Πρώτο αμάξι, τι να διαλέξω;

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.


Αυτό πρέπει να είναι.. :D 2007
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πόσο θα σου στοιχίσει ένα τέτοιο;

edit: με τα λεφτά που σκοπεύεις να δώσεις,
θα επέλεγα σαφώς ένα καινούριο,
όπως και να έχει
γιού νόου μπέτερ!

Καλορίζικο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το καινούριο ξεφεύγει λίγο σε τιμή, και δε μπορώ να υποχρεώσω τους γονείς μου να αυξήσουν το ποσό, είναι τουλάχιστον γουρουνιά. Αν το κεφάλαιο ανήκε σε 'μένα, θα σήμαινε πως μπορώ και να το αυξήσω, οπότε θα έκανα λίγη υπομονή. Δεν ανήκει όμως. :) Σ'ευχαριστώ πολύ. Χρωστάω μια βόλτα σε όλους όσους με βοήθησαν και στη Himela, γιατί υπήρξα λιγάκι απότομη. :redface: (αν και νομίζω πως θα φύγουν όλοι τρέχοντας, εγώ την πρόταση την έκανα :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Όχι βρε μανάρι μου, δεν ήσουν απότομη. Καλορίζικο σου εύχομαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aν και μαλλον το αυτοκινητο το εχετε αγορασει ηδη, σε περιπτωση που, καταθετω κι εγω τη γνωμη μου. Θα ειμαι συνοπτικος.

1. 19 ετων και 1ο αυτοκινητο. Καλη λυση το μεταχειρισμενο.
2. 19 ετων και νεα οδηγος. Αρα ολες οι κουβεντες για οδηγηση γρηγορη, παγους, αεροδυναμικες,Formula 1, διαστημοπλοια, σηραγγες, βαρη, τιμονια κλπ...ειναι αστοχες. Ειδικα σε τετοια μικρα αμαξια. Για να το πω αλλιως : ολα καλά ειναι για τα βασικα που πρεπει να προσφερουν. Δε ψαχνουμε και πολλες επιδοσεις σε αυτα τα μικρα. Για πολη κυριως ειναι και χαλαρα ταξιδια. Αρα μπαινει αρκετα ο παραγοντας αισθητικη, συν οτι αλλο συγκεκριμενο μπορει να θελεις (πχ τζιπακι,χωρουςκλπ).
3. Τα επιχειρηματα κατα του μεταχειρισμενου δε με πειθουν. Αν προσεξεις και ψαξεις καλα, παιρνεις αμαξι "καινουργιο" χωρις κανενα προβλημα, και γλιτωνεις χρηματα, μια και ενα αμαξι καινουργιο απο την στιγμη της πωλησης του, χανει αμεσως αξια. Ειδικα στις μερες μας με την κριση, και ακομα περισσοτερο στην Ελλαδα με τους δικους μας νομους, τα μεταχειρισμενα εχουν ανθιση.


Δεύτερον, οι αντιδράσεις του καινούριου στις εντολές του οδηγού, είναι αυτές που προβλέπονται από τον κατασκευαστή, δίχως την ....παρέμβαση των όποιων παραγόντων που τις έχουν διαμορφώσει αναλόγως, πχ ανταλλακτικά, επισκευές, περιοδικά services, και φυσικά η προσωπική σφραγίδα του (πρώην) τιμονιέρη - πηδαλιούχου!
Αυτό λοιπόν σημαίνει πολύ απλά, ότι θα ξεκινήσει σωστά η διαδραστική αλληλεπίδραση του οδηγού με το όχημα, και ως γνωστόν, η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, μεταφορικά, κυριολεκτικά, και από όλες τις οπτικές γωνίες! ;)
Αυτο δε το πιανω. Δλδ ενα αυτοκινητο 2 ετων, με τα προβλεπομενα σερβις του, ...χαλαει την "διαδραστικη αλληλεπιδραση" του οδηγου με το οχημα ; :confused:

@αγγελο : το mini cooper το καινουργιο δε το πολυσυμπαθω, και ειναι μοδατο κλπ και σαν παιχνιδακι...αλλά πρεπει να το σεβαστω γιατι τουλαχιστον οδηγικά το εχουν κανει καλο. Απο ανεση δεν ξερω. Χωρους δεν εχει.


