Θαύματα: Θεϊκή παρέμβαση ή φυσικά φαινόμενα;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
ο Χριστιανισμος δεν κρυβει καμια απολυτως μισαλλοδοξια,οσο και αν το νομιζουν καποια ατομα...αν ηταν ετσι τα θαυματα θα γινονταν μονο σε Χριστιανους Ορθοδοξους..ομως,συμφωνα με τη θρησκεια μας εχουν γινει και σε αθεους οπως και σε πιστους αλλων θρησκειων(που επειτα εγιναν Χριστιανοι)!τωρα το αν πιστευεις σε θαυματα η οχι ειναι αλλη υποθεση!
Σύμφωνα με τη θρησκεία σας τα θαύματα που γίνονται σε μη πιστούς οφείλονται σε δυνάμεις του Σατανά ή κάνω λάθος;
Αφού όποια άλλη εσωτερική φιλοσοφία, έχει ταχτεί ως πίστη στο Σατανά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη θρησκεία σας τα θαύματα που γίνονται σε μη πιστούς οφείλονται σε δυνάμεις του Σατανά ή κάνω λάθος;
Αφού όποια άλλη εσωτερική φιλοσοφία, έχει ταχτεί ως πίστη στο Σατανά. :hmm:

καμια σχεση....συμφωνα με το Χριστιανισμο και την Ορθοδοξια τα θαυματα που γινονται σε μη πιστους η πιστους καποιας αλλης θρησκειας δεν οφειλονται απαραιτητα στο κακο...τα πραγματοποιει το Θειο γιατι πολυ απλα αγαπαει ολους τους ανθρωπους και τους θελει κοντα του!κοντα του ειναι οταν πιστευουν σε αυτον!
αλλα ακομα και αν δεν πιστευουν ο Θεος ειναι τοσο μεγαλος που τους το συγχωρει...γενικα, ο Θεος δεν εχει τις μικροτητες των ανθρωπων..οποτε τον χρειαστεις θα ειναι εκει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γενικα, ο Θεος δεν εχει τις μικροτητες των ανθρωπων.
διαβάζουμε στο βιβλίο του Σαμουήλ τις προσταγές του Θεού προς τον Σαούλ:
(15 κ.ε.)



...Αργότερα ο Σαμουήλ είπε στον Σαούλ: [...] " άκουσε, λοιπόν, τη φωνή των λόγων του Ιεχωβα: [...] Τώρα πήγαινε και πάταξε τον Αμαλήκ και αφιέρωσέ τον στην καταστροφή μαζί με όλα όσα έχει· μη νιώσεις συμπόνια για αυτόν, αλλά να τους θανατώσεις, άντρα και γυναίκα, παιδί και βρέφος που θηλάζει, ταύρο και πρόβατο, καμήλα και γαϊδούρι".




υγ.
όχι και τα γαϊδούρια ρε θεέ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
καμια σχεση....συμφωνα με το Χριστιανισμο και την Ορθοδοξια τα θαυματα που γινονται σε μη πιστους η πιστους καποιας αλλης θρησκειας δεν οφειλονται απαραιτητα στο κακο...τα πραγματοποιει το Θειο γιατι πολυ απλα αγαπαει ολους τους ανθρωπους και τους θελει κοντα του!κοντα του ειναι οταν πιστευουν σε αυτον!
αλλα ακομα και αν δεν πιστευουν ο Θεος ειναι τοσο μεγαλος που τους το συγχωρει...γενικα, ο Θεος δεν εχει τις μικροτητες των ανθρωπων..οποτε τον χρειαστεις θα ειναι εκει!!!
Το να λες ότι τα θαύματα που πραγματοποιούν αλλόθρησκοι/αλλόπιστοι με τη δύναμη στην οποία πιστεύουν αυτοί, δεν προέρχονται στην πραγματικότητα από τη δύναμη που πιστεύουν αλλά από τον χριστιανικό θεό, μάλλον είναι ατυχές επιχείρημα. :/:

