Υπολογιστές κ Δικαιώματα στον χώρο εργασίας

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πάντως για τον υπολογιστή σου...
ξέρω ότι υπάρχει τρόπος (δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται) όταν σηκώνεσαι από τη θέση σου για να πας στην τουαλέτα παράδειγμα, να ρυθμίζεις να ξεκινάει screen saver σε 15 δευτερόλεπτα ο οποίος για να φύγει απ την οθόνη να χρειάζεται να πληκτρολογηθεί κωδικός που έχεις ορίσει εσύ.
Αρα όταν πρόκειται να σηκωθείς απ τη θέση σου και να αφήσεις το πισι σου μόνο του, ενεργοποιείς τον screen saver με το password
Η κόρη θα πρέπει να κάνει ότι δουλειά έχει με την παρουσία σου.
Αν σου ζητήσει να της δώσεις το password θα της πεις ότι επειδή έχει παρατηρηθεί να χάνονται δουλειές σου απ τον υπολογιστή και να γίνονται ζημιές ... όχι ότι φταίει αυτή φυσικά αλλά ισχύει για όλους.... κανένας δεν θα κάθετε στον υπολογιστή σου χωρίς να είσαι εσύ κοντά


Για το ταμείο
ευθαίως και ευθρασώς θα πεις του αφεντικού σου
κύριε τάδε μου, με έχετε υπεύθυνη για το ταμείο αυτό.
Αυτό σημαίνει ότι μου έχετε και την ανάλογη εμπιστοσύνη
Επειδή πυκνά συχνά βρίσκεται κάποιο έλλειμα και δεν ξέρω αν οφείλετε σε δική μου απροσεξία ή αν κάποιος συνάδελφος κάνει κάτι ενώ εγώ είμαι στην τουαλέτα ή κάτι τέτοιο - εννοείται ότι δεν κατηγορώ κάποιον - θα ήθελα να σας ζητήσω 2 πράγματα
1) κλειδαριά στο ταμείο μου
2) όταν χρειάζομαι ψιλά, να σας δίνω εγώ και να μου αλλάζετε

Τέλος, αν έχεις ταμείο, υπάρχει απ το νόμο μηνιαίο ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΜΕΙΟΥ ακριβώς για να καλύπτονται αυτές οι διαφορές - λάθη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
thanks για ολα αυτα θα το ψαξω....

για το επειδομα δεν νομιζω οτι το δικαιουμε εφοσον εχω κανει συμφωνια για τον μισθο μου ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
thanks για ολα αυτα θα το ψαξω....

για το επειδομα δεν νομιζω οτι το δικαιουμε εφοσον εχω κανει συμφωνια για τον μισθο μου ετσι δεν ειναι?

αν έχεις υπογράψει σύμβαση ως ταμείας, μπορείς να πάρεις τηλ στην επιθεώριση εργασίας και να μάθεις ποιος ειναι ο βασικός μισθός για την δική σου σύμβαση με βάση την προϋπηρεσία σου, επιπλέον χρήση υπολογιστή, ξένη γλώσσα μία ή δύο, καθώς και το επίδομα ταμείου. Να δεις αν ο μισθός που έχεις συμφωνήσει είναι ίδιος ή μικρότερος από αυτόν...
Αν είναι μεγαλύτερος (που δεν το πιστεύω) το βουλώνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για τον υπολογιστή: βάζουμε πάντα password στον λογαριασμό μας (control panel, users), και όταν σηκωνόμαστε από την καρεκλίτσα μας πατάμε ctlr+alt+del, lock computer. απλά και όμορφα.

(βέβαια αν έχει λογαριασμό αδμίν η μικρά, τη πάτησες, θα μπει έτσι κι αλλιώς:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι όντως αν έχεις windows 2000 ή windows XP το ctrl+alt+del είναι το καλύτερο.

Από όσα διάβασα υποθέτω ότι η μικρή δεν έχει λογαριασμό.

