Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτεμβρίου 2007

Τι θα ψηφίσετε στις εκλογές που έρχονται; (16/09/2007)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • ΛΑ.Ο.Σ

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Δημοκρατική Αναγέννηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εξωκοινοβουλευτική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη συμμαχία

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Άλλο Εξωκοινοβουλευτικό κόμμα άλλου χώρου

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Άκυρο/Λευκό

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Δεν θα πάω/μπορέσω να ψηφίσω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αναποφάσιστος/η

    Ψήφοι: 7 13.0%
  • Δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω (λόγω ηλικίας, εθνικότητας κλπ)

    Ψήφοι: 6 11.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Στο μεταξυ διαβαζοντας το αρχειο με τις απαντησεις απο τα κομματα στις ερωτησεις της Greenpeace (στην οποια εργαζομαι), κλονιζεται σημαντικα η προθεση μου για ψηφο στο ΚΚΕ... Δεν εχω παρει τελειωτικη αποφαση, αλλα μπαινει και ο ΣΥΡΙΖΑ στην διεκδικηση της ψηφου μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τελικα ποιο ειναι το συμπερασμα για το αν βοηθαμε τα μεγαλα κομματα ψηφιζοντας πολυ μικρα κομματα (που δεν προκειται να μπουνε στη βουλη)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το συμπέρασμα είναι οτι δεν βλέπω με ποιον τρόπο θα οφεληθεί ένα μεγάλο κόμμα, ψηφίζοντας ένα μικρό, αντί αυτού. Μόνο και μόνο από την ψήφο που θα του λείψει, έχει ζημιές.

Διαβάζοντας το ποστ του Βίλου μας του Νόζι παραπάνω, με έμφαση εκεί που λέει για τη στάση του ΚΚΕ απέναντι στα ερωτήματα της greenpeace, σκέφτηκα οτι θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρων να διερευνήσει κάποιος τα κριτήρια που χρησιμοποιεί κάποιος προκειμένου να επιλέξει τι θα ψηφίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γενικα ημουν αναμεσα σε ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ γιατι ειναι ποιο κοντα σε αυτα που πιστευω. Αν και κανενα δεν με εκφραζει πληρως. Ο ΣΥΡΙΖΑ σαν ιδεολογια ειναι ακομα ποιο κοντα. Ομως τον θεωρω και κομμα-λαμογιο που συχνα συνεργαζεται με το ΠΑΣΟΚ, κατι που δεν μου αρεσει καθολου. Εκτιμω παρα πολυ το οτι το ΚΚΕ δεν λαμογιαζει, αλλα στεκεται μονο του, απεναντι σε ολους τους αλλους. Πλην ομως η οικολογια ειναι ενα πολυ ευαισθητο για μενα θεμα, και οι πληρως αρνητικες απαντησεις του ΚΚΕ, με εβαλαν σε σκεψεις. Πλην ομως, εκτιμω το οτι ηταν τουλαχιστον... απαντησεις και μαλιστα αναλυτικοτερες απο ολους τους αλλους.

Χμμμ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σχετικά με τον "φιλελευθερισμό":
- η μοναδική φορά που πήρα "άριστα" στο μάθημα της "Έκθεσης" ήταν σε ένα θέμα για τον "Φιλελευθερισμό" και την "προκοπή της Κοινωνίας". Σχεδόν τον "αγιοποίησα"! Πλην όμως δεν πίστευα "ούτε μία λέξη", από όσα είχα γράψει γι' αυτόν!!!:whistle:
-Ρητό της προγιαγιάς μου:"Οι πιο ύπουλοι εχθροί της ελευθερίας των ανθρώπων είναι οι...φίλοι της".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Σχετικά με τον "φιλελευθερισμό":
- η μοναδική φορά που πήρα "άριστα" στο μάθημα της "Έκθεσης" ήταν σε ένα θέμα για τον "Φιλελευθερισμό" και την "προκοπή της Κοινωνίας". Σχεδόν τον "αγιοποίησα"! Πλην όμως δεν πίστευα "ούτε μία λέξη", από όσα είχα γράψει γι' αυτόν!!!:whistle:
-Ρητό της προγιαγιάς μου:"Οι πιο ύπουλοι εχθροί της ελευθερίας των ανθρώπων είναι οι...φίλοι της".

