέω ευχαριστώ που δουλεύω 11 ή 12 ώρες για 650!!650! 650! 650! 650! 650! 650! 650! ευρώ ΚΑΙ να το προτείνω ως φυσιολογικό ;; Πώς υπάρχει ανεξαρτησία και αξιοπρεπής διαβίωση με 650 ευρώ το 2019 ;

Ήθελα να ήξερα εάν έχουν και άλλοι αυτές τις απόψεις... δικαστήριο εργαζομένων πρέπει να δημιουργηθεί

Δεν υπαρχει.

.Αν κάποιος θέλει ποτά, εξόδους, εκδρομές, γκόμενες κτλ πρέπει να σταματήσει να είναι της ελάσσονος προσπάθειας και μάθει να κάνει κάτι που να του αποφέρει παραπάνω χρήματα. Διότι το να τυλίγεις σάντουιτς μπορεί να είναι βαρετή και σκληρή ώρες ώρες δουλειά αλλά είναι δουλειά που τη μαθαίνεις σε δυο μέρες, ούτε ξενύχτια απλήρωτου διαβάσματος ρίχνεις, ούτε κεφάλαια, οπότε δεν είναι και λογικό να απαιτείς το ευ ζειν από τέτοιες δουλειές.


Δε συμφωνω με αυτο το επιχειρημα. Τις αμοιβες καθοριζει η προσφορα και η ζητηση. Αν σπουδαζεις 20 χρονια κατι που δεν εχει ζητηση στην αγορα εργασιας θα εισαι ανεργις ή κακοπληρωμενος. Υπαρχουν τετοια παραδειγματα επαγγελματων, οπως υπαρχει και το αντιστροφο παραδειγμα, να διαθετεις καποιο ασυνηθιστο προσον που εχει ζητηση και να βγαζεις λεφτα χωρις κοπο και επενδυση (πχ. instagram models)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε συμφωνω με αυτο το επιχειρημα. Τις αμοιβες καθοριζει η προσφορα και η ζητηση. Αν σπουδαζεις 20 χρονια κατι που δεν εχει ζητηση στην αγορα εργασιας θα εισαι ανεργις ή κακοπληρωμενος. Υπαρχουν τετοια παραδειγματα επαγγελματων, οπως υπαρχει και το αντιστροφο παραδειγμα, να διαθετεις καποιο ασυνηθιστο προσον που εχει ζητηση και να βγαζεις λεφτα χωρις κοπο και επενδυση (πχ. instagram models)


Το point ήταν πως αν δεν προσπαθήσεις ποτέ δεν θα έχεις και αποτελέσματα, όχι πως αν προσπαθήσεις θα έχει παντα αποτελέσματα.


Η γυναικεία ομορφιά είναι μια εξαίρεση του κανόνα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι εύκολο για τις ωραίες κοπέλες να το κάνουν monetize, πέρα από πορνογραφία. ΛΟΛ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
να διαθετεις καποιο ασυνηθιστο προσον που εχει ζητηση και να βγαζεις λεφτα χωρις κοπο και επενδυση (πχ. instagram models)

