Χρειάζομαι βοήθεια σε ασκήσεις μαθηματικών

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Eίναι γνωστή από προηγούμενες τάξεις η σχέση: a^3-b^3= (a-b)*(a^2-a*b+b^2)

Τώρα που το πρόσεξα καλύτερα, νομίζω πώς μπερδεύτικες. Νομίζω πως:

a^3 - b^3 = (a-b)(a^2 + ab + b^2)

ενώ το "a^3 + b^3" κάνει:

(a+b)(a^2 - ab + b^2)

Έτσι νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Σωστός είσαι. Ο γενικός τύπος είναι α^ν-β^ν=(α-β)(α^(ν-1)+α(ν-2)β+...+α*β^(ν-2)+β^(ν-1))
και από τυτόν για ν=3 προκύπτει αυτό που έγραψες εσύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οκ. Σας ευχαριστώ όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αντί να αναρωτιέσαι αν έχεις δίκιο ή όχι, γιατί δεν έκανες απλά τις πράξεις ώστε να είσαι σίγουρος οτι αυτό που γράφεις είναι σωστό; ;)
Μην τα μαθαίνετε παπαγαλία ρε παιδιά, στα μαθηματικά τα πάντα έχουν κάποιο λόγο που έιναι έτσι... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τώρα που το πρόσεξα καλύτερα, νομίζω πώς μπερδεύτικες. Νομίζω πως:

a^3 - b^3 = (a-b)(a^2 + ab + b^2)

ενώ το "a^3 + b^3" κάνει:

(a+b)(a^2 - ab + b^2)

Έτσι νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με!


φαντάζομαι ότι θα είδες ότι τον σωστό τύπο έχω μέσα στην άσκηση είναι καθαρά λάθος πληκτρολόγησης :)

Αντί να αναρωτιέσαι αν έχεις δίκιο ή όχι, γιατί δεν έκανες απλά τις πράξεις ώστε να είσαι σίγουρος οτι αυτό που γράφεις είναι σωστό; ;)
Μην τα μαθαίνετε παπαγαλία ρε παιδιά, στα μαθηματικά τα πάντα έχουν κάποιο λόγο που έιναι έτσι... :/:

+100000000000000000 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
φαντάζομαι ότι θα είδες ότι τον σωστό τύπο έχω μέσα στην άσκηση είναι καθαρά λάθος πληκτρολόγησης :)



+100000000000000000 :)

- το χεις παλι :P

επισης εισαι κακια.αντι στο παιδι να απαντησεις αναλυτικα απο την αρχη αρχισες τα μα δε τα ξερεις.ποπο χοντρα λαθη.μα ειναι προφανες.μη το παιδευεις! (εχει τα προβληματα του εχει τα προσωπικα του το παιδι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Δημητρα!

Νεοφερμένος

Η !Δημητρα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
View attachment 1.doc
Θα ηθελα αν μπορουσε κανεις να μου λυσει τις παραπανω ασκησεις Γ' λυκειου μαθηματικα κατευθυνσης που δεν τις καταφερα...
Τhanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τι ωραία...βρε δημητρούλαμ, δε μας πληρώνεις κι όλας το κατιτίς μας?
έτσι τσαμπέ, είναι σκέτη εκμετάλλευση...

θα πρότεινα σε όποιον ασχοληθεί, να γράψει την αρχή, και όχι όλη την άσκηση. Για το καλό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δήμητρα, εσύ μέχρι ποιό σημείο έφτασες;

@dooo: +1000!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
at least δεν το σκέφτηκα μόνο εγώ! :P


Δήμητρα θα βοηθούσε αυτό που λέει η Michelle. Αν μας πεις που σκάλωσες υπάρχει καλύτερη πιθανότητα να σε βοηθήσουμε να καταλάβεις τι κάνεις λάθος

[αλλιώς θα λειτουργήσουμε απλά σαν λυσσάρι που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μιλώντας δεν θα έπρεπε να θέλεις αυτό]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Δημητρα!

Νεοφερμένος

Η !Δημητρα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
λοιπον μεχρι εκει εκανα... μαλλον ειναι λαθος...View attachment Για τη άσκηση 2.doc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Δημητρα!

Νεοφερμένος

Η !Δημητρα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Στην 3 πρεπει να βρω τισ εικονες του z?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Δημητρα!

Νεοφερμένος

Η !Δημητρα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
View attachment F.docΠαιδια μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε που εχω κανει λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aidddaaa

Νεοφερμένος

Η aidddaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το χ^2 + 6χ -7=(χ-1)(χ+7)
είναι δευτεροβάθμια και τη δουλεύεις κανονικά για να βρεις τις λύσεις
(Δ=β^2 - 4αγ=64
χ1=(-6- 8/2=-7
χ2=(-6+ 8/2=1)
Άρα λ-2=8=>λ=10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Δημητρα!

Νεοφερμένος

Η !Δημητρα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
thnx!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Χρειάζομαι βοήθεια σε ασκήσεις μαθηματικών

Και εγώ... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω να δεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Help plz!

||3x-2| - 4|= 5

Ξεκινώ έτσι:
a) αν 3x-2>0 τότε 3x>2 => χ=2/3
οπότε |3x-6| = 5

b)αν 3x-2<0 τότε 3x<2 => x<2/3
οπότε |-3x+2-4| = 5 => |3x -2| = 5

Σωστά μέχρι εδώ; Μετά πώς συνεχίζω;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καταρχην φανταζομαι οτι εννοεις χ>2/3 στην περιπτωση α.

Πρεπει να συνεχισεις και τις περιπτωσεις α και β με τον ιδιο τροπο. Δηλαδη, για την α) αν χ>6/3=2 τοτε 3χ-6=5, και αν χ<2 κλπ.... το ιδιο και για την β.

Γενικα, οπου εχεις απολυτες τιμες πρεπει να παιρνεις περιπτωσεις!

Επισης, στο τελος της β η εξισωση ειναι |3χ+2|=5 αντι για 3χ-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
(Ρε γαμώτο, δε μας διδάσκουν μεθοδολογία.....)

Υ.Γ. Ναι, χ>2/3 εννοώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top