7 θανάσιμα αμαρτήματα:Πόσο επιρρεπείς είστε εσείς ή οι γύρω σας και πώς τα αντιμετωπίζετε;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπάρχει όμως ένα ασυγχώρητο: η "βλασφημία του Αγίου Πνεύματος" ..
τι σημαινει ασυγχωρητο?θανατος ως τιμωρια δεν νοειται στον χριστιανισμο...αγαπατε αλληλους είπε ο Ιησους..ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ ο Θεος..αυτα υπερισχυουνπανω απο όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
τι σημαινει ασυγχωρητο?θανατος ως τιμωρια δεν νοειται στον χριστιανισμο...αγαπατε αλληλους είπε ο Ιησους..ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ ο Θεος..αυτα υπερισχυουνπανω απο όλα...

"Ασυγχώρητο" σημαίνει, ότι δε συγχωρείται, και στη προκείμενη περίπτωση, επειδή απλά εκείνος που βλασφημεί το Άγιο Πνεύμα, δεν έχει κατά νου ( ή αν θέλεις, κατ' ανάγκη) τη συγχώρεση. Κατά τα άλλα, πράγματι "Ου φονεύσεις", αλλά και γι' αυτό "όστις έδωκε μάχαιραν, μάχαιρα λαμβάνει"!
Απλούστερα δε, όποιος κουβαλάει πάνω του όπλο, το κουβαλάει για να σκοτώσει( έστω και αμυνόμενος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αρχικά θα ήθελα κάποιος που πιστεύει στο εν λόγω δόγμα ή έστω γνωρίζει , να μας ενημερώσει ποιες είναι οι αμοιβές όταν κάποιος τηρεί τους νόμους .
Μόνο για τις τιμωρίες θα μιλάμε δηλαδή ?
Για παράδειγμα αν κάποιος είναι λίγο ενάρετος θα πάρει γαλαρία , και ο πιο πολύ ενάρετος πρώτο τραπέζι πίστα ?
Τεςπα και πέρα από το χιούμορ θα με ενδιέφερε να μάθω.
Στο θέμα μας , δηλαδή τώρα πρέπει να μολογήσω δημόσια τα λάθη μου - τα πάθη μου ? Εγώ αυτό που έχω να πω είναι πως όταν είχα πρωτοακούσει πριν χρόνια πως η λαγνεία είναι θανάσιμο αμάρτημα δεν σας κρύβω πως είχα ψιλοσοκαριστεί . Γιατί είχα την μάλλον απατηλή αντίληψη πως ο αντιερωτικός άνθρωπος είναι για την πυρά . Πρώτον γιατί ζει μια ζωή δυστυχισμένη και δεύτερον και κυριότερον γιατί εκλβωβίζει μέσα σε αυτήν και τον κάθε ταλαίπωρο σύντροφο που θα τύχει στο δρόμο του .

Τώρα εγώ που έχω που και που λίγο από το πρώτο και μάλλον μόνιμα από το δεύτερο τι προτείνετε στην περίπτωσή μου ?
Πρώτα να τηγανιστώ σε καζάνι με λάδι για ψιλοσωτάρισμα με μια εσάνς φυστικοβούτυρου και μετά φωτιά και θειάφι στους προσκυνημένους του έρωτα ???
:hmm: Όλο απορίες είμαι …
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Αλαζονεία, Βασανισμός στον Τροχό.
Οργή, Διαμελισμός εν ζωή.
Προφανώς σε αυτά τα 2. Θα περάσω τις μαρτυρικότερες ώρες της (μεταθανάτιας :P :P) ζωής μου. Πάντως εγώ προσωπικά δε θεωρώ αμαρτία την οργή. Επίσης, εφόσον είσαι πετυχημένος και καυλέας και εννοείται ότι έχεις πετύχει βασιζόμενος στις δικές σου και μόνο δυνάμεις και χωρίς αθέμιτα μέσα εννοείται, γιατί να μην δείχνεις αλαζόνας προς τους άλλους τους πουθενάδες; (ξεκολλάτε, πλάκα κάνω :P)

Επίσης, υποπίπτω συχνά και στα υπόλοιπα πλην της οκνηρίας (που τη μισώ θανάσιμα).

Είχα κάνει και αλλού ένα ποστ σχετικά με το θέμα αυτό btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ν' απαντήσω κι εγώ, όχι μόνο να ρωτώ τις αμαρτίες των άλλων...

