Αντιδράσεις για το εξώφυλλο του Time με τον 3χρονο που θηλάζει

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τώρα αν εσύ θες να με βγάλεις ανώμαλο και ότι εγώ έχω το πρόβλημα, μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις και σου συνιστώ να ξεγραφτείς από το στέκι και να πας να γραφτείς στο πλησιέστερο δημοτικό σχολείο.

Μα το είπες στην παρακάτω παράθεση (το θέμα της φωτογραφίας δεν δείχνει τίποτα το πορνογραφικό και βεβαίως ο φωτογράφος δε ήθελε να εκμεταλευτεί τίποτα τέτοιο.

τι ανώριμο εξέφρασα στο θέμα αυτό;

Εν κατακλείδι, εμένα δεν με πειράζει το καλλιτεχνικό, το θέμα δηλαδή της εικόνας, όσο η πρόθεση του φωτογράφου να εκμεταλλευτεί την πορνοστρεφή-MILF* πλευρά του άνδρα αναγνώστη του περιοδικού, αλλά και η αδιαφορία για τις ψυχολογικές παρενέργειες στο παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Δε βρίσκω πού είναι το κακό σε αυτήν την εικόνα, εκτός από το ότι η γυναίκα αυτή εκμεταλλεύτηκε το παιδί της για τα χρήματα. Κατά τα άλλα δεν είναι ξέμπαρκη, δεν είναι "τέχνη" που θέλει να προκαλέσει και την οποία ουδόλως καταλαβαίνω, έχει νόημα να υπάρχει αυτή η εικόνα σε αυτό το σημείο του περιοδικού μιας και αναλύεται κάποιο σχετικότατο θέμα. Δε βλέπω για ποιο λόγο προκάλεσε αντιδράσεις. Η θέαση μιας γυναίκας να θηλάζει το παιδί της, έστω και στην υπερβολή της, θα έπρεπε να είναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ιερή. Αν όμως υπάρχουν κάποιοι ανώμαλοι που ερεθίζονται στη θέα αυτή, το πρόβλημα είναι δικό τους και δεν πρόκειται καν να ασχοληθώ.


Στον τσάκο δεν το ξαναεξηγώ, έχω ήδη χάσει την υπομονή μου και έρχομαι σε σένα με μισές ελπίδες ότι θα καταλάβεις τα δυο από τα δέκα που θα πω.

Καταρχήν η εικόνα της μητρότητας, είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. ΟΧΙ ΙΕΡΗ. Ιερή είναι γι αυτούς που έχουν αναγάγει την τεκνοποίηση σε σκοπό ζωής και προσεύχονται σαράντα φορές τη μέρα στην Παναγία να τους χαρίσει τρίδυμα. Άλλο το φυσιολογικό, άλλο το ιερό.

Δεύτερον. Εκμετάλλευση δε γίνεται μόνο από τη μάνα προς το παιδί για τα χρήματα αλλά και από το περιοδικό. Γιατί το περιοδικό εκμεταλλεύεται ένα τόσο ευαίσθητο θέμα με μια αμφιλεγόμενη φωτογραφία;

Τρίτον. Γιατί είναι αμφιλεγόμενη η φωτογραφία; Γιατί είναι ταμπού για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο πέρα από ένα βρέφος, να ρουφά το στήθος της μητέρας του. Το ταμπού αυτό έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από τις πορνοβιομηχανίες οι οποίες το εξέλιξαν σε κατηγορία MILF προκειμένου να ικανοποιήσουν φαντασιώσεις ανδρών που γουστάρουν τις μανάδες φίλων τους. Μια αναζήτηση σε σχετικά site θα σας πείσει με τίτλους:

"Μπαμπάκα μη με πονέσεις", ή "Πήδηξα τη μαμά του κολλητού μου", ή "Λιζα Ανν, 40αρα μιλφ κάνει άναλ με τον μασέρ της", κλπ... (χωρίς να είναι κατ' ανάγκη συγγενείς οι συνουσιαζόμενοι)

Λόξες και λόξες στον ανδρικό πληθυσμό. Σε κάποιους θυμίζει ΜΙΛΦ η κατάσταση, σε άλλους όχι. Το σίγουρο είναι ότι η πρόθεση του φωτογράφου ήταν όχι μεν πορνογραφική αλλά στο να δημιουργήσει ακριβώς αυτού του είδους τους έντονους διαλόγους και τις διαμαρτυρίες.

