Είναι υπέροχη η ζωή! (με τον καπιταλισμό)

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Το ερώτημα μου παραμένει.Τι θα είναι αυτό που θα επακολουθίσει που ήδη έχει ξεκινήσει,και αν θα είναι χειρότερο ή καλύτερο.


1) Οργουελική δυστοπία σε φάση Blade Runner, χωρίς το cyberpunk στοιχείο. Μόνο με την εξαθλίωση και τον καπιταλιστικό μετασχηματισμό σε εταιρικό αυταρχισμό. Το κράτος θα παριστάνει οτι υπάρχει για να δίνει σοβιετικού τύπου επιδόματα που δε θα εξασφαλίζουν τίποτα σε κανέναν παρά μόνο θα εξυπηρετούν τον εταιρικό αυταρχισμό αφού δε θα υπάρχει κανείς άλλος για να σου δώσει εισόδημα και σωτηρία και θα εξαρτάσαι από τα λίγα ψίχουλα ή τα περισσότερα ψίχουλα, ψίχουλα nonetheless.
2) Απομονωτισμός και οικονομικοί πόλεμοι, χρέη, δασμοί, κυρώσεις κλπ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αυτή η ηλιθιότητα πως ο καπιταλισμος, δηλαδή το να μπορείς να ανταλαζεις πράγματα με όποιον θέλεις, είναι στα τελευταία του και θα αντικατασταθεί σύντομα ακούγεται εγώ και 150. 000 χρόνια από τότε που πρώτος erectus ανταλξε ένα εργαλείο με το φίλο τυυ. Φυσικά οι μάστερ της οικονομίας που το υποστηρίζουν δεν μας λένε τι θα είναι το μετά; Ίσως θα έχουμε όλοι μαγικούς 3d πριντερς που θα φτιάχνουν με κουμπί ότι υλικό θέλουμε οπότε θα είμαστε όλοι αυτάρκεις.



Ο καπιταλισμος δεν είναι κάποιο σύστημα. Είναι απλά το ελεύθερο εμπόριο που υπήρχε από παντα και πάντα θα υπάρχει διότι είναι ο βέλτιστος τρόπος για το σύνολο να ικανοποιησουν τις ανάγκες τους. Σταματήστε λοιπόν να βλέπετε φαντάσματα και τοτλαχιστο καταλάβετε τι είναι αυτό που του οποίου τον θανατο προσμενετε.

Η εναλλακτική ποια είναι ακριβώς; Η τα μαγικά κουτιά η να απλά να σκοτώνουμε ο ένας τον άλλο κάτι που γινόταν επί χιλιάδες χρόνια και αποδείχθηκε κατώτερου του εμπορίου.

Α ναι ξέχασα. Η εναλλακτική είναι τα resource based economies οπως διδάσκει το zeitgeist.



Ψαγμένες απόψεις. Κάτι τέτοια έλεγα εγώ όταν ήμουν 17 στους φίλους μου όταν κάπνιζαμε μαλμπορο έξω από τη στάνη του μπάρμπαΘωμά


Ε καλά εντάξει τώρα.Το λέει ξεκάθαρα το άρθρο ο Καπιταλισμός είναι στα τελευταία του.Θα περάσουμε σε μια νέα εποχή που όλα θα είναι μαγικά χωρίς κανένα πρόβλημα,χωρίς τους κακούς καπιταλες οι οποίοι εκμεταλλεύονται τον κόσμο.

Άλλο Βέβαια που από το 1950 λένε ότι ο Καπιταλισμός είναι στο τέλος του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ε καλά εντάξει τώρα.Το λέει ξεκάθαρα το άρθρο ο Καπιταλισμός είναι στα τελευταία του.Θα περάσουμε σε μια νέα εποχή που όλα θα είναι μαγικά χωρίς κανένα πρόβλημα,χωρίς τους κακούς καπιταλες οι οποίοι εκμεταλλεύονται τον κόσμο.

Άλλο Βέβαια που από το 1950 λένε ότι ο Καπιταλισμός είναι στο τέλος του.


