Επαγγελματική επιτυχία: από τι εξαρτάται;

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό προέκυψε από μία πρόσφατη συζήτηση με ένα φίλο ο οποίος με το καλό θα σπουδάσει Ιατρική.

Προτού όμως αρχίσω όμως να εξηγήσω τι θέλω να πω με τον τίτλο, αν και είναι αρκετά self explanatory πιστεύω, θα πρέπει να σας πω τις θεωρώ εγώ "Επαγγελματική Επιτυχία".

Λοιπόν για εμένα επαγγελματική επιτυχία για εμένα είναι να φτάσει στο σημείο όπου θα κάνεις αυτό που αγαπάς, θα έχεις πετύχει κάποιους συγκεκριμένους στόχους που έχεις θέσει και θα είσαι σε θέση να ζεις μια ζωή όπου ναι μεν τα χρήματα να μην σου ξεχειλίζουν από τις τσέπες αλλά και να μην έχεις οικονομικά προβλήματα.

Την επαγγελματική επιτυχία και τον τρόπο επίτευξης της την όποια θα ήθελα να δούμε εδώ είναι η οικονομική. Δηλαδή να βγάζεις όσα περισσότερα λεφτά μπορείς με το επάγγελμά σου.

Η διαφωνία μας, λοιπόν, ήταν στο αν υπάρχουν οι όχι επαγγέλματα που από την φύση τους και μόνο είναι πιο δόκιμα στην οικονομική αποκατάσταση, δηλαδή αν από μόνα τους κάποια επαγγέλματα προσφέρουν εύκολη και γρήγορη αποκατάσταση αυτού του είδους.

Η δικιά του άποψη ήταν ότι με το να σπουδάσει Ιατρική, του προσφέρονται περισσότερες ευκαιρίες και επομένως έχει περισσότερες πιθανότητες στο μέλλον να βγάζει λεφτά, σε σχέση με άλλα επαγγέλματα.

Η δικιά μου άποψη όμως δεν είναι αυτή. Για εμένα το αν θα πετύχεις ή όχι αυτό το επίπεδο οικονομικής αποκατάστασης εξαρτάται απο εσένα. Δηλαδή το πόσο μυαλό έχεις και κατά το πόσο είσαι ικανός να εκμεταλλεύεσαι κάποιες καταστάσεις. Επίσης του είπα ότι οι μεγαλοιατροί που βγάζουν τα τρελά λεφτά είναι ιατροί δεύτερης και τρίτης γενιάς που βρήκαν ένα πρόσφορο έδαφος μπροστά τους και δεν ξεκίνησαν απο το μηδέν και πως πιστεύω πως ένα Ιατρός πρώτης γενιάς έχει τις ίδιες πιθανότητες να φτάσει σε αυτό το επίπεδο οικονομικής άνεσης με οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα.

Επομένως ποια είναι η δικιά σας άποψη επι του θέματος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα όποιο επάγγελμα και αν επιλέξεις να ασκήσεις, όσο δημοφιλές και εν δυνάμει προσοδοφόρο και αν είναι, αν δεν κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις και δεν εκμεταλλευθείς τις ευκαιρίες που θα σου παρουσιαστούν, δεν πρόκειται να βγάλεις όσα λεφτά θες και συνεπώς να επιτύχεις επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το θέμα αυτό προέκυψε από μία πρόσφατη συζήτηση με ένα φίλο ο οποίος με το καλό θα σπουδάσει Ιατρική.

Προτού όμως αρχίσω όμως να εξηγήσω τι θέλω να πω με τον τίτλο, αν και είναι αρκετά self explanatory πιστεύω, θα πρέπει να σας πω τις θεωρώ εγώ "Επαγγελματική Επιτυχία".

Λοιπόν για εμένα επαγγελματική επιτυχία για εμένα είναι να φτάσει στο σημείο όπου θα κάνεις αυτό που αγαπάς, θα έχεις πετύχει κάποιους συγκεκριμένους στόχους που έχεις θέσει και θα είσαι σε θέση να ζεις μια ζωή όπου ναι μεν τα χρήματα να μην σου ξεχειλίζουν από τις τσέπες αλλά και να μην έχεις οικονομικά προβλήματα.