Αν είχαν βάλει απλά μια μάνα με ένα βρέφος να θηλάζει (εξίσου σχετικότατο χιμέλα με το θέμα), δε θα έδινε κανείς σημασία στο τεύχος. Αντιθέτως τώρα, το συζητάει μέχρι και το στέκι, ένα φόρουμ σε μια μακρινή χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Υ.γ. Κατά την έρευνά σας, λάβετε υπόψη σας και τον παράγοντα του κέρδους των γαλακτοβιομηχανιών...

Αυτή είναι η λέξη κλειδί για μένα για όλες τις αντιδράσεις. Λες και το παιδί δεν ξέρει πότε πρέπει να σταματήσει να θηλάζει ή να αποκοπεί από την μητέρα του και είναι ηλίθιο (το λέω αυτό σκεφτόμενη την παραίνεση των παλιότερων να μη παίρνεις το παιδί συνέχεια αγκαλιά γιατί θα κακομάθει, ενώ στην πραγματικότητα ΠΡΕΠΕΙ να το παίρνεις αγκαλιά κάθε φορά που εκείνο θέλει, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως θα το έχεις συνέχεια αγκαλιά για κάποιο διάστημα, εώς ότου εκείνο αποφασίσει πως νιώθει αρκετά ασφαλές για να μη θέλει να ανακαλύπτει τον κόσμο μέσα από την αγκαλιά σου, αλλά δίπλα σου).

Αλλά σιγά μην αφήσουν οι γαλακτοβιομηχανίες να περάσει ως φυσιολογικό να θηλάζεις το μωρό σου έως τα πέντε του ή και περισσότερο. Κι αυτοί τι θα πουλάνε μετά; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αυτή είναι η λέξη κλειδί για μένα για όλες τις αντιδράσεις. Λες και το παιδί δεν ξέρει πότε πρέπει να σταματήσει να θηλάζει ή να αποκοπεί από την μητέρα του και είναι ηλίθιο (το λέω αυτό σκεφτόμενη την παραίνεση των παλιότερων να μη παίρνεις το παιδί συνέχεια αγκαλιά γιατί θα κακομάθει, ενώ στην πραγματικότητα ΠΡΕΠΕΙ να το παίρνεις αγκαλιά κάθε φορά που εκείνο θέλει, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως θα το έχεις συνέχεια αγκαλιά για κάποιο διάστημα, εώς ότου εκείνο αποφασίσει πως νιώθει αρκετά ασφαλές για να μη θέλει να ανακαλύπτει τον κόσμο μέσα από την αγκαλιά σου, αλλά δίπλα σου).

Αλλά σιγά μην αφήσουν οι γαλακτοβιομηχανίες να περάσει ως φυσιολογικό να θηλάζεις το μωρό σου έως τα πέντε του ή και περισσότερο. Κι αυτοί τι θα πουλάνε μετά; :mad:

Με λίγα λόγια,το παιδί πρώτα θα πάει νηπιαγωγείο και μετά θα σταματήσει να θηλάζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με λίγα λόγια,το παιδί πρώτα θα πάει νηπιαγωγείο και μετά θα σταματήσει να θηλάζει?
Ε δεν είναι πάντα εφικτό αυτό. Όσο τρέφεται αποκλειστικά από το στήθος, παράγεται αρκετό, όταν όμως αρχίσει να τρώει και στερεά τροφή σιγά σιγά ελαττώνεται, αν και προφανώς όχι σε όλες. Έπειτα άμα γεννήσεις με καισαρική έχεις λιγότερο γάλα.
Τα οφέλη του θηλασμού ελπίζω πως είναι γνωστά και δεν χρειάζεται να τα επαναλάβουμε. Ειδικά αν είστε γυναίκες, φροντίστε να ενημερωθείτε.
Σκέψου τώρα πως από το μαιευτήριο ακόμη, με το που γεννάς έρχεται η νοσοκόμα με το μπιμπερό. Αν δεν είσαι δασκαλεμένη ν' αρνηθείς, την πάτησες. Εννοείται πως κάτι κερδίζει το μαιευτήριο απ' αυτό. Πού αλλού βρίσκουν άλλωστε τη διεύθυνσή σου για να σου στέλνουν όλα τα διαφημιστικά της νουνού και της νουλάκ...