όχι δεν τους εκμεταλλεύονται... μόνο στις ταινίες γίνονται αυτά
ο καπιταλισμός έχει αποτύχει ;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τι ακριβώς πρεσβεύει το κάθε σύστημα και μιας και η συζήτηση έχει πάρει μια μορφή που δεν βγαίνει τίποτα από αυτή θα ήθελε κάποιος να μας πει τα θετικα/αρνητικά του καπιταλισμού και να μας πει και τι έχει να προτείνει ή πως θεωρεί ο ίδιος ότι θα εξελιχθούν τα πράγματα;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τι ακριβώς πρεσβεύει το κάθε σύστημα και μιας και η συζήτηση έχει πάρει μια μορφή που δεν βγαίνει τίποτα από αυτή θα ήθελε κάποιος να μας πει τα θετικα/αρνητικά του καπιταλισμού και να μας πει και τι έχει να προτείνει ή πως θεωρεί ο ίδιος ότι θα εξελιχθούν τα πράγματα;


Ο καπιταλισμός, δηλαδή το οικονομικό σύστημα των αγορών είναι το βασικό οικονομικό σύστημα σε όλες τις χώρες του πλανήτη. Το βασικό πρόβλημα που έχει η ανθρωπότητα είναι πως έχουμε περιορισμένους φυσικούς πόρους, αλλά απεριόριστες ανάγκες. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να διαμοιράσουμε αυτούς τους πόρους ώστε να καλύψουμε στο βέλτιστο βαθμό τις ανάγκες του συνόλου. Ο καπιταλισμός είναι το σύστημα στο οποίο ο διαμοιρασμός των πόρων γίνεται μέσω των αγορών. Εάν εσύ για παράδειγμα θες να φας καρπούζι αλλά δεν έχεις καρπούζια μπορείς να πας στην αγορά και να αγοράσεις. Όταν πας στην αγορά τώρα υπάρχουν περιορισμένα καρπούζια, όπως υπάρχουν και άλλα άτομα που θέλουν να φάνε καρπούζι. Αυτό σημαίνει πως θα υπάρξει μια δημοπρασία και το καρπούζι θα το πάρει ο πλειοδότης, δηλαδή αυτός που θα δώσει τα περισσότερα χρήματα για να το αποκτήσει.

Τα χρήματα αποκτιούνται όταν δουλεύεις, δηλαδή όταν εκπληρώνεις τις επιθυμίες των άλλων, καθώς όλοι είμαστε μέρη της αγοράς. Όταν εσύ δουλεύεις σαν σερβιτόρος κουβαλάς φαγητό για άλλους ανθρώπους εκπληρώνοντας τις επιθυμίες τους και έτσι αυτοί σου δίνουν χρήματα ως απόδειξη της υπηρεσίας σου, όπως ακριβώς εσύ θα δώσεις χρήματα στον καρπουζά καθώς αυτός με την δουλειά του θα εκπληρώσει τη δική σου επιθυμία. Μέσα από τις αγορές λοιπόν έχουμε ένα σύστημα όπου όλοι δουλεύομε για να αλληλοεξυπηρετούμε τις ανάγκες μας σαν κοινωνία, χωρίς την ανάγκη κάποιας κεντρική διοίκησης η οποία μας λέει τι θα κάνουμε και χωρίς καν να χρειάζεται να γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

Επειδή όπως είπαμε οι πόροι είναι περιορισμένοι η αγορά χρησιμοποιεί τα χρήματα για να τους διαμοιράσει. Το καρπούζι λοιπόν θα το πάρει αυτός που θα δώσει τα περισσότερα χρήματα, που σημαίνει αυτός που αφενός εξυπηρέτησε τις περισσότερες ανάγκες των άλλων ώστε να έχει τα χρήματα και αφετέρου αυτός που το θέλει περισσότερο ώστε να είναι διατεθειμένος να δώσει και τα περισσότερα.

Στην πιο ελεύθερη μορφή του σε αυτό το σύστημα δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στις αγορές, ενώ στην πιο ανελεύθερη έχουμε την κεντρική οργάνωση, δηλαδή το οικονομικό σκέλος του κομμουνισμού, όπου τον διαμοιρασμό των πόρων δεν τον κάνουν οι αγορές αλλά μια κεντρική αρχή.

Όλες οι χώρες σήμερα είναι κάπου στο ενδιάμεσο. Βασίζονται δηλαδή στις αγορές, αλλά πάντα υπάρχει μια κεντρική αρχή που επεμβαίνει.

Το σύστημα των αγορών είναι πολύ καλό, διότι αφενός μας δίνει αυτό που θέλουμε και αφετέρου το κάνει με τον πιο οικονομικό τρόπο.

