• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Tips για γρήγορο βραδινό ύπνο

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σε ρωτήσω, πως γίνεται, όταν η οθόνη είναι κλειστή και το wifi απενεργοποιημένο, εφόσον η εφαρμογή είναι από Playstore άρα θέλει και για να λειτουργήσει Internet να δουλεύει, άρα και κατά προέκταση να εκπέμπει ψυχρότητα ή θερμότητα το χρώμα; Γενικά πρώτη φορά ακούω και αυτό μου ακούγεται περισσότερο παράξενο, ότι το χρώμα εκπέμπει θερμότητα και ψυχρότητα και ανάλογα σε ηρεμεί ή όχι. Καλά ναι στην εφαρμογή, λέει όντως ότι σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα λέει πως η έκθεση στο μπλε φως που παράγεται από την οθόνη LCD πριν τον ύπνο μπορεί να διαστρέψει τον φυσικό καρδιακό ρυθμό και να προκαλέσει ανικανότητα να κοιμηθεί κάποιος. Ενώ θα περίμενε κανείς η κόκκινη οθόνη να τα κάνει αυτά λόγω ότι είναι πιο έντονο χρώμα. Αλλά γιατί το ψυχρό να μην προκαλεί πρόβλημα και να προκαλεί το θερμό ; Ναι και με αυτό, η σκοτεινότητα της οθόνης άρα και της ρύθμισης του χρώματος τι ρόλο έχει ; Κοίτα να δεις που ένα χρώμα που εκπέμπεται προκαλεί διαταραχές στην έκκριση μελατονίνης. Και ο ήλιος νομίζω όπως ειπώθηκε έχει θετική επιρροή σε αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί και πως σχετίζεται με το κόκκινο και το μπλε χρώμα και αυτήν την ορμόνη. Ναι θα τα ψάξω.

Εσένα ποια από τα 2 σε βόλεψαν περισσότερο;

Εγώ το χρησιμοποιώ είτε για φβ είτε να μπαίνω εδώ μέχρι να τελειώνει η μπαταρία και να θέλει φόρτισμα ή να νιώσω ότι νυστάζω αλλά και πάλι να μην κοιμάμαι.
Επίσης σημαντικό είναι ότι το μπλε φως ευθύνεται και για παθήσεις των ματιών πέρα από αϋπνία.Συγκεκριμένα επηρεάζει τα μάτια σου ώστε να σου προκαλεί :
•Κοκκίνισμα ή ερεθισμός των ματιών
•Ξηροφθαλμία
•Θολή όραση
•Κόπωση
•Πόνος στην μέση(κι όμως ναι)
•Πονοκέφαλος
Ακόμη μπορεί να οδηγήσει και σε πιο σοβαρές παθήσεις όπως καταρράκτης,γλαύκωμα(δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό αλλά νομίζω περιλαμβάνεται στην λίστα) κ.ο.κ
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ένα πρόγραμμα μπορεί να σε προστατέψει από αυτό.Η καλύτερη λύση είναι είτε σε γυαλιά οράσεως να έχει ειδικούς φακούς και για το μπλε φως ή αν δεν έχεις μυωπία κ.λπ υπάρχουν ειδικά γυαλιά τα οποία ωστόσο τα θεωρώ υπερβολή αν δεν είσαι προγραμματιστής ή κάτι τέτοιο ώστε να κλείνεις 12+ ώρες.Γενικά οι οθόνες των ταμπλετ,κινητών και των gadget είναι πολύ πιο επικίνδυνες όσον αφορά αυτό το κομμάτι σε σχέση με αυτές των υπολογιστών που δεν είναι και τόσο(εξαρτάται κι από το μόνιτορ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά για να κοιμηθώ κλέινω καθε ηλεκτρονική συσκευή οπως τηλεοραση και υπολογιστή. Το φως οντως οπως αναφερθηκε και σε αλλα ποστ σε εμποδιζει να κοιμηθεις και δεν ειναι καλο για την οραση... Πιστεύω οτι λιγη μουσική σε μέτρια ενταση με βοηθαει να κοιμηθω. Επισης πολλες φορες το διαβασμα ενος βιβλιου με βοηθαει να αποκοιμηθω. Οταν ομως εχω μεγαλη δυσκολια στο να κοιμηθω παντοτε πίνω μια κούπα ζεστο τσάι χαμομήλι. Προσωπικα το βρισκω αρκετα αποτελεσματικο και με βοηθαει να χαλαρωσω και να κοιμηθω πιο ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
D3admus και που είσαι ακόμα άλλα θα πούνε στο μέλλον ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Είναι κανείς μέσα να μας κάνει παρέα εμένα και την αϋπνία μου ? Έχουμε βρει ουίσκι , κοπιάσετε?:)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ όταν είμαι σε ένταση αλλά πρέπει να κοιμηθώ, κάθομαι στο κρεβάτι χωρίς να επιδιώκω να κοιμηθώ με ανοιχτά μάτια και όχι ξαπλωμένος. Παραδόξως, η νύστα έρχεται ευκολότερα από ό,τι αν είμαι ξαπλωμένος και με κλειστά μάτια. Βασική προϋπόθεση να είναι σχετικά αργά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ όταν είμαι σε ένταση αλλά πρέπει να κοιμηθώ, κάθομαι στο κρεβάτι χωρίς να επιδιώκω να κοιμηθώ με ανοιχτά μάτια και όχι ξαπλωμένος. Παραδόξως, η νύστα έρχεται ευκολότερα από ό,τι αν είμαι ξαπλωμένος και με κλειστά μάτια. Βασική προϋπόθεση να είναι σχετικά αργά.

