Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Demelene: Και να σας πω και κάτι ακόμα γιατί τελικά καταλήγει η γυναίκα να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι! Σαν άνθρωποι τήνουμε να εκμεταλευτούμε τα κενά που αφείνονται προς ωφελός μας είτε θελημένα είτε όχι! Δλδ ένα παράδειγμα αν κάποιος δει ότι αν όποτε λερώνει κάτι ένα μαγικό χέρι θα το καθαρίσει γιατί αυτός δεν το έκανε νωρίτερα(είχε δεν είχε την καλή διάθεση) τότε δεν θα τον απασχολεί αν το λέρωσε! Και επειδή οι γυναίκες είστε πιο λεπτεπίλεπτες στο θέμα, το πιθανότερο είναι ότι θα το καθαρίσετε πριν από αυτόν πχ!Αναλλογικά θα πάει και για άλλα ζητήματα! Και θέλει χαρατκτήρα δυνατό για να μην εκμεταλεύεται κανείς αυτά τα κενά και αυτή η δύναμη για μένα γενικώς δεν υπάρχει σε κανένα από τα δύο φύλλα!


Ετσι πιστεύω κι εγώ demelene κι επειδή όπως πρωείπα ο άντρας μου κάνει μια δύσκολη δουλειά και γυρίζει σπίτι πτώμα:yawn:, αν περίμενα μια Κυριακή που κάθεται να κάνει έστω και το 50% από τις δουλειές μάλλον θα συγκατοικούσαμε με κατσαριδούλες και ποντίκια! :ermm:Λοιπόν όλα παίζουν ρόλο! Θα μου πείτε γιατί τώρα τα κάνει που εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα λόγο κακής εγκυμοσύνης? Πολύ απλά κάνει τα άκρως απαραίτητα (αυτά που εκείνος θεωρεί απαραίτητα, αυτό που λέμε όσο βλέπει η πεθαιρά) και αν δεν είχα και την μανούλα μου έστω 1 φορά την εβδομάδα να κάνει γενική... άσε ούτε να το σκέπτομαι!:sick:

adespoto: Τις δουλειές του σπιτιού προφανώς τις κάνουν και οι δύο (εκτός κι αν ο ένας από τους δύο δεν δουλεύει καθόλου οπότε κάνει τις περισσότερες ή και όλες).
Στην προκειμένη περίπτωση ακόμα κι όταν δούλευα το ίδιο ίσχυε.Βέβαια άντε να δούλευα 8ωρο και 5ήμερο! Οχι 11ωρο και 6ήμερο! :blink:

https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?p=110966#post110966
https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?p=110966#post110966
https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?p=110966#post110966

Δυστυχώς για τις υπόλοιπες αποτελείς εξαίρεση όπω είπε και ο demelene!:/: Δύσκολα θα βρείς άντρα που να μπορεί να σε βοηθάει πραγματικά στις δουλειές! Τώρα τι να πώ λες εγώ να είμαι τόσο ιδιότροπη που να μου φαίνεται πως ότι κι αν κάνει το θέλω κάπως καλύτερα?:worry:
Δεν ξέρω μπορεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πάντως το βλέπω στην οικογένειά μου. Η μητέρα μου, λόγω του οτι εργάζεται στο δημόσιο, επιστρέφει στο σπίτι στις 3, ενώ ο πατέρας μου κατά τις 5. Κάθε μέρα, το απόγευμα ο πατέρας μου πλένει τα πιάτα. Προφανώς δνε κάνουν ακριβώς τις ίδιες δουλειές αλλά δεν είναι και ο καθένας στο ένα άκρο. Και ρούχα σιδερώνει ο πατέρας μου και πλυντήριο βάζει και μαγειρεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τώρα τι να πώ λες εγώ να είμαι τόσο ιδιότροπη που να μου φαίνεται πως ότι κι αν κάνει το θέλω κάπως καλύτερα?
Γενικός ισχύει σαν διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δυστυχώς για τις υπόλοιπες αποτελείς εξαίρεση όπω είπε και ο demelene!:/: Δύσκολα θα βρείς άντρα που να μπορεί να σε βοηθάει πραγματικά στις δουλειές! Τώρα τι να πώ λες εγώ να είμαι τόσο ιδιότροπη που να μου φαίνεται πως ότι κι αν κάνει το θέλω κάπως καλύτερα?:worry:
Δεν ξέρω μπορεί!