Έχω διαβάσει ότι ο θεός στην Π.Δ. εμφανίζεται με ανθρώπινα πάθη. Επιπλέον το ότι οι αλλόπιστοι και αλλόθρησκοι αντλούν δύναμη από το Σατανά και καταφέρνουν όσα καταφέρνουν (θαύματα κτλ), δεν είναι δική μου άποψη αλλά του ίδιου του θρησκευτικού ποιμνίου. :/:

Τέλος, τι περισσότερο από ανθρώπινη ανοησία και πλάνη μπορεί να είναι το ότι κάποια ανώτερη δύναμη μας αγαπάει, μας προστατεύει και μας θέλει κοντά της. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
αλλα ακομα και αν δεν πιστευουν ο Θεος ειναι τοσο μεγαλος που τους το συγχωρει...

Εδώ δε μπόρεσε να συγχωρέσει ποτέ ότι του έφαγαν ένα μήλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη θρησκεία σας τα θαύματα που γίνονται σε μη πιστούς οφείλονται σε δυνάμεις του Σατανά ή κάνω λάθος;
Αφού όποια άλλη εσωτερική φιλοσοφία, έχει ταχτεί ως πίστη στο Σατανά.

Πέτρο, αν και μου είναι σχεδόν αδιάφορο το να εμπλέκομαι σε ερωτήσεις και απαντήσεις μαζί σου, θα σου κάνω μόνο μία ερώτηση.

Ποιο πάνω, παραδέχεσαι το ότι γίνονται θαύματα!
Γιατί, διαφαίνεται η τάση να δικαιολογήσεις αυτά που λές και καμία προσπάθεια να αιτιολογήσεις κάτι.
Δηλαδή, «ένα θαύμα, πώς γίνεται»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
vv.jpg

ms.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Πέτρο, αν και μου είναι σχεδόν αδιάφορο το να εμπλέκομαι σε ερωτήσεις και απαντήσεις μαζί σου, θα σου κάνω μόνο μία ερώτηση.

Ποιο πάνω, παραδέχεσαι το ότι γίνονται θαύματα!
Γιατί, διαφαίνεται η τάση να δικαιολογήσεις αυτά που λές και καμία προσπάθεια να αιτιολογήσεις κάτι.
Δηλαδή, «ένα θαύμα, πώς γίνεται»;
Ως θαύμα ορίζεται κάτι που γίνεται παρά τους φυσικούς νόμους, όπως τους ορίζουν οι σύγχρονες θετικές επιστήμες μας.
Αν και δεν πιστεύω πολύ έντονα στο μεταφυσικό (θεωρώ ότι τα περισσότερα που ονοματίζουν οι άνθρωποι ως "μεταφυσικά" στην πραγματικότητα έχουν να κάνουν με καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες σε συνδυασμό με το ανθρώπινο φαντασιακό), υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να πραγματοποιήσουν κάποια πράγματα, τα οποία σχετίζονται συνήθως με κάποιου είδους επικοινωνία των εγκεφάλων μεταξύ ανθρώπων ή και με κάποιου είδους συγχρονισμό ενός εγκεφάλου με το συλλογικό ασυνείδητο (που μπορεί να γίνει είτε κατά τη διάρκεια ονειρέματος, είτε σε κατάσταση εγρήγορσης αν έχεις κάποιον δάσκαλο- μάγο που με τον επιπλέον αντιληπτικό του "κρίκο" δύναμης θα μεταβάλλει προσωρινά την αντίληψή σου, είτε σε κατάσταση στην οποία έχεις καταναλώσει κάποια ψυχοτροπικά φυτά και έχεις σχετική καθοδήγηση από δάσκαλο). Ασφαλώς δεν πιστεύω σε "θαύματα" που μεταβάλλουν τον φυσικό κόσμο (μπαστούνια να μετατρέπονται σε φίδια, τεράστια ποτάμια να σχίζονται στα δύο για να περάσουν μερικοί κακομοίρηδες κτλ :P )' αν κάποιος θέλει να μεταβάλλει την πραγματικότητα απλώς επηρεάζει τους παρατηρητές και όχι τον υλικό κόσμο. Ο Καστανέντα και η ομάδα του το έxουν ονομάσει ως "μετακίνηση του σημείου συναρμογής ή συναρμολόγησης".
Επιφανειακή ανάλυση, αλλά προφανώς αν ήξερα περισσότερα θα άρχιζα εγώ θα θαύματα :P
(.... τόσο λίγο αν μ' αγαπούσες, θ' αρχιζα τα θαααααύματαααααα... λέει ένα τραγούδι :redface: )

