Σέρβις, αξεσουάρ, απορίες σχετικά με το αυτοκίνητο

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
βρε παιδιακια καλημερα! να σας ρωτήσσω κάτι! σήμερα έφτασα στη δουλειά και όπως κάθε μέρα πήγα να το κλειδώσω για να φύγω. αλλά παταγα το κουμπάκι για να το κλειδώσω και δε δούλευε, δεν αναβόσβηναν τα αλάρμ δηλ. γιατί το έκανε αυτό? μετά από λίγο έπιασε βέβαια αλλά ειναι καινούριο αυτοκίνητο βρε παιδιά. ενα mazda 3 έχω. τι λέτε να έγινε?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τελιώνει όπου να'ναι η μπαταρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
τελιώνει όπου να'ναι η μπαταρία...

ποια μπαταρία? 3 μηνών αυτοκίνητο είναι!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η μπαταρία του "κλειδιού" του συναγερμού (μοιάζει με τη μπαταρία ρολογιού, για να καταλάβεις). Ελπίζω να έχεις και κεντρικό κλείδωμα με απλό κλειδί, just in case.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
βασικά έχω κλειδί που είναι μαζί με το συναγερμό και βγαίνει με το πάτημα ενός κουμπιού ( το κλειδί) σόρρυ αλλά τώρα το πήρα το αυτοκίνητο και τώρα έχω αρχίσει να οδηγώ και είμαι λίγο άσχετη! εγώ πάλι έλεγα μήπως δεν είχε κλείσει καλά καμιά πόρτα η κάτι άλλο. θα πάω να ρωτήσω τη Mazda να δω τι θα μου πουν!

το κουμπί για το ξεκλείδωμα δούλευε μια χαρά το κουμπί για το κλείδωμα έιχε κολλήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
ενταξει δεν ειναι και προβλημα απλα δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω. βρε παιδακια σημερα που παρακαρα το αυτοκινητο διαπιστωσα οτι απο κατω εξεχει ενα καλωδιο (στο πισω μερος κατω απο το πορτ-μπαγκαζ). τι λετε να ειναι? δεν ακουμπαει στο εδαφος αλλα μοιαζει σα να εχει βγει κάτι απο κάτω. να το παω λετε στο συνεργειο το εξουσιοδοτημενο να το δει? το ειδα και παρεξενευτηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ενταξει δεν ειναι και προβλημα απλα δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω. βρε παιδακια σημερα που παρακαρα το αυτοκινητο διαπιστωσα οτι απο κατω εξεχει ενα καλωδιο (στο πισω μερος κατω απο το πορτ-μπαγκαζ). τι λετε να ειναι? δεν ακουμπαει στο εδαφος αλλα μοιαζει σα να εχει βγει κάτι απο κάτω. να το παω λετε στο συνεργειο το εξουσιοδοτημενο να το δει? το ειδα και παρεξενευτηκα!


Καλύτερα σε καταστημα, απλά μια ματιά θα ρίξει και θα είσαι αστέρι, μην σε πιάνει άγχως με το αμμάξι, ή ακόμα καλύτερα, άν ήταν κάτι χρήσιμο να έφυγε θα δούλευε το αμάξι;;)όχι, άρα κάτι ηλεκτρολογικό μπορεί ναε είναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tι αυτοκίνητο έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν είναι πίσω στο πορτ μπαγκαζ τότε σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα-εκτός κι αν ο κινητήρας του αυτοκινήτου σου είναι εκεί :)
Σε κάθε περίπτωση πήγαινε να το κοιτάξουν για να είσαι ήσυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Για αυτό ρώτησα τι αμάξι έχει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για αυτό ρώτησα τι αμάξι έχει! :P

χε χε χε :P


(βασικά μετά το είδα το post σου! :redface::D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Mazda 3 εχω παιδακια! οκ ευχαριστω θα παω να το κοιταξω δε νομιζω να ειναι τιποτα σοβαρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Να πας. Αλλά τίποτε δε θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη ότι δεν υπήρχε πάντα εκεί; Επίσης είναι σίγουρα καλώδιο;

Έχω δει κάποια αυτοκίνητα να έχουν ένα ψευτοκαλώδιο να προεξέχει στην πίσω μεριά με σκοπό να γειώνει τον ηλεκτρισμό που παράγεται από την κίνηση του αυτοκινήτου στο αμάξωμα. Μήπως είναι κάτι τέτοιο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακριοβς αυτο θα ελεγα και εγω, οτι ειναι για την γειωση... Το εχουν συχνα, τοσο αυτοκινιτα οσο και μηχανακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη ότι δεν υπήρχε πάντα εκεί; Επίσης είναι σίγουρα καλώδιο;

