Έκδοση βιβλίου

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
1) Δεν ξέρετε αν και πόσο κλέβουν αυτούς τους συγγραφείς που έχουν εκδόσει με ελληνικούς εκδοτικούς, πόσο, ή, το σημαντικότερο, αν ΔΕΝ τους κλέβουν, γιατι ακριβώς δεν τους κλέβουν; Είναι θέμα σεβασμού δηλαδή και μην φανταστείτε ότι αυτός ο σεβασμός είναι πρός τον καλλιτέχνη, την τέχνη, η τα πνευματικά δικαιώματα. Στην Ελλάδα ζείτε.

2) Ενα βιβλίο εκτυπωτικά κοστίζει περίπου 2 ευρώ το αντίτυπο/ 400 σελίδες, οφσετ, ραφτο κολλητό με σκληρό εξώφυλλο σε τιράζ 2000 τεμαχίων. Κάθε αξιόλογο τυπογραφείο θα σας κάνει μια τέτοια προσφορά. Αφού σκοπεύετε να το εκδώσετε μόνη σας, καλό θα είναι να περιορίσετε όσο το δυνατόν και τα άλλα έξοδα. Βαλτε ένα φίλο σας να φιλοτεχνήσει το εξώφυλλο, Την επιμέλεια κάντε την η ίδια. Εξ άλλου η επιμέλεια των εκδοτικών στην ουσία "λογοκρίνει" το γραπτό, ανάλογα με την αισθητική και τις αντιλήψεις του εκδοτικού, κάτι που μπορεί να είναι απο εκνευριστικό για σας έως καταστροφικό για το γραπτό σας. Αυτό το πρόβλημα εσείς δεν θα το έχετε.

