Κρίση ακρισίας: 0,01 € = 48 € !

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ρε το παλικαρι εγραψε αυτο το συμβαν, για να δειξει που εχουμε φτασει, και εσεις το γυρησατε στο δεν πληρωνω!
Λοιπόν ας επανέλθουμε. Όπως είπα και νωρίτερα οι ελεγκτές παίρνουν προμήθεια για κάθε τζαμπατζή που...συλλαμβάνουν η οποία φαίνεται να ανέρχεται στο 50% του προστίμου (το βρήκα ψάχνοντας αλλά δεν ήταν από έγκυρη πηγή, αν γνωρίζετε κάτι διαφορετικό, παρακαλώ καταθέστε το). 'Λογικό' λοιπόν να μην χαρίζονται εύκολα...και ούτε και θα έπρεπε ενδεχομένως.
Όμως και η ανταμοιβή τους αυτή, εμένα μου ακούγεται κάπως. :hmm:

Δυστυχώς έχει τύχει ν' ακούσω για εξαιρετικά ανάρμοστη συμπεριφορά ελεγκτών απέναντι σε ανήλικο παραβάτη τον οποίο μάλιστα κρατούσαν με τη βία και δεν τον άφηναν να φύγει μέχρι να ειδοποιηθεί ο πατέρας του να πληρώσει το πρόστιμο. Δικαίωμα προσωποκράτησης εννοείται ΔΕΝ έχουν. Ο πατέρας έκανε καταγγελία σε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό κι έτσι το άκουσα, πάνε 2-3 χρόνια γι' αυτό και δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες... Έχει τύχει άλλωστε και μπροστά μου οι ελεγκτές να φερθούν απάνθρωπα σε άτομα χωρίς εισιτήριο μέσα σε λεωφορείο.

Δουλειά τους είναι να ελέγχουν και να κόβουν πρόστιμο όπου χρειάζεται. Όχι να το παίζουν θεματοφύλακες της ηθικής. Δυστυχώς και αυτοί δεν ξεφεύγουν από τον κανόνα που θέλει την (όποια) εξουσία να διαφθείρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Tότε εξήγησέ μου πώς η περίπτωση της μητέρας σου ταυτίζεται, ή μάλλον καλύτερα, αποτελεί περίπτωση που κάνει enhance την άποψη "δεν πληρώνω εισητήριο γιατί είναι νταβαζιλίκι".
Γιατί εγώ αυτή τη συμπεριφορά σχολίασα.

Μα εγώ απάντησα σε εσένα για τους τζαμπατζηδες μόνο στην πρώτη μου πρόταση στο ποστ μου, στο γιατί δε νοικιάζει σπίτι στα Πατήσια. (εν τω μεταξύ χωρίς παρεξήγη και οφφ αλλά πως να ζήσεις εκεί πέρα??:P). Τα υπόλοιπα που είπα, τα είπα αφού άφησα μια γραμμή κενό, για να τα ξεχωρίσω!:P

Καλά όσο για τη γκαντεμιά μου το ξέρω. Το αστείο είναι ότι εκείνη τη μέρα είχα ραντεβού με το φίλο μου και επειδή με είχε στήσει κανα δυο φορές να τον περιμένω άργησα επίτηδες να φύγω από το σπίτι μου! Αν είχα φύγει κανονικά δε θα τους πετύχαινα λογικά! :P
Το αποτέλεσμα ήταν να πίνουμε καφέ μετά και εκείνος να γελάει εκδικητικά (σαν γνήσιο σκορπάκι) και εγώ να κλαίω απο τα νεύρα μου για τα 36 ευρουλακια που θα έχανα χωρίς λόγο! :P Αλλά υγεία να έχουμε και όλα καλά! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ αποτελέσμα ρατσιστικής συμπεριφοράς, cool man, να δίνουμε σε κάθε πράγμα τις διαστάσεις που έχει ν μην πάμε να τους κολλήσουμε και έξτρα χαρακτηριστικά εκεί που δεν υπάρχουν.

