Ανοίγοντας την πόρτα στην καριέρα...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το λοιπόν...
Είμαι μικρή. Σε ένα μήνα παρά μία μέρα γίνομαι 25.
Αλλά...
Έχω κλείσει το κεφάλαιο "σπουδές", έκανα το δίπλωμά μου, έκανα και μεταπτυχιακό... και τώρα τελειώνει και η πρακτική...

Πολλές φορές αγανακτώ με πολλά πράγματα. Με τις ώρες, που είναι 8.5 καθαρή εργασία, άρα το 10ωρο το κλείνω στο γραφείο...
Με το ότι στην Ελβετία οι αρχιτέκτονες είναι οι Αδικημένοι των πολυτεχνικών, ειδικά οικονομικά, αλλά και σε θέμα αναγνώρισης... μιας και ένας που έχει κάνει ΤΕΙ αρχιτεκτονικής ή τη μαθητεία, παίρνει τα ίδια ή και παραπάνω, γιατί εμείς θεωρούμαστε πολύ θεωρητικοί...

Και αναρωτιέμαι... Είμαι απλά στη φάση τη μετεφηβική, που θέλω το καλύτερο;
Ή έχω δίκιο να ψάχνομαι και να αναρωτιέμαι;

Σε λίγο καιρό (όπου να 'ναι δηλαδή) θα υπογράψω για κανονική θέση.
Έλα όμως που δεν ξέρω, κάτι δε μου κάθεται...

Τι θα κάνατε εσείς;
Τι περιμένετε από τη δουλειά σας, ειδικά στην αρχή της καριέρας;
Μήπως πρέπει στην αρχή να "υποφέρουμε" έτσι κι αλλιώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τι θα κάνατε εσείς;
Τι περιμένετε από τη δουλειά σας, ειδικά στην αρχή της καριέρας;
Μήπως πρέπει στην αρχή να "υποφέρουμε" έτσι κι αλλιώς;
οι αρχιτέκτονες είναι ανεπιθύμητοι εκεί, οι άλλοι εδώ, κλπκλπκλπ. Θες ιδιωτικό τομέα? Δε πά να τέλιωσες με 10, θα είσαι στο ίδιο τσουβάλι με όλους τους άλλους.
Τουλάχιστον εσύ, ξεκινάς τη καριέρα σου στο αντικείμενό σου. Ξέρεις τι αβαντάζ σου δίνει αυτό για τις επόμενες δουλειές σου?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αυτό είναι ατού... Κάπου σκέφτομαι ότι οκ, έχω ένα μάστερ θεωρητικό, αλλά θα έχω πρακτική εμπειρία σε περιβάλλον δουλειάς και σκέψης... πολύ πρακτικό. Ειδικά για αρχιτεκτονική.
Αλλά αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ναι, αυτό είναι ατού... Κάπου σκέφτομαι ότι οκ, έχω ένα μάστερ θεωρητικό, αλλά θα έχω πρακτική εμπειρία σε περιβάλλον δουλειάς και σκέψης... πολύ πρακτικό. Ειδικά για αρχιτεκτονική.
Αλλά αξίζει;
ΟΦΚΟΡΣ. Η μόνη περίπτωση που θα το σκεφτόσουν θα ήταν να έχεις δύο ή τρεις παραπλήσιες προτάσεις για δουλειά.

Αλήθεια, τώρα που τελιώνει η πρακτική σου, έχεις κάνει ενέργειες να δεις τι ψάρια πιάνεις σε άλλες παρόμοιες εταιρείες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα σε πληγώσω πολύ αν σου πω ότι στο επάγγελμα σου δεν πρόκειται να δουλέψεις ποτέ σου 8ωρο? :/:

Αν ήσουν Ελλάδα δε θα είχες ΚΑΝ δουλειά στο αντικείμενο σου...
και θα δούλευες στάνταρ και παραπάνω χωρίς να το πληρώνεσαι ΦΥΣΙΚΑ
Αρα... ήδη ξεκινάς με πολύ καλές προοπτικές


Και ναι στην αρχή της καριέρας "υποφέρεις" έτσι κι αλλιώς λίγο έως πολύ....
Μετά από αρκετά χρόνια θα μπορέσεις να θέσεις τα δικά σου "όρια" στη δουλειά εφόσον πλέον θα είσαι "κάποια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Καλά για το 8ωρο συμφωνώ, ως αρχιτέκτονας όμως πιστεύω ότι θα δούλευε από την πρώτη μέρα στο αντικείμενο της, ασχέτως συνθηκών ή αν θα έκανε αυτό που πραγματικά την ελκυέι από όλο το φάσμα αυτού που σπούδασε.
Τουλάχιστόν, όλοι οι φίλοι μου Αθήνα βρήκαν αμέσω δουλειά, χωρίς γνωριμίες και τα συναφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ενέργειες δεν έχω κάνει. Αλλά θα κάνω, ειδικά αν δε μου δώσει τις συνθήκες που θέλω...

