19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, δράστης και αυτόχειρας

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ποιες πράξεις της βλέπεις; Από πότε είναι κατακριτέο να μιλάμε στην τηλεόραση;
Ποια τηλεοραση?Ποτε ειπα οτι ειναι κατακριτεο?Μα καλα διαβαζεις καθολου αυτα που γραφω?Σε εφημεριδα μιλησε δεν λεω γιατι μιλησε, αφου ηθελε καλα εκανε αλλα τι δουλεια ειχαν καμμια 5αρια φωτογραφιες απο το καλοκαιρι με μαγιο?Αυτο κανει μπαμ οτι επιδιωκε αυτοπροβολη,ο θανατος σου η ζωη μου που λενε,μα δεν βοηθησε και σε κατι δλδ,δεν ειπε και τπτ καινουριο ουτε παρεθεσε στοιχεια.Αλλα ειπα δεν με ενδιαφερει αυτη συγκεκριμενα αλλα το παιχνιδι που στηνεται πισω απο το γεγονος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μόνο παιχνίδι που στήνεται κι εγώ βλέπω είναι μια ψυχοπονιάρικη γλοιώδης παραφιλολογία για την κοινωνία την άπονη, το κακό το κράτος, τα κακά σχολεία, την πτώση των αξιών και λοιπά που προσωπικά τα θεωρώ τόσο γραφικά που δεν τα γράφω καν στις εκθέσεις μου. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι δεν είχες εσύ κανένα τέτοιο σκοπό, εν μέρει όμως στο ίδιο αποτέλεσμα συντελείς. Εσύ από προβληματισμό φαντάζομαι, τα κανάλια για τα νούμερα, πραγματικά στο αποτέλεσμα τι αλλάζει; Εμένα μ'ενδιαφέρει ν'ακούσω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γεγονότα, από τον κύκλο του ατόμου, δε μ'ενδιαφέρει ο σκοπός του αλλουνού, ούτε αν βάζει φωτογραφίες με μαγιό (που μπορεί απλά να τις υπέκλεψαν απ'το myspace, τόσο περίεργο σου φαίνεται? ), δε μ'ενδιαφέρουν επίσης οι μεγαλόστομες αναλύσεις. Για το παρελθόν του Πατμανίδη θέλω να μάθω κι εκεί στηρίζω την όποια ανάλυση, τα υπόλοιπα είναι γαρνιτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Το μόνο παιχνίδι που στήνεται κι εγώ βλέπω είναι μια ψυχοπονιάρικη γλοιώδης παραφιλολογία για την κοινωνία την άπονη, το κακό το κράτος, τα κακά σχολεία, την πτώση των αξιών και λοιπά που προσωπικά τα θεωρώ τόσο γραφικά που δεν τα γράφω καν στις εκθέσεις μου. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι δεν είχες εσύ κανένα τέτοιο σκοπό, εν μέρει όμως στο ίδιο αποτέλεσμα συντελείς. Εσύ από προβληματισμό φαντάζομαι, τα κανάλια για τα νούμερα, πραγματικά στο αποτέλεσμα τι αλλάζει;
Τα καναλια ψυχοπονιάρικη γλοιώδης παραφιλολογία για την κοινωνία την άπονη, το κακό το κράτος, τα κακά σχολεία, την πτώση των αξιών???:lol: Αυτοι μιλουν για τον κακο και ψυχακια δολοφονο που ειναι τρελος και ουουουου πρεπει να προστατευτουμε απο τετοιους:who::P.Και δεν ειναι ψυχοπονιαρικη γλοιωδη παραφιλολογια αυτο το οποιο παραθεσα ειπα, ειναι μια πραγματικοτητα ετσι οπως την βλεπω εγω να εξελισσεται, νταξ βεβαια αν εσυ εισαι ευχαριστημενος απο την παιδεια και το κρατος και το ολο νταβαντουρι οκ τιμη σου και καμαρι σου δικαιωμα σου.Πιστευε και εχε οποια αποψη θες αλλα εστω μην διακωμωδεις και μειωνεις την δικια μου λεγοντας την γλοιωδη,γιατι πολυ απλα μπορω ανετα να χαρακτηρισω τις δικες σου δεν το κανω ομως γιατι πολυ απλα δεχομαι την αποψη σου ακριβως οπως ειναι ασχετα αν δεν συμφωνω αλλα δεν την χαρακτηριζω κιολας.Τα συγκεκριμενα γεγονοτα θα τα πουν οι δικοι του ανθρωποι εγω που να τα ξερω,αλλα δεν βλεπω να το κανουν,βλεπω μονο μια να παραθετει φωτογραφιες της λεγοντας απλα οσα ξεραμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Μα κανείς δεν είπε ότι έφταιγε και μόνο αυτός.