Για παράδειγμα ας υποθέσουμε πως γίνεται ένας σεισμός και όλη η Αθήνα γκρεμίζεται. Αυτό σημαίνει πως υπάρχει τεράστια ζήτηση για ανοικοδόμηση κτηρίων στην Αθήνα. Χωρίς λοιπόν καμία απολύτως οδηγία από κάποια κεντρική αρχή όλος ο κόσμος ξεκινά να δουλεύει για την ανοικοδόμηση της Αθήνας. Η ζήτηση για κτήρια θα προκαλέσει ζήτηση για τσιμέντο το οποίο θα ανεβάσει την τιμή του τσιμέντου και συνεπώς θα δώσει κίνητρο σε κάποιους να παράγουν τσιμέντο. Όπως θα γίνει το ίδιο με τις βίδες, τα καρφιά, τα χαλίκια, τα τούβλα, το πετρέλαιο, τα σνακ, τα πλαστικά και κυριολεκτικά τα υπόλοιπα 1.000.000.000 πράγμα που χρειάζονται για το όλο εγχείρημα. Αυτά υπενθυμίζω πως σε μια αγορά γίνονται όλα χωρίς οργανωτικό κόστος καθώς αυτός που βγάζει σίδηρο στο ορυχείο δεν χρειάζεται να γνωρίζει τι κάνει ο μεταλλουργός, τι ποσότητα χρειάζεται κ.ο.κ. Απλά κοιτά την τιμή του σιδήρου και από εκεί κρίνει. Αν η τιμή είναι ψηλά το σύστημα θέλει παραπάνω σίδηρο. Αν είναι χαμηλά είμαστε οκ, οπότε και αυξομειώνει την παραγωγή του ανάλογα. Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα αγαθά του πλανήτη.

Οι ελεύθερες αγορές επίσης έχουν το πλεονέκτημα της βέλτιστης κατανομής των πόρων. Όταν για παράδειγμα έχεις δύο επιχειρήσεις που παράγουν σίδηρο αλλά η μία μπορεί να τον παράγει πιο αποδοτικά, είτε λόγο καλύτερης τεχνολογίας, οργάνωσης ή για άλλους 1002 λόγους που δεν μας ενδιαφέρουν κιόλας θα προτιμηθεί από τους αγοραστές. Σιγά σιγά αν η άλλη επιχείρηση δεν μπορεί να ανταγωνισθεί θα κλείσει και έτσι οι πόροι που κατέχει θα απελευθερωθούν και θα χρησιμοποιηθούν κάπου αλλού. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όσο περνά ο καιρός οι πόροι να συσσορευονται στις ομάδες ατόμων που μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν πιο αποδοτικά.

Φυσικά αυτό ισχύει σε μια ελεύθερη αγορά. Όταν μπαίνει στο παιχνίδι η κυβέρνηση το πράγμα αλλάζει. Για παράδειγμα η κυβέρνηση με έναν νόμο μπορεί να δώσει χρήματα στην δεύτερη όχι και τόσο καλή επιχείρηση ώστε αυτή να μην κλείσει. Αυτό τώρα σημαίνει πως αυτομάτως έχει μια επιχείρηση που δεσμεύει πόρους που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν κάπου αλλού καλύτερα και όχι μόνο καθώς για παράδειγμα αν η υποστήριξη της κυβέρνησης είναι τόσο μεγάλη αυτή η κακή επιχείρηση μπορεί να βγάλει από την αγορά άλλες καλύτερες επιχειρήσεις και όχι μόνο να έχουμε έτσι τεράστια σπατάλη πόρων αλλά και μηδενική τεχνολογική πρόοδο στην παραγωγή σιδήρου.

Φαντάσου τώρα τι γίνεται όταν αυτό το πας στο άλλο άκρο, δηλαδή όταν η κυβέρνηση (δηλαδή μια ομάδα ΑΝΘΡΩΠΩΝ, που μπορεί να δωροδοκηθεί, εκφοβιστεί και γενικά όπως όλοι οι άνθρωποι λειτουργεί με βάση το ατομικό συμφέρων) αποφασίζει για τα πάντα. Ποιος θα πάρει τι και πόσο.