Γιατί είναι ταμπού για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο πέρα από ένα βρέφος, να ρουφά το στήθος της μητέρας του.
Αν είναι αδικαιολόγητο ταμπού δεν πρέπει κάποτε να ξεπεραστεί; :worry: Βάζω στοίχημα πως αν η μητέρα σας, σας θήλαζε μέχρι μεγαλύτερους δεν θα μπορούσατε ποτέ αργότερα να τη δείτε ερωτικά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Aπ'όσο έχω διαβάσει ο θηλασμός πρέπει να συνεχίζετε μέχρις ότου σταματήσει το γάλα και πρέπει να επιδιώκει μια μάνα να θηλάζει το παιδί της όσο περισσότερο μπορεί γιατί του προσφέρει πολλά καλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί το κατακρίνουν και δεν το αποδέχονται. Προσωπικά όταν πρωτοδιάβασα το άρθρο δεν βρήκα κάτι το κακό,ίσα ίσα που ίσως να περνάει και ένα μήνυμα ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να διακόπτουν τον θηλασμό από νωρίς. Για να γίνει εξώφυλλο όμως σίγουρα θα κρύβονται πολλά άλλα από πίσω, ιδιαίτερα όταν το περιοδικό αυτό δημοσιεύεται από μια χώρα γνωστή της "πλύσης εγκεφάλου" που ασκεί με κάθε τρόπο και μέσο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με λίγα λόγια,το παιδί πρώτα θα πάει νηπιαγωγείο και μετά θα σταματήσει να θηλάζει?
Aν το μωρό θέλει να θηλάζει ακόμα και υπάρχει γάλα, δεν βρίσκω κάποιο λόγο να γίνει κάτι διαφορετικό. Βρίσκεις εσύ κάποιο λόγο πέρα από το ότι δεν είναι κάτι που συνηθίζεται (που όμως δεν είναι λόγος); :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Στο ζωικό βασίλειο όπου δεν υπάρχουν νουνου και φρουτόκρεμες, τα μικρά θηλάζουν μέχρι να βγάλουν δόντια. Αλλά ακόμα και τότε ο απογαλακτισμος τους γίνεται σταδιακά. Τρώνε και στερεή τροφή και θηλάζουν. Γιατί θα πρέπει να διαφέρει ο άνθρωπος από τα υπόλοιπα θηλαστικά;

Πολλές φορές όταν πάω για ψώνια στο σουπερμαρκετ, περνάω απο τα ράφια με τις βρεφικές τροφές και αναρωτιέμαι που έχουμε φτάσει. Φρουτόκρεμες, βαζάκια με αλεσμένες τροφές (ένας θεός ξέρει τι κρέατα και λαχανικά βάζουν μέσα), σκόνες γάλακτος και ένα σωρό αηδίες. Μια ματιά στα συστατικά λέει πολλά για το τι τρώνε τα μωρά σήμερα.

