16.119 είδη ζώων και φυτών απειλούνται με εξαφάνιση

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε, Greenpeace, WWF σιγουρα. Και ο Αρκτουρος, που ειναι ελληνικη οργανωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Όντος είναι άθλιο συμφωνώ, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε; Τουλάχιστον σε αυτήν την ηλικία

Κι όμως πάντα μπορείς να κάνεις κάτι.

Υπάρχουν πολλές, μικρές, καθημερινές συνήθειες που άμα αλλάξουν, τότε θα βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση.

Για παράδειγμα ένα μέτρο είναι το να μην μένουν στο stand by οι συσκευές στο σπίτι (τηλεόραση, οθόνη, ηχεία υπολογιστή, κ.α.)

Απλό και αποτελεσματικό, κι όμως δε συμβαίνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αν δεν αλλάξουν πρώτα τα εργοστάσια και οι πολυεθνικές ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Αν δεν αλλάξουν πρώτα τα εργοστάσια και οι πολυεθνικές ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

Δυστυχώς, έχεις δίκιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guesita

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γι' αυτο το θεμα πιστευω πως ολοι εχουμε κατι να πουμε.

ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guesita

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ΣΥΝΘΗΜΑ

(ας βγαλει ο επομενος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ένα μικρό βήμα για μας, ένα μεγάλο για την ανθρωπότητα :P κάτι σαν αυτό που είπε ο Άρμστρονγκ...

Σηκώνει πολλή συζήτηση το θέμα αλλά ένα έχω να πω: πως αν το θελήσουμε πραγματικά μπορούμε να αλλάξουμε την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ένα μικρό βήμα για μας, ένα μεγάλο για την ανθρωπότητα :P κάτι σαν αυτό που είπε ο Άρμστρονγκ...

Σηκώνει πολλή συζήτηση το θέμα αλλά ένα έχω να πω: πως αν το θελήσουμε πραγματικά μπορούμε να αλλάξουμε την κατάσταση.

Αχ τι μου θυμησες με αυτο...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=rgG5s28fvM8&feature=related[/ame]

:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης Κ.

Νεοφερμένος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όντως...οι Δεινόσαυροι εξαφανίστηκαν απο μία μεγάλη φυσική καταστροφή, έναν συνδυασμό γεγονότων όπως έντονη ηφαιστειακή δραστηριότητα, η προσκρουση ενός αστεροειδούς στη Γη κ.α....αλλά όχι όλοι...μια ομάδα επιβίωσε της εξαφάνισης και σήμερα βρισκονται παντού τριγύρω μας: τα Πουλιά. Αυτή η εξαφάνιση είχε σαν αποτέλεσμα του αφανισμού του 65-75% των έμβιων πλασμάτων.
Σήμερα οι καταστροφές που επιφέρει ο άνθρωπος στο φυσικό περιβάλλον των ζώων και φυτών, καθώς και η λαθροθηρία ζώων θεωρείται οτι οδηγεί σε μια μαζική εξαφάνιση χειρότερη απο αυτή που εξαφάνισε τους Δεινόσαυρους. Καταστρέφοντας τους φυσικούς πόρους όμως σταδιακά, ο άνθρωπος, πιστεύω οτι μια μέρα κι ο ίδιος θα έρθει σε πολύ άσχημες καταστάσεις ή και θα εξαφανιστεί λόγω της αλλαζονείς του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
τι ασχημο να εξαφανιζονται τα ζωακια και να καταστρεφεται ο πλανητης εξαιτιας του ανθρωπου.
πρεπει να γινει κατι αλλιως ο πλανητης μας θα καταστραφει ολοκληρωτικα
αλλα ολοι κοιτανε τα δικα τους συμφεροντα δεν ενδιαφερονται για τα ζωα και το περιβαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
τι ασχημο να εξαφανιζονται τα ζωακια και να καταστρεφεται ο πλανητης εξαιτιας του ανθρωπου.
πρεπει να γινει κατι αλλιως ο πλανητης μας θα καταστραφει ολοκληρωτικα
αλλα ολοι κοιτανε τα δικα τους συμφεροντα δεν ενδιαφερονται για τα ζωα και το περιβαλλον

Κοιτάμε

Μην βγάζουμε και τους εαυτούς μας απ'έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Κοιτάμε

Μην βγάζουμε και τους εαυτούς μας απ'έξω.


Κοιτανε θα ελεγα καλυτερα. Αυτοι φταινε που θυσιαζουν τα παντα στον βωμο της εξουσιας και του χρηματος. Εγω παντως προσωπικα (δεν ξερω για σενα) δεν μολυνω το περιβαλλον ουτε στο ελαχιστο εν συγκριση με αυτους, ουτε φταιω. Ισως το μονο μου φταιξιμο ειναι οτι δεν παιρνω ενα δικανο να τους ξεπαστρεψω ολους, αλλα δεν με αφηνει το συνταγμα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδία λυπηρό??
Και οι δεινόσαυροι εξαναφανίσθηκαν!!Ενόχλησε κανέναν αυτό?
Σιγά τωρα θα εξαφανισθουν κατι αρκουδες και κατι χορταρια που ουτε η μανα τους τα ξερει και κατι τρεχει στα γυφτικα.