Απο εκεί και ύστερα και στις πωλήσεις έχετε σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του να το δώσετε σε έναν μεγάλο εκδοτικό. Εγώ προσωπικά, όταν ο εκδοτικός Λιβάνη ήθελε σαν τρελός το βιβλίο μου, αν ΔΕΝ τους το είχα δώσει και το είχα βγάλει μόνος μου θα το προτιμούσα χίλιες φορές. Ομως πολλοί αρχάριοι συγγραφείς, όπως εγώ, έχουν αυτό το όνειρο, να γίνουν πανηγυρικά δεκτοί σε έναν μεγάλο εκδοτικό πόσο μάλλον έναν απο τους μεγαλύτερους αν όχι ο μεγαλύτερος. Σαν να σημαίνει κάτι. Ομως ύστερα αρχίζουν όλα τα άλλα που πραγματικά σημαίνουν κάτι. Γι'αυτο καλύτερα να μήν ονειροβατείτε
Και πως ακριβώς θα μπορούσα να το εκδόσω μόνη μου... εννοώ ποια θα είναι η διαφορά και απο την στιγμή που υπάρχει ποιά θα είναι η διαδικασία; Υποθέτω πως πάλι πρέπει να πάρεις άδεια ή κάτι τέτοιο για να εκδόσεις το δικό σου βιβλίο. Παρακαλώ ενημερώστε με εάν μπορείτε... (όπως θα έχετε καταλάβει δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα, για αυτό και ρωτάω συνεχώς:/:συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστική αλλά πρέπει οπωσδήποτε να το ερευνήσω πριν κάνω το οτιδήποτε:))ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και πως ακριβώς θα μπορούσα να το εκδόσω μόνη μου... εννοώ ποια θα είναι η διαφορά και απο την στιγμή που υπάρχει ποιά θα είναι η διαδικασία; Υποθέτω πως πάλι πρέπει να πάρεις άδεια ή κάτι τέτοιο για να εκδόσεις το δικό σου βιβλίο. Παρακαλώ ενημερώστε με εάν μπορείτε... (όπως θα έχετε καταλάβει δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα, για αυτό και ρωτάω συνεχώς:/:συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστική αλλά πρέπει οπωσδήποτε να το ερευνήσω πριν κάνω το οτιδήποτε:))ευχαριστώ και πάλι.
Πρέπει να πάρεις προσφορά απο τυπογραφεία. Στον κειμενογράφο σου βάλε το page setup στις τελικές διαστάσεις του βιβλίου σου, συνήθως είναι 14,5Χ20. Βαλε διαστήματα κλπ και γράψε εκει το βιβλιο. μετά θα ξερεις πόσες σελίδες θα είναι τελικο.
Για άδεια κλπ δεν ξέρω γιατί εγώ δεν έκδωσα τελικά το δικό μου, όμως ένας παλιός μου πελάτης που του είχα κατασκευάσει και τυπώσει εγώ το βιβλίο, το έκδωσε και ήταν μάλλον απλό το ΙSBN και όλα αυτά. Δεν θυμάμαι όμως πάνε δέκα χρόνια. Αυτός εξέδιδε τα βιβλία μονος του, και απο το συγκεκριμένο έβγαλε μισή βίλα στους Θρακομακεδόνες ! Αν το είχε εκδόσει αντίστοιχα με εκδοτικό θα είχε βγάλει τα μισά χρήατα τουλάχιστον. Ολα του τα βιβλία τα είχε βγάλει μόνος του ο εν λόγω. Βεβαια ήταν επιστημονικά βιβλία, κι αυτό είναι σημαντική διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πρέπει να πάρεις προσφορά απο τυπογραφεία. Στον κειμενογράφο σου βάλε το page setup στις τελικές διαστάσεις του βιβλίου σου, συνήθως είναι 14,5Χ20. Βαλε διαστήματα κλπ και γράψε εκει το βιβλιο. μετά θα ξερεις πόσες σελίδες θα είναι τελικο.
Για άδεια κλπ δεν ξέρω γιατί εγώ δεν έκδωσα τελικά το δικό μου, όμως ένας παλιός μου πελάτης που του είχα κατασκευάσει και τυπώσει εγώ το βιβλίο, το έκδωσε και ήταν μάλλον απλό το ΙSBN και όλα αυτά. Δεν θυμάμαι όμως πάνε δέκα χρόνια. Αυτός εξέδιδε τα βιβλία μονος του, και απο το συγκεκριμένο έβγαλε μισή βίλα στους Θρακομακεδόνες ! Αν το είχε εκδόσει αντίστοιχα με εκδοτικό θα είχε βγάλει τα μισά χρήατα τουλάχιστον. Ολα του τα βιβλία τα είχε βγάλει μόνος του ο εν λόγω. Βεβαια ήταν επιστημονικά βιβλία, κι αυτό είναι σημαντική διαφορά.
Δεν υπάρχουν ηλικιακά όρια ή περιορισμοί για την έκδοση κάποιου βιβλίου έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ηλικιακά όρια ή περιορισμοί για την έκδοση κάποιου βιβλίου έτσι;
Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, δεν νομίζω να επιτρέπεται να υπογράψεις συμβόλαιο ή να κάνεις οποιαδήποτε οικονομική συμφωνία για έκδοση βιβλίου, όσο είναι ανήλικη, αφού την ευθύνη σου έχουν οι γονείς σου.
Θα μπορούν όμως να υπογράψουν σίγουρα οι γονείς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δηλαδή, επειδή ενδιαφέρει μια φίλη μου, να μην το τολμήσει; Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να το δεχτούν; ...αυστηρά και μόνο μετά τα 18;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ε, καλά τώρα... ΕΛΛΑΔΑ σου λεει ο άλλος. Δηλαδή, επειδή ενδιαφέρει μια φίλη μου, να μην το τολμήσει; Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να το δεχτούν; ...αυστηρά και μόνο μετά τα 18;

Φυσικά μπορεί να το δεχτούν. Αν είσαι κάτω των 18 δεν μπορείς να πάρεις ISBN για να το εκδώσει μόνη της. Το παίρνει όμως ο εκδοτικός, για το βιβλίο και ύστερα τα δικαιώματα του τα διαχειρίζονται η ενήλικοι προστάτες του ανήλικου μέχρι την ενηλικίωση του.