Εγώ αν είχα παιδιά, θα τα θήλαζα μέχρι να μπορέσουν να τρώνε στερεή τροφή από μόνα τους. Όσο λάθος και αν είναι ο θηλασμός στα τρίχρονα (με βάση την ηθική ορισμένων), άλλο τόσο λάθος είναι να ταΐζουμε τα παιδιά με κρέμες σε μορφή σκόνης. Όλα γίνονται στο όνομα του κέρδους δυστυχώς. Φοβάμαι πως ακόμα και οι γιατροί βασίζονται σε αυτά που μαθαίνουν απο τις εταιρίες παιδικών τροφών και τις συνιστούν ως κάτι το ανώτερο. Το ανθρώπινο είδος έφτασε μέχρι εδώ με θηλασμό και όχι με φρουτόκρεμες και γάλα σε σκόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,988 μηνύματα.
Καταρχήν η εικόνα της μητρότητας, είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. ΟΧΙ ΙΕΡΗ. Ιερή είναι γι αυτούς που έχουν αναγάγει την τεκνοποίηση σε σκοπό ζωής και προσεύχονται σαράντα φορές τη μέρα στην Παναγία να τους χαρίσει τρίδυμα. Άλλο το φυσιολογικό, άλλο το ιερό.

Επιμένω οτι είναι ιερή. Φυσιολογική απλά είναι για αυτούς που έχουν αναγάγει την καριέρα και τα λεφτά σε σκοπό ζωής και προσεύχονται σαράντα φορές τη μέρα στην Παναγία να τους κάνει διευθυντές ώστε να βγάζουν κι άλλα. Άλλο το φυσιολογικό, άλλο το ιερό. :whistle:

Δεύτερον. Εκμετάλλευση δε γίνεται μόνο από τη μάνα προς το παιδί για τα χρήματα αλλά και από το περιοδικό. Γιατί το περιοδικό εκμεταλλεύεται ένα τόσο ευαίσθητο θέμα με μια αμφιλεγόμενη φωτογραφία;

Η φωτογραφία παρουσιάζει κάτι φυσιολογικό (όπως είπες πιο πάνω) στην υπερβολή του για να προσεγγίσει φυσικά αναγνώστες και να παρουσιάσει το θέμα του που είναι η υπερβολική προσκόλληση των γονιών στα παιδιά τους. Αυτό θα γινόταν αν πχ ήθελε να δείξει οτι οι οδηγοί τρέχουν πολύ στο δρόμο (θα έδειχνε κάποιον στο αυτοκίνητο που του έφυγε ξέρω γω το περουκίνι από την ταχύτητα) ή αν ήθελε να δείξει οτι υπάρχει οικογενειακή βία (θα έδειχνε πχ οτι ο άντρας πετάει ένα βάζο πάνω στη γυναίκα του ενώ αυτή κρύβεται κάτω από το τραπέζι). Καλώς ή κακώς, για να προσεγγίσεις αναγνώστες βάζεις μια εικόνα του θέματος που θες να παρουσιάσεις ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΤΟΥ ώστε να τραβήξει την προσοχή. Αν λοιπόν εσύ ήσουν ένας μέσος αναγνώστης θα έλεγες "ωχ τι είναι αυτή η εικόνα; τι θέλει να παρουσιάσει; για να διαβάσω το θέμα" και τέλος. Τώρα αν εσύ προτιμάς να μιλάς για μιλφ και μουλφ, σκέψου μήπως είσαι πολύ καχύποπτος ή πολύ διεστραμμένος (με το συμπάθειο πάντα!:kissing:)

Τρίτον. Γιατί είναι αμφιλεγόμενη η φωτογραφία; Γιατί είναι ταμπού για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο πέρα από ένα βρέφος, να ρουφά το στήθος της μητέρας του. Το ταμπού αυτό έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από τις πορνοβιομηχανίες οι οποίες το εξέλιξαν σε κατηγορία MILF προκειμένου να ικανοποιήσουν φαντασιώσεις ανδρών που γουστάρουν τις μανάδες φίλων τους. Μια αναζήτηση σε σχετικά site θα σας πείσει με τίτλους:
"Μπαμπάκα μη με πονέσεις", ή "Πήδηξα τη μαμά του κολλητού μου", ή "Λιζα Ανν, 40αρα μιλφ κάνει άναλ με τον μασέρ της", κλπ... (χωρίς να είναι κατ' ανάγκη συγγενείς οι συνουσιαζόμενοι)
Λόξες και λόξες στον ανδρικό πληθυσμό. Σε κάποιους θυμίζει ΜΙΛΦ η κατάσταση, σε άλλους όχι. Το σίγουρο είναι ότι η πρόθεση του φωτογράφου ήταν όχι μεν πορνογραφική αλλά στο να δημιουργήσει ακριβώς αυτού του είδους τους έντονους διαλόγους και τις διαμαρτυρίες.