Προσωπικά θα προτεινα ενα μεταχειρισμενο 3 ετων το πολυ. Το Corsa ειναι ενα απο τα λιγα Opel που συμπαθω, αλλά το Suzuki Swift το συμπαθω πιο πολυ! Δεν ειναι το πιο μοντερνο σχεδιο που υπαρχει (πχ fiesta,corsa) αλλά είναι μπουκιτσα! (και προτιμω το sport).

Μάλιστα, προσφατα ειδα και Swift Sport (1600 κυβικα δλδ, 125 ιπποι), 2008 νομιζω, με 10 ή 11 χιλιαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ναι το αμαξάκι μου το έχω πάρει ήδη, ωστόσο μια βόλτα μόνο πήγαμε, γιατί βρίσκεται Θεσσαλονίκη κι εγώ Κέρκυρα. Θα πάω να το ταλαιπωρήσω σε 3 ημέρες. Το θέμα δε ζήτησα να το κλειδώσουν, γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε άλλους με παρόμοιες απορίες. Ευχαριστώ όπως κι αν έχει Lorien. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αυτο δε το πιανω. Δλδ ενα αυτοκινητο 2 ετων, με τα προβλεπομενα σερβις του, ...χαλαει την "διαδραστικη αλληλεπιδραση" του οδηγου με το οχημα ; :confused:
Κοίταξε να δεις, υποθετικά μιλάμε άρα κι εσύ (μπορεί να) έχεις δίκιο, κι εγώ επίσης! Το υποψήφιο θύμ.....εεεεε ο αγοραστής ήθελα να πω, πρέπει να βαδίζει όμως εκ του ασφαλούς, ειδικά εάν δεν έχει ο ίδιος καλή και σε βάθος, γνώση του αντικειμένου!

Η χρονική περίοδος που μεσολάβει από όταν πρωτοκύλησε τους τροχούς του ένα όχημα, έως την στιγμή που θα το αποκτήσει, 2ο ή 3ο "χέρι" κάποιος άλλος, ουδόλως έχει να κάνει με την αρχική του κατάσταση, αφού ένα τρακάρισμα μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή, μεταβάλλοντας τα αρχικά χαρακτηριστικά του έτσι, ώστε από αυτοκίνητο να μετατραπεί σε αυτοκίνδυνο!
Πιστεύω ότι μιλάω με άνθρωπο που γνωρίζει, αφού και η παραμικρή αλλοίωση της βασικής δομής (σκελετού - σασί) που μετά την επισκευή είναι σχεδόν αδύνατον να εντοπισθεί, ακόμη και από ειδικούς, μεταβάλλει την οδική του συμπεριφορά!

Η θεματοθέτης, ανησυχούσε ακόμη και για την διάμετρο των τροχών του οχήματος, προβληματιζόμενη εάν ήταν η σωστή για να μπορεί να κινείται σε χιονισμένους δρόμους, δίχως τον κίνδυνο ανατροπής ή έστω αδυναμίας ελέγχου, να μην την προειδοποιήσω ότι στην αγορά υπάρχουν κινούμενα φέρετρα, ΕΙΔΙΚΑ "ελαφρώς μεταχειρισμένα", διότι πέρα από ένα ΜΙΚΡΟ ποσοστό, λόγω αδυναμίας αποπληρωμής και κάποιων ειδικών περιπτώσεων, στο σφυρί βγαίνουν εκείνα που ...πέσανε σε τοίχο, γιατί πολύ απλά δεν αγοράζεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ τουτού με σκοπό να το πουλήσεις σε 2 χρόνια.....
Ακόμη και οι Γερμανοί τα κρατάνε 4 τουλάχιστον! Φυσικά ευκαιρίες υπάρχουν πάντα :D

Τώρα.....όσον αφορά προβλεπόμενα services και γνήσια ανταλλακτικά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά - στους κάμπους πέφτει χιόνι, και σφραγίδες στο βιβλιαράκι συντήρησης, να σου πατήσω από όποιον "εξουσιοδοτημένο" και όσες θες!