Εγώ αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο περιστατικό όπως μας το μετέφερε ο Νωεύς και ναι, η αίσθηση μου είναι ότι οι συγκεκριμένοι τύποι είναι ρατσιστές. Εσύ το γενικεύεις....

Υπάρχουν πολλοί γαλαζοαίματοι σε αυτό τον κόσμο που θέλουν να γεύονται τη ζωή όπως η Μαρία Αντουανέτα αγνάντευε απ' το μπαλκόνι κουνώντας παιχνιδιάρικα την ομπρελίτσα της. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που δεν τους καίγεται καρφί αν θα τους πεις αλήτες ή όχι. Ας φτιάξουμε πρώτα κοινωνία που οι βασικοί φορείς της σέβονται - στοιχειωδώς - το Σύνταγμα και τους νόμους και μετά ας απαιτήσουμε τον πρέπον και ηθικόν απ' όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μα εγώ απάντησα σε εσένα για τους τζαμπατζηδες μόνο στην πρώτη μου πρόταση στο ποστ μου, στο γιατί δε νοικιάζει σπίτι στα Πατήσια. (εν τω μεταξύ χωρίς παρεξήγη και οφφ αλλά πως να ζήσεις εκεί πέρα??:P). Τα υπόλοιπα που είπα, τα είπα αφού άφησα μια γραμμή κενό, για να τα ξεχωρίσω!:P
ίσως δεν το έπιασα σωστά και λανθασμένα τα συσχέτισα, mea culpa.
Αναφορικά με το off, θα σου απαντήσω "όπως ζουν οι Ελληνες κάτοικοι που βλέπω καθημερινά τους τελευταίους μήνες και δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να μείνουν στη Γλυφάδα και την Κηφισιά (αλλά δεν τους βλέπω να ΜΗΝ κόβουν εισητήρια σε Ηλεκτρικό και τρόλευ)". "Ημι-άπορος" δεν υπάρχει σαν έννοια από όσο ξέρω :)

Εγώ αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο περιστατικό όπως μας το μετέφερε ο Νωεύς και ναι, η αίσθηση μου είναι ότι οι συγκεκριμένοι τύποι είναι ρατσιστές. Εσύ το γενικεύεις....
Απλώς ίσως λόγω των περιπτώσεων που έχει τύχει να πετύχω εγώ, θεωρώ ότι η συμπεριφορά τους εμπίπτει περισσότερο σε αυτό που εξέφρασε η Isi περι "διαφθοράς από την εξουσία" και όχι στην καταγωγή του ανθρώπου. Δεν ήμουν μπροστά, δεν ξέρω τους ελεγκτες τη δική μου αίσθηση μετέφερα κι εγώ.
Υπάρχουν πολλοί γαλαζοαίματοι σε αυτό τον κόσμο που θέλουν να γεύονται τη ζωή όπως η Μαρία Αντουανέτα αγνάντευε απ' το μπαλκόνι κουνώντας παιχνιδιάρικα την ομπρελίτσα της. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που δεν τους καίγεται καρφί αν θα τους πεις αλήτες ή όχι. Ας φτιάξουμε πρώτα κοινωνία που οι βασικοί φορείς της σέβονται - στοιχειωδώς - το Σύνταγμα και τους νόμους και μετά ας απαιτήσουμε τον πρέπον και ηθικόν απ' όλους.
Φιλοσοφικό ερώτημα (εγώ δεν έχω καταλήξει τι πιστεύω και τι όχι πάνω σε αυτό, ή μάλλον αυτό που πιστεύω είναι εξαιρετικά ευμετάβλητο τον τελευταίο καιρό).
Αν ΔΕΝ τηρείς το Σύνταγμα και τους νόμους με αφορμή το γεγονός ότι οι βασικοί φορείς δεν τους σέβονται σε τι ακριβώς είσαι καλύτερος από αυτούς? Ειδικότερα δε, όταν δεν το κάνεις ενστερνιζόμενος μια συγκεκριμένη άποψη/ιδεολογία/πιστεύω (του στυλ "αυτό πρέπει να καταργηθεί για να γίνει καλύτερος ο κόσμος μας και στη θέση του να γίνει κάτι άλλο") αλλά απλά από ...βόλεμα ?

