MATLAB Projects: Μικρές και μεγάλες απορίες

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χαζή ερώτηση :P αλλά πώς στο καλό μπορώ να πω στην bode συνάρτηση να μου βγάλει μόνο το πλάτος κι όχι τη φάση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hatzlef

Νεοφερμένος

Ο hatzlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά.
Έχω κάποιους πίνακες στην Matlab, οι οποίοι όμως δεν είναι έτοιμοι αλλά γίνονται δυναμικά.
Και αφού γίνουν και κάθε φορά αποθηκεύονται με το ίδιο όνομα, μετά θέλω να φτιάξω έναν πίνακα ο οποίος να είναι όλοι αυτοί ο ένας κάτω από τον άλλον. Παράδειγμα, αυτοί που φτιάχνονται δυναμικά είναι 5 πίνακες διαστάσεων 5*3. Στο τέλος θέλω να έχω έναν πίνακα 25*3.. HELP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν έχεις πίνακες A, B, C όλοι 5χ3 τότε:

Code:
D = [A; B; C];
Και θα είναι 25χ3. ;)
Έτσι τους ενώνεις κατακόρυφα. Οι A, B, C πρέπει να έχουν ίδιο αριθμό στυλών εδώ.

Εάν θέλεις οριζόντια γράφεις:

Code:
E = [A, B, C];
Και ο E θα είναι 5x9. Οι A, B, C πρέπει να έχουν ίδιο αριθμό γραμμών εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ηλεκτρολόγοι (και μη) τα φώτα σας. Επειδή έχω κολλήσει άσχημα, ήθελα να ρωτήσω μήπως έχετε καμία ιδέα για το ποιος είναι ο κώδικας της Matlab για τη συνάρτηση μεταφοράς ενός ελεγκτή τύπου lead lag.
Αλλά δεν θέλω οποιαδήποτε συνάρτηση μεταφοράς, δηλαδή καμία από αυτή τη σελίδα ας πούμε, δεν μου κάνει- και εδώ είναι το πρόβλημα.
Το χρειάζομαι για μία εργασία στην οποία πρέπει να αναπτύξω ένα σύστημα ελέγχου, χρησιμοποιώντας διάφορους ελεγκτές, μέχρις ότου βρω εκείνον που θα μου καλύπτει όλες τις προϋποθέσεις που χρειάζονται. Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει ελεγκτή τύπου P, μετά τύπου PI και στη συνέχεια PID. Και πάλι χρειάζονται διορθώσεις στα διαγράμματα Bode μου, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσω τέταρτο ελεγκτή (τον PLL).
Επειδή κάθε ελεγκτής μου έχει κάνει διόρθωση πάνω σε κάτι, το πρόγραμμα Matlab που γράφω, το τελικό, θα έχει στοιχεία από όλους τους- επομένως θέλω έναν τύπο για τη συνάρτηση μεταφοράς του lead lag που να εμπεριέχει τις μεταβλητές kc, ti και td τω τριών προηγούμενων.

help :S


οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη :redface:
έχω ψάξει σε ό,τι βιβλίο και σημείωση είχα στα χέρια μ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ θα χρησιμοποιούσα Simulink, θα βγάλεις πολύ πιο εύκολα την εργασία. :)
Αυτό είναι το PLL που λες;

Χρησιμοποιείς Simulink ή το πας με κώδικα;
(Και πρέπει να γίνει υποχρεωτικά με κώδικα η δουλειά; :P)

Ps: εάν έβλεπα και εκφώνηση θα με βοηθούσε να καταλάβω περίπου τι ζητάς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θέλει και κώδικα και Simulink.
Κάνω πρώτα τον κώδικα και τις δοκιμές στις μεταβλητές για να μου βγουν σωστά τα διαγράμματα και στο τέλος θα κάνω το Simulink, αφού τα βρω όλα και είναι οκ.