Την επαγγελματική επιτυχία και τον τρόπο επίτευξης της την όποια θα ήθελα να δούμε εδώ είναι η οικονομική. Δηλαδή να βγάζεις όσα περισσότερα λεφτά μπορείς με το επάγγελμά σου.

Η διαφωνία μας, λοιπόν, ήταν στο αν υπάρχουν οι όχι επαγγέλματα που από την φύση τους και μόνο είναι πιο δόκιμα στην οικονομική αποκατάσταση, δηλαδή αν από μόνα τους κάποια επαγγέλματα προσφέρουν εύκολη και γρήγορη αποκατάσταση αυτού του είδους.

Η δικιά του άποψη ήταν ότι με το να σπουδάσει Ιατρική, του προσφέρονται περισσότερες ευκαιρίες και επομένως έχει περισσότερες πιθανότητες στο μέλλον να βγάζει λεφτά, σε σχέση με άλλα επαγγέλματα.

Η δικιά μου άποψη όμως δεν είναι αυτή. Για εμένα το αν θα πετύχεις ή όχι αυτό το επίπεδο οικονομικής αποκατάστασης εξαρτάται απο εσένα. Δηλαδή το πόσο μυαλό έχεις και κατά το πόσο είσαι ικανός να εκμεταλλεύεσαι κάποιες καταστάσεις. Επίσης του είπα ότι οι μεγαλοιατροί που βγάζουν τα τρελά λεφτά είναι ιατροί δεύτερης και τρίτης γενιάς που βρήκαν ένα πρόσφορο έδαφος μπροστά τους και δεν ξεκίνησαν απο το μηδέν και πως πιστεύω πως ένα Ιατρός πρώτης γενιάς έχει τις ίδιες πιθανότητες να φτάσει σε αυτό το επίπεδο οικονομικής άνεσης με οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα.

Επομένως ποια είναι η δικιά σας άποψη επι του θέματος; :hmm:
Συμφωνώ με τη δική σου άποψη.
Το θέμα περί Ιατρικής είναι μεγάλη ιστορία. Για τους περισσότερους (κυρίως γονείς) θεωρούν ότι με την Ιατρική θα βρεις αμέσως δουλειά και άλλα κουφά που δεν είναι της παρούσης.
Ο φίλος της ξαδέρφης μου πάντως αποτέλεσε ζωντανό παράδειγμα.Απόφοιτος ιατρικής και εργάζεται στην Αγγλία.
Επίσης,το ότι κάποια επαγγέλματα έχουν περισσότερες πιθανότητες αποτελούσε παλιότερα ένα συχνό φαινόμενο που όλοι το πήραν ως δεδομένο.
Επίσης,επαγγελματική επιτυχία για΄μενα είναι εν καιρώ κρίσης να εργάζεσαι στο επάγγελμα που έχεις σπουδάσει.Το πώς θα το καταφέρεις είναι θέμα διαχείρισης των διαφόρων ευκαιριών που θα σου δοθούν.

Σίγουρα όποιο επάγγελμα και αν επιλέξεις να ασκήσεις, όσο δημοφιλές και εν δυνάμει προσοδοφόρο και αν είναι, αν δεν κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις και δεν εκμεταλλευθείς τις ευκαιρίες που θα σου παρουσιαστούν, δεν πρόκειται να βγάλεις όσα λεφτά θες και συνεπώς να επιτύχεις επαγγελματικά.
Απλώς και εσύ και ο Καραντάκος ξεχνάτε το βασικότερο, τις οικονομικές συγκυρίες της εκάστοτε χώρας.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλές οι ιδεολογίες, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Φυσικά και από την ιατρική έχεις καλύτερο μέλλον απ όλους τους άλλους.
Εκτός του ότι βρίσκουν άνετα μια δουλειά σε νοσοκομείο με 1000+€ εισόδημα, υπάρχουν τα φακελάκια, τα χρήματα από φαρμακευτικές για να πασάρουν τα φάρμακά τους στους ασθενείς, τα ιδιωτικά ιατρεία κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Προτιμώ άνεργη παρά να βγάζω μεγάλο εισόδημα με φακελάκια κλπ κλπ.:P
Μαζί με αυτά κατέντησε η υγεία εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αν δεν έχεις το μεράκι που απαιτείται,την αγάπη για το επάγγελμα σου αλλά και τις ευκαιρίες όπως προείπαν τα παιδιά να πετύχεις δεν νομίζω να έρθει η επαγγελματική επιτυχία.
Αν ο μόνος σκοπός που είσαι σε ένα επάγγελμα είναι τα χρήματα τότε λίγες πιθανότητες να πετύχεις να σε σέβονται και γενικότερα να πετύχεις σε τομείς της ζωής σου.Αυτό πιστεώ εγώ.Τώρα εντάξει τι να πω αν κάποιοι πάνε γι'αυτό το λόγο σε τέτοιες σχολές όπως ο φίλος σου-που νομίζει ότι θα πετύχει οικονομικά κτλ κτλ- απλά δεν νομίζω να γίνει ένας από τους γιατρούς που ξέρω και αγαπούν το επάγγελμα που κάνουν και τους ασθενείς τους χωρίς να τους πάρουν χρήματα ή οτιδήποτε άλλο.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλές οι ιδεολογίες, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Φυσικά και από την ιατρική έχεις καλύτερο μέλλον απ όλους τους άλλους.
Εκτός του ότι βρίσκουν άνετα μια δουλειά σε νοσοκομείο με 1000+€ εισόδημα, υπάρχουν τα φακελάκια, τα χρήματα από φαρμακευτικές για να πασάρουν τα φάρμακά τους στους ασθενείς, τα ιδιωτικά ιατρεία κτλ.

