Πατρινό Μπουργέτο

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει τί μανία υπάρχει στην ελληνική κοινωνία με το μακαρονοσουφλέ! Σε όποιο τραπέζι κι αν πας, ό,τι φαγητό κι αν υπάρχει, σου βάζει δίπλα κι ένα "σουφλέ" (δηλ. μακαρόνια ογκρατέν). Ένα φαγητό το οποίο έχει μία γεύση η οποία δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω άσχημη βέβαια, αλλά είναι τόσο προβλεπόμενη ώστε να ποικίλει ανάλογα με το αν χρησιμοποίησες κρέμα γάλακτος πλήρη ή λάιτ ή γάλα, αν έβαλες αυγό ή όχι ή αν έβαλες τυρί ρεγκάτο ή κάτι άλλο. Άλλος το κάνει πιο ελαφρύ, άλλος πιο βαρύ αλλά η ουσία είναι μία: Το γάλα ή η κρέμα γάλακτος καλύπτει τα πάντα, το τυρί όταν κρυώσει γίνεται λάστιχο, τα αλλαντικά φορτώνουν το φαγητό με πολλά λιπαρά αλλά λίγη ουσιαστικά γεύση αφού όπως είπα το γάλα καλύπτει τα παντα. Δε θέλω βέβαια να κατηγορήσω κάποιον που του αρέσει απλώς εξέφρασα τη δική μου άποψη πάνω σε αυτό το φαγητό. Ήθελα λοιπόν να προτείνω έναν πολύ ωραίο και εύκολο τρόπο να μαγειρέψει κανείς ψάρι, το μπουργέτο το οποίο μάλιστα είναι και φαγητό της Πάτρας:

Μπουργέτο

1,5 κιλό γαλέος
1 φλυτζάνι λάδι
1-2 λεμόνια
0,5 κεφάλι σκόρδο
αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

Κόβουμε το γαλέο με μερίδες, τον πλένουμε, και τον αλατοπιπερώνουμε. Τον βάζουμε σε μια σουπιέρα και ρίχνουμε το χυμό των λεμονιών. Βάζουμε σε κατσαρόλα το λάδι, το σκόρδο ψιλοκομμένο και το γαλέο με το λεμόνι να βράσουν σε σιγανή φωτιά και να μείνη το ψάρι με το λάδι του. Στο τέλος προσθέτουμε και μισό κουταλάκι τριμμένη ρίγανη. Το φαγητό γίνεται με οποιοδήποτε άλλο ψάρι είτε είναι μεγάλο είτε μικρό. Πολύ ωραίο μπουργέτο κάνουν οι γαύροι.

Καλή όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top