Έχω δει κάποια αυτοκίνητα να έχουν ένα ψευτοκαλώδιο να προεξέχει στην πίσω μεριά με σκοπό να γειώνει τον ηλεκτρισμό που παράγεται από την κίνηση του αυτοκινήτου στο αμάξωμα. Μήπως είναι κάτι τέτοιο;:worry:

Ναι, αλλά αυτό το βάζεις εσύ αργότερα, δεν υπάρχει εκεί από την αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Παιδακια τελικα δεν ηταν τιποτα, καθως εβγαζα την κουκουλα καταλαθος το τραβηξα εξω και ηταν ενα ειδικο καλωδιο που επικοινωνει με το πανω μερος του αμαξιου για να κραταει τη σκονη εξω απο το εσωτερικο του αυτοκινητου τουλαχιστον ετσι μου το ειπε ο φιλος μου που το εφτιαξε ηθελε απλα βιδωμα!

τωρα σας εχω μια αλλη ερωτηση: σε περιπτωση ατυχηματος ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις? παιρνεις τηλ την ασφαλιστικη? παιρνεις την τροχαία? ξερω οτι πρεπει να παρεις τα στοιχεια του αλλου οδηγου αλλα γενικα ποια είναι η διαδικασία? γνωριζει κανείς? ετσι για να ξερουμε μη μας πιάσουν και αδιάβαστους!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Παιδακια τελικα δεν ηταν τιποτα, καθως εβγαζα την κουκουλα καταλαθος το τραβηξα εξω και ηταν ενα ειδικο καλωδιο που επικοινωνει με το πανω μερος του αμαξιου για να κραταει τη σκονη εξω απο το εσωτερικο του αυτοκινητου τουλαχιστον ετσι μου το ειπε ο φιλος μου που το εφτιαξε ηθελε απλα βιδωμα!

τωρα σας εχω μια αλλη ερωτηση: σε περιπτωση ατυχηματος ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις? παιρνεις τηλ την ασφαλιστικη? παιρνεις την τροχαία? ξερω οτι πρεπει να παρεις τα στοιχεια του αλλου οδηγου αλλα γενικα ποια είναι η διαδικασία? γνωριζει κανείς? ετσι για να ξερουμε μη μας πιάσουν και αδιάβαστους!;)

Εξαρτάται από το πόσο σοβαρό είναι και βέβαια από την αντιμετώπιση και του άλλου οδηγού. Αν υπάρχει έστω και μικρός τραυματισμός καλό είναι να φωνάξεις ασθενοφόρο και τροχαία και κατόπιν την ασφαλιστική, εφόσον βεβαία έχεις υπηρεσία που καλύπτει επιτόπου πραγματογνώμονα. Αν είναι απλό τσούγκρισμα, μπορείς να κάνεις φιλική δήλωση (αν η ασφάλεια σου συμμετέχει σε τέτοια), ή να πάρεις τα στοιχεία του άλλου οδηγού (και την ασφάλεια του) και να κάνεις δήλωση την επομένη. Επίσης καλό είναι είτε στη φιλική είτε στην άλλη δήλωση να έχεις και ένα σκαρίφημα του πως έγινε το τρακάρισμα. Στην περίπτωση που ο άλλος σου κάνει το βαρύ πεπόνι, καλείς αμέσως την τροχαία, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσο σοβαρό είναι και βέβαια από την αντιμετώπιση και του άλλου οδηγού. Αν υπάρχει έστω και μικρός τραυματισμός καλό είναι να φωνάξεις ασθενοφόρο και τροχαία και κατόπιν την ασφαλιστική, εφόσον βεβαία έχεις υπηρεσία που καλύπτει επιτόπου πραγματογνώμονα. Αν είναι απλό τσούγκρισμα, μπορείς να κάνεις φιλική δήλωση (αν η ασφάλεια σου συμμετέχει σε τέτοια), ή να πάρεις τα στοιχεία του άλλου οδηγού (και την ασφάλεια του) και να κάνεις δήλωση την επομένη. Επίσης καλό είναι είτε στη φιλική είτε στην άλλη δήλωση να έχεις και ένα σκαρίφημα του πως έγινε το τρακάρισμα. Στην περίπτωση που ο άλλος σου κάνει το βαρύ πεπόνι, καλείς αμέσως την τροχαία, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!


ήσουν αναλυτικότατη!! ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πάντα είναι καλό να υπάρχει χαρτί τροχαίας αν φταίει ο άλλος. Οι ασφαλιστικές ξεγλυστράνε σαν χέλια όταν είναι κάπως μπερδεμένη μια κατάσταση ενώ το χαρτί της τροχαίας στέκει και στο δικαστήριο.
Το πρόβλημα είναι ότι η τροχαία κάνει αιώνες να έρθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top