Θα επηρεαστεί η τροφική αλυσίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DNG

Νεοφερμένος

Ο Μάρκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα επηρεαστεί η τροφική αλυσίδα...
ναι,μονο η τροφικη αλυσιδα σε πειραξε εσενα...τι να πω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδία λυπηρό??
Και οι δεινόσαυροι εξαναφανίσθηκαν!!Ενόχλησε κανέναν αυτό?
Σιγά τωρα θα εξαφανισθουν κατι αρκουδες και κατι χορταρια που ουτε η μανα τους τα ξερει και κατι τρεχει στα γυφτικα.

Μ'αρέσει που πας και Γ' Λυκείου. Αυτά τα μαθαίνουμε από το Δημοτικό. Αν εξαφανιστεί ένα ή δύο είδη φυτών ή ζώων, μπορεί να μοιάζει ασήμαντο αλλά μόνο αυτό δεν είναι. Αν εξαφανιστούν χόρτα και αρκούδες καποια άλλα ζώα θα πεινάσουν ή θα μεγαλώσει πολύ ο πληθυσμός τους σε σημείο πηξίματος. Και σιγά σιγά θα διαλυθεί η τροφική αλυσίδα και μετά γιοκ και οι άνθρωποι(οι οποίοι χωρίς τροφική αλυσιδά δεν ζουν). Μήπως θα έπρεπε να ξαναρίξεις μια ματιά στα βιβλία σου; Χωρίς παρεξήγηση κιόλας. :)

ναι,μονο η τροφικη αλυσιδα σε πειραξε εσενα...τι να πω????
Αυτό είναι το λιγότερο. Και απλά το υπενθύμισε στον epinephelus.

Κοιτανε θα ελεγα καλυτερα. Αυτοι φταινε που θυσιαζουν τα παντα στον βωμο της εξουσιας και του χρηματος. Εγω παντως προσωπικα (δεν ξερω για σενα) δεν μολυνω το περιβαλλον ουτε στο ελαχιστο εν συγκριση με αυτους, ουτε φταιω. Ισως το μονο μου φταιξιμο ειναι οτι δεν παιρνω ενα δικανο να τους ξεπαστρεψω ολους, αλλα δεν με αφηνει το συνταγμα...:D
Τα χαρτάκια από τις τσίχλες μας ή το τενεκεδάκι της κόκα κόλας είναι ελάχιστο σε σύγκριση με την μόλυνση των εργοστασίων. Είτε κάνω ανακύκλωση είτε όχι έχει ελάχιστη επίπτωση στο περιβάλλον. Την κύρια μόλυνση την προκαλούν τα εργοστάσια με τα απόβλητά τους και τον καπνό τους. Αν αυτά φροντίσουν να μειώσουν το ποσοστό μόλυνσης και να κάνουν κάτι για τον καπνό και τα απόβλητα, τότε ευχαρίστως να κάνω ΟΤΙ είναι φιλικό προς το περιβάλλον και δεν το επιαρύνει. Τότε θα έχει σημασία η προσπάθειά μου γιατί τότε το κύριο βάρος θα έχει φύγει και εγώ θα βοηθήσω στην τελική εκκαθάριση.
Αυτή είναι η γνώμη μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Κοιτανε θα ελεγα καλυτερα. Αυτοι φταινε που θυσιαζουν τα παντα στον βωμο της εξουσιας και του χρηματος. Εγω παντως προσωπικα (δεν ξερω για σενα) δεν μολυνω το περιβαλλον ουτε στο ελαχιστο εν συγκριση με αυτους, ουτε φταιω. Ισως το μονο μου φταιξιμο ειναι οτι δεν παιρνω ενα δικανο να τους ξεπαστρεψω ολους, αλλα δεν με αφηνει το συνταγμα...:D

:hmm:Είσαι σίγουρος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
That's right.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τα χαρτάκια από τις τσίχλες μας ή το τενεκεδάκι της κόκα κόλας είναι ελάχιστο σε σύγκριση με την μόλυνση των εργοστασίων. Είτε κάνω ανακύκλωση είτε όχι έχει ελάχιστη επίπτωση στο περιβάλλον. Την κύρια μόλυνση την προκαλούν τα εργοστάσια με τα απόβλητά τους και τον καπνό τους. Αν αυτά φροντίσουν να μειώσουν το ποσοστό μόλυνσης και να κάνουν κάτι για τον καπνό και τα απόβλητα, τότε ευχαρίστως να κάνω ΟΤΙ είναι φιλικό προς το περιβάλλον και δεν το επιαρύνει. Τότε θα έχει σημασία η προσπάθειά μου γιατί τότε το κύριο βάρος θα έχει φύγει και εγώ θα βοηθήσω στην τελική εκκαθάριση.
Αυτή είναι η γνώμη μου. :)