Άνετα; :rofl: Με μέσω όρο αναμονής για ειδικότητα στην Ελλάδα τα 4 χρόνια δεν νομίζω να είναι και πολύ άνετα. Επίσης έχουν σταματήσει οι κάθε μορφής προσλήψεις ειδικών στο δημόσιο. Πλέον μόνο σαν επικουρικός μπαίνεις. Επικουρικός = Σύμβαση 1 χρόνου.

Με τις εφημερίες θα τα πιάσεις, χωρίς αυτά πλέον οι μισθοί κυμαίνονται στα 800Ε ΑΛΛΑ πολλές φορές δεν πληρώνουν τις εφημερίες ή πληρώνουν ποσοστό τους όπως και ότι έχουν να πληρώσουν τουλάχιστον ένα 3μηνο τους Ιατρούς. Στους Ελλάδα πλέον δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα.

Αυτό είναι εξαθλίωση και καταπάτηση του όρκου που έδωσες όταν έγινες Ιατρός. Όπως και επίσης ότι το ποσοστό τον Ιατρών που παίρνουν φακελάκια στην Ελλάδα είναι ναι μεν το μεγαλύτερο στην Ευρώπη αλλά δεν είναι οι πλειοψηφία τον Ιατρών. Και μην ξεχνάμε ότι κάποιες χώρε γι'αυτό και μόνο τον λόγο δεν δέχονται Έλληνες ιατρούς έξω.

Αυτό ναι μεν ισχύει, αλλά και πάλι δεν ισχύει παντού. Στο δημόσιο τα νοσοκομεία νομίζω τα ρυθμίζει το κράτος, τώρα στο ιδιωτικό τομέα αυτό γίνεται σε ειδικότητες που χορηγούν πολλά φάρμακα, όπως οι Αιματολόγοι, ενώ ένας Γυναικολόγος ή Παθολόγος δεν θα τον πλησιάσει καμία φαρμακευτική, γιατί πολύ απλά τα φάρμακα δεν έχουν διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι επαγγελματικη επιτυχια = ανεξαρτησια.Δηλαδη κανεις αυτο που αγαπας αλλα ταυτοχρονα εισαι και ανεξαρτητος και το χαιρεσαι στο μεγιστο.Π.χ. εισαι γιατρος εχεις δικο σου ιατρειο,εχεις τελειωσει ΟΔΕ ανοιγεις δικη σου επιχειρηση...Το ξερω πως μπορει καποιος να δουλεψει σε πολυεθνικες,να βγαζει τρελα λεφτα και να θεωρηθει επιτυχημενος αλλα πιστευω πως οταν δημιουργεις κατι και το οδηγεις στην ακμη ή ακομα και στην κορυφη του κλαδου τοτε εισαι πραγματικα ολοκληρωμενος στο επαγγελμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν δεν έχεις το μεράκι που απαιτείται,την αγάπη για το επάγγελμα σου αλλά και τις ευκαιρίες όπως προείπαν τα παιδιά να πετύχεις δεν νομίζω να έρθει η επαγγελματική επιτυχία.
Αν ο μόνος σκοπός που είσαι σε ένα επάγγελμα είναι τα χρήματα τότε λίγες πιθανότητες να πετύχεις να σε σέβονται και γενικότερα να πετύχεις σε τομείς της ζωής σου.Αυτό πιστεώ εγώ.Τώρα εντάξει τι να πω αν κάποιοι πάνε γι'αυτό το λόγο σε τέτοιες σχολές όπως ο φίλος σου-που νομίζει ότι θα πετύχει οικονομικά κτλ κτλ- απλά δεν νομίζω να γίνει ένας από τους γιατρούς που ξέρω και αγαπούν το επάγγελμα που κάνουν και τους ασθενείς τους χωρίς να τους πάρουν χρήματα ή οτιδήποτε άλλο.:worry:

Ανάποδα τα λες. Ο γιατρός που αγαπάει την δουλειά του, δεν θα βγάλει πολλά λεφτά. Δεν θα κάνει απατεωνιές, δεν θα χρεώνει υπερβολικά ποσά, γιατί κι αυτό απατεωνιά είναι να σου πιάνουν τον κ*λο οι γιατροί με τις επισκέψεις κοκ.

Γενικά, πολλά λεφτά τίμια δεν έχει, γιατί στα υψηλά εισοδήματα έχει 40%+ κατευθείαν στο "κράτος" βάλε και τους επιπλέον φόρους μετά. Και τζι-καρ, μ επιβεβαιώνεις, 800€ + εφημερίες. Υπάρχουν ειδικότητες που δεν έχουν λίστα αναμονής, μερικές δε έχουν ελλείψεις. Όσοι έχουν τόση κ*βλα να γίνουν νευροχειρουργοί, ας φύγουν έξω, να μην περιμένουν 10ετία στην Ελλάντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ανάποδα τα λες. Ο γιατρός που αγαπάει την δουλειά του, δεν θα βγάλει πολλά λεφτά. Δεν θα κάνει απατεωνιές, δεν θα χρεώνει υπερβολικά ποσά, γιατί κι αυτό απατεωνιά είναι να σου πιάνουν τον κ*λο οι γιατροί με τις επισκέψεις κοκ.
Ποτέ δεν ξέρεις:P.Ξέρω τι έγραφα.Αν οι ασθενείς τον αισθανθούν δίπλα τους και τον εμπιστευτούν χωρίς να τους ζητήσει φακελάκι είναι πιο πρόθυμοι να δώσουν κάποια χρήματα για να τον ευχαριστήσουν ή αν είναι από χωριό κάτι από τον μπαξέ τους :hehe: παρά όταν τους ζητάει φακελάκι :hehe:.
Λεφτά τρελά δεν θα βγάλει αν κάνει αυτό που είπα αλλά θα ζει αξιοπρεπώς:eek:
Και επαγγελματική επιτυχία δεν είναι πάντα τα χρήματα είναι να νιώθεις αγάπη από τους πελάτες ή ασθενείς σου στην προκειμένη περίπτωση.

Γενικά, πολλά λεφτά τίμια δεν έχει, γιατί στα υψηλά εισοδήματα έχει 40%+ κατευθείαν στο "κράτος" βάλε και τους επιπλέον φόρους μετά. Και τζι-καρ, μ επιβεβαιώνεις, 800€ + εφημερίες. Υπάρχουν ειδικότητες που δεν έχουν λίστα αναμονής, μερικές δε έχουν ελλείψεις. Όσοι έχουν τόση κ*βλα να γίνουν νευροχειρουργοί, ας φύγουν έξω, να μην περιμένουν 10ετία στην Ελλάντα :P
Ίσως να ισχύει αυτό που λες .:PΑχά ναι μπορεί:P.
Εγώ απλά εννοούσα ότι μπορεί να βγάλει τα χρήματα που χρειάζεται τίμια αγαπώντας την δουλειά του:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρτε μια καθηγήτρια και βάλτε τη δίπλα σε μία γιατρό. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει περισσότερα χρήματα. Όσον αφορά γενικά το επάγγελμα τπυ γιατρού είναι γενικά το καλύτερα πληρωμένο παγκοσμίως(τα 10 πρώτα καλύτερα επαγγέλματα είναι όλα ιατρικές ειδικότητες χιχι). Επίσης στην Ελλάδα σε παλαιότερες εποχές κάποιος δίχως μεράκι, μυαλό, ταλέντο, ενδιαφέρον, μέσα..κλ. χαλαρά πλούτηζε και ακόμα το κάνει σε μικρότερο βαθμό. Τώρα βέβαια αυτό σταμάτησε να ισχύει και στο Ελλάντα.
Ανάποδα τα λες. Ο γιατρός που αγαπάει την δουλειά του, δεν θα βγάλει πολλά λεφτά. Δεν θα κάνει απατεωνιές, δεν θα χρεώνει υπερβολικά ποσά, γιατί κι αυτό απατεωνιά είναι να σου πιάνουν τον κ*λο οι γιατροί με τις επισκέψεις κοκ.

