Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δε θα αναφερθώ στο σύνολο των γυναικείων φιλιών αλλά σε ένα μοτίβο που έχω παρατηρήσει και που ίσως εξηγεί εν μέρει τη στάση που έχει διαμορφωθεί για αυτές. Λοιπόν, νομίζω ότι μία φιλία μεταξύ δύο γυναικών διαφέρει από αυτή μεταξύ δύο ανδρών ως προς το θέμα της οικειότητας και των ορίων. Σκεφτείτε δύο κοπέλες με τις εκδηλώσεις οικειότητας στον υπερθετικό βαθμό: φιλιά, αγκαλιές, μαζί μέχρι και στα δοκιμαστήρια των καταστημάτων, συνεχής επικοινωνία, αμοιβαίες εξομολογήσεις, δράμα, όρκοι αιωνίας πίστης κτλ. Σκεφτείτε αντιστοίχως δύο άνδρες. Τα πράγματα σαφώς και είναι πιο ήπια, ακόμα και στον υπερθετικό τους βαθμό, ναι; Και ρωτώ, σε ποια από τις δύο σχέσεις που περιέγραψα είναι πιο πιθανό να προκληθούν παρεξηγήσεις; Νομίζω στις σχέσεις μεταξύ γυναικών. Τα δύο άκρα πάντοτε φλερτάρουν μεταξύ τους. Η πλήρης εξιδανίκευση οδηγεί στην πλήρη απαξίωση και απομυθοποίηση και γι'αυτό ίσως πολλές πρώην "κολλητές" φτάνουν στο σημείο να μη μιλιούνται καν.

Bonus: Μία πικάντικη εξελικτική εκδοχή που εξηγεί το λόγο που οι γυναικείες φιλίες συνήθως είναι έντονότερες από τις ανδρικές, είναι ότι στο μακρινό παρελθόν μας, όταν τα αρσενικά έλειπαν για κυνήγι, τα θηλυκά ...έπρεπε κάπως να βολευτούν μεταξύ τους... :whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν υπαρχουν γυναικειες φιλιες...πολυ σπανιο.. και το λεω απο προσωπικη πειρα.. δε μου χουν φερθει σωστα οπως κ γω καποιες φορες... απλα πλεον εχω μαθει και το πηγαινω πιο διπλωματικα... δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι η πλειοψηφια των φιλων μου ειναι αντρες... μαυτους υπαρχει επικοινωνια:D ακομα και στη Λαρισα που ηρθα ''κολλητο'' εκανα, και οχι ''κολλητη''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Πολλές γυναίκες λένε ότι δεν υπάρχει γυναικεία φιλία και οι πιο στενοί τους φίλοι είναι άντρες. Την ίδια στιγμή πολλοί άντρες λένε ότι φιλία μεταξύ άντρα και γυναικας δεν υπάρχει. Αν ισχύουν και τα δυο τότε οι γυναίκες δεν έχουν ούτε φίλους ούτε φίλες και η μόνη στενή παρέα που κάνουν είναι με τον εκάστοτε γκόμενο, ενώ πραγματική φιλία υπάρχει μόνο μεταξύ ανδρών. Μήπως είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μια χαρά φιλία υπάρχει μεταξύ γυναικών, απλά πρέπει να ξέρεις να διαλέγεις τους φίλους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σωστά! Η μέθοδος της αυτουποτίμησης δεν ενδείκνυται διότι συνήθως μπερδεύει την αιτία με το αποτέλεσμα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ένας φίλος μου πρόσφατα είπε κάτι πολύ σοφό.

"Μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ γυναικών, για όσο χρονικό διάστημα αυτές έχουν διαφορετικά γούστα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό!!!!! Να προσθέσω ότι ισχύει μέχρι την ηλικία ...άντε το πολύ των 20!
Μετά υπάρχει απίστευτη "συγκλιση" στόχων! Ανατριχιαστικό.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Λένε ότι το μ.... σέρνει καράβι