Πραγματικά εύχομαι να μην αποτελώ εξέρεση....
Προσωπικά για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου με άλλου είδους σύντροφο... με κάποιον που θα περιμένει τα πάντα από μένα δεδομένου ότι δουλεύουμε κι οι δύο....
Χίλιες φορές να ειμαι μόνη με μια σχέση που ποτε ποτε βρισκόμαστε και μετά ο καθένας σπίτι του, παρά να βάλω κάποιον "νταλκά" τέτοιου είδους στο κεφάλι μου.....
Η ισοτιμία ειναι σημαντική για μένα....
Πάντως αυτό που λές οτι κι αν κάνει εσύ το θες κάπως καλύτερα....
Για μένα ειναι λάθος... για μένα έτσι?
Οταν κάποιος μου φτιάχνει καφέ... λέω ευχαριστώ και τον πίνω ως έχει!
Θα πω ότι καλός ο καφές αλλα αν είχε λιιιιιιιιιιγο λιγότερη ζάχαρη θα μου άρεσε καλύτερα.... ε την επόμενη φορά ο καφές θα εχει την λιιιιιιιγο λιγοτερη ζάχαρη που θέλω (ειναι προφανες νομιζω οτι ειναι ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ο καφες ε? :P)
Κανένας μας δεν γεννήθηκε απ την κοιλια της μάνας του γνωρίζοντας με ποιον τροπο θα κανει κάτι... όλοι ΕΚ-ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑΜΕ και τα μάθαμε....
Το σημαντικό ειναι να κάνεις υπομονή μέχρι να τα μάθει ο άλλος και να μην είσαι το "θύμα" του ίδιου σου του εαυτού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Πάντως αυτό που λές οτι κι αν κάνει εσύ το θες κάπως καλύτερα....
Για μένα ειναι λάθος... για μένα έτσι?
Οταν κάποιος μου φτιάχνει καφέ... λέω ευχαριστώ και τον πίνω ως έχει!
Θα πω ότι καλός ο καφές αλλα αν είχε λιιιιιιιιιιγο λιγότερη ζάχαρη θα μου άρεσε καλύτερα.... ε την επόμενη φορά ο καφές θα εχει την λιιιιιιιγο λιγοτερη ζάχαρη που θέλω (ειναι προφανες νομιζω οτι ειναι ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ο καφες ε? :P)
Κανένας μας δεν γεννήθηκε απ την κοιλια της μάνας του γνωρίζοντας με ποιον τροπο θα κανει κάτι... όλοι ΕΚ-ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑΜΕ και τα μάθαμε....
Το σημαντικό ειναι να κάνεις υπομονή μέχρι να τα μάθει ο άλλος και να μην είσαι το "θύμα" του ίδιου σου του εαυτού...

Προτιμώ να κάνω μόνη μου κάποια πράγματα παρά να καταλύγω να τσακώνομαι με τον άλλο γιατί τα έχω αλλιώς εγώ μες στο μυαλό μου! Δεν του φτάνει η κούραση του θα έχει κι εμένα να του λέω "εδώ δεν το'κανες καλά, εδώ θέλει με χλωρίνι όχι με αζαξ" κτλ!
Είδη γκρινιάζω με το παραμικρό!Είμαι αρκετά ευερέθιστη τώρα με την εγκυμοσύνη που το τελευταίο που μπορώ να κάνω είναι μαθήματα οικοκυρικής! :hmm:Πες το περιέργια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΥΕ:
Προσωπικά για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου με άλλου είδους σύντροφο... με κάποιον που θα περιμένει τα πάντα από μένα δεδομένου ότι δουλεύουμε κι οι δύο....
Μια αδιάκριτη ερώτηση! Σε αυτό το γάμο σου τα πράγματα είναι καλά στο ζήτημα δουλειών! Στον προηγούμενο ήταν επίσης καλά! Αν ξεκίνησαν καλά τελείωσαν και καλά? Αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα δουλειές σπιτιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν είμαι καθόλου "λεπτεπίλεπτη" σε αυτά τα θέματα οπότε και χάλια να τα κάνει, that's fine with me :P Έχουμε σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε.
Μαμά σε ευχαριστώ όχι μόνο για αυτά που μου έμαθες αλλά και γι'αυτά που δεν μου έμαθες!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν είμαι καθόλου "λεπτεπίλεπτη" σε αυτά τα θέματα οπότε και χάλια να τα κάνει, that's fine with me :P Έχουμε σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε.
Μαμά σε ευχαριστώ όχι μόνο για αυτά που μου έμαθες αλλά και γι'αυτά που δεν μου έμαθες!!!! :D
Και εγώ το ίδιο χρόνια τώρα για μένα! Προσφάτως όμως μαθαίνω και αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι όταν έχεις μωρά και παιδιά τσαπατσουλιά δεν παίζει γιατί τα παιδιά είναι πιο ευαίσθητα!
Δλδ μετά από μια ηλικία το ανοσιοποιητικό δεν μασάει και ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθι περίπου! Για ένα μωρό όμως δεν είναι έτσι!! Εκεί συνεπώς τι θα κάνεις? Νομίζω η απαίτηση κάντο καλά σίγουρα θα έρθει στην επιφάνεια και το πιθανότερο είναι ότι ο άνδρας δεν θα το καταλαβαίνει στο δικό σου βαθμό!
Όταν λέμε δουλειές σπιτιού εγώ καταλαβαίνω για μόνιμες έως πολύ μόνιμες καταστάσεις και όχι για παροδίκες επισκέψεις ή φιλοξενήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μια αδιάκριτη ερώτηση! Σε αυτό το γάμο σου τα πράγματα είναι καλά στο ζήτημα δουλειών! Στον προηγούμενο ήταν επίσης καλά! Αν ξεκίνησαν καλά τελείωσαν και καλά? Αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα δουλειές σπιτιού!