Έχω οδηγηθεί μέχρι στιγμής στα παραπάνω, τόσο από κάποιες προσωπικές μου εμπειρίες που δεν είναι της παρούσης, καθώς επίσης και από απόψεις και βιβλία που έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ως θαύμα ορίζεται κάτι που γίνεται παρά τους φυσικούς νόμους, όπως τους ορίζουν οι σύγχρονες θετικές επιστήμες μας.
Αν και δεν πιστεύω πολύ έντονα στο μεταφυσικό (θεωρώ ότι τα περισσότερα που ονοματίζουν οι άνθρωποι ως "μεταφυσικά" στην πραγματικότητα έχουν να κάνουν με καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες σε συνδυασμό με το ανθρώπινο φαντασιακό), υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να πραγματοποιήσουν κάποια πράγματα, τα οποία σχετίζονται συνήθως με κάποιου είδους επικοινωνία των εγκεφάλων μεταξύ ανθρώπων ή και με κάποιου είδους συγχρονισμό ενός εγκεφάλου με το συλλογικό ασυνείδητο (που μπορεί να γίνει είτε κατά τη διάρκεια ονειρέματος, είτε σε κατάσταση εγρήγορσης αν έχεις κάποιον δάσκαλο- μάγο που με τον επιπλέον αντιληπτικό του "κρίκο" δύναμης θα μεταβάλλει προσωρινά την αντίληψή σου, είτε σε κατάσταση στην οποία έχεις καταναλώσει κάποια ψυχοτροπικά φυτά και έχεις σχετική καθοδήγηση από δάσκαλο). Ασφαλώς δεν πιστεύω σε "θαύματα" που μεταβάλλουν τον φυσικό κόσμο (μπαστούνια να μετατρέπονται σε φίδια, τεράστια ποτάμια να σχίζονται στα δύο για να περάσουν μερικοί κακομοίρηδες κτλ :P )' αν κάποιος θέλει να μεταβάλλει την πραγματικότητα απλώς επηρεάζει τους παρατηρητές και όχι τον υλικό κόσμο. Ο Καστανέντα και η ομάδα του το έxουν ονομάσει ως "μετακίνηση του σημείου συναρμογής ή συναρμολόγησης".
Επιφανειακή ανάλυση, αλλά προφανώς αν ήξερα περισσότερα θα άρχιζα εγώ θα θαύματα :P
(.... τόσο λίγο αν μ' αγαπούσες, θ' αρχιζα τα θαααααύματαααααα... λέει ένα τραγούδι :redface: )

Έχω οδηγηθεί μέχρι στιγμής στα παραπάνω, τόσο από κάποιες προσωπικές μου εμπειρίες που δεν είναι της παρούσης, καθώς επίσης και από απόψεις και βιβλία που έχω διαβάσει.
Αν και δεν πιστεύω πολύ έντονα στο…
στην πραγματικότητα έχουν να κάνουν με καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες σε συνδυασμό με το ανθρώπινο φαντασιακό….
είτε σε κατάσταση εγρήγορσης αν έχεις κάποιον δάσκαλο- μάγο…
είτε σε κατάσταση στην οποία έχεις καταναλώσει κάποια ψυχοτροπικά φυτά και έχεις σχετική καθοδήγηση από δάσκαλο) …

Επιφανειακή ανάλυση, αλλά προφανώς αν ήξερα περισσότερα θα άρχιζα εγώ θα θαύματα
Πέτρο, αν δεις ποιο πάνω, έχω υπογραμμίσει κάποια σημεία σε αυτά που είπες.