Το κράτος πρέπει να θυμάστε πως δεν είναι μέρος της αγοράς καθώς τα έσοδα του τα παίρνει μέσο φορολογίας, δηλαδή μέσο ένοπλης βίας. (Αν δεν πληρώσεις πας φυλακή) Αυτό σημαίνει πως είτε το κράτος είναι αποδοτικό, είτε όχι δεν χάνει έσοδα και συνεπώς όταν δεν είναι αποδοτικό δεν το γνωρίζει, αλλά και δεν έχει και κάποιο κίνητρο για να μην είναι έτσι. Επίσης τα λεφτά του κράτους δεν είναι ιδιοτικά αλλά δημόσια. Αυτό σημαίνει πως για το ξόδεμα αποφασίζουν άτομα στα οποία τα λεφτά δεν ανήκουν και όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει όταν ξοδεύεις τα λεφτά αλλουνού και χωρίς προσωπικές ευθύνες. Θα κλέψεις, θα σπαταλήσεις και θα ξοδέψεις αλόγιστα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός δεν θα αποτύχει ούτε τώρα ούτε την επόμενη δεκαετία ούτε και ίσως τον επόμενο αιώνα ίσα ίσα που θα βιώσουμε μια άλλη πιο ανανεωμένη μορφή καπιταλισμού τον ψηφιακό καπιταλισμό είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.Ο τρόπος που συναλλασόμαστε ,αγοράσουμε προϊόντα και επικοινωνούμε άλλαξε ριζικά την τελευταία 10ετία.Φανταστείτε τι έχει να γίνει σε μια 10ετία απο τώρα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιστορικά αν το πάρουμε ο καπιταλισμός κινείται ανάμεσα σε περιόδους ρύθμισης και φιλελευθεροποίησης.Ο λόγος αυτής της μετακίνησης συνήθως είναι ένα σημαντικό γεγονός που αλλάζει το πολιτικό/οικονομικό πνεύμα της εποχής. Αυτό το γεγονός συνήθως είναι μια κρίση.
Ο μεγαλύτερος κίνδυνος που βλέπω(σε όχι και τόσο μεγάλο βάθος χρόνου) είναι η αυτοματοποίηση της εργασίας και το πλεονάζον εργατικό δυναμικό που δε θα μπορεί να απασχοληθεί ή θα απασχολείται με πολύ χαμηλές αποδοχές γιατί δε θα υπάρχει ζήτηση.Αυτή η κατάσταση δυνητικά θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα new age προλεταριάτο(sic) αλλά αυτό δε θα συμβεί.Από πολλούς ας πούμε(μεταξύ άλλων Musk,Zuckerberg) έχει υποστηριχτεί το Universal Basic Income που μπορεί ακόμα να μην ''βγαίνει'' οικονομικά(debatable) αλλα κάποια στιγμή θα γίνει αναγκαιότητα όχι για κοινωνικούς λόγους αλλά για λόγους επιβίωσης του συστήματος
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Το σύστημα των αγορών είναι πολύ καλό, διότι αφενός μας δίνει αυτό που θέλουμε και αφετέρου το κάνει με τον πιο οικονομικό τρόπο.

Οχι δεν ειναι, οι αγορες αναφεθουν ελευθερες οδηγουν σε συχνες πυκνες διορθωσεις που τις ονομαζουμε οικονομικες κρισεις και εχουν θυματα εκατομμυρια καθε φορα.

Το γεγονος οτι εσυ δεν εχασες κανεναν ανθρωπο στην κριση του 08 δεν σημαινει οτι δεν θα φας ενα καυλι απο δω μεχρι απεναντι στην επομενη, και οταν ο πατερας σου/γυναικα σου/παιδι σου πεθαινει απο οποιαδηποτε αρρωστια σχετιζεται με το αγχος και τη κακουχια μιας ΑΚΟΜΑ οικονομικης κρισης και βγαζεις δεν βγαζεις το μηνα θα αλλαξεις τροπαρι.