αμ δεν ήταν.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγώ από φυσκιού μου είμαι τσαπατσούλα, αν και όταν δεν υπάρχει κανείς άλλος να τα κάνει τα κάνω εγώ. απο κει και πέρα, όσο έχω ζήσει με τον άνθρωπό μου (είτε σε διακοπές, είτε σπίτια μας-όταν δεν υπάρχουν οι άλλοι), μια χαρά τα βρίσκουμε. δεν υπάρχουν γυναικίες και αντρικές δουλειές. κ οι 2 τρελλαινόμαστε για μαγείρεμα (ο μόνος λόγος τσακωμού σε αυτά τα θέματα :D) και τα υπόλοιπα όπως κάτσουν. στο ξεσκόνισμα και στο σφουγγάρισμα είμαι γρηγορότερη, στο πλύσιμο των πιάτων και το σιδέρωμα αυτός. εκείνος συμμαζεύει, εγώ καθαρίζω.
εγώ βρήκα την χημεία μου κ ας μην έκανα ποτέ στο σχολειο!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο χρόνια τώρα για μένα! Προσφάτως όμως μαθαίνω και αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι όταν έχεις μωρά και παιδιά τσαπατσουλιά δεν παίζει γιατί τα παιδιά είναι πιο ευαίσθητα!
Δλδ μετά από μια ηλικία το ανοσιοποιητικό δεν μασάει και ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθι περίπου! Για ένα μωρό όμως δεν είναι έτσι!! Εκεί συνεπώς τι θα κάνεις? Νομίζω η απαίτηση κάντο καλά σίγουρα θα έρθει στην επιφάνεια και το πιθανότερο είναι ότι ο άνδρας δεν θα το καταλαβαίνει στο δικό σου βαθμό!
Όταν λέμε δουλειές σπιτιού εγώ καταλαβαίνω για μόνιμες έως πολύ μόνιμες καταστάσεις και όχι για παροδίκες επισκέψεις ή φιλοξενήσεις!
Όπως μεγάλωσα εγώ θα μεγαλώσει και το παιδί μου :P
Μια χαρά έγινα και την μητέρα μου όπως έχω αναφέρει και αλλού την έχω πρότυπο και δεν της κρατάω καμία κακία που δεν ασχολιόταν πέρα απο τα απολύτως απαραίτητα με τις δουλειές του σπιτιού. Ίσα ίσα που την ευγνωμονώ γιατί δεν παίζει να τα φορτωθώ όλα επειδή ο άλλος δεν τα κάνει αρκετά καλά. :P
Βέβαια εγώ έγινα ακόμα πιο τσαπατσούλα απο αυτήν αλλά δεν λένε οτι η κάθε γενιά είναι για να ξεπερνάει την προηγούμενη; :P:P