Τέλος, από οικονομικής άποψης, η αρχική διετία, είναι η περίοδος "χάριτος" που σου δίνουν οι κατασκευαστές, μετά αρχίζεις και βάζεις το χέρι (βαθιά) στην τσέπη, οπότε ότι υποτίθεται κερδίζεις από την μειωμένη τιμή του μεταχειρισμένου, τα ακουμπάς άμα τη.... εμφανίσει (της...ευκαιρίας) συν όλα όσα προανέφερα!

Γι αυτό λέω, καινούριο και κουβά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα επιχειρηματα κατα του μεταχειρισμενου δε με πειθουν. Αν προσεξεις και ψαξεις καλα, παιρνεις αμαξι "καινουργιο" χωρις κανενα προβλημα, και γλιτωνεις χρηματα, μια και ενα αμαξι καινουργιο απο την στιγμη της πωλησης του, χανει αμεσως αξια. Ειδικα στις μερες μας με την κριση, και ακομα περισσοτερο στην Ελλαδα με τους δικους μας νομους, τα μεταχειρισμενα εχουν ανθιση.
σωστα..
το παιρνεις σε 5 χρονια,,ηδη στρωμενο και με διορθωμενα οτι προβληματα απο το εργοστασιο...

και σε μιση τιμη..

απο τη στιγμη που θα μπει το κλειδι στη μηχανη η αξια πεφτει πολυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
απο τη στιγμη που θα μπει το κλειδι στη μηχανη η αξια πεφτει πολυυυυυυυ
Aυτό κάτι σημαίνει, έτσι δεν είναι; Πάντως βίτσιο της αγοράς δεν θα το χαρακτήριζα. :D

Και αφού επιμένουν κάποιοι να αντιμετωπίζουν τα αυτοκίνητα σαν....μετοχές, αναγκάζομαι να πω ότι απέκτησες κάτι με ήδη μειωμένη (κατά πολύ) αξία, που όταν προσπαθήσεις να το πουλήσεις θα πιάσεις..... (κατάλαβες) :P

Eπίσης, τα σύγχρονα αυτοκίνητα εκτός των άλλων δεν χρειάζονται ροντάρισμα (στρώσιμο) και αυτό το λένε οι ίδιοι οι κατασκευαστές, αλλά μια "προσεκτικη" χρήση για τα πρώτα 500 χιλιόμετρα, όμως μη φανταστείς ότι σημαίνει τίποτα σημαντικό στην πράξη, αφού το όριο των 3/4 που προτείνουν οι μηχανικοί να εξαντλεί κανείς της τελικής ταχύτητας έτσι κι αλλιώς το 99.9% των οδηγών δεν θα το φτάσουν ποτέ!
Γενικά, προσπαθείς να μη κάνεις τις αλλαγές κοντά στον κόφτη, κάτι που και πάντα να το αποφεύγει κανείς, καλό είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, υποθετικά μιλάμε άρα κι εσύ (μπορεί να) έχεις δίκιο, κι εγώ επίσης! Το υποψήφιο θύμ.....εεεεε ο αγοραστής ήθελα να πω, πρέπει να βαδίζει όμως εκ του ασφαλούς, ειδικά εάν δεν έχει ο ίδιος καλή και σε βάθος, γνώση του αντικειμένου!
Πως ξερεις οτι μιλαω υποθετικα ; Δε μπορει να ειχα μεταχειρισμενο ως 1ο μου αυτοκινητο ; Δεν ειναι σπανιο. Εαν δεν εχει καλη γνωση, να αποκτησει. Το εκ του ασφαλους, δεν ειναι τζαμπα....

