Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Πλεονεκτήματα

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Για ποιούς λόγους να πάρει κανείς ηλεκτρονικό τσιγάρο ;

1) Γιατί δεν είναι καρκινογόνο.
2) Έχει μόνο 4 ουσίες, και ξέρεις ποιές είναι αυτές.
3) Δεν έχει παθητικούς καπνιστές.
4) Γιατί μπορεί να το καπνίσει κανείς, μέσα σε νοσοκομείο, σε αεροδρόμια, στο αεροπλάνο και σε άλλα μέρη που απαγορεύεται το κάπνισμα.
5) Δεν μυρίζει η αναπνοή μας.
6) Δεν κιτρινίζουν τα χέρια μας.
7) Δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό τη στοματική υγιεινή (κατάλληλο για ανθρώπους που έχουν οδοντικά εμφυτεύματα)
8.) Γιατί δεν κινδυνεύει κανείς να βάλει φωτιά στο σπίτι, το αυτοκίνητο κλπ.
9) Γιατί έχει ωραίες γεύσεις διαθέσιμες
10) Γιατί κόβει τον τσιγαρόβηχα
11) Γιατί είναι γκομενο-μαγνήτης
12) Γιατί είναι μεγάλη μαγκιά να κόβεις το πραγματικό τσιγάρο.
13) Γιατί δεν χρειάζεται να ψάχνεις περίπτερο στη μέση της νύχτας
14) Γιατί περιορίζεις τα κέρδη των Marlboro κ' Philip Morris
15) Γιατί είναι οικονομικότερο από το κανονικό τσιγάρο
16) Γιατί έχει ασφάλεια για το ¨κάπνισμα πανικού"
17) Γιατί απομακρύνει τον κίνδυνο για Χρόνια Αναπνευστική Πνευμονοπάθεια.
18.) Γιατί δεν σου ρίχνει την στύση
19) Δεν σε αφήνει να έχεις τα συμπτώματα στέρησης της νικοτίνης
20) Γιατί είναι ασφαλέστερο από τα φάρμακα διακοπής του καπνίσματος (Zyban, Champix, κ.α.)
21) Γιατί δεν σου μειώνει την μνήμη, αλλά σου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση κ' τη συγκέντρωση.
22) Γιατί γλυτώνεις την γκρίνια της οικογένειας σου... Τέρμα το "Πρέπει να κόψεις το κάπνισμα"... Δεν είναι tobacco.
23) Γιατί δεν μυρίζει το σπίτι
24) Γιατί ταιριάζει θαύμα με " φραπέ μέτριο με γάλα"
25) Έχει καλύτερη γεύση - και σύντομα και ποικιλία στις γεύσεις
26) Μπορείς να το κρύψεις αναμμένο, ακόμα και στην τσέπη σου
27) Είναι κομψό
28.) Δεν χρειάζεσαι σπίρτα και αναπτήρα
29) Δεν χρειάζεσαι τασάκι
30) Καπνίζεις όσο εσύ επιθυμείς, και όχι όσο σου επιβάλλει το κανονικό τσιγάρο.
31) Γιατί από 30/04/08 έχω να καπνίσω κανονικό τσιγάρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
2) Έχει μόνο 4 ουσίες, και ξέρεις ποιές είναι αυτές.

4? Νικοτίνη, προπυλενογλυκόλη, και...?
Να εννοείς τις ουσίες για τη γεύση δεν νομίζω να παίζει, γιατί αυτές είναι πολύ περισσότερες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Trojy εύγε. Ειδικά τα παρακάτω είναι για μένα -μη καπνίστρια- πολύ καλοί λόγοι...

Δεν είναι καρκινογόνο, δεν έχει παθητικούς καπνιστές δεν μυρίζει η αναπνοή μας, δεν κιτρινίζουν τα χέρια μας.
Δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό τη στοματική υγιεινή. Γιατί δεν κινδυνεύει κανείς να βάλει φωτιά στο σπίτι, το αυτοκίνητο κλπ.