Γενικά, πολλά λεφτά τίμια δεν έχει, γιατί στα υψηλά εισοδήματα έχει 40%+ κατευθείαν στο "κράτος" βάλε και τους επιπλέον φόρους μετά. Και τζι-καρ, μ επιβεβαιώνεις, 800€ + εφημερίες. Υπάρχουν ειδικότητες που δεν έχουν λίστα αναμονής, μερικές δε έχουν ελλείψεις. Όσοι έχουν τόση κ*βλα να γίνουν νευροχειρουργοί, ας φύγουν έξω, να μην περιμένουν 10ετία στην Ελλάντα :P
Μεγάλη κουβέντα είπες τώρα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πάρτε μια καθηγήτρια και βάλτε τη δίπλα σε μία γιατρό. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει περισσότερα χρήματα. Όσον αφορά γενικά το επάγγελμα τπυ γιατρού είναι γενικά το καλύτερα πληρωμένο παγκοσμίως(τα 10 πρώτα καλύτερα επαγγέλματα είναι όλα ιατρικές ειδικότητες χιχι).
Μάλλον δεν ξέρεις ότι υπάρχουν διερμηνείς που για 2 ωρών δουλειά παίρνουν 1.500 (και βάλε).:P
Και έχω γνωρίσει τέτοιον.
Τώρα βέβαια αυτό σταμάτησε να ισχύει και στο Ελλάντα. Όσον αφορά το ποιος γενικά θα πετύχει θα μείνω στο παλιό ρητό:
"Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
Πολυεκατομμυριούχος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον δεν ξέρεις ότι υπάρχουν διερμηνείς που για 2 ωρών δουλειά παίρνουν 1.500 (και βάλε).:P
Και έχω γνωρίσει τέτοιον.
Πολυεκατομμυριούχος.:P
Μιλάω για δασκάλα δημοτικού. Τι τέτοιον έχεις γνωρίσει;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Η δική μου γνώμη είναι πολύ απλή: Ναι μεν είναι απαραίτητο κανείς να αγαπάει τη δουλειά του και να την κάνει με μεράκι, να έχει την ικανότητα και τη δυνατότητα να πετύχει αλλά, κάποιες δουλειές εκ φύσεως είναι πιο πιθανό να σου δώσουν περισσότερα χρήματα απ ότι άλλες. Για παράδειγμα, ένας γιατρός θα έχει περισσότερες ευκαιρίες να βγάλει περισσότερα χρήματα απ ότι ένας δάσκαλος που ειπώθηκε πάνω, είτε ένας ηλεκτρολόγος, είτε από έναν άλλο από πολλά άλλα επαγγέλματα. Αν αυτές τις ευκαιρίες τις εκμεταλλευτεί, είναι καθαρά θέμα ικανότητας και τύχης τού εκάστοτε ατόμου. Αλλά ο γιατρός θα έχει περισσότερες απ αυτές τις ευκαιρίες κι άρα περισσότερες πιθανότητες να εκμεταλλευτεί μία απ αυτές κι άρα να βγάλει πολλά χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
  • Άνετα; :rofl: Με μέσω όρο αναμονής για ειδικότητα στην Ελλάδα τα 4 χρόνια δεν νομίζω να είναι και πολύ άνετα. Επίσης έχουν σταματήσει οι κάθε μορφής προσλήψεις ειδικών στο δημόσιο. Πλέον μόνο σαν επικουρικός μπαίνεις. Επικουρικός = Σύμβαση 1 χρόνου.
  • Αυτό είναι εξαθλίωση και καταπάτηση του όρκου που έδωσες όταν έγινες Ιατρός. Όπως και επίσης ότι το ποσοστό τον Ιατρών που παίρνουν φακελάκια στην Ελλάδα είναι ναι μεν το μεγαλύτερο στην Ευρώπη αλλά δεν είναι οι πλειοψηφία τον Ιατρών. Και μην ξεχνάμε ότι κάποιες χώρε γι'αυτό και μόνο τον λόγο δεν δέχονται Έλληνες ιατρούς έξω.