Και μετά θα πρέπει να επαναλάβω όολη τη διαδικασία για να τα βρω ΚΑΙ με μεθόδους μοντέρνου ελέγχου. kill me please :knife:

Τσου, το PLL είναι ελεγκτής lead lag- τον βρήκα τον τύπο finally.
Βιβλίο Κρικέλη, σελίδα 7-12
(εγώ έψαχνα από 8-1 και περα, πού να φανταστώ ότι είναι πριν από όοολους τους άλλους ελεγκτές, που έχω χρησιμοποιήσει πριν από αυτόν! :X)

Ευχαριστώ Ζωωρζζζ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ηλεκτρολόγοι (και μη) τα φώτα σας. Επειδή έχω κολλήσει άσχημα, ήθελα να ρωτήσω μήπως έχετε καμία ιδέα για το ποιος είναι ο κώδικας της Matlab για τη συνάρτηση μεταφοράς ενός ελεγκτή τύπου lead lag.
Αλλά δεν θέλω οποιαδήποτε συνάρτηση μεταφοράς, δηλαδή καμία από αυτή τη σελίδα ας πούμε, δεν μου κάνει- και εδώ είναι το πρόβλημα.
Το χρειάζομαι για μία εργασία στην οποία πρέπει να αναπτύξω ένα σύστημα ελέγχου, χρησιμοποιώντας διάφορους ελεγκτές, μέχρις ότου βρω εκείνον που θα μου καλύπτει όλες τις προϋποθέσεις που χρειάζονται. Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει ελεγκτή τύπου P, μετά τύπου PI και στη συνέχεια PID. Και πάλι χρειάζονται διορθώσεις στα διαγράμματα Bode μου, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσω τέταρτο ελεγκτή (τον PLL).
Επειδή κάθε ελεγκτής μου έχει κάνει διόρθωση πάνω σε κάτι, το πρόγραμμα Matlab που γράφω, το τελικό, θα έχει στοιχεία από όλους τους- επομένως θέλω έναν τύπο για τη συνάρτηση μεταφοράς του lead lag που να εμπεριέχει τις μεταβλητές kc, ti και td τω τριών προηγούμενων.

help :S


οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη :redface:
έχω ψάξει σε ό,τι βιβλίο και σημείωση είχα στα χέρια μ...

Ααα ας γράψω και την απάντηση, τώρα που το θυμήθηκα- μήπως το χρειαστεί κανένας άλλος στο μέλλον (τον λυπάμαι από τώρα, αυτό το μάθημα είναι αίσχοζ :P)

Η απάντηση λοιπόν (σε κώδικα Matlab) είναι το εξής μικρό πραγματάκι
kll=tf([tp 1],[ty 1])
και αυτό το πραγματάκι δεν συνδέεται με κανέναν τρόπο με τους άλλους ελεγκτές, καθώς δρα εντελώς ανεξάρτητα.
(αν μας τα χε πει και στο μάθημα θα ήταν σουπερ ντούπερ τέλεια και δε θα ψαχνόμουν τόσες μέρες! γκρρρ :p)


Περιττό δε να σας πω ότι ο συγκεκριμένος ελεγκτής δεν κάνει τίποτα και ότι τσάμπα τον χρησιμοποίησα- να γράψω λέει στην εργασία μου ότι τον έβαλα και δεν έκανε τίποτα! λολζ :X :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p11688

Νεοφερμένος

Ο p11688 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παραθέτω μια εργασιούλα που έχουμε αναλάβει μήπως κάποιος μπορεί να μας βοηθήσει.Ότι γνωρίζει και μπορεί να ασχοληθεί λίγο παραπάνω ας μας το πει.