Η πείρα με έχει διδάξει, ότι στα παιδιά δεν μπορούμε να μιλάμε δημιουργώντας τους αμφιβολίες.

Αρχίζοντας την κουβέντα μας, καλό είναι να ξεκινούμε με την λέξη «πιστεύω» και να δίνουμε ξεκάθαρη την εικόνα σε αυτό που τους λέμε.

Διατηρούμε το δικαίωμα μας, να πούμε και «δεν πιστεύω…».

Όμως, Πέτρο, όπως εγώ δεν σου στερώ το δικαίωμα σου να λες αυτά που λες, θα ήθελα να με πας ποιο πέρα και όταν ξαναγράψεις για τις σκέψεις σου, καλό θα είναι να μην αυτοαναιρείσαι.
Οσο για την συναρμογή ή συναρμολόγηση του Καστανέντα, δώσε και ένα παράδειγμα, να σε καταλάβουμε καλύτερα.

Υ. Γ.1. είναι κάποια πράγματα, που επιφανειακά είναι επικίνδυνο να τα προσεγγίσεις.

Π.χ. όσο είναι για την γάτα να πατήσει το γιαούρτι.

Είναι φανερός ο κίνδυνος να αγγίξει το γιαούρτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Με ρώτησες ένα θαύμα πως γίνεται και σου απάντησα στα πλαίσια ενός forum πάνω-κάτω το τι πιστεύω για τα θαύματα. Εσύ που απ' ότι έχω καταλάβει πιστεύεις στα θαύματα και δη τα χριστιανικά, θα ήθελα αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση, να μας πεις για το πως πιστεύεις ότι γίνονται' "με τη βεβαιότητα φυσικά της πίστης".

Και μόνο η χρήση της λέξης "πιστεύω" σε κατάφαση ή άρνηση, δημιουργεί αμφιβολίες. :hmm:

Όσο για το σημείο συναρμογής, σου στέλνω αρχικά ΠΜ, εκτός κι αν προκύψει συζήτηση γύρω από αυτά και ανοιχτεί νέο θέμα' δε μπορώ να μιλάω μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με ρώτησες ένα θαύμα πως γίνεται και σου απάντησα στα πλαίσια ενός forum πάνω-κάτω το τι πιστεύω για τα θαύματα. Εσύ που απ' ότι έχω καταλάβει πιστεύεις στα θαύματα και δη τα χριστιανικά, θα ήθελα αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση, να μας πεις για το πως πιστεύεις ότι γίνονται' "με τη βεβαιότητα φυσικά της πίστης".

Και μόνο η χρήση της λέξης "πιστεύω" σε κατάφαση ή άρνηση, δημιουργεί αμφιβολίες. :hmm:

Όσο για το σημείο συναρμογής, σου στέλνω αρχικά ΠΜ, εκτός κι αν προκύψει συζήτηση γύρω από αυτά και ανοιχτεί νέο θέμα' δε μπορώ να μιλάω μόνος.
Σε ότι αμφιβάλω, ψάχνω να αποδεχτώ ή να απορρίψω.
Αλλά εσύ Πέτρο, «εκ των προτέρων», έχεις απορρίψει επιφανειακά τον χριστιανισμό.

Πώς να ανεβάσουμε έτσι την συζήτηση;

Δεν σου ζήτησα να αγοράσεις κάποιο βιβλίο.
Σου ζήτησα να ερευνήσεις στο διαδίκτυο, για τον «Γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή».
Αν θες ψάξε και για τον Αγιο Νικόδημο.

https://www.pistos.gr/efodia/aoratos...o-ton-aorato-polemo-tou-agiou-nikodimou-kef-1

Όσο για το σημείο συναρμογής, σου στέλνω αρχικά ΠΜ, εκτός κι αν προκύψει συζήτηση γύρω από αυτά και ανοιχτεί νέο θέμα' δε μπορώ να μιλάω μόνος.
Διάβασα το π.μ. που μου έστειλες.
Δεν πιστεύω σε συναρμογές και συναφή.
Δεν πιστεύω στα χαρτιά-χαρτορίχτρες - φλιτζάνι καφέ – στα αστέρια-ζώδια…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Σε ότι αμφιβάλω, ψάχνω να αποδεχτώ ή να απορρίψω.
Αλλά εσύ Πέτρο, «εκ των προτέρων», έχεις απορρίψει επιφανειακά τον χριστιανισμό.