Tεραστιο λαθος!αυτη τη στιγμη υπαρχουν ~6.7 δισεκατομμυρια ανθρωποι στον πλανητη μας!αν ολοι-ενας προς ενας- προσεξουν αυτα τα μικρα πραγματα γινονται τεραστιες αλλαγες..Δυστυχως οι περισσοτεροι ομως τεινουν να εχουν την ιδια αποψη με σενα.."σιγα που εγω θα κανω την αλλαγη αν προσεξω λιγο παραπανω!τα εργοστασια φταινε και οι μαλακες που εχουν την εξουσια και δεν κανουν τιποτα"..δεν ειναι ετσι ομως ρε παιδια!και το παραμικρο που κανεις εχει σημασια!και το παραμικρο που δεν κανεις εχει επιπτωσεις!ειναι τοσο δυσκολο δηλαδη να πεταξεις το χαρτακι της τσιχλας στον καδο ανακυκλωσης αντι να το πεταξεις στον δημοσιο καδο-ή ακομη χειροτερα κατω??
Ναι.εχουν μεγαλη ευθυνη τα εργοστασια και οι πολυεθνικες και ολα τα λοιπα.εχουμε κ εμεις ομως.
Δεν λεω πως δεν σε νοιαζει και αδιαφορεις για το περιβαλλον-προς θεου..αλλα αυτη η σταση ειναι εντελως λαθος..
Πρεπει να φροντιζουμε για το καθετι οσο ασημαντο κι αν μας φαινεται εδω που εχουμε φτασει!κι ουτε πρεπει να επαναπαυομαστε λεγοντας"α,σημερα πηγα μια ολοκληρη σακουλα με χαρτια στην ανακυκλωση!ή σημερα πηρα το μετρο αντι να παω με το αμαξι!Μπραβο μου!"Χρειαζεται διαρκης προσπαθεια αν θελουμε να μην χειροτερεψουμε τα πραγματα-δεν μιλαω για καλυτερεψη γιατι δεν νομιζω οτι ειναι πλεον αναστρεψιμη η κατασταση,αλλα τουλαχιστον ας μην την χειροτερεψουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οι μισοι απο αυτους δεν εχουν να φανε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Tεραστιο λαθος!αυτη τη στιγμη υπαρχουν ~6.7 δισεκατομμυρια ανθρωποι στον πλανητη μας!αν ολοι-ενας προς ενας- προσεξουν αυτα τα μικρα πραγματα γινονται τεραστιες αλλαγες..Δυστυχως οι περισσοτεροι ομως τεινουν να εχουν την ιδια αποψη με σενα.."σιγα που εγω θα κανω την αλλαγη αν προσεξω λιγο παραπανω!τα εργοστασια φταινε και οι μαλακες που εχουν την εξουσια και δεν κανουν τιποτα"..δεν ειναι ετσι ομως ρε παιδια!και το παραμικρο που κανεις εχει σημασια!και το παραμικρο που δεν κανεις εχει επιπτωσεις!ειναι τοσο δυσκολο δηλαδη να πεταξεις το χαρτακι της τσιχλας στον καδο ανακυκλωσης αντι να το πεταξεις στον δημοσιο καδο-ή ακομη χειροτερα κατω??
Ναι.εχουν μεγαλη ευθυνη τα εργοστασια και οι πολυεθνικες και ολα τα λοιπα.εχουμε κ εμεις ομως.
Δεν λεω πως δεν σε νοιαζει και αδιαφορεις για το περιβαλλον-προς θεου..αλλα αυτη η σταση ειναι εντελως λαθος..
Πρεπει να φροντιζουμε για το καθετι οσο ασημαντο κι αν μας φαινεται εδω που εχουμε φτασει!κι ουτε πρεπει να επαναπαυομαστε λεγοντας"α,σημερα πηγα μια ολοκληρη σακουλα με χαρτια στην ανακυκλωση!ή σημερα πηρα το μετρο αντι να παω με το αμαξι!Μπραβο μου!"Χρειαζεται διαρκης προσπαθεια αν θελουμε να μην χειροτερεψουμε τα πραγματα-δεν μιλαω για καλυτερεψη γιατι δεν νομιζω οτι ειναι πλεον αναστρεψιμη η κατασταση,αλλα τουλαχιστον ας μην την χειροτερεψουμε..

Επειδή κανείς μας δεν μπορεί να είναι σίγουρος τι μπορεί να έχει μεγαλύτερη επίπτωση στο περιβάλλον(ο κόσμος ή τα εργοστάσια; ) φροντίζω και γω να είμαι όσο πιο οικολογική γίνεται. Αυτό δε σημαινει όμως ότι έχω και την ίδια άποψη. Πιστεύω ότι τα εργοστάσια κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά. Όμως δεν μπορώ να το ξέρω 100% αυτό και γι'αυτό φροντίζω να καλύπτω και την περίπτωση να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά ο απλός πληθυσμός του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top