Γιατί είναι μεγάλη μαγκιά να κόβεις το πραγματικό τσιγάρο.

Γιατί περιορίζεις τα κέρδη των Marlboro κ' Philip Morris, γιατί απομακρύνει τον κίνδυνο για Χρόνια Αναπνευστική Πνευμονοπάθεια, γιατί δεν σου ρίχνει την στύση.

:clapup: Thumbs up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
4? Νικοτίνη, προπυλενογλυκόλη, και...?
Να εννοείς τις ουσίες για τη γεύση δεν νομίζω να παίζει, γιατί αυτές είναι πολύ περισσότερες :worry:

Προπυλενογλυκόλη, Νικοτίνη, Νερό κ' άρωμα (εσάνς) tobacco.

Λοιπόν.. καλή ιδέα του Παναγιώτη να γίνει ανεξάρτητο section για τους λόγους που είναι καλύτερο το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Θα ήθελα όμως και άλλοι φίλοι, να προτείνουν δικούς τους λόγους για τους οποίους αξίζει κανείς να κόψει το κανονικό τσιγάρο, και να δοκιμάσει με το ηλεκτρονικό.


Απλά θα κάνω edit το αρχικό post. Συνεχίστε την καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η εσάνς tobacco είσαι σίγουρος ότι αφορά μόνο μια ουσία;

Μερικοί επιπλέον λόγοι που μου έρχονται:
-Είναι πιο όμορφο και κομψό
-Μπορείς να πάρεις μια τζούρα και να το αφήσεις, δεν σε υποχρεώνει να κάνεις όσες κρατάει ένα τσιγάρο μαζεμένες ή να σπαταλάς τα χρήματα σου έχοντας το στο τασάκι να καίγεται.
-Κοστίζει λιγότερο (μακροπρόθεσμα)
-Έχει πιο ωραία γεύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εγώ έχω μια ένσταση στο 24: μπορεί να ταιριάζει με τον γλυκό φραπέ με γάλα αλλά δεν πάει καθόλου (μα καθόλου!) με τον φραπέ σκέτο που πίνω...τη μια έχεις γλύκα και την άλλη πίκρα!
Κατά τα άλλα τα συνοψίσατε περίφημα!
Ειδικά το γεγονός ότι μπορείς να το καπνίσεις παντού είναι μεγάλη υπόθεση.
Ερώτηση: πως το ανεβάζεις στην καμπίνα του αεροπλάνου; Δεν θα με σταματήσουν στον έλεγχο; Είναι μεταλλικό και θα χτυπήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει οοο,τι γραψατε, αλλα εχω μια απορια.. Εκτος απο την εμφανιση, εχει αλλη διαφορα απο τον ναργιλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει οοο,τι γραψατε, αλλα εχω μια απορια.. Εκτος απο την εμφανιση, εχει αλλη διαφορα απο τον ναργιλε?

Δεν έχει καπνό (tobacco).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει οοο,τι γραψατε, αλλα εχω μια απορια.. Εκτος απο την εμφανιση, εχει αλλη διαφορα απο τον ναργιλε?

Πέρα από τη γεύση, η μόνη διαφορά που έχει ο ναργιλές με το κανονικό τσιγάρο, είναι ότι δεν έχει τα πυρακτωμένα σωματίδια ατελούς καύσης που φτάνουν στο κατώτερο αναπνευστικό και είναι υπεύθυνα για ένα μεγάλο κομμάτι της ζημιάς στο αναπνευστικό..
Πρώτο ερώτημα, ο ναργιλές είναι υγιεινός ... OXI
Δεύτερο ερώτημα, αξίζει να μάθω μερικά πράγματα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ; Αν κάποιος από τους παραπάνω λόγους ταιριάζει στο lifestyle σου, αξίζει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο..

Καλή τύχη και καλό διάβασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τοξικά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα: https://www.news247.gr/a/5!95508
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είναι Ο,τι πιο ψεύτικο έχω δει ποτέ μου.
Ασε που είναι αδύνατο να το βάλεις στο στόμα, με έπιασε αηδία.