(A) Υλοποιείστε συνάρτηση γέννησης συνόλων εκπαίδευσης για δύο κλάσεις,
σύμφωνα με τις ακόλουθες προδιαγραφές: κάθε σύνολο εκπαίδευσης αποτελείται
από διανύσματα δύο χαρακτηριστικών που είναι μεταξύ τους στατιστικώς ανεξάρτη-
τα και κάθε χαρακτηριστικό ακολουθεί την κανονική κατανομή. Οι τέσσερις μέσες
τιμές και οι τέσσερις τιμές διασποράς δίνονται ως ορίσματα εισόδου της συνάρτη-
σης. Επιπλέον, η συνάρτηση δέχεται είσοδο το πλήθος των σημείων για την κάθε
κλάση, έστω M1 και M2.
Η συνάρτηση επιστρέφει δύο πίνακες, διαστάσεων 3 × M1 και 3 × M2, όπου οι
δύο πρώτες γραμμές αφορούν τις τιμές των χαρακτηριστικών και η τρίτη γραμμή
την ετικέτα (label) της κλάσης, δηλαδή 1 για την πρώτη κλάση και 2 για τη δεύ-
τερη. Καλέστε τη συνάρτηση για N11(2, 1),N12(2, 1),N21(4, 2),N22(4, 2) (όπου
Nik είναι η κανονική κατανομή για το k−οστό χαρακτηριστικό της i−οστής κλά-
σης). Σχεδιάστε τα προκύπτοντα σύνολα εκπαίδευσης ως σημεία στο καρτεσιανό
επίπεδο. Θεωρείστε ότι τα σημεία της πρώτης κλάσης αποδίδονται με το χαρακτήρα
+ και της δεύτερης με το χαρακτήρα o.
Σημείωση: σχετικές συναρτήσεις στο Matlab είναι οι randn και mvnrnd.
(B) Κατασκευάστε συνάρτηση που υλοποιεί τον Bayesian ταξινομητή όταν οι
κλάσεις υπακούουν στις προδιαγραφές του θέματος (Α). Η συνάρτηση θα δέχεται
είσοδο και τις a priori πιθανότητες των δύο κλάσεων. Θα επιστρέφει τιμή 1 ή 2,
ανάλογα με την κλάση στην οποία ταξινομείται το προς αναγνώριση διάνυσμα.
Στη συνέχεια, αξοποιείστε τη συνάρτηση του ταξινομητή για να σχεδιάσετε τις
περιοχές απόφασης (decision regions) για τις δύο κλάσεις. Για να το επιτύχετε,
θεωρείστε ότι οι κλάσεις σχεδιάζονται στο καρτεσιανό επίπεδο (όπως στο θέμα
Α) και δειγματοληπτείστε τους άξονες x1 και x2 με βήμα 0.01 για 0 x1 6,
0 x2 6. Δώστε είσοδο κάθε προκύπτον σημείο στον Bayesian ταξινομητή. Αν
ο ταξινομητής επιστρέψει 1, σχεδιάστε + στο αντίστοιχο σημείο, αλλιώς σχεδιάστε
o.
Για να παρουσιάσετε τα αποτελέσματα, σχεδιάστε τις περιοχές απόφασης για
N11(2, 1),N12(2, 2),N21(4, 1),N22(4, 2) και a priori ισοπίθανες κλάσεις. Να επαναλά-
βετε το πείραμα όταν οι εκ των προτέρων πιθανότητες είναι 1/4 και 3/4.
Σημείωση: σχετική συνάρτήση στο Matlab είναι η normpdf και η mvnpdf.
(G) Εστω ο πρακάτω αλγόριθμος ταξινόμησης για πρόβλημα δύο κλάσεων,
όπου τα διανύσματα χαρακτηρηστικών είναι διδιάστατα:
1. Υπολογείστε τις ευκλείδειες αποστάσεις του προς ταξινόμηση διανύσματος
x με όλα τα διανύσματα στο σύνολο εκπάιδευσης της πρώτης κλάσης.
2. Υπολογείστε τις ευκλείδειες αποστάσεις του προς ταξινόμηση διανύσματος
x με όλα τα διανύσματα στο σύνολο εκπάιδευσης της δεύτερης κλάσης.
3. Ταξινομείστε τις παραπάνω ευκλείδειες αποστάσεις κατά αύξοντα τρόπο (συμ-
μετέχουν και οι δύο κλάσεις στην ταξινόμηση).
4. ΄Εστω περιττός ακέραιος k, π.χ., k = 3. Μετά την ταξινόμηση μετρήστε στις
k μικρότερες ευκλείδειες αποστάσεις, πόσες προέρχονται από την πρώτη και
πόσες από τη δεύτερη κλάση. Το διάνυσμα ταξινομείται στην κλάση με τις
περισσότερες εμφανίσεις.
Ο παραπάνω αλγόριθμος ταξινόμησης είναι γνωστός και ως αλγόριθμος των
k-πλησιέστερων γειτόνων (k-nearest neighbors). Καλείστε να δώσετε υλοποίηση
του αλγορίθμου αυτού. Το k θα είναι παράμετρος εισόδου της συνάρτησης, όπως
και το προς ταξινόμηση διάνυσμα και τα δύο σύνολα εκπαίδευσης. Παρουσιάστε
αποτελέσματα για σύνολα εκπαίδευσης και άγνωστα διανύσματα της επιλογής σας,
για k = 3 και k = 5.
Σημείωση: δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη συνάρτηση knnclassify του Matlab.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