Θες να μας πεις λοιπόν οτι με όλο το βυζί και τον κώλο που κυκλοφορεί στην τηλεόραση, τα περιοδικά και το διαδίκτυο σε ξέμπαρκο βαθμό τον αναγνώστη θα τραβούσε το μισό βυζί που φαίνεται στην εικόνα και που δείχνει με προφανή τρόπο το θηλασμό και μόνο, έστω και στην υπερβολή του. Ε δε θα σε πίστευα αν μου το έλεγες. Είμαστε πια τόσο μαθημένοι και συνηθισμένοι στη γύμνια που σε μένα πια τουλάχιστον περνάει απαρατήρητο. Τώρα αν εσύ έφτασες από το θηλασμό να σκεφτείς τους άντρες που θέλουν μανάδες φίλων τους, θεωρώ οτι κομματάκι υπερβάλλεις.

Αν είχαν βάλει απλά μια μάνα με ένα βρέφος να θηλάζει (εξίσου σχετικότατο χιμέλα με το θέμα), δε θα έδινε κανείς σημασία στο τεύχος. Αντιθέτως τώρα, το συζητάει μέχρι και το στέκι, ένα φόρουμ σε μια μακρινή χώρα.

Ναι γιατί το θέμα ΔΕΝ ήταν ο θηλασμός από βρέφος αλλά ο θηλασμός από παιδί 3-4 χρονών, που είναι υπερβολή, αλλά αυτό παρουσιάζει το θέμα καλώς ή κακώς. Αν έβαζε αυτήν την εικόνα και μέσα συζητούσε για αντρικές φαντασιώσεις, ναι θα πίστευα κι εγώ οτι ήταν λάθος. Στην πολύ τελική, για να μας τραβήξει μια εικόνα σε ένα περιοδικό ΠΡΕΠΕΙ να είναι υπερβολικά κάτι (οποιοδήποτε επίθετο). Κι αυτό γιατί υπάρχει τόση πια πληροφόρηση και τόσες εικόνες καθημερινά που ο εγκέφαλος έχει μάθει τις συνηθισμένες να τις αφομοιώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ έχω που το κοιτάω από χθες και προσπαθώ να καταλάβω αν εγώ είμαι χαζός.. Δε μου προκαλεί κάποιον εντυπωσιασμό.. Είναι μια κατάσταση που έγινε εξώφυλλο. Και; Το να υπάρχουν καθημερινά τέτοια φαινόμενα δε μας πειράζουν αλλά μόνο όταν βγουν στη δημοσιότητα μας ενοχλούν; Άλλωστε το είπε και η ίδια η γυναίκα που φωτογραφήθηκε με το γιο της πως η ιδια συμφώνησε. Δε νομίζω πως τίθεται θέμα τότε. Ας ξεκολλήσουμε λίγο.. Ίσα ίσα που το βλέπω αρκετά ενδιαφέρον που περάστηκε και ίγεται (?) ένα τέτοιο θέμα στα περιοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
νομίζω το παιδί θα γίνει λίγο παραπάνω μαμάκιας από τους υπόλοιπους :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Χρησιμοποιεί το παιδί για να βγάλει χρήματα.

Να 'ταν η μόνη...

Πόσοι ποδοσφαιριστές έχουν σε αρκετές περιπτώσεις για manager τον πατέρα τους και παίρνουν όλες αυτές τις ουσίες από μικροί με την έγκριση των γονιών τους και μετά θερίζουν τα εμφράγματα και οι ανακοπές...
Πόσες κοπέλες γίνονται μοντέλα,μπουζουξούδες ή βγαίνουν στην TV και ξεφτιλίζονται με την "ευχή" και τη "στήριξη" των δικών τους και πόσες δασκαλεύονται από μικρές να "μην πάρουν κανένα ξεβράκωτο" για να ζουν τα πεθερικά ζωή χαρισάμενη και χιλιάδες άλλα παραδείγματα!