  • Ναι,για κοίτα τις ελλείψεις στις μικρές πόλεις. Οι μισοί προτιμάνε να περιμένουν 2 χρόνια για Αθήνα,παρά να πάνε κατευθείαν στην Σάμο πχ. Μόνοι μας δημιουργούμε τα προβλήματα.
  • Που δεν δέχονται Έλληνες ιατρούς έξω; Να τρελαθώ δηλαδή. :confused:
    Για φακελάκια θέλω απόδειξη επίσης. Μετά την Ρωσία,δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάπου αλλού είναι χειρότερο το σύστημα υγείας.
Προτιμώ άνεργη παρά να βγάζω μεγάλο εισόδημα με φακελάκια κλπ κλπ.:P
Μαζί με αυτά κατέντησε η υγεία εκεί.

Η υγεία δεν κατέντησε πουθενά επειδή δίναμε φακελάκια,αλλά λόγω αδιαφορίας και έλλειψης χρηματοδοτήσεων ως επί το πλείστον. Ας είχε ένα σεβαστό μισθό ο ιατρός και το ποσοστό των δωροδικιών θα είχε πέσει κατακόρυφα. Και το ότι κάποιος παίρνει φακελάκια (σωστό ή όχι,δεν θα το αναλύσουμε εδώ) δεν σημαίνει,ότι δεν κάνει άριστα την δουλειά του.
Όλοι ρομαντικοί ήμασταν στα 15 μας. Να δω,αν θα μείνουμε το ίδιο μέχρι την ηλικία που θα εργαστούμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
  • Ναι,για κοίτα τις ελλείψεις στις μικρές πόλεις. Οι μισοί προτιμάνε να περιμένουν 2 χρόνια για Αθήνα,παρά να πάνε κατευθείαν στην Σάμο πχ. Μόνοι μας δημιουργούμε τα προβλήματα.
  • Που δεν δέχονται Έλληνες ιατρούς έξω; Να τρελαθώ δηλαδή. :confused:
    Για φακελάκια θέλω απόδειξη επίσης. Μετά την Ρωσία,δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάπου αλλού είναι χειρότερο το σύστημα υγείας.
  • Το θέμα είναι και τι ειδίκευση θα πάρεις στην Σάμο πχ. Δεν θα δεις τα ίδια περιστατικά στην Σάμο που θα έβλεπες στην Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη ή σε οποιαδήποτε άλλης κεντρική πόλη. Δεν μπορείς να του κατηγορήσεις γι'αυτό.
  • Φακελάκι:
    • "Το φακελάκι συμβάλλει και στην κακή θέση που έχει η Ελλάδα στην διαφθορά, κάνοντάς την πρώτη στα παλιά μέλη τις Ευρωπαϊκής Ένωσης και πέμπτη συνολικά." [Πηγή].
    Για το ότι δεν δέχονται ήμουν σίγουρος ότι το είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν μπορώ να ανακτήσω την πηγή μου οπότε δεν έχω τι να προσθέσω. Λάθος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
  • Υπαρχουν δουλειες που το μεγιστο που μπορεις να βγαλεις απο αποψη εισοδηματος ειναι το ελαχιστο για μια αλλη δουλεια. Οποτε εξαρταται το επαγγελμα.
  • Υπαρχουν δουλειες με τρελο ανταγωνισμο λογο περιορισμενων θεσεων, αυξημενων ευθυνων, εξειδικευσης κτλ και δουλειες που ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα και ακομα το εδαφος ειναι χαλαρο. Σε αυτην την περιπτωση βλεπεις και ανικανους στο επαγγελμα και ανθρωπους με ελαχιστες γνωσεις σε αντιθεση με τα αλλα επαγγελματα που εκει ακολουθειται καθαρα το μοτιβο <<ο καλυτερος κερδιζει>>. Οποτε παλι εξαρταται το επαγγελμα.
  • Υπαρχουν δουλειες που οσο χαλαρα και να ειναι τα πραγματα στον τομεα αυτον, αν ο ιδιος δεν ξερεις τα βασικα, τοτε δεν βρισκεις δουλεια. Οποτε παιζει ρολο και η ικανοτητα του ατομου.
  • Και ενα λιγο πιο γενικο. Μπορει να εχεις δουλεια με λεφτα και να θεωρεισαι πετυχημενος, αλλα αν δεν ξερεις πως να τα ξοδεψεις, κοινως δεν ξερεις να τα ζησεις, τοτε ουτε τα λεφτα θα σου λενε κατι, ουτε η ταμπελα του επιτυχημενου (αν και πλεον η κοινωνια βαδιζει στο οτι οποιος ειναι πετυχημενος επαγγελματικα ειναι και κοινωνικα). Οποτε ολα αλληλοσυνδεονται μεταξυ τους, το να απομονωσεις μονο το οικονομικο κομματι ειναι καπως λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
  • Το θέμα είναι και τι ειδίκευση θα πάρεις στην Σάμο πχ. Δεν θα δεις τα ίδια περιστατικά στην Σάμο που θα έβλεπες στην Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη ή σε οποιαδήποτε άλλης κεντρική πόλη. Δεν μπορείς να του κατηγορήσεις γι'αυτό.
  • Φακελάκι:
    • "Το φακελάκι συμβάλλει και στην κακή θέση που έχει η Ελλάδα στην διαφθορά, κάνοντάς την πρώτη στα παλιά μέλη τις Ευρωπαϊκής Ένωσης και πέμπτη συνολικά." [Πηγή].
    Για το ότι δεν δέχονται ήμουν σίγουρος ότι το είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν μπορώ να ανακτήσω την πηγή μου οπότε δεν έχω τι να προσθέσω. Λάθος μου.