1) Λαγνεία. Να με συγχωρεί ο καλός θεούλης, αλλά αυτήν την αμαρτία δεν την απαρνούμαι για όλα τα καζάνια της κόλασης. Είμαι μάλιστα περήφανος γι' αυτήν, οπότε υποπίπτω και στο αμάρτημα της αλαζονείας.

2) Το διαβάσατε αμέσως παραπάνω. Αλαζονεία!! Κακό ελάττωμα, όποτε έχω υποπέσει σε αυτό την έχω πληρώσει και δεν χρειάζονται τηγανίσματα και τροχοί για να μου το αποδείξουν. Ελπίζω μέχρι να πεθάνω να καταφέρω να το αποβάλλω, όχι επειδή δεν αρέσει στο θεό, αλλά επειδή δεν αρέσει σ' εμένα...

3) Οργή. Κακός σύμβουλος όταν είναι να πάρεις αποφάσεις, ενώ είναι καλός, όταν χρειάζεται ν' αντιδράσεις σε όσα σε καταπιέζουν. Είναι απόλυτα φυσικό το γεγονός ότι η Καθολική Εκκλησία το συμπεριέλαβε στα θανάσιμα αμαρτήματα, αφού με τα εγκλήματα που έχει κάνει, θα έπρεπε να βρει έναν τρόπο να αποσείσει τη δίκαιη οργή των ανθρώπων από το κεφάλι της. Ωστόσο, έχει και κάποιο δίκαιο. Μην αφήνεις την οργή να σε κυβερνά, ο δρόμος της συγχώρεσης κάνει την καρδιά ν' ανθίζει. Η οργή μόνο προσωρινά σε κινητοποιεί, εάν όμως εγκατασταθεί μέσα σου, πρόκειται για τρομερό δηλητήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
3) Οργή. Κακός σύμβουλος όταν είναι να πάρεις αποφάσεις, ενώ είναι καλός, όταν χρειάζεται ν' αντιδράσεις σε όσα σε καταπιέζουν. Είναι απόλυτα φυσικό το γεγονός ότι η Καθολική Εκκλησία το συμπεριέλαβε στα θανάσιμα αμαρτήματα, αφού με τα εγκλήματα που έχει κάνει, θα έπρεπε να βρει έναν τρόπο να αποσείσει τη δίκαιη οργή των ανθρώπων από το κεφάλι της. Ωστόσο, έχει και κάποιο δίκαιο. Μην αφήνεις την οργή να σε κυβερνά, ο δρόμος της συγχώρεσης κάνει την καρδιά ν' ανθίζει. Η οργή μόνο προσωρινά σε κινητοποιεί, εάν όμως εγκατασταθεί μέσα σου, πρόκειται για τρομερό δηλητήριο.



το " Καθολικη Εκλησια" να το τονιζουμε συχνα...
η οργη είναι φυσικο ντοπινγκ μαζι με την αδρεναλινη..για δυσκολες περιπτωσεις..αν σε κυριευει συνεχεια σε σκοτωνει...σαν την τεστοστερονη-μια μικρη καθαρη ποσοτητα σκοτωνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν ειχα ξανακουσει για ολες τις περιεργες αυτες τιμωριες και ειναι πραγματικα ξεκερδιστικο να διαβαζεις οτι γραφτηκαν τετοιες γελοιοτητες.Ειμαι επιρρεπης στην οκνηρια σιγουρα,στην οργη και ισως λιγο στη λαιμαργια.Στα αλλα σε μικροτερο βαθμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αυτή η ερώτηση ήταν θέμα έκθεσης στην τάξη του B2 στα Αγγλικά μου. Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον θέμα κι έγραψα ένα από τα καλύτερα essays μου! Συγκεκριμένα, η ερώτηση ήταν: Which one of the seven deadly sins would make you terminate a friendship or love and why?

Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να συγχωρήσω τη ζηλοφθονία. Η ζηλοφθονία είναι ένα αρνητικό συναίσθημα που προκαλείται για κάτι θετικό που έχει ή έχει πετύχει κάποιος άλλος άνθρωπος. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το διακρίνεις άμεσα, αλλά παρατηρείται με τον καιρό και δεν έχει καμία σχέση με την απλή ζήλια που θα μπορούσε να θεωρηθεί ως κάτι θετικό, σε λογικά πλαίσια.