Γονείς...σκατά στα μούτρα τους γονείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Επιμένω οτι είναι ιερή. Φυσιολογική απλά είναι για αυτούς που έχουν αναγάγει την καριέρα και τα λεφτά σε σκοπό ζωής και προσεύχονται σαράντα φορές τη μέρα στην Παναγία να τους κάνει διευθυντές ώστε να βγάζουν κι άλλα. Άλλο το φυσιολογικό, άλλο το ιερό. :whistle:

Χαχαχα, το περίμενα ότι θα απαντήσεις έτσι. Και όχι άδικα, μιας και σου πάτησα εγώ το κουμπί σου και υποθέτεις ότι έχεις βρει εσύ το δικό μου (καριέρα και χρήμα) και το πατάς. Ατύχησες, δε με ξέρεις τόσο καλά.

Ακόμα και στην ακραία περίπτωση του να ήταν η καριέρα και το χρήμα το κουμπί μου, να σου επισημάνω ότι σε καιρό κρίσης, αν εγώ βγάλω περισσότερο χρήμα από τα χέρια μου και λιγότερα παιδιά, θα επιβιώσω. Εσυ αν βγάλεις περισσότερα παιδιά από τα σπλάχνα σου δε νομίζω ότι θα ταίσει αυτό την οικογένειά σου, εκτός κι αν είσαι ανθρωποφάγος ή αποφασίσεις να τα βγάλεις στα φανάρια να πλύνουν τζάμια.

Μην αφρίσεις, ηρέμησε, μια παρέα είμαστε όλες...


Τώρα αν εσύ προτιμάς να μιλάς για μιλφ και μουλφ, σκέψου μήπως είσαι πολύ καχύποπτος ή πολύ διεστραμμένος (με το συμπάθειο πάντα!:kissing:)

Τα λόγια λέγονται γι αυτό που είναι, όχι γι αυτό που θα θέλαμε να ήταν. Θες να με πεις ή καχύποπτο ή διεστραμμένο. Κανένα συμπάθειο και κανένα φιλί δε θα μαλακώσει τη σκέψη που έκανες για μένα ή την πρόθεση που είχε η έκφραση την οποία έγραψες. Έχε το θάρρος της άποψής σου και μη με καλοπιάνεις.

Καχύποπτος είμαι, γιατί έχω κάνει οικονομικά, μάρκετινγκ, διαφήμιση, προώθηση προϊόντος, πωλήσεις κλπ. και το βλέπω από τη σκοπιά ότι κάθε επιχείρηση θα καταφύγει σε οποιαδήποτε πρακτική, ακόμα και αυτές που καταργούν την ηθική, προκειμένου να επηρρεάσει τα βαθύτερα ένστικτα του ανθρώπου, ακόμα και τα πιό άρρωστα, προκειμένου να πουλήσει.

Αυτό είναι μια όψη του συστήματος, είμαι μέρος του και μπορώ να το εξηγήσω. Εσύ δε μπορείς. Είσαι ο πελάτης, ο αναγνώστης, η επίδοξη μητέρα. Όχι η οικονομολόγα-μαρκετίστα κλπ.

Θες να μας πεις λοιπόν οτι με όλο το βυζί και τον κώλο που κυκλοφορεί στην τηλεόραση, τα περιοδικά και το διαδίκτυο σε ξέμπαρκο βαθμό τον αναγνώστη θα τραβούσε το μισό βυζί που φαίνεται στην εικόνα και που δείχνει με προφανή τρόπο το θηλασμό και μόνο, έστω και στην υπερβολή του. Ε δε θα σε πίστευα αν μου το έλεγες. Είμαστε πια τόσο μαθημένοι και συνηθισμένοι στη γύμνια που σε μένα πια τουλάχιστον περνάει απαρατήρητο. Τώρα αν εσύ έφτασες από το θηλασμό να σκεφτείς τους άντρες που θέλουν μανάδες φίλων τους, θεωρώ οτι κομματάκι υπερβάλλεις.