Σε περίπτωση που έχετε XP και όταν πατάς ctrl+alt+del σου βγαίνει task πες μου να σου πως να κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αν έχεις υπογράψει σύμβαση ως ταμείας, μπορείς να πάρεις τηλ στην επιθεώριση εργασίας και να μάθεις ποιος ειναι ο βασικός μισθός για την δική σου σύμβαση με βάση την προϋπηρεσία σου, επιπλέον χρήση υπολογιστή, ξένη γλώσσα μία ή δύο, καθώς και το επίδομα ταμείου. Να δεις αν ο μισθός που έχεις συμφωνήσει είναι ίδιος ή μικρότερος από αυτόν...
Αν είναι μεγαλύτερος (που δεν το πιστεύω) το βουλώνεις :P

do not have your hopes up though! οι εταιρίες γενικά κάνουν διάφορες παγαποντιές (νομότυπα πάντα!) για να γλυτώνουν επιδόματα. Η προηγούμενη μου εταιρία [αν και κατεξοχήν εταιρία στην οποία χωρίς υπολογιστή δεν μπορούσες να ... δουλέψεις) είχε νομότυπα δηλωθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υποχρεούται να μας δίνει το επίδομα χρήσης Η/Υ [δεν είχε σχέση με τη θέση του καθενός μας αυτό] και προφανώς δεν μας το έδινε! Και συνήθως οι εταιρίες (μη δημίοσιες) τα ξέρουν και τα χρησιμοποιούν αυτά τα παραθυράκια και στο θέμα "επίδομα" τα δίνουν μόνο όταν απλά δεν γίνεται με κανέναν άλλο τρόπο αλλιώς:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είσαι σίγουρη ότι ήταν "δηλωμένη" με κάποιο τρόπο (άραγε με ποιον?), ή απλά ο μισθός σας ήταν πάνω από τον βασικό συν επιδόματα, όποτε ήταν καλυμμένοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
είσαι σίγουρη ότι ήταν "δηλωμένη" με κάποιο τρόπο (άραγε με ποιον?), ή απλά ο μισθός σας ήταν πάνω από τον βασικό συν επιδόματα, όποτε ήταν καλυμμένοι?


βιομηχανίας Instead of (δεν είμαι σίγουρη ακριβώς) Ιδωτικού δικαίου...ckeck από το ΤΕΕ να δείς ότι μια εταρία δηλωμένη ότι απασχολεί μηχανικούς "βιομηχανίας" (αντί το ...άλλο τέσπα) δεν είναι υποχρεωμένη να τους δίνει επίδομα 10% για χρήση υπολογιστή. (έχουν και άλλες διαφοροποιήσεις όσον αφορά ποσοστό για μαστερ, νυχτερινά κτλ που δεν τα θυμάμαι απέξω)... Και ναι είναι τσεκαρισμένο από 100 μεριές το συγκεκριμένο γιατί το είχαμε κυνηγήσει πολύ ως θέμα (κόντρα έγγραφα και ξανα κόντρα έγγραφα με το hr Για κσνα χρόνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν ήταν "βιομηχανίας", όντως δε δικαιούσασταν επίδομα υπολογιστή...τι έγινε τελικά με το θέμα? ή έφυγες προτού ακόμα βρεθεί λύση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν προχώρησε ακόμα, και δεν νομίζω ότι θα γίνει τπτ (είχαν γίνει και προσπάθειες στο παρελθόν από ότι έμαθα), μιας και η δήλωση της εταιρίας έτσι είναι πλήρως νομότυπη και -φαντάζομαι- το να δίνουν 1 ή 2% (δεν θυμάμαι) παραπάνω για τα μάστερ σε όσους έχουν, την συμφέρει περισσότερο από το να δίνει 10% παραπάνω σε όλους (!) οπότε υποθέτω ότι μέχρι το...ισοζύγιο να αλλάξει (If ever!) δεν πρόκειται να γίνει τπτ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top