Ως 7 θανάσιμα αμαρτήματα θεωρούνται τα εξής:
Οκνηρία
Αλαζονεία
Λαιμαργία
Λαγνεία
Απληστία
Οργή
Ζηλοφθονία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Which one of the seven deadly sins would make you terminate a friendship or love and why

The only sin that exists is making people believe that natural parts of themselves are sinful, thus condemning them in a life of self-hatred and regret. You only live once so go out there and love, hate, envy, enrage, cry, try, fail, succeed, before the short burst that is called life runs out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
The only sin that exists is making people believe that natural parts of themselves are sinful, thus condemning them in a life of self-hatred and regret. You only live once so go out there and love, hate, envy, enrage, cry, try, fail, succeed, before the short burst that is called life runs out.

Στα ελληνικά, βρε... :P Γι' αυτό το λόγο έβαλα τα "επτά θανάσιμα αμαρτήματα" με "". Απλά, επειδή ως θεωρία υπάρχουν έκανα μια ερώτηση που είχε γίνει και σε μένα και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Αντί για "αμαρτήματα", θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω, αρνητικά στοιχεία ενός χαρακτήρα, και η ζηλοφθονία ή η αλαζονεία για παράδειγμα, είναι στοιχεία που θα με έκαναν να απομακρυνθώ από κάποιον άνθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει κανένας άνθρωπος που να μην έχει διαπράξει και τα 7 έστω και μια φορά στη ζωή του? Εγώ πάντως τα χω κάνει και τα 7. Δε τα θεωρώ και τόσο θανάσιμα, υπάρχουν πολύ πιο απάλευτα χαρακτηριστικά στον ανθρώπινο χαρακτήρα όπως η ηλιθιότητα , η κουτοπονηριά, ο φανατισμός κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας άνθρωπος που να μην έχει διαπράξει και τα 7 έστω και μια φορά στη ζωή του? Εγώ πάντως τα χω κάνει και τα 7. Δε τα θεωρώ και τόσο θανάσιμα, υπάρχουν πολύ πιο απάλευτα χαρακτηριστικά στον ανθρώπινο χαρακτήρα όπως η ηλιθιότητα , η κουτοπονηριά, ο φανατισμός κ.ά.

Η ερώτηση είναι περιορισμένη μόνο σε αυτά τα επτά τα οποία θεωρούνται-αν αμαρτήματα, δεν σημαίνει ότι είναι, όπως σου είπα, κάποια από αυτά θα τα χαρακτήριζα ως αρνητικά χαρακτηριστικά. Το αν κάποιος είναι για παράδειγμα λαίμαργος είναι αποκλειστικά και μόνο η επιλογή του, δεν επηρεάζει εσένα ή εμένα στη ζωή μου ή στην ψυχολογία μου. Εισήχθησαν τον 6ο αιώνα μ.Χ., θα ήταν τουλάχιστον οπισθοδρομικό και στάσιμο να τα θεωρούσαμε μέχρι και σήμερα θανάσιμα αμαρτήματα. Ως ένα θέμα το προέβαλα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Όλα θα τα συγχωρούσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Γενικα συγχωρω ευκολα αυτους που αγαπω...δεν κραταω ευκολα κακια..απλα αμα επρεπε να μην τους συγχωρησω για κατι θα ηταν η απληστια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Γενικα συγχωρω ευκολα αυτους που αγαπω...δεν κραταω ευκολα κακια..απλα αμα επρεπε να μην τους συγχωρησω για κατι θα ηταν η απληστια

Κι εγώ συγχωρώ σχετικά εύκολα, γιατί και η ίδια κάνω αρκετά λάθη άθελά μου και αποζητώ τη συγχώρεση από εκείνους που αγαπώ! Από αυτά τα επτά, κατά τη γνώμη μου ισχύουν ως αρνητικά χαρακτηριστικά, η απληστία, η αλαζονεία (που θεωρείται και η μητέρα όλων) και η ζηλοφθονία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
δεν συγχωρω με τιποτα τη ζηλοφθονια...ειδικα οταν προερχεται απο φιλη μου...τρωει ''σουτ''...ευκολα, γρηγορα, και απλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
δεν συγχωρω με τιποτα τη ζηλοφθονια...ειδικα οταν προερχεται απο φιλη μου...τρωει ''σουτ''...ευκολα, γρηγορα, και απλα...