Βασικά, η γενική εικόνα του ποστ σου και η συνεχής κατηγορία της "κοινωνίας" και του "συστήματος" ήταν αυτή που μου έδωσε την εντύπωση ότι, έστω και μερικώς, υπερασπίστηκες αυτή του την πράξη. Κυρίως όμως, η φράση που με έβαλε στις σκέψεις που εξέφρασα είναι η εξής:

.

Αυτή η εντύπωση μου δόθηκε από τον έντονα απολογητικό υπέρ του θύτη τόνο και χαρακτήρα των λεγόμενών σου. Ζητώ συγγνώμη αν τα παρερμήνευσα.



Αυτό ακριβώς, ως κραυγή ισορροπίας έκανα το προηγούμενο ποστ μου.:)



Το θέμα δεν είναι απλά και μόνο να υπάρχουν ψυχολόγοι, τα ίδια τα παιδιά θα έπρεπε να διδάσκονται ψυχολογία. Όχι, που θα έχουμε το ακριβώς αντίθετο (τα Αρχαία), να μας δημιουργούν επιπρόσθετα ψυχολογικά προβλήματα:P.



Σαφώς και είναι εξαγνισμός, αλλά και πάλι, το να πηγαίνεις αυτόχειρας επειδή θες να εξαγνιστείς δε σημαίνει ότι δεν είσαι δειλός. Όπως ακριβώς ένας πνιγόμενος σπαρταρά και κολυμπά όσο πιο δυνατά μπορεί για να φτάσει στην επιφάνεια και να πάρει αέρα, έτσι και ο άνθρωπος θα πρέπει να προσπαθεί να πάει ψηλά και όχι να αφεθεί να πέσει στο βυθό. Στην επιφάνεια μπορεί να σε περιμένουν χίλιοι μύριοι διαόλοι, αλλά τουλάχιστον μπορείς να τους παλέψεις, ή να προσπαθήσεις. Ό,τι δε σκοτώνει, εξάλλου, σε κάνει δυνατότερο.

ok μωρε τι συγγνωμη, συζητηση κανουμε. Ενταξει σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι εκανε και καλα. Οντως ειχα τετοιο τονο, γιατι αυτο νιωθω για το παιδι.
Μακαρι να διδασκονταν τα παιδια ψυχολογια ειλικρινα. Θα ηταν ωραια, αλλα αλλα αλλα...

miv:
τον ορο συστημα τον χρησιμοποιουμε και θα τον χρησιμοποιουμε (το λεω προληπτικα πλεον) για να αποδωσουμε ενα συνολο ευθυνων σε καποιες δυσλειτουργιες που μονο λεπτομερειες δεν μπορουν να θεωρηθουν. Εκπαιδευτικο Συστημα. Ναι επαιξε τον ρολο του στην πραξη του παιδιου.
Οι καθηγητες εθελοτυφλουσαν στην αντικοινωνικη συμπεριφορα του. Ναι ειναι μερος του συστηματος και αυτοι. Αρα φταιει το συστημα. Το παιδι επιδεικνυε οπλα στους αλλους μεσα στο σχολειο, κανεις καθηγητης δεν βρεθηκε κοντα του να του πει "Κατσε ρε ανθρωπε, τι ρολο παιζεις? γιατι ολα αυτα? τι προβληματα εχεις?".
Ελλειψη ψυχολογων-> το συστημα τους διοριζει, το συστημα φταιει.

Δεν μπορεις απλα να μην κατηγορησεις το συστημα σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
^^Μέχρι στιγμής δεν έχω εισπράξει τίποτα άλλο, παρά την απόρριψη και την ύβρη των γύρω μου»