Μην υποτιμάς την αρρωστημένη φαντασία των ανθρώπων και μη δικαιολογείς το περισσότερο γυμνό με το ήδη υπάρχον γυμνό. Η παρακμή δε δικαιολογεί περισσότερη παρακμή. Άσε που το πολύ γυμνό στο τέλος χάνει τη γοητεία του. Προσωπικά, προτιμώ τη γυναίκα να σκάσει μύτη με σέξι φόρεμα, εσώρουχα, ζαρτιέρες, παρά να σκάσει σα να είναι έτοιμη να μπει στη μπανιέρα για splish splash I was taking a frakin bath.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επιμένω οτι είναι ιερή.

ουτε ιερη ουτε φυσιολογικη

απλα η βαση ολων.
η βαση της ιδιας της ζης-αυτο σημαινει και το ιερη

χωρις τη μητροτητα δεν υπηρχαμε

ιερο λεμε οτι υπερβολικα σημαντικο και ριζικο για μας.

αλλα δεν ειναι μια ακομα φυσιολογικη διαδικασια

ειναι η υπαρξη μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Μα γιατι να ασχολουμαστε τοσο για κατι που εγινε με ξεκαθαρο στοχο τα λεφτα και το κερδος;Δεν πρεπει να μας εκπλησσει.
Μηπως ειναι το μονο περιστατικο που εχει γινει η θα ναι το τελευταιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παντως απ οσο ξερω με το θηλασμο μια μητερα γλιτωνει πολλα χρηματα. Τα γαλατα ειναι πανακριβα. Βαλε και τα pampers.
Τωρα για τη συγκεκριμενη φωτο, δεν ξερω τι να πω.
Αν και ειμαι γυναικα μου φαινεται καπως.
Ισως δεν εχω συνηθισει αυτο το θεαμα.
Απλα μενω στο γεγονος οτι η φωτο απλα θελει να ενθαρρυνει τις νεες μητερες να θηλαζουν.Και φυσικα ειμαι υπερ αυτου. Μεχρι ποια ηλικια, ομως , ειναι καλο να θηλαζουν αυτο μονο καποιος παιδιατρος ή παιδοψυχολογος θα μπορουσε να απαντησει.
Εγω ξερω και παιδακια ηλικιας 6-8 χρονων που θελουν να πινουν ακομα απο το μπιμπερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εμένα η μάνα μου με θήλαζε (κααλά δε το το λέω;Ο.Ο) μέχρι 18 μηνών και πολύ καλά έκανε μπέιμπι! :D
Υγεία είναι. Δεν υπάρχει πολιτιμότερο πράγμα από το γάλα της μαμάς και η φωτό, ναι μεν υπερβολική, αλλά φυσιολογική κιόλας, δε μου κάνει κακή εντύπωση, 3χρονο παιδάκι είναι όχι 15χρονος έφηβος.

Χρόνια πολλά κιόλας στις μανούλες για αύριο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χαλαρωστε ρε guyz...! Ολοι οι αρεννες δλδ τις παρεας οταν ητανε 3ων ητανε πληρος ανεξαρτιτοποιημενη απο την μανα τους; Ουτε αγκαλιτσα δεν ζητουσαν;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,988 μηνύματα.
Χαχαχα, το περίμενα ότι θα απαντήσεις έτσι. Και όχι άδικα, μιας και σου πάτησα εγώ το κουμπί σου και υποθέτεις ότι έχεις βρει εσύ το δικό μου (καριέρα και χρήμα) και το πατάς. Ατύχησες, δε με ξέρεις τόσο καλά.