Άσχετο αλλά ποιος σας λέει ότι το να είσαι Instagram model δε θέλει κόπο και επένδυση; Πραγματικά με ξαφνιάζει. Ξέρετε πόσα χρήματα ξοδεύουν αυτές οι κοπέλες για να κάνουν το σώμα τους να πλησιάζει το "τέλειο"; Μιλάμε για πλαστικές, διορθωτικές, προσθετικές, αφαιρετικές, μαλλιά, αποτριχωσεις κλπ κλπ. Επίσης μιλαμε για μια συνεχή παλη να κρατηθούν στα κιλά που πρέπει, να κάνουν γυμναστική, αλλά επίσης και να έχουν συνεχώς δραστηριότητες που θα είναι ενδιαφέρουσες στους followers και να τις δημοσιοποιούν. Το να αποκτήσεις followers στο ινσταγκραμ είναι full time job. Δεν θα γίνει ούτε χωρίς κόπο ούτε χωρίς χρήμα, και γι' αυτό αποφέρει και τόσο χρημα, γιατί είναι κάτι που δεν μπορούν να κάνουν στο βέλτιστο βαθμό πολλές. Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για τους επαγγελματίες gamers. Κάποιος θα σοκαρονταν αν μάθαινε ότι ένας νικητής ενός τουρνουά online gaming πήρε 10 εκ. δολάρια ας πούμε ως επαθλο. Θα έλεγε, μα καλά παίζει ένα παιχνίδι και βγάζει λεφτά που βγάζει κάποιος σε δέκα ζωες; Μπορούμε όμως να φανταστουμε τι αφοσίωση, εξάσκηση και χρόνο έχει φάει αυτός για να νικήσει ενάντια σε δισεκατομμύρια παίκτες σε όλο τον κόσμο;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσχετο αλλά ποιος σας λέει ότι το να είσαι Instagram model δε θέλει κόπο και επένδυση; Πραγματικά με ξαφνιάζει. Ξέρετε πόσα χρήματα ξοδεύουν αυτές οι κοπέλες για να κάνουν το σώμα τους να πλησιάζει το "τέλειο"; Μιλάμε για πλαστικές, διορθωτικές, προσθετικές, αφαιρετικές, μαλλιά, αποτριχωσεις κλπ κλπ. Επίσης μιλαμε για μια συνεχή παλη να κρατηθούν στα κιλά που πρέπει, να κάνουν γυμναστική, αλλά επίσης και να έχουν συνεχώς δραστηριότητες που θα είναι ενδιαφέρουσες στους followers και να τις δημοσιοποιούν. Το να αποκτήσεις followers στο ινσταγκραμ είναι full time job. Δεν θα γίνει ούτε χωρίς κόπο ούτε χωρίς χρήμα, και γι' αυτό αποφέρει και τόσο χρημα, γιατί είναι κάτι που δεν μπορούν να κάνουν στο βέλτιστο βαθμό πολλές. Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για τους επαγγελματίες gamers. Κάποιος θα σοκαρονταν αν μάθαινε ότι ένας νικητής ενός τουρνουά online gaming πήρε 10 εκ. δολάρια ας πούμε ως επαθλο. Θα έλεγε, μα καλά παίζει ένα παιχνίδι και βγάζει λεφτά που βγάζει κάποιος σε δέκα ζωες; Μπορούμε όμως να φανταστουμε τι αφοσίωση, εξάσκηση και χρόνο έχει φάει αυτός για να νικήσει ενάντια σε δισεκατομμύρια παίκτες σε όλο τον κόσμο;


Χιμέλα αν και συμφωνώ μαζί σου δεν μπορείς παρά να παραδεχθείς πως μια όμορφη γυναίκα (και μιλάμε για girl nixt door όμορφη, όχι μοντέλο) έχει αρκετούς τρόπους να εξαργυρώσει την ομορφιά της αν θέλει χωρίς πολύ κόπο μάλιστα.
Cam shows, sugar daddies, streaming,cybersex κτλ κτλ Ειδικά πλέον με την ανωνυμία του ίντερνετ που ο όλος ο κόσμος έχει γίνει μια γειτονιά μπορεί να το κάνει και χωρίς να αμαυρώσει την κοινωνική εικόνα της αν είναι προσεκτική. Οι bussiness αυτές δεν ανθίζουν δίχως λόγο τα τελευταία χρόνια άλλωστε.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Λανς, αυτα που λες δεν ειναι μονο σοσιαλιστικες μαλακειες, αλλα προτεινεις και μεθοδους που αν τις εκαναν οι κακοι καπιταλιστες θα ουρλιαζες. Γιατι φυσικα εσενα θα σου αρεσε ενα καρτελ μηχανικων που θα φιξαρει και θα ανεβασει τις τιμες, αλλα αν το κανουν τα σουπερμαρκετ ή οι καπιταλες εκει υπαρχει προβλημα. Μονος σου απεδειξες γιατι δεν πρεπει να υπαρχουν νομοι που να νομιμοποιουν το price fixing, ανεξαρτητως του πως μαρκεταρονται, καθως εχουν σκοπο μονο να ανεβασουν την τιμη εις βαρος του καταναλωτη. Απλα εσυ εισαι τωρα απο την πλευρα του παραγωγου εργου και σε χαλαει.
Κανενος το εργο δεν εχει εσωτερικη αξια, πλαφον τιμης και αλλες τετοιες μαρξιστικες παπαριες και entitlements, γιατι υπαρχουν δυο πραγματα που υπερισχυουν ολων αυτων, η προσφορα και η ζητηση. Δεν πα να'σαι γιατρος και να σωζεις ζωες, αν υπαρχουν ενα σωρο ατομα που κανουν την ιδια δουλεια, η τιμη θα πεσει. Γι'αυτο βλεπεις ατομα να βγαζουν τα χαρτια που ανεφερες για 50 ευρω αντι 100, το οποιο ειναι καλο στο τελος της ημερας για τον καταναλωτη, αλλα δειχνει επισης οτι η δουλεια γινεται με τα μισα λεφτα.
Εγινε καμια αναφορα στο ποσοι αποφοιτοι βγαινουν καθε χρονο σε συνδυασμο με ποση ζητηση υπαρχει γι'αυτα τα επαγγελματα? Μπα. Καμια λυση να πεσει το πρωτο και να ανεβει το δευτερο? Ουτε. 650 και πολλα ειναι
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τρελό με τις streaming girls δεν είναι πως βγάζουν τόσα, αλλά το γεγονός πως στα πριβέ σέσσιονς τις περισσότερες φορές μιλάνε με άντρες που απλά θέλουν να συζητήσουν χωρίς τίποτα σεξουαλικό επειδή η γυναίκα τους είναι ξέρω γω 35+ και έχει παχύνει μετα το γάμο και γενικά η κατάσταση είναι μίζερη. Λογικά θα υπάρξει, αν δεν υπάρχει ήδη δλδ, service που απλά μια κοπέλα νέα στο σώμα και το μυαλό προσφέρει την ώρα της για να συζητάει απλά με τον άντρα πελάτη είτε στο ίντερνετ είτε έξω σε κάνα καφέ κλπ.