Να και η απόδειξη:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ γυναικων που εχουν αντρικο τροπο σκεψης.η γυναικες εχουν εναν πολυπλοκο μηχανισμο στον εγκεφαλο τους,μπλεκουν την λογικη και το συναισθημα και την ηθικη και τα πανε απο εδω τα πανε απο εκει......ενω ο αντρας σου λεει:ενα κι ενα κανουν δυο!ετσι απλα!δεν σκεφτεται την εκδοχη του ενα,του τρια,του τεσσερα κ.ο.κ.η γυναικα τα ψιλομπερδευει λιγο γι αυτο και χανεται.
προσωπικα παντως αν εξαιρεσεις την κολλητη μου ,που ειμαστε ουνα ρατσα ουνα φατσα,ολοι μου οι φιλοι(οι ανθρωποι με τους οποιοιυς μιλαω δλδ και για κατι παραπανω απο κομμωτηριο ) ειναι αντρες.ισως και να ετυχε δεν ξερω.αλλα στον δικο μου κυκλο ,καταρχας οι αντρες εχουν χιουμορ,ενω οι γυναικες παρεξηγουνται με το παραμικρο και δευτερον σε ρωτανε τι κανεις σε χτυπανε στον ωμο και το εννοουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Η γυναίκα όταν έχει γκόμενο γίνεται τόσο ανταγωνιστική και καχύποπτη που όλα τα βλέπει περίεργα, μίλησες στο αγόρι της; Κάτι τρέχει. Είσαι ψυχρή μαζί του για να μην την κάνεις να νιώθει άσχημα; Πάλι κάτι τρέχει και της ρίχνεις στάχτη στα μάτια. Οι μόνες φίλες που έχω είναι στην ηλικία της μαμάς μου. Μόνο αυτές δε με βλέπουν ανταγωνιστικά και μπορώ να συμβουλευτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Που συμβαίνουν όλα αυτά κι εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι;

Κολλάει μου φαίνεται πολύ το γνωστό : Μάχαιραν έδωκας, μάχαιραν θα λάβεις.. αλλά θα γίνω κακιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Που συμβαίνουν όλα αυτά κι εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι;

Εκεί...έξω! Αλλά μην ανησυχείς, στην εικονική πραγματικότητα του internet όλα είναι τέλεια!
Και οι "απόψεις" όλων (σχεδόν) τέλειες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Που συμβαίνουν όλα αυτά κι εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι;

Κολλάει μου φαίνεται πολύ το γνωστό : Μάχαιραν έδωκας, μάχαιραν θα λάβεις.. αλλά θα γίνω κακιά.


Αυτή την απορία την έχω και εγώ! Αλλά ξέχασα ζω στο δικό μου ροζ συννεφάκι... :Χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εκεί...έξω! Αλλά μην ανησυχείς, στην εικονική πραγματικότητα του internet όλα είναι τέλεια!
Και οι "απόψεις" όλων (σχεδόν) τέλειες ;)
Ουφ ησύχασα.. γιατί φοβήθηκα μη μάθουν οι facebookfriends μου το "in relationship with μου" και του στείλουν κεράσματα κρυφά από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Διαφωνώ στο ότι όταν η γυναίκα έχει σχέση αποτρελαίνεται.:PΑλλά νομίζω ότι ισχύει το ότι οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές (με πολλές διακυμάνσεις). Θα ξαναπώ αυτό που είχα πει και παλιότερα, δεν είναι ότι δεν έχω φίλες ή ότι δεν τις αγαπώ, αλλά για τις γυναίκες οι φίλοι στον κατάλογο προτεραιοτήτων είναι κάτω από: σύντροφο (ή σεξουαλικό παρτενέρ), οικογένεια, δουλειά, νοικοκυριό, χόμπυ. Κι από τότε που το κατάλαβα και σταμάτησα να έχω πολλές απαιτήσεις από φίλες είμαι πολύ πιο χαρούμενη, ισορροπημένη και περνάω καλύτερα τόσο με αυτές, όσο και χωρίς αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Διαφωνώ στο ότι όταν η γυναίκα έχει σχέση αποτρελαίνεται.:PΑλλά νομίζω ότι ισχύει το ότι οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές (με πολλές διακυμάνσεις). Θα ξαναπώ αυτό που είχα πει και παλιότερα, δεν είναι ότι δεν έχω φίλες ή ότι δεν τις αγαπώ, αλλά για τις γυναίκες οι φίλοι στον κατάλογο προτεραιοτήτων είναι κάτω από: σύντροφο (ή σεξουαλικό παρτενέρ), οικογένεια, δουλειά, νοικοκυριό, χόμπυ. Κι από τότε που το κατάλαβα και σταμάτησα να έχω πολλές απαιτήσεις από φίλες είμαι πολύ πιο χαρούμενη, ισορροπημένη και περνάω καλύτερα τόσο με αυτές, όσο και χωρίς αυτές.


