Περιοδικά που διαβάζαμε μικροί

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Ό,τι μου έρχεται αυτή τη στιγμή:

Παιδικά:

ΠΟΠΑΫ (αγόρασα τους μεγάλους τόμους, όχι μόνο τα μικρά βιβλιαράκια)
Αλμανάκο (Ντόναλτ Ντακ) και λοιπά Μικυ Μάους
Είχαν πέσει στα χέρια μου και κάτι περιοδικά ΒΑΒΟΥΡΑ (βασικά τα είχα βρει έξω από έναν κάδο και τα πήρα) και μου άρεσε πολύ το χιούμορ τους!

Περιοδικά:
PC Magazine / PC Master
Connecting (το περιοδικό για την κινητή τηλεφωνία, αν το θυμάται κανείς)

Ως παιδί είχαν πέσει και διάφοροι... Καζαμίες στα χέρια μου και έριχνα μια ματιά. :loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Καθόλου μην το γελάς! Δεν είναι τυχαίο το οτι ο...cult "Καζαμίας", σε πείσμα των χρόνων που πέρασαν αντέχει κι ακόμα επιμένει να ενημερώνει και να ψυχαγωγεί γενιές με το ποικίλο περιεχόμενό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Καθόλου μην το γελάς! Δεν είναι τυχαίο το οτι ο...cult "Καζαμίας", σε πείσμα των χρόνων που πέρασαν αντέχει κι ακόμα επιμένει να ενημερώνει και να ψυχαγωγεί γενιές με το ποικίλο περιεχόμενό του.

υπάρχει ακόμα όντως; Με συνοδό τον μέγα ονειροκρίτη;;;; Καλτιά σκέτη όντως. Πακέτο με τα ημερολόγια τοίχου με τα ποιηματάκια όλα τα λ7 (τύπου: ανέβηκα στην αχλαδιά, να κόψω έν' αχλάδι, και βρήκα την τσουράπω μου, που μου 'βγαλε το λάδι) από πίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι απ' όσα περιοδικά ανέφερα, όλα έχουν κλείσει / σταματήσει την κυκλοφορία τους, εκτός από τον Καζαμία. :dance3:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κάθε άλλο, παρά πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Κάθε άλλο, παρά πλάκα.
Είναι το λογικό! Ο Καζαμίας είναι ετήσιο περιοδικό, με μικρό κόστος εκτύπωσης (καθώς είναι ασπρόμαυρος και με κακής ποιότητας χαρτί) και δεν ξέρουμε καν αν όσοι αρθρογραφούν εκεί, πληρώνονται εν τέλει. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roubin

Νεοφερμένος

Η roubin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μανίνα, Κατερινα, Σούπερ κατερίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μίκυ Μάους, Ιζνογκούντ, Λεονάρντο, Τα σαϊνια, Ποπάϋ, Archie, Τιραμόλα, Κατερίνα, Σούπερ Κατερίνα (στροφή στην πχιότητα!)
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Μανινα, super Κατερίνα, Μίκυ Μαούς, πολλά βιβλία, παραμύθια, περιπέτεια - Όμπραξ, Μαρκ, ποπαυ the sailor man..
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
Σούπερ Κατερίνα, Μίκυ μαου, Ντόναλντ ντακ, με πριγκίπισσες, cosmopolitan

Τα έχει όλα κρατήσει η μαμά μου, άμα πάω σπίτι θα σας τα δείξω 😋

Μακάρι να είχε και τώρα, μαρεζαν.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.
Πωωωω Θυμήθηκα κι εγώ Science Illustrated, PC Magazine, T3, National Geographic, Focus, Popular Science, GEO (! σοκκ το γεωτροπιο θυμαμαι το διαβαζα δημοτικο), Total/Delta hacker, κλπ κλπ
Πού πήγανε όλα αυτά βρε παιδιά, γιατί έχουν κλείσει όλα; Τα νοσταλγώ και σκεφτομαι ωραιες εποχες τοτε τι αναμνησεις που περιμενες πώς και πώς να πας στο ψιλικατζιδικο, να δεις οτι οντως το εχει φερει το νεο τευχος, η εξαψη η χαρα να το πιασεις στα χερια σου να το παρεις να το διαβασεις, τα cd που ειχε μεσα με προγραμματα πχ, κλπ
Ειδικα Science Illustrated και PC Mag, γιατί κλείσανε; Και μάλιστα εδώ και μια δεκαετία νομιζω :-(
Θα μου πεις ειναι λογικο πλεον με το ιντερνετ, τους εφαγε και πλεον δεν υπαρχει η αναγκη του χειροπιαστου περιοδικου, ομως ειχαν αλλη μαγεία τότε, άλλη αξία, αλλες εποχες και το νοσταλγω ολο αυτο, είμαι ο μονος;
1707012117275.png