Δωσε μου ΕΝΑ λογο για τον οποιο μια ελευθερη αγορα να μην επιτρεπει την παιδικη εργασια. Ενα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ιστορικά αν το πάρουμε ο καπιταλισμός κινείται ανάμεσα σε περιόδους ρύθμισης και φιλελευθεροποίησης.Ο λόγος αυτής της μετακίνησης συνήθως είναι ένα σημαντικό γεγονός που αλλάζει το πολιτικό/οικονομικό πνεύμα της εποχής. Αυτό το γεγονός συνήθως είναι μια κρίση.
Ο μεγαλύτερος κίνδυνος που βλέπω(σε όχι και τόσο μεγάλο βάθος χρόνου) είναι η αυτοματοποίηση της εργασίας και το πλεονάζον εργατικό δυναμικό που δε θα μπορεί να απασχοληθεί ή θα απασχολείται με πολύ χαμηλές αποδοχές γιατί δε θα υπάρχει ζήτηση.Αυτή η κατάσταση δυνητικά θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα new age προλεταριάτο(sic) αλλά αυτό δε θα συμβεί.Από πολλούς ας πούμε(μεταξύ άλλων Musk,Zuckerberg) έχει υποστηριχτεί το Universal Basic Income που μπορεί ακόμα να μην ''βγαίνει'' οικονομικά(debatable) αλλα κάποια στιγμή θα γίνει αναγκαιότητα όχι για κοινωνικούς λόγους αλλά για λόγους επιβίωσης του συστήματος



Δωσε μου ΕΝΑ λογο για τον οποιο μια ελευθερη αγορα να μην επιτρεπει την παιδικη εργασια. Ενα.
Εσυ γιατι να στειλεις το παιδι σου να δουλεψει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.




Εσυ γιατι να στειλεις το παιδι σου να δουλεψει?

Ανάγκες πάντα θα υπάρχουν ,πόσο μάλλον αν ψωμολυσάς.Το οποίο και το σύστημα σε κάνει να ψωμολυσσάς.Οπότε και κάποιοι ενδέχεται και να στείλουν το παιδί τους να δουλέψει.Για πες,ποιός φταίει για αυτό;Αυτός που αναγκάζεται ,για να επιβιώσει αυτός και το παιδί του ή αυτός που σε αναγκάζει;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ανάγκες πάντα θα υπάρχουν ,πόσο μάλλον αν ψωμολυσάς.Το οποίο και το σύστημα σε κάνει να ψωμολυσσάς.Οπότε και κάποιοι ενδέχεται και να στείλουν το παιδί τους να δουλέψει.Για πες,ποιός φταίει για αυτό;Αυτός που αναγκάζεται ,για να επιβιώσει αυτός και το παιδί του ή αυτός που σε αναγκάζει;


Δηλαδή άμα υπάρχει ανάγκη μπορείς να πουλήσεις και το παιδί σου για σκλάβο; Οσο ανήθικος είναι ο επιχειρηματίας που θα το πάρει σε ένα πλοίο στα διεθνή ύδατα να φτιάχνει ρούχα για 1$ την ημέρα άλλο τόσο ανήθικος είσαι εσύ σαν γονέας που το πούλησες εκεί.Μερικοί εδώ μέσα κάνετε επίκληση στο συναίσθημα ότι τάχα μου στο καπιταλισμό τα παιδιά δουλεύουν σκλαβάκια σε εταιρείες γιατί έχουμε ανάγκη λόγω κρίσης.Αλήθεια τι ποσοστό των παιδιών που μένουν σε δυτικές καπιταλιστικές χώρες δουλέυουν μαύρα και ανασφάλιστα σε σχέση με χώρες που υπάρχουν απομηνάρια του κομμουνισμού όπως η Κούβα και το Βιετνάμ ή η Βόρεια Κορέα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δηλαδή άμα υπάρχει ανάγκη μπορείς να πουλήσεις και το παιδί σου για σκλάβο; Οσο ανήθικος είναι ο επιχειρηματίας που θα το πάρει σε ένα πλοίο στα διεθνή ύδατα να φτιάχνει ρούχα για 1$ την ημέρα άλλο τόσο ανήθικος είσαι εσύ σαν γονέας που το πούλησες εκεί.Μερικοί εδώ μέσα κάνετε επίκληση στο συναίσθημα ότι τάχα μου στο καπιταλισμό τα παιδιά δουλεύουν σκλαβάκια σε εταιρείες γιατί έχουμε ανάγκη λόγω κρίσης.Αλήθεια τι ποσοστό των παιδιών που μένουν σε δυτικές καπιταλιστικές χώρες δουλέυουν μαύρα και ανασφάλιστα σε σχέση με χώρες που υπάρχουν απομηνάρια του κομμουνισμού όπως η Κούβα και το Βιετνάμ ή η Βόρεια Κορέα;

Το ΕΣΥ στο επιστρέφω.
Δεν είπα ποτέ ότι θα το έκανα εγώ.
Το ότι όμως δεν θα το έκανα εγώ , δεν αποκλείει ότι άνετα αν βρεθεί σε ανάγκη κάποιος θα το κάνει.Και το κάνουν συνέχεια.Ακριβως επειδη εξαναγκάζονται.