Συμφωνω απολυτως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Νομίζετε πως αν βάλουν τώρα με το πρώτο κατώτατο μισθό 1.200 ευρώ όπως λέτε, ο Έλληνας πολίτης θα πληρώνει τα ίδια;
Και επιπλέον θα ανέβουν και οι τιμές στην αγορά μας.
Κανείς δεν είπε να ανέβει ο βασικός μισθός άμεσα. Εξάλλου θα ήταν χωρις αντίκρυσμα αν δεν αυξανόταν και η παραγωγή. Απλώς θα ακριβαίναν τα προϊόντα και θα ήμασταν στον ίδιο παρονομαστή (=πληθωρισμός). Η Ιρλανδία τα κατάφερε σε 20 χρόνια, ξεκινώντας φτωχότερη απο την Ελλάδα. Αλλά τα κατάφερε. Η Εσθονία ακολουθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και φιλε μου stelioskal κανεις μεγαλο λαθος αναφερομενος στην Αφρικη. Στο Νιγηρα συγγεκριμενα, η Shell (με τη συνεργασια της κυβερνησης) εχει καταστρεψει ολο τον ποταμο που γυρω απο αυτον ζουνε χιλιαδες ανθρωποι, οι οποιοι απο αυτον πινουν νερο και πλενονται και ψαρευουν τα ψαρια απο τα οποια ζουν... και να ητανε μονο αυτα...
Γι΄αυτό λοιπόν κύριοι θα πρέπει να:
Βολευτείτε στα 600 Ευρώ το μήνα,
Αν θέλετε σοβαρή παιδεία να πάτε σε φροντιστήριο,
Αν θέλετε σοβαρή υγεία να δώσετε φακελάκι,
Να δίνετε το μισό σας μισθό σε ασφαλιστικές εισφορές αλλά να πάρετε σύνταξη όσα περισσέψουν απο τη διασπάθιση των ταμείων,
Να σκύψτε το κεφάλι γιατί αν σας απολύσουν "ποιός θα σας προσλάβει?"
Να διώξετε τις επιχειρήσεις και να παρακαλάτε τους φωτισμένους "για μια θεσούλα στο δημόσιο"
ΕΛΕΟΣ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γι΄αυτό λοιπόν κύριοι θα πρέπει να:
Βολευτείτε στα 600 Ευρώ το μήνα,
Αν θέλετε σοβαρή παιδεία να πάτε σε φροντιστήριο,
Αν θέλετε σοβαρή υγεία να δώσετε φακελάκι,
Να δίνετε το μισό σας μισθό σε ασφαλιστικές εισφορές αλλά να πάρετε σύνταξη όσα περισσέψουν απο τη διασπάθιση των ταμείων,
Να σκύψτε το κεφάλι γιατί αν σας απολύσουν "ποιός θα σας προσλάβει?"
Να διώξετε τις επιχειρήσεις και να παρακαλάτε τους φωτισμένους "για μια θεσούλα στο δημόσιο"
ΕΛΕΟΣ.....

Δεν καταλαβαινω καθολου τι σχεση εχουν αυτα με αυτα που λεω... Ειπα εγω τιποτα που να παραπεμπει στα παραπανω? :confused:

Αν θες να σου απαντησω, μιας και εισαι υποστηρικτης του νεο-φιλελευθερισμου, κι εγω θα σου πω τα εξης:

1) Κλεισε λοιπον κι εσυ τα ματια στα εγκληματα των πολυ-εθνικων που ρημαζουν ολοκληρες χωρες... (Αν και εσενα δεν σε ενδιαφερει γιατι δεν ζεις εκει)
2) Δεξου με χαρα την προσπαθεια των πολυεθνικων για μειωση των εργατικων δικαιωματων
3) Δεξου με χαρα το να μετατρεπεται ο καθε ανθρωπος σε εργαλειο για το συστημα, και σε μια απλη μοναδα χωρις ανθρωπινη υποσταση
4) Κανε τα παντα ωστε η παιδεια να ειναι αποκλειστικα και μονο προετοιμασια για το πανεπιστημιο, να μην βγαζει ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με κριση, αλλα απλα ετοιμαζει τα επομενα γραναζια του συστηματος... Εργοστασιακες κονσερβες που δεν διαφερουν μεταξυ τους και δεν εχουν γνωμη, αλλα απλα ξερουν να αποστηθιζουν και να δουλευουν πολυ.
5) Να θεωρεις κι εσυ τον καθε οικονομικα ευκαταστατο ως "ικανο" (και ας εχει απλα πατησει πανω σε πτωματα ή εχει περιουσια απο τον πατερα του) και τον καθε βιοπαλαιστη ως "μη ικανο" που του αξιζει να ειναι στην κατασταση που βρισκεται...
6) Να χαιρεσαι με την αφαιρεση της διαφορετικοτητας του καθε λαου και την αξομοιωση των παντων!
7) Να χαιρεσαι με την ισοπεδωση καθε αξιας, οπως η οικογενεια (στον καπιταλιστικο παραδεισο που λεγεται ΗΠΑ ειναι πασιφανη τα αποτελεσματα του καπιταλισμου στον συγγεκριμενο θεσμο).
8 ) Να χαιρεσαι με την ολοκληρωτικη εξαφανιση της εννοιας της αλληλεγγυης και τον θριαμβο εννοιων, οπως ο ατομικισμος!