1707013467037.png

1707013321256.png

1707012308170.png

1707012667406.png
1707012649405.png


1707011372273.png
1707011481210.png


Και οχι μονο τα αυτουσια περιοδικα, αλλά και τα πόσα ένθετα που ειχαν δωρο οι εφημεριδες ειδικα τα σκ, επαιρνες εγκυκλοπαιδειες ολοκληρες τευχος τευχος, χρησιμα βιβλιαρακια - πρακτικοι οδηγοι κλπ, απιστευτα! Εχω παρει σιγουρα ιστορια ελληνικου εθνους, Πάπυρος Larousse Britannica 52 τόμοι, Grand Larousse 9 τόμοι, τη ΔΟΜΗ (30+2 τόμοι τρομερο εργο - το 2007 κυκλοφορησε μαζι με εφημεριδα δε θυμαμαι ποια οπου σε βαθος 8 μηνων να τα μαζευεις τευχος τευχος απιστευτη εμπειρια), μια αλλη συλλογη με δεινοσαυρους, ζωα, φυση, κατι ΣΚΑΙ βιβλίο σειρα κλπ
1707010590454.png

1707010600635.png
1707011185862.png
1707010750789.png


Πλεον εχουν εξαφανιστει ολα δυστυχως, τα καταπιε το ιντερνετ μαλλον, πού να δωσει ο κοσμος 4€ καθε βδομαδα για να παιρνει κατι που μπορει να βρει την αντιστοιχη πληροφορια με μερικα κλικ στον υπολογιστη του στο ιντερνετ πλεον
Ενω τοτε αλλες εποχες, δεν ηταν δεδομενο το ιντερνετ και οι υπολογιστες στο καθε σπιτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Batman, Superman, Spiderman, Ταρζάν, Κόναν, Μίκυ Μάους, Μίκυ μυστήριο, Αλβανάκο, τα άπαντα του Αρκά...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,762 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 813 μηνύματα.

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,571 μηνύματα.
Sporty, ποιος το θυμάται; Εποχές 2013 κάπου εκεί.

sporty.jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Δεν τραβάει πια το χαρτί παιδιά... κάποτε ήταν must το TV-zapping για να βλέπουμε το πρόγραμμα της τηλεόρασης. Θυμάστε κάθε ξεχωριστή ημέρα της εβδομάδας είχε δικό της χρώμα. :beachball:
Θυμάμαι ότι είχε σύστημα στη τελευταία σελίδα να έχει μια "ξεβράκωτη"... (καλά μην φανταστείτε, κανά μπουτάκι, κάνα μπούστο τέτοια, αθώες εποχές :lol:)
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αυτό το περιοδικό παλιά είχε κάτι χάρτινες κουκλίτσες και σε κάθε τεύχος, σου έδινε ρουχαλάκια και τις έντυνες. Μου άρεσε πιο πολύ από την Super Katerina που αγόραζαν τα περισσότερα κορίτσια.
Manina_0002.jpg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.
Δεν τραβάει πια το χαρτί παιδιά
αυτη ειναι η πραγματικοτητα πλεον με το ιντερνετ, τα laptop και τα smartphones, όπου εχεις καθε πληροφορια αμεσα διαθεσιμη
ωστοσο θα πω "δυστυχως"
εμενα μου αρεσε πολυ περισσοτερο η γοητεια, αξια, χαρα εκεινης της εποχης με το εντυπο, ειτε αυτο ηταν περιοδικο ειτε ενθετο ειτε εγκυκλοπαιδεια
δεν ξερω γιατί το νοσταλγω τοσο πολυ, ομως ηταν οντως κατι ιδιαιτερο τοτε παλαιοτερα ολο αυτο, η σχεση που ειχε ο κοσμος με την εφημεριδα, το περιοδικο, την εγκυκλοπαιδεια
να σου βαζουν εργασια στο δημοτικο-γυμνασιο και να μην εχεις το ιντερνετ, αλλά να τρεχεις να ξεφυλλιζεις την εγκυκλοπαιδεια ας πουμε για να βρεις πληροφοριες, ηταν κατι ανεκτιμητο...
Ή το να ενημερωθεις για τα τεχνολογικα και επιστημονικα νεα του μηνα απο το μηνιαιο περιοδικο, να περιμενεις ανυπομονα με χαρά πότε θα βγει να το παρεις να το ξεφυλλισεις να το διαβασεις...

μονο εγω το νοσταλγω ολο αυτο;
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
μονο εγω το νοσταλγω ολο αυτο;
Όχι βέβαια, εγώ που το έζησα πιο πολύ από εσάς το νοσταλγώ αρκετά. Θυμάμαι μάλιστα ότι εκτος από τις γνωστές εγκυκλοπαίδειες που πάνω κάτω είχαμε όλοι στα σπίτια μας, αγοράζαμε και ιατρικές τις οποίες συμβουλευόμασταν αρκετά συχνά όταν είχαμε κάποιο πρόβλημα υγείας.

Για τα περιοδικά, μαζεύαμε χαρτζιλίκι όλη την εβδομάδα από διάφορα θελήματα που κάναμε, για να αγοράσουμε το Σάββατο το περιοδικό της αρεσκείας μας και φυσικά τα κάναμε συλλογή, δεν τα πετούσαμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top