Εμφιαλωμένο νερό

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ πάλι πίνω εμφιαλομένο γιατι έχει αρχίσει να με ενοχλέι το χλώριο από το νερό βρύσης......:(
Μόνο έμενα ενοχλεί και είμαι απο αθήναα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Όχι δεν ενοχλεί μόνο εσένα.
Μπορεί ούτε το εμφιαλωμένο να είναι αθώο, όμως την περίπωση που το τρεχούμενο βρωμοκοπάει κάτι μεταξύ χλωρίου και αντισηπτικού χειρουργείου,"το μη χείρον, βέλτιστον".:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ ψαχνω φίλτρο εδώ και πολύ καιρό και έχω καταμπερδευτει! Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάτι? Έλεγα για αντιστροφης οσμωσης, όμως σκέφτομαι ότι και αυτό μέσα από χημικά δεν το περνάει το νερό? Το σίγουρο είναι ότι το εμφιαλωμενο δεν το θέλω και για το πλαστικό του και τις ουσίες που περιέχει και για το κόστος του, και της βρύσης στην περιοχή μου παίζει να έχει όλο τον περιοδικό πίνακα μέσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ ψαχνω φίλτρο εδώ και πολύ καιρό και έχω καταμπερδευτει! Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάτι? Έλεγα για αντιστροφης οσμωσης, όμως σκέφτομαι ότι και αυτό μέσα από χημικά δεν το περνάει το νερό? Το σίγουρο είναι ότι το εμφιαλωμενο δεν το θέλω και για το πλαστικό του και τις ουσίες που περιέχει και για το κόστος του, και της βρύσης στην περιοχή μου παίζει να έχει όλο τον περιοδικό πίνακα μέσα..

Καλησπέρα Helium!
Για να είσαι σίγουρη ότι αυτό που θα επιλέξεις είναι κατάλληλο για σένα και τις ανάγκες σου, πρέπει να προσδιορίσεις τις τελευταίες, και αν είναι δυνατόν να προχωρήσεις σε κάποιες εύκολες και τυπικές μετρήσεις (δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα και μπορείς να τις κάνεις μόνη σου) στο νερό της βρύση σου. [Το μόνο που λογικά δε μπορείς να κάνεις μόνη σου, είναι η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων. Σε αυτό μπορώ να σε βοηθήσω και εγώ αν το επιθυμείς]

Φίλτρα υπάρχουν πολλά, όπως επίσης και μέθοδοι, οι περισσότεροι των οποίων είναι αποτελεσματικότατες και εννοείται ...Safe! Το θέμα είναι ότι επειδή όλα αυτά κυμαίνονται σε διάφορες τιμές, δημιουργείται ένα 'πρόβλημα επιλογής' στον καταναλωτή/άμεσα ενδιαφερόμενο. Σου λέει, "λογικά το ακριβότερο θα είναι και καλύτερο κοκ". Αυτό όμως δεν ισχύει! Το καλύτερο είναι διαφορετικό για έναν πχ που μένει δίπλα στη βουνίσια τη πηγή, και έναν άλλο που μένει Κυκλάδες... Για να επιλέξεις το πιο καλό για σένα, πρέπει να δεις:
  • Πρώτον, γιατί το χρειάζεσαι?? (Μόνο για πόση? Για πλύσεις? Για λειτουργία μηχανημάτων με boiler (espresso machines)? Και αν ναι, τι boiler? Χάλκινο, ορειχάλκινο, stainless steel... Το θες για μόνιμη σύνδεση στο δίκτυο το όλο θέμα του φιλτραρίσματος;; Κοκ) Όλα αυτά μετράνε, γιατί αυτά θα σου πουν "τι τελικά" χρειάζεσαι, βάση των χημικών αντιδράσεων που λαμβάνουν χώρα σε κάθε περίσταση. [μέχρι και στον απλό σωλήνα της βρύσης κουζίνας!]
  • Δεύτερον, καλό θα ήταν να πάρεις πρώτα μετρήσεις στο νερό της βρύσης σου. Εάν έχεις διαπιστώσει ότι αυτό δε σε ικανοποιεί, προφανώς υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (αλκαλικότητα, περιεκτικότητα χλωρίου, σκληρότητα, pH κλπ κλπ) Με βάση τις μετρήσεις θα μπορέσεις να δεις τι ακριβώς θέλει "διόρθωση", και άρα να επιλέξεις αυτό που σου χρειάζεται πραγματικά (που μπορεί να είναι και φθηνότερο άλλων!) και όχι αυτό που ακούγεται πιο 'εξελιγμένο'.
Όλα καλά είναι, αλλά εξαρτάται για τι χρήση τα προορίζεις! Και τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης, και τα φίλτρα ενεργού άνθρακα, και τα Μ3, και κάποιοι αποσκληρυντές, και τα φίλτρα ρητίνης, ακόμα και οι απλές κανάτες Brita!! (εγώ τέτοια χρησιμοποιώ στη παρούσα φάση)
Το θέμα είναι, να μη πληρώσεις κάτι που ΔΕ το χρειάζεσαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Δεύτερον, καλό θα ήταν να πάρεις πρώτα μετρήσεις στο νερό της βρύσης σου.
Που γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Που γίνεται αυτό;
Σπίτι σου! Μόνος σου. Δε χρειάζεσαι εργαστηριακό χώρο, για απλές μετρήσεις που δεν απαιτούν τη τρομερή λεπτομέρεια! Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα απλό σχετικό kit. Τα βρίσκεις πολύ εύκολα. Στη χειρότερη να δώσεις 50€, για κάτι που θα σου είναι χρήσιμο εφ' όρου ζωής. (Ξέρεις τι πίνεις! Βασικό. Από TDS μέχρι ό,τι θες...)

Τέτοια kit βρίσκεις οπουδήποτε. Ακόμα και σε απλή αναζήτηση μέσω skroutz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Πως λέγονται; Π.χ. κιτ ανάλυσης νερου; Με ποιο όνομα θα τα ψαξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Πως λέγονται; Π.χ. κιτ ανάλυσης νερου; Με ποιο όνομα θα τα ψαξω;
Ναι. Και σε απλή τέτοια αναζήτηση στο διαδίκτυο, θα τα βρεις όλα. Από εκεί και πέρα, επιλέγεις με βάση το τι θες να μετρήσεις.
Ένας απλός δειγματολήπτης tds κοστίζει 15€. Από εκεί και πέρα, αναλόγως τι ψάχνεις, το κόστος ανεβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Stavri Σ'ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι σκεφτομουν να το πάω σε χημειο, αλλά έχεις δίκιο, ένα κιτ θα είναι χρήσιμο και αργότερα. Δεν θα σε παιδεψω για τα αποτελέσματα! Θα τυραννήσω φίλη χημικό! Χαχα! Μετά θα σε εκμεταλλευτω να με βοηθησεις τι να επιλεξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
@Stavri Σ'ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι σκεφτομουν να το πάω σε χημειο, αλλά έχεις δίκιο, ένα κιτ θα είναι χρήσιμο και αργότερα. Δεν θα σε παιδεψω για τα αποτελέσματα! Θα τυραννήσω φίλη χημικό! Χαχα! Μετά θα σε εκμεταλλευτω να με βοηθησεις τι να επιλεξω!

Χαχα, ok, όπως επιθυμείς!! :D
Εμείς εδώ θα είμαστε. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top