Θα μπορουσα να γραψω τομους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν μπορουσα να αντισταθω στο να γραψω κανα-δυο σηματικοτατα πραγματα ακομα:

9) Τι ωραια που η γη εχει μπει στη διαδικασια καταστροφης της λογω της συνεχης διψας του καπιταλιστικου συστηματος για πετρελαιο, και αλλα ορυκτα καυσιμα, και λογω του υπερκαταναλωτισμου στον οποιο μας εχει βυθισει... (Χωρις υπερκαταναλωτισμο το καπιταλιστικο συστημα δεν μπορει ετσι κι αλλιως να υφισταται)
10) Πιστευε κι εσυ οτι ο μονος τροπος να υπαρχει αποτελεσματικη ιατρικη περιθαλψη ειναι να γινει και η περιθαλψη εμποριο, οπως τα παντα γυρω μας. Πιστευε κι εσυ οτι ο μονος τροπος να ενδιαφερθει ενας γιατρος για το καλο του ασθενη ειναι να πληρωθει αδρα η εταιρια-νοσοκομειο στην οποια ανηκει... και επικροτησε το!
11) Πιστευε κι εσυ οτι ο κοσμος ειναι ετσι κι αλλιως κακος και πρεπει να εκμεταλλευτουμε τα "καλα" που μπορουμε να εχουμε απο την εκμεταλλευση αυτης της κακιας... και οτι ελπιδα για εναν καλυτερο κοσμο δεν υπαρχει! (Βασικη καπιταλιστικη πιστη)
12) Να θεωρεις κι εσυ τον καθε ανθρωπο που ενδιαφερεται για το κοινο (παγκοσμιο) καλο και που πιστευει σε εναν καλυτερο κοσμο και μαχεται γι αυτο, ως γραφικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το συμπέρασμα είναι οτι δεν βλέπω με ποιον τρόπο θα οφεληθεί ένα μεγάλο κόμμα, ψηφίζοντας ένα μικρό, αντί αυτού. Μόνο και μόνο από την ψήφο που θα του λείψει, έχει ζημιές.

Ως μικρό κομμα,τί οριζεις;
Ψηφιζοντας ενα μικρο κομμα που προκειται να συνεργαστει με ενα μεγαλο ουσιαστικά δεν αλλαζει τιποτα τραγικα.Αυτο γίνεται,τα μεγαλα κομματα επαναφέρουν πολιτικους ωστε οι δυσαρεστημενοι πολιτες που δεν προκειται να ψηφισουν το μεγαλο κομμα,να αποροφηθουν στο "μικρο" που προσκειται στην ιδεολογία του μεγαλου και ετσι να αποκτησει πιο μεγαλη ισχυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το συμπέρασμα είναι οτι δεν βλέπω με ποιον τρόπο θα οφεληθεί ένα μεγάλο κόμμα, ψηφίζοντας ένα μικρό, αντί αυτού. Μόνο και μόνο από την ψήφο που θα του λείψει, έχει ζημιές.