Μα υπάρχει χειρότερο από το να μισεί κάποιος το γεγονός ότι είσαι ευτυχισμένος; Ναι, οι φίλοι φαίνονται στα δύσκολα, αλλά πολλές φορές στα δύσκολα περιτριγυριζόμαστε και από ανθρώπους με ψεύτικο ενδιαφέρον. Στην ευτυχία μας όμως βλέπουμε ποιος χαίρεται πραγματικά που είμαστε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τα συγχωρω στο επιπεδο που με επηρεαζουν καθως τα συνταω καθημερινα παντου
Ας πουμε υπαρχουν τομεις που δεν τα συγχωρω καθολου,και τομεις που δεν τα ανεχομαι,αλλα τα συγχωρω,αλλα παντα παιζει ρολο και ο τροπος του αλλου.

Πχ Στο επιπεδο που αφορουν την χωρα,δεν συγχωρω το παραμικρο ουτε για αστειο.Δεν συγχωρω καθολου,καθοτι οι πολιτικοι και οι αιρετοι πρεπει να ειναι παιδαγωγοι του λαου και εχουμε πολιτικαντιδες δημαγωγους

Στο επιπεδο που αφορουν τις φιλικες σχεσεις μου ειναι μια καλη ευκαιρια να κανω πλακα και συγχωρω τα παντα αρκει να μην με επηρεαζουν αρνητικα σε οποια επιπεδα.
Στο επιπεδο που αφορουν τους γυρω μου που δεν ειναι φιλοι μου εκει επειδη κυκλοφορει πολυ ηλιθιοτητα και πολλα απο αυτα σε μιξη,αν και πολλες το αποφευγω,μαρεσει να δαγκωνω να γδερνω και να σκιζω με σατυρικα στοιχεια και επιχειρηματα.ΑΛλα επειδη πολλες φορες βλεπω αλλα θετικα στοιχεια σε τυπους και χαρακτηρες αποφευγω και κραταω φιλικη σταση μια φορα και δυο μεχρι να γυρισει μπουμερανγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Στο επιπεδο που αφορουν τις φιλικες σχεσεις μου ειναι μια καλη ευκαιρια να κανω πλακα και συγχωρω τα παντα αρκει να μην με επηρεαζουν αρνητικα σε οποια επιπεδα.
Στο επιπεδο που αφορουν τους γυρω μου που δεν ειναι φιλοι μου εκει επειδη κυκλοφορει πολυ ηλιθιοτητα και πολλα απο αυτα σε μιξη,αν και πολλες το αποφευγω,μαρεσει να δαγκωνω να γδερνω και να σκιζω με σατυρικα στοιχεια και επιχειρηματα.ΑΛλα επειδη πολλες φορες βλεπω αλλα θετικα στοιχεια σε τυπους και χαρακτηρες αποφευγω και κραταω φιλικη σταση μια φορα και δυο μεχρι να γυρισει μπουμερανγκ

Σίγουρα, ο άνθρωπος που βλέπει μόνο τα αρνητικά στοιχεία σε κάποιον θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ακοινώνητος, πρέπει να βρει τα θετικά και να συμβαδίσει, ωστόσο υπάρχουν κάποια όρια που βάζει ο καθένας στον εαυτό του και στον τρόπο που επιλέγει τους δικούς του ανθρώπους. Αν κάποιος είναι ζηλόφθονος, ή τέρμα αλαζόνας, δεν μπορεί να υπάρξει, τουλάχιστον εύκολα, στον δικό μου κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ναι ετσι,Η αλαζονια και οι εκφανσεις της σου προκαλουν κ σου υποτιμουν τη νοημοσυνη και ειδικα εκει που δεν υπαρχει βαση και καποιος ειναι αλαζονας πανω σε σαθρα η ψευδοθεμελια εκει βιδωνομαι και ο μονος τροπος ειναι να τον γδαρεις με λογικη και επιχειρηματα.Γιατι αυτος που εχει γερα θεμελια δεν θα ειναι αλαζονας και θα σου λεει αρλουμπες καθοτι ξερει οτι παντα υπαρχει καποιος καλυτερος απο αυτον,εχει αντικειμενικη γνωση η οποια φερνει μετριοπαθεια και ηπιοτητα στα πραγματα/Εκει ομως που ο αλλος υπεριπταται χωρις θεμελια εκει εμενα μουρχεται να τον κουτουλησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top