Εντιτ: Σχετικά με την Ελλάδα. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η λογοτεχνία υφίσταται κυρίως για τις πραγματικά αξιόποινες πράξεις που ομως νομικά δεν γίνονται αξιόποινες. Η αδικία, η ατιμία, η απληστία, αυτές είναι οι "πραγματικά" αξιόποινες πράξεις. Αν δεν τα θίξει αυτά η λογοτεχνία ποιός θα το κάνει; Ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου;
Στην Ελλάδα όμως, που γι'αυτό είναι Ελλαδιστάν, επικρατεί τέτοια γιγάντια λογοκρισία, που ακούγεται τελικά μονο η άποψη που είναι "νομικά" σωστή, οι δέ νόμοι, κατασκευάζονται απο καταβολής Ελληνικού κράτους, για μια χούφτα νταήδες, παράνομους και απατεώνες. Βγές λοιπόν τώρα και εσύ ή η φίλη σου, με ένα βιβλίο με την παραμικρή, πραγματική, αλήθεια, για οτιδήποτε στην Ελλάδα, και περίμενε να τυπωθείς.

Μόνο μόνη σου. Εκτός και άν έχεις βιβλία για διασκέδαση. Μα γι'αυτό όλη η Ελλάδα βγάζει ροζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, δεν νομίζω να επιτρέπεται να υπογράψεις συμβόλαιο ή να κάνεις οποιαδήποτε οικονομική συμφωνία για έκδοση βιβλίου, όσο είναι ανήλικη, αφού την ευθύνη σου έχουν οι γονείς σου.
Θα μπορούν όμως να υπογράψουν σίγουρα οι γονείς σου.
Α! κατάλαβα... αλλά μπορούν κανονικά να υπογράψουν οι γονείς σου και το βιβλιο σου να εκδοθεί κανονικά.;.:hmm:

Φυσικά μπορεί να το δεχτούν. Αν είσαι κάτω των 18 δεν μπορείς να πάρεις ISBN για να το εκδώσει μόνη της. Το παίρνει όμως ο εκδοτικός, για το βιβλίο και ύστερα τα δικαιώματα του τα διαχειρίζονται η ενήλικοι προστάτες του ανήλικου μέχρι την ενηλικίωση του.

Εντιτ: Σχετικά με την Ελλάδα. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η λογοτεχνία υφίσταται κυρίως για τις πραγματικά αξιόποινες πράξεις που ομως νομικά δεν γίνονται αξιόποινες. Η αδικία, η ατιμία, η απληστία, αυτές είναι οι "πραγματικά" αξιόποινες πράξεις. Αν δεν τα θίξει αυτά η λογοτεχνία ποιός θα το κάνει; Ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου;
Στην Ελλάδα όμως, που γι'αυτό είναι Ελλαδιστάν, επικρατεί τέτοια γιγάντια λογοκρισία, που ακούγεται τελικά μονο η άποψη που είναι "νομικά" σωστή, οι δέ νόμοι, κατασκευάζονται απο καταβολής Ελληνικού κράτους, για μια χούφτα νταήδες, παράνομους και απατεώνες. Βγές λοιπόν τώρα και εσύ ή η φίλη σου, με ένα βιβλίο με την παραμικρή, πραγματική, αλήθεια, για οτιδήποτε στην Ελλάδα, και περίμενε να τυπωθείς.

Μόνο μόνη σου. Εκτός και άν έχεις βιβλία για διασκέδαση. Μα γι'αυτό όλη η Ελλάδα βγάζει ροζ.
Οκ! κατάλαβα... ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tasos tull

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ,επειδή ενδιαφέρομαι να γράψω ένα βιβλίο, μυθιστόρημα για την ακρίβεια..και με δεδομένο ότι έχω διαβάσει πολλά βιβλία ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται, κυρίως μετά το τέλος της συγγραφής του βιβλίου. Επίσης κατά την διάρκεια του γραψίματος υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο που ακολουθείται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Σελιδοποίηση, επιμέλεια, εξώφυλλο (σύμφωνα με όσα μου έχει πει ένας συγγραφέας εδώ στο e-steki). Περισσότερα για το κάθε στάδιο δε γνωρίζω. :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos/keratsini

Νεοφερμένος

Ο nikos/keratsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πάρε τηλέφωνο κάνα εκδοτικό οίκο να σε καθοδηγήσουν,περιμένουμε τον τίτλο του βιβλίου να σε στηρίξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos tull