Η χρονική περίοδος που μεσολάβει από όταν πρωτοκύλησε τους τροχούς του ένα όχημα, έως την στιγμή που θα το αποκτήσει, 2ο ή 3ο "χέρι" κάποιος άλλος, ουδόλως έχει να κάνει με την αρχική του κατάσταση, αφού ένα τρακάρισμα μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή, μεταβάλλοντας τα αρχικά χαρακτηριστικά του έτσι, ώστε από αυτοκίνητο να μετατραπεί σε αυτοκίνδυνο! Πιστεύω ότι μιλάω με άνθρωπο που γνωρίζει, αφού και η παραμικρή αλλοίωση της βασικής δομής (σκελετού - σασί) που μετά την επισκευή είναι σχεδόν αδύνατον να εντοπισθεί, ακόμη και από ειδικούς, μεταβάλλει την οδική του συμπεριφορά!
Προσωπικά δε γνωριζω και δεν εχω ακουσει οτι "η παραμικρη αλλοιωση του σκελετου μεταβαλλει την οδικη συμπεριφορα". Δλδ οσα αμαξια τοτε εχουν επισκευασθει, αφου κανενας δεν ειναι τελειος στην επισκευη...ειναι επικινδυνα τοσο που δε θα πρεπε να τα οδηγουμε. Υπερβολη νομιζω. Επισης δεν εχω ακουσει για τρακαρισμα που να ειναι σοβαρο για να μην πρεπει να κινειται το αυτοκινητο....αλλά που δε μπορει να το δει ενας καλος μηχανικος/φαναρτζης....Οπότε επιμενω...ευκαιριες υπαρχουν. Δε θα πας να παρεις γουρουνι στο σακι. Θα το κανεις φυλλο και φτερο πρωτα.

Η θεματοθέτης, ανησυχούσε ακόμη και για την διάμετρο των τροχών του οχήματος, προβληματιζόμενη εάν ήταν η σωστή για να μπορεί να κινείται σε χιονισμένους δρόμους, δίχως τον κίνδυνο ανατροπής ή έστω αδυναμίας ελέγχου, να μην την προειδοποιήσω ότι στην αγορά υπάρχουν κινούμενα φέρετρα, ΕΙΔΙΚΑ "ελαφρώς μεταχειρισμένα", διότι πέρα από ένα ΜΙΚΡΟ ποσοστό, λόγω αδυναμίας αποπληρωμής και κάποιων ειδικών περιπτώσεων, στο σφυρί βγαίνουν εκείνα που ...πέσανε σε τοίχο, γιατί πολύ απλά δεν αγοράζεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ τουτού με σκοπό να το πουλήσεις σε 2 χρόνια.....Ακόμη και οι Γερμανοί τα κρατάνε 4 τουλάχιστον! Φυσικά ευκαιρίες υπάρχουν πάντα :D
Στην Ελλαδα ειμαστε και ευκολα βρισκεται καποιος σε κατασταση να πουλησει αμαξι. Ειδικα στις μερες μας. Εχεις καποια ερευνα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια ελαφρως μεταχειρισμενων ειναι αμαξια που εχουν πεσει σε τοιχο ; (και σε Γερμανια και Αγγλια αστο, βρισκεις και 6μηνου και ετους και 2ετιας για πλακα).

Μην τρομοκρατουμε τον κοσμο χωρις λογο.

Τώρα.....όσον αφορά προβλεπόμενα services και γνήσια ανταλλακτικά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά - στους κάμπους πέφτει χιόνι, και σφραγίδες στο βιβλιαράκι συντήρησης, να σου πατήσω από όποιον "εξουσιοδοτημένο" και όσες θες!
Χανεις το νοημα. Εαν μιλαμε για αμαξι 2ετιας...δεν εχει και πολλη σημασια αν δεν εκανε και κανενα σερβις. Λαδια μονο να αλλαξε και θα ζησουμε. Θα το παρεις και θα το φροντισεις εσυ. Δεν θα χει 100.000. Και ποοοσο κοσμο ξερεις σημερα να μην κανει σερβις δλδ ; Θα εχει λεφτα να παρει αμαξι και δε θα εχει 150 ευρω το χρονο για ενα σερβις ;