καλύτερα κόφτε το.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι Ο,τι πιο ψεύτικο έχω δει ποτέ μου.
Ασε που είναι αδύνατο να το βάλεις στο στόμα, με έπιασε αηδία.
Αυτά που έχουν έρθει στην Ελλάδα, είναι οι χειρότερες μάρκες. Εξαίρεση ΙΣΩΣ να αποτελεί το gamucci. Ωστόσο σχεδόν όλα έχουν πολλά μικρό προβληματάκια.

Δυστυχώς ενώ είναι μια καλή ιδέα το ηλεκτρονικό τσιγάρο, η υλοποίηση έγινε με τόσο πρόχειρο και φτηνό τρόπο που αυτοκαταστράφηκε.

καλύτερα κόφτε το.;)
Δεν είναι εύκολο ... Μην τους το παρουσιάζουμε ως κάτι τόσο εύκολο ... δεν είναι σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολο ... Μην τους το παρουσιάζουμε ως κάτι τόσο εύκολο ... δεν είναι σε καμία περίπτωση.


σε εμένα το λες?
Εγώ κοιμάμαι με το τσιγαρο παραμάσχαλα.
εθισμένη ως το κόκκαλο. εδώ και αρκετά χρόνια, απο πολύ πολύ μικρή στο σχολείο.

Μια φορά σκεφτηκα να το κόψω.
Στη δική μου περίπτωση αν θα το έκοβα ποτέ θα το κανα μαχαίρι, αλλιώς δε θα μπορούσα και θα ήταν πολύ επώδυνο πιστεύω.
εΊΝΑΙ ενα μείον μου, ελάττωμα που δύσκολα κόβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στη δική μου περίπτωση αν θα το έκοβα ποτέ θα το κανα μαχαίρι
Μαχαίρι, όντως είναι η καλύτερη μέθοδος για τους πράγματι εθισμένους. Έτσι το κατάφερα και εγώ πριν κάμποσες μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markezana

Νεοφερμένος

Η markezana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά εδώ και δύο εβδομάδες χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγαρό...
Δεν έχω ανάγκη να ξανακάνω τσιγάρο κανονικό...
Πιστεύω είναι ότ καλήτερο..ακόμα και για χρόνια καπνιστές που έχουν εθιστεί..
Αν εχει κάτι αρνητικό είναι που αν σου τελειώσει η μπαταρία και είσαι έξω...τι κάνεις?!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν εχει κάτι αρνητικό είναι που αν σου τελειώσει η μπαταρία και είσαι έξω...τι κάνεις?!!
O λόγος που δεν με είχε βοηθήσει αυτή η συσκευή ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο σε ικανοποιει μονο στην περιπτωση που κανεις ηδη πολυ ελαφρια τσιγαρα.
Διαφορετικα ειναι σα να ρουφας αερα κοπανιστο.

Το θεμα της μπαταριας δε λυνεται με το να εχεις μαζι σου αλλη μια, η οποια να ειναι ηδη φορτισμενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markezana

Νεοφερμένος

Η markezana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.


Το θεμα της μπαταριας δε λυνεται με το να εχεις μαζι σου αλλη μια, η οποια να ειναι ηδη φορτισμενη?


Δηλαδή να πάρω 2 τσιγάρα;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ειμαι εδω και 2-3 μηνες περηφανος ατμιστης!!!
τα πραγματα εχουν αλλαξει απο πριν 2 χρονια, οι συσκευες ειναι πια πιο καλες, οι γευσεις απειρες, και δεν αναγκαζεσαι να ανησυχεις για μπαταριες κλπ.

Θα γραψω πιο αναλυτικο ποστ αμα παω σπιτι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το σκέφτηκα κι εγώ με τις κρίσεις ακαπνίας που τρώω τώρα τελευταία. Αναμένουμε post σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top