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Φυσικά και όταν με το καλό το γράψω θα σας το πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με τα πνευματικά δκαιώματα, γίνεται ότι με κάθε άλλο δικαίωμα στην Ελλάδα. Για να το έχεις πρέπει να είσαι σε θέση να το υπερασπιστείς.... μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πνευματική ιδιοκτησία ή πνευματικά δικαιώματα ονομάζονται τα αποκλειστικά δικαιώματα των πνευματικών δημιουργών στο έργο τους. Παραχωρούνται από τον νόμο για ορισμένο χρόνο για να απαγορεύσουν σε τρίτους τη χρήση των έργων χωρίς την άδεια του δημιουργού. Το πνευματικό δικαίωμα υφίσταται σε έργα λογοτεχνίας και τέχνης, όπως βιβλία, θέατρο, ζωγραφική, γλυπτική, φωτογραφία, αρχιτεκτονική αλλά και άλλες δημιουργίες όπως λογισμικό ή βάσεις δεδομένων (databases). Περιλαμβάνει το δικαίωμα της εκμετάλλευσης του έργου (περιουσιακό δικαίωμα) και το δικαίωμα της προστασίας του προσωπικού δεσμού του δημιουργού του προς αυτό (ηθικό δικαίωμα). Το πνευματικό δικαίωμα αποκτάται αυτοδικαίως χωρίς να απαιτείται αίτηση του δημιουργού ή καταχώριση του έργου σε κάποια υπηρεσία.
Στην Ελλάδα θεμελιώδης είναι ο νόμος 2121/1993 (ΦΕΚ Α'25, 4/3/93) ο οποίος, εμπνεόμενος από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Διανοητικής Ιδιοκτησίας, αναθεωρεί την προηγούμενη νομοθεσία του 1920 και συμμορφώνεται με τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Κοινότητας. Ο νόμος αυτός τροποποιήθηκε δραστικά σε πολλές διατάξεις του με το άρθρο 8 του νόμου 2557/1997 (ΦΕΚ Α'271/1997) σε εφαρμογή των Οδηγιών 93/83/ΕΟΚ και 93/98/ΕΟΚ.