Και εγω ποτέ δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα,εκτός αν το διευκρινίσω.Μιλάω παγκοσμοίως.Δεν ζούμε μόνο εμείς σε αυτόν τον πλανήτη,Τι...μόνο εμείς ζούμε;:eek:

Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν σαν σκλαβάκια στον κόσμο.Αν το πεις,πρέπει επειγόντως να ανοίξεις τα μάτια σου!
Εκτός και αν λογαριάζεις σαν ανθρώπους μόνο τους δυτικούς.Έπεσα μέσα ναι;
Φαίνεται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το ΕΣΥ στο επιστρέφω.
Δεν είπα ποτέ ότι θα το έκανα εγώ.
Το ότι όμως δεν θα το έκανα εγώ , δεν αποκλείει ότι άνετα αν βρεθεί σε ανάγκη κάποιος θα το κάνει.Και το κάνουν συνέχεια.Ακριβως επειδη εξαναγκάζονται.

Και εγω ποτέ δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα,εκτός αν το διευκρινίσω.Μιλάω παγκοσμοίως.Δεν ζούμε μόνο εμείς σε αυτόν τον πλανήτη,Τι...μόνο εμείς ζούμε;:eek:

Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν σαν σκλαβάκια στον κόσμο.Αν το πεις,πρέπει επειγόντως να ανοίξεις τα μάτια σου!
Εκτός και αν λογαριάζεις σαν ανθρώπους μόνο τους δυτικούς.Έπεσα μέσα ναι;
Φαίνεται.


Ναι μόνο που στις καπιταλιστικές οικονομίες (Δύση) το ποσοστό των παιδιών που εργάζονται είναι το 1/10 σε σχέση με μη καπιταλιστικές κοινωνίες.Αυτη είναι η διαφορά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ναι μόνο που στις καπιταλιστικές οικονομίες (Δύση) το ποσοστό των παιδιών που εργάζονται είναι το 1/10 σε σχέση με μη καπιταλιστικές κοινωνίες.Αυτη είναι η διαφορά.


:laugh:
Η άγνοια σου,είναι αξιοθαύμαστη! Ποιά είναι η ΜΗ καπιταλιστική κοινωνια;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι δεν ειναι, οι αγορες αναφεθουν ελευθερες οδηγουν σε συχνες πυκνες διορθωσεις που τις ονομαζουμε οικονομικες κρισεις και εχουν θυματα εκατομμυρια καθε φορα.

Το γεγονος οτι εσυ δεν εχασες κανεναν ανθρωπο στην κριση του 08 δεν σημαινει οτι δεν θα φας ενα καυλι απο δω μεχρι απεναντι στην επομενη, και οταν ο πατερας σου/γυναικα σου/παιδι σου πεθαινει απο οποιαδηποτε αρρωστια σχετιζεται με το αγχος και τη κακουχια μιας ΑΚΟΜΑ οικονομικης κρισης και βγαζεις δεν βγαζεις το μηνα θα αλλαξεις τροπαρι.

Δωσε μου ΕΝΑ λογο για τον οποιο μια ελευθερη αγορα να μην επιτρεπει την παιδικη εργασια. Ενα.

Σωστά, πάλι καλά που όταν η κυβέρνηση επεμβαίνει και διορθώνει τα πράγματα δεν έχουμε οικονομικές κρίσεις. Το 2008 μάλλον το φαντάστηκαμε. Αλήθεια τον ρόλο που παιξαν τα κυβερνητικά προγράμματα στις κρίσεις τον γνωρίζεις; Η συνεχόμενη διάσωση τραπεζών και λοιπόν μεγάλο επιχειρήσεων από το κράτος να φανταστώ είναι κι αυτό κομμάτι της ελεύθερη αγοράς έτσι; Οι ταριφες και τα οι ευνοϊκή νομοθεσία η οι χρηματικές επιδοτήσεις προς συγκεκριμένες επιχειρήσεις είναι και αυτό ελεύθερη αγορά σωστά;

Ο κύριος λόγος που δεν προσλαμβάνει κάνεις παιδιά είναι γιατί δεν συμφέρει να τα προσλάβεις.