Και τι κάνεις; Διαβάζεις κάποιο βιβλίο ή απλά κάθεσαι και περιμένεις να νυστάξεις;
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως αυτό πετυχαίνει γιατί δε λαμβάνεις κάποιο εξωτερικό ερέθισμα, άρα ο οργανισμός βαριέται και τον πιάνει υπνηλία. :hypno:
Σε μένα δουλεύει τάχιστα το συγκεκριμένο κόλπο, δεν παίρνω και όρκο ότι θα έχει εφαρμογή στον καθένα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Το χειμώνα εγώ κάνω ζεστό ντους πριν πάω για ύπνο, με έχει βοήθησει αρκετά στο ύπνο, τώρα που πλησιάζει καλοκαίρι δεν μπορώ να κάνω πλέον ζεστό ντους, οπότε πάω για τρέξιμο αργά το απόγευμα να εκτονωθώ και είμαι κουρασμένος τότε αποκοιμιέμαι εύκολα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ πίνω γάλα και το γάλα βοηθάει.

Πάντως όταν ξενυχτάω και ξυπνάω στις 14:00 το μεσημέρι λογικό να μην μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

ilovenature

Νεοφερμένος

Ο ilovenature αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
1) Βοηθαει παρα πολυ η σωματικη ασκηση. Ειτε τρεξιμο ειτε βαρη κλπ κλπ. Πρεπει να ειναι σχετικα δυσκολη, ετσι ωστε να μας κουραζει. Επισης, πρεπει να εχει ολοκληρωθει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ωρες πριν κοιμηθουμε, διοτι διαφορετικα θα εχουμε υπερενταση, και αυτο θα γυρισει μπούμερανγκ.
2) Αποφευγουμε να ειμαστε μπροστα σε μια οθονη, 1 ωρα πριν κοιμηθουμε.
3) δεν κοιμομαστε ποτε το μεσημερι, εαν δεν μπορουμε ευκολα να κοιμηθουμε το βραδυ. Ακομα και λιγος μεσημεριανος υπνος, μπορει να δωσει απιστευτα πολυ ενεργεια, και ετσι δεν δεν θα μπορουμε να κοιμηθουμε το βραδυ.
4) Ακομα και να μην εχουμε κοιμηθει καλα το βραδυ, ξυπναμε νωρις, ετσι ωστε να κουραστουμε πιο πολυ, και να κοιμηθουμε πιο ευκολα. Αλλο να ξυπναει κανεις 8 το πρωι και αλλο να ξυπναει 11 το πρωι.
5)Προσπαθουμε να εχουμε ενα σχετικα σταθερο ωραριο υπνου. Π.χ. να προσπαθουμε εστω και στο περιπου, να κοιμομαστε καθημερινα την ιδια ωρα, και να ξυπναμε την ιδια ωρα.
6) εαν δεν ειναι εφικτο να ακηθουμε σωματικα, τοτε ασκημαστε πνευματικα (διαβαζουμε βιβλια για παραδειγμα), ετσι ωστε να κουραστουμε πνευματικα. Ακομα και ο εγκεφαλος μοναχα εαν κουραστει, τοτε ειναι πιο ευκολο να κοιμηθει κανεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όταν δεν με παίρνει ο υπνος (εξαιρετικά σπάνια περίπτωση ευτυχώς), λύνω σταυρόλεξα στο κινητό και μέσα σε ένα δεκάλεπτο κοιμάμαι.
Έχω ακούσει ότι melatonin ή CBD βοηθάει.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υπνωτικά είναι ;
H melatonin είναι ορμόνη που ρυθμίζει τον ύπνο και το CBD είναι λάδι μαριχουάνας που βοηθάει να σε παίρνει ο ύπνος και μη ξυπνάς. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα 2 οπότε δεν ξέρω να σου πω αν όντως κάνουν δουλειά αλλα γνωστοί μου λένε ότι κοιμούνται πολύ καλά και έχουν ποιοτικό ύπνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top