πηγή

πηγή

Νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων



Οδηγίες για νέους συγγραφείς


Βήμα 1ο

Ολοκληρώστε το έργο σας.
Βημα 2ο
Δώστε το σε ανθρώπους που μπορούν να το κρίνουν σωστά και αντικειμενικά και ακούστε τα σχόλιά τους. Πάντα ξέρουν καλύτερα από εσάς.
Βήμα 3ο
Αφήστε το στην άκρη και διαβάστε το μετά από καιρό, όχι σαν συγγραφείς, αλλά σαν αναγνώστες που ξόδεψαν χρήματα για να το πάρουν στα χέρια τους και έχουν απαιτήσεις.
Βήμα 4ο
Κατοχυρώστε τα πνευματικά δικαιώματα του έργου σας.
Βήμα 5ο
Γράψτε μία σύνοψη του έργου. Όχι μία από τις κλασσικές περιλήψεις πίσω από τα προϊόντα λογοτεχνίας, αλλά μία περίληψη που περιέχει τα πάντα, όσο πιο συνοπτικά γίνεται. Ακόμα και το τέλος που θέλετε να κρατήσετε μυστικό από τον αναγνώστη. Τίποτα δεν μένει μυστικό από τον εκδότη.
Βήμα 6ο
Συμπληρώστε ένα βιογραφικό σημείωμα. Η επαγγελματική/ακαδημαική εμπειρία είναι σπάνια χρήσιμη οπότε περιγράψτε την επιγραμματικά.
Βήμα 7ο
Αναζητήστε ηλεκτρονικά ή με οποιονδήποτε άλλον τρόπο τους εκδοτικούς που εκδίδουν βιβλία σαν το δικό σας. Οι περισσότεροι εκδοτικοί έχουν μία κατηγορία στην οποία και διαπρέπουν. Στοχεύστε σε αυτούς.
Βήμα 8ο
Επικοινωνήστε μαζί τους πριν στείλετε το έργο σας. Πολλοί θα σας απορρίψουν πριν προλάβετε να πείτε «ε, ξέρετε, έχω ολοκληρώσει ένα έργο και...». Συχνές αιτιολογίες, η οικονομική κρίση, ο κορεσμός του είδους (και ας μην το έχουν διαβάσει, ξέρουν καλύτερα) ή ίσως επειδή δεν θα εκδόσουν την συγκεκριμένη κατηγορία εκείνη την σεζόν. Με αυτόν τον τρόπο γλυτώνετε τα έξοδα εκτύπωσης που ανέρχονται σε εκατοντάδες ευρώ, συνολικά.
Βήμα 9ο
Στείλτε το έργο σας στους εκδοτικούς που έχετε επιλέξει και έχουν δεχτεί από πριν πως θα διαβάσουν το έργο σας. Προσοχή: Στις ηλεκτρονικές σελίδες, υπόσχονται πως όλοι το διαβάζουν, αλλά δεν είναι έτσι!
Βήμα 10ο
Ζείτε στην Ελλάδα. Ποτέ μην το βγάλετε αυτό από το μυαλό σας. Βρείτε κάποιον γνωστό-γνωστού ενός εκδότη γιατί ακόμα και τώρα, το έργο σας μπορεί να μείνει στο ράφι.
Βήμα 11ο
Να έχετε υπομονή. Θα περιμένετε μήνες, βυθισμένοι στην σιωπή και θα εύχεστε να σας είχαν απορρίψει νωρίς αντί να περάσετε το βασανιστήριο της αναμονής. Προσοχή: Πολλοί δεν θα σας ανακοινώσουν καν ότι σας απορρίπτουν. Για την ακρίβεια οι περισσότεροι.
Βήμα 12ο
Σε περίπτωση θετικής απάντησης, δεχτείτε ότι σας προσφέρουν, αν σας προσφέρουν κάτι. Το να κλωτσάει και από πάνω ο πρωτοεμφανιζόμενος συγγραφέας είναι ανήκουστο και μπορεί να σας πάει πολλά βήματα πίσω. Μην ξεχνάτε. Οι περισσότεροι εκδότες είναι μία παρέα.
Βήμα 13ο
Αν έχετε δεχτεί απορρίψεις και μόνο, που είναι και το πιο πιθανό σενάριο για πρωτοεμφανιζόμενο, περιμένετε λίγο καιρό, αναδιαμορφώστε το έργο σας, κοιτάξτε στο internet για διαγωνισμούς και άλλα τέτοια και περιμένετε για δύο-τρία χρόνια πριν την δεύτερη απόπειρα έκδοσης.
Βήμα 14ο
Αποφύγετε την αυτοέκδοση. Στην Ελλάδα, δεν έχει μέλλον. Αν κάποιος εκδότης σας πλησιάσει και σας ζητήσει να τον βοηθήσετε με το αρχικό ποσό και άλλα τέτοια, απομακρυνθείτε πριν σας πείσει. Γιατί είναι πολύ καλοί στο να πείθουν. Από αυτό άλλωστε ζούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beina

Νεοφερμένος

Η beina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος πως μπορω να εκδόσω το βιβλιο μου σε καποιο εκδοτηκο οικο στο εξωτερικο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος πως μπορω να εκδόσω το βιβλιο μου σε καποιο εκδοτηκο οικο στο εξωτερικο ?


τι πραγματεύεται; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beina

Νεοφερμένος

Η beina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μιλαει για την κριση στην χωρα μας μεσα απο ενα ερωτα δυο ανθρωπων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μιλαει για την κριση στην χωρα μας μεσα απο ενα ερωτα δυο ανθρωπων .

Δύο μόνο;
Πρωτότυπο...
Κατά τα άλλα, κάποιος θα βοηθήσει πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν ηξερα πού αλλου να ενταξω την ερωτηση , εδω μου φανηκε το καταλληλοτερο μερος.
Προειδοποιω, ειναι χαζη η ερωτηση ...

Τι ειναι ακριβως το ISBN που εχουν ολα τα βιβλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top