Τι είναι τελικά ομορφιά;

eirinitkd1996

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τώρα τελευταία με έχει προβληματίσει πολύ αυτό το θέμα... τι είναι τελικά ομορφιά; ....να χαμογελάς;...να φοράς ότι φοράνε οι άλλοι και είναι στην μόδα....;...:hmm: να βάζεις ένα τόνο μακιγιάζ;......για εμένα ομορφιά είναι να είσαι ο εαυτός σου!για εσάς;...με ενδιαφέρει να ακούσω γνώμες καθώς πολλά παιδιά στην ηλικία μου αντιμετωπίζουν ρατσισμό για την εμφάνιση τους.....είναι σωστό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Είμαι αρκετά μετριόφρων για να απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Η εξωτερική ομορφία διαφέρει ανάλογα με την εποχή, την κοινωνία και την υποκειμενικότητα κάθε ατόμου. Τα κλισέ του τύπου "ομορφιά είναι να είσαι ο εαυτός σου" μιλάνε περισσότερο για την εσωτερική ομορφιά, και αυτό δεν ισχύει αν ο άλλος είναι σκ@τόψυχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
μπαινουν ατομα με πρεσβυωπια εδω μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
αχ ο ερωτας...ποσο ομορφος ειναι...δεν χωραει κ δεν εγκλωβιζεται σε μοδες...ΕΝΑΣ Κ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ....καμια εγκεφαλικη σκεψη...μονο η καρδια μιλαει...τι ομορφες στιγμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinitkd1996

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Η εξωτερική ομορφία διαφέρει ανάλογα με την εποχή, την κοινωνία και την υποκειμενικότητα κάθε ατόμου. Τα κλισέ του τύπου "ομορφιά είναι να είσαι ο εαυτός σου" μιλάνε περισσότερο για την εσωτερική ομορφιά, και αυτό δεν ισχύει αν ο άλλος είναι σκ@τόψυχος.
εχεις δίκιο.....

μπαινουν ατομα με πρεσβυωπια εδω μεσα?
χαχα καταλαθος το εκανα τοσο τεραστιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
:hmm:η ομορφια κατα τη γνωμη μου εχει να κανει με προτυπα που εχει δημιουργησει το μυαλο του καθενος. Οσο πιο κοντα ειναι καποιος σε αυτα τα προτυπα τοσο αρεσει σε αυτον που τα εχει δημιουργησει.... Βεβαια αυτα τα προτυπα διαφερουν σε καθε ανθρωπο, γιατι τα βιωματα και η προσωπικοτητα παιζει ρολο στη δημιουργια τους. Αν καποιος ειναι ο εαυτος του(μιλωντας για εσωτερικη ομορφια) μπορει να ειναι ομορφο γι αυτον και για μερικους που εχουν παρομοιο προτυπο, επομενως αυτο δεν ισχυει παντα και παντου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
ομορφια...κατι πολυ υποκειμενικο κατα την γνωμη μου...για μενα η ομορφια ειναι κατι που σε κανει διαφορετικο...εχουμε γινει ενα με την μαζα και η ατομικοτητα εχει εξαφανιστει...ομορφια ισως ειναι το"μοναδικο" που εχει ο καθε ανθρωπος...ειτε ειναι γαλαζια ματια ειτε ενας υπεροχος χαρακτηρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είναι τελείως υποκειμενικό θέμα αυτό, κι όσο περνάνε τα χρόνια το συνειδητοποιώ όλο και πιο πολύ.
Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια, διαφορετικά γούστα, οπότε δε νομίζω να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος ορισμός.
Ακόμα και μεις οι ίδιοι παλαιότερα μπορεί να θεωρούσαμε όμορφο κάτι το οποίο σήμερα θεωρούμε άσχημο, ή ό,τι θεωρούσαμε παλιά άσχημο, σήμερα να μας φαίνεται όμορφο.

Όσον αφορά το ρατσισμό προς κάποια παιδιά, αυτό είναι θέμα μαλακίας και όχι ομορφιάς/ασχήμιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Η πραγματική ομορφιά είναι αυτή που πηγάζει απο τα βάθη της ψυχής μας. Απο την χαρά που βγάζουμε στους γύρω μας, απο την καλοσύνη, απο το χαμόγελό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