εγώ από φυσκιού μου είμαι τσαπατσούλα, αν και όταν δεν υπάρχει κανείς άλλος να τα κάνει τα κάνω εγώ. απο κει και πέρα, όσο έχω ζήσει με τον άνθρωπό μου (είτε σε διακοπές, είτε σπίτια μας-όταν δεν υπάρχουν οι άλλοι), μια χαρά τα βρίσκουμε. δεν υπάρχουν γυναικίες και αντρικές δουλειές. κ οι 2 τρελλαινόμαστε για μαγείρεμα (ο μόνος λόγος τσακωμού σε αυτά τα θέματα :D) και τα υπόλοιπα όπως κάτσουν. στο ξεσκόνισμα και στο σφουγγάρισμα είμαι γρηγορότερη, στο πλύσιμο των πιάτων και το σιδέρωμα αυτός. εκείνος συμμαζεύει, εγώ καθαρίζω.
εγώ βρήκα την χημεία μου κ ας μην έκανα ποτέ στο σχολειο!!!:clapup:
travel_lover μην συγκρίνεις την δική σου τσαπατσουλιά με τη δική μου :P
Πάω στοίχημα οτι σε ξεπερνάω! :bleh:
Μέχρι στιγμής μόνο άντρες έχω δει να είναι εξίσου τσαπατσούληδες με μένα και πάλι όχι και πολύ συχνά :P

Άσε το άλλο το κουλό, οι περισσότερες γυναίκες αμα τους πουν οτι δεν κάνουν καλά δουλειές του σπιτιού προσβάλλονται! Δεν το έχω πει σε καμία (δεν με παιρνει κιόλας εμένα :P:P) αλλά έχω παρατηρήσει πως αντιδρουν αν το υπονοήσει άλλος! Λες και τις είπες ηλίθιες! Προσωπικά, τιμή μου και καμάρι μου που είμαι εντελώς τσαπατσούλα, και σκασίλα μου αμα μου το πουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Michelle έχεις ρωτήσει την μάνα σου τι έκανε σχετικά με την τσαπατσουλιά όταν ήσουν μωρό και μικρό παιδί?
Και εγώ μαζί σας στην ακαταστασία και το στο βέλτιστη απόδοση προς κόπο! Αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έχω ρωτήσει αλλά για πόσο ήμουνα μωρό; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ξέρεις στα φοιτητικά μου χρόνια είδα σπίτια που άλλοι γονείς τα είχαν στην τρίχα και άλλοι όχι σε σημείο που συναγωνιζόμασταν! Όμως επειδή ένα μωρό -παιδί θα κάνει πράγματα που απλά δεν μπορείς να προβλέψεις φροντίζεις για να έχεις! Και πιστεύω οι μανάδες που καλώς ή κακώς το βιώνουν περισσότερο προσέχουν για να έχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepi1553

Νεοφερμένος

Η Pepi1553 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το θέμα ειναι πολυ ενδιαφέρον και μας αφορα ΟΛΟΥΣ...
Μου προέκυψε να συμβιώσω για δύο χρόνια , πιστεύω λοιπόν οτι καλό ειναι απο την αρχή να ξεκαθαρίζονται αυτά τα πράγματα.
Από την στιγμή που και οι δύο εργάζονται πρέπει οι δουλειές να μοιράζονται τελεία και παύλα.Παρ' όλο που δεν ξέρω να μαγειρεύω,(ούτε και μου αρέσει, κανω και διαιτα) ειμαι διατεθειμένη κάτι περισσερισότερο να ...μάθω για να απολαύσουμε - παραδείγματος χάριν- και οι δύο ενα ωραιο γευμα, θα πρέπει στα υπόλοιπα να παίζει ενεργό ρόλο και ο κύριος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ξέρεις στα φοιτητικά μου χρόνια είδα σπίτια που άλλοι γονείς τα είχαν στην τρίχα και άλλοι όχι σε σημείο που συναγωνιζόμασταν! Όμως επειδή ένα μωρό -παιδί θα κάνει πράγματα που απλά δεν μπορείς να προβλέψεις φροντίζεις για να έχεις! Και πιστεύω οι μανάδες που καλώς ή κακώς το βιώνουν περισσότερο προσέχουν για να έχουν!