Δεν είναι θέμα ωριμότητας. Αυτός ο νέος που δεν είναι και ο μόνος (αν κοιτάξετε γύρω σας-ακόμα και μέσα στο σχολείο-υπάρχουν τετοια άτομα) είχε απομονωθεί αρχικά από το σχολικό του περιβάλλον,αλλά και από την κοινωνία. Η συμπεριφορά που του είχαν δείξει τον έκανε απόμακρο,εσωστρεφή,αντικοινωνικό.... Ήθελε να μην γνωρίζει και να μη μιλάει σε κανένα. Δεν είχε φίλους. Και μέσα σ'όλα προστίθεται και η απόρριψη από μια γυναίκα. Όλα αυτά του δημιούργησαν ψυχολογικά προβλήματα. Κλείστηκε στον εαυτό του. Και τότε κατάλαβε πως η ζωή του δεν είχε καμία αξία έτσι όπως είχε καταντήσει...Δημοσίευσε τις φωτογραφίες με τα όπλα στο προφιλ του στο MySpace. Κανείς δεν βρέθηκε να τον σταματήσει. Μερικοί ίσως και να τον προέτρεψαν να το κάνει,μη γνωρίζοντας τις τραγικές συνέπειες.....
Είναι κρίμα και δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Δε γίνονται αυτά μόνο στην Αμερική γίνονται και στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο και θα γίνονται όσο υπάρχουν παιδιά σαν και το Δημήτρη....και υπάρχουν τέτοια παιδιά που περνάνε απαρατήρητα,αλλά μέσα τους έχουν καλά κρυμμένο ένα παράπονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Την συνδρομή του FBI για να διερευνήσει τα ίχνη που άφησε ο 19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης στο internet, λίγο πριν πάει αποφασισμένος να προκαλέσει μακελειό στη σχολή του ΟΑΕΔ στο Ρέντη, ζήτησε η Ελληνική Αστυνομία. Σύμφωνα με πληροφορίες, η ΕΛ.ΑΣ. θέλει μέσω της MySpace που είναι ο διαχειριστής της ιστοσελίδας που άνοιξε ο νεαρός και εδρεύει στις ΗΠΑ, να συγκεντρώσει πληροφορίες για τις τυχόν επαφές του μέσω internet για την αγορά των όπλων και για το σχέδιο εκτέλεσης της επίθεσης.
Την ίδια ώρα, σοκ προκαλεί η μαρτυρία ενός από τους τρεις τραυματίες, του 47χρονου εργάτη Φατμίρ Τοπάλι, που βρέθηκε αντιμέτωπος με τον 19χρονο δράστη και ο οποίος είπε στον ALPHA ότι ο 19χρονος «κρατούσε τα όπλα σαν καουμπόι». Ο 47χρονος περιέγραψε καρέ-καρέ στον ALPHA τον εφιάλτη που έζησε και όπως είπε βλέποντας τον με τα όπλα αυτός και ο συνάδελφός του, τρόμαξαν και του είπαν «παιδί μου τι σου φταίμε; Σε αγαπάμε». Σήμερα αναρωτιέται από το κρεβάτι του πόνου, μήπως η φράση «σε αγαπάμε» πείραξε τον 19χρονο. Περιγράφοντας τον είπε ότι «δεν μιλούσε, μόνο κοιτούσε με τα μάτια άγρια. Σαν καουμπόι με δυο πιστόλια στα χέρια και μια σακούλα πίσω».
Μιλώντας για την επίθεση που δέχθηκε, είπε ότι «πήγα να του πω (σ.σ. στον συνάδελφό του) να προσέχει, αλλά ήτανε πιο κοντά και του έριξε. Ήταν στα 5 μέτρα, μετά έρχεται στα 2 μέτρα και μου ρίχνει». Μιλώντας στον ALPHA ο μοναδικός φίλος του δράστη, είπε ότι το χέρι του 19χρονου όπλισαν όλοι όσοι τον πλήγωσαν και τον είχαν βάλει στο περιθώριο, ενώ θεωρεί βέβαιο, ότι το κείμενο το έγραψε ο ίδιος ο αυτόχειρας. Όπως είπε «παλιά ήθελε να γίνει αστυνομικός, έλεγε. Είχε όνειρα το παιδί. Τον είχαν τρελάνει. Άλλοι τον κράζανε. Δεν αγαπούσε τον κόσμο. Ένιωθε μίσος μέσα του». Ερωτηθείς αν πρώτα είχε εισπράξει μίσος, απάντησε ότι «δεν το έλεγε, αλλά φαινόταν. Είχε πει, θα τους καθαρίσω όλους, δεν θυμάμαι ακριβώς».
Στον ALPHA μίλησε και ο πατέρας του τραυματισμένου μαθητή Σωτήρης Κοκκίνης, ο γιος του οποίου διέφυγε τον κίνδυνο. Παρʼ όλα αυτά όμως ο κ. Κοκκίνης εκπλήσσει με το μεγαλείο ψυχής απέναντι στον 19χρονο παρολίγον δολοφόνο του παιδιού του λέγοντας ότι «είναι ένα παιδί και αυτό, που δεν το προσέξανε οι γονείς του, οι καθηγητές του, οι συμμαθητές του, οι γείτονές του, όλοι μας. Γιατί δεν μπορεί να φταίει πάντα μόνο ένας».