perastikos1

Νεοφερμένος

Ο perastikos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα παιδιά
έχει ασχοληθεί κανείς με το Nim game?
έχω φτιάξει κώδικα για c αλλά από matlab δεν γνωρίζω και πολλά

μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

η μεθοδολογία είναι η εξής :
έχουμε τρία διανύσματα, το πρώτο με 2 παραμέτρους, το δεύτερο με 3 και το τρίτο με 4 ( συνολικά 9 )
στην αρχή θα φεύγουν τυχαία 3 παράμετροι διανυσμάτων με την συνάρτηση rand και έπειτα ο χρήστης θα δίνει επιλογές μεχρι να τελειώσει το παιχνίδι

αν έχει κάποιος μια λύση θα ήμουν ευγνώμων
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lina_Kou

Νεοφερμένος

Η Lina_Kou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω το matlab για να τρέξω κώδικα.... Είναι επείγον γιατί παραδίδω πτυχιακήκαι πρέπει να προλάβω την ορκομωσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν θελεις να το αγοράσεις από εδώ https://www.mathworks.com/store/productIndexLink.do



Aντιστοιχο οpen source τζαμπέ πρόγραμμα είναι το Octave. Δεν ξέρω τις διαφορές έχουν καθώς δεν ξέρω κανένα από δυο πρόγραμματα αλλά όλοι οι linuxades χρησιμοποιούν το octave αντί για matlab.

Στο παρακάτω link έχει μια online version του matlab
https://artspb.com/matlab/index.php?user=msg.txt

και αυτό
https://www.matlab-online.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Βοηθήστε την κοπέλα αλλά μόνο όπως προβλέπουν οι όροι χρήσης. Δηλαδή πείτε της που μπορεί να αγοράσει ή να προμηθευτεί με ακαδημαϊκή άδεια αν υπάρχει, το πρόγραμμα.

Τα κατεβάσματα και τα συναφή παράνομα παρακαλώ αφήστε τα εκτός του θέματος. Υποτίθεται ότι έχετε διαβάσει τους όρους χρήσης (tsarachaf).:)

Το λέω τώρα, για να προνοήσετε οι απαντήσεις σας να είναι εντός ορίων ώστε να διατηρηθεί το θέμα ανοιχτό και έτσι να βοηθηθεί η κοπέλα περισσότερο.:)

Δεσποινίς, κοιτάξτε και στη σχολή σας μήπως σας το προμηθεύει το εργαστήριο πληροφορικής σας, με ακαδημαϊκή άδεια. Που σπουδάζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μην μας μαλώνετε αγαπητέ... Δεν είχαμε σκοπό να πούμε και από που τα κατεβάσαμε και να χαλάσουμε το θέμα...:redface:


Επίσης, μπορεί να δοκιμάσει να δουλέψει και στους υπολογιστές της σχολής της, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα...(εμάς μας αφήνουν πάντως)
Αν και θα έχει ένα θέμα με τον χρόνο η αλήθεια είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Μην μας μαλώνετε αγαπητέ... Δεν είχαμε σκοπό να πούμε και από που τα κατεβάσαμε και να χαλάσουμε το θέμα...:redface:


Επίσης, μπορεί να δοκιμάσει να δουλέψει και στους υπολογιστές της σχολής της, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα...(εμάς μας αφήνουν πάντως)
Αν και θα έχει ένα θέμα με τον χρόνο η αλήθεια είναι...

Δε σε μαλώνω. Λίγο spanking σου ρίχνω να στρώσεις!:whistle:

ΥΓ: Πτυχιακή και εργαστήριο; Κατορθωτό, αλλά τρελό σαν ιδέα. Θα ρωτήσω μήπως βρω που δίνουν ακαδημαϊκή άδεια να το βάλει στο λαπτοπ της να τελειώνει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχει παραμεινει κανεις που ασχολειτε; Εχω 2 μικρες ερωτησεις, η μια μαλλον δεν ειναι για εδω, αλλα ελπιζω να ψαρεψω κανεναν καμμενο...:P

Λοιπον, εχω μια ασκηση που εχει να κανει με τον μετασχιματισμο fourier, τον κωδικα τον εχω γραψει και ειναι ο εξης

>> A=1;
f=10;
T=3.4;
t=0:T:10000*T;
y=A*sin(2*pi*f*t);
plot (t,y)
x=fft(y);
x=(abs(x)).^2;
semilogy (x)
axis ([0 20 0 100])

Η απορεια μου ειναι σχετικα με το semilogy, οι αξονες του τι αντιπροσωπευουν; (ωστε να ξερω αν εχω βαλει λαθος τα νουμερα στο axis)
Στο λιγο πιο ασχετο τωρα... Μια ερωτηση στην ασκηση ειναι "5. Τι παρατηρείτε σχετικά με το φάσμα του σήματος;" . Δεν καταλαβενω καν τι ενοει... :p Κανεις που εχει καμια ιδεα τι μπορει να ενοει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
καλησπερα παιδια

Προσπαθω να κανω ενα απλο plot με 3 σημεια αλλα δεν καταφερνω να ικανοποιουνται ταυτοχρονα ολα τα παρακατω:

ολα στο ιδιο figure
label πανω απο καθε σημειο
οι αξονες να ειναι ευρεις και να μην τρωνε σημειο


υποθετω οτι θα ειναι αστειο αλλα μεχρι τωρα χρησιμοποιωντας plot ή scatter δεν εχω καταφερει το επιθυμιτο, παιζει καμοια βοηθεια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
καλησπερα παιδια

Προσπαθω να κανω ενα απλο plot με 3 σημεια αλλα δεν καταφερνω να ικανοποιουνται ταυτοχρονα ολα τα παρακατω:

ολα στο ιδιο figure
label πανω απο καθε σημειο
οι αξονες να ειναι ευρεις και να μην τρωνε σημειο


υποθετω οτι θα ειναι αστειο αλλα μεχρι τωρα χρησιμοποιωντας plot ή scatter δεν εχω καταφερει το επιθυμιτο, παιζει καμοια βοηθεια ;
με hold on δοκιμασες;;; :P
αν θυμαμαι καλα ετσι γινεται (απο το 1ο εξαμηνο εχω να ασχοληθω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
hold on and axis([xmin xmax ...]) βοηθανε για τη δουλεια που θελω. Δε μπορω να βαλω και τα τρια μαζι και να φαινονται εδιακριτα, ακομα και με grid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top