Τέλος, από οικονομικής άποψης, η αρχική διετία, είναι η περίοδος "χάριτος" που σου δίνουν οι κατασκευαστές, μετά αρχίζεις και βάζεις το χέρι (βαθιά) στην τσέπη, οπότε ότι υποτίθεται κερδίζεις από την μειωμένη τιμή του μεταχειρισμένου, τα ακουμπάς άμα τη.... εμφανίσει (της...ευκαιρίας) συν όλα όσα προανέφερα!Γι αυτό λέω, καινούριο και κουβά! ;)
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Οτι μετα απο 2 χρονια το αυτοκινητο αρχιζει αποτομα και σαραβαλιαζει ; αν αυτο εννοεις διαφωνω. Και το δικο μου, το εχω 3μιση ετη και το μονο επιπλεον κοστος ηταν οτι το σερβις ειχε μεγαλυτερη τιμη γιατι ηταν το μεγαλο, οχι τα αρχικα μικρα. Και δε νομιζω να μαι ο μονος.

Αν δεις αγγελιες μεταχειρισμενων σε περιοδικα...απο τον ογκο και μονο και το ποσο νεα αυτοκινητα ειναι, μπορεις να καταλαβεις οτι ουτε ολα τρακαρισμενα ειναι, ουτε κακομεταχειρισμενα. Και γιαυτο και δεν εχουν και τρελα χαμηλες τιμες, αλλά σιγουρα ολο και καλυτερες σε σχεση με καινουργια.

Οποιος μαλιστα δεν εχει προβλημα και με τελη κλπ, μπορει να παρει μεγαλου κυβισμου μεταχειρισμενο. Τα σκοτωνουν στις τιμες λογω εξοδων συντηρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Aννα πιο πηρες τελικα??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Προσωπικά δε γνωριζω και δεν εχω ακουσει οτι "η παραμικρη αλλοιωση του σκελετου μεταβαλλει την οδικη συμπεριφορα". Δλδ οσα αμαξια τοτε εχουν επισκευασθει, αφου κανενας δεν ειναι τελειος στην επισκευη...ειναι επικινδυνα τοσο που δε θα πρεπε να τα οδηγουμε. Υπερβολη νομιζω. Επισης δεν εχω ακουσει για τρακαρισμα που να ειναι σοβαρο για να μην πρεπει να κινειται το αυτοκινητο....αλλά που δε μπορει να το δει ενας καλος μηχανικος/φαναρτζης....Οπότε επιμενω...ευκαιριες υπαρχουν. Δε θα πας να παρεις γουρουνι στο σακι. Θα το κανεις φυλλο και φτερο πρωτα.

:redface:
Και όμως έτσι είναι, χιλιοστά στρέβλωσης στο "σκελετό" του αυτοκινήτου είναι ικανά να αλλάξουν άρδην τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σε ακραίες συνθήκες
αλλά το τραγικό δεν είναι αυτό
η ανοχή του αμαξώματος σε τρακάρισμα είναι μέγιστη μόνο στο πρώτο χτύπημα
τα μέταλλα μετά την επαναφορά τους
έχουν χάσει σημαντικό ποσοστό της ανοχής τους και σε ανάλογο χτύπημα δε θα έχουν την ίδια συμπεριφορά.
Σκέψου (πολύ απλά) ένα συνδετήρα που το λυγίζεις, τη πρώτη φορά που το λυγίζεις αισθάνεσαι να σου φέρνει κόντρα, τη δεύτερη όχι, τη τρίτη κόβεται σα βούτυρο.