Απ΄όσο ξέρω είναι πολύ συχνό και με τις καλοπληρωμένες βιζίτες που οι άντρες της παίρνουν για φαγητό σε ακριβό εστιατόρειο, όπου ξέρουν πως να φερθούν και πως να πιάσουν το μαχαιροπήρουνο κλπ, γτ μπορεί οι άντρες να είναι πετυχημένοι, αλλά να έχουν ξεμείνει σε βαρετό και μίζερο γάμο με πάλι γυναίκα χοντρούλα κλπ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άσχετο αλλά ποιος σας λέει ότι το να είσαι Instagram model δε θέλει κόπο και επένδυση; Πραγματικά με ξαφνιάζει. Ξέρετε πόσα χρήματα ξοδεύουν αυτές οι κοπέλες για να κάνουν το σώμα τους να πλησιάζει το "τέλειο"; Μιλάμε για πλαστικές, διορθωτικές, προσθετικές, αφαιρετικές, μαλλιά, αποτριχωσεις κλπ κλπ. Επίσης μιλαμε για μια συνεχή παλη να κρατηθούν στα κιλά που πρέπει, να κάνουν γυμναστική, αλλά επίσης και να έχουν συνεχώς δραστηριότητες που θα είναι ενδιαφέρουσες στους followers και να τις δημοσιοποιούν. Το να αποκτήσεις followers στο ινσταγκραμ είναι full time job. Δεν θα γίνει ούτε χωρίς κόπο ούτε χωρίς χρήμα, και γι' αυτό αποφέρει και τόσο χρημα, γιατί είναι κάτι που δεν μπορούν να κάνουν στο βέλτιστο βαθμό πολλές. Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για τους επαγγελματίες gamers. Κάποιος θα σοκαρονταν αν μάθαινε ότι ένας νικητής ενός τουρνουά online gaming πήρε 10 εκ. δολάρια ας πούμε ως επαθλο. Θα έλεγε, μα καλά παίζει ένα παιχνίδι και βγάζει λεφτά που βγάζει κάποιος σε δέκα ζωες; Μπορούμε όμως να φανταστουμε τι αφοσίωση, εξάσκηση και χρόνο έχει φάει αυτός για να νικήσει ενάντια σε δισεκατομμύρια παίκτες σε όλο τον κόσμο;
Οι επαγγελματίες gamer είναι αθλητές. Θελεί αρκετή ενασχόληση, δικτύωση, αρκετά ταξίδια και απίστευτο ταλέντο για να διαρκιθείς.

Instagram model είναι πιο εύκολα πράγματα, καθώς μια καλή εμφάνιση προσελκύει γυποfollowers εύκολα. Βέβαια για να κερδίσεις κάποιο σοβαρό εισόδημα θέλει ενασχόληση και δημόσιες σχέσεις. Επίσης μπαίνουν στο παιχνίδα ολοένα και περισσότεροι που σημαίνει ότι η ίδια διαφημιστική πίτα θα μοιράζεται σε περισσότερους...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top