  • Και δηλαδή συγγνώμη,στην Σάμο δεν ζουν άνθρωποι; Δεν αρρωσταίνουν; Πας στην σχολή και η πλειονότητα σου χτυπιέται ότι πάει για να προσφέρει,μια χαρά προσφέρεις και στην Σάμο.
  • "Στην ΕΕ"
    Συγκριτικά με τους μισθούς των ιατρών σε περισσότερες χώρες στην ΕΕ,εντύπωση δεν μου κάνει. Όπως διάβασα και από το άρθο-πηγή της βικιπαίδεια "Οταν δεν πληρώνει το κράτος τον δημόσιο λειτουργό, θα τον πληρώσουν οι πολίτες" :/:
  • Δεν λέω κάτι,απλά μου φαίνεται λίγο απίθανο. Σε όσες χώρες έχω ρωτήσει γνωστούς,παντού υπάρχουν έλληνες ιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
  • Και δηλαδή συγγνώμη,στην Σάμο δεν ζουν άνθρωποι; Δεν αρρωσταίνουν; Πας στην σχολή και η πλειονότητα σου χτυπιέται ότι πάει για να προσφέρει,μια χαρά προσφέρεις και στην Σάμο.
  • "Στην ΕΕ"
    Συγκριτικά με τους μισθούς των ιατρών σε περισσότερες χώρες στην ΕΕ,εντύπωση δεν μου κάνει. Όπως διάβασα και από το άρθο-πηγή της βικιπαίδεια "Οταν δεν πληρώνει το κράτος τον δημόσιο λειτουργό, θα τον πληρώσουν οι πολίτες" :/:
  • Δεν λέω κάτι,απλά μου φαίνεται λίγο απίθανο. Σε όσες χώρες έχω ρωτήσει γνωστούς,παντού υπάρχουν έλληνες ιατροί.

  • Θα αρρωστήσουν αλλά δεν θα δεις τα ίδια περιστατικά. Τα σοβαρά περιστατικά προωθούνται στα κέντρα, όπως και να το κάνουμε. Για την προσφορά, πλέον λίγοι την σκέφτονται. Εδώ αγροτικό δεν θέλουν κάποιοι να κάνουν.
  • Θα τον πληρώσουν οι πολίτες, σε ογκώσει ποσά, όταν αυτό που κάνει είναι λειτούργημα. Το φακελάκι δεν είναι οι λύση. Ας στραφεί στο κράτος, δεν του φταίει ο κοσμάκης που έχει ορκιστεί να βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top