Αν ανέβει ένα μικρό κόμμα σε ποσοστό και το κλέψει απ τα μεγάλα κόμματα, θα είναι ισχυρότερο μέσα στη βουλή και θα υπάρχει κάποιος να ζορίζει και να πιέζει καταστάσεις.
Επειδή προσωπικά θεωρώ ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχουν ίδια πολιτική και ότι δεν αλλάζει κάτι όποιος απ τους δύο είναι στην εξουσία, είμαι υπερ της ψήφου σε ένα μικρό κόμμα που θα το ισχυροποιήσει στη βουλή



(Δεν ξέρω πόσοι είδατε τον Λαζόπουλο και την σάτιρα του... πάντως θέλω να πω πόσο πολύ μου άρεσε το εύλογο ερώτημα του προς τον Παπανδρέου ότι ήταν δύο φορές υπουργός παιδείας... γιατί ΤΟΤΕ δεν έδωσε το 5% για την παιδεία και τώρα λέει ότι το πρόβλημα δεν είναι τα χρήματα και ότι χρήματα υπάρχουν?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Προτιμώ να συγκεκριμενοποιήσω το θέμα στην Ελλάδα αφού 8α μπορούσα να φέρω κι εγώ παράδειγμα τη Σουηδία με 50 χρόνια σοσιαλιστικών κυβερνήσεων και φοβερή ανάπτυξη. Κάθε κράτος έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες.

Επειδή πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβεί άλλο κόμμα δεξιού χαρακτήρα στην εξουσία, σχολιάζω την πολιτική της ΝΔ. Βλέποντας λοιπόν τα πεπραγμένα της και το νέο της πρόγραμμα, είτε λέγεται φιλελεύθερο, είτε νεοφιλελεύθερο, είτε ό,τι θέλει, κάνω κάποιες παρατηρήσεις:

Οι φιλελεύθερες προτάσεις έφεραν ανεξέλεγκτες ιδιωτικοποιήσεις και θα φέρουν ακόμη περισσότερες. Ήδη έχω διαβάσει 2 άρθρα ξένων τραπεζών που περιμένουν αυξήσεις στις μετοχές της ΔΕΗ και του ΟΤΕ αν ξαναβγεί η ΝΔ. Στην πρώτη από επικείμενη ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ και ακόμη μεγαλύτερη αύξηση των τιμολογίων και στην δεύτερη από περαιτέρω ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ. Επίσης συνέντευξη του υπουργού Οικονομίας σε αγγλική εφημερίδα που υπόσχεται νέες ιδιωτικοποιήσεις, σε κερδοφόρα για το κράτος, λιμάνια, αεροδρόμια και τράπεζες.

Η ΝΔ άφησε ελεύθερη την αγορά. Αποτέλεσμα, αυξήσεις στα πάντα και δημιουργίες καρτέλ, πχ από σούπερ-μάρκετ, τα οποία δρουν ανεξέλεγκτα και καθορίζουν τις τιμές όπως θέλουν.

Συνεχείς αυξήσεις σε έμμεσους φόρους, ΦΠΑ, καύσιμα, τσιγάρα.

Ελαστικές συνθήκες εργασίας για εργαζόμενο, μείωση φόρων στις επιχειρήσεις κατά 10%.

Απ ό,τι βλέπω, ο φιλελευθερισμός στην Ελλάδα προτείνει ξεπούλημα κερδοφόρων κρατικών επιχειρήσεων, ανεξέλεγκτη αγορά-ελεύθερη γι' αυτούς- με αυξήσεις, καρτέλ και ακρίβεια για τον πολίτη, ελαστικές συνθήκες εργασίας προσαρμοσμένες στα συμφέροντα του εκάστοτε επιχειρηματία, αυξήσεις έμμεσων φόρων που επιβαρύνουν τον πολίτη.

Αυτά μου φαίνονται σαν να κάνει κυβέρνηση ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών(ΣΕΒ). Αν βλέπετε κάτι φιλολαϊκό από πίσω, κάτι που να βοηθά την ευημερία του πολίτη, πείτε μου κ εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν θες να σου απαντησω, μιας και εισαι υποστηρικτης του νεο-φιλελευθερισμου, κι εγω θα σου πω τα εξης:

1) Κλεισε λοιπον κι εσυ τα ματια στα εγκληματα των πολυ-εθνικων που ρημαζουν ολοκληρες χωρες... (Αν και εσενα δεν σε ενδιαφερει γιατι δεν ζεις εκει)
Αλήθεια, πριν πάνε εκεί οι πολυεθνικές οι άνθρωποι ζούσαν μέσα στη χλιδή; Γιατί άραγε πάνε και δουλεύουν για τις πολυεθνικές; Μήπως γιατί εσεις οι ευαίσθητοι είστε ευαίσθητοι μόνο στα λόγια και δεν στέλνετε το μισό μισθό σας σε αυτούς που λιμοκτονούν; Οι πολυεθνικές τους δίνουν ένα κομμάτι ψωμί. Αν τους δώσετε εσείς παραπάνω (εκτός απο τις ευχές σας και την συμπάθειά σας) θα φύγουν απο τις πολυεθνικές, μην έχετε αμφιβολία.
2) Δεξου με χαρα την προσπαθεια των πολυεθνικων για μειωση των εργατικων δικαιωματων
Μπά, μην ανυσηχείτε, προτιμούν να φύγουν απο τη χώρα και να πάνε αλλού. Και αν δεν βρούν πουθενά που να τους συμφέρει θα δανείσουν την "δημοκρατική-προοδευτική" Ελλαδάρα" για να απολαμβάνουν τους τόκους που κάθε χρόνο τους πληρώνουμε. (απο τα 54 Δις εσόδων του προυπολογισμού τα 38 Δις πάνε στις τσέπες των πλουσίων για τοκοχρεωλύσια)
3) Δεξου με χαρα το να μετατρεπεται ο καθε ανθρωπος σε εργαλειο για το συστημα, και σε μια απλη μοναδα χωρις ανθρωπινη υποσταση
Γιατί αν αντί για 600 Ευρώ παίρνει 1270 θα χάσει την ανθρώπινη υπόσταση του;
4) Κανε τα παντα ωστε η παιδεια να ειναι αποκλειστικα και μονο προετοιμασια για το πανεπιστημιο, να μην βγαζει ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με κριση, αλλα απλα ετοιμαζει τα επομενα γραναζια του συστηματος... Εργοστασιακες κονσερβες που δεν διαφερουν μεταξυ τους και δεν εχουν γνωμη, αλλα απλα ξερουν να αποστηθιζουν και να δουλευουν πολυ.
Εμείς προτείνουμε κάθε παιδί-γονιός να μπορεί να επιλέξει πρόγραμμα σπουδών. Αν θέλετε επιλέξτε Αρχαία-Ιστορία-κοινωνιολογία-Θρησκευτικά. Αρκεί να μην απαιτείτε μετά θέση στο δημόσιο γιατί δεν ξέρετε να κάνετε τίποτα που να αξίζει να πληρωθείτε απο τους καταναλωτές. Δημόσιο σημαίνει: Πληρώστε με αλλιώς σας κλείνω φυλακή. Μή μας κλείσετε φυλακή αν δεν θέλουμε να σας πληρώνουμε για να κάνετε αυτό που σας αρέσει...
5) Να θεωρεις κι εσυ τον καθε οικονομικα ευκαταστατο ως "ικανο" (και ας εχει απλα πατησει πανω σε πτωματα ή εχει περιουσια απο τον πατερα του) και τον καθε βιοπαλαιστη ως "μη ικανο" που του αξιζει να ειναι στην κατασταση που βρισκεται...
Εκτός τόπου το θέμα...Χιλιάδες άχρηστοι γόνοι πλουσίων και χιλιάδες επίσης οι ικανότατοι βιοπαλαιστές που σιγά σιγά παίρνουν τη θέση που τους αξίζει. Εμείς φωνάζουμε να μην ταϊζουν οι βιοπαλαιτσές με το υστερημά τους τις στρατιές των βολεμένων-συνδικαλισμένων-διεφθαρμένων κηφήνων. Καθε βιοπαλαιστής βγάζει το μεροκάματο με αίμα (εμεις δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα, όχι στο δημόσιο) και κάθε ευρώ που του παίρνει το κράτος παίρνει να το δικαιολογεί επακριβώς!
6) Να χαιρεσαι με την αφαιρεση της διαφορετικοτητας του καθε λαου και την αξομοιωση των παντων!
Σωστό! Εμείς ξεχωρίζουμε απο τους Ιρλανδούς γιατί παίρνουμε 600 Ευρώ! Δεν θέλουμε 1270. Μη γίνουμε όλοι ίδιοι! Έχουμε τη δική μας κουλτούρα..
7) Να χαιρεσαι με την ισοπεδωση καθε αξιας, οπως η οικογενεια (στον καπιταλιστικο παραδεισο που λεγεται ΗΠΑ ειναι πασιφανη τα αποτελεσματα του καπιταλισμου στον συγγεκριμενο θεσμο).
Ουδέν σχόλιον
8 ) Να χαιρεσαι με την ολοκληρωτικη εξαφανιση της εννοιας της αλληλεγγυης και τον θριαμβο εννοιων, οπως ο ατομικισμος!
Πράγματι στην Ελλάδα η έννοια της αλλυγεγγύης είναι πολύ ανεπτυγμένη... Με τους φόρους που πληρώνουν οι απολυμένοι της Βέροιας-Νάουσας (ναι και οι απολυμένοι πληρώνουν φόρους-έμμεσους) δίνουμε απλόχερα 200.000 Ευρώ αποζημίωση και 2.500 Ευρώ σύνταξη σε κάθε εθελοντική αποχώρηση στον ΟΤΕ...Όσο για αυτούς που απολύονται κάθε μέρα στον Ιδιωτικό τομέα :whistle:....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ως μικρό κομμα,τί οριζεις;
Ψηφιζοντας ενα μικρο κομμα που προκειται να συνεργαστει με ενα μεγαλο ουσιαστικά δεν αλλαζει τιποτα τραγικα.Αυτο γίνεται,τα μεγαλα κομματα επαναφέρουν πολιτικους ωστε οι δυσαρεστημενοι πολιτες που δεν προκειται να ψηφισουν το μεγαλο κομμα,να αποροφηθουν στο "μικρο" που προσκειται στην ιδεολογία του μεγαλου και ετσι να αποκτησει πιο μεγαλη ισχυ.
Δυστηχώς και αυτό που λες παίζει πολύ ως σενάριο.
Εγώ απλά εννοούσα ως "μικρά" τα κόμματα που δεν θα μπουν στη βουλή.
Εχω απορρίψει εξ αρχής την περίπτωση να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ ή ΛΑΟΣ, μόνο και μόνο σκεπτόμενος το ενδεχόμενο συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ ή τη ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εχω απορρίψει εξ αρχής την περίπτωση να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ ή ΛΑΟΣ, μόνο και μόνο σκεπτόμενος το ενδεχόμενο συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ ή τη ΝΔ.
κι εγώ το ίδιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μόνο με τριάμισι χρονάκια πάντως, η Νεοδημοκρατία επανέφερε τους Κοριούς (θυμάται κανείς επί μητσοτάκη?), καθαγίασε την Αστυνομική θηριωδία και επανέφερε την ...Αγροφυλακή. Αυτοί οι άνθρωπες, αυτά τα σκ...ονισμένα μυαλά που ζουν στην δεκαετία του 50 και μαστίζονται από κόμπλεξ διχασμού, που τόλμησαν να φτιασιδώσουν την δική τους ανεπάρκεια ως τρομοκρατική επίθεση και πίστεψαν πως είμαστε τόσο στρουμφισμένοι για να το χάψουμε, ΔΕΝ πρέπει να ξαναδούν εξουσία όσο η χώρα κυβερνάται βάση Δημοκρατίας. Αδυνατούν να καταλάβουν τη λέξη.