η ομορφιά στον άνθρωπο δεν είναι η ομορφιά του

είναι το ότι αισθάνεται για τους άλλους η καρδιά του....:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ομορφιά είναι και στην εξωτερική εμφάνιση και στον εσωτερικό κόσμο.Πολλές φορές ακούω ότι η εξωτερική δεν έχει σημασία αλλά ο βασικός παραγόντας για την προσωπικότητα ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας,αλλά βέβαια σε αυτήν την άποψη έχω μια διαφωνία.Το να δίνεται ιδιαίτερη εμφαση στην εξωτερική ομορφιά είναι πολύ καλό και είναι υγεία.Το να βλέπεις μια όμορφη κοπελα εξωτερικά στην εμφάνιση νιώθεις αρχικά ωραία και την αίσθηση της ευφορίας,για αρχή βέβαια.Φυσικά ανεξάρτητα απο την εντυπωσιακή και όμορφη εμφάνιση μιας γυναίκας απο εκεί και ύστερα σημαντικό ρόλο παιζει και ο χαρακτήρας του Ανθρώπου και το πόσο σωστός χαρακτήρας είναι και ξέρει να φέρεται.Η ομορφια για μένα είναι να ξέρεις να φέρεσαι και τώρα βέβαια δεν μιλάω στο κομμάτι της ερωτικής σχεσης,οπου εκει αρχίζεις και καταλαβαίνεις τον άλλον αλλά μιλάω γενικώς να έχεις ομορφιά στην ψυχή και να προσπαθείς να είσαι σωστή και σε αυτούς που συμπαθείς και σε αυτούς που δεν συμπαθείς.Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δίνω σημασία στην εξωτερική εμφάνιση και ομορφιά,είναι ναι μεν για εμένα σημαντική η ωραία εξωτερική εμφάνιση οπως ισχύει και σε όλους τους ανθρώπους αλλά κυρίως για εμένα η ομορφιά είναι περισσότερο η αγνότητα στην ψυχή και στην σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ομορφια ειναι ενα ποτηρι κοκκινο κρασι....λιγα ξυλα στην σομπα...θεα την αγαπημενη μου θεσσαλονικη....μελωδιες στον αγαπημενο μου σταθμο και ταξιδι σε ομορφες σκεψεις...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kittylove7@

Νεοφερμένος

Η kittylove7@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η ομορφιά είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και ο καθένας έχει τα δικά του πρότυπα.Το πως αισθανόμαστε με τον εαυτό μας και το πόση αυτοπεποίθηση έχουμε παίζει μεγαλο ρόλο και είναι κάτι που φαίνεται στην εξωτερική μας εμφάνιση.Σημασία έχει πάντως να μην μπαίνουμε στο τριπάκι να μπούμε σε καλούπια μόνο και μόνο επειδή θέλουμε να αρέσουμε στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ομορφια ειναι ενα ποτηρι κοκκινο κρασι....λιγα ξυλα στην σομπα...θεα την αγαπημενη μου θεσσαλονικη....μελωδιες στον αγαπημενο μου σταθμο και ταξιδι σε ομορφες σκεψεις...:inlove:


αχχχ τι μου θυμισες τωρα....:loveangel
αλλα οκ σκεφτομαι να τα επαναλαβω συντομα.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Everything has its beauty but not everyone sees it..

Τα εύσημα στον Κουμφούκιο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Επειδή η θεματοθέτης είναι 16 ετών προφανώς ή ίσως να την απασχολεί... τι ορίζουν οι νέοι μεταξύ τους ως ομορφιά....;)
Θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρίκα εκεί στα 12 έτη...μια φίλη μου στο Δημοτικό είχε μια μεγάλη αδελφή ..τότε πρέπει να ήταν 20 ή 22 ετών....η οποία μας έλεγε πόσο υπέροχος είναι ο Ριτσαρντ Γκιρ.... Στα παιδικά μου μάτια ο Γκιρ μου φαινόταν άσχημος γιατί στα παιδικά μου μάτια προσπαθούσα να δω το ωραίο στο γλυκό στο baby face των συμμαθητών μου και όχι στο σεξουαλικό..... ήμασταν αθώα παιδάκια....:redface::redface::redface:Αργότερα όταν μεγάλωσα φυσικά και βρήκα γοητευτικό τον Ριτσαρντ Γκιρ αλλά ποτέ όμορφο...;)
Καλό είναι να ζούμε τα χρόνια μας και την ομορφιά του εαυτού μας (να τον αγαπάμε)...να μην προσπαθούμε να δείξουμε μεγαλύτεροι σοβαροφανειο_μεγαλώνοντας ή μικρότεροι ....μπεμπικίζοντας.... :P
Ειδικά τα παιδιά της εφηβείας έχουν τα νιάτα τους ως ομορφιά.. γι αυτό και δεν χρειάζεται ρετουσάρισμα....... η αλήθεια είναι ότι το λέω εγώ που έχουν περάσει χρόνια από τότε που ήμουν 16 ετών ...αλλά πάντα πίστευα ότι τα νιάτα από μόνα τους είναι ομορφιά ακόμη κι αν δεν έχει χαριστεί άπλετα η ομορφιά... σε όλους τους ανθρώπους... Τα νιάτα είναι δροσιά είναι γλυκάδα είναι η τσαχπινιά της νέας ζωής....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τι είναι ομορφιά;

Η θέα του σπιτικού σου κρεβατιού μετά από απουσία ενός μήνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
ομορφιά είναι η αυτοπεποίθηση... νιώθεις καλά είσαι καλά.....
Η ομορφιά είναι πώς αισθάνεσαι μέσα σου, και αυτό καθρεφτίζεται στα μάτια σου. Δεν είναι κάτι σωματικό.
είπε η Σοφία Λορεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο ορισμος

ευ μορφια
καλη μορφη.
ο καλοφτιαγμενος βασικα

οποτε δεν περιοριζεται μονο εξωτερικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top