Όσο τώρα αφορά τα πλαίσια που κόπηκαν και κολλήθηκαν με άλλα κομμάτια από μεταχειρισμένα/τρακαρισμένα πλαίσια τότε η κατάσταση είναι ακόμη πιο τραγική καθώς κανένας φαναρτζής δε μπορεί να επιτύχει συγκόλληση όμοια με την εργοστασιακή.

Περαιτέρω πληροφορίες σε μεταλλειολόγους και στο εργαστήριο ποιοτικού ελέγχου και τεχνολογίας υλικών των Τ.Ε.Ι. Πειραιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πετρέλαιο; Πολύ καλή επιλογή. Δεδομένου του ότι η τιμή της βενζίνης έχει φτάσει στα ύψη και η τιμή του πετρελαίου είναι ακόμα χαμηλά. Βέβαια αν θέλεις να πας Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, θα έχεις πρόβλημα γιατί εκεί δεν επιτρέπεται η πετρελαιοκίνηση αλλά ελπίζω σύντομα να την επιτρέψουν.

Από επιδόσεις πώς πας; Έχει «τράβηγμα» το αυτοκίνητο; Τα καινούρια βέβαια αυτοκίνητα έχουν τούρμπο αλλά δεν παύει να είναι πετρελαιοκινητήρας... Πόσα κυβικά είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Επειδή έχουμε συμφωνήσει κάποια έξοδα του αυτοκινήτου να τα καλύπτω εγώ προσπαθήσαμε να τα περιορίσουμε, γι' αυτό επιλέξαμε πετρέλαιο. :) Είναι 1300 κυβικά. Με το τράβηγμα τι ακριβώς εννοείς; Να κόβει απότομα σε ανηφόρες και γενικά όταν αφήνω το γκάζι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τράβηγμα εννοώ να επιταχύνει γρήγορα όταν πατάς το γκάζι. Και να μπορείς να κάνεις μια αξιοπρεπή προσπέραση όταν πηγαίνεις με 80-100 km/h. Γενικά τα αυτοκίνητα με πετρελαιοκινητήρες υστερούν στην επιτάχυνση αλλά μπορούν να πιάνουν σταθερά μια ταχύτητα με χαμηλές στροφές, εξ ου και η χαμηλή κατανάλωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ααα..! :redface: Αξιοπρεπέστατες προσπεράσεις όχι απλώς αξιοπρεπείς. :D Μπορεί να μην κολλάς πίσω στο κάθισμα ενώ επιταχύνει αλλά μπορείς να κάνεις μια προσπέραση και να επιστρέψεις στη λωρίδα σου σε σύντομο χρόνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Λόρι, πιστεύω ότι από δω και κάτω μιλάμε για να λέμε, αλλά κι εμένα μου αρέσει να μιλάω για αυτοκίνητα! :D

Πως ξερεις οτι μιλαω υποθετικα ; Δε μπορει να ειχα μεταχειρισμενο ως 1ο μου αυτοκινητο ; Δεν ειναι σπανιο. Εαν δεν εχει καλη γνωση, να αποκτησει. Το εκ του ασφαλους, δεν ειναι τζαμπα....
Υποθετικά μιλάμε βέβαια, αφού δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ούτε εσύ ούτε κι εγώ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΕΣΕΙ το υποψήφιο θύμα, θα το πω στα ίσα τώρα!
Όσο για την γνώση του (συγκεκριμένου) αντικειμένου, ε δεν είναι ξένη γλώσσα με σύστημα εκμάθησης ταχύρρυθμης εκπαίδευσης να την αποκτήσει από την μια μέρα στην άλλη, και το γνωρίζεις αυτό! Χρειάζεται κοντά μια ζωή ενασχόλησης με αγάπη, σε σημείο "αρρώστειας" για να πεις "γνωρίζω από αυτοκίνητα".