Βέβαια αυτό είναι γενικό πρόβλημα με τους Συντηρητικούς. Αλλά φταίει ο Εκκλησιασμός, κατά τη γνώμη μου. Κάνει τον κόσμο Αθεόφοβο. :worry: Και αυτό είναι ύβρις.

Όποιος ψηφίζει νδ να του καεί το πσ, να του φυτρώσουν πυκνές μπούκλες στην ηβική χώρα, να πάθει σκόρβουτο, μπέρι-μπέρι, σκολίωση, πλατυποδία και τερηδόνα. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ομως και οι κυβερνήσεις του Πασόκ, δεν ήταν καλύτερες φίλε μου.
Το ίδιο βίαιη ήταν η αστυνομία και τότε (θυμήσου επεισόδια με τους αγρότες, με τους συνταξιούχους κ.α.), και από σκάνδαλα δεν είχαμε την παραμικρή έλλειψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ξέρεις για τι πράγμα λέω. Άλλο να βαράς με τα ματ, άλλο να μοράζεις δελτία στα αστυνομικά τμήματα με άτομα που χρήζουν παρακολούθησης (αν είναι δυνατόν!!! Mιλάμε για πολιτικούς-εγκληματίες που θέλουν την αστυνομία να δρα ως Οχράνα ή KGB!). Οι άνθρωπες έχουν το Παρακράτος μέσα στο αίμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εκατό ευρώ πως η νδ θα ξαναβγεί με αέρα 3% παρμένο από τους ψήφους των μικρών (εκλογικός νόμος ρουλζ). Πάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top