(το ερώτημα προφανώς όχι προσωπικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Αν ΔΕΝ τηρείς το Σύνταγμα και τους νόμους με αφορμή το γεγονός ότι οι βασικοί φορείς δεν τους σέβονται σε τι ακριβώς είσαι καλύτερος από αυτούς?

Ούτε καλύτερος, ούτε χειρότερος....είσαι άκριτος (για να επανέλθουμε στο θέμα :D). Κανείς δεν μπορεί να σε κρίνει θετικά ή αρνητικά.

Ειδικότερα δε, όταν δεν το κάνεις ενστερνιζόμενος μια συγκεκριμένη άποψη/ιδεολογία/πιστεύω (του στυλ "αυτό πρέπει να καταργηθεί για να γίνει καλύτερος ο κόσμος μας και στη θέση του να γίνει κάτι άλλο") αλλά απλά από ...βόλεμα ?

Αν το ειδικεύσεις και βρεις τις μερικές συνθήκες τότε αυξάνεται και δυνατότητα να κρίνεις. Η περίπτωση που αναφέρεις είναι το τσαμπατζηλίκι που νομίζω ότι καταδικάζουμε όλοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: Ελεγκτής φώναξε εγέρθητι σε επιβάτη του ΚΤΕΛ!

Θύελλα αντιδράσεων έχει προκαλέσει το περιστατικό που συνέβη σε τρόλεϊ...
όταν ελεγκτής φώναξε «Εγέρθητι» στους επιβάτες, ανάμεσα στους οποίους και μια δημοσιογράφος από την εφημερίδα «Το Βήμα».

Την επίθεση καταδικάζουν απερίφραστα οι συνδικαλιστές.

‘Όλα ξεκίνησαν όταν μπήκε ένας ελεγκτής στο τρόλεϊ της γραμμής 13 στην Ακαδημίας. Δυο νεαροί από το Μπαγκλαντές είχαν μπει στο τρόλεϊ χωρίς εισιτήριο και δεν πρόλαβαν ούτε να ακυρώσουν τα εισιτήρια που τους προσέφεραν δύο κυρίες, καθώς το ακυρωτικό μηχάνημα κλείνει με την είσοδο του ελεγκτή.

Ο ελεγκτής, απευθύνεται κατευθείαν στους δύο αλλοδαπούς και υψηλούς τόνους τους λέει: «Εγέρθητι, ρε. Εδώ είναι Ελλάδα». Στη συνέχεια, αρχίζει να τους σπρώχνει προς τη μεσαία πόρτα του τρόλεϊ από το βάθος όπου βρίσκονταν.

Δύο γυναίκες που επέβαιναν στο τρόλεϊ επιπλήττουν τον ελεγκτή για τη συμπεριφορά του, ενώ στη στάση απέναντι από τη βουλή κατεβαίνει όλοι, ο ελεγκτής, οι αλλοδαποί και οι δύο γυναίκες.Οι άνδρες των ΜΑΤ που βρίσκονται δίπλα στο σημείο, κάνουν παρατήρηση στον ελεγκτή, ότι δεν έχει δικαίωμα να σηκώνει χέρι πάνω σε κανέναν επιβάτη και να μιλά με αυτόν τον τρόπο, όμως εκείνος επιμένει: «Eγώ είμαι φασίστας και Χρυσή Αυγή και θα μιλάω όπως θέλω και θα κάνω ό, τι θέλω».

Έπειτα από μια λογομαχία τουλάχιστον 10 λεπτών, όπου ο ελεγκτής συνέχιζε να εκθειάζει τον φασισμό και αφού είχε αρχίσει να αντιδρά κόσμος που μαζεύτηκε στο σημείο, το επεισόδιο έληξε.


Οι συνδικαλιστές της ΕΘΕΛ επιβεβαιώνουν και καταδικάζουν την συμπεριφορά του ελεγκτή που φώναξε σε μετανάστες επιβάτες «εγέρθητι ρε, εδώ είναι Ελλάδα»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top