Πώς να ανεβάσουμε έτσι την συζήτηση;

Δεν σου ζήτησα να αγοράσεις κάποιο βιβλίο.
Σου ζήτησα να ερευνήσεις στο διαδίκτυο, για τον «Γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή».
Αν θες ψάξε και για τον Αγιο Νικόδημο.

https://www.pistos.gr/efodia/aoratos...o-ton-aorato-polemo-tou-agiou-nikodimou-kef-1

Διάβασα το π.μ. που μου έστειλες.
Δεν πιστεύω σε συναρμογές και συναφή.
Δεν πιστεύω στα χαρτιά-χαρτορίχτρες - φλιτζάνι καφέ – στα αστέρια-ζώδια…
Η αλήθεια είναι ότι έχω απορρίψει το χριστιανισμό, χωρίς να έχω διαβάσει πολλά γι' αυτόν, όμως έχω ακούσει υπεραρκετά (όταν τυχαίνει να παρευρίσκομαι σε εκκλησιαστικές τελετές συγγενών, λόγους από παπάδες και πιστούς κ.α. ) σε σημείο να θεωρώ προφανές το να τον απορρίψω ως θρησκεία και φιλοσοφία, σύμφωνα με τη φιλοσοφία που ακολουθώ εγώ. Επιχειρήματα μπορείς να βρεις στα διάφορα θέματα που γράφω για το χριστιανισμό (το πιο πρόσφατο μήνυμά μου εδώ).

Παρόλα αυτά είναι στα σχέδιά μου να μελετήσω βιβλία για τον χριστιανισμό (ίσως ασχοληθώ και με τον Ιωσήφ τον Ησυχαστή), ωστόσο αυτή την περίοδο και για πολύ καιρό ακόμα μελετάω άλλα βιβλία που πιστεύω έχουν περισσότερο φιλοσοφικό ενδιαφέρον.

ΥΓ: Καλά αυτό το επιχείρημα των χριστιανών προς τους άθεους ή τους μη χριστιανούς "θα έλθει η στιγμή που θα τον ζητήσεις" (το Θεό ντε :redface: ) εννοώντας τις δύσκολες στιγμές ή κανένα "θαύμα" είναι τελείως αξιολύπητο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι έχω απορρίψει το χριστιανισμό, χωρίς να έχω διαβάσει πολλά γι' αυτόν,....................
Και αφού τον έχεις απορρίψει, τι ζητάς από εμένα;
Παρόλα αυτά είναι στα σχέδιά μου να μελετήσω βιβλία για τον χριστιανισμό (ίσως ασχοληθώ και με τον Ιωσήφ τον Ησυχαστή), ωστόσο αυτή την περίοδο και για πολύ καιρό ακόμα μελετάω άλλα βιβλία που πιστεύω έχουν περισσότερο φιλοσοφικό ενδιαφέρον.
Τον εαυτό σου μπορείς να κοροϊδεύεις. Αν σου έλεγα, πώς ονομάζει αυτή την υπεκφυγή ο απλός λαός, δεν θα σου άρεσε καθόλου.
ΥΓ: Καλά αυτό το επιχείρημα των χριστιανών προς τους άθεους ή τους μη χριστιανούς ......... είναι τελείως αξιολύπητο.
Μέσα στο χρυσό κλουβί της σκέψης μας, ένα μόνο χρέος έχουμε. Να το σπάσουμε… και εσύ Πέτρο είσαι μάλλον «ντελικάτος». Πώς, διαφορετικά, να σου το πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top