Προσωπικά δε γνωριζω και δεν εχω ακουσει οτι "η παραμικρη αλλοιωση του σκελετου μεταβαλλει την οδικη συμπεριφορα". Δλδ οσα αμαξια τοτε εχουν επισκευασθει, αφου κανενας δεν ειναι τελειος στην επισκευη...ειναι επικινδυνα τοσο που δε θα πρεπε να τα οδηγουμε. Υπερβολη νομιζω. Επισης δεν εχω ακουσει για τρακαρισμα που να ειναι σοβαρο για να μην πρεπει να κινειται το αυτοκινητο....αλλά που δε μπορει να το δει ενας καλος μηχανικος/φαναρτζης....
Πέρα από όσα παρέθεσε ο Γιάννης, θα προσθέσω πως η οδική συμπεριφορά δεν μεταβάλλεται εννοώντας ότι θα στρίβουμε το τιμόνι αριστερά και το όχημα θα συνεχίζει ευθεία, αλλά ότι γίνεται απρόβλεπτο και δεν μπορείς να το ελέγξεις, αφού οι αντιδράσεις του δεν είναι εκείνες που περιμένεις! Και μάλιστα πολύ νωρίτερα από ακραίες καταστάσεις, τόσο, όσο σοβαρή είναι η αλλοίωση!
Τώρα, το τι έπρεπε και δεν έπρεπε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και περί ορέξεως....
Επέτρεψε μου όμως να σου πω κάτι.... πλέον οι μέσες ταχύτητες έχουν αυξηθεί, (δώσε άτια στο λαό) όλοι "έχουν γκαζι" ακόμη και οι κουβάδες, έτσι τα 130 - 150 km/h είναι ενδείξεις που εύκολα βλέπεις στο ταχύμετρο! Γνωρίζεις στ αλήθεια τι σημαίνει μια μάζα 1.500 κιλών να κινείται με τέτοιο ρυθμό, και πόσο εύκολο είναι μια αστοχία υλικού η ενέργειας να σε στείλει στα θυμαράκια; Οι 2000 νεκροι και 150000 τραυματιες τον χρόνο από τροχαία στην Ελλάδα, νομίζω δίνουν εύλογα την απάντηση!
Μη μου λες λοιπόν για υπερβολές και ακινησίες....

Εχεις καποια ερευνα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια ελαφρως μεταχειρισμενων ειναι αμαξια που εχουν πεσει σε τοιχο ; Μην τρομοκρατουμε τον κοσμο χωρις λογο.
Τι έρευνα βρε Λόρι να έχω κάνει, με αυτή την λογική θα έπρεπε να προσκομίσω δικαστική απόφαση για να ισχυρισθώ πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας. Ήμουν σαφέστατος στους λόγους και στο ποσοστό που τους αναλογεί!

Χανεις το νοημα. Εαν μιλαμε για αμαξι 2ετιας...δεν εχει και πολλη σημασια αν δεν εκανε και κανενα σερβις. Λαδια μονο να αλλαξε και θα ζησουμε. Θα το παρεις και θα το φροντισεις εσυ. Δεν θα χει 100.000. Και ποοοσο κοσμο ξερεις σημερα να μην κανει σερβις δλδ ; Θα εχει λεφτα να παρει αμαξι και δε θα εχει 150 ευρω το χρονο για ενα σερβις ;
Τίποτα δεν χάνω, εσύ μίλησες για προβλεπόμενα κι εγώ απάντησα, δεν θα επικαλείσαι την διετία σαν ...επιχείρημα! Άκουσε, αυτό το "μόλις μπει το κλειδί στην μίζα" πέφτει κατακόρυφα η αξία, δεν είναι σχήμα λόγου και φυσικά έχει λόγο που ισχύει! Δεν ΜΠΟΡΩ εγώ να γνωρίζω ΤΙ έκανες εσύ αυτά τα (έστω) 2 χρόνια, μπορεί να μην πήγες καν στο συνεργείο να αλλάξεις το ειδικό λάδι που βάζουν από το εργοστάσιο και εάν (αυτό) δεν αντικατασταθεί με κανονικό να έχει μειωθεί η ζωή του κινητήρα ακόμη και κατά το ήμισυ, άσχετα αν το τουτού κινείται κανονικά εκείνη την στιγμή!Μπορεί και να το έκανες, αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, επίσης μπορεί να πήγαινες με 4η σχέση στο κιβώτιο και 1500 στροφές στον κινητήρα, και ξαφνικά να πατούσες τέρμα το γκάζι δίχως να κατεβάσεις ταχύτητα..... (καταλαβαίνεις τι λέω Λόρι?) :)
Δεν θα σου ακουμπήσω εγώ χρήματα για να αγοράσω κάτι που του έχεις (ίσως) αλλάξει τον αδόξαστο, καλύτερα να βάλω κάτι παραπάνω και να ΓΝΩΡΙΖΩ τι πήρα!
Βέβαια, θα παραδεχθώ πως για πολλούς αυτά είναι ψιλά γράμματα, και ότι προσωπικά επειδή θεωρώ και χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο όχι για να μετακινούμαι σαν κένταυρος με τροχούς αλλά για να ΟΔΗΓΩ, είμαι κάπως απόλυτος!