Πηγή: ALPHA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Την συνδρομή του FBI για να διερευνήσει τα ίχνη που άφησε ο 19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης στο internet, λίγο πριν πάει αποφασισμένος να προκαλέσει μακελειό στη σχολή του ΟΑΕΔ στο Ρέντη, ζήτησε η Ελληνική Αστυνομία. Σύμφωνα με πληροφορίες, η ΕΛ.ΑΣ. θέλει μέσω της MySpace που είναι ο διαχειριστής της ιστοσελίδας που άνοιξε ο νεαρός και εδρεύει στις ΗΠΑ, να συγκεντρώσει πληροφορίες για τις τυχόν επαφές του μέσω internet για την αγορά των όπλων και για το σχέδιο εκτέλεσης της επίθεσης.
Την ίδια ώρα, σοκ προκαλεί η μαρτυρία ενός από τους τρεις τραυματίες, του 47χρονου εργάτη Φατμίρ Τοπάλι, που βρέθηκε αντιμέτωπος με τον 19χρονο δράστη και ο οποίος είπε στον ALPHA ότι ο 19χρονος «κρατούσε τα όπλα σαν καουμπόι». Ο 47χρονος περιέγραψε καρέ-καρέ στον ALPHA τον εφιάλτη που έζησε και όπως είπε βλέποντας τον με τα όπλα αυτός και ο συνάδελφός του, τρόμαξαν και του είπαν «παιδί μου τι σου φταίμε; Σε αγαπάμε». Σήμερα αναρωτιέται από το κρεβάτι του πόνου, μήπως η φράση «σε αγαπάμε» πείραξε τον 19χρονο. Περιγράφοντας τον είπε ότι «δεν μιλούσε, μόνο κοιτούσε με τα μάτια άγρια. Σαν καουμπόι με δυο πιστόλια στα χέρια και μια σακούλα πίσω».
Μιλώντας για την επίθεση που δέχθηκε, είπε ότι «πήγα να του πω (σ.σ. στον συνάδελφό του) να προσέχει, αλλά ήτανε πιο κοντά και του έριξε. Ήταν στα 5 μέτρα, μετά έρχεται στα 2 μέτρα και μου ρίχνει». Μιλώντας στον ALPHA ο μοναδικός φίλος του δράστη, είπε ότι το χέρι του 19χρονου όπλισαν όλοι όσοι τον πλήγωσαν και τον είχαν βάλει στο περιθώριο, ενώ θεωρεί βέβαιο, ότι το κείμενο το έγραψε ο ίδιος ο αυτόχειρας. Όπως είπε «παλιά ήθελε να γίνει αστυνομικός, έλεγε. Είχε όνειρα το παιδί. Τον είχαν τρελάνει. Άλλοι τον κράζανε. Δεν αγαπούσε τον κόσμο. Ένιωθε μίσος μέσα του». Ερωτηθείς αν πρώτα είχε εισπράξει μίσος, απάντησε ότι «δεν το έλεγε, αλλά φαινόταν. Είχε πει, θα τους καθαρίσω όλους, δεν θυμάμαι ακριβώς».
Στον ALPHA μίλησε και ο πατέρας του τραυματισμένου μαθητή Σωτήρης Κοκκίνης, ο γιος του οποίου διέφυγε τον κίνδυνο. Παρʼ όλα αυτά όμως ο κ. Κοκκίνης εκπλήσσει με το μεγαλείο ψυχής απέναντι στον 19χρονο παρολίγον δολοφόνο του παιδιού του λέγοντας ότι «είναι ένα παιδί και αυτό, που δεν το προσέξανε οι γονείς του, οι καθηγητές του, οι συμμαθητές του, οι γείτονές του, όλοι μας. Γιατί δεν μπορεί να φταίει πάντα μόνο ένας».
Πηγή: ALPHA
Ναι..τωρα το θυμηθηκαν,πλεον ειναι πολυ αργα για κατι τετοιο,αυτο επρεπενα χε γινει πριν συμβουν ολα αυτα,αλλα δεν τον πηρες κανενας σοβαρα τον 19χρονο,εστω οτι βρισκουν τις επαφες του και εστω οτι βρισκουν απο που πηρε τα οπλα,τι θα οφελεισε αυτο?Θα αλλαξει κατι ή θα αποτρεψει μια παρομοια ενεργεια?Ακομα και μετα απο αυτη την αυτοκτονια και αποπειρα δολοφονιας για αλλη μια φορα εθελοτυφλουμε,παει και περασε και αυτο το θεμα στον αερα,ψαχνουμε να βρουμε αχρηστες πληροφοριες και να αποδοσουμε αλλου τις ευθυνες ακι αυτο γιατι δεν θελουμε να δουμε τον ενοχο...τους εαυτους μας...Αν γινει μια ερευνα θα δουμε οτι ο 19χρονος δεν ηταν μια εξαιρεση,τα ποσοστα τετοιων παιδιων ειναι τραγικα,παρτε το χαμπαρι ολο και περισσοτεροι ανθρωποι "νοσουν" και δεν γινεται τπτ γι αυτο,τπτ για να αποτραπει,συνεχιζονται οι πιεσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top