να αγιασει το στομα σου!εγω αργησα να το καταλαβω πολυ!κι ολο ελεγα μα γιατι δεν παιρνει ποτε εκεινη τηλεφωνο;μα παλι δεν προλαβαινει να παμε σινεμα;ποτε θα τον πιουμε τον ρημαδοκαφε!αλλα μετα οκ!τα καταλαβα ολα!και εμαθα να ζηταω οσα μπορουν να μου δωσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μια χαρά φιλία υπάρχει μεταξύ γυναικών, απλά πρέπει να ξέρεις να διαλέγεις τους φίλους σου.

Όπως και όλα στη ζωή.

Πιστεύω ότι όσες δηλώνουν πληγωμένες κατα συρροή (γιατί δεν αποκτάς μια γενική άποψη από ένα τυχαίο περιστατικό αλλά από αλλεπάληλα γεγονότα) ότι ή οι ίδιες δεν ξέρουν πολύ καλά να συμπεριφέρονται σε φίλες, ή έχουν σταθεί εξαιρετικά άτυχες ή δεν έχουν ανάγκη τη φιλία με το ίδιο φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poison

Νεοφερμένος

Η poison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και βεβαια υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικών. Απλά συμφωνώ ότι πρέπει να διαλέγεις τους φίλους σου. Ακόμα και αν σε "μαχαιρώσουν πισώπλατα", κάνεις μια ανασκόπηση για το αν φέρεισ και εσύ μερίδιο ευθύνης ή αν σου είχε ήδη δείξει στοιχεία του χαρακτήρα της και εσυ απλά δεν τα είδες. Αν τα έβλεπες θα είχες αποφύγει την απογοήτευση γιατί δεν θα είχες επενδύσει σε ένα τέτοιο άνθρωπο, ανεξαρτήτου φύλου. ούτως ή αλλιώς τίποτα δεν μένει στάσιμο, οι σχέσεις αλλάζουν, γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν, άρα και ο κάθε ένας από μας πρέπει να εξετάζει ανα τακτά χρονικά διαστήματα ποιοί θα είναι δίπλα του. Αυτή η εξέταση είναι προϊόν ζύμωσης με τα εκάστοτε άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γυναικεια φιλια:πιο δυσκολο και σπανιο να πετυχει αλλα ΑΝ πετυχει είναι πολυ στενοτερη απο την αντρικη...

αντρικη φιλια:πιο ευκολη και συχνη ,πιο πρακτικη αλλα εκ φυσεως δεν ερχομαστε τοσο κοντα και σωματικα και συναισθηματικα,κραταμε καποια στοιχεια αυστηρα προσωπικα...


κοινως δεν τα λεμε όλα στο φιλο μας ούτε χαιδευομαστε τοσο κλπ,όπως κανουν οι φιλες μεταξυ τους...

γιαυτο και η γυναικεια ομοφυλοφιλια φαινεται πιο δυσκολα απο την αντρικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ντιφάιν φρεντσιπ .ενα μιγμα διασκεδασης, αλληλοβοηθειας και εμπιστοσυνης ? δυσκολο να το βρεις μακροπροθεσμα γενικα . ανεξαρτητως φυλου . τα χω κανει λαμπογυαλο και με γυναικες φιλες και με αντρες φιλους , για διαφορους λογους !αυτη τη στιγμη το κοντινοτερο σε μενα ατομο του φιλικου περιβαλλοντος ειναι αντρας, εδω και τεσσερα χρονια, αλλα και παλι διατηρω επιφυλαξεις για την εξελιξη της φιλιας μας. οχι λογο του ατομου , μιας που ειναι ατομο που εκτιμω βαθυτατα, αλλα παντα θα γινει η στραβη.. τωρα το πως θα το χειριστουνε και οι 2 και το αν θα σταματησει εκει η θα συνεχισει η φιλια βλεποντας και κανοντας ( ανεξαρτητως φυλου ) . ο καθενας τελικα εχει διαφορετικα κριτηρια και εκει βασιζεται το βαθος και ο χρονος της φιλιας ( και παλι ανεξαρτητως φυλου ):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top