Ετσι είναι τα πράγματα κι εγώ δεν ήμουν πάντα νοικοκυρά ή υπερβολική με θέμα καθαριότητας ή τακτοποίησης. Σαν έφηβη αν η μητέρα μου δεν μου συμάζευε και καθάριζε το δωμάτιο μια φορά την εβδομάδα(και αυτό μετά από καβγάδες γιατί μου χάλαγε την σειρά μου..) σίγουρα θα είχα συγκατοίκους κάθε είδους μαμούνι αλλά και τροκτικό!
Οταν όμως πήγα σε δικό μου σπίτι και κατάλαβα πως αν δεν μαζέψω και δεν καθαρίσω εγώ την έβαψα, τότε στρόθηκα στη λάτζα χωρίς πολλές ενστάσεις.
Δεν ήθελα να έρουν φίλοι στο σπίτι και να σιχένονται να κάτσουν ή να πιούν ακόμα και λίγο νερό (πράγμα που έτυχε να πάθω εγώ στο παρελθόν σε σπίτια φίλων μου)!:sick:
Τώρα ειδικά που περιμένω παιδί και ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η τσαπατσουλιά και η ελειπής καθαριότητα για την υγεία του, έχω γίνει πολύ απαιτητική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οταν όμως πήγα σε δικό μου σπίτι και κατάλαβα πως αν δεν μαζέψω και δεν καθαρίσω εγώ την έβαψα, τότε στρόθηκα στη λάτζα χωρίς πολλές ενστάσεις.
Δεν ήθελα να έρουν φίλοι στο σπίτι και να σιχένονται να κάτσουν ή να πιούν ακόμα και λίγο νερό (πράγμα που έτυχε να πάθω εγώ στο παρελθόν σε σπίτια φίλων μου)!:sick:
Καλά όχι και έτσι αλλά είχε σημεία μην αγγίζετε το σπίτι μου! Πλαστικά ποτήρια διοτί αλλιώς μόνο θα έπλενα καθώς το σπίτι μου ήταν κέντρο διερχομένων και γενικά μόνο ένας καταλάβαινε τι σημαίνει επισκέπτομαι κάποιο σπίτι μόνιμα καθώς και αυτός είχε δικό του! ΟΙ άλλοι νόμιζαν ότι ήμουν η μάνα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω μάθει από την μητέρα μου να μπορώ να αντέξω μόνο σε ένα καθαρό σπίτι. Βέβαια με έχει καλομαθημένη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνω δουλειές. Κυρίως τώρα που είμαι εξωτερικό έχω πορωθεί με τις δουλειές! Μου αρέσει να καθαρίζω (το μπάνιο το πλένω τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα!), να πλένω, να μαγειρεύω, ακόμα και με μπαλώματα και ραψίματα ασχολούμαι και την βρίσκω πολύ!:D Το μόνο που δεν αντέχω είναι το σίδερο. Το αποφεύγω όσο μπορώ και τώρα μου είπαν και για μια μέθοδο "βάζεις τα ρούχα κάτω από το στρώμα και κοιμάσαι και γίνονται τέλεια" και λέω να την δοκιμάσω.:hmm:

Όταν κάνω δικό μου σπιτικό εννοείται θέλω ο καλός μου να με βοηθάει. Κυρίως αν μαγειρεύει θα είναι άψογο, μου αρέσουν πολύ οι άντρες που μαγειρεύουν. Αλλά δε νομίζω να έχω τις τρελές απαιτήσεις από αυτόν. Κυρίως με το καθάρισμα λίγους εμπιστεύομαι ότι μπορούν να το κάνουν σύμφωνα με τα στάνταρ μου, οπότε θα προτιμήσω να το κάνω μόνη μου ούτως ή άλλως!:D

Αυτό που με αγχώνει είναι ότι το σίδερο είναι από τα πράγματα που λίγοι άντρες θα κάνουν κι εγώ είμαι επίσης ελεεινή στον τομέα αυτό. Μόνο να ακούσω καμιά ατάκα "καλά, δεν μπορείς να σιδερώσεις ένα παντελόνι; Να δεις η μάνα μου πως το κάνει!" και θα φάει το σίδερο στην μάπα.:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
μην γινεσαι υπερβολικη με το μπανιο το σπιτι χρειαζεται καθαριοτητα αλλα υπαρχουν και αντρες που το καθαριζουν τελεια αλλα γενικα οταν κανεις οικογενεια ποτε το σπιτι δεν θαναι στην εντελεια καθαρο λοιπον ηρεμησε και το σιδερο θα συνιθησεις και ολα απλα παν μετρον αριστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χαχα, ακούστε το άλλο:

Τις προάλλες ανέφερε η συγκάτοικος ότι, τι, μία φορά καθάρισμα το μήνα, δε φτάνει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top