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Οτι μετα απο 2 χρονια το αυτοκινητο αρχιζει αποτομα και σαραβαλιαζει;
Όχι δεν εννοώ αυτό, πως θα μπορούσα; :eek:

Οποιος μαλιστα δεν εχει προβλημα μπορεί να πάρει μεταχειρισμενο. Τα σκοτωνουν στις τιμες λογω εξοδων συντηρησης.
Αυτό εννοούσα ;)

Σε ευχαριστώ για την όμορφη συζήτηση και καλώς (ξανα) ήρθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
:redface:
Και όμως έτσι είναι, χιλιοστά στρέβλωσης στο "σκελετό" του αυτοκινήτου είναι ικανά να αλλάξουν άρδην τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σε ακραίες συνθήκες
αλλά το τραγικό δεν είναι αυτό
η ανοχή του αμαξώματος σε τρακάρισμα είναι μέγιστη μόνο στο πρώτο χτύπημα
τα μέταλλα μετά την επαναφορά τους
έχουν χάσει σημαντικό ποσοστό της ανοχής τους και σε ανάλογο χτύπημα δε θα έχουν την ίδια συμπεριφορά.
Σκέψου (πολύ απλά) ένα συνδετήρα που το λυγίζεις, τη πρώτη φορά που το λυγίζεις αισθάνεσαι να σου φέρνει κόντρα, τη δεύτερη όχι, τη τρίτη κόβεται σα βούτυρο.

Όσο τώρα αφορά τα πλαίσια που κόπηκαν και κολλήθηκαν με άλλα κομμάτια από μεταχειρισμένα/τρακαρισμένα πλαίσια τότε η κατάσταση είναι ακόμη πιο τραγική καθώς κανένας φαναρτζής δε μπορεί να επιτύχει συγκόλληση όμοια με την εργοστασιακή.

Περαιτέρω πληροφορίες σε μεταλλειολόγους και στο εργαστήριο ποιοτικού ελέγχου και τεχνολογίας υλικών των Τ.Ε.Ι. Πειραιά. :)
Δε διαφωνω, μα :
1ον : ο daemon μιλησε για σασι σκελετο γενικοτερα. Ενα αυτοκινητο μπορει να εχει τρακαρει χωρις να ειχε ζημια στο σκελετο. Δεν ειναι ολα τα τρακαρισματα με τοιχους...Και παλι, μιλαμε γιααλλαγη ιδιοτητων σε ακραιες συνθηκες.
2ον : η ουσια του θεματος ειναι αν η πλειοψηφια των μεταχειρισμενων ειναι τρακαρισμενα με τοιχο. Που δεν ειναι.
3ον : οποιος παρει μεταχειρισμενο χωρις να το ψαξει, ας προσεχε. Αρα ο φοβος του "τι θα παρω" διογκωνεται χωρις λογο.
4ον : Το κοριτσι πηρε αμαξι και δεν ειμαστε σε τοπικ καινουργιο-μεταχειρισμενο. Αν υπαρχει παμε εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top