Όσο για το άλλο, νι, βλέπω ότι είμεθα καημένοι... και αναρωτιέμαι, μήπως κάπως να γίνω λίγο πιο πάουερ είτε στην κατασκευή είτε να στραφώ στο ακαδημαϊκό... θέλει χρόνο όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το ακαδημαϊκό γιατί το θες? πού προσβλέπεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βασικά πρέπει να δεις λίγο πιο... μακρυά :)

Είναι βέβαιο ότι θα επιστρέψεις Ελλάδα? ;)
Ψάχνεσαι επαγγελματικά τι να κάνεις με δεδομένο ότι θα δουλεύεις που? Ελλάδα ή Ελβετία?
Γιατί άλλες απαιτήσεις έχει η Ελληνική αγορά κι άλλες η Ελβετική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κοίτα, αυτή τη στιγμή κοιτάω για Ελβετία. Αν και εδώ είναι όπως είπα λίγο υποτιμημένοι οι ακαδημαϊκοί αρχιτέκτονες. Το οποίο με κάνει να θέλω ακόμα πιο πολύ να στραφώ στο "χαρτί" της κατασκευής ή στο ακαδημαϊκό... αλλά ως πότε θα σπουδάζω;

Για Ελλάδα... δεν ξέρω πολλά, ξέρω όμως ότι είναι η οικογένειά μου στο αντικείμενο, άρα θα είχα να ελιχθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γίδι, αν και για αρχιτέκτονες δεν έχω ιδέα όμως, νομίζω ότι είναι πολύ καλή αρχή για την δουλειά σου, κι έχοντας στο μυαλό σου ότι σε ενδιαφέρει η Ελβετία. Στην αρχή όλοι κάνουμε υποχωρήσεις, σε ωράριο και λεφτά. Και αφού όπως λες στην Ελβετία οι αρχιτέκτονες δεν θεωρούνται τόσο "ελίτ" όσο εδώ, πρέπει να παίξεις με τους κανόνες τους. Άλλωστε η εργασιακή προϋπηρεσία στο εξωτερικό θεωρείται μουράτη.

Για το ακαδημαϊκό που λες, σκέφτεσαι να κάνεις PhD;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, ακόμα δεν έχω αφήσει την ιδέα.

Θυμάμαι τον ενθουσιασμό και το πάθος που είχα για κάποιες εργασίες στη σχολή και κ άποια άλλα θέματα... και μου λείπει...

Άρα υπομονή, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω θα σου λεγα να επισπευσεις αυτο που σκεφτεσαι, να στειλεις βιογραφικα παντου, να δεις και αλλες εταιριες και πως λειτουργουν, και πως σε αντιμετωπιζουν. Ακομη κι αν εχεις δεδομενο οτι θα μεινεις στην ιδια δουλεια, καλο ειναι να κανεις μια γυρα να δεις τι παιζει σ'αυτη τη φαση. Και κατα τ'αλλα θα σου λεγα να μεινεις για δουλεια Ελβετια. Το ακαδημαϊκο εγω θα το απερριπτα αν μιλουσαμε για Ελλαδα, αλλα εκει δεν ξερω πως λειτουργουν τα πραγματα.
Εγω που ειμαι σχεδον στη θεση σου, με διαφορα το αντικειμενο, θεωρω δεδομενο οτι θα υποφερω τωρα, χωρις να με νοιαζουν απαραιτητα παντα τα ωραρια κτλ, και κανοντας ΠΟΛΛΕΣ υποχωρησεις, γιατι ξερω οτι μετα απο εναν χρονο που θα χω την ταδε προυπηρεσια θα χω πεντε θεσεις παραπανω να κοιταζω.
Θα σου λεγα να δεις με τι ορους θα δουλευεις απο δω και περα κανονικα, να κανεις εκπτωσεις σ'αυτη τη φαση στο ωραριο και τα χρηματα που σου δινουν σε οποια εταιρια σου φανει καλυτερη, γιατι τωρα ειναι η φαση που θα μπορεις να το αντεξεις και να φορτωθεις προυπηρεσια και πρακτικες γνωσεις. Και στο κατω κατω, ακομη και στη χειροτερη που δεν πανε καλα τα πραγματα, εχεις την καβατζα της Ελλαδας, οποτε δεν χρειαζεται και πολυ αγχος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θα σε πληγώσω πολύ αν σου πω ότι στο επάγγελμα σου δεν πρόκειται να δουλέψεις ποτέ σου 8ωρο? :/:

Αν ήσουν Ελλάδα δε θα είχες ΚΑΝ δουλειά στο αντικείμενο σου...
και θα δούλευες στάνταρ και παραπάνω χωρίς να το πληρώνεσαι ΦΥΣΙΚΑ
Αρα... ήδη ξεκινάς με πολύ καλές προοπτικές

Γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει 8ωρο? Αν δεν είναι στον ιδιωτικό τομέα, αλλά ανοίξει π.χ. δικό της γραφείο μετά από χρόνια,δεν θα έχει την ευκαιρία να κανονίσει αυτή ως ένα βαθμό το ωράριό της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει 8ωρο? Αν δεν είναι στον ιδιωτικό τομέα, αλλά ανοίξει π.χ. δικό της γραφείο μετά από χρόνια,δεν θα έχει την ευκαιρία να κανονίσει αυτή ως ένα βαθμό το ωράριό της?

Δυστυχώς το επάγγελμα του μηχανικού, είτε μιλάμε για μισθωτό είτε για ελεύθερο επαγγελματία, έχει πολύ άστατη ζωή - ωράρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, και ειδικά αν θέλεις να ανοίξεις δική σου δουλειά, πρέπει να επενδύσεις πολύυυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Εγώ πάντως βλέπω έναν άνθρωπο που έχει πολλάααα όνειρα ακόμα, που δεν έχει κλείσει το κεφάλαιο "σπουδές" και δεν έχει ικανοποιήσει και εκπληρώσει το 100% των επιθυμιών της. Προσπαθείς να "πείσεις" τον εαυτό σου ότι είσαι ο.κ.. ψάχνοντας επιβεβαίωση από τρίτους ; Καλό μου κάνε αυτό που ΕΣυ αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι ικανοποιημένη και θέλεις και άλλα πράγματα Δεν είναι Κακό.

** Follow your dreams:D

***Εκτός και αν είμαι "εκτός" οπότε.. θα πω τα ίδια πάνω κάτω. Είσαι μια χαρά για μένα! Για Σένα όμως Εσύ είσαι μια χαρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top