Ήξερα οτι ήξερες οτι αυτό είναι το κουμπί μου και ήξερα οτι αυτό δεν ήταν το κουμπί σου. Ξέρεις την παροιμία "το λέει στη νύφη να το ακούει η πεθερά"; Αυτοί που πατήθηκε το κουμπί τους το ξέρουν.;) Ξέρω οτι, αν και ορθολογιστής, δεν είσαι τόσο ρηχός, αλλιώς δε θα σου απαντούσα καν. Βέβαια τώρα με αυτό το ποστ σε λατρεύω λίιιιιιγο παραπάνω!:)

Ακόμα και στην ακραία περίπτωση του να ήταν η καριέρα και το χρήμα το κουμπί μου, να σου επισημάνω ότι σε καιρό κρίσης, αν εγώ βγάλω περισσότερο χρήμα από τα χέρια μου και λιγότερα παιδιά, θα επιβιώσω. Εσυ αν βγάλεις περισσότερα παιδιά από τα σπλάχνα σου δε νομίζω ότι θα ταίσει αυτό την οικογένειά σου, εκτός κι αν είσαι ανθρωποφάγος ή αποφασίσεις να τα βγάλεις στα φανάρια να πλύνουν τζάμια.

Τι επιχείρημα είναι αυτό; Σκοπός είναι η επιβίωση; Βασικά ναι, σκοπός ΕΙΝΑΙ η επιβίωση, αλλά πού κολλάει στο θέμα μας;:confused:

Μην αφρίσεις, ηρέμησε, μια παρέα είμαστε όλες...

Καλέ κάνε δουλειά σου!:whistle:

Τα λόγια λέγονται γι αυτό που είναι, όχι γι αυτό που θα θέλαμε να ήταν. Θες να με πεις ή καχύποπτο ή διεστραμμένο. Κανένα συμπάθειο και κανένα φιλί δε θα μαλακώσει τη σκέψη που έκανες για μένα ή την πρόθεση που είχε η έκφραση την οποία έγραψες. Έχε το θάρρος της άποψής σου και μη με καλοπιάνεις.

Πρώτον σε αγαπάω γι' αυτό δεν ήθελα να πληγωθείς, δεύτερον το χαμογελάκι ήταν γι' αυτούς που δεν ξέρουν την άνεση που έχουμε μεταξύ μας και ίσως παρεξηγούσαν.:/:

Καχύποπτος είμαι, γιατί έχω κάνει οικονομικά, μάρκετινγκ, διαφήμιση, προώθηση προϊόντος, πωλήσεις κλπ. και το βλέπω από τη σκοπιά ότι κάθε επιχείρηση θα καταφύγει σε οποιαδήποτε πρακτική, ακόμα και αυτές που καταργούν την ηθική, προκειμένου να επηρρεάσει τα βαθύτερα ένστικτα του ανθρώπου, ακόμα και τα πιό άρρωστα, προκειμένου να πουλήσει.
Αυτό είναι μια όψη του συστήματος, είμαι μέρος του και μπορώ να το εξηγήσω. Εσύ δε μπορείς. Είσαι ο πελάτης, ο αναγνώστης, η επίδοξη μητέρα. Όχι η οικονομολόγα-μαρκετίστα κλπ.

Έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα; Κοινώς, ξεκίνησαν πρώτα οι επιχειρήσεις να εκμεταλλεύονται τα πιο άρρωστα ένστικτα του ανθρώπου ή ξεκίνησαν οι άνθρωποι να παίρνουν το πιο απλό πράγμα και να το μεγαλοποιούν;:hmm:

Μην υποτιμάς την αρρωστημένη φαντασία των ανθρώπων και μη δικαιολογείς το περισσότερο γυμνό με το ήδη υπάρχον γυμνό. Η παρακμή δε δικαιολογεί περισσότερη παρακμή. Άσε που το πολύ γυμνό στο τέλος χάνει τη γοητεία του. Προσωπικά, προτιμώ τη γυναίκα να σκάσει μύτη με σέξι φόρεμα, εσώρουχα, ζαρτιέρες, παρά να σκάσει σα να είναι έτοιμη να μπει στη μπανιέρα για splish splash I was taking a frakin bath.

Δεν υποτιμώ τίποτα, είπα απλά οτι, επειδή θα βρεθούνε 10 διεστραμμένοι τύποι που έχουν να δουν γυναίκα από το δεύτερο παγκόσμιο, δεν είναι λόγος αυτός να βεβηλώνουμε κάτι ιερό (τελικά Άγγελε είναι ιερή εικόνα ή όχι; με μπέρδεψες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top