Α ξέρω ξέρω ξέρω ο κόσμος είναι τόσο γαμησετα κακός που σε μια ελεύθερη αγορα χωρίς το καλό κράτος τα παιδιά αντί να πηγαίνουν στο σχολείο θα δουλεύανε στην φάμπρικα από τα 10 τους. Και αφού ο κόσμος είναι τόσο γαμησετα κακός έχω κι άλληια ιδέα. Ας δώσουμε στον κόσμο το δικαίωμα να εκλεγεί αντιπροσώπους οι οποίοι θα δημιουργούν νόμους που θα είναι εφαρμοσιμοι δια της βίας.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ανάγκες πάντα θα υπάρχουν ,πόσο μάλλον αν ψωμολυσάς.Το οποίο και το σύστημα σε κάνει να ψωμολυσσάς.Οπότε και κάποιοι ενδέχεται και να στείλουν το παιδί τους να δουλέψει.Για πες,ποιός φταίει για αυτό;Αυτός που αναγκάζεται ,για να επιβιώσει αυτός και το παιδί του ή αυτός που σε αναγκάζει;
Δεν θα ασχοληθω με το αν "το συστημα" σε κανει να ψομολυσάς (συγκριτκα με τι κιολας?) και τις ασχετες κατηγοριες που ριχνεις. Το point μου ειναι οτι στελνεις το παιδι σου να δουλεψει επειδη εχεις τραγικη αναγκη, οχι επειδη ετσι σου κατεβηκε ή απλα επειδη δεν υπαρχει νομος που να το απαγορευει. Ποιος γονιος θελει να δουλευει το παιδι του? Οποτε το επιχειρημα που πεφτει συχνα-πυκνα για την απαγορευση ή μη της παιδικης εργασιας στην ελευθερη αγορα ειναι λιγο ανουσιο, αν οχι επιζημιο καθως αγνοει την κατασταση αυτων που το εχουν απελπιστικα αναγκη.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το ΕΣΥ στο επιστρέφω.
Δεν είπα ποτέ ότι θα το έκανα εγώ.
Το ότι όμως δεν θα το έκανα εγώ , δεν αποκλείει ότι άνετα αν βρεθεί σε ανάγκη κάποιος θα το κάνει.Και το κάνουν συνέχεια.Ακριβως επειδη εξαναγκάζονται.

Και εγω ποτέ δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα,εκτός αν το διευκρινίσω.Μιλάω παγκοσμοίως.Δεν ζούμε μόνο εμείς σε αυτόν τον πλανήτη,Τι...μόνο εμείς ζούμε;:eek:

Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν σαν σκλαβάκια στον κόσμο.Αν το πεις,πρέπει επειγόντως να ανοίξεις τα μάτια σου!
Εκτός και αν λογαριάζεις σαν ανθρώπους μόνο τους δυτικούς.Έπεσα μέσα ναι;
Φαίνεται.

Υπάρχουν σκλαβάκια στην Βόρεια Κορέα,το Βιετνάμ και την Αφρική που δουλεύουν αλλά δουλεύουν γιατί οι δικτάτορες που υπάρχουν σε αυτές κατά ένα μεγάλο ποσοστό το επιβάλλουν εξαναγκαστικά.Τι σχέση έχει αυτό όμως με το καπιταλισμό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Averkina εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει για πες μου ένα οικονομικό σύστημα καλύτερο από τον καπιταλισμό.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μην μου πεί τώρα κανένας το επιχείρημα του ''εεε οι καπιταλιστικές εταιρείες απασχολούν παιδιά για να παράγουν προϊόντα για 1$'' γιατί το βορειοκορεατάκι που δουλεύει στις φυτείες ρυζιού της χώρας του δεν το κάνει για να εξαχθεί το ρύζι με την επωνυμία Barilla αλλά για να θρέψει τον υποσιτισμένο λαό της Βόρειας Κορέας που λόγω της περιορισμένης παραγωγής δικαιούται και περιορισμένη ποσότητα ρυζιού απο το καθεστώς και φυσικά δεν το κάνει γιατί το θέλει το ίδιο αλλά γιατί του το επιβάλλει το καθεστώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top